Posts Tagged ‘събор’

Русофилите си направиха събор край яз. „Копринка“

Posted on: септември 14th, 2019 by МИГ No Comments

Национално движение „Русофили“ провежда традиционния си събор днес на яз. „Копринка“. Срещата започна с поклонение на паметника на връх Шипка и поднасяне на цветя пред паметника на ген. Скобелев в Казанлък. В момента тече концерт на лауреатите на VI Национален фестивал на руската поезия, песен и танц “Пусть всегда будет солнце”, чийто заключителен етап бе снощи. В програмата е включен и международен конкурс за детска рисунка „Обичам моята Родина“. В концертите участват български и руски артисти и състави, обявяват организаторите. Мотото на тазгодишния събор е „Европа е по-силна заедно с Русия“.

Движението бе замесено в шпионски скандал в началото на седмицата. Прокуратурата повдигна обвинение в шпионаж на председателя му Николай Малинов. Главният прокурор Сотир Цацаров и неговият заместник Иван Гешев обявиха, че са били иззети компютърни конфигурации, множество документи и такива доказателства, които имат пряко отношение към Николай Малинов. Иззета била докладна дописка от Малинов за преориентиране на страната към Русия. Описано е каква е настоящата ситуация в България и какви насоки да се предприемат, за да се преориентира страната ни към Русия. Основна цел е геополитическа преориентация на България, твърдят от прокуратурата.

От държавното обвинение твърдят още, че Малинов е приел срещу заплащане да изпълнява задачи, възложени му от ръководителите на двете организации „Двуглав орел” и Руски институт за стратегически изследвания. Бившият директор на института ген. Леонид Решетников получи забрана за навлизане в пределите на Република България за срок от 10 години. Решетников категорично отрече твърденията на прокуратурата и ги нарече „абсолютни глупости“. Той отхвърли и обвинението в шпионаж към Николай Малинов и категорично заяви, че няма финансови отношения с него и не е финансирал „Русофили”.

Тракийци от цялата страна се събират в Бургас

Posted on: юни 22nd, 2019 by МИГ No Comments

22-то издание на Тракийския фолклорен събор „Памет за Тракия”, организиран от Тракийско дружество „Екзарх Антим I” и Народно читалище „Тракия – 2015”, с подкрепата на Община Бургас ще се проведе на 22 юни (събота) в парк „Минерални бани” – кв. Ветрен, гр. Бургас.

Началото на събора е от 10:30 часа.

Тази година, специално за всички тракийци, на събора ще пеят известните Георги и Калина Германови. Георги Германов е един от изтъкнатите български народни певци и събирачи на тракийски песни. Има издадени 9 самостоятелни албума, а във фонда на Българското национално радио има над 200 записа с народни песни. Участие в програмата на събора ще има и друг известен български изпълнител – Мустафа Чаушев.

Традиционно в музикалната програма ще се включат и представителни тракийски фолклорни групи, които ще изпълнят автентични народни песни.

Тракийският събор се е утвърдил през годините като едно от големите регионални мероприятия, което събира хора от цяла бургаска област, както и гости и състави от Кърджали, Варна,Айтос, Сливен, Пловдив и др. Организаторите канят всички, които обичат хубавата българска народна музика и пазят тракийските песни в сърцата си, да заповядат на събора.