Posts Tagged ‘съветска армия’

Мъж се изкачи по скелето на Паметника на съветската армия и развя „Знамето на Победата“

Posted on: май 6th, 2025 by МИГ No Comments

Откриха тайна зала под паметника на Съветската армия (снимки)

Posted on: март 24th, 2024 by МИГ 1 Comment

Кметът на столичния район „Средец“ Трайчо Трайков слезе в тунелите под паметника на Съветската армия и публикува серия от снимки какво има в тях.

„Влязох да разгледам пространството под монумента в Княжеската градина. Има просторна зала с множество железобетонни колони, които подпират конструкцията. На доста места бетонът се е изронил и корозията по арматурата работи“, написа той.

„Тази седмица в СОС ще се гледа доклад за международен конкурс с идеи за бъдещето на това място. Като цяло те са в три посоки – възстановяване на парка – градина (чудесен вариант), друг паметник или някаква обществена сграда. Както е известно, Фердинанд е смятал да си построи там дворец, но войните са предотвратили плана му“, обясни още Трайков.

 

Нарязаните фигури от ПСА осъмнаха на кална поляна край Лозен (снимки+видео)

Posted on: декември 23rd, 2023 by МИГ No Comments

Нарязаните с флекс фигури от Паметника на Съветската армия са буквално поставени в калта на поляна в софийското село Лозен.

На снимки и видео, заснети с дрон от агенция БГНЕС, ясно личи как бронзовите елементи на паметника все още не са прибрани в халетата, предвидени за целта.

От документи, разпространени по-рано днес от областната администрация на София става ясно, че е назначена специална охрана на частите, въпреки че в халетата не се вижда такава.

В 4.30 ч. през нощта отрязаните фигури бяха извозени от центъра на София. В момента работници разглобяват скелето, издигнато около постамента на паметника.

Асен Генов е станал свидетел на откарването на фигурите от Паметника на Съветската армия по тъмна доба. Ето какво написа той във „Фейсбук“:

„На камиони дойдоха, на камиони си заминаха…
Докато се разхождах тази сутрин из Княжеската градина, съвсем случайно, около 04:30 станах свидетел на последния път на шпагина, неговия приносител и антуража му към историята.
Така, сагата с ареста ми, заедно с още няколко души , започнала в далечната 2013-та, навлезе в последна, сигурен съм, финална фаза.
Има паметници – Руски, В. Левски, на Опълченците на Шипка и мн. други, които са истински паметници. Красиви, ненатрапчиви, славни и исторически.  Има и пропагандни градежи – “жалони на поробителя”, както ги нарича един от авторите им. На вторите мястото е в музея.

Гавра: Статуите от ПСА подготвени за сметището във Враждебна!

Posted on: декември 23rd, 2023 by МИГ 1 Comment

Договор между фирмата с флекса и дружество за извозване на отпадъци издаде, че разпарчатосаните фигури от на войника, работника и майката с детето от Паметника на Съветската армия са били подготвени за изхвърляне на сметище за строителни отпадъци в столичния квартал “Враждебна”, пише „Телеграф“.

Договорът за извозването е сключен на 12.12.2023 г., а самите действия по изхвърлянето на елементите от монумента е трябвало да започне през нощта на 14 срещу 15 декември, става ясно от разпореждане на Административен съд – София град, с което се спира демонтажа.

“По делото са представени и договор от 12.12.2023г. между „Кран Комерс“ ЕООД и „Софинвест“ ЕАД с предмет приемане на строителни отпадъци, направление 14/15.12.2023г. за превоз на отпадъци от обекта „Демонтаж на бронзови фигури и барелефи от „Паметник на Съветската армия““ до площадка – депо „В.“, решение на „Кран Комерс“ ЕООД за извършване на дейност по Закона за управление на отпадъците, предписание за опазване на зелените площи СЕК-ВК66-547 от Директора на дирекция „Зелени системи“, протокол за определяне на маршрут на движение на извънгабаритно превозно средство и разрешително за движението му”, се посочва в разпореждането на АССГ, публикувано официално на сайта на институцията.

Губернаторката Вяра Тодева хитро се измъкна от скандала, натопи културното министерство за паметника

Posted on: декември 20th, 2023 by МИГ 1 Comment

Областната администрация в София постфактум успя да се сдобие с юридически аргументи, че не е нарушила Закона за културното наследство при демонтажа на бронзовите фигури и барелефа от Паметника на Съветската армия. След като на 13 декември получи разпореждане да преустанови незабавно дейностите по демонтажа заради неспазени процедури по съгласуване с министерство на културата, областната администрация постфактум се сдоби с опрощение на греховете си.

