02.07.2015 | 20:09
Пенсионираме се на 65 години
"Реформата" на Ивайло Калфин мина в парламента

Предложението за пенсионна реформа на вицепремиера Ивайло Калфин и на правителството мина днес на първо четене в Парламента. Тя беше одобрена със 115 гласа „за“. За предложенията на вицепремиера гласуваха ГЕРБ, АБВ и Реформаторския блок. Коалиционният партньор Патриотичния фронт не ги подкрепи. Срещу законопроекта гласуваха депутатите от БСП и „Атака“, които имаха собствени законопроекти за промени, отхвърлени от мнозинството. 4 гласа в подкрепа обаче даде ДПС.

Възрастта за пенсия за работещите в масовата трета категория труд да започне да нараства плавно до достигане на 65 години през 2029 година за мъжете и през 2037 година за жените, предвижда проектът на пенсионна реформа. До 55 години ще бъде вдигната възрастта за пенсиониране на работещите в 1-ва категория труд, а до 60 – на тези от втора.

Въвежда се пенсионна възраст и за военни полицаи, която догодина ще е 52 години и 10 месеца и ще нараства до 55 години.

Този законопроект е продукт на седем месеца открит диалог, в който можеха да участват всички, които имаха желание, каза минути преди гласуването социалният министър Ивайло Калфин, цитиран от БГНЕС. Той обяви, че е чул различни предложения, които претендират за революционност, но се свеждат до едно нещо – намаляване на изискванията и вдигане на размера на пенсията. Калфин обяви, че е готов е да отговоря с числа на всяко едно предложение, стига неговите автори да искат да го чуят. Синдикатите и работодатели са направили това, похвали се Ивайло Калфин.

За лицата, които нямат изискуемия осигурителен стаж, който е не по-малко от 15 години действителен такъв, се предлага също плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране, която да достигне през 2029 г. 67 години. Предлага се създаване на нова разпоредба за уреждане на възможността за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер на лица с изискуем осигурителен стаж и недостиг на възраст до 12 месеца. Пенсията се намалява с 0,4% за всеки недостигащ месец и е пожизнена.

Възрастта за пенсиониране на упражняващите първа и втора категория труд също плавно ще се увеличава до достигане на 55 години за първа категория и 60 години за втора. В момента работещите първа категория труд мъже се пенсионират на 52 години и 8 месеца, а жените – на 47 години и 8 месеца.

Запазват се възможностите за по-ранно пенсиониране на работещите първа категория труд – на 45 години при 10 години стаж в случай на съкращения от предприятието.

От 1 януари 2016 г. се предлага въвеждане на възраст за пенсиониране на работещите в сектор „Отбрана и сигурност“, като възрастта следва да е 52 години и 10 месеца. Предлага се плавно увеличаване на възрастта до достигане на 55-годишна възраст. Срещу тази реформа има остра съпротива от страна на синдикатите и служителите в МВР.

Предвижда се увеличение на осигуровката за пенсия с по един процентен пункт съответно през 2017 и 2018 година. В момента вноската за фонд „Пенсии“ е 17,8%, което означава, че през съответните години тя ще нарасне съответно на 18,8% и 19,8%. Според изчисленията на Ивайло Калфин и екипа му резултатът от повишената вноска като допълнителни приходи за фонд „Пенсии“ в Държавното обществено осигуряване ще бъде в размер на 234,9 млн. лева за 2017 година и 481,4 млн. лева за 2018 година. За да не се допусне нарастване на общата данъчно-осигурителна тежест се отменя предвиденото увеличаване на осигурителната вноска в универсален пенсионен фонд от 5% на 7%, която трябваше да влезе в сила от 2017 година.

С промените на социалното министерство се предвижда доизграждане на промените в тристълбовия модел на осигуряване и въвеждането на възможност за избор дали да се осигуряваме както досега – в универсален пенсионен фонд и в държавното обществено осигуряване или само в държавното обществено осигуряване. Лицата родени след 31 декември 1959 година ще имат възможност на избор къде да отиват техните вноски, като за разлика от приетите в края на 2014 текстове, този избор няма да е еднократен. Той ще може да се прави веднъж годишно и не по-късно от 5 години преди навършване на пенсионна възраст.

Натрупаните средства по индивидуалните партиди от частните фондове, които гражданинът вземе решение да прехвърли само към държавното осигуряване, ще се съхраняват в т.нар. Сребърен фонд с цел да бъде възможна обратимост на този избор.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране