Posts Tagged ‘Столична община’

10-ти зам.-кмет на София напусна Васил Терзиев

Posted on: март 10th, 2026 by МИГ No Comments

Напусна 10-ти зам.-кмет на София. Благородна Здравкова подаде оставка като заместник градоначалник на столицата, отговаряща за култура. Тя излиза в пенсия. На нейното място кметът Васил Терзиев назначава Ирина Дакова. Тя оглавява направление „Култура и туризъм“ в рамките на въведената нова управленска структура на Столична община.

Спаси София“ коментираха новината, като критикуваха кмета Васил Терзиев:  „Новата оставка идва само седмица след тази на заместник-кмета Надежда Бобчева, която от името на кмета Терзиев отговаряше за мегапоръчката за сметосъбирането, което според общинските съветници от Спаси София е сигнал за сериозни проблеми в управлението на столицата. Когато в рамките на броени дни двама зам.-кметове напускат позициите, това неизбежно поставя въпроса как функционира управленският екип на столицата и как това се отразява върху работата за града“, пита общинският съветник от партията Стефан Спасов.

От „Спаси София“ припомнят, че Благородна Здравкова е десетият напуснал заместник-кмет след оставките на приближените до Терзиев хора Иван Василев, Надежда Бобчева и Никола Барбутов.  Оттам призоват за повече прозрачност относно истинските причини за множеството оставки.

Кметът дължи честен отговор, особено имайки предвид заявките за управленски способности на Терзиев, идващ от частния сектор. Когато 10 човека напуснат, възниква въпросът в тях ли е проблемът или в този, който остава“, категоричен е Зографски.

„Ирина Дакова познава добре културния сектор на София и през годините е работила активно за развитието на общинските културни програми. Вярвам, че с нейния опит ще дадем нова енергия на културната политика на града и ще създадем по-добри условия за хората и организациите, които създават култура“, коментира кметът на София Васил Терзиев.

В новата си роля Ирина Дакова ще работи за изпълнението на стратегията на Столична община „Културата и изкуствата – новата енергия за устойчиво развитие на София“. Сред основните акценти са подкрепата за културните оператори и институции, разширяването на достъпа до култура в различните части на града и развитието на културните индустрии като част от икономическото и туристическо развитие на столицата.

Тя има дългогодишен професионален опит в управлението на културни програми, културната дипломация и развитието на политики в областта на културното наследство и визуалните изкуства, пишат от общината.

Софиянец с 40 бона месечен доход е ползвал общинско жилище

Posted on: януари 27th, 2026 by МИГ No Comments

Настанени в евтини общински жилища наематели ще бъдат изведени от тях заради солидни доходи, които им позволяват да покриват спокойно пазарни наеми. При проверка в столичния район “Искър” са установени семейства с доходи над 5000-6000 лв., които обаче се ползват от евтините жилища. Тези апартаменти ще бъдат освободени и дадени на реално нуждаещи се, съобщи пред БНР кметът на района Петко Краев.

За резултата от разпоредените проверки първо писа Stolica.bg. Администрацията е проверила над 150 жилища и е изискала актуализация на предоставената информация за доходи. Съгласно наредбата за общинските жилища право да кандидатстват за тях имат семейства, при които една четвърт от общия годишен доход не може да покрие разхода за средна пазарна цена на жилище за съответния брой хора. Данните за доходите и други обстоятелства се декларират ежегодно, като от самото приемане на наредбата съществува изискване декларираният доход да се доказва със съответна служебна бележка. През годините се е натрупала инерция и в много случаи към преписките не са прилагани такива бележки, става ясно от обясненията на кмета. Районната администрация е затегнала контрола и при изискани реални служебни бележки се е оказало, че някои наематели надхвърлят драстично условията за заемане на достъпно жилище.

Най-фрапиращ е случаят на наемател, който е имал в определен период от годината месечен от доход от 40 000 лв. Това е единичен случай, но е наистина драстичен, коментираха запознати. В повечето случаи изискването на дохода е надвишено с малко. След проверките апартаментите, при които има драстични нарушения, ще бъдат освободени, други наематели ще се преместят в по-малки жилища.

Столичният район “Искър” разполага с над 700 общински жилища. Темата за стопанисване на общинския жилищен фонд бе поставяна на няколко пъти през 2025-а година, но предвидените промени предизвикаха остро недоволство и са замразени.

Скандал! Сделка с 4 общински имота в “Изгрев” ще позлати купувача

Posted on: декември 24th, 2025 by МИГ No Comments

Съветници от различни групи настояват кметът Васил Терзиев да върне за повторно разглеждане взето скандално решение за продажба на 4 апетитни терена в столичния район “Изгрев”. Имотите се намират до спортния комплекс “Дианабад” и обединени, дават възможност за изграждане на над 9000 кв. м. РЗП.

СОС даде зелена светлина имотите да бъдат продадени на търг, а бъдещият купувач да бъде задължен да изгради нова сграда на общинската администрация на район “Изгрев”. Няма никаква яснота колко точно ще струва изграждането на тази сграда – оценка не е правена, няма яснота и за строителните й параметри.

