Posts Tagged ‘съдии’

Шефът на ключовия Софийски градски съд иска сам да реди съдии

Posted on: декември 16th, 2025 by МИГ No Comments

Председателят на Софийския градски съд (СГС) Руси Алексиев предявява претенции еднолично да разпределя съдии по отделения, въпреки че законът предоставя това правомощие на Общото събрание. За това алармират съдии от СГС пред „Капитал“, като излагат опасения, че това е пореден етап от овладяването на най-големия окръжен съд в страната и един от най-важните за държавата.

В СГС се гледат голяма част от наказателните дела срещу представители на властта в държавата, а делото срещу Благомир Коцев, срещу Джейхан Ибрямов и ред други показа, че Наказателното отделение на съда, след като се напълни със съдии от разтурения Специализиран съд, е в състояние да произвежда абсурдни актове очевидно в угода на политическата конюнктура. Самият Руси Алексиев стана председател на съда след предизвестен избор с един кандидат няколко месеца след скандала, който предизвика новината, че Алексиев като зам.-председател е разрешил подслушването на Джейхан Ибрямов въпреки имунитета му.

Съдии се опасяват, че сега на прицел е Търговското отделение, където се гледат не само особено важни за бизнеса дела с голям материален интерес, но и делата на политическите партии. Предстои бурен политически сезон, очаква се регистрация на нови партии, така че тези подозрения изглеждат основателни.

Принципният въпрос е, че ако се даде право на председателя на един съд еднолично да размества съдиите по свое усмотрение, това е сериозен лост за натиск върху тях, дори когато подобно разместване се извършва със съгласието на премествания. Това представлява рязко отстъпление от принципа на съдийско самоуправление, въведен тържествено през 2016 г. по препоръка на Брюксел и други международни институции. А веднъж направено такова отстъпление, притесненията са, че то ще се разпростре и по другите съдилища, където съдийското самоуправление е единственото противодействие на опитите на председатели, зависими от статуквото и назначени от този дискредитиран ВСС, да упражняват натиск върху съдии.

Междувременно в комисията по съдийска натовареност на ВСС от месец насам стои идея да се изготви законодателно предложение за даване правомощие на председателите на съдилища да местят съдии. Мотивирани са с трудностите по управлението на натовареността в гражданските отделения на СГС.

Истината е, че в СГС има реален проблем с неравномерната натовареност на първоинстанционното и на въззивното гражданско отделение, както и с бавното разглеждане на дела от брачното отделение, които проблеми Общото събрание не успява да реши. СГС е специфичен съд с повече от 100 съдии, разпределени в пет отделения, като трите граждански отделения са специализирани по начин, какъвто няма в никое от другите окръжни съдилища. Общо събрание там се свиква по трудно и решенията се вземат по-трудно.

Решението на тези проблеми обаче не е в премахването на съдийското самоуправление.

Хайде да гласуваме какво всъщност пише в закона

За 17 декември, сряда, председателят на СГС Руси Алексиев е свикал Общо събрание на съдиите от съда, по време на което те трябва да вземат решение кой е компетентният орган да премества съдии от едно в друго отделение на съда, при условие че те са изразили изрично желание – дали Общото събрание на съдиите или председателят еднолично.

За някой, който не е чел закона, това само по себе си може да звучи безобидно и даже много демократично. Предполага се обаче, че съдиите от СГС, а и председателят на съда познават закона, където този въпрос е решен изрично.

В Закона за съдебната власт (ЗСВ) е записано, че Общото събрание на окръжния съд определя броя и съставите на отделенията, ако има такива, както и тяхната специализация по материя (чл. 85, ал. 3, т. 1), а председателят на съда съвместно със своите заместници предлага на Общото събрание разпределението на съдиите по отделения (чл. 86, ал. 1, т. 4). Другояче казано, законът предвижда, че Общото събрание взема решението колко и кои съдии да има във всяко отделение на съда, както и кои да са съставите, а председателят може само да внася предложения, които, разбира се, подлежат на обсъждане и гласуване.

Абсурдно е да се иска от съдиите да гласуват какво пише в закона, коментират магистрати. Още повече че не само законовият текст е пределно ясен, но и през последните години по него се натрупа актуална практика. Най-популярен е шумният скандал, който се разгоря, след като през 2017 г. председателката на Апелативен съд – София, Даниела Дончева иззе дело с голям материален интерес от съдия Милен Василев от търговската колегия на съда, а той закачи гневно писмо на таблото в коридора на съда, в което обвини Дончева в действия със „силен корупционен мирис“. Писмото достигна до медиите и Инспекторатът към ВСС (ИВСС) бе принуден да направи проверка, в рамките на която констатира, че съдия Дончева е извършила множество нарушения, грубо погазване на принципа за случайно разпределение на делата, като е изземала дела на колеги съдии, размествала е дела от едни съдии на други и др.

Освен това ИВСС констатира, че като е издала заповед, с която сама се е преместила от гражданската в търговската колегия на съда, Дончева е нарушила заложения в Закона за съдебната власт принцип на съдийското самоуправление, който предвижда решенията за разпределението на съдии по отделения, броят им и специализацията да става с решение на общото събрание на съдиите от съответния съд. Дончева бе спасена от дисциплинарно наказание, защото ИВСС, а после и ВСС отлагаха произнасянето си до изтичане на давността, но в решенията си по този казус Върховния административен съд (ВАС) изрично потвърди тази практика.

И това далеч не е единственият повод, по който ВСС, ИВСС и ВАС са се произнасяли категорично, че председателят на съда заедно със своите заместници може единствено да предложи разпределението на съдиите по отделения, но не и да ги разпределя по отделения, което се прави само от общото събрание.

Всъщност такова правомощие председателите еднолично да разпределят съдиите имаха до лятото на 2016 г. След това в съдебния закон почти тържествено бе въведено засилено съдийско самоуправление – в изпълнение на актуализираната стратегия за съдебна реформа, препоръките на европейски и международни институции, включително и в докладите на действащия все още тогава Механизъм за сътрудничество и проверка. Това отчете и тогавашният правосъден министър Екатерина Захариева (ГЕРБ), която обяви, че с този закон се дават всички гаранции за независимост и безпристрастност, а от друга страна – и за носене на отговорност на съдиите, прокурорите и следователите.

И точно защото практиката на съдийското самоуправление по разпределяне на съдиите по отделения е толкова ясна и като конструкция, и като мотиви, които стоят зад нея, предложението на Руси Алексиев предизвиква опасения.

От Общото събрание на СГС явно се очаква да се откаже от правомощията си и да гласува в полза на „правилното решение“, че председателят е този, който може да реди съдиите по отделения. Проблемът е още и че има съмнения в съпротивителните сили на Общото събрание да се противопостави на това домогване.

Овладяване на съда

Съдии заявяват, че за тях няма съмнение, че се подготвя опит да се овладее Търговското отделение на съда чрез организиране там на състави, които да изпълняват поръчки. Сочат, че това е много опасно, и дават пример от близкото минало – одиозната бивша председателка на СГС Владимира Янева, също креатура на статуквото в лицето на Цветан Цветанов, така премести Румяна Ченалова от наказателното в търговското отделение през 2012 г. Последваха множество сигнали за скандални решения, докато се стигна до делото „Белведере“ – явен опит за кражба на фирма, което предизвика френския посланик да заяви, че в съдебната система има гнили ябълки.

Сегашните подозрения се подхранват от един конфликт от лятото на тази година, когато за едно място в Търговското отделение (ТО) се кандидатираха трима съдии от други отделения. Общото събрание на ТО се събира и взема решение, че най-подходящ е един от тия трима съдии. Руси Алексиев обаче се противопоставя на този начин на подбор и изисква да се проведе жребий, в резултат на който е определен друг съдия. Това било демократично, мотивирал се председателят, но такава преценка всъщност няма нищо общо с качествата и професионалните постижения.

В този контекст в началото на ноември в комисията на ВСС за съдийска натовареност се взема решение да се възложи на члена на съвета Даниела Марчева да внесе предложение за промени в Закона за съдебната власт, „касаещи разпределението на съдиите по отделения“.  Даниела Марчева заяви, че няма да предлага каквито и да е идеи за промяна, преди да ги консултира с максимално голям брой съдии.

Поводът е сигнал на председателя на Висшия адвокатски съвет Ивайло Дерменджиев за забавено разглеждане на дела от въззивните състави на брачното отделение в СГС, които бавели решенията си до две години. По този повод членовете на комисията към ВСС Даниела Марчева и Атанаска Дишева се срещнали с ръководството на СГС, които им разказали, че Общото събрание на съда не може да се справи с неравномерното натоварване в гражданските отделения. Предложението да се слеят първоинстанционното и въззивното гражданско отделение и всички граждански съдии да решават и първоинстанционни, и въззивни дела било отхвърлено от Общото събрание в началото на годината.

Проблемът се засилва от липсата на достатъчно зали. Опитът да се реши част от този проблем с промяна в ГПК, където да се предвиди второинстанционните граждански дела да се гледат на закрити заседания, когато няма нови доказателства, засега е блокиран в парламента заради възражения, че така страда публичността на процеса. Част от тези проблеми обаче изискват организационни решения, които са работа на ръководството на съда, а не се решават с местене не съдии.

Опасенията сред съдиите са факт и те не са свързани само с конкретния казус за правомощията на председателя да размества хората по отделения, а че това е само началото. Опитът сочи, че теорията на конспирациите в тази материя често е голата реалност.

Засега се предлага разместването на съдии от председателя да става само по желание, но е въпрос на време това да става и без да се изисква съгласие, с формални мотиви за решаване на проблема с натовареността да се местят съдии, да се възлагат допълнителни дела от едно специализирано отделение в друго, коментират магистрати. Докато се стигне и до възможността председателят еднолично да решава кой съдия в кой състав да отиде, т.е. да си формира удобни състави, които да гледат „специални“ дела.

Апелативните съдии избягаха от делото срещу Коцев

Posted on: септември 17th, 2025 by МИГ No Comments

Тримата съдии от Софийският апелативен съд, определени да гледат мярката за неотклонение срещу варненския кмет Благомир Коцев, обявиха, че няма да участват в процеса. Те си направиха самоотвод с аргумента, че не искат да бъдат обиждани от адвокати и граждани, да бъдат наричани “зависими“, “бухалки“ и “некомпетентни“.

В тези условия ръководството на съда трябва да избере възможно най-бързо друг съдебен състав, който да разглежда делото.

Варненският кмет е задържан над два месеца в ареста, а основният свидетел е свързваната с варненска предприемачка Пламенка Димитрова, чиито фирми са печелили обществени поръчки за милиони по времето на ГЕРБ. По делото има твърдения за брутален политически и прокурорски натиск върху ключов свидетел, както и явно нежелание на прокуратурата да събира оневиняващи доказателства.

„Трябва ли Благомир Коцев да прошепне в ухото на прокуратурата името на Асен Василев, за да излезе от ареста?“, попита в съдебната зала на първа инстанция адв. Николай Владимиров, който е защитник на арестувания кмет.

След поредния отказ на Софийския градски съд да пусне Коцев от ареста в петък пред Съдебната палата в столицата имаше протест, на който хората обвиняваха магистратите, че са станали бухалки на задкулисието.

Апелативните съдии Александър Желязков, Атанаска Китипова и Десислав Любомиров обявяват своя отвод от процеса, защото не желаят да бъдат обиждани. 

Това е пореден случай през последната година, в който съдии бягат от отговорност заради опасения от остра обществена реакция след решенията им. Емблематичен беше отводът на всички съдии в Стара Загора по делото срещу заподозрения за обезобразяването на Дебора. След това отвод си направиха съдиите от Сливен по дело за блудство.

Само преди седмица съдиите в Разград си направиха отвод по дело за катастрофа с три жертви.

Сега съдиите от Софийския апелативен съд признават, че няма правни основания да си направят отвод, но отказват да гледат делото, защото може да има недоволни, които да ги освиркат.

Те получават близо 10 000 лева месечно (без да броим бонусите) от данъкоплатците, за да въздават правосъдие и да не бягат от отговорност.

“С настоящото произнасяне съдебният състав на Апелативен съд – София изразява разбирането си, че е недопустимо правораздаването да става заложник на политически интереси, при преследването на които да се нарушава закона, накърняват се личните права на съдиите и се уронва авторитета на съда“, твърдят тримата магистрати.

Те допълват: “Във връзка с предмета на делото се води безпрецедентна негативна кампания срещу всеки ангажиран с участие при разглеждането му съдия. В публичното пространство се тиражират манипулативни, неверни и нямащи никаква връзка с производството твърдения, чиято единствена цел е да се внуши, че делата нямат криминален характер”.

Апелативните съдии обвиняват дори адвокатите по делото, че говорят “в разрез с основни морални и етични норми и в пълно несъответствие с процесуалните си функции, непосредствено преди съдебните заседания и след произнасянето на съдебните състави, при медийни изяви правят неверни внушения за политически, а не криминален характер на наказателното производство”.

Според тримата съдии тези изявления се правят, за да вреди върху авторитета на съдебната институция и се използват и като предупреждение към всеки съдия, който би участвал в производството .

Съдиите казват, че е недопустимо адвокатите да лансират през медиите неверни твърдения, че съдът е обвинител“, че „съдът има скандално отношение към свидетел“ , че „съдът толерира прокуратурата и не спазва закона“.

Магистратите можеха да обяснят защо тези твърдения са неверни със съдебен акт, ако бяха избрани да поемат отговорност и да гледат делото, но те предпочетоха да избягат от него, което изглежда далеч по-лесната опция.

По-рано известният наказателен адвокат Ина Лулчева, която защитава Благомир Коцев, коментира, че уважава наказателната съдийка Ани Захариева, но тя е влезла в обвинителната функция, вместо да е арбитър по делото.

“Обвинението срещу кмета на Варна Благомир Коцев и оставянето му в ареста имат политическа цел”, каза Лулчева пред БНР,

„Когато съдът казва, че Коцев трябва да остане в ареста, защото е кмет, това означава, че единствения начин да бъде пуснат е да престане да бъде кмет. Съдът влезе в ролята на обвинител и свърши работата на прокуратурата“, подчерта Ина Лулчева.

”Прокуратурата каза, че иска да събира още доказателства, поради което Благомир Коцев трябвало да стои още в ареста, но това не е основание за арест. Обвинението трябва да работи бързо и не следва да ограничава гражданите, за да си върши работата. Най-притеснителното е, че съдът, вместо да е арбитър, стана обвинител и, търсейки и ровейки из делото, приведе данни, които прокурата преди това не изложи като аргументи, а ние не бяхме чували. Това не е правосъдие“, каза адв. Лулчева.

Според нея в свидетелските показания на бившите заместник-кметове Диан Иванов и Христо Рафаилов не се съдържат данни, които да дадат основание за постановеното задържане на варненския кмет:

„Това, което се прави с Диан Иванов и с неговите показания, е изключителен скандал. Още преди два месеца той каза, че е накаран да лъжесвидетелства от инспектори в антикорупционната комисия. Съдът не пусна Благомир Коцев, защото каза, че той ще върши престъпления, защото е кмет на община Варна, а не се интересува от това, че един или повече държавни служители са извършили престъпление, като са насилвали свидетеля да лъже“, каза още адвокатът.

Народното недоволство може да помете всички институции

Posted on: януари 18th, 2025 by МИГ No Comments

„Всичко изглежда на ръба на девалвацията. Ако продължи в тази посока, народното недоволство може да помете всички институции. Без значение какво е тяхното отношение, участие и тежест в постигането на това незавидно положение“. Това предупреди съдията в Софийския градски съд (СГС) и член на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова в интервю пред БНР по повод случващото се в съдебната система.

„Трябва да се справим със защитата на институциите от пълзящото мафиотизиране“, допълни тя и коментира по повод подробностите по делата за „Осемте джуджета“: „Толкова време след осветяване на проблемите нямаме никакви отговори. Това е заплашена държава от най-груб мафиотски тип. Има съмнения за поддържане на институционализирана корупция. И този въпрос е основният за обществото. Съдебната власт е в основата на това дали обществото ни ще функционира автентично или корупцията ще стане естествена среда във всички сфери на обществения живот (..) Паралелната власт, която е безконтролна и стои извън формалните институции, се стреми да запази своята дълговечност, като подмени обществения ред.“

Съдията от СГС каза и по адрес на и.д. главен прокурор Борислав Сарафов: „Г-н Сарафов имаше уникален шанс да разкаже публично за какво става дума в тези места за неясни съешавания между криминално, съдебно и политическо. В част от държавите, които са успявали да превъзмогнат проблем с навлизането на мафията в държавните институции, това е тръгвало поради честната позиция на една част от замесените, тоест разкази отвътре.“ След което изрази мнение, че Борислав Сарафов е трябвало да разкаже също така защо и двамата с Иван Гешев първоначално не са искали да стават главни прокурори, а след това „изглеждаше, че като че ли нямат избор“.

И все пак Мирослава Тодорова изрази оптимизъм, че промяната е възможна, тъй като в споразумението между участващите в правителството политически формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт. Това било „поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем“

„Самият факт, че политическата власт се налага да реагира, е добра новина. Скандалите, обществената нетърпимост и чувствителност са вече важен фактор, с който властта се съобразява“, заяви още Тодорова.

Съдии: Махнете Чолаков от шефския пост във ВАС

Posted on: ноември 15th, 2024 by МИГ No Comments

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да отмени решението си Георги Чолаков да остане председател на Върховния административен съд и след края на 7-годишния си мандат, изтичащ на 22 ноември. За това призовава в специална позиция Съюзът на съдиите в България.

