Posts Tagged ‘Сърбия’

Мистерия в Сърбия: Откриха мъртъв бос в бъчва, разпознаха го по бельото (снимка)

Posted on: май 22nd, 2026 by МИГ No Comments

Сръбската полиция е разпознала по бельото сръбския бос, открит мъртъв в бъчва. Случаят разтърси страната, като за замесен се смята бившия шеф на полицията в Белград.

Следи от сажди бяха открити по тяло, намерено във бидон в района на Инджия в Сърбия в четвъртък, съобщава Kurir.rs. Смята се, че убийците са се опитали да изгорят тялото, но планът им не е успял напълно и само част от него е изгоряло.

Тялото, което почти сигурно принадлежи на Александър Нешович, по прякор „Бая“, известен в криминалната среда и издирван дни след изчезването му в белградски ресторант на 12 май, е изпратено за аутопсия и ДНК експертиза, за да се установи официално самоличността му. В разследването се появи нов детайл, който би могъл значително да ускори процеса.

Стана ясно, че съпругата му, която е съобщила за изчезването му, е заявила, че в деня, в който е бил видян жив за последен път, Нешович е носил бельо от известна марка, което се твърди, че е намерено и върху тялото във варела. Нешович изчезна безследно, след като отишъл на среща в белградски ресторант с бронираното си BMW вечерта на 12 май.

Медиите съобщиха, че е бил поканен от Веселин Милич, вече бивш началник на белградската полиция, който му предложил да дойде сам, без „частна охрана“. Причината била, че той и Саша Вукович „Боске“ са се опитали да разрешат конфликт.

Спорът обаче ескалирал в един момент и Вукович прострелял и тежко ранил Нешович, който по-късно починал. Висшата прокуратура в Белград започнала разследване срещу 10 лица, за които има основателни подозрения, че са извършили различни престъпления, свързани с убийството на Нешович.

Вукович и Марио С. са обвинени в извършване на престъплението утежнено убийство във връзка с престъпленията незаконно производство, притежание, носене и трафик на оръжия и взривни вещества и причиняване на обща опасност. Съпругата на Вукович, Данка, е обвинена в това, че е донесла оръжието, използвано за извършване на убийството.

Наред с Милич, в списъка са и трима полицаи – Бобан М., Саво С. и Петко П. Всички са заподозрени в опит за прикриване на престъплението, т.е. в несъобщаване за престъплението и в подпомагане на извършителя след извършване на престъплението.

Тук са и собственикът на ресторант Ненад Л., който е обвинен в несъобщаване за престъпление, и извършителят, сервитьорът Вук Ш. (21), който е обвинен в несъобщаване за престъпление и извършителя и в подпомагане на извършителя след извършване на престъплението, и Деян С. (50), заподозрян в подпомагане на извършителя.

Случаят, който разтърси Сърбия, беше коментиран и от президента Александър Вучич, който заяви пред RTS, че ДНК-то на човека, открит във варела, се установява, но се смята, че 99 процента е Нешович.

„Това, което видяхме, е ужасяващо. Това е направено от чудовища, а не от хора. Който и да е убит, не е нито академик, нито някой без досие, но за вас да направите нещо подобно е ужасяващо и изумително“, каза Вучич, добавяйки, че тялото е било навито на руло и изгорено и че „бетон е бил приготвен в гараж, за да покрие варела, така че кучетата да не могат да я помиришат“.

„Операцията им е продължила два часа, а по-късно тези хора са се върнали в кафенето и са пили. Можете да си представите с какви чудовища си имате работа“, каза Вучич, пише bTV.

Нешович е свързан с белградската престъпна среда от години, и особено с групата, водена от Деян Стоянович, известен като „Кека“.

Сръбските таблоиди съобщиха, че е бил обект на нападение по-рано тази година и е избегнал смъртта „по чист късмет“.

Смята се също, че вероятно поради страх и съображения за сигурност понякога е отивал с лична охрана. Въпреки това, той е отишъл на срещата в ресторанта без ескорт.

Сърбия откри експлозиви близо до „Балкански поток“

Posted on: април 5th, 2026 by МИГ No Comments

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че сръбски части са открили взривни вещества „с разрушителна сила“ и детонатори, необходими за активирането им, край северния град Канижа, близо до газовата инфраструктура, свързваща Сърбия и Унгария, съобщава телевизия Ен1.

„Току-що проведох телефонен разговор с унгарския премиер Виктор Орбан, в който го информирах за първите резултати от разследването на нашите военни и полицейски сили относно заплахата за критичната газова инфраструктура, свързваща Сърбия и Унгария“, написа Вучич в Инстаграм, предаде БТА.

Той каза, че два големи пакета с взривни вещества и детонатори са открити недалеч от селището Велебит, на неколкостотин метра от газопровода „Балкански поток“.

„Нашите части откриха взривно вещество с голяма разрушителна сила и детонатори, необходими за активирането му. Ще информираме унгарската страна за по-нататъшния ход на разследването“, добави президентът.

Вучич посочи, че експлозивите са открити в северната част на автономната област Войводина, в която живеят голям брой етнически унгарци. По думите му взривните вещества са били толкова мощни, че е можело да изложат на риск множество хора.

„Ще се справим безмилостно с всеки, който се опитва да унищожи ключови интереси на Сърбия“, предупреди сръбският държавен глава. „Радвам се, че успяхме да предотвратим сериозна акция срещу жизненоважните интереси на Република Сърбия без никакви жертви“, добави той.

Никакъв Пепи Еврото не е хванат в Сърбия! (видео)

Posted on: март 25th, 2026 by МИГ No Comments

Петьо Петров, известен като Пепи Еврото, не е задържан в Сърбия. Това е официалната информация, получена от българските власти чрез Интерпол, съобщи служебният вътрешен министър Емил Дечев в подкаста „Контракоментар“.

По думите му сръбските институции са извършили проверка в националните си системи, включително в Гранична полиция, но не са открили данни за задържане на издирвания бивш следовател. Така бяха опровергани появилите се през последните дни твърдения за негов арест. Твърденията са на бивш евродепутат, който доскоро беше на хранилката на ДПС и Делян Пеевски.

Министърът подчерта, че основният проблем в случая остава изтичането на информация. Според него Петров е имал възможност да напусне страната минути преди да бъде проведена операция по задържането му. Акцията е била свързана с разследването на предполагаемия кръг за влияние в съдебната система, известен като „Осемте джуджета“.

Емил Дечев коментира и други случаи с лица, укриващи се от правосъдието. Той уточни, че липсата на членство на Сърбия в Европейския съюз не е основна пречка, въпреки че за Петров има издадена Европейска заповед за арест и той е обявен за издирване чрез Интерпол. По думите му решаващо значение има ефективността на службите в съответната държава.