Решението за извършване на продажбата с конкурсна процедура бе взето на последното заседание на СОС преди празниците. Мнозинството от ГЕРБ, ИТН, БСП и отделни съветници дадоха зелена светлина да бъдат продадени 4 съседни имота с обща площ от 2140 кв. м. Имотите са оценени на 7 млн. лв., като от бъдещия купувач се очаква да построи сграда с минимално РЗП от 2000 кв.м. върху друг общински терен, в която нова сграда да се настани общинската администрация на района.

В момента тя се помещава в етернитова сграда на бивша детска градина и обслужването на хората е разпокъсано на няколко адреса. На мястото на освободените сгради районният кмет предлага да се изградят извън параметрите на конкретната сделка нова детска градина, а втора сграда, ползвана от общината, да се трансформира за културни цели.

Според съветници четирите общински имота са силно подценени като пазарна цена, а обещаната нова сграда е котка в чувал, без никакви гаранции какво точно ще получи общината.

“Параметрите на имотите дават възможност за изграждане на поне 9200 кв. м. РЗП – 7200 кв. м. на база основни параметри и още 2000 кв. м. – защото единият от имотите е ъглов. При средна цена от 4000 евро на кв. м. в района това прави 29 млн. евро за основното РЗП и 8 млн. евро за допълнителното или 37 млн. евро. Ако махнем 14 млн. евро стойност на строителството и 8 млн. евро за суперлуксозна бъдеща сграда на общината, говорим за печалба от порядъка на 15 млн. евро”, коментира съветникът от “Синя София” Ивайло Йонков.

Иван Сотиров от същата партия коментира, че е изумен как решението се прокарва въпреки категорично юридическо становище на зам-кмета по финанси Георги Клисурски, че сделката е незаконна. Според позицията на Клисурски не може по такава сделка да има заплащане с непарична престация, каквото се предлага. Клисурски сочи съдебна практика, която е обявявала такъв вид заплащане за нищожно. Според Андрей Зографски за пръв път се предлага такава сделка без изготвен проектодоговор и без никаква яснота какви точно ангажименти ще се поемат при сделката. Зографски изтъкна, че за няма оценка за потенциала на имотите при обединяване и се предлагат за продажба общински имоти, предназначени за жилищно строителство при липса на такива терени като цяло. “Нямаме съмнение, че кметът ще върне това решение”, коментира съветникът от “Спаси София”. За скандалната сделка сигнализира във “Фейсбук” и Симеон Ставрев от ПП-ДБ.Според кмета на района Делян Георгиев сделката е екзотична, но не е незаконна. Той изтъкна плюсовете, които районът ще получи.

КЗП отменя новите цени за паркиране в София

Posted on: ноември 23rd, 2025 by МИГ No Comments

Възможно е новите цени за паркиране в синята и зелената зона на София, планирани да влязат в сила от 5 януари 2026 г., да бъдат блокирани. Това стана ясно от думите на председателя на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Александър Колячев в ефира на БНТ.

Причината – Комисията се е самосезирала по темата след „стотици жалби от граждани“ и е изискала от Столичната община всички документи, свързани с увеличението на цените, за да установи дали има икономическа обосновка за двойното поскъпване.

„Самосезирахме се още на следващия ден след медийните публикации и стотиците жалби от граждани и веднага изискахме всички относими документи, които се свързват с определянето на тази цена – разходи, планирани, допълнителни разходи и така нататък, за да видим и да установим дали има икономическа обосновка за това покачване на цената“, заяви Колячев.

По думите му, ако в процеса на проверка бъде открито нарушение, може да бъде заведено съдебно дело, което би могло да отложи влизането на новите тарифи в сила.

„За нас това представлява 100% увеличение на цената към настоящия момент и затова считаме, че трябва да изискаме всички относими документи“, допълни той.

Колячев уточни, че до края на работния ден в понеделник очаква да получи всички разходни и икономически доказателства от Столичната община, които трябва да обосноват повишението. По Закона за въвеждане на еврото всяко увеличение на цената трябва да произтича от независещи от търговеца фактори, като нарастване на разходи, данъци, заплати или доставни цени.

Попитан дали повишението от 2 лева на 2 евро може да се тълкува като спекула според закона, председателят на КЗП отговори, че на този етап не може да даде категоричен отговор.

„Не мога да бъда категоричен в този момент, но със сигурност сме предприели мерки в тази насока“, посочи Колячев, запитан дали комисията може да спре новите цени.

Без масово поскъпване след еврото

Колячев коментира и общото движение на цените в страната след старта на информационната кампания „Колко струва?“. КЗП следи около 300 000 продукта и не е установено сериозно поскъпване. „При основните хранителни продукти няма сериозно увеличение. Наблюдаваме минимални колебания – по около 3%, нагоре или надолу“, уточни той.

Леко повишение има при продукти като краставици, козметика, безалкохолни напитки (+3.6%) и захарни изделия (+3%).

Относно опасенията, че въвеждането на еврото ще доведе до скок в цените, Колячев заяви: „Аз не мисля, че има основания да твърдим, че еврото ще е виновно за поскъпване на стоки, услуги, каквото и да било.“

Той подчерта участието на КЗП заедно с Министерството на финансите и БНБ в кампанията, която има за цел да информира и успокои гражданите във връзка с предстоящия преход.

Колячев потвърди, че КЗП продължава да следи внимателно мобилните оператори и таксиметровите услуги, където сигналите за нарушения не намаляват. „Понякога смятаме, че не успяваме да ги дисциплинираме достатъчно“, призна той.

Министър на протеста срещу зелената зона. За малко да изяде боя

Posted on: ноември 20th, 2025 by МИГ No Comments

Вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов се появи на протеста срещу реформите в платеното паркиране в София. Граждани от шествието се натъкнаха на човека на Слави случайно, защото министърът беше решил да върви пеша, докато центърът е затворен от друга демонстрация – за Благо Коцев.

Стигна се до словесна агресия на протестиращите срещу него, а полицейски служители го наобиколиха, за да го предпазят от бой.

Министър Караджов пожела да разговаря с протестиращите. Той им каза, че е против поскъпването на синята и зелената зона в София.

Копейки пък погнаха Гроздан за липсата на референдум за еврото.

„Вие знаете ли, че министрите не взимат решение дали да има референдум, или не. Въпросът за референдума не се решава от нито един министър“, заяви Караджов.

Той каза, че хора манипулират останалите, че нещо зависи от някои от министрите.

„Има провокатори, които се опитват да създадат от това проблем“, каза на протестиращите министърът на транспорта.

„Чуйте ме добре – недейте да слушате манипулаторите. Това, което се направи за този бюджет, е свръхусилията на всички онези, които плащат данъци“, каза още Гроздан Караджов на протестиращите.

Терзиев изгони Таки и Вълка от „Красно село“ и „Люлин“, ще ги чисти общинската Софекострой

Posted on: октомври 1st, 2025 by МИГ No Comments

Столична община възложи сметопочистването на районите “Люлин” и “Красно село” на общинското дружество „Софекострой“. Двата района формират Зона 6 от голямата обществена поръчка, обявена през юни, чиято обща прогнозна стойност за всички седем зони достига 515 473 737 лева с ДДС, съобщиха от пресцентъра на местната власт.

Очаква се възлагането да остане в рамките на предвидения от общината бюджет, посочен като прогнозен в поръчката. Единствен участник за тази подзона остана консорциум от фирми, свързани с Таки, които предложиха 349 лв. на тон, за да изхвърля сивите контейнери, при прогнозна цена около 200 лв. на тон, обяви по-рано днес общинският съветник Симеон Ставрев.

Решението за възлагане на общинското дружество влиза в сила незабавно. То се налага, защото договорът за Зона 6, който се изпълняваше от частната фирма „Зауба“ ЕАД, изтече през април и беше удължен с максималния срок до 4 октомври (събота). Това означава, че от 5 октомври (неделя) почистването и сметосъбирането в Люлин и Красно село ще бъде поето от „Софекострой“ временно – докато трае процедурата по обявената поръчка.

„Софекострой“ вече обслужва район Красна поляна, който се намира между Люлин и Красно село. Администрацията на Васил Терзиев поема ангажимент и за увеличаване на общинския капацитет за сметосъбиране. Остава и действащия вече режим на засилен контрол върху чистотата, след рекордните резултати, които Столичният инспекторат отчете през 2024 и продължава да подобрява през 2025.

Актуален статус на мегапоръчката

След няколко месеца анализ на терен и подготовка на новите спецификации за поръчката, Столична община беше готова с всички документи още през март тази година. След 3 месеца забавяне от страна на Агенцията за обществени поръчки, поръчката беше обявена през юни.  След обявяването на мащабната поръчка през юни, Столична община продължава да работи по оценките на постъпилите оферти за всички зони.

Временното решение за Зона 6 се налага поради изтичане на настоящия договор. Междувременно продължава процедурата по обявената поръчка. Ясни са вече класираните оферти за всички зони, включително и за тези, чиито договори изтичат в края на тази и началото на 2026 година. Предстои вземане на решение за всяка от зоните.

Мутрите на Таки палят камионите на фирма, кандидатстваща за боклука на София

Posted on: септември 19th, 2025 by МИГ No Comments

След сплашване и умишлено подпалени камиони на най-голямата турска фирма за сметосъбиране, фирма на Таки остана единствен кандидат за събиране на боклука в Красно село и Люлин.

Преди месеци стартира процедурата за избор на фирми, които ще чистят София. Още тогава имаше индикации, че фирма, свързана с Таки ще участва в тези търгове. На първия търг, който включва Красно село и Люлин, се включва най-голямата турска компания. Тъй като трябва да бъдат предоставени камиони за почистване, преди два месеца такива камиони на турската фирма са паркирани на паркинг в София. Четири от тях са подпалени. Вчера, при отварянето на офертите, фирмата е отказала участие. Остава един участник, който печели и това е фирма, свързана с Таки. Това е завладяната държава в действие. За това нашия вот на недоверие беше фокусиран върху това.

Два месеца, след като сигнала за умишлен палеж е подаден в МВР, пленената държава, в която институциите не работят, не е предприела нищо. Министър Даниел Митов, който от трибуната грачеше много грозно в защита на действията на МВР, отлично знае за този случай.

Какво ни струва завладяната държава? През последните години боклукът е извозван на цена 144 лв. на тон. В новата процедура общината дава цена от 200 лв. на тон. Фирмата на Таки дава цена от 420 лв. на тон. До този момент софийските граждани са плащали 66 млн. лв. за пет години, сега ще трябва да дадат 188 млн. лв.

Това е само една от зоните за сметосъбиране, на които е разделена София. С всички други участници в момента се действа по идентичен начин – силови действия и сплашване от близки до Таки хора, сред които Белингата, със силови действия прилагат мутренски практики на сплашване.

Това е пленената държава не просто на „голямото Д“, а на открити престъпници, като Таки и неговите силоваци, които мародерстват в София, заедно с хора като Красьо Черния, Орлин Алексиев. Банда от мутри, които палят камиони, бият хора, крадат стотици милиони лева. Връзката на оказалата се единствен кандидат фирма с Таки е повече от ясна – „фирмата е била собственост на „Новита холдинг груп“, която е свързана с всички десни ръце на Таки, и преди няколко месеца е прехвърлена на своя управител, който вече е собственик.

Позиция на Ивайло Мирчев и Божидар Божанов, съпредседатели на „Да, България“

Васил Терзиев реши: Пощенска банка ще обслужва Столична община

Posted on: септември 8th, 2025 by МИГ No Comments

Със сериозна преднина пред конкурентите си Пощенска банка е спечелила поръчката за обслужваща банка на Столичната община (СО) и нейните разпоредители с бюджетни средства. Това става ясно от документи, публикувани в профила на купувача на СО в петък, 5 септември, информира „Капитал“.

Решението за избор на изпълнител може да се обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията. Прогнозната стойност на търга е 2.5 млн. лв., а срокът за изпълнение – пет години.

Поръчката беше обявена в средата на август, като бяха поканени четири банки. Всички те се включиха в търга, като става въпрос за най-големите по активи играчи на пазара – ДСК, ОББ, Уникредит Булбанк и Юробанк България (която оперира под бранда Пощенска банка). Идеята да се смени Общинска банка, тъй като е с неясна собственост, беше публично обявена през юли, като впоследствие от банката изпратиха писмо, че едностранно прекратяват договора си с общината. Тогава кметът Васил Терзиев заяви: „Нашата борба винаги е била парите на София да бъдат управлявани по най-добрия начин, да се защитава публичният интерес и да седим далеч от „намагнетизирани“ хора.“ Макар да няма преки връзки, „Общинска“ често неформално в банковите среди е наричана „банката на Пеевски“.

Иван Василев, зам.-кмет по финанси в оставка, обаче обясни пред общински съветници преди няколко седмици, че от Общинска банка са дали уверения, че ще изчакат да бъде подписан нов договор и да има нова финансова институция, която да се занимава с това.

Процедурата

Пощенска банка е получила цели 98 точки, с което убедително води в класирането. На второ място е ДСК със 76.62 т, на терто – Уникредит Булбанк с 48.37 т, а на четвърто – ОББ с 29.12.

Критериите за оценка на офертите включваха месечна такса за обслужване на физически ПОС терминали, условията за превалутиране на евро и йена (отклоненията в процент от референтния валутен курс), както и такса транзакция за безналични картови плащания на физически ПОС терминал в процент от сумата на транзакцията за карти от България и чужбина. Пощенска банка е предложила нулеви такси и отклонения в курсовете.

Освен това са разгледани и срок за обслужване на плащанията през СЕБРА, броя клонове/офиси на територията на Столичната община, срок за откриване на банкова сметка.

Известна полемика в общинския съвет имаше около това дали в конкурса няма да влезе и най-голямата банка местна собственост – Първа инвестиционна банка, но тя отпадна от него и не бе поканена. Причината e, че ПИБ не покрива критерият да има „висок кредитен рейтинг (не по-нисък от BBB- по Fitch/S&P/BCRA или Baa3 по Moody’s)“, каквито само ПИБ няма. Тя има присъден дългосрочен рейтинг само B от Fitch. Критериите за избор на нова обслужваща бяха изготвени от работна група, в която са участвали общинските съветници от ПП-ДБ Бойко Димитров и Благовеста Кенарова, Вили Лилков от „Синя София“ и Емилия Ангелова от „Спаси София“. ГЕРБ не бяха излъчили свой представител, стана ясно по време на заседание Комисията по финанси през август.

В комисията, която оценяваше офертите, участваха експерти от дирекции „Финанси“ и „Обществени поръчки и концесии“ в Столичната община, както и общинската съветничка Бонка Василева от ПП-ДБ.

Парите на Столичната община стоят в БНБ. Когато обаче трябва да се разплащат средства, те се прехвърлят в разплащателни сметки в обслужваща банка – досега Общинска банка. По информация на „Капитал“ става въпрос за между 10 и 20 млн. лв. на ден. От там се захранват и сметките на второстепенни разпоредители като районни администрации или пък общински предприятия. Така съвсем грубо размерът може да стигне дори до 50 млн. лв. на ден.

Критиките на АОП

Агенцията за обществени поръчки (АОП), която е към Министерството на финансите, даде становище по обществената поръчка, в което критикува избора на процедура и аргументацията за него. Столичната община пусна поръчка по договаряне без предварително обявление и покани четирите банки по предварително зададени критерии. Аргумент за неотложността на процедурата и сроковете по нея беше фактът, че Общинска банка предсрочно е прекратила договора си със Столичната община и трябва спешно да се избере нова обслужваща банка.

От банката изпратиха писмо, след като Васил Терзиев и екипът му изразиха притеснения за собствеността на банката. През юли кметът Терзиев внесе за гласуване доклад, с който поиска общинските съветници да му дадат мандат да започне процедура за смяна на обслужващата банка, но докладът бе отложен.

В становището си АОП посочват, че такава процедура се обявява при „изключителни обстоятелства“, които според Закона за обществени поръчки са такива, „предизвикани от непредвидими за възложителя събития като природно бедствие, авария или катастрофа, както и други, които увреждат или непосредствено застрашават живота или здравето на хората, околната среда или националната сигурност“.

„Възложителят аргументира провеждането на разглежданото договаряне с необходимост от „неотложно възлагане на поръчката поради изключителни обстоятелства“. Като такова определя получено предизвестие за едностранно прекратяване на договори за банково обслужване на Столичната община“, пише АОП, като обаче добавя, че за общината писмото с прекратяване било неочаквано. Същевременно обаче посочва следното: „В мотивите няма аргументи, че конкретното събитие уврежда или непосредствено застрашава живота или здравето на хората, околната среда или националната сигурност.“

Съгласно чл. 79, ал. 1, т. 4 от ЗОП „обстоятелствата, с които се обосновава наличието на неотложност, не трябва да се дължат на възложителя“, като общината не била доказала, че е положила усилия да предотврати това.

Столична община успя да събори имението на Вълка до язовир Искър (снимки)

Posted on: август 5th, 2025 by МИГ No Comments

Столична община събори незаконното имение на Румен Гайтански, по прякор Вълка, край язовир „Искър“.

След месеци битка и многобройни пречки, вече е факт: незаконната постройка на яз. Искър е съборена, похвали се кметът на София Васил Терзиев във Фейсбук.

Знам колко трудно беше да стигнем дотук. На всеки етап се изправяхме пред нови блокажи – от различни институции, които вместо да съдействат, търсеха начин да отлагат; от собственика, който използва всички възможни трикове, за да забави процедурата. Опитите да бъде спряно премахването бяха много, но устояхме, пише още Терзиев.

В текста му се казва още:   Тази победа не е само на администрацията, а на всички нас, които вярваме, че законът трябва да е еднакъв за сички. Благодарение на последователността и упоритостта, днес яз. Искър е освободен от един дългогодишен символ на беззаконието.

С тези снимки искам да напомня на всички онези, които твърдяха, че си правим евтин ПР и не вярваха: когато се захванем с едно нещо – го довършваме. Без значение дали е изкореняване на лоши практики или поет ангажимент за развитието на града. Дори да отнеме повече време и да се появят непредвидени пречки.

София няма да търпи подобни безобразия. Продължаваме с твърди действия – защото градът ни е общ дом, а наш дълг е да го пазим чист и справедлив. И ще действаме със същата решителност и при следващите подобни случаи.

Васил Терзиев остана без зам.-кмет по финансите

Posted on: юли 31st, 2025 by МИГ No Comments

Васил Терзиев е на път да загуби ключов кадър – зам.-кметът по финанси Иван Василев. Василев е информирал, че желае да напусне, като публично не изтъква конкретни причини.

„Информирах кмета на Столична община за желанието си да напусна поста на заместник-кмет по финанси и здравеопазване. За мотивите ми съм информирал лично кмета на София.

Ще остана на поста до разрешаване на казуса, свързан със смяната на обслужващата банка на общината“, пише във „Фейсбук“ Василев. Той изтъква, че от началото на мандата си е следвал стриктна финансова политика и е доволен, че оставя след себе си добре работещо направление.

До оставката на Василев се стига след поредна кризисна ситуация – този път с обслужващата банка на София. Досегашият трезор, с който общината има договори – Общинска банка, поиска едностранно предкратяване на договора, след политически скандал около нея. До скандала се стигна след внесен доклад от екипа на Терзиев общината да стартира процедура по избор на нова обслужваща банка, който катастрофира още в общинска комисия. Докладът бе отложен, при това по искане на съветник на ПП-ДБ Благовеста Кенарова. Кенарова бе нападната от Василев, че брани частни интереси и на свой ред го упрекна, че внася слаб доклад без ясни критерии за избор на нова банка. Кенарова бе подкрепена от Асен Василев и това доведе до контраобвинение от зам.-кмета, че Василев не познава закона за публичните финанси. След тези размение на реплики банката сама поиска да не работи с общината и е отказала да приеме предложение на Василев да продължи да го прави до избор на нов трезор.

Така общината в момента е изправена пред ситуация на неотложност и ще провежда спешна кризисна процедура по пряко договаряне с временна обслужваща банка. От кметството твърдят, че няма да има луфт в обслужването на приходи и плащания, въпреки че сроковете са много кратки – първите два договора с Общинска банка изтичат до месец. Общината ще задвижи паралелно открита процедура за избор на постоянна банка.

Извън този конкретен скандал Василев работи трудно с общинския съвет, като влезе в множество конфликти. Той бе упрекнат от всички групи в СОС, че не е работил диалогично по изготвянето на проектобюджета за 2025 г., който бе приет с мъка и след сериозно прекрояване и грешки в зала.

Това ще бъде поредна ключова смяна в екипа на Терзиев. В самото начало на мандата от него отпадна Любо Георгиев, а после напусна и зам.-кмета по транспорт Илиян Павлов от „Спаси София“.

Общинска банка сама къса със Столичната община

Posted on: юли 29th, 2025 by МИГ 1 Comment

Общинска банка прекратява договора си със Столичната община. От СО съобщиха, че са получили предизвестие за прекратяване на договора с Общинска банка.

Столична община ще предприеме всички необходими действия за осигуряване на плащанията след изтичане срока на предизвестието, съобщиха от „Московска“ 33.

Предстои да стартира процедура за избор на нова обслужваща банка на общината.

Преди дни кметът на София Васил Терзиев внесе доклад за стартиране на такава процедура, но той бе отложен по предложение на общинска съветничка от „Продължаваме Промяната“ Благовеста Кенарова. Лидерът на ПП Асен Василев защити действията на Кенарова.

Кметът Терзиев коментира: Целта на доклада за смяна на банката беше парите на София да бъдат управлявани по най-добрия начин, така че да се защити публичният интерес. Изненадата за нас беше, когато докладът още в комисия беше „убит в зародиш“. За най-голяма изненада Благовеста Кенарова от групата на ПП-ДБ го саботира. Впоследствие това, което тя каза, беше подкрепено и от председателя на ПП Асен Василев.

Терзиев попита защо никой от ПП не е говорил с ръководството на общината, ако има притеснения за доклада.

Засега няма информация какъв е срокът на предизвестието от Общинска банка към Столична община за прекратяване на договора.

От общината ще трябва да намерят нова обслужваща банка в много кратък срок. Не е ясно дали за това ще трябва изрично решение на Столичния общински съвет, който в момента е в лятна ваканция и при нужда ще трябва да бъдат свикани за извънредно заседание.

30 бона от джоба си: Кметът на София вкара частни детективи в кабинета си

Posted on: юли 26th, 2025 by МИГ No Comments

Кметът на София Васил Терзиев е вкарал детективи от частна агенция за корпоративна сигурност в служебния си кабинет в Столична община, които в продължение на два дни са издирвали скрити камери и подслушвателни устройства със специализирана апаратура.

Терзиев наел детективите няколко дни след зрелищния арест на кмета на Варна Благомир Коцев и месец след задържането на заместник-кмета на София Никола Барбутов, тъй като изпитвал съмнение, че подобно на тях двамата е записван „на ръба на закона“ със специална разузнавателна техника в рамките на засекретено или пък бъдещо мащабно разследване срещу него.

Щателната проверка за подслушвателни устройства в офиса на Васил Терзиев не е открила наличието на такива. Детективите, проверяващи за „бръмбари“ и монтирани скрити камери в кметския кабинет, били изпратени от шефа, по сигурността на софтуерната компания „Терелик“, сред чиито основатели е и Терзиев.

Кметът на София сам заплатил от джоба си операцията по издирването на подслушватели в кабинета си, като според негови познати той изпратил детективите да проверят за бръмбари и в жилището му.

Терзиев се изръсил и с над 15 000 евро за апаратура в кабинета му, която не позволява в периметър от 100 кв.м. да се правят аудио и видео записи, без обаче да бъде блокиран сигналът на мобилните телефони и да бъде спиран интернетът.

„Апаратурата е последен писък на модата и е внесена от Израел. Кметът лично я изпробва – докато е в кабинета си, мобилният му телефон и служебният му телефон не могат да бъдат подслушвани и записвани, тъй като се получава пращящ сигнал. Камери и други мобилни апарати също не могат да извличат и възпроизвеждат звук и картина – след записа при пускането им се чува пращящ сигнал и снежинки, вместо картина“, издава пред „Уикенд“ служител в столична община.