Най-голямата магистратска организация е тежко възмутена от решението на ВСС да остави Чолаков изпълняващ функциите за неопределен период. Освен това процедурата за избиране на негов приемник вчера беше прекратена, тъй като никой не беше номиниран. Правомощие да издигат кандидатури имат членовете на Съдийската колегия, пленумът на ВАС и министърът на правосъдието. Явно обаче всички те единодушно са решили, че Чолаков трябва да продължи да се разпорежда в съда. Опозицията в колегията – Атанаска Дишева, Олга Керелска и председателката на Върховния касационен съд Галина Захарова пък са на принципна позиция, че този съвет изобщо не трябва да избира нито шеф на ВАС, нито главен прокурор.

Оставането на Чолаков начело на ВАС, дори като и.ф. погазва решението на Конституционния съд от 2005 г., което поставя граници на мандата и не позволява той да бъде продължен с нито ден. Затова всяко законодателно или административно решение, което допуска фактическо продължаване на мандата на заемащо длъжността председател на Върховния административен съд лице за неопределен период – до встъпването на следващ титуляр е противоконституционно.

„Във ВАС правораздават над 100 съдии, всички те имат достатъчен професионален опит, а поне няколко притежават и управленски качества, за да поемат временно управлението му“, пишат от ССБ и оборват тезата на Чолаков и мнозинството във ВСС, че оставането му начело е „защитен механизъм“. Пленумът на ВАС обаче вече единодушно подкрепи Чолаков за и.ф.

Съдийският съюз поставя под въпрос качествата на Чолаков да ръководи съда. За пример дават блокирания с активното му участие конкурс за повишаване на съдии в търговските отделения на апелативните съдилища, както и толерирането на непрозрачност в работата на Върховния административен съд.

Според съдиите Конституционният съд трябва да бъде сезиран с въпроса дали е допустимо овластяване на титулярите на тези длъжности и извън техните мандати под формата на определянето им за изпълняващи функциите до избор на техни приемници. Президентът Румен Радев вчера вече намекна, че може да го направи.

ССБ прави паралел между действията на ВСС и събитията, довели до Френската революция. „Когато една група хора, позовавайки се на фактически неограничената си власт, за да капсулират и поддържат същата със създаване на непробиваеми привилегировани групи, без да вземат предвид интересите на правосъдието и смисъла на функциите си в държавното управление, накрая рискува да бъде лишена от цялата си власт по хаотичен, но неизбежен начин. Цената на това обаче се плаща не само от самозабравилата се група, а от цялото общество“, завършва позицията на организацията.

Журналист с жестоко предупреждение към всички, които са на хранилката на Пеевски!

Posted on: август 29th, 2024 by МИГ No Comments

Журналистът Иван Бакалов предупреди за огромни проблеми, пред които са изправени всички, които са прибирали рушвети от изключения от ДПС Делян Пеевски. Според него, „Феномена“ ги смята за свои слуги, защото са били на хранилката му.

Ето какво пише Бакалов:

Да му мислят тия, които са взимали пари от Пеевски. Това са прокурори, съдии, членове на ВСС, ченгета, дансаджии, шефове в държавната администрация.

И журналисти, разбира се. Те са най-евтини – както вика Вежди, за една заплата хилядо лева. Цели вестници, сайтове издържа все още. Някои ще продължат да взимат, кой ще им изхранва сайтовете и вестниците. Но в съдебната система ще почнат да се дистанцират от Пеевски. Някои ще се оттеглят да не се кандидатират за шефове като негови хора.

Единственият лост на Пеевски е заплахата да им напомни, кога са взимали. Га ги ядохте кюфтетата… Затова е много лошо взимането на подкуп – веднъж два пъти като вземеш, се абонират за теб и ставаш слуга. Няма не мога.

Сега ще има ослушване и някои ще се дръпнат да не се опарят.

Масови отпуски провалиха заседание за Нотариуса във ВСС

Posted on: юни 4th, 2024 by МИГ No Comments

Липса на кворум заради отпуски и болнични провали заседанието на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Така членовете на колегията не успяха да обсъдят доклад за дейността на комисията, която създадоха, за да изследва участието на съдии в дейността на групата около Мартин Божанов – Нотариуса. Колегията създаде тази комисия в началото на февруари, 2 седмици след убийството на Божанов, когато изведнъж институциите забелязаха „брокерската“ му дейност в съдебната власт, осветена много преди това и от магистрати, и от разследване на АКФ.

За заседанието днес се явиха председателката на Върховния касационен съд Галина Захарова, Цветинка Пашкунова, Олга Керелска, Даниела Марчева, Атанаска Дишева и Боян Магдалинчев, пише „Лекс“. За да има кворум обаче трябват 8 членове на съвета.

Петима се оказаха в отпуск – председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков, Боян Новански, Севдалин Мавров, Драгомир Кояджиков и Стефан Гроздев. А Вероника Имова отсъства заради болничен.

Така всички точки от дневния ред бяха отложени за следващото заседание във вторник, 11 юни.

Комисията от Съдийската колегия иска мандатът ѝ, който беше до 20 май, да бъде удължен до края на септември. На 19 юни пък се очаква да бъде изслушан Веселин Денков. Той е съпруг на Ивайла Бакалова, която в интервю за АКФ освети Божанов като съдебен брокер точно във връзка с дело срещу Денков.

Вече е ясно, че членове на съвета отдавна са били наясно с дейността на Божанов. „Има 20 дела срещу него. Той е измамник!“. Това казва на 25 февруари 2020 г., т.е. преди повече от 4 години, по адрес на Мартин Божанов – Нотариуса членът на Висшия съдебен съвет Боян Новански. Репликата му е от заседание на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, която в този ден изслушва съдиите Владислава Цариградска и Цветко Лазаров във връзка с твърденията им за оказан върху тях натиск от групата на Божанов. Тази част от заседанието на съвета тогава се проведе при закрити врати. И едва вчера пълният стенографски протокол вижда бял свят. А, по всичко личи, информацията за „измамника с 20 дела“ си остава просто за сведение.