От администрацията разпратиха до медиите юридическо становище, че специализираният експертен съвет на изобразителните изкуства е отказал да заеме позиция по демонтажа с аргумента, че дейностите по демонтаж на паметника не подлежат на разглеждане от експертния съвет. Така контрата остава в министерството на културата, а от областната управа изтъкват, че всички аргументи за замразяването на демонтажа вече са несъстоятелни.

Внимателният прочит на позицията на експертния съвет обаче показва, че съветът не се е произнесъл по внесените документи, защото те не покриват стандартите за обичайна процедура на съгласуване. В позицията се изтъква, че проектната документация е предоставена непосредствено преди заседанието на съвета и членовете му не са имали време да се запознаят с нея. Самият проект е представен на 15 декември, след като демонтажът вече е започнал. При разглеждането му членовете на съвета са установили, че е представена частична документация, която не покрива изискванията за цялостен проект.

„Във функционалните компетентност на съвета е да оцени цялостен проект за преместване на монумента и поставянето му на ново място от архитектурна и естетическа гледна точка, а не техническите параметри по демонтирането, каквото е внесено“, пише в позицията на съвета. Оттам цитират точните текстове на закона, според който МК съгласува проектите за преместване или премахване на паметници. „Проект за преместване и разполагане на монумента на ново място не е представен. Не е представен и проект с решение за мястото в Княжевската градина, което се освобождава след преместването“, изтъкват членовете на съвета. „В тази връзка с гореизложеното съветът не може да разгледа внесеното предложение за „Демонтаж на бронзовите фигури и барелефи“…Предложението за техническия демонтаж не е в компетенциите на СЕСИИ“, се изтъква в протокола.

Липсата на яснота къде ще се разположи паметника и какво ще се случи на освободеното пространство, както и представянето на цялата процедура по спешна реставрация, бе критикувана от различни представители на изкуството.

Много интересна част от протокола е придружаващото го особено мнение на един от членовете на съвета. Според забележката на внесените документи липсва подпис на възложител, тоест на областната управа. Прегледът на документите наистина показва, че подпис по тях от страна на възложителя няма, а полето за подпис и печат на управата е празно. Различните части на приложената документация са от различни години – част Архитектура е от 2019 г., а планът за безопасност и управление на отпадъците – от октомври, 2023 г.

Ще върнат ли обратно паметника на Съветската армия?

Posted on: декември 20th, 2023 by МИГ No Comments

Решението на Административния съд на София за незабавното прекратяване на демонтажа на паметника на Съветската армия не дава основание фигурите да бъдат върнати отново на постамента си. Това каза в интервю за „Тази сутрин“ по бТВ адвокат Валя Гигова.

„Въпросът какво и как е демонтирано е доста сложен, защото се касае за недвижим имот, защото за този монумент има съставен акт за държавна собственост, а съдът се опитва да го докара до демонтаж на някакви движими вещи, което не е вярно. Няма как да е движима вещ нещо, за което има съставен акт за държавен имот“, коментира тя.

„Връщането на фигурите на постамента не може да стане въз основа на тези две разпореждания на съда, защото той не се занимава с въпроса дали е законосъобразно демонтиран паметника и какво трябва да се случи, ако това е станало незаконосъобразно. Той не е постановил връщане обратно на демонтираните фигури“, обясни юристът.

„Това обаче показва какво не трябва да се прави и в правото, и в живота. Че нищо не бива извършва без законово основание за това. Държавата не може да дава лош пример“, подчерта тя.

„Убедена съм, че съдът е приел, че няма такива основания, защото в системата има две определения, с които е указано областната администрация да представи всичко, каквото има – административни актове, протоколи, актове за собственост, но след като не са представили, не съществуват. Иначе държавата щеше да ги представи“, коментира Гигова.

„Оттук насетне стоят за решаване въпросите какви са последиците от демонтажа, както и ако той е извършен без основание, кой каква отговорност носи“, каза още тя.

Съдът спря събарянето на Паметника на съветската армия

Posted on: декември 19th, 2023 by МИГ No Comments

Съдът спря демонтирането на паметника на съветската армия в София. По искане на „Възраждане“ и „Изправи се БГ“ Административният съд в столицата разпореди да бъдат прекратени безусловно действията по демонтажа, които не се извършват в изпълнение на представен административен акт или на закона. Решението на съда идва в деня, в който бяха премахнати всички останали фигури във високата част на монумента.

Като мотиви съдът посочва, че не е представен административен акт, нито договори, от които да става ясно какво следва да стане с фигурите след демонтажа, къде следва да се откарат, как трябва да се съхраняват, ще се предприеме ли реставрация на паметника, каква част от отпуснатите средства ще се отделят за демонтажа, каква част за съхранение и охрана и каква – за реставрацията и последващото монтиране на паметника, кои длъжностни лица следва да упражняват контрол по тези дейности.

Представените доказателства не установяват действията да се основават на закона или на административен акт, нито да целят запазване и защита на вещта – частна държавна собственост, посочват още магистратите. Разпореждането може да се обжалва в тридневен срок.

По-рано областната администрация в София успя да си измисли юридически аргументи, че не е нарушила Закона за културното наследство при демонтажа на бронзовите фигури и барелефа от Паметника на Съветската армия. След като на 13 декември получи разпореждане да преустанови незабавно дейностите по демонтажа заради неспазени процедури по съгласуване с министерство на културата, областната администрация постфактум си намери оправдание. Вчера от администрацията разпратиха до медиите юридическо становище, че специализираният експертен съвет на изобразителните изкуства е отказал да заеме позиция по демонтажа с аргумента, че дейностите по демонтаж на паметника не подлежат на разглеждане от експертния съвет. Така контрата остава в министерството на културата, а от областната управа изтъкват, че всички аргументи за замразяването на демонтажа вече са несъстоятелни.

МОЧА – Коча, Главоча и К*рвоча

Posted on: декември 17th, 2023 by МИГ No Comments

От Паметника на съветската армия не остана почти нищо

Posted on: декември 17th, 2023 by МИГ No Comments

От съветския паметник в центъра на София не е останало почти нищо, съобщават читатели на Флагман.бг, които изпращат снимки. Демонтажът на различните елементи продължават и в този момент. До 17 часа бяха останали да стърчат само няколко части на две от фигурите.

Очаква се тази вечер съветският солдат да отиде окончателно в историята, след като в последните шест дни скулпторният комплекс бе буквално транжиран – парче по парче.

Акцията предизвика сериозни политически трусове. Опозицията бойкотира заседанията в Народното събрание, а БСП и левите партии се заканиха да спрат работата и на Столичния общински съвет.

Междувременно от Атлантическия клуб съобщиха, че служител на Министерството на културата щял да поиска спиране на „разглобяването“ на монумента. Очаквало се утре сутринта да връчи официалната заповед на строителната фирма, ангажирана с поръчката.

Дотогава обаче от паметника може и да не е останало нищо – само повърхността на постамента.

Междувременно и в Бургас, и Пловдив се чуха възгласи за демонтирането на спорните съветски паметници. Засега на местно ниво няма реакция от Областните администрации.

Орден „Ломоносов“ за пазителя на Паметника на Съветската армия

Posted on: декември 16th, 2023 by МИГ No Comments

Министерството на културата нареди да спре демонтажа на ПСА. Вяра Тодева го скри от съда

Posted on: декември 16th, 2023 by МИГ 1 Comment

Министерството на културата е разпоредило на 14 декември незабавно да спре демонтирането на фигури от Паметника на Съветската армия. Това става ясно от документ, разпространен от сайта „Гласове“.

Главният инспектор към „Главна дирекция инспекторат по опазване на културното наследство Иван Цанов Генов е наредил на Областната администрация – област София незабавно да преустанови дейностите по паметника. Като основание той е посочил нарушение на чл. 14, ал. 1 и 3 от Закона за културното наследство, както и по чл. 200д, предложение второ от Закона за културното наследство.

Според Министерството на културата Областната администрация не е съгласувала демонтажа на фигурите със Специализирания експертен съвет по изобразителни изкуства, създаден към министъра на културата през 2011 г. Именно той като постоянно действащ орган одобрява всички предложения за монтаж, ремонт, преместване, демонтаж и т.н. на всички паметници, които попадат под Закона за културното наследство. Както личи от заповедта, тя е издадена на 14 декември и е за незабавно изпълнение, но въпреки това рязането на фигури от Паметника на Съветската армия продължи и на 15 декември.

Областната управителка Вяра Тодева не е предоставила тази заповед на съда, който принуди Областната администрация да покаже всички документи, свързани с решението за демонтаж на паметника.

Административният съд в София образува вчера второ административно дело по искания за спиране на демонтажа на Паметника на Съветската армия. Според юристи демонтажът на паметника е абсолютно незаконен и ще падне в съда. Какво обаче ще стане с вече демонтираните фигури и дали София няма да остане с обезглавените постаменти за години напред, никой не знае.

Ето и заповедта за спирането на демонтажа на фигурите от Паметника на Съветската армия:

 

 

 

 

Екзекуторката на Паметника на съветската армия Вяра Тодева е снаха на… Българския Антифашистки съюз

Posted on: декември 15th, 2023 by МИГ 13 коментара

Бруталното рязане с флекс на Паметника на съветската армия е по разпореждане на областната управа на София. Именно по тази причина вече втори ден депутати от БСП и „Възраждане“ търсят областната управителка Вяра Тодева, като искат от нея да им предостави всички документи по т.нар. демонтаж на монумента.

Според двете партии рязането с флекс на паметника е незаконно. Въпреки че успяха да нахлуят в кабинета на Тодева, досега нито БСП, нито „Възраждане“ успяха да се срещнат с нея и да получат търсената информация.

Коя обаче е Вяра Тодева и как се озова на поста областен управител?

Вяра Тодева е стар кадър на ГЕРБ, но преди това е влязла в държавната администрация през БСП през далечната 2006.

Според биографията й в социалната мрежа Линкедин тя е била финансов директор в Държавната агенция по туризъм до закриването й през 2009 г. Оттам е преместена като финансов директор в Агенцията по вписванията. През 2011 г. заема поста на директор на административни и информационни услуги към Министерството на здравеопазването. Съвместява работата с председателския пост в Съвета на директорите на МОБАЛ „Стефан Черкезов“.

През годините от 2012 до назначаването й като областен управител тя е заемала още два поста – ръководител на отдел „Доставки“ към Изпълнителна агенция „Военни клубове“ и ръководител на обществени поръчки в Държавна агенция за електронно управление.

Вяра Тодева е представена като виден кадър на „Продължаваме промяната“, макар биографията й и семейните й връзки да говорят за друго.

Тя е омъжена за Красимир Желев, който пък е син на Динко Желев. Динко Желев е заемал високи постове в БСП и е настоящ член на УС на Българския Антифашистки съюз.

Информацията се потвърждава и от декларациите, които Вяра Тодева и Динков Желев подават. Тя като зам.-областен управител на София, а свекърът й като член на общопартийната комисия на БСП. В декларациите и на двамата фигурира и Красимир Желев.

Видно от справка в Търговския регистър, Динко Желев все още е член на Управителния съвет на Българския Антифашистки съюз.

Сглобката прахосва 260 000 лева за демонтажа на фигурите на Паметника на Съветската армия

Posted on: декември 13th, 2023 by МИГ 7 коментара

260 000 лева ще струва демонтажът на фигурите на Паметника на Съветската армия. Това заяви в „Денят започва“ по БНТ областния управител на София Вяра Тодева.

„Това е сумата без самата реставрацията и е одобрена от Министерски съвет. След като приключи с демонтажът, ще се разбере колко струва реставрацията и да можем да обявим обществена поръчка за това“, коментира областният управител на София.

Без произшествия премина нощта пред Паметника на Съветската армия в София, след като вчера беше демонтирана най-високата фигура от монумента. Засилено полицейско присъствие и КПП охраняват монумента след като вчера започна демонтирането му от Княжеската градина.

Паметникът на Съветската армия: Без сблъсъци премина нощта около монумента
Тодева подчерта, че от години монументът се руши безвъзвратно, без някой да поеме отговорност за стопанисването му.

„В акта за държавна собственост е записано, че паметникът е собственост на Министерството на културата, само че със своя заповед министърът на културата от 1955 г. го прехвърля на Столичния градски народен съвет. Тази заповед обаче в последствие е обявена по съдебен път за нищожна. По тази логика излиза, че Министреството на културата е трябвало да полага грижи, но такива не са полагани. От там казаха, че този паметник не е културно ценност по смисъла на закона за културното наследство. Следователно те нямат отношение към него. Никой не пое отговорност да поддържа паметника“, уточни още Вяра Тодева.

