Posts Tagged ‘стойчо кацаров’

Коце Ботокса от ГЕРБ осъди Стойчо Кацаров за 50 000 лв.

Posted on: март 17th, 2025 by МИГ No Comments

Депутатът от ГЕРБ проф. Костадин Ангелов спечели дело за клевета срещу бившия служебен министър на здравеопазването Стойчо Кацаров, като го осъди на 50 000 лв. за неимуществени вреди. Кацаров трябва да плати и над 11 000 лв. съдебни разноски на Ангелов. Решението не е окончателно и Кацаров вече обяви, че ще обжалва. 50-те хил. лв. са частичен иск от предявени общо 100 000 лв.

Делото се водеше за твърденията на Кацаров, че като изпълнителен директор на Александровска болница проф. Ангелов е допуснал огромно натрупване на дългове, безхаберно е харчил пари и е докарал болницата до фалит. Софийският градски съд постановява, че тези твърдения са засегнали честта и достойнството на проф. Ангелов и са нанесли вреди върху авторитета му като политик и лекар, както и във връзка с неговите лични преживявания, неговото здраве, тревогите му във връзка с близки, загуба на електорат.

Свидетел на Ангелов по делото е Деница Сачева, с която двамата бяха министри в последния кабинет на Бойко Борисов и с която са депутати в последните Народни събрания. Тя свидетелства, че той непрекъснато е получавал въпроси от свои пациенти, от симпатизанти и др. Непознати хора са му крещяли в лицето на улицата: „крадец, ти открадна от здравеопазването, как може да крадеш от здравето на хората“. „Във всички тези случаи той се чувствал изключително зле, защото той е лекар, който е отдал своя живот на пациентите и подобни изявления със сигурност накърнявали не само доброто му име, но и му пречели на неговия личен живот, в смисъл, че той бил депресиран, бил в състояние, в което се чувствал уязвим. Изтъква, че ищецът у е изключително чувствителен човек и го преживявал изключително тревожно и сериозно“, цитират се още показанията на Сачева. Тя свидетелства, че колегата й е бил принуден да увеличи лекарствата си за кръвно в този период.

Конституцията на РБ провъзгласява основното право на гражданите да изразяват мнение, пишат в решението си от СГС. Пределите, до които се простира тази свобода, се определят от възможността да бъдат засегнати неоправдано честта и достойнството на гражданите, допълват те. Съдът посочва, че изказванията на Кацаров съдържат твърдения за конкретни злепоставящи факти за Ангелов, но липсват убедителни доказателства за верността им. „От задълбочения анализ на събраните гласни доказателства се установи, че сочените от ответника факти са неверни. Позорните и клеветнически изявления се доказаха в процеса“, пишат от СГС.

Въпреки приетите по-широки граници на допустима критика към политиците, свободата на изразяване на мнение спрямо тях не е безгранична, а ограничена до възможността да бъдат засегнати неоправдано честта и достойнството на конкретната личност, пише още в решението. Оценъчната характеристика, изразена от Стойчо Кацаров, е унизителна за проф. Ангелов, смята съдът.

Магистратите намират поисканата сума на обезщетението за разумна. „Съдът приема, че, когато противоправно деяние се извършва от политик или от лице, което изпълнява служебно политическа длъжност, то следва да понесе по-висока отговорност, а когато с деянието е нанесена вреда на друг политик, който не е извършител на приписваните му действия, то той има право на по-висок размер обезщетение“, посочват те.

„Доказаните клеветници и лъжци трябва да си плащат за вредите и щетите, които нанасят с думите си“, коментира проф. Ангелов.

„Това е пореден продукт на фабриката за дела-шамари. ГЕРБ ме наказва, за това, че показах как са управлявали здравеопазването в продължение на десет години. Решението не ме изненадва и ще го обжалвам. Няма да ме прекърши, само ще ме амбицира“, коментира Стойчо Кацаров. Осъден съм за това, че „с излагането на фактите за влошеното финансово състояние на Александровска болница във времето, в което той е изпълнителен директор, съм му причинил болка, страдание, безсъние, покачване на кръвното и др. такива, както и че съм му попречил на политическата кариера“, допълва той.

Тайният апартамент в болница „Лозенец“ използван за незаконни трансплантации

Posted on: юни 11th, 2023 by МИГ No Comments

Изключено е луксозният апартамент в бившата правителствена болница „Лозенец” да е използван за нуждите на специални хора от върховете на държавата. Това коментира бившият здравен министър Стойчо Кацаров пред Нова ТВ тази вечер.

„Аз бях министър на здравеопазването и не знаех, че съществува, камо ли пък някой друг. Какво ще прави в апартамента президентът или министър-председателят? Те, ако постъпят за лечение, няма да е в апартамента с джакузи и сауна. Болният лежи в болнична стая”, подчерта той.

Най-важният въпрос за Кацаров е как е възможно да се изгради луксозното помещение. „В тази болница работят няколкостотин души. Никой не е видял това? Фирмата, която го е изграждала, не знае? Защо всички хора са си мълчали чак до ден днешен?”, попита бившият министър.

Относно предположенията, че в една от стаите на апартамента има стена с възможни подслушвателни устройства, той каза: „Имам спомен, че ми докладваха, че е имало такива подслушвателни устройства, когато гръмнаха скандалите през 2021 г. и че са предприети мерки  подслушването да бъде прекратено. Слушали са вероятно хора, които са посещавали болницата”.

Преди две години разследване показа, че в лечебното заведение е имало нерегламентирани трансплантации на мними хора от Украйна и Молдова. Според Кацаров е възможно апартаментът да е бил използван от такъв тип пациенти, „за да се опази в тайна случващото се”.