По време на заседанието на 25 февруари 2020 г. съдиите Цариградска и Лазаров подробно обясняват каква е технологията на натиска, упражняван от Божанов и хората около него. И докато Цариградска гледа дело, свързано с личен имот на Божанов в с. Карлуково, то казусите, за които Лазаров говори, са за апетитни имоти в централната част на София.

Магистратите разказват и как проверките за нередностите по техните дела всъщност се превръщат в проверки срещу тях.

Казусът „Нотариуса“ беше проучван и от специална парламентарна комисия, която в крайна сметка приключи работата си безславно, без дори да успее да приеме доклад. Свое „разследване“ прави и Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет и дори качва онлайн различни материали по темата.

Най-ниската заплата в съдебната система вече е 3928 лв. Въпреки това магистратите редовно прибират подкупи

Posted on: март 7th, 2024 by МИГ No Comments

Заплатите на магистратите и съдебните служители да се увеличат с 13% със задна дата – от 1 януари, реши днес Общото събрание на Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет. Кадровиците одобриха и ръст на парите за ранг, разказва „Лекс“.

С тази актуализация основните възнаграждения на върховните съдии и прокурори, както и на следователите от Националната следствена служба стават 7813 лв. при сегашните 6914 лв. Към основната заплата се прибавят рангът и процентът за прослужено време (2% за всяка година, но не повече от 40%). Така, само за прослужено време един върховен магистрат с 20-годишен стаж получава още над 3000 лв. към заплатата си.

Магистратите на апелативно ниво ще получават 6464 лв. вместо 5720 лв. На окръжно ниво в София основното възнаграждение ще е 5780 лв. (при 5115 лв. досега), а останалите магистрати от окръжните съдилища и прокуратури ще получават 5344 лв. вместо сегашните 4729 лв.

Заплатите на магистратите от Софийския районен съд и от Софийската районна прокуратура ще бъдат 4694 лв., вместо сегашните 4154  лв., а на колегите им от страната – 4216 лв. при 3731 лв. сега.

Възнагражденията на младшите магистрати също се увеличават и те вече ще получават 3928 лв. – досега вземаха 3471 лв.

В проекта за бюджет на съдебната власт за 2024 г. ВСС беше предвидил ръст на заплатите с 12 на сто.

Освен на основните възнаграждения, има увеличение с 13% и на парите за ранг. Така за първи ранг магистратите ще получават 410 лв. вместо 360 лв., за втори – 570 лв. при 500 лв. сега, а за трети – 640 лв. вместо 570 лв.

Магистратите и служителите ще получат и по 4518 лв. за облекло. По закон служителите получават за дрехи до две средномесечни заплати в бюджетната сфера.

Въпреки увеличението на заплатите, магистратите редовно прибират рушвети, стана ясно от разкритите мрежи за влияние в съдебната система на Мартин Нотариуса и Пепи Еврото. Най-ниското месечно възнаграждение, плащано в брой за незаконни услуги, е 5000 евро.

ФИФА зачеркна българските съдии за световното през 2026 г.

Posted on: февруари 7th, 2024 by МИГ No Comments

Българското футболно съдийство ще отбележи тъжен рекорд по време на световното през 2026 г. Това става ясно от семинара, който бе проведен от ФИФА в Севиля (Испания) за кандидатите от Европа.

40 години след като Богдан Дочев пусна Диего Марадона да вкара на 1/4-финала на световното в Мексико срещу Англия по непозволен начин, което му действие после бе наречено “Божията ръка”, не сме имали рефер на първенство на планетата.

Което е и донякъде нормално, след като след това първенство имаме само две участие през 1994 и 1998 година. А до категория “елит” на УЕФА стигна само Атанас Узунов, който обаче влезе по-късно там.

В семинара на ФИФА бяха включени Иван Кружляк (Словакия), Еспен Еркас (Норвегия), Дани Макелие (Нидерландия), Глен Ниберг (Швеция), Ищван Ковач (Румъния), Ирфан Пелито (Босна и Херцеговина), Хосе Мария Санчес Мартинес (Испания), Сърджан Йованович (Сърбия), Франсоа Льотесие (Франция), Клеман Тюрпен (Франция), Феликс Цвайер (Германия), Тес Олофсон (Швеция), Давиде Маса (Италия), Сердар Гьозюбуюк (Нидерландия), Маурицио Мариани (Италия), Халил Умут Юмер (Турция), Стефани Фрапарт (Франция) и Хесус Хил Мансано (Испания).

Две са дамите в списъка – Стефани Фрапарт и Тес Олофсон. Най-интересното е, че в него липсват съдиите от Англия, както и от цяла Великобритания, които минават за едни от най-добрите на континента. Антъни Тейлър ще е прекалено възрастен на световното, докато не е ясно защо е пренебрегнат Майкъл Оливър.

България и Гърция пък са отсъстващите от Балканския полуостров. В списъка е и Ищван Ковач, който „Левски“ се опита безславно да орезили след срамната загуба от “Хамрун Спартанс”.

Малка компенсация е участието на Георги Кабаков в семинара за топрефери на УЕФА, който пък се проведе в Кипър. В него бяха всички от “елит” и първа категория, като пловдивчанинът от години е във втората. Което означва, че едва ли ще бъде пратен сред най-добрите.

Там влязоха Марко Гуйда (Италия) и Еспен Ескас (Норвегия) на полусезона.

От топреферите са отсъствали руснакът Сергей Карасев и беларусинът Алексей Кулбаков по ясни причини, както и швейцарецът Сандро Шарер, който е с контузия и явно ще пропусне втората част на сезона.

 

Венци Стефанов иска промени при съдиите

Posted on: юли 13th, 2020 by МИГ No Comments

Венци Стефанов поиска сериозни промени в Съдийската комисия, която според него продължава да обслужва интереси. Шефът на Славия и член на изпълкома на БФС пожела завинаги от терените да бъдат изхвърлени Ивайло Стоянов-Сватбата и Николай Йорданов.

Поредното доказателство е скандалното съдийство на петричанина на мача Локо Пд – ЦСКА-Сф (1:2), в който „червените“ стигнаха до победния гол в 95-ата мин. С него те почти се класираха за Лига Европа, но при 1:1 на „Лаута“ Сватбата отмени гол на домакините.

„Искам да има разбирателство и клубовете да играем феърплей, а не като срещата между Локо и ЦСКА. Всички видяхме този помияр Ивайло Стоянов какво направи. Шефът му Костадин Стоичков е виновен, че му дава мачове. Той трябва да си подаде оставката и да си заминава заедно с тези трима-четирима доказано поръчкови съдии.

Говоря за Ивайло Стоянов, Николай Йорданов и още няколко. Те са една групичка, която изпълнява поръчки. Дори и да не се класираме в Европа, няма проблем. Да сме живи и здрави е най-важното. Сега поне съм спокоен, че ЦСКА се класира. По-точно казано: Ивайло Стоянов ги класира. Помогна им да продадат Али Соу. На този съдия трябва да му издигнат паметник в Борисовата градина“, каза пред „Блиц“ Стефанов.

Съдийската комисия с официално изявление след срещата днес

Posted on: ноември 1st, 2019 by Пламен Иванов No Comments

Съдийската комисия към БФС излезе с официално изявление след провелата се среща днес с новия шеф на реферите Костадин Стоичков. Тя призова за толерантно и обективно отношение и отрече да има порочни практики по българските терени.

Ето и цялото изявление:

Първенствата и турнирите в системата на БФС се обслужват от над 1400 съдии. Всички те са хора с авторитет, опит и висок морал, които по никакъв начин не би следвало да бъдат поставяни под общ знаменател поради негативни внушения и по-конкретно – с обвинения в корупционни практики и нерегламентирани действия в разрез с ценностите на спортните състезания.

Към настоящия момент за нито един от тях не са известни факти и обстоятелства, които да ги уличават в корупция и уреждане на мачове. Към днешна дата в БФС и СК при БФС не е постъпила официална информация за установени такива практики. В тази връзка Съдийската комисия към Българския футболен съюз призовава широката общественост към толерантно и обективно отношение, което би допринесло за създаването на необходимата атмосфера за изпълнението на служебните им ангажименти. Що се касае до работата на българските футболни рефери, категорично се противопоставяме на опитите за публично компрометиране на съдийската гилдия у нас.

Съдийската комисия и ръководството на БФС винаги са призовавали за спазване на феърплея и морала от страна на всички, участващи във футболния процес у нас, в т.ч. функционери, спортно-технически лица, рефери, играчи и медии. Използваме настоящата ситуация, за да апелираме към запазване на спокойствието и добрия тон, като същевременно изразяваме готовността си да сътрудничим на специализираните органи в борбата им срещу евентуални нарушения на морала и закона.

Вярваме, че толерантното отношение спрямо българските съдии е в интерес на спортната общественост и на нормалното провеждане на първенствата на всички нива. Апелираме, при хипотетично наличие на вина на конкретни личности, участващи във футболния живот, тя да бъде оповестена на широката общественост, но това да не бъде превръщано в повод за генерализация и налагане на негативен стереотип спрямо всички съдии и служители в системата на БФС.

Ивайло Стоянов: Ако има доказателство за корупция към съдиите, виновните да влязат в затвора

Posted on: ноември 1st, 2019 by Пламен Иванов No Comments

Един от водещите рефери в България Ивайло Стоянов е категоричен, че ако има доказателства за корупция срещу негови колеги, виновниците трябва да влязат в затвора. Той заяви това пред медиите след срещата на всички съдии с новия шеф на Съдийската комисия Костадин Стоичков, който привика реферите в Бояна.

„Причината за срещата са тези неистини, които излязоха в медийното пространство, че едва ли не всички съдии сме корумпирани, взимали сме пари. Всички сме против това нещо и ще излезем с официална декларация, тъй като никой няма право да обвинява когото и да било без да има реални доказателства. Тези обвинения ни дойдоха, като гръм от ясно небе. Това е нещо, което беше пуснато, за да се влияе на БФС и скандала с расизма. Така проблемите бяха преместени от болната на здравата глава. Според мен последния полусезон всичко от съдийско естество е наред. Спрямо мен не е имало натиск. Ако това се е случвало с някой от колегите той трябва да си каже. Върху мен не е имало натиск. Шефовете на съдиите се сменят доста често – това е една от рисковите професии в нашата държава. Надяваме се, че нищо няма да се промени. В крайна сметка съдиите сме същите. Ще се опитаме да си вършим работата.

Грешки ще има винаги. Това е вън от съмнение. Трябва да свирим това, което виждаме. Всеки си има глава на раменете и носи своята отговорност. Аз лично за себе си мога да кажа, че винаги свиря, това което виждам. Всички колеги искаме да пуснем тази декларация, тъй като не може да ни обвиняват, ако има доказателства срещу някои съдии да ги посочат и те да си носят отговорността – ако трябва и в затвора да влязат. Това нещо трябва да се изчисти един път завинаги“, категоричен е Стоянов.

„Не е имало разпит към мен от ГДБОП по тази тема. Президентите да си разрешат нещата между тях, към нас няма натиск, като предполагам, че няма и да има. Лично за мен не е правилно махането на Йордан Сталев, но не е моя работа да коментирам. На срещата имаше човек от комисията срещу корупцията, който показа статистика, че с много голям процент са намалели сигналите от УЕФА за уредени мачове. Надявам се, че ВАР ще бъде въведен у нас. Виждате, че Кабаков свири Шампионска лига, а сега е на световно първенство. Липсата на ВАР в България е проблем за мен и останалите международни съдии, тъй като УЕФА не ни дава мачове от топ ниво. Аз например мога да свиря само групова фаза на Лига Европа, а ШЛ не мога. Не знам, колко е полезен ВАР, тъй като не съм минал ВАР курса.

Новият шеф иска това, което са искали и останалите преди него. Да бъдем обективни и да свирим това, което виждаме“, допълни Стоянов.

