Posts Tagged ‘съвет за мир’

Гюров пред „Евронюз“: България няма да участва в Съвета за мир на Тръмп. Това бе решение на един олигарх (видео)

Posted on: март 20th, 2026 by МИГ No Comments

Служебният премиер на България Андрей Гюров заяви пред Euronews, че присъединяването към Съвета за мир, ръководен от американския президент Доналд Тръмп, е резултат от „решението на един олигарх“ и не отразява политическия консенсус в страната.

„Би било преувеличено да се каже, че това е позицията на България“, заяви той.

„Това не беше въпрос на международна политика – беше личен въпрос на един олигарх, който е санкциониран по Закона „Магнитски“. Подписването на този договор е свързано с премахването му от списъка със санкции. Не мисля, че ще проработи. Това, което е изненадващо, за съжаление, е влиянието на един олигарх в някои партии“, добави той имайки предвид Делян Пеевски.

България беше една от малкото страни от Европейския съюз, които се присъединиха към спорния „Съвет за мир“, стартиран през януари от Тръмп. Инициативата беше подкрепена от бившия български министър-председател Росен Желязков и одобрена само няколко дни преди падането на правителството му вследствие на най-големите протести, които страната е виждала от десетилетия.

Гюров, който оглавява служебното правителство преди изборите, насрочени за 19 април, заяви, че националният парламент все още не е ратифицирал членството на България и че дори и да бъде одобрено, то може да бъде отнесено към Конституционния съд. Повечето държави-членки на ЕС считат, че това е в нарушение на Хартата на ООН, което прави участието им невъзможно.

Гюров заяви, че Съветът за мир първоначално е бил разбиран като инструмент за възстановяване на Газа след войната между Израел и „Хамас“, но тъй като президентът Тръмп разшири мандата му, за да обхване целия свят, той трябва да бъде преразгледан.

Собственият правен анализ на Европейския съюз повдигна сериозни опасения относно обхвата, мандата и структурата на Съвета, като посочи почти абсолютистките правомощия на президента Тръмп като председател без ясен срок.

„Това, което искахме да покажем, е, че България подкрепя всеобхватен план за мир в Газа“, каза той. „Смятам, че останалите части от договора ще бъдат ратифицирани“ в рамките на Съвета за мир.

Въпреки ограничената роля, която според него България ще играе в Съвета, Гюров заяви, че поддържането на добри дипломатически отношения със Съединените щати остава важно.

„Важно е да се запазят партньорствата, които са работили от двете страни на Атлантическия океан в продължение на много години. Важно е да разговаряме“, каза той . „Важно е също така да имаме една силна Европа, която може да се издържа сама“, добави той.

Пеевски му отговори: Сламеният премиер и марионетното служебно правителство на Сорос не могат да решават бъдещето на България!

Медийна димка пуснал служебният премиер за това, че бил решил да изтегли участието на България от Съвета за мир на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Напомням на този човек, че сигурността и бъдещето на България не може да бъде личен избор, прищявка или инат, та да решава той подобни стратегически въпроси и теми.

Има решение на редовното правителство за участие на България в Съвета за мир и решение на Народното събрание, с което се задължава правителството да внесе документа за ратификация в парламента. Толкова!

Размислите и страстите на сламения премиер нямат никакво значение! Той и марионетният служебен кабинет на Сорос са длъжни да изпълняват Конституцията на Република България.

Иначе, това е поредното потвърждение на публично известния факт, че соросоидните проксита, петрохански партии и мрежи обичат САЩ, само когато са овладени от Сорос!