Тя обясни, че в момента цялата отговорност върху стопанисването на обекта е върху областния управител.

Елементите ще се премахват поетапно и ще се съхраняват на друго място, след реставрация. Има два варианта за съхранението на фигурите, след като се реставрират – Музеят на социалистическото изкуство или в друг държавен имот, обясни Тодева. До тогава ще бъдат съхранявани частите на монумента в охраняван държавен обект, тъй като е направена оценка на паметника и заедно с фундамента струва около 20 милиона лева.

Флекс реже Паметника на Съветската армия

Posted on: декември 12th, 2023 by МИГ No Comments

С кран демонтират фигурите на Паметника на съветската армия. Около 18.00 ч. започна рязането с флекс на най-високата фигура на монумента, предаде БНТ.

Техника беше монтирана тази сутрин на фона на протести, съпроводени със страсти, крайни политически оценки и коментари. Блокада на Орлов мост, полицейски кордон, ранен депутат от БСП, шествия в защита. Всичко това в пряк сблъсък с оценката, възложена от областната управа, че паметникът е опасен и е необходима спешната му реставрация.

От рано тази сутрин започна демонтажът на фигурите на Паметника на Съветската армия. На място вече има кран, с който фигурите ще бъдат премахнати на етапи, защото са опасни за минаващите.

„От 70 години този паметник никога не е реставриран. Ние възложихме това обследване и резултатите показаха, че в резултат на времето са се получили сериозни пукнатини във фигурите“, каза Вяра Тодева, областен управител на София.

Експертното становище е изготвено от скулптора Марин Марков. „Има сериозни пукнатини, които на места са до 4-5 см. Когато е монтиран е бил налят бетон в краката на фигурите. С годините там е проникнала влага и ледът е разрушил метала“, коментира Марков.

След обществена поръчка, фигурите ще бъдат реставрирани. Очаква се след това фигурите да бъдат пренесени в Музея на социалистическото изкуство, ако пространството там позволява това.

„Възраждане“ се заканиха, че ще предприемат всички мерки, включително и на ръба на закона, за да запазят Паметника на Съветската армия на мястото, на което е. Ще сезират и прокуратурата, защото имат съмнения, че длъжностните не са спазили закона и вършат всичко скрито за широката общественост.

„Това, което става, е, че възстановяваме фашизма в България, защото за една група хора този паметник символизира някаква черна страница от историята на България, само че в край сметка той символизира победата над фашизма, това е концепцията на самия паметник“, каза Деян Николов – общински съветник „Възраждане“.

Всеки паметник е частица от историята на България и трябва да се пази, настояват от БСП. Корнелия Нинова призова демонтажът да спре, защото тази тема само разделя обществото.

„Разрушавайки паметници, рушите историята на България. Ние сме за това всички паметници да се запазят, да се изучава историята такава, каквато е била“, смята Корнелия Нинова – председател на ПГ на „БСП за България“.

БСП и „Възраждане“ обявиха, че ще внесат предложение за провеждане на референдум, на който хората да решат каква да е съдбата на Паметника на Съветската армия. По-късно представители на БСП се срещнаха с премиера по тяхно настояване, поискали са да спре демонтажа. Според тях Денков не е бил наясно с темата. Поел е ангажимент да говори с областния управител на София.

Реакция дойде и от Москва. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че приемат демонтирането на паметника като враждебна стъпка от страна на България, която влошава двустранните отношения.

„Разглеждаме разрушаването на паметника на нашето общо минало като поредната враждебна стъпка на официална София, която утежнява и без това патовата ситуация в двустранните отношения. България за пореден път избира грешната страна на историята“, подчерта Мария Захарова – говорител на руското външно министерство.

Захарова отбелязва, че българската страна е пренебрегнала настойчивите предложения на Москва за консултации относно съдбата на паметника.

Дончева: Доживяхме събарянето на Паметника на Съветската армия да е дело на преките наследници на ДС!

Posted on: декември 12th, 2023 by МИГ 1 Comment

Днес времето не е такова, че левите партии да могат да съберат голям протест в защита на Паметника на съветската армия. БСП е в лоша кондиция. Да не говорим за една особеност, че доживяхме събарянето на Паметника на Съветската армия да бъде дело на наследниците на политбюро на ЦК на БКП и Държавна сигурност… Хора от родата на Държавна сигурност, роднини на Петър Младенов. Дали ще е роднина на Петър Младенов, или на Гриша Филипов… Няма никакво значение. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ Татяна Дончева, лидер на „Движение 21“.

„Хората от политбюро на ЦК на БКП продължават да имат особено сериозно влияние през социалистическата партия. Тези хора за 33 години набираха само желание за реваншизъм и да им бъде признато, че те са нещо повече от другите и че тази държава ще я управляват независимо през кого и през коя партия“, добави тя.

„Днес са отишли да събарят паметника точно преките наследници на ДС. Ако има група хора, които смятат, че ще получат някакво вътрешно възмездие, след като съборят паметника, бих го разбрала. Чисто човешки. Но, според мен, тук става въпрос само за едно докарване пред новите във властта и пред едни хора, напълно лишени от ценности“, каза още лидерът на „Движение 21“.

„Мисля си, че откакто се събори мавзолеят, се появи проблемът с паветата. Допреди тези взривове такъв проблем нямаше. Какво щеше да стане, ако не бяха съборили мавзолея, а съвсем леко го бяха преустроили и да го използват за втора сграда на Националната художествена галерия, примерно. Националната галерия непрекъснато е в ремонт и няма хранилища, няма климатизирани места за съхранение на произведения на изкуството. Там щяха да стоят добре едни скулптури. Какво щеше да стане след 100 години, когато хората, родени в съвсем други времена, абсолютно необременени от идеология, щяха да ходят да гледат сградата. Ми щяха да идват хора да гледат мавзолея, както ходят в Египет да гледат пирамидите. И да се интересуват поради каква причини са се появили тези сгради, защо в някои бивши са социалистически страни ги има, а в други ги няма…“, добави Дончева.

Русия към България: Няма прошка!

Posted on: декември 12th, 2023 by МИГ 1 Comment

Остра реакция от Москва началото на премахването на Паметника на Съветската армия. Говорителят на руското външно министерство определи демонтажа като „варварски“.

В изявлението на Мария Захарова, разпространено от посолството на Руската федерация у нас, се казва още, че „за действията на българските власти няма оправдание и прошка“.

По думите ѝ разрушаването на паметника е поредната враждебна стъпка от страна на София, утежняваща двустранните отношения.

Според Захарова „България върви по пътя на реабилитация на нацизма“, а „крайнодесни организации, които открито насърчават расова омраза и нетолерантност, излизат извън контрол“.

Захарова дори се закани, че България ще „плати изцяло последствията от това срамно решение“.

Депутат от БСП пострада пред паметника МОЧА, метална ограда рухна върху него

Posted on: декември 12th, 2023 by МИГ No Comments

Депутатът от БСП Георги Свиленски е пострадал при конфликт пред Паметника на Съветската армия. Той се е опитал да премине загражданията, за да стигне до монумента. В резултат на това се е стигнало до съприкосновение със служител на Областната управа.

При инцидента е пострадала ръката му. От УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ съобщават пред NOVA, че раната му е обработена и той е освободен.

„Недопустими неща се случват. Във връзка съм с колегите ми там. Човек от Областната управа е бутнал оградата умишлено и силово върху Георги Свиленски. Той е с разрязана ръка, в момента се намира в ИСУЛ. Лекарите взимат мерки. Свобода на изразяване, на протест, различно мнение – всичко е потъпкано. Щом се посяга на депутати, представете си какво може да се случи на всеки един човек“, каза от своя страна лидерът на БСП Корнелия Нинова. 

 

Започва демонтажът на Паметника на съветската армия

Posted on: декември 12th, 2023 by МИГ No Comments

Започна демонтажът на някои от фигурите от паметника на съветската армия, известен и като МОЧА (Монумент на окупационната червена армия). Това съобщи пръв депутатът от „Демократична България“ Ивайло Мирчев. Той разпространи в социалните мрежи и кадри, на които се вижда, че кран е пристъпил към подготовка за демонтиране на елементи от паметника в Княжеската градина в София. Предстои да бъде доизградено скелето около монумента, след което ще се започне с демонтиране на най-високите фигури.

„Не махаме просто монумент, връщаме си възможността да осмислим историята през собствената си призма, вместо през тази на руската пропаганда“, коментира Мирчев.

В района около паметника има засилено присъствие на полиция и жандармерия. През миналата седмица стана ясно, че фигурите на паметника са сериозно увредени и се налага да бъдат демонтирани в едномесечен срок, за да бъдат реставрирани и изложени на друго място – това вероятно ще е пред Музея на социалистическото изкуство, съобщи областната управителка Вяра Тодева. „Планираме обществена поръчка за самата реставрация, а от там фигурите ще бъдат изложени в Музея на социалистическото изкуство. Разглеждаме и нов терен, който в момента се обследва“, обясни тя.

Фигурите не са реставрирари 70 години, откакто е сложен паметникът. Има сериозни пукнатини в основата им, които застрашават минувачите. Скулпторът Марин Марков коментира, че основната причина за разцепването на краката на войника е, че навремето, когато паметникът е монтиран, е бил налят бетон в долната част на фигурата. С времето водата прониква, зимата тя замръзва, а ледът разцепва отливката.

Точно когато областният управител си тръгваше, пред паметника „долетя“ Мая Манолова от „Левицата!“, която беше известно време беше опнала палатки пред паметника, за да го пази от събаряне.

ПП и ДБ спряха бутането на Паметника на Съветската армия

Posted on: септември 8th, 2023 by МИГ No Comments

Новината, която не бе неочаквана за никой столичанин, не потресе и избирателите на кандидата на ДС, БКП, ДСБ и ППДБ Васил Терзиев, внук и наследник на червени генерали от Държавна сигурност. Областният управител от ПП и ДБ си играе с избирателите предизборно спира бутането на паметника като го обжалва в съда.

Новината съобщи и коментира инфлуенсърът Виктор Димчев:

Областният управител на София, Вяра Тодева, съосновател на ППДБ и назначена от „почтенште братя“ на поста, обжалва събарянето на МОЧА.

Припомням, че същата коалиция издигна за кандидат-кмет на София син, внук и племенник на партизани и ДС офицери.

Онези от вас, които все още мислят, че ППДБ не са реинкарнация на БКП, грешат.

Това са същите онези номенклатурни мишки, които облизваха връхчетата на халата на Тодор Живков и напълниха гуши с откраднати народни пари.

Те пак са тук и пак са същите.

Блейте, вярващи глупци!

Коментар на Виктор Блъсков от ФБ също по скандалната тема:

Вяра Тодева, областен управител на София назначен от ПП-ДБ и съосновател на ПП, която обещаваше да се заеме с МОЧА се е заела с МОЧА – обжалва решението за събарянето му пред административния съд! Обещава да махне МОЧА, след което блокира махането на МОЧА. Това вече стана запазена марка на ПП-ДБ…

Същите ПП-ДБ, които издигат Васил Терзиев за кмет на София и ни убеждават, че вече няма нищо общо с ДС. Ако Терзиев беше издигнат от която и да е друга партия, ако ще и от БСП, нямаше да се усъмним. Само че от ПП-ДБ лъжите вече са толкова масови и ежедневни, кой знае? Наслушал съм се на влиянието на БКП и ДС и си мислех, че това е някакво далечно минало и фантазия, ама Промяната почна да ме усъмнява дали не е реалност и днес. Не знам и аз вече. Как е възможна тази политическа шизофрения!?

Същите ПП-ДБ, чиито лидер Кирил Петков лично призоваваше да се гласува за Мая Манолова, защото е важно тя да е в парламента. А после Мая Манолова правеше палатков лагер да брани МОЧА.

Същите ПП-ДБ, които направиха коалиция с БСП. Да, борбата с руското влияние се водеше в коалиция с Корнелия Нинова, това не е шега, не сте го сънували.

Същите ПП-ДБ, които подкрепиха Румен Радев за президент 2021 и бяха „с президента“, след което го обявиха за руски агент и техните писаха как това се знаело от 2016.

Промяна, братче. То не било продължаване на промяната на държавата, а да продължават да си променят позицията напук на всички обещания и думи.

Покъртителната истина погрома над палатките около Паметника на Съветската армия

Posted on: август 18th, 2023 by МИГ 1 Comment

Случилото се снощи около паметника на Съветската армия в София е неизменна част от провежданата държавна политика.  Група „бранници“, представящи се за привърженици на столичен футболен клуб, са нападнали няколко жени и младежи, които протестират против демонтажа на паметник в София. Изстреляни са ракети и димки!

„Ратниците“, естествено, са целите татуирани в свастики и друга нацистка символика – горди поборници за „българщината“. Явно това сега започва да става модерно и развяването на символите на Третия райх вече не буди ни най-малко възмущение у „демократичната“ либерал-джендеристка общност у нас.

А не буди, защото тези посредствени и полуграмотни хорица нямат и най-малка представа какво би се случило с тях, ако не беше победила Червената армия, а Вермахта. Мнозина днес нямаше дори да имат имена, а номера!

Всичко това среща одобрение и възхита у някои медии, общественици и политици!

Разбира се, грозната сцена се е разиграла пред очите на МВР и ако има един-двама задържани то те вече са освободени, защото се ползват с покровителството на ДЪРЖАВАТА. Този паметник е символ на края на най-срамния период от нашата история – участието на Царство България в Тристранния пакт и всички произтичащи от това вътрешно-политически турболенции, свързани с „транспонирането“ на нацисткото законодателство у нас. Действащият тогава Закон за защита на нацията регламентира позорната и престъпна дейност на Комисарството по еврейските въпроси, което организира съвместно с тогавашното МВР депортирането на 11 343 български евреи от окупираните територии Македония, Беломорието и Пирот. Нито един не се завръща…

Хиляди наши сънародници от еврейски произход в пределите на Царството са били малтретирани и лишени от каквито и да било граждански права – само заради етноса им. Действали са наредбите за задължителната жълта звезда, пришита на ревера. В София е имало булеварди и улици, кръстени на „великите“, според тогавашния политически елит, Адолф Хитлер и Бенито Мусолини. Това са все факти – мога да продължа с много други, но няма нужда и това е достатъчно.

И днес 78 години по-късно една малка група хора, вдъхновени от своите външни куратори и други неотговорни и отговорни фактори, се опитват да върнат една отречена от историята, цивилизацията и народите в Европа и света идеология на бял кон.

И то само защото тя обслужва една моментна конюктура, свързана с налаганата пещерна русофобия, за която никой не е в състояние да даде смислено обяснение – никой.

Използваните клишета и етикети за „руска заплаха“, „руско влияние“ и путинофилия са абсолютно изпразнени от фактическо съдържание. Досега нито веднъж официален руски представител не е отправял директни заплахи към България, напротив изказванията на официална Москва винаги са подчертавали добронамереността на руската държава към българския народ. Това не са просто твърдения – всеки може да провери сам в информационния поток.

Ето в това се състои украинизацията – налагане на една човеконенавистническа идеология, и то силово, която днес се възприема от малцина, но ако се продължи в същия „бодряшки“ дух, прегръщането й ще се превърне постепенно в условие за воденето на нормален социален и икономически живот, защото това вече е държавна политика – натам сме се запътили, обратно в 1941 година!

Демонтирането на Паметника на Трети украински фронт, в рамките на който се сражава и 130 000-ната Първа българска армия, ще бъде едно позорно петно, което шепа фарисеи и индоктринирани фанатици ще залепят върху България и това ще има дългосрочни негативни последици за страната и народа ни.

Този паметник няма нищо общо с Владимир Путин – той е част от един от най-срамните и кървави периоди в историята на човечеството и е там, за да се помни.

А това, че днешната българска държава използва паралелни организации със съмнителен морал и ценности, чрез които силово да постига определени мерзки цели, е меко казано тревожно.

Това е УКРАИНИЗАЦИЯТА, за която отдавна говоря – моделът е идентичен, какъвто бе приложен в онази изстрадала страна през 2013-14 година. За постигането на целите биват подбирани най-жалки и долни нищожества, които да бъдат поставени начело на държавата ни, защото чисто и просто никой нормален човек, запазил елементарно достойнство, морал и благоприличие, не би се съгласил да върши всичко това.

А е така, защото авторите и кураторите тук и в Украйна са едни и същи.

Много интересно, защо великобългарските евроатлантически активисти искат демонтаж на монумента, а не да бъде преименуван на Паметник на първа българска армия, командвана от генерал Владимир Стойчев и на загиналите във Втората световна война български войници? Могат ли да отговорят на този въпрос? Има ли журналисти, които да им го зададат?

Оговорът е много прост – тези не искат да остане ПАМЕТ и затова е всичко, а полезните идиоти пригласят и се мислят за модерни и прогресивни. Днес е този паметник, утре Шипка и така, докато не остане абсолютно нищо от колективната ни памет и не се превърнем в жалка космополитна, мултикултурна безумна тълпа от индоктринирани полуидиоти, които искрено вярват, че доматите растат в супермаркета.

Страхил Ангелов