Още в началото на седмицата Министерството на вътрешните работи е отправило официално запитване до сръбските власти за евентуално задържане на Петров.

Бившият следовател е в неизвестност от близо три години, след като изчезна през 2023 г. на фона на разследванията около влиянието в съдебната система. Случаят продължава да предизвиква обществен и институционален интерес, като към момента няма потвърдена информация за местонахождението му.

ДАНС слага 10-годишна забрана на Сретан Йосич да влиза в България, бил заплаха за националната сигурност

Posted on: декември 19th, 2025 by МИГ No Comments

Най-опасният сръбски мафиот Сретан Йосич, коронован като „Краля на кокаина“ и глава на престъпен клан за поръчкови убийства, действащ в цяла Европа, от миналата седмица е на свобода, след като на 10-ти декември Апелативният съд в Белград постанови предсрочното му освобождаване от Централния затвор в Задова, пише Уикенд.

Йосич изтърпяваше присъда като поръчител на убийството на сръбския гангстер Горан Марянович-Гогси Бобмаш.

Той бе арестуван през далечната 2002 година при акция на НСБОС, ръководена от Бойко Борисов, който тогава беше главен секретар на МВР. Оттогава Йоца Амстердама изкара в затвора цели 23 години, а родните служби и до днес го третират като изключителна заплаха за живота на Бойко Борисов.

По ирония на съдбата, новината за предсрочното излизане на Йосич от затвора, дойде в деня, когато лидерът на ГЕРБ принуди Росен Желязков да подаде оставка заради избухналите антиправителствени протести.

Заради многократно постъпвали сигнали през годините в родните служби, включително и от партньорски разузнавателни централи, че Сретан Йосич е подготвял убийството на Бойко Борисов с цел отмъщение, настоящият лидер на ГЕРБ е поставен под постоянна охрана от 2003 година.

Твърди се, че през годините са разкрити и осуетени в зародиш три опита за ликвидирането на Бойко. Първият е от далечната 2004 година, когато мократа поръчка е възложена на хърватска банда килъри, ръководени от Роберт Матанич. Те обаче са погнати от нашите служби за сигурност и през есента на 2004 година след серия от зрелищни мафиотски екзекуции.

През 2012 година, след като МВР разби бандата за поръчкови убийства „Килърите“, ръководена от Петър Стоянов-Сумиста, стана известно, че Сретан Йосич е възложил на тях екзекуцията на Бойко Борисов. Защитени свидетели разказаха, че сръбският крал на кокаина е поискал смъртта на тогавашния премиер на България от дома си в белградския квартал „Дедине“, където бил под домашен арест.

Мократа поръчка за Бойко е поверена на „Килърите“ чрез Янко Попов-Туцо от Самоков, който през 90-те години на миналия век, е укривал в къщата си Сретан Йосич.  Кралят на кокаина впоследствие дори кумувал на сватбата му.

Осуетен опит за бягство от ареста

През април 2002 година при акция на НСБОП, в близост до столичния площад „Възраждане“, разпоредена и ръководена от тогавашния главен секретар на МВР Бойко Борисов, Сретан Йосич е задържан като издирван с червена бюлетина на Интерпол. Докато се чака екстрадицията му в Нидерландия, той се опитва да организира бягство от затвора. И до днес се носи мълвата, че Йоца Амстердама е платил 3 млн. долара, за да организира бягството си. След като планът пропада – един от поставените в схемата Алексей Петров, оцелява в атентат на басейна „Спартак“. Основната версия е, че неуспешното покушение е било отмъщение за несвършената работа. През лятото на 2002 година Сретан Йосич напуска България с чувал на главата и белезници на ръцете и краката, за да се озове в ареста в Нидерландия. Оттам го екстрадират в Сърбия.

Според данни на родните служби дори и след залавянето на Йосич в България и екстрадицията в Сърбия, той е вземал активно участие в избухналата гангстерска война в групировката СИК. Твърди се, че килъри, осигурени от Йоца, ликвидират Евгени Стефанов-Женята, както и Димитър Христов-Малкия Митко.

Смята се, че последното известно убийство с печат „Сретан Йосич“ в България е на енергийния бизнесмен Борислав Георгиев, който бе застрелян с 3 куршума в главата през 2008 година.

ДАНС му налага забрана да стъпва в България

ДАНС ще наложи забрана на Сретан Йосич да стъпва в България, твърди Уикенд. Йоца няма право да излиза от Сърбия до февруари 2026 година, а паралелно с това ще бъде обявен за заплаха за националната сигурност. „Мотивът, с който той няма да бъде допуснат на територията на страната е, че е лице, замесено в организираната престъпност“,  казва високопоставен полицейски шеф пред Уикенд.

Засега не е известно дали ДАНС ще забрани на съпругата и сина на Сретан Йосич – Вера и Николай да влизат в България. Жената на Йоца има български паспорт от 2006 година. Синът му също. По непотвърдена информация Вера често пребивава в България, собственик е на огромен мезонет до Президентството, както и на страхотен имот в Слънчев бряг.

Политик уби любовницата си, закла я като пиле

Posted on: декември 14th, 2025 by МИГ No Comments

Един от най-жестоките криминални случаи в Сърбия от последните години е убийството на 46-годишната Ясмина Пуретич Лазаревич от нейния любовник Радован Радисавлевич (57), който е бил началник на отдела за общо управление и обществени услуги в община Коцелева в Сърбия.

Жестокото престъпление, извършено на 23 септември 2020 г. в Барич, е мотивирано от патологична ревност.

Детайли от престъплението

След като извършва убийството, Ранисавлевич се е отправил към моста над река Сава край Шабац, за да се самоубие. Той обаче е бил заловен от полицията след подаден сигнал и е признал за престъплението, пише blic.rs.

  • Начин на проникване: Ранисавлевич е разказал, че е проникнал в къщата на Ясмина през прозорец, използвайки стълба.
  • Убийство: След кратък спор, той я е намушкал многократно с нож.
  • Скриване на следи: След деянието е заключил къщата и е изхвърлил ключа, ножа и стълбата.

Полицията е открила тялото на Ясмина в локва кръв около 3 часа сутринта.

Мотив и предистория

Ясмина и Радован са били семейни хора с пълнолетни деца и съпрузи, но са започнали любовна връзка в родното си село.

  • Конфликт: Ясмина е искала да прекрати връзката и да се върне при семейството си, но Ранисавлевич не е можел да приеме това.
  • Предупреждения: Нейни близки са я предупреждавали, че той е психопат и проявява патологична влюбеност и ревност, но тя е осъзнала това твърде късно.

