23.05.2017 | 0:01
България остава най-бедната страна в ЕС
Брюксел ще следи под лупа социалната сфера, обществените поръчки, събирането на данъци и банковия сектор

България остава най-бедната страна в ЕС. Това става ясно от редовния годишен доклад на ЕК, с който комисията отправя специфични препоръки в икономическата сфера на всяка от държавите членки. Брюксел ще следи под лупа събирането на данъците, банковия сектор, социалната сфера и обществените поръчки у нас през 2017 г.

Голяма част от българите няма здравни осигуровки, заяви комисарят по социалните въпроси Мариан Тейсен. Тя подчерта, че остава много висока цената на лекарствата и медицинските услуги, които не се покриват от здравната система. Тейсен отчете, че недекларираният труд пречи на устойчивостта на социалните системи и допълни, че България трябва да работи още в тази сфера. Друга препоръка е да се осигури по-добро съдействие на търсещите работа и по-добър достъп до качествено образование.

Програмите по отношение на пазара на труда трябва да са по-добре насочени. Трябва да се подобри и връзката на социалните услуги със заетостта на хората в неравностойно положение. Ромското население трябва да получи достъп до добро образование. В здравеопазването препоръките са да се увеличи покритието на здравното осигуряване, да се намалят кешовите плащания и да се адресира проблемът с недостига на медицински специалисти“, е записано в доклада.

Друга мярка е прословутият прозрачен механизъм за определяне на минималната заплата, който към момента буксува заради неразбирателство между социалните партньори. ЕК настоява минималният гарантиран доход, който не е актуализиран от 2009 г. и е в размер на 65 лв., да се увеличи до по-адекватно равнище. Към настоящия момент пазарът на труда се характеризира с високо равнище на дългосрочната безработица и на икономически неактивните, ограничено включване на младите хора, недостатъчна квалификация на работещите и несъвместимости, посочват евроекспертите.

Въпреки че процентът на децата в риск от бедност и социално изключване леко е паднал, той все още е сред най-високите в ЕС. Значим и все по-сериозен проблем за страната е неравенството на доходите. Разликата между дохода на 20-те процента най-богати домакинства и 20-те процента най-бедни в България е покачила от 6,1 пъти през 2012 г. на 7,1 пъти през 2015 г. Това поставя страната сред държавите в ЕС с най-голямо неравенство на доходите, посочва още Брюксел.

Зам.-председателят на ЕК, отговарящ за еврото и социалния диалог, който ще бъде в България на официално посещение, Валдис Домбровскис обясни, че се обсъжда възможност Брюксел да разшири обхвата на експертната помощ, която оказва на страната ни в сферата на правосъдието.

Сред проблемите, посочени в доклада, са бавният ръст на производителността и последиците от кризата, включително продължаващите неравенства и несигурността. Брюксел е на мнение, че трябват допълнителни мерки към банките, застрахователите и пенсионните фондове. Необходима е още работа, за да се преодолеят оставащите слабости във финансовия сектор. Такова е например високото равнище на необслужваните кредити. Нужен е и по-строг контрол върху обществените поръчки, смятат от ЕК.

1 коментар

  1. Монев каза:

    Предполагам,че снимката илюстрираща българското „благоденствие“,е обиколила вече планетата ни.Десет години брюкселските лупи показват,че България е остров на гарантиращата сигурност,стандарта на българинът се промени към по добро и още много думи,нямащи нищо общо с всекидневната ни действителност.Група ербап „патриоти“,запретнаха ръкави,разтичаха се преди 26-ти март,обещаха 300-мин. пенсия,високи заплати,полицай във всяко село,с което ще „пречупят“ гръбнака на битова престъпност.Тлъста стръв за ходещи шарани,която беше нагълтана в големи количества.Те са там в НС,а бай Марин и наборите му са тук и са на старото си дередже.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране