11.09.2019 | 0:30
Националите ни отново се изложиха, гризнаха дървото и в Дъблин
Грешки доведоха до загубата от Ейре

Българският национален отбор записа четвърта поредна загуба под ръководството на Красимир Балъков, като този път добрата новина беше, че тя не дойде в квалификационен мач. „Лъвовете“ отстъпиха с 1:3 в гостуването си срещу Ирландия. Кошмарна вечер имаше дебютиралият на вратата Христо Иванов, който носи вина за първия и втория гол на съперника. Момчетата на Красимир Балъков в голяма част от мача отново не стояха лошо, ала индивидуалните грешки в нашите редици струваха твърде скъпо. В заключителните минути ирландците реализираха две попадения в рамките на 3 минути и това предопредели загубата.

Експерименталните състави и на Красимир Балъков, и на Мик Макарти имаха нужда от време за намиране на точния синхрон. Общо взето, това отне цялото първо полувреме, а през втората част играта стана доста по-интересна. Островитяните излязоха напред след попадение на Алън Бърн, дошло на контраатака. Ние се върнахме в мача след точно изпълнена от Ивелин Попов дузпа, за да дойде сривът в заключителните моменти на срещата. Тогава бранителят Кевин Лонг получи подарък от Христо Иванов, а почти веднага след него Джеймс Колинс ни довърши.

Първото полувреме на „Авива Стейдиъм” може да бъде описано като всичко друго, но не и атрактивно. Ирландците много отчетливо се стараеха да подлагат родната защита на интензивна преса, докато футболистите на Балъков опитваха да подновяват играта с къси пасове. Това доведе до няколко загуби на топката в близост до нашето наказателното поле, от които противникът не се възползва може би заради твърде еднотипните си атаки, почти винаги завършващи с центриране от фланга.

Ако имаше някакъв по-отчетлив позитив от първите 45 минути, то това беше работата на нашия тим при статичните положения. Докато не допуснахме никакви опасности пред нашата врата, в същото време „лъвовете” имаха някои обещаващи ситуации при корнерите. Именно след ъглов удар Георги Пашов нанесе първия точен шут в мача, докато в 12-ата Кристиян Димитров не успя да реализира с изстрел от 6-7 метра.

Ирландия за първи път застраши вратата на Христо Иванов чак в последната минута от полувремето. Тогава Къртис опита центриране по земя за Скот Хоган, който не успя да стигне до него, а топката пое към долния ляв ъгъл. Вратарят на Етър реагира добре и изби в корнер.

След почивката родният тим започна доста добре и владееше инициативата почти изцяло в откриващите десетина минути. В 56-ата обаче грешка на Симеон Славчев, който опита дрибъл между няколко противникови играчи доведе до контраатака за съперника. Къртис получи отляво и нанесе силен шут от ъгъла на наказателното поле. Христо Иванов реагира колебливо и не успя да избие встрани топката, а тя попадна у затичалия се предварително Скот Хоган. От нулев ъгъл той предостави пас за Алън Бърн, който реализира на празна врата – 1:0.

Съвсем заслужено „трикольорите“ изравниха резултата благодарение на дузпа. Иван Горанов спечели топката от Сайръс Кристи точно пред противниковото наказателно поле и се устреми навътре, за да комбинира с Краев. Той финтира елеганно Игън, който не успя да реагира навреме и препъна играча на Жил Висенте. От 11-те метра Попов беше безкомпромисен с шут под гредата – 1:1.

Мачът стана още по-динамичен в минутите до края, а ние до голяма степен сами капитулирахме. В 83-ата минута дебютиралият за Ирландия Джак Бърн изпълни ъглов удар отляво по атаката, а Христо Иванов излезе крайно неразчетено. Той осъзна, че няма да може да улови или боксира кълбото, но докато опита да се върне, топката вече кацна върху главата на Лонг, който без проблем намери незащитената врата – 2:1.

Три минути по-късно домакините поставиха точката на спора. Друга резерва в редиците на Ирландия – Енда Стивънс се освободи, за да получи отляво и центрира ниско по земята в зоната пред вратарското поле. Там Джеймс Колинс беше изпреварил с много и Георги Терзиев, и Васил Божиков, за да разстреля Иванов отблизо за крайното 3:1.

ИРЛАНДИЯ – БЪЛГАРИЯ 3:1
1:0 Алън Браун 56′
1:1 Ивелин Попов 67′-д.
2:1 Кевин Лонг 83′
3:1 Джеймс Колинс 86′

БЪЛГАРИЯ: 1. Христо Иванов – 4. Георги Пашов, 3. Кристиян Димитров (80′ – Георги Терзиев), 14. Антон Недялков /к/ (59′ – Васил Божиков), 20. Иван Горанов – 6. Симеон Славчев – 19. Даниел Младенов (68′ – Кирил Десподов), 17. Георги Миланов (46′ – Ивелин Попов), 16. Кристиян Малинов (81′ – Васил Панайотов), 22. Николай Димитров (59′ – Вандерсон) – 12. Божидар Краев
Резерви: 13. Мартин Луков, 23. Пламен Илиев; 2. Георги Терзиев, 5. Николай Бодуров, 7. Марселиньо, 8. Георги Сърмов, 9. Вандерсон Фариас, 10. Ивелин Попов, 11. Кирил Десподов, 15. Васил Божиков, 18. Галин Иванов, 21. Васил Панайотов