Майката на жертвата, Даринка Пуретич, с болка е заявила пред медиите: „Дъщеря ми беше заклана от чудовище, което е известно с това, че преследва жени… Нека е проклет, че посегна на детето ми.“ Ясмина оставя две деца на 25 и 17 години.

Съдебен процес и присъда

По време на делото прокурорът Владимир Гаич подчертава, че престъплението има всички елементи на коварно убийство, тъй като жертвата не е могла да предположи, че ще бъде нападната. Доказателствата за предварително планиране включват:

  • Ранисавлевич е пил алкохол, за да се „осмели“ (и да използва пиянството като смекчаващо обстоятелство).
  • Носел е със себе си стълба за височината на прозореца.

Адвокатът на защитата се е опитал да представи смъртта на Ясмина като „чисто нещастие“, твърдейки, че клиентът му я е обичал искрено и не е искал да я убие, а е действал в състояние на силен афект, след като тя му е казала, че има друг.

В последната си дума Радован Ранисавлевич изразява дълбоко съжаление, твърдейки, че не помни как точно е извършил деянието, и че не е имал мотив, а е действал в състояние на силен афект.

Преди месец в Съдебната палата е произнесена присъдата: Радован Ранисавлевич е осъден на 14 години затвор за убийството на Ясмина Пуретич Лазаревич.

Сретан Йосич и Борисов – връзки и заплахи

Posted on: декември 14th, 2025 by МИГ No Comments

Тези дни от затвора в Белград беше освободен прочутият сръбски мафиот Сретан Йосич. Той е излежал повечето от присъдата си от 15 години затвор. Йосич, известен още като Йоца Амстердама, е накробос от голям калибър и поръчител на убийства. На него приписват следните думи: „Ако убиеш петима, си престъпник. Ако убиеш 10, си мафиот. Ако убиеш 25, вече си институция.“ За Йосич – Йоца Амстердама се говори, че надхвърлил числото 20 убити само в Нидерландия и отдавна е институция от международен мащаб.

През 90-те години до 2002 г., когато е арестуван в София по искане на нидерландската полиция, Йосич често е пребивавал в България и сочи официално пред съда като свой човек и охранител Бойко Борисов, преди да стане главен секретар на МВР и кмет. След 2000 година Йосич е обявен за международно издирване и се оказва, че най-сигурно за него е да се укрива в София.

Бившият премиер Борисов неколкократно през годините е демонстрирал страх от Сретан Йосич, като е сочил за причина, че го е арестувал, тоест бил е главен секретар на МВР, когато става ареста му. Но се разпространява и друга версия, че Йосич е платил много пари на хора от СИК, с които е свързан Борисов, за да го освободят. Това не става и след екстрадицията на Йосич следва поредица от убийства на хора от СИК. Вече години наред се разпространява версията, че Борисов е заплашен с убийство от Сретан Йосич. Борисов е бил поръчан от наркобоса за разчистване на сметки. Напрежението се подхранва от вече извършени над десет убийства на хора от СИК, които се свързват със Сретан Йосич. Те са извършени докато Йосич е в затвора, очевидно решетките не са пречка за това. Разпространяват се версии, че Борисов се откупил с много пари, но няма гаранции.

В следващите дни публикуваме откъси, които описват тези събития, от книгата „В сянката на Борисов“ от Иван Бакалов, първо издание декември 2011 г., второ допълнено 2012 г.

***

На 7 април 2009 г. сръбските медии цитират следните думи на най-известния сръбски мафиот Сретан Йосич, казани пред окръжния съд в Белград: „В България бях в безопасност, защитаваха ме техният разузнавателен сектор, Бойко Борисов, който по-късно стана кмет на София, и Николай Гигов, собственик на ФК „Локомотив“, с когото имах общ бизнес, той беше легален търговец на оръжие… Малко е странно, но какво да се прави, такова беше сътрудничеството.“

Става дума за период от средата-края на 90-те години до 2002 г., когато Йосич е арестуван в България по искане на нидерландската полиция. По това време Бойко Борисов първо е бил шеф на охранителна фирма, после главен секретар на МВР.

Думите на Йосич пред съда са повторени от десетки вестници, агенции, радиостанции и т. н. на Балканите. У нас са цитирани някак по-скромно, с неудобство, или премълчани въобще от някои медии, подкрепящи Борисов в наближаващите избори. Той е кандидатът, призван да помете от властта омразната тройна коалиция, симпатиите са на негова страна. Все пак заради новината се вдига шум, но главно от политическите противници на Борисов.

Йосич обяснява още пред съда, че се е преместил да живее в България, защото влязъл в конфликт с ръководството на югославската държавна сигурност.

Как изглежда бъдещият премиер Борисов: пазил Тодор Живков, пазил Симеон Втори, пазил и Сретан Йосич?

Кой е Сретан Йосич и защо сръбските медии вдигат толкова шум, а българските някак ги е срам да кажат новината?

За него има хиляди публикации в Сърбия и България, в цяла Европа. Години наред е живял в Нидерландия, откъдето идва прякорът му Йоца Амстердама. Започва да се укрива там от властите още към средата на 90-те години. Издирван е за убийства и различни престъпления, главен наркотрафикант на Балканите, свързан е с българските мафиоти и замесен в убийствата на много от тях.

Сръбски вестници твърдят, че състоянието на Сретан Йосич – Йоца Амстердама (48-годишен към 2011 г.) се изчислява на около 1.5 млрд. евро. Сигурно е преувеличено, но едва ли е много далеч от истината. Далеч по-малките в този бизнес български наркобарончета имат по няколкостотин милиона (размерът на имуществото им косвено може да се изчисли по притежаваните от тях хотели, имоти и фирми, някои от които дори са листвани на борсата).

Сред дълго издирване от властите в Холандия и Сърбия, Йосич е арестуван в България на 20 юни 2002 г., недалеч от сградата на Столичната дирекция на вътрешните работи, край един уличен телефон. Искането за арест е от нидерландската полиция, която засича от телефони на това място обаждания на Йосич. Нидерландската полиция праща и портрет на издирвания, тъй като българските полицаи не знаят как изглежда. Според съобщенията от чужбина, Йосич към онзи момент е разследван за около 20 убийства и живее в България, която избрал като най-сигурно място за укриване. НСБОП установява, че между 1998 и 2002 г. той е влизал в България многократно с различни имена и паспорти, и е живял на бул. “Христо Ботев” с жена си и децата си, недалеч от сградата на Столичната дирекция на вътрешните работи.

Арестът става 9 месеца, след като Борисов става главен секретар на МВР. По-късно Борисов твърди, че той е организирал ареста на Йосич по искане на партньорски служби. Но по този въпрос има най-противоречиви мнения.

Кралят на кокаина напуска затвора: Сретан Йосич вече е на свобода

Posted on: декември 11th, 2025 by МИГ No Comments

Апелативният съд в Белград постанови условното освобождаване на Сретан Йосич – по-известен като Йоца Амстердам, емблематична фигура в подземния свят на Балканите. Според съдебното решение, Йосич ще бъде под наблюдение до края на февруари 2026 г., като условието е да не извърши ново престъпление. Съдът подчерта, че са изпълнени всички законови изисквания за предсрочно освобождаване, съобщава БГНЕС.

Йосич, сега на 63 години, бе арестуван през 2009 г. по подозрение за участие в убийството на хърватския журналист Иво Пуканич, но в последствие бе оправдан. По-късно получи 15-годишна присъда за подстрекателство към убийството на Горан Марянович – Гокси Бомбаш през 1995 г.

Йоца Амстердам има дълга и скандална история. Родом от Сърбия, още през 80-те години той напуска страната и се установява в Нидерландия. Там изгражда мащабна мрежа за наркотрафик, а името му започва да се свързва с насилие, корупция и връзки с балканската мафия. През 2002 г. е арестуван в София и екстрадиран в Нидерландия – ключов епизод, който поставя България в контекста на неговата криминална биография.

Освобождаването на Йосич поражда сериозни въпроси относно възможното му влияние върху организираната престъпност в региона. Макар в последните години да стоеше в сянка, анализатори не изключват възможността за повторно активизиране на неговите връзки, особено в светлината на нестабилността на Балканите и продължаващата търговия с наркотици.

Фигурата на Сретан Йосич остава символ на криминалния преход от 90-те години, когато границите на държавите бяха слаби, а контрабандата – ежедневие. Днес, въпреки променените политически реалности, освобождаването му напомня, че сенките на миналото още бродят по Балканите.

Европейски медии: Драган Шолак губи контрола на Нова тв и „Виваком“

Posted on: ноември 2nd, 2025 by МИГ No Comments

Битката на сръбския милиардер Драган Шолак да си върне влиянието над United Group приключи с категоричен провал. Европейските медии съобщават, че решението на Търговската камара към Апелативния съд в Амстердам от миналата седмица на практика финализира опита на Шолак да си възстанови ролята в телекомуникационния конгломерат, където все още е миноритарен акционер с 36%.

Както отбелязва Bloomberg, „освободеният от управлението основател на United Group BV не успя да убеди нидерландските съдии, че може да води дело за несправедливо уволнение“. Съдът в Амстердам обяви иска му за недопустим и отхвърли искането за започване на разследване срещу настоящото ръководство. От Bloomberg отбелязват, че това решение е „поредният епизод в правната сага, произтичаща от управленския разрив в европейската телекомуникационна и медийна група“.

Шолак настоя да бъде назначен независим следовател, който да разследва твърденията му за „злоупотреба с корпоративно управление“ от страна на настоящия мениджмънт. Съдиите обаче посочиха, че не са компетентни по спора, тъй като компанията-майка на United Group е регистрирана в Люксембург.

Водещото нидерландско издание Het Financieele Dagblad отбелязва, че Шолак „не успя да въвлече холандския съд в конфликта“. Изданието допълва, че той се е опитал да „вкара и сръбската политика“ в битката си за влияние, докато позицията на United Group е категорична: „няма управленска криза“, а има опит на Шолак да си върне позиции и доходи.

„Dragan roars in vain“ („Драган ръмжи напразно“) – така Times коментира неуспешния опит на милиардера да принуди съда да назначи представител, който да разследва компанията, от която бе отстранен през юни. „Решението го оставя без успех в правните атаки срещу United Group“, пише британското издание.

Mobile Europe припомня, че още през лятото съдът е отказал на Шолак бързо производство по казуса и не е допуснал „спешна намеса“ на предприемачa, още през юли 2025 г.

Гръцкият бизнес всекидневник ProtoThema определя решението като „съдебна победа за United Group“, която след месеци на вътрешни турбуленции и правни битки вече навлиза в етап на стабилизиране. Според изданието това решение „поставя ясен край на влиянието на основателя“ и „потвърждава силата на управлението при новото ръководство“.

В позиция на United Group, цитирана от Bloomberg, се посочва, че решението на съда „потвърждава очевидното – това никога не е било реален спор за корпоративно управление, а поредното разсейване, организирано от г-н Шолак за лични цели“. Компанията добавя: „Съдът прозря това“.

За Шолак загубата е не само юридическа, но и символична. Човекът, който с години бе възприеман като балкански медиен магнат и защитник на свободата на словото, сега окончателно остава извън компанията, създала богатството му. Опитът му да увери Times, че „това няма отношение към Sport Republic или Southampton“ – клуба, който притежава – не успя да замъгли сериозността на поражението.

Дали Шолак ще търси „други компетентни юрисдикции“, както заявиха от неговия семеен офис пред Bloomberg, предстои да видим. Това обаче изглежда в противоречие със собственото му последващо изявление, цитирано от N1, в което той заявява „надежда новото ръководство да постигне същите изключителни резултати за всички заинтересовани страни, каквито постигнахме през всички тези години“. Може би това признание показва, че всяка следваща загуба го изолира все повече, докато BC Partners и настоящото ръководство на United Group укрепват своите позиции.

За компанията, която през последната година живееше под лупа и в центъра на скандали, решението дава шанс за затваряне на страницата и движение напред.

За Драган Шолак обаче – то може да се окаже началото на по-болезнен период: този на основателя, превърнал се в аутсайдер, окончателно отрязан от империята, която сам създаде.

В България „Юнайтед груп“ е собственик на „Виваком“ и  медийната група около Нова тв.

„Какво става тук, бе?“: Българка отиде в Пирот и остана шокирана от сръбските цени в магазина

Posted on: септември 20th, 2025 by МИГ No Comments

След посещение в Пирот, един българка е изумена от ниските цени на хляба и брашното в съседната страна, въпреки че България е производител на зърно.

Тя наскоро е посетила Сърбия, по-специално Пирот. След първото си посещение в супермаркет споделя, че е била шокирана от цените на основните хранителни продукти.

“Особено ме изненада фактът, че в Сърбия – страна, която не е член на ЕС – хлябът и брашното са значително по-евтини, отколкото в България“, разказва тя, цитиран от сръбската медия Blic.

В Пирот хлябът се продава за около 80 динара (1,34 лева), а килограм брашно струва 54,99 динара (около 0,92 лева). За сравнение, същите продукти в България достигат цени от 2,69 лева за брашно (169 динара) – почти три пъти по-скъпо.

“Какво се случва, бе?“ – споделя тя, като допълва, че е била изненадана и от цената на шунката: в Пирот килограм струва 695 динара (около 11,60 лева), докато в България почти 30 лева (1 768,8 динара).