Кацаров смята, че в болницата са знаели за апартамента. „Даже са прикривали. Казват, че това са болнични стаи за VIP персони. Но те не са”, категоричен е той.

„Това, което виждаме, показва до каква степен покварата е обхванала цялото ни общество. И никой не е пощаден – не са само болниците. И не е само върхът на държавата”, допълни бившият здравен министър.

Кацаров прогнозира, че след изнесените данни за апартамента няма да последва нищо. „Защото нашата държава е устроена така. Дори да се предприеме нещо и да бъдат наказани виновните лица, масата проблеми няма да бъдат решени”, е мнението му.

„Съдебен спор“ разкри драма с две убийства в семейството на Стойчо Кацаров (видео)

Posted on: февруари 22nd, 2022 by МИГ 1 Comment

Зрителите на „Съдебен спор“ станаха свидетели на брутален репортаж с втора братовчедка на бившия служебен здравен министър Стойчо Кацаров. Възрастната дама потърси помощ от екипа на Жоро Игнатов и Нана Гладуиш и разкри шокиращи неща за своя близък родственик.

82-годишната Милка Славова твърди, че 11 дни е държана под ключ без храна и дрехи в къща, която е собственост на нейния внук Иван Генев.

Възрастната жена и нейният внук имат разногласия, които касаят собствеността на имота и кой на какво има право. Внукът твърди, че бабата е дала негови неща на сина си – неговият вуйчо. Затова е заключил имота си, но не я спира да напусне къщата и да отиде да живее другаде.

През това време Милка е заключена и твърди, че за ядене има само сух хляб и кафе. Няма достъп до гардероба с дрехите си.

Възрастната жена признава, че е интелигентна и уважаване в селото жена. Заявява, че е втора братовчедка на Стойчо Кацаров. „Неговият баща го уби един комшия за ей такива разправии. С един куршум улучи баща му и дядо му. Той тогава беше на 6 годинки“, казва в национален ефир Милка Славова.

Няма да има локдаун

Posted on: ноември 12th, 2021 by МИГ No Comments

„Няма да има локдаун. Данните от последната седмица сочат намаляване на броя на заразените и подобряване на епидемиологичната ситуация“. Това каза на брифинг министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.

„Мерките, които предприехме, с въвеждането на зеления сертификат преди две седмици, дадоха своя резултат. Благодаря на всички наши сънародници, които приеха изискванията, спазваха ги и се държаха като европейци“, заяви Кацаров.

По думите му намаляването на броя на заразените с COVID-19 е всеобщ успех.

„Ние не сме залагали на страха и не сме се опитвали да плашим хората“, подчерта министърът.

„От две седмици започна спад на темпа на нарастване на заболелите. След това започна и намаляване на новозаразените. Броят на хоспитализациите също е намалял. Зеленият сертификат активизира имунизациите у нас. Усилията обаче трябва да продължат. Постоянната мярка става не тестването срещу коронавирус, а ваксинацията”, допълни проф. Мира Кожухарова.

Здравните власти обявиха още, че в България ще се ползват моноклонални антитела за лечение на пациенти с COVID-19, които не са хоспитализирани.

Припомняме, че ден по-рано Европейската агенция за лекарствата (ЕМА) препоръча на ЕК да разреши два препарата за лечение на COVID-19. Става дума за медикаментите Ronapreve и Regkirona – моноклонални антитела, които ще са първите по рода си, които получават официално разрешение за употреба.

Моноклоналните антитела се вливат директно със системи в човешкия организъм. Нов лекарствен продукт – имуносупресор ще се ползва в болниците след две или три седмици, обявиха още на брифинга.

Д-р Десислава Велковска представи информация за два нови лекарствени продукта в борбата с COVID. Богдан Кирилов напомни, че продължават доставките на ремдесивир в България. Здравният министър Стойчо Кацаров призова масово да се ваксинират гражданите, за да паднат маските и ограниченията по време на COVID.

„Не очаквайте, че медикаментите срещу заболяването ще са 100 процента ефективни, те са и скъпи. Така че ваксинацията няма алтернатива, отбеляза министърът.Правим още усилия да се доставят тестове на децата в училищата – рискът от зарязаване е еднакъв и при малките, и при големите ученици. Върнахме малките, защото те изискват някой да се грижи за тях вкъщи. Тогава когато прецени МОН, ще се върнат и големите ученици в класните стаи“, заяви здравният министър Стойчо Кацаров.

Кацаров: Това е бедствие, носете ги тези проклети маски

Posted on: ноември 2nd, 2021 by МИГ No Comments

Министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров и представители на съсловните медицински и пациентски организации излязоха във вторник с общ призив към българите да се ваксинират като единствена спасителна мярка в кризисната епидемична ситуация.

От думите на Кацаров се разбра, че на този етап не се предвижда затягане на мерки. Здравният министър призова хората към отговорност като носят маски, ограничат контактите си и  не излизат, ако не е належащо и като се ваксинират. В края на брифинга всички участници се хванаха за ръце, а Кацаров отказа да отговаря на допълнителни въпроси около епидемичната ситуация, която ескалира с отчетените рекордни 310 починали и 6007 новозаразени във вторник. Докато течеше пресконференцията, под прозорците на МЗ се провеждаше протест срещу противоепидемичните мерки и ваксините на група граждани със знамена „Свобода или смърт“ .

Кацаров каза, че това е най-тежката от досега преживените от нас вълни на коронавируса заради Делта варианта. Това не е здравна криза, а национално бедствие, коментира той. “Здравната система се справя до този момент добре, но следващите 2 седмици ще бъдат критични“, обяви той.

Кацаров каза, че здравната система не може да се справи сама без участието на всички нас като граждани. Той призова да се вземем в ръце. и да спазваме няколко прости правила: да носим маски, да ограничим контактите си в следващите няколко седмици и да не излизаме, освен ако не е належащо. “Ваксинирайте се. Ваксините ще ни извадят трайно от това бедствие“, каза Кацаров. По думите му всички други мерки като локдаун са само временни и отлагат решаването на проблема. “Няма повече време за отлагане“, заяви Кацаров.

„Ако всички ние се вземем в ръце и спазваме няколко прости правила, можем да излезем от тази криза. Носете тези маски, ограничете контактите в следващите няколко седмици, дезинфекцирайте, проветрявайте, стойте на дистанция. Най-важното – ваксинирайте се – това е нещото, което ще ни извади от това бедствие и ще възстанови нормалния ни начин на живот, ще върне децата в училище“, каза здравният министър.

Той заяви, че знае колко им е трудно на медиците, ангажирани с Covid-кризата и се е гордее с тях.

„Знам колко им е трудно и физически, психически и емоционално и мога да кажа, че се гордея с тях, като виждам какво правят на предела на силите си“, каза Кацаров.

 

 

Пълно затваряне на държавата, ако мерките не дадат резултат!

Posted on: октомври 31st, 2021 by МИГ No Comments

При ceгaшнитe oбcтoятeлcтвa c кoрoнaвируca плaнът прeдвиждa пълнo зaтвaрянe нa държaвaтa. Ниe дaдoхмe възмoжнocт дa нe ce cтигa дo тaм при уcлoвиятa нa зeлeн ceртификaт – нa ocигурeнa бeзoпacнa cрeдa.“

Тoвa кaзa здрaвният миниcтър Cтoйчo Кaцaрoв в „Тaзи нeдeля“ пo bTV и дoбaви, чe cъc cигурнocт oбмиcлят и пълнo блoкирaнe нa държaвaтa, aкo мeркитe нe дaдaт рeзултaт. Тoй зaяви и чe cитуaциятa c рeaнимaциoннитe лeглa и интeнзивнитe e критичнa и чe щe ce рaзкривaт и в други бoлници тaкивa ocвeн в „Лoзeнeц“. Щe ce рaзкрият пoдoбни лeглa в Бeлoдрoбнaтa бoлницa и в „Cв. Ивaн Рилcки“.

„Прeживявaмe нaй-тeжкaтa вълнa, брoят нa зaрaзeнитe e c 25% пoвeчe, oткoлкoтo e бил при вcякa eднa oт прeдишнитe. Здрaвнaтa cиcтeмa ce cпрaвя зaceгa дoбрe, брoят нa хocпитaлизaциитe e пo-мaлък, oткoлкoтo e бил прeди, нo cитуaциятa c рeaнимaциoннитe лeглa и интeнзивнитe e критичнa“, oбяcни здрaвният миниcтър. Кaцaрoв дoбaви, чe щe ce кoмaндирoвaт cпeциaлиcти oт пo-мaлки лeчeбни зaвeдeния тaм, къдeтo щe имa възмoжнocт зa рaзкривaнe нa рeaнимaциoнни лeглa.

Киcлoрoд зa бoлнитe – имa ли нeдocтиг?

Здрaвният миниcтър зaяви, чe нямa липca нa киcлoрoд и чe ca изпрaтeни пиcмa дo прoизвoдитeлитe у нac, кoитo дa взeмaт приoритeтнo дocтaвкa бoлницитe, кoитo имaт нуждa oт нeгo. Тoй нe изключи възмoжнocттa, aкo ce нaлoжи, дa ce зaбрaни изнoca нa мeдицинcки киcлoрoд у нac. Cпoрeд нeгo вce oщe мoжeм дa ce cпрaви cъc cитуaциятa, нo aкo cпaзвaмe мeркитe и ce вaкcинирaмe.

Зaщo зa избoритe нe ни трябвa зeлeн ceртификaт?

Cпoрeд нeгo мeркитe, кoитo e взeл, ca прaвилни, нo приeмa критикитe, чe нe ca били вeрoятнo дoбрe кoмуникирaни c oбщecтвoтo. Тoй кoмeнтирa и зaщo нe ce нaлaгa ceртификaт зa избoритe, кaтo cрaвни cитуaциятa c грaдcкия трaнcпoрт. „Щe ce cтигнe дo прeкрaтявaнe нa мнoгo cтoпaнcки дeйнocти, aкo oгрaничим грaдcкият трaнcпoрт. Приeмa ce риcкът, кaктo в грaдcкия трaнcпoрт, зa дa нe бъдaт прeкрaтeни вcички cтoпaнcки дeйнocти зaрaди нeгo. Тoвa e лoгикaтa, кoгaтo рaзглeждaмe въпрoca c прeдcтoящитe избoри. Приeмaмe, чe тe прeдcтaвлявaт пoвишeн риcк зa прeдaвaнe нa eпидeмиятa, нo избoритe трябвa дa бъдaт прoвeдeни, нacрoчeни ca. Тoвa, кoeтo cмe прeдприeли кaтo мяркa, вcички члeнoвe дa ce тecтвaт, aкo нямaт ceртификaт в дeня нa избoритe, пoвишeнo внимaниe нa дeзинфeкциятa и дa ce нaмaли дo минимум риcкa зa зaрaзявaнe“, oбяcни Кaцaрoв. Тoй зaяви и чe пo-рaнo нe ca въвeдeни мeрки прeз лятoтo, зaщoтo нe e имaлo нуждa oт тях.

Кацаров сезира прокуратурата за спекулациите на Борисов около годността на ваксините

Posted on: октомври 28th, 2021 by МИГ No Comments
Министърът на здравеопазването в служебното правителство д-р Стойчо Кацаров сезира Софийска градска прокуратура за изказване на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов.

„На 24 октомври тази година г-н Бойко Методиев Борисов в изявление пред медиите, разпространи следната информация: „имунизират населението с ваксини с изтекъл срок на годност – Pfizer – до 30 септември им е срокът за годност“, се казва в писмото на Кацаров.

Според него изявлението е от категорията „фалшиви новини“.

„В България се прилагат ваксини и лекарства само в срок на годност. Няма лекар или фармацевт в света, който би дал на своя пациент лекарство с изтекъл срок на годност“, категоричен е д-р Кацаров.

„Разпространението на фалшивата новина, които вероятно е било направено като част от предизборната кампания на г-н Борисов, е обществено опасно деяние предвид факта, че лицето е бивш министър-председател на България, а в момента е председател на политическа партия ГЕРБ и поради това изказването му може да повлияе на решенията на много хора“, са мотивите на министъра.

„Фалшивата новина, че се прилагат ваксини с изтекъл срок на годност, може да предизвика тревога у населението и да накара много хора да се откажат от ваксинация, което ще засегне по неблагоприятен начин здравето и ще коства живота на неопределен брой наши сънародници“, добавя Кацаров.

По думите му деянието на Борисов е с висока степен на обществена опасност и предвид това, че е направено в разгара на епидемична вълна на разпространение на COVID-19, представлява заплаха и за националната сигурност на страната.

Кацаров издаде нова важна заповед

Posted on: октомври 27th, 2021 by МИГ No Comments

Cчитaнo oт 30 oктoмври, cъбoтa, Вeликoбритaния, Прибaлтийcкитe рeпублики, Cърбия, Хървaтия, Cлoвaкия, Укрaйнa и Мoлдoвa влизaт в cпиcъкa нa държaвитe в чeрвeнaтa зoнa. Oт чeрвeнa в oрaнжeвa зoнa прeминaвaт Индия, Кoлумбия, Aржeнтинa и др.

Тoвa cъoбщихa oт здрaвнoтo миниcтeрcтвo.

Oт зeлeнa в oрaнжeвa зoнa прeминaвaт Пoлшa, Унгaрия, Чeхия, Кипър и Иcлaндия.

В зeлeнaтa зoнa ocтaвaт – Финлaндия, Вaтикaнa, Люкceмбург, Дaния, Итaлия, Иcпaния, Мaлтa, Швeция, Фрaнция, Мoнaкo и Пoртугaлия.

Заповедта на здравния министър вижте тук.

100йчо – зеленият сертификат на България

Posted on: октомври 24th, 2021 by МИГ No Comments

Кацаров плаши: Ако до две седмици не овладеем положението – пълен локдаун!

Posted on: октомври 23rd, 2021 by МИГ No Comments

„Най-лошият сценарий за страната ни е да се изчерпа капацитетът на болниците и те да не могат да приемат пациентите“, заяви здравният министър д-р Стойчо Кацаров.

По думите му настоящата вълна трябва да бъде овладяна за 10-15 дни. „След тези две седмици ще имаме голям проблем. Вчера имахме среща с директорите на болниците в София, те разкриват постоянно нови легла, но капацитетът и като хора, и като респиратори е почти изчерпан”, обясни д-р Кацаров.

Респиратори нямало и в Държавния резерв. Обещание, че ще получим такива дошло от Световната банка. Европейският комисар по здравеопазването предлагал, ако се стигне до най-лошия сценарий, да се пращат болни в други държави.

„Не искам да плаша хората, но ситуацията е изключително сериозна и това ни е принудило да прибегнем към такива мерки, които видно е, че не са популярни”, заяви д-р Кацаров.

Ако мерките бъдат бойкотирани от хората, те няма да свършат работа, смята още министърът.

„Ако мерките не сработят следващите 10-15 дни, единствената алтернатива на мерките е пълен локдаун”, заяви министър Кацаров. Ако мерките сработят, децата от 1 до четвърти клас първи ще се върнат на училище.

„Това е първото нещо, което ще отпадне”, обеща министърът.

Той коментира и спорния въпрос защо ресторантите работят, а децата не ходят на училище.

„Да, парадокс е. Но с една съществена разлика. При влизане в ресторант с документ, където всички на това място са с такъв документ – това вече е безопасна среда, в училищата такива изисквания не са въведени”, обясни министър Кацаров.

„В плана е записано до 500 на 100 000 болни, ние увеличихме тази граница на 750 на 100 000. Сега в София минава 900 на 100 000, така че тази възможност да се посещава организирано, не е възможна. Има много сериозна съпротива от родителите да се тестват децата и това е също нещо, с което не може да не се съобразиш. Беше поставен въпросът за тестове през носа, аз казах, че аз докато съм министър, няма да позволя на малки дечица да им се бърка в носа от когото и да е било.

Сега обсъждаме други възможности за щадящи тестове за деца, обсъждаме ги с родители, Министерството на образованието. Ако намерим съгласие за такъв подход, аз съм готов да въведем такъв подход и да върнем децата”, заяви министърът.

„Вариантът, който обсъждаме в момента, е дали биха се съгласили родителите и учителите да въведем това, което сме въвели и на други места, посредством тестване на хора с щадящи тестове. Но ако това не се възприеме, ние нямаме друга възможност”, каза Кацаров. „Ако се възприеме този подход то няма как и учителите да не покажат документ, че са преболедували, че са ваксинирани или тествани”.

Детските градини и яслите няма да бъдат затваряни при никакви условия.

От понеделник преболедувалите преди повече от половин година и тези с антигенен тест ще могат да си изкарат сертификат с номера, който са получили при тестването и с ЕГН. Ако не могат да се справят сами през интернет, могат да го направят там, където е правен теста, в лаборатория или РЗИ.

„Мненията на повечето експерти са, че антителата не са доказателство, че си се заразил. Не са сигурно доказателство. Това е мнението на по-голямата част от експертите. Има информация, че ЕК обсъжда този въпрос с учени от различни страни. Ако те преценят, че това е допустимо, че има достатъчно научни доказателство, можете да бъдете сигурни, че ще бъде въведено незабавно в нашата страна”, каза министърът.

Зеленият сертификат може да бъде наложен и на служителите на гишета. Въпросът в момента се обсъждал.

Хората, които ще проверяват за спазване на мерките, също задължително трябва да имат зелени сертификати.

„Към днешна дата не предвиждаме различни мерки от тези на предишните избори”, обясни Кацаров.

Ваксини имало достатъчно от всички желани. Той коментира и фалшивите сертификати.

„Ако не разберем сериозността на проблема, никакви правила няма да ни помогнат. Това е въпрос на съзнание на хората, на съпричастност, да разберем че ни касаят. Да спасите себе си и близките си. Ако отсега не го разбираме, няма какво да стане”, каза министърът.

Относно тестовете, д-р Кацаров обясни, че те ще са безплатни, но ще се плаща пробовземането.

„Пределната цена е 10 лева, надявам се да е и по-ниска. Лабораториите не могат да искат повече от 10 лв., по-малко могат. В момента се сключват договори с лабораториите, които желаят”, заяви в ефира на Нова ТВ министър Кацаров.

Няма нито едно противопоказание за поставяне на ваксините, дори при автоимунните заболявания, обясни министърът.

„Някои ми казват, че личният лекар ги съветва да не се ваксинират, защото имат диабет или рак. Всъщност, това е причина да се ваксинираш, защото ти попадаш в рискова група. Така че да се придържаме към науката. Науката е одобрила кратка характеристика на лекарствения продукт”, каза д-р Кацаров.

До 25 октомври няма да има глоби за липса на зелен сертификат

Posted on: октомври 21st, 2021 by МИГ No Comments

В първите часове от влизането в сила на зелените сертификати са налице и първите корекции на заповедта на здравния министър. След като досега държеше категорична позиция, че няма да има отсрочка, МЗ обяви, че до понеделник все пак ще даде гратисен период, в който проверяващите екипи ще издават само предписания, но няма да налагат глоби на обектите, в които има служители без зелен сертификат.

В самите изисквания за зелен сертификат ще бъдат направени две промени. Те обаче ще важат само в рамките на нашата страна, тъй като противоречат на европейските правила. Затова това ще са различни документи от европейските и с тях няма да може да се пътува в чужбина.

Едната промяна предвижда валидността на сертификата за преболедуване да бъде удължена от 6 на 12 месеца. Изчакват се още становища, но експертите на този етап смятат, че това може да се направи, обяви зам.-министър Тома Томов. Вероятно още днес ще бъде допълнена заповедта и сертификатът за преболедуване ще се счита за валиден до една година след положителен тест, съобщи Кацаров. Това обаче ще важи само за вътрешните правила, не и за чужбина, тъй като европейските правила не признават такъв срок.

Поради повишаването на интереса към ваксинацията и най-вече към еднодозовата „Янсен“, за нуждите на нашия противоепидемичен контрол ще се въведе признаване на сертификат за ваксинация след първа доза. Идеята е да не се принуждават гражданите да вземат по-малко ефективната „Янсен“ само по административни причини, вместо да направят реален избор на ваксина, обясни Кацаров. Сертификатът и сега може да се генерира от системата дори веднага след ваксинация, но става валиден 14 дни по-късно. Сега според зам.-министър Александър Златанов сертификатът ще става валиден до 2 дни след поставянето на първа доза или пък след ваксинация с „Янсен“, коато е една доза.

Тепърва се създава организация за осигуряване на безплатни тестове. Фирмите ще могат да заявят тестове за персонала си в регионалната здравна инспекция и да организират тестовете, обясни Стойчо Кацаров. Тези тестове няма да се въвеждат в системата и ще служат само за достъп до работа, каза той, въпреки че досега се твърдеше обратното. По същия начин ще бъде организирано тестването и в старческите домове.

Както е известно, националната здравно-информационна система, която регистрира всички тестове и ваксинации и издава зелените сертификати, непрекъснато блокира и часове наред не работи. Тя все още не може да генерира и сертификат за преболедуване срещу антигенен тест – обещанието на „Информационно обслужване“ е това да е възможно в петък или най-късно в понеделник, увери министърът.

Радев няма да уволнява Стойчо Кацаров

Posted on: октомври 20th, 2021 by МИГ 1 Comment

Президентът Румен Радев  обяви, че няма да уволни здравния министър Стойчо Кацаров. Оставката му бе поискана днес от БСП и ГЕРБ.  „Няма политическа сила, която да не се възползва от ситуацията за предизборни цели. Ако има несъвършенства в заповедта, то експертите в министерствата работят за отстраняването им, но кадрови промени към момента не се налагат“, каза Радев пред журналисти. Президентът допълни, че очаква правителството по най-добрия начин да се бори с ковид кризата.

