Posts Tagged ‘сърце’

Кои сирена са опасни за сърцето?

Posted on: ноември 22nd, 2025 by МИГ No Comments

За мнозина сиренето е основен продукт в менюто – винаги присъства в хладилника и се консумира ежедневно. Въпреки че се смята за полезно, не всички сирена имат еднакво въздействие върху организма.

Различните видове се различават по съдържание на мазнини, сол и хранителна стойност, а някои от тях могат да бъдат дори вредни за здравето на сърцето, пише zdrave.to.

Здравословни ли са сирената и как влияят на организма

Ползите от сиренето зависят от неговия вид, количеството, което консумираме, и храните, с които го комбинираме. Специалистите предупреждават, че редовната употреба на сирена с високо съдържание на мазнини може да повиши нивата на т.нар. „лош“ LDL холестерол, който увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания, инфаркт и инсулт.

Основната причина за това е високото съдържание на наситени мазнини. Препоръката на диетолозите е те да не надвишават 6% от дневния калориен прием – при режим от 2000 калории това означава не повече от 13 грама наситени мазнини дневно.

Въпреки потенциалните рискове, сирената са и ценен източник на полезни вещества – белтъчини, въглехидрати, калций, витамини А и В12. Те осигуряват енергия и подпомагат здравината на костите.

Кои сирена вредят на сърцето

Най-рискови са твърдите, пълномаслени и преработени сирена, богати на мазнини и сол – като чедър, пармезан и маскарпоне. Те могат да повишат кръвното налягане и холестерола, натоварвайки сърдечно-съдовата система.

По-здравословни алтернативи са моцарела, рикота и котидж, които съдържат по-малко мазнини и натрий. Те са подходящ избор за хора, стремящи се към балансирано хранене и добро сърдечно здраве.

Комбиниране и умереност – ключът към баланс

Важно е не само какво сирене ядем, но и с какво го съчетаваме. Консумацията му с пълнозърнести продукти, плодове или зеленчуци помага да се постигне по-здравословен баланс в диетата.

Заключението на специалистите е ясно – сиренето не е враг на здравето, ако се избира внимателно, консумира умерено и се комбинира с полезни храни. Но висококалоричните и солени сирена е по-добре да остават само за специални поводи.

Васко Кеца призна за проблеми със сърцето

Posted on: януари 9th, 2022 by МИГ No Comments

„Платих си на „Топлофикация“, които ме изненадаха с интересна и бих казал голяма сума. Обясниха ми, че и да не са прави, ще трябва да платя и го направих. Дадох им парите. При мен не е толкова страшно, защото работя и мога да си плащам в такива случаи, но какво да правят хората, които разчитат само на пенсията си? Ако пък нямат деца и няма кой да помага, положението е безизходно.“

Това сподели голямата звезда на българската естрада Васил Найденов, който преди Коледа и Нова година бе „сурвакан“ с голяма сметка за парно и ток. Изпълнителят на „Телефонна любов“ се отказал от съдебен иск срещу „Топлофикация“, изчаква изравнителните сметки за момента.

„Не съм спирал да работя. Това ме и зарежда, и ми дава някаква сигурност. Колкото до новото правителство, ми харесва това, че са млади хора, няма да им бъде никак лесно, но дано нещата в България да стават от добри по-добри“, надява се Васко Кеца, който разчита основно на концерти, които продължава да прави.

„Не бих станал жури в риалити формати, няколко пъти са ме канили, но все отказвам. Не мога да се ангажирам, тъй като много работя и нямам време. Предаванията продължават по 2-3 месеца и ако приема да съм жури, как ще комбинирам основните си ангажименти с участието в тези формати? Направо е невъзможно, а аз съм отговорен човек. Дори да бях по-млад, пак не бих се съгласил. Не мога да си представя, че ще пея до посред нощ, а на другия ден ще отида недоспал в студио, това е отговорност“, смята Кеца.

71-годишният изпълнител е категоричен, че ще се ваксинира, ако трябва и четвърти път, само и само да се спаси от тази напаст коронавирус.

„От 20-годишен съм с хроничен колит и гастрит. Аерофагия имам също последна степен. Имам и проблеми със сърцето – извън ритъм съм отдавна, но още съм жив и ме държи емоцията, публиката също ми е голям поддръжник“, радва се на повсеместна обич Найденов.

Единственото, на което се дразни легендата на българската естрада, е фактът, че не навсякъде се контролира положението със зелените сертификати.

„На няколко места ги питам защо не ме проверяват, а те – „Знаем, че сте изряден“, но чувам, че не навсякъде е така. Не може да живеем сред толкова хора, на които да не им пука за другите“, възмущава се маестрото.

Колкото до прословутия ремонт на апартамента му, който вече продължава с години, Васил Найденов не смята, че ще го приключи и тази година.

„Колебая се дали изобщо да го приключвам, защото после пък ще ми е скучно и няма да има какво да правя. Така съм възпитан, че все нещо трябва да върша, да легна да спя – не става, не мога“, смее се голямата звезда на българската естрада.

Марадона погребан без сърце

Posted on: ноември 30th, 2020 by МИГ No Comments

Футболната легенда Диего Марадона беше погребан в петък сутринта след частна церемония, но тялото му, положено в ковчега, е било без сърцето на знаменития аржентинец, пише авторитетното местно издание „Кларин“.

Информацията се базира на източници, близки до следствените органи, които водят разследването за причините за смъртта на Златното момче. Както е известно, световният шампион за 1986 г. почина на 60-годишна възраст в сряда докато се възстановяваше след мозъчна операция.

Източникът на изданието съобщава, че по време на аутопсията лекарите са се натъкнали на необичайна гледка. Сърцето на Марадона е било много по-голямо от очакваното. Затова те са постигнали споразумение с опечалените наследници на Дон Диего да вземат сърцето, а целта е да се направят допълнителни изследвания.

„Сърцето на Марадона е извадено и запазено за допълнителни изследвания, тъй като се оказало два пъти по-голямо от обичайното“, твърди „Кларин“, позовавайки се на източници от следствието.

Петимата патолози, извършили аутопсията са категорични, че Диего Марадона е починал от сърдечен удар. В доклада си са посочили за наличието на натрупана хронична сърдечна недостатъчност. Този проблем е довел до остър белодробен оток, станал причина за фаталния изход.

Няма яснота какво ще се случи по-нататък със сърцето на Марадона. Предполага се, че след завършването на допълнителните изследвания, то също ще бъде поставено в гроба на футболната легенда.

Мръсният въздух е по-опасен от цигарите

Posted on: март 3rd, 2020 by МИГ No Comments

Мръсният въздух е по-голяма заплаха за здравето на хората в глобален мащаб от тютюнопушенето, казва Йос Леливелд, ръководител на изследване на ефекта от замърсяването, съобщи БГНЕС.

Голяма част от замърсяването, на което сме изложени, може да бъде премахнато, ако преминем на други горива и се откажем от въглеводородите, казва Леливелд от института Макс Планк в германския град Майнц, цитиран от АФП.

Когато бъде сравнено с други причинители на преждевременна смърт, замърсяването на въздуха убива годишно 19 пъти повече хора от маларията, 9 пъти повече хора от СПИН и три пъти повече хора от алкохола, сочат данните на екипа на Леливелд.

Мръсният въздух предизвиква най-вече проблеми със сърцето и белите дробове, като спомага за появата и утежняването на други тежки заболявания, като диабет и високо кръвно налягане.

Нашите резултати сочат, че реално в света има пандемия от мръсен въздух. Както пушенето, това замърсяване всъщност е предотвратимо, но в последните десетилетия, на пушенето се обърна голямо внимание, а на замърсяването на въздуха, много по-малко, казва Томас Мюнцел, учен в департамента по химия и кардиология на института Макс Планк.

Най-тежко засегнати от пандемията на мръсния въздух са хората в Китай, казват германските учени. Там замърсяването скъсява живота с 4.1 години. На второ място в негативната класация е Индия, където замърсяването съкращава живота на хората с 3.9 години. Трети са Пакистан с 3.8 години.

Пренаселеният индийски щат Утар Прадеш, където живеят 200 милиона души, е толкова замърсен, че животът на хората се съкращава с 8.5 години.

Подобно е положението и в китайската провинция Хъбей около мегаполисите Пекин и Тиендзин. Там живеят 74 милиона души, а мръсният въздух съкращава живота им с 6 години.

В Европа, най-мръсен е въздуха в бившите комунистически страни – България, Румъния и Унгария.