Нов голям скандал в българския футбол

Posted on: октомври 27th, 2019 by Пламен Иванов No Comments

Бившият асистент съдия и инструктор на реферите Детелин Баялцалиев направи скандални разкрития за случващото се в българския футбол. Той твърди, че съдийска комисия всъщност няма и „шефът решава всичко сам“, без да се консултира с членовете й.

„Съдийството ни върви надолу. Знам причините. Управляват хора, които не спомагат за развитието на съдиите. Другото е подборът. Никой не се интересува от оценките. Ходатайства се. Има и натиск. Съдийската комисия не е комисия, защото там има членове, които никой за нищо не ги пита. Шефът решава всичко сам и не казва на никой защо постъпва така. Всичко се спуска“, изригна Баялцалиев пред „Eвима спорт“. Taка той атакува Йордан Сталев (на снимката), който преди дни беше временно отстранен от длъжност председател на Съдийската комисия.

„Има доста имена в ранглистата, които си имат причина да са там – кой какъв баща има, къде работи, какви роднини има… Това са критериите“, продължи Баялцалиев.

„Петър Петров (б.р. – шефът на съдиите преди Йордан Сталев) изопачаваше истината. Обясняваше, че няма нищо при очевадни грешки. По мое време се събирахме всеки вторник и коментирахме изявите на реферите. Секретарят се грижеше за записите от мачовете. Имаше и предаване, където се коментираха спорните моменти и се даваше становището на комисията“, каза още бившият преводач на Делио Роси в Левски.

„Георги Кабаков свири добре и се котира добре, следя го. Затова и постоянно получава мачове, но това при него не е случайно. Другите отстъпиха. Имахме доскоро трима във Второ ниво, но остана един – Ивайло Стоянов. За другите двама в УЕФА прецениха, че нямат бъдеще“, завърши Баялцалиев.

Синът му Ангел Баялцалиев също беше съдия, но в началото на тази година прекрати кариерата си.

Избраха съдия за дербито Лудогорец – ЦСКА

Posted on: август 8th, 2019 by Пламен Иванов No Comments

Съдийската комисия към БФС обяви имената на съдиите, които ще ръководят мачовете от петия кръг на efbet Лига. Голямото дерби между Лудогорец и ЦСКА е поверено на Драгомир Драганов. Николай Йорданов пък ще надува свирката на Левски – Берое.

ВСИЧКИ НАРЯДИ ЗА 5 КРЪГ:

9 август 2019 г., петък 18:00 ч.
Ботев Враца – Черно море
ГС:    Петър Кирилов Костадинов     АС1:    Георги Йорданов Дойнов    АС2:    Никифор Деянов Велков
4-ТИ:    Георги Кънчев Димитров
СН:    Костадин Георгиев Стоичков

9 август 2019 г.,  петък 20:30 ч.
Славия  – Етър
ГС:    Валентин Станчев Железов    АС1:    Мартин Руменов Ангелов    АС2:    Драгомир Руменов Милев
4-ТИ:    Станимир Лозанов Тренчев
СН:    Кирил Манолов Лозанов

10 август 2019 г., събота 18:00 ч.
Ботев (Пд) – Царско село
ГС:    Георги Юлиянов Иванов    АС1:    Иво Николаев Колев    АС2:    Костадин Димитров Тановчев
4-ТИ:    Радослав Петров Гидженов
СН:    Ахмед Яшар Ахмед

10 август 2019 г, събота 20:30 ч.
Левски – Берое
ГС:    Николай Йорданов Колев    АС1:    Мартин Емилов Венев    АС2:    Павлин Цветанов Михайлов
4-ТИ:    Георги Николов Николов
СН:    Петър Стоянов Петров

11 август 2019 г, неделя 17:45 ч.
Арда – Локомотив (Пд)
ГС:    Никола Антонов Попов    АС1:    Дениз Пиринов Соколов    АС2:    Красимир Владимиров Миланов
4-ТИ:    Валентин Георгиев Станчев
СН:    Йордан Костадинов Иванов

11 август 2019 г, неделя 20:30 ч.
Лудогорец – ЦСКА
ГС:    Драгомир Димитров Драганов    АС1:    Красимир Атанасов Атанасов    АС2:    Христо Пламенов Хаджийски
4-ТИ:    Георги Димитров Давидов
СН:    Радан Василев Мирянов

12 август 2019 г, понеделник 18:00 ч.
Дунав – Витоша
ГС:    Георги Николов Кабаков    АС1:    Мартин Веселинов Маргаритов    АС2:    Диян Христов Вълков
4-ТИ:    Неделчо Танчев Гаджалов
СН:    Евгени Георгиев Георгиев

Младен Маринов: Очакваме футболните съдии да пускат сигнали, ако им оказват натиск

Posted on: юли 16th, 2019 by Пламен Иванов No Comments

Вътрешният министър Младен Маринов присъства на провелата се преди дни среща при премиера Бойко Борисов с футболните босове Георги Домусчиев (Лудогорец), Гриша Ганчев (ЦСКА) и Васил Божков (Левски). Маринов говори за случващото се в родния футбол при гостуването в студиото на bTV. Той потвърди, че днес ще проведе среща с представители на Съдийската комисия, обяснявайки и дали има натиск върху реферите у нас.

„Идеята на тази среща е да се постави феърплей преди началото на новото първенство“, подчерта Маринов, след което Антон Хекимян го попита дали има данни, че няма феърплей – „Сами може да видите коментарите, поведението на публиката и споровете при определени съдийски отсъждания“.

„Днес ще имам среща и със Съдийската комисия. Реферите са важен компонент в процеса“, каза Младен Маринов, а водещият го попита дали има проблем със съдиите и дали им е оказван натиск.

„Срещата не е заради конкретна причина, а изпреварваща. Искам да дам увереност на съдиите, че всеки един сигнал от тях, ако подадат такъв за оказан им определен натиск, ще им бъде гарантирана сигурността“, обясни вътрешният министър.

„Съдийството е от изключителна важност за футбола“, подчерта Младен Маринов.