„Очаквам правителството по най-добрия начин да преведе обществото ни през тежката криза с коронавируса. Убеден съм, че се прави всичко възможно, за да не се допусне пълно затваряне на държавата и икономиката, както и лишаване от социален живот“, каза още Радев.

Той призова гражданите да проявят чувство за отговорност, като мислят за себе си и своите близки като коментарът му бе по повод нападението над министър Денков.

„Зеленият сертификат не е задължително ваксиниране. Никой не кара никого на сила да се ваксинира“, каза още президентът и припомни, че сертификат се осигурява и за преболедували, както и при направен антигенен тест и PCR тест.

„До затваряне на бизнеси няма да се стигне – учрежденията и всички фирми продължават да работят“, твърди президентът, като посочи, че правителството е взело мерки, които не са спирали да се прилагат и средства за бизнеса ще бъдат осигурени.

Корнелия Нинова поиска оставката на здравния министър

Posted on: октомври 20th, 2021 by МИГ 1 Comment

„Министър Кацаров не е в състояние да се справи с кризата, която се задълбочава. Очакваме да подаде оставка“, обяви на страницата си във Фейсбук лидерът на БСП Корнелия Нинова, която се позова на позиция на Изпълнителното бюро на левицата. Повод за нея са последните хаотични действия на здравните власти, свързани с въвеждането на нови мерки за ограничаване на ковид заразата, която у нас е в своя пик.

„Ваксинирането е доброволен акт. Нека всеки, който желае, да го направи. Ваксината би помогнала да се ограничи разпространението на болестта и да спаси човешки живот. В същото време не трябва да бъдат ограничавани конституционните права на гражданите. Въвеждането от служебния кабинет на „зелен сертификат“ по този необмислен начин е неприемливо и неработещо“, допълва Нинова.

„Тези мерки се прилагат в европейски държави, където висок процент от населението е ваксинирано, но е неприложимо за България. Ако такъв сертификат няма да се изисква за деца до 12 години, това означава ли, че е задължителен за деца между 12-18 години и че те трябва да бъдат ваксинирани? Настояваме решенията да бъдат отменени и мерките да се обсъдят внимателно отново“, завършва соцлидерът.

 

Ще наложат ли вечерен час и локдаун заради коронавируса?

Posted on: октомври 18th, 2021 by МИГ No Comments

Нарастващият брой на заразените с COVID-19 и напливът в болниците налагат да се предприемат допълнителни ограничителни мерки. Това нямаше да се случи, ако бяхме използвали лятото, за да се ваксинираме, каза в „Денят започва“ по БНТ служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.

На въпроса дали може да се стигне до вечерен час и тотален локдаун той отговори, че на този етап не е необходимо и намекна, че са възможни допълни мерки за антиваксъритене е необходимо и намекна, че са възможни допълни мерки за антиваксърите.

„Дал съм на правната дирекция в Министерството на здравеопазването предложението неваксинираните да доплащат лечението си. Струва ми се, че законът не позволява това, но нека да чуем какво ще кажат юристите“, изтъкна д-р Кацаров.

Министърът изтъкна, че за следобед е насрочил срещи с експертния съвет към МЗ, с директори на болници и РЗИ-та и до края на деня или най-късно утре ще бъдат уточнени допълнителни мерки.

Какви са те – нека да кажат експертите, добави той.

„Ситуацията е изключително сериозна и тук са необходими усилията на всички хора – и на туристическия бранш, и на тези в образователната сфера, на всички хора в обществото. Ние се опитваме мерките, които прилагаме, да са максимално щадящи за всички. Не смятам, че нито сме закъснели, нито прибързали с мерките“, заяви д-р Кацаров.

Той изтъкна, че не всички болници приемат болни с коронавирус, но броят им нараства.

„Правим всички възможно да не забраняваме плановия прием, тъй като ковид не е единственото заболяване. Забраната на плановите операции е крайна мярка, тя трябва да бъде наложена накрая, в последния възможен момент. На този етап, смятам, че не е необходимо“, коментира министърът.

Той цитира данни, според които всеки седми човек, постъпил в болница, е починал.

„Това е едно сериозно заболяване, не бива да се подценява. Засега единствената възможност да се предпазим от него, е ваксинацията“, заяви Кацаров.

Той уточни, че на този етап няма предложение за въвеждане на зелен сертификат в училищата.

„Няма да се стигне до ситуация болни да се връщат не защото имат нужда от болнично лечение, а заради липса на легла. Затова предприемаме мерки“, каза още здравният министър.

COVID сертификат за ресторанти, хотели и събития на закрито

Posted on: октомври 8th, 2021 by МИГ No Comments

Навсякъде да се влиза с COVID сертификат – в заведения, хотели, събития на закрито, културни и спортни мероприятия. Това обсъждат в здравното министерство, стана ясно от думите на министър Стойчо Кацаров в интервю за БиТиВи. Сертификатът ще доказва ваксиниране, преболедуване или отрицателен PCR. Целта е да не се ограничава изкуствено капацитетът на обектите, каза Кацаров.

Засега, по думите му, няма да има промяна в действащите мерки. Но посоката, в която се мисли, е подобна на действията на редица европейски страни.

По-скоро не ограничения от типа 50% или 30% от капацитета, а по-скоро пълен капацитет, но със „зелен сертификат“ за преболедуване, ваксинация или тест. По този начин ще се изравнят нашите мерки с мерките, които се прилагат в Гърция, Франция, Германия, Италия и други европейски страни, обясни министърът.

Попитан относно предстоящи нови мерки Кацаров заяви: „Ние имаме план, в него сме записали при какви нива на заболеваемост и заетост на болничните легла какви мерки се прилагат. Експертите обсъждат непрекъснато, дори и в момента, когато преценят, че е необходимо да се променят действащите мерки, главният държавен здравен инспектор прави предложение с доклад до мен, аз издавам съответната заповед“.

В отговор на въпроса дали от министерството предвижда и други стимули като играта с награди смарт часовници, които да накарат хората да се ваксинират, Кацаров заяви: „Търсим всякакви възможности и варианти в хода на тази комуникационна кампания, за да се убедят хората, че има полза, че не се ваксинират за мен или за правителството, а заради своите баби и дядовци. Посланието ни е „Направете го за себе си“.

Здравният министър: Не може кръчмите да са отворени, а класните стаи – затворени

Posted on: септември 25th, 2021 by МИГ No Comments

Ако спазваме ограничителните мерки, присъственото обучение ще си остане за цялата година за всички деца. Това заяви здравният министър Стойчо Кацаров.

„Със сигурност няма да допуснем училища да са затворени, а кръчмите да работят“, каза той.

97% от починалите и при сегашната вълна са хора, които не са ваксинирани. И при ваксинираните има голям брой заразени, но у нас има голям брой починали. Ваксината ни предпазва да не боледуваме тежко и от това да не умрем, подчерта Кацаров.

Третата доза ваксина цели да подобри имунната защита на хората и да доведе до по-малко болни и по-малко починали. Тя се препоръчва за хора със сериозни заболявания, за възрастни над 65 г. и за медиците.

Попитан защо точно с ваксината на Pfizer/BioNTech се поставя третата доза, Кацаров отговори, че това е мнението на експертите и на Американската агенция по лекарствата. PfizerBioNTech защото са най-напреднали в изследванията си, уточни министърът.

„В началото на тази Делта вълна имаше непропорционално висок брой заразени млади хора и деца. Сега в разгара на вълната съотношението се промени и отново преобладават възрастните хора като повече заболели. Освен ако не навлезем в тъмночервената зона, присъственото обучение ще остане до край, до края на учебната година. Загубите от неприсъственото обучение се оказаха непропорционално високи, уточни Кацаров.

Кацаров към ГЕРБ: Никой не иска да се ваксинира с Астра Зенека заради вашия патрон Бойко Борисов

Posted on: септември 7th, 2021 by МИГ No Comments

„Причината днес никой в България да не иска да се ваксинира с „Астра Зенека“ и да ги даряваме дължим до голяма степен не на международни скандали, но и на личната намеса на Вашия патрон Бойко Борисов. Той еднолично без да има право забрани употребата на ваксината, а една седмица по-късно я разреши – затова сега никой не иска да се ваксинира“, заяви от парламентарната трибуна служебният здравен министър Стойчо Кацаров.

„Отговорността за провала на тази кампания е изцяло на правителството на ГЕРБ. Не се опитвайте да я прехвърлите на който и да било друг“, допълни той.

Изказването му е в отговор на думите на Даниела Дариткова от ГЕРБ, която заяви, че служебните министри „не само не носят отговорност, но и не уважават парламента“, защото ратификацията на договора за дарение на ваксините за Бутан се случва след като те вече са изпратени.

Кацаров я контрира, че ако ваксините не са били дарени, сега щеше да се говори за унищожени 50-100 хил. дози. Той заяви, че причината, за даряването на ваксини е това, че „Вашето правителство (ГЕРБ) договори ваксини в излишък от  „Астра Зенека“ и в недостиг от „Пфайзер“.

„Всичко, което се опитваме да направим като служебно правителство, е да поправим щетите от 10-годишното Ви управление“, допълни той, като изказването му беше посрещнато от негативни възгласи от средата на залата (ГЕРБ).

Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова побърза да защити партийния си лидер. Тя заяви, че не Бойко Борисов е спирал ваксинацията с „Астра Зенека“ в ЕС.

Тя определи твърденията на Кацаров като „нелепи“ и заяви, че служебният кабинет не са предложили мерки за подкрепа на бизнеса, нито са предложили мерки за стимулиране на ваксинацията.

След края на размяната на обвиненията между ГЕРБ и Стойчо Кацаров, ратификацията на договора за дарение все пак беше приета, като депутатите от ГЕРБ и ДПС гласуваха с „въздържал се“.

Кацаров: На всеки 100 заразени, четирима умират

Posted on: септември 3rd, 2021 by МИГ No Comments

На всеки 100 заразени четирима умират. Принудени сме да вземем мерки. Думите са на здравния министър Стойчо Кацаров, който обясни тази сутрин пред БиТиВи, че новите мерки са именно заради високата смъртност и бързото нарастване на пациентите в тежко състояние в болница.

Ние не изгаряме от желание да налагаме мерки, принудени сме да го направим и то не заради нарастващия брой заразени, а заради стръмнонарастващия брой на заетите болнични легла и увеличението на смъртните случаи, обясни Кацаров.

Той още веднъж уточни, че всички нови мерки са съгласувани с експерти в областта и са възможно най-щадящите и в същото време ефективни. Мерките са съгласувани и с професионални организации, съобразени са и с някои предложения в над 40 становища, които са получили от здравното министерство.

Кацаров добави, че за по-голямата част от мерките съществува възможност за отпадане, ако персоналът и посетителите са ваксинирани или преболедували, или представят „зелен сертификат“.

„Ако тези мерки не са достатъчни, за да овладеят епидемичната вълна, ако продължи да нараства приемът в болниците, ще се наложат допълнителни мерки. Националният план предвижда, че ако цялата страна навлезе в тъмночервен сценарии, тогава ще останат да работят само яслите и детските градини“, каза Кацаров.