Смях: Общинска съветничка от ПП-ДБ саботира смяната на обслужващата банка на София с обвинения за натиск

Posted on: юли 22nd, 2025 by МИГ No Comments

Докладът на кмета на София Васил Терзиев за смяна на обслужващата банка на София бе отложен при гласуване в бюджетната комисия на Столичния общински съвет по предложение на Благовеста Кенарова от групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, която се оплака от натиск по коридорите на Столична община.

В искането на Терзиев за смяна на обслужващата банка се изтъква, че София – общинска банка обслужва общината от самото си създаване, а с годините в банковия сектор са настъпили много промени и подобрения.

Кметът настоява, че нарасналата конкуренция в банковия сектор е довела до подобряване на качеството на услугите, което налага разглеждане на възможността за смяна на банката с цел получаване на по-добри услуги.

Кметът предлага на СОС Столична община да поиска оферти от 5-те най-големи банкови институции, които работят със системата за електронни бюджетни разплащания – Банка ДСК, “Уникердит Булбанк”, ОББ, “Юробанк България” и Първа инвестиционна банка (ПИБ).

Благовеста Кенарова от ПП-ДБ има опит в сферата на банките, но при искането си за отлагането на доклада каза единствено, че ѝ е нужна допълнително информация: „Аз предлагам точка 4 да отпадне от дневния ред. защото смятам, че като общински съветници във финансова комисия ние не разполагаме с достатъчно информация, а също така не виждам и нашата функция на този етап.“

Председателят на групата на ПП-ДБ Бойко Димитров направи обратно предложение, настоявайки, че докладът е важен и трябва да се обсъди по същество.

Зам-кметът Иван Василев (ПП-ДБ) недоумява защо общинската съветничка от ПП-ДБ иска отлагане, при което Благовеста Кенарова отговаря: „Имам доста аргументи. Ако не се отложи – ще ги кажа, г-н Василев, но искам още нещо да отбележа, което не е обичайно за този общински съвет – никой не може да си позволява да ми казва: Бягай оттука, бе“ и за мен това е насилие върху общински съветник, което е отказано в коридорите на Столична община.“

Куриозното в случая е, че Благовеста Кенарова е майка на представящия се заа журналист Зимитър Кенаров. Името на Кенаров нашуя през 2020 г., когато по беше пребит от полицията по времете на протестите срещу Бойко Борисов, ГЕРБ и Делян Пеевски.

Арестуват и Васил Терзиев?

Posted on: юли 21st, 2025 by МИГ No Comments
Очакваме атаки по кмета на София Васил Терзиев, каза Ивайло Мирчев, съпредседател на „Да, България“ пред БНТ.
По думите му той лично е видял списък с 88 кметове на ПП-ДБ в антикорупционната комисия, които могат да бъдат атакувани.
Втори ден Ивайло Мирчев повтаря медийно разкритие, че кметът иска да банката, която обслужва Столична община.
„Васил Терзиев поиска да бъде сменена банката, която обслужва столицата. Става дума за 3 милиарда лева. Защо е поискал? Защото е нормално столицата да бъде, особено когато става дума за 3 милиарда, да бъде обслужвана от някоя от големите банки или пък няколко от големите банки. И нормално, Столична община е искала оферта от 5-те най-големи банки в България. Съвсем нормална европейска практика. Сегашната банка, която обслужва София, има всякакви индикации, че, част от собствеността е свързана с бизнесмени, близки до Пеевски. Поне според медийни публикации. Което автоматично, в момента, в който Васил Терзиев поиска това от Столичен общински съвет, ще видим и гласуването там, но това ще породи напрежение. Тогава, когато Пеевски владее Комисията за противодействие на корупцията, единственото, което можем да очакваме, е атаки по Васил Терзиев“, каза Мирчев пред БНТ.
Той коментира още, че антикорупционната комисия се е превърнала в бухалка.
„Комисията за противодействие на корупцията се е превърнала в орган за удари по опозиционни политици – кметове, съветници, депутати, бивши министри. Всяка институция, ако бъде овладяна от… както в случая от Пеевски и ортакa му Борисов, може да бъде превърната в подобна бухалка“.
„Дори и в началото, когато са предлагани тези проблеми, някой да е имал най-добрите намерения за това какво да се случи. Защото в България проблем с корупцията има, това е безспорно. Има смисъл от подобна институция по принцип. Но да напомним разликата с Румъния. В Румъния има двама премиери, има две правителства в затвора. Има над 500 висши чиновници в затвора. Защото там подобна институция не беше овладяна от престъпни елементи, а работеше в интерес на държавата. В България това не се случва. В България тази институция в момента работи в интерес на двама души – основно Делян Пеевски и Бойко Борисов“, добави Ивайло Мирчев.