„Всеки би се респектирал от държавата. Нека преди началото на първенството да постигнем желание да има феърплей, да побеждава по-силният на терена. Държавата не може да влезе във футбола. Държавата може да прилага законите“, каза Маринов.

„Има случаи, когато съдиите ще бъдат заплашвани, дано няма такива случаи… Затова искам да уверя реферите, че ще имат сигурност. Ще им дам телефон, който ще е само за тях. На него ще подават сигналите при оказван им натиск. Не гореща линия, а тайна линия да я наречем“, добави вътрешният министър.

ГЕРБ атакува Съюза на съдиите със закон

Posted on: юли 5th, 2017 by МИГ No Comments

Управляващите от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ внесоха в парламента множество промени в Закона за съдебната власт, засягащи професионалните организации на магистратите, както и дейностите, несъвместими с работата им. Поправките са съшити с бели конци и очевидно са насочени срещу единствения критик от съдебната система – Съюзът на съдиите.
Вносителите на промените са председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ), Емил Димитров-Ревизоро (Обединени патриоти), Христиан Митев („Обединени патриоти“), Анна Александрова и Иглика Събева (ГЕРБ).

Въвеждат се конкретни разпоредби за имуществото на професионалните сдружения. Изрично се посочва, че негови източници могат да бъдат само членски внос, имуществени вноски и дарения от техните членове. Същите изисквания се предвиждат и за организациите на съдебните служители. „Не се допуска друго финансиране или предоставяне на имущество под каквато и да е форма“, категорични са управляващите. И се аргументират: „Самите ограничения на практика са в обществена полза, защото гарантират свободно сдружаване и в същото време забрана за финансиране и предоставяне на имущество под каквато и да е форма, освен от техните членове“.

Премахва се възможността магистратите да се включват в управлението на професионалните сдружения на други юристи, както им позволява сега законът. Причината е, че това позволявало „участие в дейности, които накърняват независимостта на магистрата“. Законопроектът предвижда и екстри – бонуси за членовете на настоящия състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) при приключване на мандата му.

Световната банка е „изумена“ от многото съдии у нас

Posted on: ноември 12th, 2015 by МИГ No Comments

Контрастът между свиващо се население на България и увеличаването с почти 32% на броя на съдиите на 100 000 жители е „изумителен“. Това е един от изводите в детайлния анализ на Световната банка за българската съдебна система в периода 2008-2014 година. Документът е публикуван през ноември.

За последните седем години броят на съдиите на глава от населението се е увеличил с 1/3, докато средното увеличение за държавите от ЕС е 4.2%. Това налага мащабно преструктуриране на съдебната система, посочва Световната банка.

Средната натовареност на съдия в страната е 30 дела месечно. Въпреки че натоварването изглежда голямо, повечето дела не са със сериозна правна сложност и се решават бързо. Най-ниско натоварените районни съдилища са в Търговище (5.5 брой дела месечно), Монтана (6.5) и Кърджали (6.2). За сравнение в Софийския районен съд гледат по около 80 дела месечно. Тази диспропорцията трябва да бъде намалена.

В общо 13 окръжни съдилища в страната (близо половина от всички) натовареността е по 10 дела на месец. Има шест районни съдилища с по-малко от 20 дела на месец. В апелативните съдилища имат по 8 дела на месец, макар и със значително по-голяма правна сложност. Безспорно най-лека е службата във военните съдилища и следствието, става ясно от доклада. В страната има четири военни съдилища с 19 съдии, които гледат по… две дела месечно. Препоръката е те да се закрият и да се създаде един централен военен съд.

Световната банка настоява за намаляване на хората в Националната следствена служба, където всеки следовател има по 12 дела, но на година. Тук съкращението трябва да обхване поне 80 следователи, които са близо половината от състава на институцията.

Проблем в Националното следствие е и ниската ефективност. Въпреки слабото натоварване следователите успяват да приключат само половината от делата си, а накрая излиза, че постигат по 0.6 осъдителни присъди годишно. Проблем има с раздутата съдебна администрация. На един съдия в България се падат по 2.7 съдебни служители, което е един от най-високите коефициенти в Европа. Проблемът може да се реши със закриване на съдилища.

„Правителството може да обмисли възможността да позволи на (излишните) съдии да се пенсионират или да бъдат назначени на други позиции в държавната администрация като алтернативен изход вместо промяна на закона“, се казва в доклада. Със спестените пари се препоръчва увеличение на заплатите в съдебната система и по-големи инвестиции в нея.

Албания е единствената държава, която плаща по-ниски заплати на своите съдии от България.  Въпреки това, съотношението на заплатата на съдия в сравнение със средната заплата в България е една от най-високите в Европа. Само в Румъния заплатите са по-високи по този показател.

Отделно Световната банка предлага прекратяване на практика по командироване на съдии, защото така се създават съмнения, че някои се фаворизират за сметка на други. Институцията настоява за децентрализация на системата, защото ВСС в момента има твърде големи правомощия. Банката предлага да се позволи на съдилища да задържат някакъв процент от таксите, които събират.

Другите предложения са за съкращаване на всички незаети съдийски щатове като първа стъпка за преструктуриране на системата, прехвърляне на съдии от ненатоварени към натоварени съдилища и  двойно намаляване на апелативните съдилища. Световната банка настоява и за въвеждане на по-високи съдебни такси.

Когато се тегли чертата излиза, че всеки българин плаща по 30 евро годишно за издръжката на своите магистрати, което е два пъти по-малко от средното за Европа. Тук става дума за континента Европа, а не само за ЕС. Като дял от брутния вътрешен продукт (БВП) България дава 0.54% за съдебната си система, което вече е два пъти по-високо ниво от средното – 0.33%. Въпреки това съдебната система остава недофинансирана, защото 98% от разходите отиват за издръжка.

Световната банка препоръчва на ВСС, правосъдното и финансовото министерство да постигнат споразумение за средносрочна стратегия за финансиране на съдебната власт. В доклада България е похвалена за „доста задоволителна бързина на съдебните дела“.