Posts Tagged ‘стол’

Депутатите ядат супа топчета за 1.46 лв. и баничка за 43 стотинки

Posted on: септември 27th, 2025 by МИГ No Comments

Депутатите в Народното събрание, които получават над 10 000 лева месечна заплата, имат привилегията да похапват на невиждано ниски цени. Традицията столът в парламента да предлага ястия на смехотворно занижени цени, невиждани никъде другаде, продължава и днес.

На 24 септември, сряда, бюфетът в Народното събрание предлага баничка само за 43 стотинки, както и домашно приготвена супа топчета за 1.46. тараторът е със стотинка по-евтин – 1.45. Голямото татарско кюфте пък струва едва 2.97, а свинската кавърма – 4.24 лв. Порция пиле вретено с картофено пюре е 5.89 лв.

Най-скъпото нещо за обяд на депутатите е печен лаврак със задушени картофи, който струва 16.40 лв. порцията (в повечето столични ресторанти е над 28 лв.). за вегетарианците се предлагат зеленчукови кюфтета по 1.50 лв. Има и руло от тиквички на 3.26 лв. Народните избраници могат да се подсладят и с тирамису за 2.38 лв. или пък с руло „Финети“ с течен шоколад за 2.09 лв.

„Още в 12 ч. настава страшна блъсканица! Депутати и служители на парламента щурмуват ресторанта, за да си вземат евтина храна. Някои от тях си купуват и за вкъщи, по-евтино ще им излезе, отколкото ако им го приготвят съпругите“, свидетелстват парламентарни репортери. На журналистите, уви, е забранено да се хранят в стола на властимащите.

Ниските цени всъщност са реалната себестойност на продуктите, без да се калкулира печалба. В народното събрание са назначени 5 готвачи, които да приготвят храна за депутатите, както и няколко касиерки и миячки. Сервитьори няма, столът е на самообслужване.

Депутатите може да се нахранят за 3 лева, но хората на улицата гладуват

Posted on: ноември 12th, 2022 by МИГ No Comments
Обедно меню на стола в Народното събрание стана обект на разпалени коментари. Супа топчета струва на депутатите 1.44 лева, класическа гръцка мусака – 3.20, пълнен патладжан – 3,33 лева, панираното сиренце било най-скъпо – 3,86 лева, а млякото с ориз от 77 стотинки ги е върнало преди 1989 година.

Има ведомствени столове, в които има ниски цени, не мога да ги сравня, разбира се, тъй като те не са публични, но преди две седмици бяхме в такова предприятие, където имаше подобни приятни цени. Това показва, че всъщност е възможно да се саботират. Със сигурност цените не са такива, каквито биха били, да не споменавам имена на ресторанти и то известни. Другаде, навсякъде, точно цените в магазините са твърде високи и то много по-високи, отколкото биха могли да бъдат при цялата тази инфлация и натиска от страна на увеличаващите се цени на енергоносителите. Това заяви икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова.

Разбира се, че има спекулации, разбира се, обаче, че българските народни представители, не само сегашните но и предходните, очевидно не си дават сметка, гледайки тези цени, че някой навън живее при различна реалност. Да, вярно е, заплатите на депутатите им позволяват да се хранят на по-лъскави места, там където е много по-скъпо, но на тях това не им прави впечатление. Депутати, собственици и служители в Народното събрание може да се нахранят за 3 лева и това е чудесно, само че човекът на улицата, чистача, шофьора не може, каза още Нова Тв Григорова.