15.06.2018 | 23:09
Испания и Португалия завършиха 3:3 в най-зрелищния мач на Мондиал 2018 досега

Испания и Португалия завършиха 3:3 в най-зрелищния мач на световното първенство до момента. Вторият двубой от гр.В се игра на стадион „Фишт”, построен за зимните олимпийски игри в Сочи 2014., и стана най-резултатният досега, като в добавка предложи великолепни изпълнения, красиви голове, технични отигравания и невероятни обрати.

Кристиано Роналдо откри за Португалия още в 4-ата мин. от дузпа, която сам си изработи. Диего Коста изравни в 24-ата, макар при сблъсъка със защитника на португалците Пепе да останаха съмнения за негово нарушение. Роналдо направи 2:1 минута преди края на първото полувреме, когато след негов шут с левия крак топката се удари в ръкавиците на вратаря Де Хеа и се отплесна към мрежата му.

Втората част започна с натиск на испанците и той даде резултат още в 55-ата мин. Тогава, след красиво заучено изпълнение на свободен удар, Диего Коста получи топката на метър пред голлинията и нямаше никакви проблеми да я бутне в португалската врата за 2:2.

А само след 3 минути Испания вече водеше, след като десният бек Начо намери от въздуха топката с мощен шут, изстреля я в дясната греда, а оттам тя влетя във вратата за 3:2.

От този момент до края на мача испанците започнаха да играят по-внимателно в средата на терена, като разчитаха на контри. В 88-ата мин. обаче Роналдо получи правото да изпълни пряк свободен удар заради нарушение на Жерар Пике. Звездата на „Реал” прати безупречно топката в мрежата зад Де Хеа и направи последния обрат в мача – 3:3.

Това бе 36-и официален двубой между отборите на двете съседни държави, като испанците имат огромно преимущество. Те са спечелили 17 победи, 13 срещи са завършили наравно, а Португалия има едва 6 успеха.

От тези 36 мача, 6 са на световни първенства, като Испания до днес имаше само едно равенство и 4 победи: 9:0 и 2:1 през Испания и Португалия завършиха 3:3 в най-зрелищния мач на Мондиал 2018 досега

От тези 36 мача, 6 са на световни първенства, като Испания до днес имаше само едно равенство и 4 победи: 9:0 и 2:1 през 1934 г.; 5:1 и 2:2 през 1950 г.;а през 2010-а, когато испанците взеха и световната титла, те спечелиха мача със съседите си с 1:0.

С хеттрика си Кристиано Роналдо пък стана едва четвъртият футболист, който бележи на 4 световни първенства – през 2006, 2010, 2014 и 2018 г., макар на предните три да имаше едва по 1 попадение. Другите трима са все легенди: голмайстор №1 на шампионатите (с общо 15 гола) – Мирослав Клозе (Гер, 2002-14), Уве Зеелер (Гер, 1958-70) и Краля на футбола Пеле (Браз, 1958-70).

А във временното класиране в гр. В лидер е Иран с 3 т., следват Португалия и Испания с по 1 т., а Мароко е на последно място с 0. Следващите мачове в групата са на 20 юни: Португалия – Мароко и Испания – Иран.

г.; 5:1 и 2:2 през 1950 г.;а през 2010-а, когато испанците взеха и световната титла, те спечелиха мача със съседите си с 1:0.