Posts Tagged ‘съдия’

Трети съдия призна Весела Лечева за легитимен шеф на БОК

Posted on: февруари 27th, 2026 by МИГ No Comments

Трети различен състав на Софийски градски съд (СГС) призна Весела Лечева за легитимно избран председател на Българския олимпийски комитет (БОК).

Настоящото решение е по търговско дело №621/2025 г. С него са отхвърлени предявените от конфедерацията по кикбокс и муай тай искове за отмяна на решенията на Общото събрание на БОК, проведено на 19 март 2025 г. Оспорваха се изборът на Лечева, както и тези за нови Изпълнително бюро и Контролен съвет. Решението е от 26.02. 2025 г. и е подписано от съдия Атанас Маджев. То е третото, което потвърждава редовността на събранието на олимпийския комитет.

На 17.11.2025 г. по делото, заведено от федерацията по щанги, друг съдебен състав на СГС определи, че „няма доказани нарушения, които да са опорочили провеждането на Общото събрание на БОК“ (федерацията обжалва това решение). А в края на октомври бе отхвърлена жалбата и по делото, заведено от федерацията по бадминтон и присъединените като трети лица-помагачи Живко Вангелов и Пламен Кръстев.

И трите решения в полза на Лечева са произнесени срещу жалби с напълно идентични мотиви. Най-общо те включват твърдения, че общото събранието на БОК е било свикано и проведено в нарушение на закона и устава, защото не са били изпратени покани до всички членове по пощата или имейл; не е бил спазен 20-дневният срок за номиниране на кандидат за председател; участвали са нелегетимни делегати; съставите на Изпълнителното бюро и Контролния съвет са били гласувани анблок, а не поотделно и поименно за всеки кандидат.

Засега по 7-те искови молби срещу избора на Весела Лечева има само едно решение на СГС в полза на свалената като председател на БОК при гласуването на 19 март Стефка Костадинова. То бе взето на 19 декември от съдия Весела Трайкова Живкова Офицерска по делото, заведено от генералния секретар на БОК при Костадинова – Белчо Горанов, и индивидуалните членове на БОК Пламен Кръстев, Атанас Търев и Христо Марков. Това решение пък е обжалвано от екипа на Лечева пред Апелативния съд на София.

Така съдебните постановления по казуса „Български олимпийски комитет“ станаха 3:1 в полза на избраната за председател Весела Лечева, която бе официално призната от МОК и бе начело на българската делегация на зимните игри в Милано Кортина 2026.

Рефер падна на колене и поиска ръката на гаджето си мъж

Posted on: февруари 1st, 2026 by МИГ No Comments

Футболът вече не е това, което всички помнят и знаят. Интересна история от Германия влезе в спортните хроники. Футболният съдия Паскал Кайзер предложи брак на своя приятел Мориц на терена на Кьолн, падайки на едно коляно с годежните пръстени, преди двамата да се прегърнат и целунат под бурните овации на публиката.

В официална публикация в своя Instagram акаунт, Кьолн описа в детайли специалния момент: „Паскал Кайзер е съдия и огромен фен на ФК. Паскал е куиър и разкри своята ориентация преди три години. Днес той имаше специален план, който ФК Кьолн подкрепи. Паскал предложи брак на своя дългогодишен партньор на RheinEnergieStadion, но вижте сами! Поздравления и за двама ви!“

Дори без да разбирате и дума немски, емоцията е ясна, въпреки че думи като „любов“ и „мъж до мъж“ се долавят отчетливо. Подносът с бира на преден план пък добавя автентичен германски щрих към сцената.

Кайзер, който живее в Кьолн и има татуировка с герба на клуба от Бундеслигата на ръката си, разкрива своята бисексуална ориентация през 2021 г. Оттогава той си изгражда име като един от малкото открито ЛГБТК+ съдии във футбола.

В интервю за германския уебсайт за гей общността Schwulissimo, Кайзер говори защо е толкова открит за своята идентичност и връзката си с Мориц.

„Виждам това като моя мисия: да създам видимост. Да бъда глас. И да насърча хората, които все още не са достатъчно смели да говорят открито. Знам колко самотно може да бъде да си мислиш, че си единствен. Не искам никой повече да се чувства по този начин.“

Лъснаха политическите връзки на съдията, оставил Благомир Коцев в ареста

Posted on: юли 20th, 2025 by МИГ 1 Comment

Съдия с политически и бизнес опит!

Той е Александър Желязков – председателят на въззивния състав, който остави в ареста кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници, но пусна съдружника във фирмата от обществената поръчка, загубена от Пламенка Димитрова.

Съдия Желязков, който е и зам.-председател на Апелативен съд – София, има богат (8 години) опит в общинските дела! Може да се каже, че е бил колега на двамата задържани общински съветници. Преди да стане съдия, освен адвокат, той е бил два мандата общински съветник в Стара Загора.

Бил е и в ръководството на партия “Новото Време” на Мирослав Севлиевски и сегашният извънмандатен шеф на БНТ Емил Кошлуков, и двамата приближени и бивши съпартийци в НДСВ на санкционирания за корупция по закона Магнитски“ депутат от ДПС – Ново Начало Делян Пеевски.Тази част от биографията на зам.-шефа на САС е спестена на сайта на съда.

Според данните в Булстат съдия Желязков е заличен от ръководството на ПП “Новото Време” през май 2019 г.!!!! Това е почти 4 години след като е станал съдия! Подал ли е молба за напускане на партията преди през 2015-та да стане съдия? Проверявал ли е ИВСС този факт и имало ли е нарушение? Има ли съдията зависимости? Все немаловажни въпроси!

Жената, с която съдия Желязков живее, изкарва 230 хиляди лв. от консултации през 2024 г.

Петя Кукушева, собственик на фирма „ФЛОР 4“, е в декларациите на Желязков от 2023 г., когато двамата заедно купуват апартамент в Балчик. Съдията има и бизнес опит: от 2012 до 2013 е бил в борда на старозагорската фирма „Арбалов къмпани“ АД на бизнесмена Петър Арбалов.

Това е Златил. Той не е часовникар, но очевидно харесва часовници. Златил Чолаков вече е съдия

Posted on: юни 13th, 2025 by МИГ No Comments

Глуповата блондинка от ГЕРБ става съдия в Административния съд в Пловдив

Posted on: юни 10th, 2025 by МИГ No Comments

Бившият областен управител и депутат от ГЕРБ Дани Каназирева ще е един от тримата нови магистрати, които ще правораздават в Административния съд в Пловдив. Това става ясно от класирането в конкурса, обявен от ВСС.  Каназирева е класирана на първо място сред кандидатите за Пловдив с общ бал от 11,94 – 5,94 на писмения и пълна шестица на устния изпит.

Другите двама нови магистрати в Административния съд под тепетата също са жени – Кирилка Димитрова и Светлозара Стойнова.

Това е вторият опит на Каназирева да стане част от съдебната система, на предишен конкурс тя кандидатства да бъде назначена за прокурор.

В Пловдив Каназирева е известна и с другото си име – Здравка, което тя не харесва и променя на Дани.

Амбициозната и напориста блондинка влезе в политиката на 28 като активист на ГЕРБ и стана общински съветник в Пловдив на изборите през 2007 г. Партията беше млада, съветниците – пълни новаци в политиката, и Каназирева блесна бързо. Изказваше се точно и ясно от микрофона на Общинския съвет и си създаде образа на компетентен юрист. После се разбра, че е ползвала услугите на уважавана юристка със стаж в общината, за да се ориентира в проблематиката. С времето Каназирева доби самочувствие и в един момент не се подчини на партийната дисциплина и през 2010-а беше изключена от ГЕРБ. Формалният повод за това беше несъгласието й държавата да вдигне капитала си в МБАЛ “Пловдив”, което би намалило дела на Община Пловдив.

С ореола на репресирана Дани Каназирева създаде партията си “Съюз за Пловдив”, започна да громи тогавашния кмет Славчо Атанасов и ГЕРБ поравно и се кандидатира за кмет на Пловдив на изборите през 2011 г. Остана четвърта в кметската надпревара, но влезе в Общинския съвет с група от четирима души. Продължи да громи управляващите и кмета (вече Иван Тотев), но групата й често гласуваше с мнозинството.

На изборите през 2015-а вече беше трета на изборите за кмет, а групата й набъбна до шестима съветници. Дани Каназирева пак се заяви като ярка опозиция, но във втория си мандат кметът Иван Тотев назначи трима души от нейната партия за зам.-кметове в районите “Централен”, “Източен” и “Западен”. Вторите двама не изкараха дълго във властта и бяха освободени, но зам.-кметът на “Централен” Веселин Козарев остана в екипа на Тотев до последния ден от мандата. Всеки от районите на Пловдив е с население колкото голям областен град у нас и заемането на позицията на зам.-кмет трудно би могла да бъде разтълкувано като опозиционно поведение, но Каназирева с лекота обясняваше, че при 10 000 души на бюджетна издръжка в Пловдив едно назначение е просто смешно да се коментира.

Тя практикуваше анти-ГЕРБ риторика в публичните си изяви, но в залата на Общинския съвет хората й обичайно гласуваха с мнозинството. По възлови въпроси Каназирева излизаше от залата, за да не гласува, и така пазеше имиджа си на опозиционер. Тотев не се оказа неблагодарник и в края на мандата благодари на “Съюз за Пловдив” за подкрепата. Това стана повод за нови нападки от страна на Каназирева и честността изисква да се признае, че риториката й анти-Тотев беше искрена. В последните години на 8-годишното си властване Иван Тотев извади крито до момента някъде тънко чувство за хумор и започна да подхлъзва опозицията с шеги и закачки. При Каназирева това винаги даваше резултат – той успяваше да я извади от равновесие.

Колко обаче е била истинска риториката й срещу ГЕРБ, е доста съмнително, особено на фона на назначаването й за областен управител на Пловдив на 6 ноември т. г. В годините след изключването на Каназирева от ГЕРБ се твърдеше, че тя поддържа контакти с някогашния си партиен лидер Бойко Борисов. Други слухове гласяха, че партията й е продукт на бизнесмена Георги Гергов, който е и лидер на БСП в Пловдив-област. И който неведнъж е казвал, че след парламентарните избори от 2017-а коалицията е трябвало да бъде ГЕРБ-БСП.

Как точно и с чие посредничество се е случило затоплянето на отношенията между Каназирева и ГЕРБ, приемайки, че е имало захлаждане, не е напълно ясно, но то е факт. В отминалата кампания тя отново се кандидатира за кмет и по дебатите поддържаше казаното от кандидата на ГЕРБ Здравко Димитров с реплики от типа “Точно така”. След назначаването й за областен управител Дани Каназирева обясни, че предложението за това е дошло именно от него. А междувременно на първия тур на вота данните от екзитпола за Пловдив я класираха втора и чак при обработката на протоколите стана ясно, че всъщност е трета, и то доста зад Славчо Атанасов. Това породи съмнения за манипулация на екзитпола с организирано попълване на анкетни карти от хора на “Съюз за Пловдив” с цел колебаещите се да не отидат да гласуват за Славчо Атанасов – има хора, които не биха подкрепили кандидатура без шансове.

В политическата си биография Каназирева има заиграване с “България на гражданите” и “Нова република”, което не я изстреля в националната политика. Но в крайна сметка стигна до висок пост с помощта на ГЕРБ.

В прешини парламенти дамата се изявяваше като „юрист“ на ГЕРБ. Здравка Каназирева предизвика бурен смях в пленарната зала по време на 47-ия парламент с репликата си:  „Не пипайте организираната престъпност, ще настане хаос“.

Депутати, сред които неин колеги от ГЕРБ и бившият министър Радостин Василев я определят като „изключително глупава блондинка“ с крайно съмнително юридическо образование.

Скандал: Съдия от СРС тормози своя свидетелка по дело, публикува я в група за проститутки (видео)

Posted on: май 19th, 2025 by МИГ 1 Comment

Съдия вкара свидетелка по свое дело в интернет групи за проститутки. От личния си телефон Велизар Костадинов от Софийския районен съд е качил в групите нейни снимки и телефонен номер. По жалба на жената отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП установява, че автор на обявата е именно магистратът.

Предишно разследване на NOVA разкри как същият съдия е искал уволнението на свидетелката с официално писмо до работодателя ѝ. Причината за атаката срещу нея е, че е подала жалба във Висшия съдебен съвет за действия на съдията.

През декември Анна Адамова и Георги Ангелов видели пиян шофьор на пътя край софийското село Бистрица. Обадили се на телефон 112. На шофьора – животновъда Георги Гьорев, това не му харесало. Започнал да крещи, обижда и заплашва очевидците. Че Гьорев е карал пил потвърди и неговата работничка Галя Петрова, която се возела отзад в колата му във въпросната вечер. Тя прекарала с него и жена му целия ден.

Две седмици по-късно Гьорев завежда дело, в което обжалва отнемането на шофьорската му книжка. Твърди, че не той, а жена му е карала колата. Пред съда като негови свидетели се явяват жена му и техен приятел, който казва, че не е бил на мястото, но, че жената на Гьорев му казала, че тя е карала. Съдия Велизар Костадинов приема неговите показания, а тези на жената на Гьорев определя като „логични, пълни, точни, подробни, последователни, единни, хармонични, обективни, безпристрастни, независими, достоверни, добросъвестни, всеобхватни, детайлни, конкретни, ясни“. Той добавя, че съпружеската връзка между нея и жалбоподателя Гьорев не повлиява върху достоверността на показанията ѝ.

От друга страна показанията пред съда на свидетелите очевидци съдия Костадинов определя като „изключително заинтересовани, предубедени, неистинни, нелогични, противоречиви, преднамерени, превратни и недостоверни“. И така, с тези и още подобни мотиви, съдия Костадинов отсъжда в полза на Георги Гьорев и приема, че жена му е управлявала автомобила. Съдът отменя наложеното му от КАТ наказателно постановление за лишаване от правоуправление.

Това съдебно решение шокира свидетелката Анна Адамова, която е юрист и доктор по конституционно право. Тя подава жалба до Инспектората на Висшия съдебен съвет. „Случи се нещо шокиращо за мен. След като подадох сигнал, той изпраща такъв до моя работодател с мнение, че аз не притежавам положителни нравствени качества и е добре да се прецени дали заслужавам да заемам това работно място“, споделя Анна.

Писмото е изпратено от служебния имейл на Велизар Костадинов и в него той пише от позицията си на съдия. Адресирано е и до министъра на младежта и спорта, където Адамова е започнала работа четири месеца след края на делото. Съдията обаче пише, че „на съда е служебно известно“, че Адамова работи там на длъжност „парламентарен секретар“, което води до логичния въпрос как той служебно се е сдобил с тази информация, при положение че делото и служебните му правомощия по него са приключили преди четири месеца. Освен споменатата липса на положителни нравствени качества у Адамова за заеманата от нея длъжност, за която в закона ясно пише, че не е длъжност държавен служител, в писмото си до министъра съдия Костадинов, настоява работодателят ѝ да прецени дали въобще тя има качества да заема длъжността.

Показахме това писмо на дългогодишния съдия, член на Висшия съдебен съвет и председател на Съюза на съдиите Нели Куцкова. „Много учудващо за мен и напълно неприемливо, защото това не му е работа на съда да сигнализира работодателя на свидетеля. Аз не знам друг такъв случай в нашата система. За пръв път се сблъсквам с такова поведение на съдия. Съжалявам, много ми е криво да кажа нещо срещу колега съдия, защото аз винаги съм ги защитавала. Не е работа на съда да преценява нравствените качества на един свидетел за заеманата от него длъжност“, коментира тя.

След доста перипетии екипът на телевизията успя да се срещне със съдия Велизар Костадинов. Единственият начин беше да го посетим изненадващо в съдебната зала в паузата между две дела. Няколко часа след разговора ни с него шефовете на NOVA получиха писмо от съдия Костадинов. „Считам, че правилата на журналистическата етика не са спазени от господин Иванов. Така ли се изразява уважение към български съдия? Моля да не бъда притесняван от господин Васил Иванов. Моля да вземете отношение по случая“, пише в него.

Репортажът е от декември. Реакция от институциите не последва – нито от ВСС, нито от инспектората към него. Пълна тишина. Всъщност последствия имаше, но за хората, които се оплакаха от действията на съдия Велизар Костадинов. „Веднага след излъчването на материала, сутринта, като отивам към колата, я намерих с потрошени стъкла. В района ние нямаме такива вандалщини, никога не се случват такива неща. И за мен това е в резултат на излъчения материал по телевизията. Вероятно някой се е засегнал, някой се е подплашил, някой е решил да отмъсти или кой знае. Но със сигурност има отношение, защото на видеокамерите се виждат две лица с маски как се приближават към автомобила. Всичко това е документирано и го има в полицията“, споделя Георги Ангелов.

Последствията застигат и свидетеля Адамова. Неприятностите ѝ рязко се увеличават. „След излъчването на вашето разследване разбрах, че въпросният съдия Велизар Костадинов е писал и до Института за държавата и правото в БАН, където аз завърших докторската си степен, с най-общо искане да бъде преразгледана докторската ми степен. По негово мнение нямам необходимите качества да съм доктор по конституционно право. Той продължава в Google да търси аз как се развивам и по този начин явно е разбрал, че съм завършила докторската си степен. В Института бяха крайно озадачени как съдия може да изпраща подобен тип сигнал. Те самите определиха това, което им е изпратено, като пасквил, като донос“, казва Анна. Още същата вечер след излъчването през декември на материала за действията на съдия Велизар Костадинов, свидетелката се сблъсква с друг, доста неприятен проблем. „Буквално няколко часа след излъчването на вашето разследване започна силна вълна на звънене, обаждания. Оказа се, че мои снимки, телефонният ми номер и описания, които не бих могла цитирам, са пуснати в скрити, тайни групи в Telegram за проститутки. Стотици непознати мъже ми звъняха денонощно, изпращаха ми съобщения, голи снимки и какво ли не. Започна един денонощен тормоз“, казва Адамова. Тя подава сигнал в отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП. Те извършват разследване, за да установят кой я е вкарал в групите за проститутки.

„ГДБОП установи, че авторът на тези публикации е съдия Велизар Костадинов. Аз бях изумена. В конкретика са изискали информация от Telegram за това кой е автор на въпросните публикации. От приложението изпратиха официално информация до ГДБОП със съответните данни – телефонен номер, IP адрес, който е свързан към конкретния профил“, казва Анна Адамова.

Пияна съдийка буйства в полицейска управление, задържаха я

Posted on: юни 15th, 2024 by МИГ No Comments

Задържана е съдийка от Административния съд във Варна, която е буйствала в нетрезво състояние във II районно полицейско управление в града. Случаят бе потвърден от Софийска градска прокуратура.

Според наличната информация, в петък вечерта съдийката е била уличена да кара в нетрезво състояние във Варна, а след това е буйствала в районното управление, в което е била задържана. Тя е била спряна за проверка, а дрегерът отчел 1,56 промила алкохол в кръвта ѝ. Жената е дала и кръвна проба, но по закон била задържана в районното, където се е държала непристойно.

Впоследствие Софийска градска прокуратура (СГП) „наблюдава досъдебно производство във връзка с инцидент с магистрат от Варна с оглед изясняване дали е извършено престъпление от общ характер. Образувано е досъдебно производство с първо действие по разследването, което се води от следовател в Отдел „Следствен“ на СГП. Разследването се осъществява под ръководството и надзора на СГП, тъй като случаят касае магистрат.

Разпитват се свидетели, извършват се и други действия по разследване, ще бъдат назначени и необходимите експертизи с цел установяване на фактическата обстановка и дали е налице извършено престъпление по чл. 343б, ал. 1 от Наказателния кодекс.“

Анонимката на Атанасов очерня съдия за връзки с Нотариуса

Posted on: февруари 19th, 2024 by МИГ No Comments

Съдия от Софийския градски съд, който е бивш прокурор и в момента е номиниран за повишение, е сложен в центъра на анонимния донос за връзките на Нотариуса, който Атанас Атанасов даде на временната комисия за разследване на корупцията в съдебната система, пише “Труд”.

Депутатът от ДБ, който е прокурор от комунистическо време, а при демокрацията като генерал от тайните служби се прочу покрай разработките “Лиани” и “Гном”, миналата седмица каза, че по пощата е получил важни неподписани сведения за Мартин Божанов-Нотариуса. Нищо че са анонимни, “професионалистът” Атанасов ги оцени като сътворени от спецслужбите.

“Това са 3 и половина листа, снимани с телефон и наречени дръзко: “Доклад относно дейността и обвързаностите на Мартин “Нотариуса”. Разбирам защо не са подписани, защото са събрани от публикации в сайтове оттук-оттам. Авторът го е било срам да се подпише, защото и квартален милиционер може да напише по-добър доклад”, коментира депутат от временната комисия, пожелал анонимност. Самият той е казал на председателя Никола Минчев, че е несериозно да викат и разпитват магистрати, посочени в този донос, но мнението му било прието само за сведение.

Първата част (20 реда) от доклада се отнася до 5-ма прокурори, един следовател и трима съдии, посещавали частния Клуб SS на Нотариуса в кв. “Гео Милев”. Там няма изненади – списъкът с имена е същият като изтеклия в жълто-кафяви сайтове.

Следващите 24 реда са посветени на подалия оставка районен прокурор на София Невена Зартова, за която Мартин Божанов бил “ментор, спонсор, опора, нещо като “гуру” (така пише майсторът доносник – б. р.). Зартова била създала отдел “Специализиран” със своите заместници, за да иззема дела от прокурори, получили ги на случаен принцип и под командата ѝ да ги прекратяват в услуга на Нотариуса. Един от заместниците ѝ (за него още 18 реда) дори успял да се “инфилтрира” в Софийска градска прокуратура и да стане там “агент на влияние” на Нотариуса.

Но центърът на доклада (22 реда) е за съдията от Софийския градски съд, наречен от анонимния доносник “цар на корупционните схеми”, който “умело лавирал” между интересите на Нотариуса и Пепи Еврото. Тук за втори път авторът с видимо удоволствие употребява глаголът “инфилтрира” в смисъл, че съдията бил внедрен в СГП от прокурор, посещавал Клуб SS. Само в тази част е споменат и Иван Гешев и то за това, че наредил да прекратят всички разработки и СРС-та срещу въпросния съдия, за да не се пречи на кариерата му. Последните 2 части се отнасят до изнудвани от Нотариуса (12 реда) и за някакъв журналист, обслужвал Божанов с няколко маргинални сайта (6 реда).

“Гигантският” доклад на Атанасов всъщност цели не да разкрие, а да скрие една голяма група приближени до Нотариуса. Сред тях има действащ член на Съдийската колегия на ВСС, бивш шеф на спецсъда и цяла колода полицаи и политици – от седмак спатия в някое РПУ или седмак пика в КАТ-София, до Асовете, които сега крепят сглобката, казват не на шега запознати с “дейността и обвързаностите” на Нотариуса.

Румен Радев атакува пред КС избора на Атанасова и Белазелков за съдии

Posted on: януари 23rd, 2024 by МИГ No Comments

Румен Радев сезира Конституционния съд срещу избора на шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова и пенсионирания върховен съдия Борислав Белазелков за конституционни съдии и призова да не се пристъпва към клетва преди произнасянето на съда.

Двете решения днес са обнародвани в „Държавен вестник“ и започва да тече 7-дневният срок, в който новоизбраните конституционни съдии трябва да положат клетвата си.

В мотивите си президентът припомня новоприетия текст от Конституцията, който задължава Народното събрание при избор на членове на органи да спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, за да гарантира тяхната независимост. Според държавния глава тези принципи са били нарушени и не могат да бъдат заместени от формалните обсъждания и процедури, целящи легитимирането на предварителна договорка между управляващите политически сили.

Радев атакува и 9-годишния срок на мандата, който депутатите записаха в решенията за Атанасова и Белазелков. „Налице е и съзнателен опит на мнозинството от народните представители да заобиколят решенията на Конституционния съд по отношение на срока на мандата“, казва Радеви и припомня, че неспазването на решенията на Конституционния съд е нарушение на самата Конституция.

„Подобен подход не може да бъде толериран и крие риск за авторитета на Конституционния съд. От изключителна важност за българската държавност е този авторитет да бъде защитен“, смята президента и призовава да не се пристъпва към клетвата на новоизбраните конституционни съдии, преди самият Конституционен съд да се произнесе по съответствието на техния избор с конституционните процедури и изисквания.

Пред 2012 г. президентът Росен Плевнелиев и тогавашният председател на КС Евгени Танчев провалиха клетвата на избраната от парламента за съдия Венета Марковска. В последните дни се чуха призиви и към Радев да осуети клетвата на новите избраници от парламентарната квота и особено на Атанасова.

14 от общо 27 адвокатски съвета в страната излязоха с обща позиция, с която призовават Народното събрание за „разум, морал и отговорност“ и отмяна на решенията от 19 януари, с които Атанасова и Белазелков бяха избрани за конституционни съдии.

Ръководствата на 14 адвокатски съвета обаче настояват председателят на Народното събрание, президентът и шефовете на двете върховни съдилища „в рамките на правомощията си да заявят ясна и категорична позиция по така извършения избор, който при реализирането си би опорочил по непоправим начин дейността на Конституционния съд като институция, която е последен гарант на правовия ред“. Парламентът, президентът и двете върховни съдилища са институциите, които попълват състава на КС. На всеки 3 години в КС има ротация – изтича 9-годишният мандат на четирима съдии от различни квоти. Парламентът трябваше да запълни квотата си още преди 2 години. Сега обаче изведнъж се разбърза паралелно с приемането на промените в Конституцията.

Атанасова и Белазелков бяха номинирани едновременно от лидерите на т.нар. сглобка. Затова и изборът им беше предрешен.

„Начинът на избиране на кандидатите и провелата се процедура, както и само чисто формалното спазване на законовите изисквания за заемане на длъжността, повдигнаха важни въпроси“, казват сега в позицията си адвокатските съвета. И припомнят – кандидатурите бяха внесени в последния ден от срока, без предварително обществено обсъждане, без експертен дебат, откритост и прозрачност и без мотиви за подбора им. В хода на процедурата бяха погазени основополагащи принципи на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост.

Адвокатите обръщат внимание и че окончателното гласуване в пленарната зала по-малко от 24 часа след изслушването на кандидатите „отново демонстрира чисто формалния подход към процедурата и усещането за предрешеност на избора“.

Според тях престижът на КС е уронен, защото той не е попълнен със съдии, които отговарят на високите изисквания, поставени от Конституцията. „Попълването на Конституционния съд с обществено и професионално неприемливи фигури, може да има изключително сериозни и трудно обратими последици“, пише в позицията.

В нея се казва още, че депутатите са демонстрирали, че не зачитат нормите на Конституцията и на решенията на Конституционния съд. И обясняват, че избирането на Атанасова и Белазелков за 9 години, както депутатите записаха в решенията, е в противоречие с решението на КС от 11 януари, според което конституционен съдия, избран или назначен след предвиденото обновяване на състава на КС, упражнява правомощията си само за оставащия срок от мандата. Т.е. Атанасова и Белазелков би трявало да са в КС около 7 години.

„В период, в който институциите у нас страдат от тежка и хронична липса на обществено доверие, ерозирането на доверието в Конституционният съд може да има непоправими последици и да доведе до пълно разрушаване на обществения договор – без който обществото на практика спира да съществува. Като адвокати и юристи не можем да наблюдаваме безучастно подобни процеси на потъпкване на основите на правовия ред в държавата, водещи до разграждане на държавността“, се казва в позицията.

Потрес! Съдия поиска от КС да отмени забраната за 16-годишните да се женят

Posted on: януари 9th, 2024 by МИГ No Comments

Първи редови съдия се обърна към Конституционния съд, след като в края на м.г. с промените в основния закон тази възможност беше дадена на всички съдии. Конституцията вече гласи, че „всеки съд по искане на страна по делото или по своя инициатива може да сезира КС с искане за установяване на несъответствие между закон, приложим по конкретното дело, и Конституцията. Производството по делото продължава, като съдът, чието решение е окончателно, постановява съдебния акт след приключване на производството пред КС“.

Искането на Елена Динева-Илиева от Софийския районен съд е за обявяване за противоконституционна на отмяната на разпоредбите от Семейния кодекс (СК), които уреждаха възможността по изключение и след разрешение на районния съд навършилите 16 години да сключат брак, пише „Лекс“.

Те бяха отменени с последните изменения в СК и не съществуват в правния мир от 22 декември 2023 г. Предложението да бъде премахната възможността навършилите 16 години да сключват брак след разрешение на съда е на три депутатки от ГЕРБ – Деница Сачева, Илиана Жекова и Екатерина Захариева.

Техният мотив бе, че ранните бракове са форма на насилие над детето и Комитетът на ООН за правата на детето настоява България да премахне възможността по изключение да се сключва брак преди настъпване на пълнолетие. Конкретното дело, заради което съдия Динева-Илиева сезира КС, е по искането на 16-годишно момиче да ѝ се разреши се омъжи за 20-годишен мъж. Двамата живеят заедно, а през ноември 2023 г. им се ражда дъщеря и непълнолетната майка изтъква, че двамата искат заедно да отглеждат детето си.

Районната съдийка смята, че въпросната промяна в СК е противоконституционна, защото, на първо място, не е спазена процедурата по приемането ѝ. Отмяната е предложена между първо и второ четене на промените в СК и на практика е гласувана само един път, а не два пъти, както изисква Конституцията. Според съдията така не е допуснат публичен дебат по предложения, които засягат основни права на гражданите. Вторият аргумент е, че не са уредени заварените случаи като този, който виси пред нея.

В искането се изтъква, че е налице нарушение на принципа на правовата държава, тъй като атакуваният закон не предвижда особен режим за тези висящи случаи, а така се засяга правната сигурност. Отмяната нарушава правото на личен живот, както и текста от Конституцията, който предвижда, че „отглеждането и възпитанието на децата до пълнолетието им е право и задължение на техните родители и се подпомага от държавата“, смята още съдията.

Тя напомня, че основната причина за разрешаване на брак на ненавършили пълнолетие винаги е била бременността на желаещата да се омъжи. „Доколкото установяването на бащинство извън брака е поставено в зависимост от волята на бащата, която може да се промени от узнаването за бременността до раждането на детето, разрешението за брак в тези случаи има важно значение за установяване на произхода“, посочва Динева-Илиева в искането си.