“Произвеждаме и изнасяме зърно, а собственото си брашно купуваме като лукс. Произвеждаме храна, но я плащаме по цени, сякаш сме в Швейцария“, коментира още тя.

След това тя открито критикува властите в страната си: “Говорят ни за европейски стандарти, а получаваме европейски цени и африкански заплати.“

По нейните думи хлябът е основна хранителна стока и когато властта не позволява на хората да си го позволят, това вече не е политика, а “престъпление срещу собствените граждани“.

Джокович напуска Сърбия заради Вучич

Posted on: септември 17th, 2025 by МИГ No Comments

Новак Джокович взриви спортните среди и западните ни комшии. Легендата на световния тенис обяви, че напуска родината си Сърбия. Той предприема радикалния ход след остър конфликт с властите в Белград.

Причината за решението на Ноле са публичните му изказвания в подкрепа на масовите студентски протести в страната, което доведе до напрежение между него и президента Александър Вучич, който дори го нарече „предател“.

Според информация на италианското издание „Гадзета дело Спорт“, Джокович вече е започнал процеса по установяване в гръцката столица Атина. Съпругата му Йелена и двете им деца – Стефан и Тара, са записани в престижно англоезично училище, а семейството ще живее в луксозния квартал Глифада. Сръбският тенисист вече е бил забелязван да тренира сина си в местния „Кавури Теник Клъб“.

„Новак не иска децата му да израснат в среда, доминирана от политическо напрежение и разделение. Решението за преместване е както семейно, така и стратегическо за кариерата и бизнеса му“, коментират близки до семейството, цитирани от „Гадзета дело Спорт“.

Джокович е решил да премести и своя собствен ATП турнир, който досега се провеждаше в Белград. Новото издание на надпреварата ще бъде в Атина и ще се състои от 2 до 8 ноември 2025 г.
Това вероятно ще е последният турнир, в който световният №3 ще участва до края на годината. Съществува и вариант той да се включи във финалния Мастърс в Торино, но окончателно решение все още не е взето.

Решението за преместване в Гърция не е само спортно, а и бизнес ориентирано. Ноле разглежда възможността да кандидатства за „златна“ – статут, който се предоставя на инвеститори и техните семейства. То не е и спонтанно. За това се говори още от началбото на лятото. През юни Джокович вечеря с премиера Кириакос Мицотакис в известен ресторант в Колонаки. Двамата разговаряха именно за решението на известния по цял свят спортист да се премести в Атина.

Освен това той планира да създаде собствена тенис академия в района на Атина, като по този начин ще премести част от дейността си извън Сърбия и ще я развие в по-стабилна и предвидима среда.

През последните месеци в Сърбия избухнаха масови протести, водени основно от студенти, които настояват за оставка на правителството и нови избори. Джокович публично подкрепи демонстрантите, което доведе до рязко изостряне на отношенията му с властите.
Според сръбски анализатори решението му да напусне страната е „силен политически сигнал“ и може да предизвика нова вълна от недоволство срещу правителството на Вучич. Феновете на Ноле са милиони и на Вучич няма да му е никак леко след решението на звездата да се изсели от родината си.

С преместването си в Атина Джокович не само осигурява спокойствие за семейството си, но и поставя началото на нов етап в кариерата и бизнеса си. Гръцката столица ще бъде новият център на неговите спортни и комерсиални инициативи, а преместеният турнир ще се превърне в символ на тази промяна.

Решението на Новак Джокович да напусне Сърбия е не само личен, но и символичен акт, който показва колко дълбоки са разделенията в сръбското общество. От човек, който дълги години беше олицетворение на националната гордост, той изведнъж се превърна в „предател“ в очите на властта, само защото се осмели да подкрепи младите хора, излезли по улиците с искане за промяна.

Думите на президента Вучич, който нарече Джокович „предател“, звучат като шамар не само за него, но и за милионите му фенове по света. Те показват до каква степен политиката може да се опита да присвои символите на спорта, да ги превърне в инструмент за пропаганда и да ги наказва, когато не служат на нейните цели.

Напускането на Джокович е тежък удар за сръбския спорт и имидж на страната. Вместо Белград да се гордее с човека, който години наред издигаше сръбското знаме на най-големите тенис сцени, сега той ще организира турнир в Атина и ще инвестира в друга държава. Това не е просто загуба на един спортен идол – това е символ на изпусната възможност Сърбия да бъде дом за своите таланти.

Джокович прави избор за бъдещето на семейството си, но същевременно този избор е и послание – за свободата, за правото да мислиш различно и за цената, която плащаш, когато се противопоставиш на властта.

В 22-годишната си професионална кариера Новак Джокович е спечелил 100 титли и е натрупал огромно състояние, оценено на 700 милиона долара. От тях ¼ е спечелена от награди от състезания, а останалата част е от неговите спонсори, които не го изоставиха дори след случилото се с пристигането му в Австралия през 2022 г.

От 2005 до 2020 г. сърбинът живее със съпругата си в Монако, а през последните пет години, откакто избухна пандемията, във вилата им в Марбея, Испания. Има къща както в Ню Йорк, така и в Белград, където обикновено прекарват семейните си летни почивки.

След като изключи възможността да се върне в Белград, теоретично е можел да избере един от другите три града, но съпругата му не искала децата им да растат там и Атина е била най-доброто решение по много причини, а Белград, където живеят родителите и братята и сестрите му е много близо и има ежедневна самолетна връзка.

Интересно е дали сръбското общество ще види в това предателство или смелост.

Джокович: Сърбия е на ръба на гражданска война

Posted on: август 24th, 2025 by МИГ No Comments

Тенис звездата Новак Джокович изрази дълбоко безпокойство във връзка с ескалиращото напрежение в Сърбия, като посочи, че страната е „на ръба на гражданска война“, съобщава електронното издание на гръцкия в. „Катимерини“.

Говорейки на пресконференция снощи по време на Откритото първенство на САЩ по тенис, Джокович каза, че общата атмосфера в страната е превърнала спорта във второстепенна грижа за много от гражданите.

„Има сериозна ескалация, ние буквално сме на ръба на гражданска война. Надявам се, че ситуацията ще се успокои малко, но няма индикации за това“, посочи той.

Джокович говори и за преместването в Атина на турнира АТП, който първоначално трябваше да се проведе в Белград. Надпреварата ще се състои от 2 до 8 ноември и ще се играе в зала ОАКА, която е дом на баскетболния гранд на Гърция Панатинайкос.

„Всичко, което мога да кажа, е, че не искахме да местим турнира, но, за съжаление, така стоят нещата“, заяви той, като похвали гръцките домакини за ентусиазма и изтъкна растящата популярност на тениса в Гърция благодарение на играчи като Стефанос Циципас и Мария Сакари.