„Обмисля се задължение за предпазване за някои категории професии – за служителите в старческите домове и тези в лечебните заведения“, каза Кацаров. По думите му това не означава задължителна ваксинация. Обсъжда се регулиране на тези процеси с редовно тестване или сертификат за преболедуване, или ваксинация.

За допълнителните пари за служители на първа линия, Стойчо Кацаров определи новата методика за определяне на заплащането на първа линия като по-справедлива.

„Методиката е възприета и подписана от Българския лекарски съюз и НЗОК. При изготвянето й са допуснати някои неясноти и пропуски, които доведоха до напрежение в отделни болници, но ще се направят корекции“, каза Кацаров.

„Преди всеки досег до COVID-19 е бил таксуван с 1000 лв. Ако сте лекар, който работи цял месец в отделение с болни от коронавирус, взимате също толкова като лекарят консултант от друго отделение, консултирал един пациент“, даде пример Кацаров.

Стойчо Кацаров обяви, че е възложил събирането на работна група от експерти към МЗ, която да излезе със становище допустимо ли е и при кои пациенти с какви заболявания да се приложи трета доза ваксина.

„Това ще стане вероятно още другата седмица, след като този съвет издаде съответните препоръки“, каза Кацаров.

В същото време той добави, че трета доза няма да бъде предлагана масово. „Масово прилагане би трябвало да стъпва върху промяна на правилата“, каза Кацаров.

ИТН скочи на Кацаров: Махнете ограниченията!

Posted on: август 20th, 2021 by МИГ No Comments

„Настояваме за отмяна на всякакви дискриминационни ограничения, които разделят обществото на ваксинирани и неваксинирани, лишавайки последните от основни техни права. Това заявиха от „Има такъв народ“ в своя официална позиция по повод новите мерки срещу разпространението на коронавируса, наложени със заповед на служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров.

Да, обезпокоени сме, че вече година и 8 месеца няма трайно и ефективно решение на кризата. Важно е обаче да имаме предвид, че наред със здравния проблем, не бива да неглижираме и социалния и икономически ефект, който се стоварва с особена тежест върху няколко конкретни сектора като хотелиерство, ресторантьорство, транспорт и редица други, свързани с тях.

Притеснително е това, което ние наблюдаваме като заявка за политики относно бъдещи действия, които прозират вече видимо от последната заповед на здравния министър.

Указанията, които се дават по отношение на изисквания за ваксинация или преболедували за работещите в редица обществени сектори, както и достъпът до тези обекти само от ваксинирани и доказано с документ преболедували и с доказан PCR тест, противоречи на основни права на гражданите в т.ч. правото им на труд и до свободен достъп до обществените обекти.

След няколкото последователни локдауна, сме на път трайно да загубим голяма част от хората, които въобще имат желание да работят в тези сектори.

Настояваме за отмяна на всякакви дискриминационни ограничения, които разделят обществото на ваксинирани и неваксинирани, лишавайки последните от основни техни права.

Разчитайте на мъдростта и интелекта на хората, а не се опитвайте да ги плашите и принуждавате, пренебрегвайки правото на личен избор.“, са казва в позицията на ИТН.

10 000 души са загинали заради плана за ваксинация на ГЕРБ

Posted on: юли 28th, 2021 by МИГ No Comments

Ваксинацията и лошото управление на кризата са двата големи риска, пред които е изправена страната в навечерието на следващата вълна на КОВИД-19, заяви по време на изслушването си в НС здравният министър Стойчо Кацаров по искане на БСП.

Третият голям риск е здравната система – „тежко дебалансирана, лошо организирана, лошо финансирана“. Според Кацаров КОВИД е основание да се бърза с реформите. От началото на 2020 г. досега държавните болници са получили общо 1,75 млрд. лв., но състоянието им не се е променило, задълженията им към март т.г. са около 582 млн. лв., като 76 млн. са просрочени. Кацаров предложи занапред областните болници, на които принципал е МЗ и съответно министърът на здравеопазването, да станат собственост на общините, защото, по думите му, в момента има конфликт на интереси. Начинът, по който сега се определят управляващите на болниците и се попълват съветите на директорите, се използва за задоволяване на политическите интереси, а не за добър инструмент за управление на болниците, смята Кацаров.

ГЕРБ атакуваха, че ваксинирането буксувало по време на служебното правителство. „Каква логистика да продължите вие, след като правителството преди вас остави България в най-страшния период без ваксини“, обърна се към министъра от парламентарната трибуна депутатът от БСП проф. Георги Михайлов и припомни не само нелогичния ваксинационен план на предишното правителство, но и лекарите, биещи се пред РЗИ за лекарства. „По време на 18-те месеца на пандемия в България станахме свидетели на цяла поредица от противоречиви и грешни законодателни противоепидемични мерки и промени в здравната система, които доведоха до закономерен резултат – България се оказа на челните места по смъртност – и от КОВИД, и от ранна предотвратима смъртност, както и факта, че миналото лято властта загуби много ценно време за подготовка на системата за есента“, изтъкна Михайлов. Според него въз основа на Националния оперативен план на МЗ от юли т.г. следва да се изработи задълбочена картина на епидемичната картина в страната, като внимателно бъде балансирано участието на различните лечебни заведения, да се акцентира на амбулаторното лечение, да се преструктурира ваксинационният план, да се прецизира лечебният протокол.

В отговор на въпрос на проф. Михайлов за създаване на клинична пътека за лечение на постКОВИД, Кацаров отговори, че си заслужава да се обмислят такива варианти, за да се доразвие системата на отчитане и плащане на тези дейности, когато те се извършват реално.