Posts Tagged ‘съдебна реформа’

Кутев: Ако ПП и ДБ не ни подкрепят за ВСС, ще изчезнат. Съдебната реформа е наша, имаме 131 депутати

Posted on: май 12th, 2026 by МИГ No Comments

„Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ не са с отпаднала необходимост. Но ако не дадат подкрепата на „Прогресивна България“ за попълване на ВСС ще изчезнат изцяло от картата. Това каза пред БНТ Антон Кутев (ПБ).

„Ако те не дадат покрепата си за попълване на ВСС, ще изчезнат изцяло от картата. Българите искат съдебната реформа. И всяка партия, която не подкрепи съдебната реформа, ще получи тежки поражения“, каза Кутев.

Попитан дали става дума само и единствено за тяхната съдебна реформа той заяви: „Тя няма как да е друга освен наша, защото ние имаме 131 депутати, които са ни ги дали избирателите. Идеята, че трябва да се прави съдебна реформа по техния начин, няма как да мине“.

Според Кутев досега в областта на съдебната реформа е било направено всичко, което партиите от демократичната общност са искали, но то не е дало резултат. Фактите обаче са други – идеите на Реформаторския блок и на ПП-ДБ за съдебна реформа в крайна сметка не бяха реализирани.

По време на второто правителство на Бойко Борисов Реформаторският блок и особено Христо Иванов, който тогава бе правосъден министър, предлагаха промени в Конституцията, но те бяха отхвърлени на второ четене. При правителството на Николай Денков промените в Конституцията, свързани със съдебната реформа, бяха приети, но след това бяха отменени от Конституционния съд.

„Не случайно хората са дали 131 мандата на ПБ, не е въпрос на диктатура, а на отговорност да наложим една разумна съдебна реформа, която да доведе до реални резултати“, каза още Кутев.

Той все пак не се съгласи с думите на вицепремиера Иво Христов, че ПП и ДБ са партии с отпаднала необходимост. „Няма партия с отпаднала необходимост“, заяви Кутев.

Според него Румен Радев играе за историята и е можел да остане в президенството, ако е искал спокоен живот.

„Никой от министрите няма да мишкува гърба му. Вярвам, че Радев търси изход за България. Ние сме тук за да променим България“, каза още Кутев.

Така той коментира назначенията на министри, свързани с „Има такъв народ“.

Борисов обяви съдебната реформа за приключила, крие истината за „Осемте джуджета“

Posted on: февруари 5th, 2025 by МИГ No Comments

Съдебна реформа няма да има, защото тя вече е приключила. Това обясни председателят на ГЕРБ Бойко Борисов пред парламентарни репортери тази сутрин.

Съдебна реформа, „Осемте джуджета“, Нотариуса? 

Вчера на дискусия на тема „Оттук накъде със съдебната власт“, организирана от Българския институт за правни инициативи (БИПИ), президентът Румен Радев обяви: „Без да се осветлят случаите на Мартин Божанов-Нотариуса, задушевната атмосфера в „Осемте джуджета“, лепкавото безвремие, обгърнало прокуратурата, циничната търговия с правосъдие, няма да постигнем целта ни за ефективна правова държава. Това ще бъде все едно гоним хоризонта, защото ако продължат да съществуват мрежите за влияние, те са способни да опорочат всяка реформа и да проникнат във всякакви квоти.“

По този повод тази сутрин след въпрос на сайта Клуб Z как ще коментира искането на президента да се извади истината за „Осемте джуджета“ и Мартин Божанов-Нотариуса, Борисов отвърна:

„Ами да я изкарат, бе!… Той беше две години, абсолютно, господар на държавата със служебните си правителства.“

След коментар, че те (ГЕРБ) са на власт сега и те трябва да изкарат истината, Бойко Борисов се ядоса:

„Ай ст… Няма да ви мине номера – „сега вие сте на власт, дай“! Всичко, което другите не са свършили четири години…“

Попитан няма ли да има реформа в съдебната система, Борисов отвърна:  „Има пълна реформа в съдебната система и я приключихме заедно с колегите от ПП и ДБ по такъв прекрасен начин, че Конституционният съд я върна половината. Благодаря!“

Преди това, на въпрос как ще отговори на недоволството от страна на ДПС-Доган, че към момента хората на Пеевски не са сменени от новото управление, водачът на ГЕРБ бе лаконичен:  „Много хора са недоволни.“

За еврозоната, Теменужка и Людмила Петкова

Бойко Борисов отново се похвали, че партия ГЕРБ под негово ръководство (през 2020 г. – б.а.) вкарала България в чакалнята за еврозоната. След това ПП-ДБ и „другите мнозинства“ обаче не успели да довършат процеса – понеже „не направиха нищо“.

„Това са фактите. Бяха давани всякакви цифри и аз подкрепям решението на Теменужка Петкова да се освободи от зам.-министъра си (Людмила Петкова – б.а.), защото ако за една година не знаеш като министър какви са ти финансите и на всеки въпрос „какви са“ се отговаря, че трябва още данни да се събират, аз мисля, че няма какво да й помогне там“, добави водачът на ГЕРБ.

Стратегическата цел на България е да влезе в еврозоната, ползите са огромни. Дори има решение на парламента обменният курс на лева към еврото да бъде 1,95583, така че страховете, че някой ще обеднее – не е възможно, коментира той, цитиран от БТА. Затова взехме своето политическо решение с всички рискове да доведем докрай това, за което години наред сме работили – за еврозоната, посочи още Борисов.