През юни медиите съобщиха, че Джокович се мести със семейството си в Гърция и ще стане постоянен жител на Атина от септември. Той неколкократно изрази подкрепата си към протестите в Сърбия, които избухнаха след срутването на бетонната козирка на жп гарата в северния град Нови Сад миналата година, което причини смъртта на 16 души.

Мълния покоси футболист в центъра на терена

Posted on: август 10th, 2025 by МИГ No Comments

Почина сръбският футболист Драгиша Славкович, предаде сръбската РТРС. Славкович беше ударен от мълния по време на футболен мач на 4-ти август.

Тогава бурите и лошото време поразиха футболното игрище в град Клупци, близо до Лозница, което прекъсна мача между отборите „Раднички“ от Клупац и ФК „Цер“ от Петковица.

Славкович е бил в центъра на терена, заради което получил и тежки наранявания. Той беше транспортиран за лечение в Университетския клиничен център в Белград. Друг, по-леко ранен футболист, беше настанен в Спешното отделение в Лозница.

В своя профил в Instagram от ФК „Цер“, където последно се състезаваше Славкович, написаха:

„С голяма тъга и болка се сбогуваме с нашия лъв и велик човек – Драгиша Славкович. За съжаление той не успя да спечели най-важния си мач“.

Драган Йеринич, рефер на фаталния мач разказва, че мълнията паднала точно в центъра на терена.

Когато се обърнах, видях около дузина играчи да лежат на земята. Всички, които бяха обърнати към точката на удара, паднаха“, каза Йеринич.

Най-големия българомразец в Европарламента се оказа с баща българин

Posted on: юли 15th, 2025 by МИГ No Comments

Бившият евродепутат от ВМРО Ангел Джамбазки публикува гневен коментар в личния си профил във „Фейсбук“, насочен срещу словенската евродепутатка с български произход Таня Файон-Йовева. Поводът – серия от нейни изказвания, в които тя отрича съществуването на македонски българи и демонстрира, по думите на Джамбазки, „истинска жлъч и омраза към България и българите“.

„Един от най-злостните и най-яростните българомразци в Европейския парламент е ето тази дама. Баща ѝ е българин от Босилеград, когото самата тя нарича „бугар, роден в Сърбия“, а майка ѝ – „македонка от Скопие“, пише Джамбазки.

Той припомня, че Йовева многократно е отричала историческата и културната свързаност между България и населението на днешна РС Македония, наричайки българите „агресивни съседи“.

„Точно това е резултатът от зверската асимилация и геноцид срещу българите в Западните покрайнини и Македония, извършени от сръбските комунистически сатрапи и предателските български правителства след 9 септември 1944 г.“, подчертава Джамбазки. „Без изключения и без извинения.“

В същия контекст Джамбазки цитира изказване на гръцката евродепутатка Афродити Латинопулу, което контрастира остро на позициите на Йовева.

„Днес ще говоря като македонка, защото съм горда македонка – истинска, не фалшива като жителите на Скопие. Те се срамуват да кажат какви са. Днес честта на Македония и Гърция се защитава от българите. Те реагираха правилно, защото знаят – езикът в Скопие е български диалект, а националността им е българска“, заявява Латинопулу.

Путин побесня: Сърбия изнасяла оръжия за Украйна през България

Posted on: юни 23rd, 2025 by МИГ No Comments

Пресслужбата на Службата за външно разузнаване на Руската федерация съобщи, че според информация, получена от руската СВР, украинските военни са много благодарни на сръбските производители на оръжие и боеприпаси за приноса им в поддържането на бойния капацитет на ВСУ. Киев отбелязва, че сръбските военнопромишлени предприятия, въпреки засилващия се натиск върху Белград от страна на Москва, увеличават износа на военна продукция за зоната на конфронтация между „колективния Запад“ и Русия. До голяма степен това е възможно благодарение на използването на схеми за непреки доставки.

Произведените в сръбските отбранителни предприятия боеприпаси, главно за тежките системи за далечен обсег на действие, се изпращат на страните от НАТО в интерес на Украйна под формата на пълни комплекти части за сглобяване. Това позволява на Киев официално да получава не сръбски военни продукти, а такива, сглобени в оръжейни заводи на западни държави. Боеприпасите се сглобяват и монтират предимно в Чешката република и България. В същото време производителите в Сърбия са наясно с реалните купувачи на тяхната продукция.

Според получената информация заводът „Крушич“ от Валево неотдавна е продал няколко големи партиди комплекти за сглобяване на 122-милиметрови ракети за РСЗО „Град“ на чешката компания „Поличске стройни“. Отбранителната компания Eling от Лозница е изпратила комплекти за производство на същите ракети, както и 120-милиметрови мини, на българската компания EMKO.

„В продължение на много векове общата вяра е обединявала сръбския и руския народ и ги е издигала да се борят заедно срещу нашите врагове. Жалко е, че тези традиции на приятелство и взаимопомощ сега се прекършват от жаждата за печалба и страхливия мултивекторизъм“, пише руското външно разузнаване.

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че страната му е спряла напълно износа на боеприпаси и в момента всички произведени продукти се изпращат единствено и само до сръбските военни складове и за текущите нужди на националната армия, предава ТАСС.

„В момента не изнасяме нищо, спряхме всичко. Трябва да се вземат отделни и специални решения за доставките. Вече няма да е така, че двама министри дават разрешение и стоките да текат безпроблемно. Ще видим какво ще се случи по-нататък в съответствие с интересите на Сърбия. Най-важните държавни органи ще бъдат информирани за това. В момента боеприпаси отиват само в нашите казарми и нашите складове“, заяви той пред журналисти.

„Ние не продаваме оръжия, само боеприпаси. Това пряко издържа 24 хиляди души, косвено – 50 хиляди, а заедно със семействата им – 150 хиляди. Няма да ги оставя без хляб. Напротив, моята задача като президент беше да им отворя пазари и им отворих почти всички азиатски и американски пазари. „Първи партизан“ изнася за Съединените американски щати от 15 години, а самите американци консумират 80 процента, защото това са първокласни боеприпаси“, отбеляза той

Вучич: Превъоръжавам тайно сръбската армия за защита от България

Posted on: юни 21st, 2025 by МИГ No Comments

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че сръбските въоръжени сили са „по-силни отвсякога“ и подчерта, че „малцина знаят“ какво въоръжение е придобито през последните години, защото това е „правено тайно“.

Според него Прищина, Загреб и Тирана „създават военен съюз“ и постоянно канят София да се присъедини към тях, така че Сърбия е „принудена да се въоръжава“. Той уточни, че сръбската армия ще покаже с какво разполага на голям военен парад през септември, предаде Нова тв.

„Скрихме огромни промени в сръбските въоръжени сили. Най-много петима души знаят какво сме донесли и нашата цел е да защитим страната си“, каза Вучич, цитиран от N1 и „Данас“.  Вучич каза, че Сърбия също е скрила множество способности, които е придобила, и че „мнозина ще бъдат изненадани“, когато видят какво има армията. Той добави, че по този начин армията „става невероятно смъртоносна“.

Президентът, който бе един от малкото европейски лидери – гости на Владимир Путин за деветомайския парад т.г., твърди, че Сърбия многократно е била наблюдавана от дронове от държави-членки на НАТО и че те са засичани на сръбска територия, но Сърбия не е реагирала, „за да не знаят какво имаме“. Той подчерта, че рамките на новата военна доктрина сръбските въоръжени сили трябва да имат „несравнимо по-голяма мощ, за да запазят свободата“. Също така обяви, че във въоръжението ще бъдат включени „много видове дронове“.

Косово, Албания и Хърватия подписаха Декларация за сътрудничество в областта на сигурността и отбраната на 18 март, припомня агенцията. Тя е описана като тристранен документ, който засилва сътрудничеството и подчертава значението на съвместните отговори на предизвикателствата пред сигурността, хибридните заплахи и други рискове, които биха могли да застрашат регионалната стабилност, а подписалите я отрекоха да се стремят към създаване на военен съюз.

Вучич заявява още, че Сърбия не е заплаха за околните страни и че „няма да стреля първа“, но остава бдителна.„Заобиколени сме от държави от НАТО, кого можем да заплашим – никого. Но трябва да сме готови да защитим страната си“, каза той.

Сръбският президент обяви, че официален Белград очаква скоро преговори с американската администрация за сръбската петролна държавна компания (НИС).

НИС обяви на 20 юни, че е изпратила ново искане до Министерството на финансите на САЩ за специален лиценз за забавяне на пълното прилагане на санкциите, обявени поради собствеността на Русия върху НИС.

Целта на това искане е да се позволи на НИС да работи след 27 юни, когато изтича крайният срок за предишния лиценз, издаден на 25 април.

НИС беше санкционирана за т.нар. „вторичен риск“, т.е. връзката ѝ с руската „Газпром нефт“, която е под западни санкции поради руската агресия срещу Украйна.

Сръбска провокация навръх 24 май: България нямала нищо общо с Кирил и Методий

Posted on: май 24th, 2025 by МИГ No Comments

Сърбия грубо изопачи историческата истина, като отрече ролята на България в делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, предаде БГНЕС.

В обширен репортаж, придружен с видео, сръбската държавна телевизия съзнателно премълча  и изтри ключовата роля на българската държава в съхранението и развитието на мисията на солунските братя. В материала се подчертава, че делото на Кирил и Методий „се отбелязва в Сърбия, Северна Македония, Полша, Чехия, Словакия, Русия и Украйна“, без да се споменава дори с една дума България – държавата, без чиято решаваща подкрепа това дело нямаше да просъществува и да отеква през вековете.

Още по-грубо, в репортажа се казва, че „след смъртта на светите братя делото им е продължено от техните верни ученици Климент и Наум“, но се премълчава, че именно българският княз Борис I ги приема и закриля, осигурява им условия за работа и чрез тяхното дело България се превръща в духовен и книжовен център. Сръбската позиция напомня за думите на руския президент Владимир Путин преди години: писмеността дойде при нас именно от македонската земя.

Историческите факти за Кирил и Методий

Историческите факти са безспорни и не подлежат на интерпретации. Заради гоненията във Великоморавия, учениците на Кирил и Методий намират убежище в България. Те полагат основите на Преславската, и Охридската книжовни школи, където започва мащабна просветителска, преводаческа и литературна дейност на старобългарски език.

Именно в България се създава кирилицата – писмеността, която днес ползват Сърбия и редица други славянски народи. Създадена от учениците на Кирил и Методий – Климент, Наум, Ангеларий и техните последователи – кирилицата изиграва роля не само за просветата, но и за културната и духовната идентичност на половин Европа. България е първата държава, която не само въвежда старобългарския език като официален богослужебен и държавен език, но и го разпространява извън своите граници.

Семейство загина след падане в септична яма в Сърбия

Posted on: май 1st, 2025 by МИГ No Comments

Нелеп инцидент причини смъртта на четирима души в Топола край Крагуевац в Сърбия.

Според сръбските медии – жертвите са загинали от отравяне с амоняк след падане в септична яма. Още една възрастна жена е приета в болница в тежко състояние с увреждания на белите дробове.

Жертвите са 20-годишен студент от Икономическия факултет на университета в Крагуевац, неговият баща и дядо.

Съсед на семейството също е загинал при нещастния случай.

Бабата на момчето също е пострадала, хоспитализирана е и лекарите се борят за живота ѝ.

Инцидентът е възникнал, когато един от мъжете е паднал в ямата, а останалите са се опитали да му помогнат.

„Лелята на загиналия младеж първа забелязва, че нещо се случва вътре. Тя влезе и започна да вика за помощ, когато ги видя в ямата без признаци на живот“, казват очевдидци пред сръбския сайт „Блиц“.

Колегите на студента Филип Йокич публикуваха съболезнователно съобщение в социалните мрежи.

„Неговата кончина е загуба не само за семейството, но и за целия факултет и общността, към която принадлежеше“, казват те.

Общината ще обяви тридневен траур в памет на загиналите.

Трите поколения от семейството Йокич са се занимавали със свиневъдство от години. Притежавали са и ресторант в центъра на Топола

Сърбия се вбеси от военната коалиция между Хърватия, Косово и Албания

Posted on: март 22nd, 2025 by МИГ No Comments

Подписаната  Декларация за сътрудничество в областта на отбраната между Хърватия, Косово и Албания вбеси Сърбия и предизвика бурните й реакции, съобщава БТА.

Документът беше подписан в Тирана от албанския министър на отбраната Пиро Венгу и неговите колеги от Хърватия Иван Анушич и Косово Еюп Мачедонци.

Целта на декларацията, с която се счита, че се създава военен алианс, е укрепване на тристранното сътрудничество между трите страни, като и създаване на възможност за общ отговор на предизвикателствата в областта на сигурността, хибридните заплахи и други рискове, които биха могли да заплашат регионалната стабилност. Документът предвижда насърчаване на сътрудничество между отбранителните индустрии, укрепване на оперативната съвместимост чрез образование, обучение и учения и пълна подкрепа за евроатлантическата интеграция, посочва хърватското министерство на отбраната на сайта си.