Тя смята, че така е гарантирано и правото на децата да бъдат възпитавани и от двамата си родители. Съдията подчертава също, че на 16 години приключва задължителното образование и непълнолетният може да започне самостоятелно да води живота си, освен това със същата възраст е свързано и настъпването на дееспособността по трудовото право.

„Така се оказва, че един непълнолетен, който може да има собствено домакинство, да работи сам и да се издържа, не може да официализира връзката си с човека, с когото живее, като по този начин, доколкото българският закон не предвижда алтернативни форми на официализиране на интимна връзка освен брака, се нарушава и правото на защита на личния живот“, пише Динева-Илиева.

Шокиращо! Погребаха жив софийски съдия

Posted on: октомври 11th, 2023 by МИГ No Comments

В понеделник са намерени още разлепени некролози до сградата на СРС със снимка на жив съдия от Районния съд в София. Под ръководството и надзора на Софийска районна прокуратура са извършени множество действия в хода на разследване във връзка с разлепени некролози на съдия от Софийски районен съд (СРС). Това съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.

Досъдебното производство e за хулигански действия, извършени с изключителен цинизъм. Образувано e в началото на месец юли след сигнал от председателя на Софийски районен съд, че до сградата на съда са разлепени некролози на жив съдия. В хода на разследването до момента са извършени множество действия – разпитани са свидетели, направени са претърсвания на няколко адреса, иззети са веществени доказателства и са назначени множество експертизи, сред които – комплексна, ДНК-експертиза, видео-техническа и дактилоскопска експертиза, чиито резултати се очакват.

На 09.10.2023 г. са били намерени още разлепени некролози със снимка на същия съдия до сградата на СРС. Направени са огледи и са иззети веществени доказателства.

Материалите от последното деяние са докладвани в Софийска районна прокуратура на 10.10.2023 г. в късния следобед по вече образуваното през юли досъдебно производство. Назначени са още експертизи.

При събиране на достатъчно доказателства за виновността на определено лице, ще бъде преценена възможността за привличането му към наказателна отговорност.

Припомняме, че през юли тази година некролог на съдия Станислав Седефчев беше разлепен на няколко места около сградата на Наказателното отделение на Софийския районен съд на бул. „Ген. М. Д. Скобелев“. Тогава от съда съобщиха, че съдия Седефчев е в добро здраве.

„Съобщенията за неговата смърт, разлепени около сградата на Наказателно отделение на СРС са неистински, за което е сезирана Софийска районна прокуратура“, уточниха от СРС. Бе задържан мъж на 53 години. Оказало се, че той е бил обявен за общодържавно издирване и по старо дело. Най-вероятната причина да разлепи некролозите на съдията е, че магистратът е правораздавал по дело, по което мъжът е бил подсъдим.

 

Истинското „правосъдие“: И други „лобисти“ като Пепи Еврото тормозят безнаказано съдии

Posted on: юли 6th, 2023 by МИГ No Comments

Историята на Петьо Еврото и създадената от него схема за търговия с влияние в прокуратурата и съда, която бе разобличена в поредица разследвания на Антикорупционния фонд, съвсем не е единствена. Има поне още една организирана групa, която е с възможности за въздействие върху дела и преписки. И двете групи се радват на прокурорски чадър, който им осигурява комфортен „бизнес“ и им дава самочувствието да упражняват натиск върху магистрати – било с корумпиране с големи суми пари, както при Петьо Еврото, било с откровени заплахи и фабрикуване на компромати. Проблемът е, че в системата знаят за т.нар. лобисти в съдебната власт от години, но за институциите този проблем като че не стои. А именно той е една от причините за развращаването на магистратите и за срива на авторитета на съдебната власт.

Мнозинството в настоящия Висш съдебен съвет (ВСС) безучастно наблюдаваше драстични случаи на натиск върху магистрати през последните години. Два от тези случаи са особено стъписващи заради арогантния и демонстративен начин, по който публично, в съдебна зала, са атакувани съдии. Съдиите Владислава Цариградска от Плевенския окръжен съд и Цвятко Лазаров от Софийския апелативен съд от няколко години чакат адекватна институционална реакция от ВСС, прокуратурата, МВР, Инспектората и куп други институции заради координиран натиск върху тях по конкретни дела, с откровени манипулации и заплахи. Тормозът е организиран от едни и същи хора, които видимо се ползват с прокурорски чадър, включително и със знанието на двама главни прокурори поред – Сотир Цацаров и Иван Гешев. Става въпрос за знакови имена, които публикации в медиите от години уличават като основни действащи лица в измамни схеми с участието на прокуратурата и/или съда.

Името на Мартин Божанов-Нотариуса се появи публично в разследване на Антикорупционния фонд за прокурорския рекет върху бизнесмена Веселин Денков и приятелката му Ивайла Бакалова. Името на адвокат Калин Чанков бе замесено в скандална съдебна измама, разказана от e-vestnik, при която фирма, осъдила Инвестбанк за 9 млн. лева, губи правата си, след като Чанков се отказва от иска уж от името на фирмата. Името на адвокат Велимир Атанасов изплува около скандала „Жоси“ с вече бившия главен прокурор Иван Гешев, където съсобственикът на фирмата Георги Георгиев свидетелства, че Атанасов му бил препоръчан от Гешев да му помогне да се разправи със съдружника си и да прехвърли дял на баща му Стоимен Гешев. Всички те са споменавани в медиите като съпричастни със съмнителни сделки. Всички те са известни като влиятелни лобисти с високо покровителство в съдебната система. (Повече за тях по-долу.)

През есента на 2019 г. съдия Владислава Цариградска от Районния съд – Луковит (към оня момент), става обект на целенасочена негативна медийна кампания – първо в ПИК, после в БЛИЦ и „Уикенд“, където е окачествена като „метежница срещу Гешев“ (тогава кандидат за главен прокурор) и като съдия, обслужваща интересите на криминалния свят. Съдия Цариградска е активен член на Съюза на съдиите в България, в онзи момент е инициатор на подписка в защита на съдебния състав по делото на Джок Полфрийман, подложен на обществено обругаване, включително и от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров. Цариградска дава интервюта, в които говори за недопустимата политизация в изявленията на Цацаров и нападките му срещу съда. По тази причина първоначално тя решава, че медийната атака срещу нея е провокирана от тази й активност. Последвалото развитие на събитията обаче я кара да заподозре и други интереси.

Още в деня на първата публикация – на 8 октомври 2019 г. – съдийката сезира Инспектората към ВСС да започне проверка срещу нея. (Тази проверка по-късно е прекратена с решение, че няма данни за нарушения.)

Същия ден обаче тя получава предупреждение, предадено й от нейна близка: да се отведе от дело по имотен спор на Мартин Божанов, срещу което щели да „свалят“ публикацията от сайта на ПИК, даже да й платят „някой лев“. „Ако не изпълня искането обаче, ще стана неспособна да работя, но не само като съдия, а въобще. Освен това щели да последват още публикации срещу мен. Изрично бе уточнено, че „Марто“ е много близък с „Иван Гешев и Пеевски„, цитира съдийката предупреждението в сигналите си до институциите по-късно.

Цариградска веднага съобщава за случилото се на много колеги, консултира се с тях, а междувременно срещу нея продължава медийната кампания с очернящи публикации.

На 14 януари 2020 г. се провежда съдебно заседание по въпросното дело – иск по чл. 19 по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) за обявяване на предварителен договор за продажба на имот за окончателен. Делото се води по иск на сегашната съпруга на Божанов, Гергана Божанова (тогава Грънчарова), по това време негова интимна приятелка, която по време на процеса му ражда дете. Ответници са самият Божанов и тогавашната му съпруга, т.е. претенцията на бъдещата съпруга на Божанов е да се прехвърли семейният имот на нея с мотив, че имали договор. Божанов, адвокатът му Велимир Атанасов и адвокатът на Грънчарова Калин Чанков настояват Цариградска да си направи отвод, като се позовават на публикациите срещу нея, правят твърдения за предубеденост по делото и влияние върху свидетел. В съдебната зала Божанов заявява: „Омразата на председателя на състава към мен и адв. Атанасов произхожда от това, че ние сме в близки приятелски отношения с лице, което заема висок пост в съдебната власт. Пък аз не крия, че съм в приятелски отношения и с Лозан Панов, който също е на снимка с г-жа Владка, видях го от медиите...“

Съдийката отказва отвод, Божанов демонстративно напуска залата, а лице от публиката се приближава към съдийската банка с намерение да я заговори. Съдийката настоява адвокатите да останат в залата, за да предотврати евентуална провокация. Човекът, далечен познат, споделя, че возел Калин Чанков до съда, пита я за съпруга й и детето и вместо да напусне залата, както тя поискала, с двусмислен силен тон заявил: „Нали знаеш какво ми се случи на мен, бях в инвалидна количка!“

Цариградска възприема това като нова заплаха. През следващите шест месеца – от януари до юли 2020 г., се движи с охрана, назначена от министъра на правосъдието (тогава Данаил Кирилов). Охранявана е от двама униформени служители на ГД „Охрана“ и специален служебен автомобил, който я вози от дома й в Плевен до съда в Луковит и обратно, жилището й е обект на техническа защита.

От колеги научава, че около две години по-рано, през 2017 г., същите хора по аналогичен начин са заплашвали в съдебна зала съдия Цветко Лазаров от Софийския апелативен съд, като дори са представили в съда фалшифицирани документи, уличаващи го в конфликт на интереси. И отново искането е било съдията да си направи отвод по конкретно дело, също по чл. 19 от ЗЗД за обявяване на предварителен договор за окончателен. Срещу съдия Лазаров е изградена версия, че той чрез вещото лице по делото е поискал подкуп от страната по делото, като за целта с експерта бил подписан договор за заем и запис на заповед в полза на майката на съдията. Вещото лице, разбира се, отрича това и в протокола от заседанието е записано неговото изявление, че на датата, на която уж са подписани двата документа, той не само е бил в чужбина, но и там е гласувал на 26 март 2017 г. за парламентарните избори.

Лазаров официално сезира МВР, нещо повече – лично уведомил тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров, но единствената институционална реакция на неговия сигнал била, че той самият няколко пъти е бил привикан на разпит в ГДБОП, за да го питат дали е вземал подкуп. От преписка на прокуратурата с ВСС става ясно, че неговият сигнал до Цацаров е бил препратен на Софийската градска прокуратура (СГП), която още през декември 2017 г. е отказала да образува досъдебно производство, като преписката е била докладвана на спецзвеното „Антикорупция“. През 2022 г. след негово запитване е уведомен от прокуратурата, че има прокурорски отказ да се образува досъдебно производство, защото не са били събрани достатъчно данни за неправомерни действия от негова страна.

Институционална реакция

Двамата съдии сигнализират ВСС и през февруари 2020 г. се явяват на изслушване пред Съдийската колегия, за да разкажат за натиска, на който са били подложени. Колегията гласува декларация в тяхна защита, както и приема механизъм за действие при засягане на независимостта на съда или натиск върху съдиите.

Нещата замират дотук. Докато през юни 2021 г. излиза поредното разследване на Антикорупционния фонд за прокурорския рекет върху бизнесмена Веселин Денков и приятелката му Ивайла Бакалова. Разследването разкрива „кои са „професионалистите“ с влияние в съдебната система“ – лобисти, които искат големи суми пари, за да въздействат за определен изход на делата, в случая – за изваждане на Денков от ареста. Един от замесените в това разследване е Мартин Божанов, като публикацията отваря сериозни съмнения за свързаност между него и ръководството на спецправосъдието.

Това става повод членът на Съдийската колегия на ВСС Даниела Марчева да поиска ново обсъждане на случая с двамата съдии в контекста на разследването на АКФ. Марчева сочи, че декларациите в защита на съдиите не са достатъчни, когато става въпрос за криминални атаки – тогава истината може да бъде установена единствено в наказателно разследване. След нов дебат колегията взема решение да поиска информация по случаите на двамата съдии от министъра на вътрешните работи и от главния прокурор.

А отговорите от Гешев и МВР са парадоксални. Както стана вече ясно, сигналът на съдия Цветко Лазаров е порязан още през 2017 г. от прокуратурата. По казуса на съдия Цариградска пък нищо не е направено – нито от прокуратурата, нито от МВР, защото тя просто не била подала сигнал, че е жертва на престъпление. Това става ясно от отговорите и на двете институции.

Самата Цариградска неведнъж е заявявала, че в случая тя действа не като жертва на престъпление, а като съдия, който настоява за адекватна защита на съдийската неприкосновеност и независимост. В същото време нито прокуратурата, нито МВР са съд, че да се задействат само ако са сезирани със сигнал от пострадал. Те не просто могат, а са длъжни да се задействат винаги когато имат данни за престъпление, дори когато тези данни са дошли от „случаен гражданин“, от медиите и т.н. Съдия Цариградска е получила охрана през 2020 г. от Съвета по охрана, в който участва главният секретар на МВР. Гешев и МВР са информирани след първото изслушване на двамата съдии през февруари 2020 г., както и на 6 юли 2021 г. с писма от ВСС, в които се иска информация какво са направили с двата казуса.

Но досъдебно производство по тези два казуса е образувано чак в началото на 2023 г. – това отговориха на въпрос на „Капитал“ от Софийската градска прокуратура. Производството е образувано по проверка, назначена в края на декември м.г., и е по обвинение за образуване и ръководство на организирана престъпна група, създадена с користна цел да върши имотни измами и престъпления по чл. 143 НК, а именно упражняване на противозаконно влияние върху съдии. Няма привлечени лица, казват от СГП.

Така близо 6 години след атаката срещу съдия Лазаров и три години и половина след заплахите срещу Цариградска прокуратурата започва разследване. Нищо че по случая на Лазаров вече веднъж е отказала да образува преди пет години.

Стар познайник на… медиите

Множество публикации в медиите […] сочат на съмнения за участие на споменатите лица – Мартин Божанов, адвокат Велимир Атанасов и адвокат Калин Чанков, в организирани незаконни дейности и свързаността им с висши магистрати, включително с главния прокурор, с високопоставени полицейски служители, както и твърдения за неслучайна липса на институционална воля за разследването им. Част от медийните случаи са свързани със съмнения за влияние върху съдебната власт„, пише Владислава Цариградска в сигнала си до министрите на правосъдието Надежда Йорданова и на вътрешните работи Бойко Рашков от януари 2022 г., когато за пореден път се опитва да провокира институционална реакция

Кои са хората, които демонстративно и безнаказано заплашват съдиите в съдебни заседания.

Един от тях е Мартин Божанов, представящ се като консултант по „всякакви въпроси“, известен с прякора Нотариуса, макар че той никога не е бил нотариус. Но пък публикации го свързват с имотни измами, както и с една кражба на дело, за която срещу Божанов и чичо му е имало досъдебно производство – през 2004 г. от адвокатската стая на Върховния касационен съд по време на обедната почивка изчезва папката с дело срещу легендарния нотариус Слави Крашевски заедно с оригиналните документи в него. По това време срещу Крашевски има над 40 досъдебни производства за нагли измами. Софийският районен съд оправдава Божанов и чичо му, имало прокурорски протест, но по-нататъшното развитие на делото е неясно. Аз съм неосъждан и без висящи производстваказва Божанов в интервюто пред АКФ, когато го питат за делото „Крашевски“. Мартин Божанов е един от главните герои в разследването на АКФ „Списък за бърз контрол: Историята на Веселин Денков и специализираното правосъдие“.

Сегашната му съпруга Гергана през 2020 г. е назначена за разследващ полицай в ГДБОП след странен конкурс, пише Frognews. По информация на „Капитал“ известно време след това й е отнет допускът до класифицирана информация – по времето на Бойко Рашков, но после Административният съд – София-град, й връща допуска и тя получава достъп до секретните материали за организираната престъпност у нас.

Другият герой в разследването на АКФ за Веселин Денков – адв. Емил Писков, е в кантората на Божанов. Емил Писков е бивш служител на ГДБОП и на Държавната агенция за национална сигурност. Той живее в декларирано съжителство със съдия Маргарита Немска от Административен съд – София-град, която е бивш заместник градски прокурор на София.

За адвокат Калин Чанков от Софийската адвокатска колегия в публикация на е-vestnik се сочи, че срещу него „има висящо наказателно производство, свързано със спор за имот, кой знае как прехвърлен с пълномощно от мъртъв човек. А през 2009 г. адвокатът е уловен при акция на полицията в клон на банка, заедно с двама души, следени за незаконна банкова операция, докато се опитват да изтеглят в брой 800 000 лв. Двамата са вкарани в ареста, а срещу адвоката не са повдигнати обвинения, той остава свидетел„. Но най-парадоксалният случай, с който адв. Чанков се прослави, е начинът, по който встъпи в дело вместо законния адвокат на фирма, осъдила Инвестбанк на Петя Славова за 9 млн. лева, и оттегли иска от името на фирмата. Съдията, допуснал адвокат Калин Чанков, е член на Съдийската колегия на ВСС – Стефан Гроздев, номиниран от ДПС, въпреки че професионалната кариера на Гроздев е белязана с много спорни моменти, пише е-vestnik.

Името на адвокат Велимир Атанасов се появи в скандала „Жоси“ около Иван Гешев, който бившият правосъден министър Надежда Йорданова постави за разглеждане от ВСС в искането си за отстраняване на Гешев през 2022 г. Бившият съсобственик на фирмата Георги Георгиев заяви, че Гешев му обещал съдействие за разрешаване на бизнес конфликт със съдружника му срещу прехвърляне на дял от фирмата на баща му – Стоимен Гешев, което даже било задвижено в Търговския регистър. Именно Иван Гешев свързал Георгиев със свои близък адвокат Велимир Атанасов, свидетелства бизнесменът, нещо повече – на него платил поисканите му допълнително 30 000 лева. Самият адв. Атанасов отрече в отношенията му с Георгиев да са замесени магистрати, отрича и да е получавал пари. Името на адв. Атанасов излиза и като защитник на Инвестбанк по друго скандално дело – за уж изплатени в брой 1 млн. лева, дължими на фирма, на неграмотен гражданин с ниски доходи. Всъщност, адв. Атанасов се явява по много дела на Инвестбанк и Петя Славова, а в немалко публикации се твърди, че общите консултантски дружества на Атанасов и Мартин Божанов са основните консултанти на банката и Славова.

Уплашеният съдия е също толкова опасен, колкото и корумпираният

Цялата история далеч надхвърля инцидентен проблем на двама съдии, станали прицел на изнудване. Историята на Цариградска и Цветков е илюстрация на обезсмислянето на правосъдието, обгърнато от тази лепкава мрежа от престъпност и корупция, която на практика се държи от върховете на прокуратурата. Има два големи бандитски кръга, които упражняват влияние върху дела и преписки чрез подкупи, рекет и изнудване на магистрати, коментират за „Капитал“ столични съдии. Единият е групата около Мартин Нотариуса, другата е мрежата около Пепи Еврото, първите се ползваха с протекцията на Гешев, вторите са близки до сегашното ръководство, твърдят съдиите. Дали това наистина е така, или е само фолклор от кулоарите на на Съдебната палата, може да се установи от ефективно и безпристрастно разследване – както казва Даниела Марчева. И затова многогодишното забавяне на разследването изглежда като някакъв отговор.

Всичко това обаче се отразява на съдиите, на тяхната психика – когато „всеки знае, че е сам и държавата не е зад гърба му“ – по думите на съдия Цариградска.

„Изплашеният съдия е не по-малко опасен за обществото и за независимостта на съдебната власт от корумпирания съдия, защото корумпираният може да бъде разследван и това да доведе до отстраняване. Но уплашеният съдия не върши нищо друго, освен може би тежко етично нарушение, което обаче е много трудно да се установи, да не кажа – невъзможно“ – коментира Владислава Цариградска при изслушването й във ВСС през 2020 г.

А в четвъртък Пленумът на ВСС ще обсъжда натиска над магистрати, но не всички такива случаи, а само оплакванията на членовете на прокурорската колегия. В разгара на кампанията по отстраняването на главния прокурор Иван Гешев членове на ВСС изведнъж установиха, че прокуратурата използва правомощията си за натиск и рекет върху магистрати. Разбраха го чак когато се оказаха персонално засегнати – след като прокуратурата образува проверки по „сигнали на граждани“ и започна да привиква на разпити членовете на прокурорската колегия, подписали предложението за отстраняване на Гешев. Засегнатите даже се обидиха на колегите си, че не са проявили съпричастие и не ги попитали как се чувстват. А случаите като тези на Цариградска и Лазаров ще останат за някой друг път.

Мирела Веселинова, Капитал

Откриха съдия застрелян в дома му

Posted on: октомври 18th, 2021 by МИГ No Comments

Съдия от Старозагорския апелативен съд беше открит прострелян в дома му.

Разследващите подозират самоубийство. 42-годишния Стилиян Манолов е намерен от съседи в безпомощно състояние и огнестрелна рана в гърдите насред вътрешния двор на 4-етажната кооперация в Стара Загора, където живеел. Оръжието, с което е прострелян е открито в мазето, където най-вероятно е бил произведен и изстрелът. Пистолетът е законно притежаван от Манолов, който е започнал юридическата си кариера преди време като военен следовател в Пловдив. Преди десет години е имал два ипотечни кредита, става ясно от саморъчно попълнена през 2012-а година декларация, съобщи „Монитор“.

От прокуратурата уточняват, че по образуваното досъдебно производство са извършени огледи на местопроизшествието. Иззети са дактилоскопни следи и са назначени балистична и съдебномедицинска експертизи. Предстои да бъде назначена ДНК- експертиза.

Стилиян Манолов пристига в старозагорския административен съд през 2016 г.. Преди това последователно е бил прокурор в Гълъбово и съдия в карловския районен съд. Справка от ВСС показва, че е бил сред най-натоварените съдии в Града на липите. През м.г. е бил повишен в ранг „съдия в апелативен съд“.

Съдийка падна от терасата на дома си и загина

Posted on: юли 10th, 2021 by МИГ No Comments

Съдия Стела Михайлова от пазарджишкия Районен съд е загинала нелепо, падайки от терасата на дома си. Апартаментът се намирал на висок етаж в жилищен блок в града. Трагедията е станала преди обяд  днес.

По случая незабавно е образувано досъдебно производство за склоняване към самоубийство, каквато е рутинната процедура.

Най-вероятно обаче се касае за нелепа случайност, коментират запознати с разследването. Съдия Стела Михайлова е около 50-годишна и през 2018-а съдия бе отличена като един от съдиите с най-добри показатели за разглеждане на актовете, потвърдени от горна инстанция на Районен съд-Пазарджик за 2017-а година.

Стела Михайлова е сред отличниците и за 2020-а година – при нея са постъпили 400 дела, а тя е приключила 420 дела, което я прави трета по натовареност от 11-те магистрати в съдилището. Тя е с ранг „Съдия във Върховен касационен съд и Върховен административен съд“.Това е втори магистрат от Районния съд в Пазарджик, който без време се прощава с живота. През декември 2019-а почина и съдия Майа Попова.

Кирил Петков атакува съдия заради блокаж на назначения в ББР

Posted on: юни 26th, 2021 by МИГ No Comments

Съдът е спрял вписването на новите членове на Надзорния съвет на Българската банка за развитие – Валентин Михов и Васил Щонов.

Икономическият министър и принципал на банката Кирил Петков огласи името на съдията, отказала вписването – съдия Мария Вранеску. Петков обвини магистрата, че е с определението си е нарушила Закона за кредитните институции, защото „актовете на БНБ не могат да бъдат спирани„.

Предишните членове на надзора Митко Симеонов и Велина Бурска, които бяха отстранени от министър Петков още в края на май, обжалваха уволнението си в Софийския градски съд.

Вече пет седмици водим битка тази банка да започне да работи за обществото и малките и средни предприятия, да не са дават на 8 фирми 1 млрд. лева. Когато вече всичко вече е завършено и законът казва, че трябва да се впише, защото БНБ го е одобрила, се появява дълбоко вътрешно убеждение на Мария Вранеску да спре това назначение„, заяви пред БНТ в петък икономическият министър.

Подозренията на Петков са, че „тези дълбоки вътрешни убеждения са базирани на нещо друго, освен на следването на закона“.

Репутацията на съдийската колегия зависи от примери като този. Заради такива решения, българският съд има лоша репутация и никой инвеститор не може да се довери на решенията, които са в несъответствие със закона„, подчерта Кирил Петков.

Той беше категоричен, че от понеделник всеки ден ще подава заявление за вписване на надзора и всеки един ден ще прави публично изявление към обществото за това какво се е случило с новото заявление.

„Би трябвало българският съд да дава възможност по случаен принцип да ходи при различните съдии. Забелязваме в момента, че има концентрация, както имаше концентрация на осемте фирми в ББР. Сега има концентрация този тип решения да отиват при трима съдии, една от които е Мария Вранеску“, допълни той.

По думите му казусът с ББР показва нагледно как институциите не са функционирали правилно.

Съдия Андон Миталов от спецсъда е българинът, когото САЩ блокира заради корупция

Posted on: февруари 5th, 2020 by МИГ 1 Comment

Съдия Антон Милатов е българинът, когото САЩ блокира заради корупция Новината бе съобщена от посолството на САЩ, което цитира държавния секретар Майк Помпео.

Ето и цялото съобщение:

Публично оповестяване на българския съдия Андон Миталов за участие в сериозна корупция.

Днес аз публично оповестявам името на съдията от Специализирания наказателен съд Андон Миталов за участието му в сериозна корупция. В качеството си на длъжностно лице Миталов е участвал в корупционни действия, които подкопават върховенството на закона и сериозно компрометират независимостта на демократичните институции в България.

Това огласяване се прави по силата на Раздел 7031(c) от Закона за бюджетни разходи, чуждестранни операции и свързани програми на Държавния департамент за 2020 г. (Div. G, P.L. 116-94). По силата на Раздел 7031(c) след като държавният секретар оповести имената на чуждестранни длъжностни лица за тяхното участие, директно или индиректно, в сериозна корупция, тези лица и техните преки роднини не отговарят на условията за влизане в Съединените щати.

Законът също така предвижда възможността държавният секретар да посочи името на такива длъжностни лица и на техните преки роднини публично или да направи това конфиденциално. Освен Миталов аз оповестявам имената на неговата съпруга Корнелия Стойкова-Миталова и на неговата дъщеря Гергана Миталова.

Това е първото такова огласяване в България и то потвърждава ангажимента на САЩ в борбата срещу корупцията в България и в глобален мащаб. Съединените щати продължават да подкрепят народа на България в борбата му срещу корупцията. Държавният департамент ще използва тези правомощия за насърчаване търсенето на отговорност по отношение на корумпирани лица в региона и в глобален мащаб.

Откриха мъртва съдия Майа Попова в Пазарджик!

Posted on: декември 14th, 2019 by МИГ No Comments

Майа Попова – съдия от РС Пазарджик, е била открита мъртва вчера, съобщи Биволъ. От МВР потвърдиха, че в Пазарджик се води досъдебно производство след смъртта на магистрат.

Припомняме, през 2015 г. Попова бе осъдена на 2 години пробация, след като бе заловена да шофира с 5,02 промила алкохол в кръвта. Пробацията й бе две години задължителна регистрация по настоящ адрес и периодични срещи с пробационен служител. Съдийката бе лишена и от право да шофира за същия период.

Делото срещу нея се води от април 2011 година, когато на път за работа тя се е блъснала с колата си в спрял автомобил. Щетите и по двата автомобила са незначителни, но при удара съдийката е изпаднала в кома и е получила нараняване на главата.

По време на инцидента Майа Попова беше заместник-председател на Районния съд в Пазарджик. След него бе освободена от ръководния пост. Висшият съдебен съвет така и не предприе някакви дисциплинарни действия срещу нея.

„Нямам никакъв спомен от катастрофата. Отивах на работа. Изпаднала съм в безсъзнание в колата. Не съм употребявала алкохол“, заяви тогава зам.-председателят на Районния съд в пазарджик Майа Попова.

Съдия Попова е съпруга на брата на кмета на Пазарджик – Тодор Попов.

Съдия пусна „руския шпионин“ Николай Малинов в Москва

Posted on: ноември 4th, 2019 by МИГ No Comments

Съдия разреши на разследвания за шпионаж в полза на Русия лидер на движение „Русофили” Николай Малинов да напусне България и да замине за Москва.

За това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров, като сезира Инспектората към Висшия съдебен съвет да започне проверка по случая.

Поводът за отмяната на наложената на Малинов забрана за напускане на страната е връчване на награда от фонд „Руский мир” и Международния славянски съюз.

Според отсъждането на съдия Андон Миталов, Малинов е пуснат временно да отиде до Москва за срок от 1 до 5 ноември.

Според Цацаров това станало в разрез със закона, защото Малинов не е поискал първо разрешение от наблюдаващия прокурор, какъвто е законът, а направо от съда.

Николай Малинов е с парична гаранция от 50 000 лева и забрана да напуска страната.

Футболен съдия от Силистра загина в катастрофа

Posted on: септември 18th, 2019 by Пламен Иванов No Comments

Дългогодишният футболен съдия от Силистра Диян Желев Димитров загина в катастрофа.

Тежкият пътен инцидент е станал във вторник вечер, информира местният сайт Kvorum-Silistra.info.

Сбогуването с Диян Димитров ще бъде утре, четвъртък (19.09.2019 г.) от 10:30 до 12:30 часа в залата за поклонение до „Камъшит“ – град Силистра.

Погребението е от 12:45 часа.

Дълбок поклон! Почивай в мир!

Депутатът от ГЕРБ пратен във фризера след скандалното съдийство в Разград

Posted on: август 26th, 2019 by Пламен Иванов 1 Comment

Съдийската комисия реагира спешно след гафовете на съдията Стефан Апостолов по време на мача между Лудогорец и Славия (0:0), игран в неделя вечерта.

Реферът от Симитли, който е депутат от ГЕРБ, и помощниците му направиха два големи гафа. Първо изгони вратаря на „белите“ Антонис Стергиакис заради предполагаема игра с ръка извън наказателното поле, но такава нямаше. Топката се удари в коляното на гръцкия страж.

След това Апостолов (или по-скоро помощникът му Петър Джугански) отмени чист гол на Лудогорец заради засада. Видя се, че такава няма.

Затова Съдийската комисия на БФС днес излезе с решение да бъдат спрени съдийските права на Стефан Апостолов за неопределено време.