За ресторантьорите

След въпрос дали подкрепя данъкът добавена стойност (ДДС) за ресторантьорите да не е 9, а 20% – и дали те няма да му се разсърдят, Борисов каза, че вчера са направили едно сериозно съвещание.  Разговаряхме със своите коалиционни партньори и тези, които ни подкрепят – всеки да направи някакви компромиси и отстъпки и законът както влезе в зала с 3% дефицит, така и да излезе от зала, добави той.

За медиите, неправителствените организации и САЩ

Бойко Борисов изрази недоволство от медиите, които критикуват ГЕРБ и които не виждали и не искали да си спомнят какво били направили Лена Бориславова и „Продължаваме промяната“ с регулаторите:

„И още куп регулатори си спомняте как тръгнаха, какво стана, роднини, шуреи, баджанайки и какво ли не. Помните го. Ако не го помните, извадете си записите – ще си го припомните, защото не искате да помните. Всъщност, сте много паметливи, но не искате. И може би тези, като излизат тези стотици милиони, които са раздавани за определен тип медии, ми подсказва защо през цялото време са били срещу ГЕРБ. Сиреч, независимостта на медиите… поне в Банкя – този, който плаща, той поръчва музиката. Не знам в другите градове как е. И така явно е било много години и то тлъсти заплати, хубави заплати – как да не се биеш за тях! Разбирам ги хората, разбирам ги и не е и лошо, щом така са преценили. Но да говориш за независимост на медии, а всъщност който ги финансира… много време слушах за медиите на Пеевски, преди да ги продаде – „Монитор“, „Телеграф“ и всички останали, – който дава парите в тези медии, така се отразява политиката на съответна партия. И това го виждаме сега много ясно от тези всичките неправителствени организации. Видяхме, че именно в това обкръжение през тези години, когато ни беше налагано върховенство на закона – колко е важно… то наистина е важно, но точно там, откъдето произлизат тези огромни плащания, накрая президентът си омилостиви, прави пардон на всички членове на семейството.“

Тук Борисов явно говори за САЩ и експрезидента Джо Байдън.   „Издаваха си присъди, ама всъщност без наказание! И ние сляпо сме вървели по едни указания, подчинявайки се на тях. И тука Костадинов (водачът на „Възраждане“ Костадин Костадинов) има златна среда да говори по всичко това, което и прави“, добави Борисов.

Правителството на Главчев и Пеевски

„Служебната министърка на регионалното министерство в правителството на Главчев и Пеевски – както обичате да казвате – беше майка на кмета на Подуяне от ПП и ДБ, а Сашо Ненков (депутат от ГЕРБ – б.а.) какво е виновен, че майка му е шеф (на Комисията за защита на конкуренцията). Баща му – един от най-добрите съдии“, каза още Бойко Борисов по повод критики заради започналите процедури за смени във Висшия съдебен съвет и регулаторите.

Изтоочник: Клуб З

ГЕРБ обезсмисли съдебната реформа

Posted on: юли 20th, 2015 by МИГ No Comments

Премиерът Бойко Борисов е възложил на председателя на правната комисия в парламента Данаил Кирилов и на шефа на комисията за промени в конституцията Димитър Лазаров да се изготви документ под формата на декларация или решение, който да очертае подкрепа за трите основни промени в конституцията. Това съобщи Борисов след среща с лидера на АБВ Георги Първанов.

„Това, върху което считам, че може да се намери консенсус, е разделяне на Висшия съдебен съвет на две колегии, пряк избор на съдиите и прокурорите и по-голямата роля на инспектората“, обясни премиерът.

Според него сегашният законопроект за поправки в основния закон не трябва да бъде изтеглян, защото това ще забави промените. Поради тази причина той е възложил да се изготви декларация, която да бъде гласувана в четвъртък, ден преди гласуването на самите промени.

„Затова съм възложил на нашите юристи да се подготвят на срещите утре с ДПС и в сряда с БСП – такъв документ да им предложим и в четвъртък парламентът, ако бъде любезен, да гласува такава декларация по тези три точки, да има съгласие- това е едно джентълменско споразумение и в петък да мине на първо четене промяна в конституцията“, каза Борисов.

По думите му отлагането във времето и изтеглянето на сегашния законопроект няма да бъде добър знак. „Надявам се, че с другите политически партии, ако намерим общ език и те подкрепят подобен документ, то в четвъртък да минем на този „Б вариант” – чрез декларация да минем на тези промени“, заяви премиерът.

И допълни, че след това има елементи, които са спорни за различните политически партии и спокойно може да се направи един експертен съвет за това. „Важен е политическият знак, не на мен, на кабинета, ако съумеем по тези три стъпки, които и президента Плевнелиев подкрепя, да намерим такъв консенсус, ще бъде много благодарен“, заяви Бойко Борисов.

Лидерът на АБВ Георги Първанов обяви, че разбира това решение на Борисов като готовност за отказ от редица пунктове, заложени в проекта за промени, които са били оспорени от АБВ. „Говорим за свиването мандата на магистратите, говорим за явното гласуване, говорим за възможността всеки път да пита Конституционния съд и редица други неща. На практика аз виждам един стремеж да се редуцира конституционното предложение с две трети. Дали е така, ще покаже анализът“, коментира Първанов.

Междувременно „Протестна мрежа“ пусна онлайн платформа за граждански контрол „Питай депутат“. На сайта http://www.pitaydeputat.com всеки може да види каква позиция е решил да заеме депутатът от неговия избирателен район. Всеки с достъп до интернет може да зададе въпрос на някой от 240-те депутати и да получи отговор за позицията му по дадена тема, в случая – конституционните поправки за съдебна реформа.За да бъде изпратено запитване, човек трябва да избере името на конкретен депутат, след това да даде свой имейл за връзка и своето име. Генерира се автоматично писмо. „