Хърватия, Албания и Косово посочиха, че инициативата е отворена и за други желаещи да се включат страни.

Албанският министър на отбраната Пиро Венгу отбеляза пред Евронюз тази седмица, че е имало проявен интерес към инициативата от българска страна. „Имахме интерес за участие (в споразумението) и от страна на българските колеги, защото и те имат същия прочит на заплахите в региона, имат същата ангажираност по отношение на дестабилизацията“, посочи Венгу.

Той допълни, че „ако Черна гора и (Република) Северна Македония искат да се присъединят към принципите на това споразумение, без съмнение сме напълно отворени“.

Косовският министър на отбраната също отбеляза, че България е проявила интерес към инициативата, като уточни, че идеята за сътрудничество между трите страни се е оформила преди една година, като по този въпрос е имало дискусии с министъра на отбраната на Хърватия, и особено с министъра на отбраната на Албания.

„Договорихме се да укрепим, разширим и задълбочим военното сътрудничество между трите страни, и не само военното, а в областта на отбраната като цяло. Повече от естествено е Хърватия, Албания и Косово да имат такова споразумение, първото споразумение от този тип на Западните Балкани, което обединява страни, които споделят едни и същи ценности и интереси за мир и стабилност. Също така има воля от страна на България да се присъедини към тази инициатива и вярвам, че и други държави ще имат същия подход по отношение на инициативата на нашите три страни“, каза Мачедонци.

Сръбският президент Александър Вучич коментира, че с тази Декларация е започнала надпревара във въоръжаването в региона, посланието е разбрано от Сърбия и тя ще се защити.

В профила си в Екс сръбският премиер в оставка Милош Вучевич подчерта, “че този военен съюз се формира без консултации с Белград,” който не признава независимостта на Косово и продължава да го смята за част от територията си. Вучевич пита в публикацията си срещу кого е насочена декларацията.

„Трябва да имаме предвид, че и Хърватия, и България и Албания (тъй като Белград не признава Косово, бел.ред.) са съседи на Сърбия,“ коментира в поста си Вучевич, имайки предвид публикации на косовски медии, в които се споменаваше възможността България също да се присъедини към Декларацията.

Министерството на външните работи на Сърбия заяви, че ще поиска от външните ведомства на Хърватия и Албания детайлно обяснение по повод тристранния документ.

„Изключително показателно е, че именно две от съседните на Сърбия страни – Хърватия и Албания, са решили да дадат ход на този договор, а покана за присъединяване е отправена и към третата ни съседка – България. Ако, както твърдят, това споразумение не е насочено срещу никого, тогава искаме обяснение защо Сърбия е изключена от всякакви преговори за колективна сигурност в региона?“, пише още в съобщението на сръбското външно министерство, публикувано на сайта му.

Министърът на отбраната на Сърбия Братислав Гашич определя инициативата като провокативна. Според него подписването на документа от Хърватия и Албания, които са членки на НАТО, и Косово, без консултации с Белград, е потвърждение за решението на Белград да „направи стратегически инвестиции в укрепването и модернизацията на сръбските въоръжени сили“, се посочва в съобщение на сайта на ведомството.

Звуково оръжие срещу протестиращите в Сърбия: Вучич отрича, но истина ли е? (видео)

Posted on: март 17th, 2025 by МИГ 1 Comment

Сръбските сили за сигурност незаконно са използвали военно звуково оръжие срещу протестиращи в Белград. Това твърдят очевидци и протестиращи, които бяха в центъра на сръбската столица в събота вечерта.

В социалните мрежи дори се появиха кадри, на които демонстрантите се разбягват, като според мнозина причина за това е именно оръдието, което насочва силен звук със сила до 160 децибела. Президентът Александър Вучич отрече опасното оръдие да е използвано.

Сръбската полиция разположи акустичното оръдие още в подготовката за мащабния протест снощи. Според специалисти, пострадалите от него изпитват остра болка в ушите, дезориентация и паника, а продължителното излагане на силен звук може да причини разкъсване на тъпанчето и необратимо увреждане на слуха.

Белградският център за правата на човека и партията Сръбски център заявиха, че срещу протестиращите са използвани акустични оръжия. За какво става въпрос – оръжие от ново поколение: звуковото оръдие LRAD (Long Range Acoustic Device), което излъчва насочен звуков сигнал със сила на звука до 160+ dB. Звукът предизвиква парене по кожата и принуждава хората да бягат.

Припомняме, че според данните на сръбския президент, при снощните протести е имало 56 ранени, но нито един сериозно. Според Вучич, 44 души са получили наранявания и са минали през спешната помощ в страната, а 11 са приети в клиничен център. По-тежко пострадал, но без опасност за живота, е един човек – Никола Пашич.

Вучич благодари на протестиращите, че не са прекрачили границата, макар да имало много ярост, но не обели и дума за групи, атакували протестиращи срещу него студенти. Той категорично отрече да е използвано акустично оръжие срещу демонстрантите. „Искам да кажа също, че обвиненията, че някой е използвал звуково оръдие, че това са войници и членове на „Кобра“ – сякаш това, което държат, е звуково оръдие, не са истина. Ние не вдигнахме палки и не ги използвахме днес. Полицаите пострадаха и изтърпяха всичко. Над 60 оръдия и сигнални ракети бяха изстреляни в Пионерския парк. От вчера има много насилие. Над 100 трактора са повредени и унищожени“, заяви по-рано сръбският президент.

Звуковото оръжие свързвано с „Хаванския синдром“

За разработването на акустично оръжие се говори от десетилетия. Според различни източници, подобен род несмъртоносно средство разработват, както в САЩ, така и в Русия и Китай. Именно на вид средство се смята, че е използвано срещу американски дипломати в Куба. Случаите, станали известни като „Хавански синдром“, получиха огромна популярност преди време, като дълго се смяташе, че евентуалното използване на нетрадиционно оръжие срещу дипломатите може би не е реално, а просто мит.

 

Медия на Александър Вучич нарече Новак Джокович „лайно“

Posted on: март 17th, 2025 by МИГ No Comments

Сръбските медии, които сляпо подкрепят Александър Вучич, не харесаха съобщението на Новак Джокович в подкрепа за студентите, които снощи проведоха исторически протест в Белград, пише Dsport.

Най-добрият тенисист за всички времена Новак Джокович изрази подкрепата си към студентите чрез социалните мрежи.

Реакцията му беше посрещната с голямо съчувствие от онези, които подкрепят протеста, но също така предизвика осъждане от страна на медиите на Вучич.

„Информер“, който е част от пропагандната машина на настоящия сръбски президент, се нахвърли яростно върху Джокович.

„ДЖОКович, ЛАЙНО!“ Новак подкрепя насилието и шарената революция!“, пише вестникът.