Схемата е разкрита: ГЕРБ и масови депутатски липси прокараха проекта „Пеевски“ за Съвета на Тръмп

Posted on: март 13th, 2026 by МИГ No Comments

С масово негласуване от страна на определени парламентарни групи ГЕРБ, ДПС-Ново начало на Делян Пеевски, „Има такъв народ“ и присъдружните на Движението независими успяха да прокарат решението, с което Народното събрание задължава Министерския съвет да внесе закон за ратификация за присъединяването на България към т.нар. Съвет за мир на Доналд Тръмп. Знаковите липси на народни представители позволи решението да мине с едва 100 гласа „за“. 54 бяха против, а трима се въздържаха. Лично за гласуването в парламента се визуализира санкционираният от американския закон „Магнитски“ Пеевски, който от месец не бе стъпвал на работното си място – пленарна зала.

Оказа се – много от групите откровено се скриха от гласуването, други просто не успяха да се съберат, въпреки искането на Божидар Божанов („Продължаваме промяната-Демократична България“) да се даде почивка, за да влязат народните представители. Някои демонстративно бойкотираха гласуването. Други бяха в силно редуциран състав още от рано сутринта.

Срещу проекта бяха от ПП-ДБ, „Възраждане“, БСП и „Величие“. От МЕЧ се въздържаха, както и един от партията на Костадин Костадинов.

Но дяволът е в детайлите. ПП-ДБ бе в състав 27 души (при 36, 32-ма от които се регистрираха рано сутринта за заседанието) при гласуването, от партията на Костадинов гласуваха едва 20 души (при 33-ма), от БСП гласуваха петима (от 19), като още с регистрацията за заседанието бяха седем. Отсъстваха основно от т.нар. статукво – бившите министри в кабинета „Желязков“ и изпадналите в немилост със смяната на ръководството на партията Драгомир Стойнев и Кирил Добрев и др., които с гласуванията си подкрепят ДПС.

От групата на МЕЧ от 11 души пък гласуваха едва двама. А от десетимата от „Величие“ – „цели“ трима.

От естетвения враг на фракцията на Пеевски – Алианс за права и свободи гласуваха точно… нула народни представители.

Резултатът 100 „за“, 54 „против“, 3-ма „въздържал се“ е от прегласуването, но не е много по-различен от този от първото гласуване. Преди второто Божидар Божанов поиска от председателстващия заседанието Костадин Ангелов (ГЕРБ) да даде 30 минути почивка, за да се съберат народните представители и едва след нея проектът „Пеевски“ да бъде подложен на прегласуване. Ангелов обаче отказа и дори спря микрофона на депутата от ПП-ДБ. Обясни, че процедурата тече и не може да бъде прекъсвана от почивка. На възражението на Божанов, че самият той при други случаи е давал почивка и след това прегласуване, Ангелов отрече да е правил това. Подложи на прегласуване проекта „Пеевски“ и тогава разпусна депутатите в исканата почивка.

След нея обаче Божанов му припомни – дори прочете стенограма – от гласуването на проекта за НСО, така важен за партията на Пеевски, на 14 януари. Тогава Хамид Хамид (ДПС-НН) иска почивка и след нея прегласуване и Ангелов с охота се озовава. „Не съм безгрешен“, отвърна на това припомняне зам.-председателят на парламента от ГЕРБ.

Така или иначе скоро нищо няма да последва. Служебният премиер Андрей Гюров вече даде заявка, че ако НС приеме проекта „Пеевски“, правителството ще го прати на Конституционния съд. От една страна – защото принципът на разделение на властите, скрепен в основния закон, не разрешава Народното събрание да задължава Министерският съвет да извършва действия, които са в правомощията на изпълнителната власт.

От друга кабинетът може да се възползва и от т.нар. предварителен контрол. КС се произнася за „съответствието на сключените от Република България международни договори с Конституцията преди ратификацията им, както и за съответствие на законите с общопризнатите норми на международното право и с международните договори, по които България е страна“. (Въпреки че не е ясно дали „алтернативната ООН“ на Тръмп изобщо представлява международен договор и какво изобщо пише в спорезумението).

Срам! България изпраща дипломати на първата среща на Съвета за мир на Тръмп

Posted on: февруари 17th, 2026 by МИГ No Comments
България ще бъде представена на първата среща на Съвета за мир във Вашингтон, но на по-ниско ниво. Българската делегация за форума, който ще се проведе на 19 февруари, ще се води от Иван Найденов, постоянен секретар в Министерството на външните работи. На вероятно последното си заседание кабинетът в оставка реши в делегацията да бъдат включени още генералният директор по политическите въпроси Константин Димитров и временно управляващият посолството на България във Вашингтон Стефка Йовчева.
Предвижда се българската делегация да участва в заседанието като държава участник без право на глас съгласно устава на организацията. Единствените две страни членки на ЕС, които участваха в инициирането на спорната инициатива на президент Доналд Тръмп, са България и Унгария.
Решението на кабинета в оставка да се присъедини към нея обаче подлежи на ратификация от парламента.
„Берем срам!“
България тръгна по възможно най-погрешния начин със заявката си за членство в Съвета за мир, коментира Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи.
Подписът на премиера в оставка е невалиден, защото няма и явно в следващите дни няма да има последваща ратификация. Нашето членство там не може да бъде легитимно, смята Керемедчиев.
По думите му сме се изложили пред американската администрация, подписвайки документ без правно значение. 
Има голяма разлика в това да си учредител и да си наблюдател в тази организация, уточни той с оглед на заявките на други страни да участват само като наблюдатели.
„България в момента не е седнала официално на масата. Подписите, които са поставени, са нелегитимни. По-скоро имаме функция на наблюдател с подписани функции за учредител“, поясни Керемедчиев пред БНР.
В момента вече берем срам от това наше действие. След всички фанфари и официалности, които съпровождаха нашия подпис, се оказа, че той реално е невалиден, посочи бившият зам.-министър на външните работи.
„България направи най-неправилните стъпки в тази бъркотия.“ 
„Тръмп прави всичко възможно да заобикаля международните организации. Той показва, че би желал да налага еднолично или с ограничена подкрепа мир по свой си начин. Затова е правилно от страна на европейските лидери и институции да наблюдават отблизо тези действия, тъй като се създават паралелни центрове на влияние и вземане на решения“, посочи Милен Керемедчиев.

„Някои специални проблеми“: какво е обяснил Бойко Борисов пред ЕНП за членството ни в Съвета за мир

Posted on: февруари 5th, 2026 by МИГ No Comments

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е обяснил на лидера на ЕНП Манфред Вебер, че България се е включила в Съвета за мир на Доналд Тръмп заради „някои специални проблеми“ (some special issues). Борисов обаче е допълнил, че т.нар. Харта на Съвета за мир няма да бъде ратифицирана от парламента.

Това съобщи евродепутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Радан Кънев, цитирайки разговор от заседание на групата на ЕНП със самия Вебер.

Ето какво написа Кънев:

На заседание на групата на ЕНП поставих въпроса за подписването на т.нар. Харта на “Съвета за мир” (личното международно ЕООД на Тръмп) от българския премиер.

Отбелязах, че това събитие е съществен риск за ЕНП – защото от целия ЕС подписват само двама правителствени ръководители – добре известният Виктор Орбан и недотам известният Росен Желязков, който е обичайно, и в общи линии коректно, описван като “проевропейски премиер от ЕНП”. Дебатът на група беше в контекста на Гренландската криза и неравностойното търговско споразумение между ЕС и САЩ.

Подчертах, че отношението към рекетьорската политика на Доналд Тръмп и единният европейски отговор срещу нея ще бъдат част от предизборната кампания у нас. И предупредих да не се изненадват, че аз лично силно ще атакувам ГЕРБ и Борисов за този подпис – от изцяло принципни позиции и убеждения.

Интересен беше отговорът на г-н Вебер*: „По отношение на ситуацията с България: в Загреб Бойко Борисов ни даде обяснение, че някои специални проблеми (some special issues) между САЩ и България са наложили това действие, но Хартата няма да бъде ратифицирана“.

Това много се различава от обясненията, които Бойко Борисов даде пред нашите медии. Аз лично с тревога разбирам, че между България и САЩ има special issues. И само подозирам, а и се надявам, че тези issues са лични, а не национални. И ще съм възмутен, ако лични проблеми водят до национални унижения и рискове.

* Подчертавам, че това е обмен на реплики пред стотици хора (депутати и служители на депутатите, на групата и на ЕП). Никога не цитирам публично лични разговори.

Ето какво коментира по този повод съпредседателят на „Да, България“ и депутат от ПП-ДБ Ивайло Мирчев: „Утре, ако премиерът в оставка Желязков не избяга от парламентарния блицконтрол, ще поискаме обяснение какво означава казаното от великия повратлив „дипломат“ Борисов, а именно „някои специални проблеми (some special issues) между САЩ и България са наложили това действие, но Хартата няма да бъде ратифицирана”.

Трябва да стане ясно какви са тези „специални проблеми“, които имаме със САЩ. Дали са същите, с които Борисов висеше по поръчка на Пеевски във фоайетата на хотела, в който беше отседнал Тръмп-младши. Да се изясни как се залага авторитетът на страната и как ще се решават „специалните проблеми“, които лишават от сън групировката на Пеевски и Борисов. Очаквайте продължението утре“.

България може да излезе от ЕС, а от българските телевизии няма да разберем това

Posted on: януари 26th, 2026 by МИГ No Comments

За да разберем в какво ни набута премиерът в оставка Желязков, трябва внимателно да следим новините от Запад и от Изток, но не и от българските медии.

За Путин не само Украйна, а и източноевропейските страни са руска зона на влияние. Затова нямат право да членуват в НАТО и ЕС. Тръмп е склонен да му ги даде – препоръчва няколко страни в Източна Европа да излязат от ЕС, може да очакваме, че ще реформира и НАТО.

Съветът за мир на Тръмп отразява тези тенденции. ООН се основава на стария ред. При новия страните членки са марионетки на Тръмп, той иска да нареже баницата на света заедно с Русия и Китай.

За пръв път Европа се противопостави на Тръмп категорично и единно. Твърдо зад Дания за Гренландия. Няколко страни веднага декларираха отказ от Съвета за мир на Тръмп.

Само две страни от ЕС се присъединиха към този Съвет – Унгария и България. Този ход, направен от правителство в оставка, без санкция на действащ парламент, сам по себе си е скандал и поставяне на карта на външнополитическата ориентация на България. По конституция такива договори се ратифицират от парламента. Съвсем основателно президентът Радев, в последните си дни на този пост, отклони поканата на Тръмп България да стане член на Съвета за мир и остави този въпрос да го решава следващ парламент. Оказа се, че това го реши правителство в оставка, без да пита парламента.

В нормална страна логично това да се превърне в скандал и основна тема в медиите, водещи да задават остри въпроси на хора от правителството, политици от ГЕРБ и ДПС-Ново начало, които са в основата на това решение. Това не се случи в големите телевизии в петък вечер. Никъде не се появи външният министър, някое блиц интервю с премиера. И досега премиерът Желязков не е коментирал пред медиите решението на своето правителство. Затова пък Делян Пеевски се изказа, че присъединяването към Съвета за мир няма алтернатива.

Потискащо впечатление остави „Панорама”

– водещото политическо предаване в телевизиите. Който е очаквал то да започне със скандала на деня, с въпрос за Съвета за мир, и в студиото да е поне външният министър, остана излъган. Дежурните политолози Стойчо, Райчев и Малинов. Поканени анализатори изразяващи партийни интереси. След близо половин час чакане, в средата на предаването, водещият плахо зададе въпрос за присъединяването към Съвета за мир. В отговор се чуха критики към ЕС, как трябвало съюзът да се реформира, напасне и т. н. Последва репортаж за фолклорна самодейност. БНТ се снишава, да отмине бурята, както се изрази Тодор Живков за перестройката.

При такива телевизии и водещи България може да излезе от ЕС и българите даже няма да разберат.

Очите на телевизиите изми донякъде Светослав Иванов в „120 минути” по Би Ти Ви в неделя. Още в коментара на водещия постави под съмнение това решение на правителството. Двама от гостите бяха достатъчно критични и обясниха как се е насадила България с този Съвет за мир, което в новини и други предавания не се разбра.

Замазването на положението продължава. Критичната роля на медиите при такива скандали у нас липсва. Медиите са като по времето на Тодор Живков – подкрепят, разясняват и пропагандират решенията на партията и правителството.

Иван Бакалов

Санкционираният от САЩ Пеевски се скара на правителството за Съвета за мир на Тръмп

Posted on: януари 26th, 2026 by МИГ No Comments

Председателят на ДПС-Ново начало и санкциониран от САЩ по закона „Магнитски“ Делян Пеевски се скара рано сутринта на правителството и на външния министър Георг Георгиев за това, че отлагат ратификацията на участието в Съвета за мир.

„Изразената от министъра на външните работи в оставка Георг Георгиев позиция за отлагане на ратификацията от българския парламент на членството на България в Съвета за мир на президента на САЩ Доналд Тръмп за неопределено време буди недоумение и е много лош сигнал към международните ни партньори“, се посочва в изявление на Пеевски.

„Още днес с писмо до министър-председателя в оставка Росен Желязков ще поставим въпроса за това кой оказва натиск върху решенията на българското правителство. Трябва ясен отговор на въпроса поддава ли се българският премиер на натиска от прокситата на Сорос – ПП-ДБ, еманация на завладяната държава?!“, се казва още в позицията.

Пеевски се заканва, че „ако не бъде внесена ратификацията в Народното събрание от Министерски съвет, ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО ще внесе проект за решение на НС, с който да задължи правителството да го направи“.

„Тогава в българския парламент ще стане кристално ясно кои партии и лидери последователно и смело защитават националния интерес на България за достойно място в най-решителната промяна в глобалната политическа карта на Света и кои обслужват глобалното задкулисие на Джордж и Алек Сорос“, твърди санкционираният от САЩ политик..

Часове по-рано стана ясно, че членството на България в Съвета за мир на американския президент Доналд Тръмп, което бе подписано от премиера Росен Желязков в Давос, няма да бъде внесено за ратифициране в настоящото 51-во Народно събрание.

Преди 4 дни, когато подписа документа, Желязков заяви: „Още следващата седмица ратификационен проектозакон ще бъде внесен в Народното събрание, за да се получи одобрението и да влезе в сила това присъединяване“.

Неговият външен министър в оставка Георг Георгиев обаче отхвърли тази възможност и убедено заяви, че това ще стане при следващ състав на парламента.

„Смятам, че следващото Народно събрание, със следващо мнозинство, с подновена легитимност и с евентуално следващ редовен кабинет, ще имат възможността да изберат дали да се възползват от тази възможност, която министър-председателят Желязков предостави – за участие в реконструкцията на Газа, за установяване на траен мир в един регион, за икономически ползи с възможности за транспорт и инфраструктура – заяви Георгиев пред bTV снощи. – Докато не бъде ратифициран уставът на тази организация ние нямаме задължения за предварително изпълнение на задължения по нея.“

Според Георгиев уставът на Съвета за мир по никакъв начин не противоречи на българската Конституция, нито пък на устава на ООН. Той не вижда и нищо притеснително във факта, че освен Унгария нито една друга държава от ЕС не се присъедини към организацията.

„Няма обща позиция на Европейския съюз, нито на която и да е европейска институция. Това че има изразени мнения на определени държави, не означава, че има единна европейска позиция“, посочи външният министър в оставка.

„Да не забравяме, че Близкият изток и конфликтите там имат пряко отношение към сигурността на България. В момента имаме възможността да влияем на процесите в световен мащаб. България сяда на една от най-високите международни трибуни и не виждам нищо лошо в това, че правителството заяви намерение, че евентуално следващо правителство, едно евентуално бъдещо мнозинство в парламента може да прецени как да оперира с това“, каза още Георг Георгиев и добави, че опозицията трябва да помни, че редица важни проекти за България зависят от САЩ – като модернизацията на армията, на енергийната структура и др.

„Всички, които безразсъдно коментират отношенията ни със САЩ, ще им припомня, че на 20 април предстои подновяването на дерогацията с „Лукойл“. Модернизацията на българската армия и строителството на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ са в пряка връзка с отношенията ни със САЩ“, каза още той.

Що се отнася до тезата на опозицията, че влизането в Съвета за мир е заради вдигането на санкциите по глобалния закон „Магнитски“, наложени на Делян Пеевски, Георгиев отговори: „Нима наистина някой си представя, че може с американския президент да бъде дискутирана такава тема, та и тя да бъде залог за някакво външнополитическо действие. Това не звучи сериозно.“

На Борисов му пари под краката: Отлагат ратификацията за Съвета за мир

Posted on: януари 25th, 2026 by МИГ No Comments

Членството на България в Съвета за мир на американския президент Доналд Тръмп, което бе подписано от премиера Росен Желязков в Давос, няма да бъде внесено за ратифициране в настоящото 51-во Народно събрание.

Преди 3 дни, когато подписа документа, Желязков заяви: „Още следващата седмица ратификационен проектозакон ще бъде внесен в Народното събрание, за да се получи одобрението и да влезе в сила това присъединяване“.

Неговият външен министър в оставка Георг Георгиев обаче отхвърли тази възможност и убедено заяви, че това ще стане при следващ състав на парламента.

„Смятам, че следващото Народно събрание, със следващо мнозинство, с подновена легитимност и с евентуално следващ редовен кабинет, ще имат възможността да изберат дали да се възползват от тази възможност, която министър-председателят Желязков предостави – за участие в реконструкцията на Газа, за установяване на траен мир в един регион, за икономически ползи с възможности за транспорт и инфраструктура – заяви Георгиев пред bTV. – Докато не бъде ратифициран уставът на тази организация ние нямаме задължения за предварително изпълнение на задължения по нея.“

Според Георгиев уставът на Съвета за мир по никакъв начин не противоречи на българската Конституция, нито пък на устава на ООН. Той не вижда и нищо притеснително във факта, че освен Унгария нито една друга държава от ЕС не се присъедини към организацията.

„Няма обща позиция на Европейския съюз, нито на която и да е европейска институция. Това че има изразени мнения на определени държави, не означава, че има единна европейска позиция“, посочи външният министър в оставка.

„Да не забравяме, че Близкият изток и конфликтите там имат пряко отношение към сигурността на България. В момента имаме възможността да влияем на процесите в световен мащаб. България сяда на една от най-високите международни трибуни и не виждам нищо лошо в това, че правителството заяви намерение, че евентуално следващо правителство, едно евентуално бъдещо мнозинство в парламента може да прецени как да оперира с това“, каза още Георг Георгиев и добави, че опозицията трябва да помни, че редица важни проекти за България зависят от САЩ – като модернизацията на армията, на енергийната структура и др.

„Всички, които безразсъдно коментират отношенията ни със САЩ, ще им припомня, че на 20 април предстои подновяването на дерогацията с „Лукойл“. Модернизацията на българската армия и строителството на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ са в пряка връзка с отношенията ни със САЩ“, каза още той.

Що се отнася до тезата на опозицията, че влизането в Съвета за мир е заради вдигането на санкциите по глобалния закон „Магнитски“, наложени на Делян Пеевски, Георгиев отговори: „Нима наистина някой си представя, че може с американския президент да бъде дискутирана такава тема, та и тя да бъде залог за някакво външнополитическо действие. Това не звучи сериозно.“

Според неофициална информация лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е бил скастрен жестоко от Европейската народна партия и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заради присъствието на Росен Желязков като „учредител“ на Съвета за мир.

ЕС се разграничи от Съвета за мир на Тръмп, в който България се записа по заповед на Борисов

Posted on: януари 23rd, 2026 by МИГ No Comments

След снощната извънредна среща на върха на държавните и правителствени ръководители на ЕС председателят на Европейския съвет Антонио Коща изрази критично отношение към спорния „Съвет за мир“ на американския президент Доналд Тръмп.

„Имаме сериозни съмнения относно редица елементи в устава на Съвета за мир“, заяви Коща в Брюксел. Става въпрос за обхвата на задачите, председателството и съвместимостта на инициативата с устава на Организацията на обединените нации.

Тръмп представи „Съвета за мир“ в четвъртък по време на Световния икономически форум в Давос. Деветнайсет други държави подписаха учредителния документ, сред които само 2 страни от ЕС – Унгария и България. Много поканени държави не участваха, сред които и Германия. Берлин досега се изказа с резерви по отношение на новия орган. Франция вече отказа да участва, заедно с Белгия, Испания и други страни.

Първоначално органът трябваше да наблюдава плана за прекратяване на войната между Израел и радикалната ислямска палестинска организация „Хамас“ в ивицата Газа. В учредителната харта обаче палестинските територии не се споменават изрично. Тръмп играе доминираща роля в „Съвета за мир“. Той е председател на органа, взема решения за поканите за участие и има право на вето при всички гласувания.

Същевременно Европейският съвет се постара да демонстрира едновременно благоразположение и твърдост към САЩ и техния президент, като партньори и съюзници. Основна тема на срещата бяха аспирациите на американския президент към Гренландия, която е датска територия.

Вярваме, че отношенията между партньори и съюзници трябва да бъдат сърдечни и уважителни, каза Антонио Коща.

„Ще запазим добрите отношения със САЩ, вярваме в трансатлантическите връзки“, добави той по повод разговорите на своите колеги от ЕС, посветени на отношенията с Вашингтон на фона на спора за Гренландия.

„Моите заключения след заседанието на Европейския съвет са, че ЕС и САЩ са дългогодишни парттньори и съюзници. Изградихме трансатлантическата общност на основата на общи ценности и с мисъл за напредъка и сигурността. Европа и САЩ имат общ интерес от сигурността в района на Арктика, особено в рамките на НАТО. ЕС също ще има силна роля в региона“, добави Коща.

„Дания и Гренландия имат пълната подкрепа на ЕС и само те могат да решават въпросите, които ги засягат“, обобщи председателят на Европейския съвет.

Трябва тясно да се придържаме към международното право, териториалната цялост и суверенитета – това е важно за цялата международна общност. Вчерашното съобщение, че няма да има нови мита от САЩ за Европа, е положително, митата щяха да бъдат несъвместими с търговското споразумение между ЕС и САЩ“, посочи Коща.

„ЕС ще продължи да се защитава от всяка форма на принуда. Имаме силата и средствата, и ще ги използваме, ако и когато е необходимо“, каза той. „Оставаме готови за конструктивен диалог със САЩ по всички въпроси от общ интерес, включително за създаване на условия за справедлив и траен мир в Украйна. Готови сме да работим със САЩ за прилагането на мирния план за Газа“, допълни Коща.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза, че при спора за Гренландия ЕС е проявил твърдост, готовност и единство, и е потърсил бързо различни контакти с Вашингтон. Тя отбеляза, че ЕС е проявил твърдост, без да задълбочава спора.

„Не инвестираме достатъчно в района на Арктика, в следващия седемгодишен бюджет на ЕС предлагаме удвояване на средствата,“ заяви Фон дер Лайен. По нейните думи ЕС трябва да работи заедно със САЩ в областта на арктическата сигурност и да има допълнителни способности – например европейски ледоразбивач. Председателят на ЕК призова за пристъпване към приложение на търговското споразумение със САЩ и за повече предсказуемост.

Вчера Росен Желязков се нареди до Доналд Тръмп, Виктор Орбан и компания и включи България в Съвета за мир, без да обясни на нацията защо и как. България пропусна да декларира подкрепа за Дания и Гренландия , но не пропусна безропотно да преклони глава пред поредния силен на деня. Без позиция, без гръбнак, без самочувствие. Но какво можем да очакваме от политик, за когото се твърди, че не обича да го наричат „господин премиер“ в присъствието на Бойко Борисов? Илюстративен завършек на премиерството на Росен Желязков .

Въпреки бойкота на Евросъюза: Желязков вкара България в „Съвета за мир“ на Тръмп

Posted on: януари 22nd, 2026 by МИГ No Comments

България се присъедини към Съвета за мир на американския президент Доналд Тръмп, въпреки че водещите страни в Европейския съюз бойкотираха инициативата. Тръмп изпрати покана към България през президента Румен Радев, който му отговори уклончиво. Въпреки това министър-председателят в оставка Росен Желязков пристигна тази сутрин на Световния икономически форум в Давос и легитимира участието на България в Съвета за мир. Така България става страна-съучредител на организацията, която неофициално се нарича ООН-2, защото смята да изземе функции на световната организация. България ще бъде член на организацията 3 години, няма да плаща 1 млрд долара като постоянен член, а щеф на „Съвета за мир“ ще бъде Доналд Тръмп.

Не е известно да има решение на правителството или на парламента за присъединяването на страната ни към „Съвета за мир“. Вчера МС е приел „поверителен акт“, който вероятно е засягал включването ни в инициативата на Тръмп.

Към инициативата на Тръмп днес се присъединиха 19 страни – Аржентина, Бахрейн, Армения, Азербайджан, България, Унгария, Индонезия, Йордания, Казахстан, Косово, Пакистан, Парагвай, Катар, Саудитска Арабия, Турция, Мароко, Обединените арабски емирства, Узбекистан и Монголия. Няколко други страни – Беларус, Израел, декларираха, че се присъединяват към организацията. Владимир Путин съобщи, че Русия обмисля решението си.

Франция чрез Еманюел Макрон, Великобритания чрез Киър Стармър, Германия чрез Фридрих Мерц, Украйна чрез Володимир Зеленски – както и много други европейски страни отказаха да се присъединят към Съвета за мир.

„Вие сте лидери на нации — в повечето случаи много популярни лидери, в някои случаи по-малко — но такъв е животът“, каза Тръмп на Желязков и останалите политически лидери, които представляват страните си.

„Днес светът е по-богат, по-безопасен и много по-мирен, отколкото беше само преди една година. Ние потушихме всички онези пожари; много хора, включително и аз, дори не знаеха, че някои от тези войни изобщо се водят. За нас беше голямо удоволствие да успеем да спрем войната, която беше започнала между Индия и Пакистан — и двете нации с ядрено оръжие. За мен беше огромна чест, когато министър-председателят на Пакистан каза, че президентът Тръмп е спасил 10 — а може би дори 20 — милиона живота, като я е спрял точно навреме. Щяха да се случат много лоши неща“, каза Тръмп при откриването на форума.

Той спомена, че сега работи по потушаването на конфликт между Египет и Етиопия. „Беше построена язовирна стена и водата вече не тече така, както трябва. Когато мисля за Египет, мисля за Нил — и мисля за Нил, пълен с вода“, каза Тръмп.

„Осигурих ангажименти от практически всички съюзници в НАТО да увеличат разходите си за отбрана на пет процента от БВП — всички, освен Испания. Не знам какво се случва с Испания. Защо не биха го направили? Искат да се возят безплатно, предполагам? Ще трябва да проведем разговор с Испания.“, каза Тръмп.