Posts Tagged ‘съкровище’

Прокълнатото злато на Вълчан войвода ли отне живота на своите откриватели в „Петрохан“?

Posted on: февруари 7th, 2026 by МИГ No Comments

Групата на Иво Калушев, която е обитавала три години неприкосновената крепост „Петрохан“ изглежда ще се окаже част от международна организация за трафик на културни ценности и пране на пари. Загадката с тройната екзекуция или едновременното ритуално тройно самоубийство се очаква да се разплете до понеделник. Калушев и двете момчета с него – 22-годишният Николай и 15-годишният Алекс са били пожалени при извършената „чистка“ в „Петрохан“.

Все повече историята намирисва на провал при пласирането на изключително ценно съкровище на черния пазар за антики. Това разказа пред бургаския сайт Флагман източник, който е много близък до разследващите – местен жител в Странджа.

При подреждането на пъзела от тази вечер стана ясно, че са открити видеокадри как Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев прибират кучетата вътре, след което самите те подпалват хижа „Петрохан“ на 1 февруари, неделя.

След палежа във вътрешността, те излизат извън обхвата на камерите.

От МВР и Прокуратурата обаче предоставят на колегите само тази информация. Когато труповете са намерени, безспорно разследващите се съгласяват, че тримата са били на колене преди да бъдат повалени с по един куршум в главата. До тях самите обаче няма оръжие.

Бащата на непълнолетния Алекс – Яни Макулев разказа тази сутрин пред различни медии, че детето му било на гмуркане (въпреки минусовите температури на въздуха и 5-градусовата морска вода?). Че обикалял пещери, заедно със своя учител. Последният му разговор е бил на 29 януари. Остава неясно къде са били и с кого са се срещнали от групата на Калушев между 29 януари и 2 февруари, когато по обед излезе първата новина за тройната смърт в Петрохан.

Възможно ли е тримата да са открили най-прокълнатото злато в Странджа, приписвано на Вълчан Войвода? Повече от 100 години се въртят твърдения, че става въпрос за тонове антични предмети на тракийските царе, с които хайдутинът смятал да освобождава България, заплащайки на руснаците.

Странджа е осеяна от множество подобни хоросанови ниши, и край морето също. В тях може да се навлезе само със скенери и добра екипировка, както и с високопроходим автомобил. 

За жалост обаче към настоящия момент у нас няма нито един сигуриен посредник от черния пазар, който би могъл да поеме надеждно находката и да я изнесе до аукционите в Мюнхен и Виена. Причината е, че през ноември 2025 г. ГДБОП, ДАНС и Националната следствена служба успяха да арестуват 35 членове от контрабандния канал, 10 от които са межуднародни посредници от много висок ранг.

Операцията преди три месеца се проведе под ръководството на Софийската градска прокуратура, като част от 2-годишна операция, координирана от Еевропол и Евроджъст.

По принцип „доставчиците“ на ценните артефакти са хора със знания и комбинирани способности, каквито са притежавали именно т.нар. рейнджъри около Калушев. Това са пещерняци, гмуркачи, специалисти, които разполагат с карти на археолозите и най-вече изключително скъпо оборудване.

Къщата в Българи е оградена с тези налудничави флайари, създавайки впечатление за принадлежност към някакви духовни практики

Най- големите и ценни находки винаги са били дело на ограничен екип от един – двама, максимум трима души, за да няма теч на информация. В случая обаче определено някой нещо е сбъркал или се оказал „предател“.  Разбитата у нас организирана мрежа е действала 16 години, при задържането на членовете е открито огромно количество инвестиционно злато – за десетки милиони евро.

Откраднаха румънско съкровище от музей в Нидерландия (снимки)

Posted on: януари 26th, 2025 by МИГ No Comments

Румънският премиер Марчел Чолаку съобщи днес, че ще бъде създадена специална работна група на правителствено ниво във връзка с откраднатите румънски експонати в Нидерландия, предаде Аджерпрес.

Експонатите, част от дакийската съкровищница на Румъния, бяха откраднати след експлозия в музея „Дрентс“ в Асен, Нидерландия, където се провежда изложбата „Дакия! Царството на златото и среброто“ (Dacia! Rijk van Goud en zilver), организирана в сътрудничество с Националния исторически музей на Румъния. За кражбата румънските власти бяха информирани вчера сутринта.

В работната група ще участват представители на румънските вътрешно и външно министерство, румънското министерство на културата и полицията на страната. Съдебни полицаи ще летят за Нидерландия, където ще работят заедно с местните власти в разследването.

Според информация на Аджерпрес откраднатите артефакти, част от съкровище, са четири на брой. Златният шлем от Коцофенещ, датиран от V-IV век пр. н. е., както и три дакийски златни гривни от Сармизеджетуса Реджия от втората част на I век пр. н. е. – едни от най-важните артефакти от националното наследство на Румъния – са откраднати след „особено тежък инцидент“, съобщиха от Министерството на културата, цитирани от агенцията.

Първите оценки след инцидента показват, че експлозията е имала за цел проникване в музея, а извършителите все още не са идентифицирани. Според информацията, предоставена от ръководството на музея „Дрентс“ и нидерландските власти, е използван експлозив върху единствената външна стена на сградата. Всички откраднати предмети са били застраховани в съответствие с румънското законодателство и международните стандарти, свързани с организирането на изложби, информира още Аджерпрес.

 

Откриха галеон със злато за милиарди долари

Posted on: декември 5th, 2015 by МИГ No Comments

Намереният в петък край бреговете на Колумбия потънал испански галеон „Сан Хосе“ е превозвал съкровища за милиарди долари съобщи в. „Тиемпо“. Корабът потънал през 1708 г. в Карибско море близо до град Картахена след битка с британския флот.

През октомври 2011 г. окръжният съд във федералния окръг Колумбия (САЩ) отклони иска на компанията „Сий сърч армада“, която искаше от правителството на Колумбия 17 млрд. долара компенсация, че е установила мястото на корабокрушението.

Преди 300 години галеонът превозвал съкровища за испанския крал Филип V, които днес се оценяват за десетки милиарди долари. Британският в. „Гардиън“ посочва по-скромна сума, според която намиращите се в останките на кораба изумруди, злато и сребро струват 1,5 млрд. долара.

За съкровището претендираше американската компания „Сий сърч армада“, която твърдеше, че още през 1982 г. е намерила мястото, където е потънал легендарният галеон. През юли 2007 г. Върховният съд на държавата Колумбия удовлетвори иска на компанията и призна, че тя може да получи половината от намерените съкровища. Но съдебната колегия по гражданските дела уточни, че решението на съда се отнася само до находките, които не попадат под закрилата на закона за защита на културното, историческото и художественото наследство на страната, към което може да се отнесе практически всичко, превозвано преди столетия от Новия свят в Испания.

Тогава компанията заведе иск пред окръжния съд в американския щат Колумбия, но през октомври 2011 г. загуби делото. Съдът уважи възражението на държавата Колумбия, че искът за компенсация от 17 млрд. долара е незаконен.