Нов трус: Васил Терзиев уволни „сивия кардинал“ на Столична община

Posted on: юли 15th, 2025 by МИГ No Comments

Кметът на София Васил Терзиев се е разделил с Адриана Попова, наричана „сив кариднал“ и „кмет в сянка“ в Столична община.

Определенията за човек в сянка, когото столичният кмет слуша – дойдоха от лидера на „Спаси София“ Борис Бонев и общинският съветник Стефан Марков. Вторият повдигна въпроса за напускането на Попова в социалната мрежа „Фейсбук“, обявявайки, че „кметът в сянка“ е напуснал.

„Помните ли Адриана Попова, за която писах преди месец, че действа като неформален ръководител на администрацията на Васил Терзиев? Днес вече официално е освободена от поста си. Сега е моментът хора от администрацията да проговорят и да не крият ако неформалната власт продължава“, пише Марков.

Той се интересува още дали има връзка между напускането й и „публичното осветяване на паралелната власт в Столична община“.

Каква длъжност е заемала Попова в Столична община?

Наричана „сив кардинал“ и „кмет в сянка“ в Столична община, но каква точно е длъжността й в местната администрация на столицата?  Временно тя изпълнява длъжността главен секретар на Столична община, а впоследствие е назначена като „главен експерт“ в дирекция „Човешки ресурси“, но по заместване.

„Тя беше назначена от Терзиев за главен секретар на общината за 6 месеца, после отиде в администрацията на главния архитект и „изпоуволни всеки смислен човек“, твърди лидерът на „Спаси София“. „Защо тя и още няколко души вземат кадрови решения – Попова се опитваше да дава нареждания на зам.-кмета по транспорта Илиян Павлов какво да прави и какво да не прави“, заяви Борис Бонев пред bTV през април тази година.

Адриана Попова – специалист по комуникации и управление:

  • Опит: Има над 20 години опит в управление, консултиране, технологии, бизнес и медийна интелигентност, и стратегически комуникации.
  • Длъжности:
    • През септември 2020 г. е назначена за старши съветник „Корпоративни комуникации“ и ръководител на отдела „Корпоративни комуникации“ в Telenor България (сега Yettel).
    • Водила е редица индустриални асоциации, включително AIBEST (Асоциация за иновации, бизнес високи постижения, услуги и технологии), IPMA Bulgaria (Международна асоциация за управление на проекти България) и GEM Bulgaria (Глобален монитор на предприемачеството).
    • Няколко пъти е била съветник в правителства и дори заместник-министър на електронното управление.
    • Била е директор на „Летище Пловдив“.
    • Управлява компанията „А Дейта Про“, която търгува с информационни потоци, свързани с Източна Европа за чуждестранни абонати.
  • Бивша съпруга на Илия Кръстев, който сега е съпруг на Юлиана Плевнелиева.

Скандал! София оборудва трамваи с домашни турски климатици 8595 лв. без ДДС

Posted on: юли 8th, 2025 by МИГ No Comments

Подобни на домашни климатици се инсталират в кабините на ватманите на по-старите модели трамваи в София. Това разкри общинският съветник от „Да, България“ Симеон Ставрев, който сигнализира, че освен всичко друго уредите са поръчани на петорно по-високи цени в сравнение с аналогичните модели в търговската мрежа.

„Турски климатици за по 8595 лв. без ДДС ще монтира общинското дружество Столичен електротранспорт ЕАД върху „до“ 70 стари трамвая. Цената изглежда сравнително висока. Намирам почти същите в Амазон за 805 евро. Не може уред с монтаж, който изглежда да може да се монтира и в камион, кемпер, ван и т.н. да струва в пъти повече, отколкото се намира на свободния пазар. Дори не искам да коментирам факта, че са сложили вертикални, а не хоризонтални външни тела“, пише Ставрев в профила си в социалната мрежа X.com.

Към публикацията си той прилага снимки на вече оборудвана мотриса по линия №10, както и извлечение от обществената поръчка. Климатиците са на турската фирма Webasto Thermo Comfort İklimlendirme Sis. Tic. Ltd. Şti. от град Маниса. Изпълнителят на обществената поръчка е „Кампус М“ ЕООД, представлявано от Мустафа Кадир Мустафа. Фирмата ще получи за климатиците 601 650 лв. без ДДС и е единствен участник по тази обособена позиция.

„Към 2021 г. има само двама служители и 65 000 лв. оборот. През 2024 г. оборотът ѝ е скочил почти 10 пъти с поръчката на Столичен електротранспорт ЕАД“, разказва Ставрев. И добавя:  „В никакъв случай не отричам нуждата от климатизация на кабините на ватманите. Имаме нужда от нов подвижен състав – трамваи, тролеи, авотбуси. Работа е на ръководствата на общинските транспортни фирми да търсят финансиране. Ще добавя и че в трамвай 20 например все още няма никаква климатизация през лятото и почти всички прозорци са отворени, за да не прегреят пътниците.“

 

Васил Терзиев разкри отклонявани ли са общински пари за ПП и ще подаде ли оставка

Posted on: юли 6th, 2025 by МИГ No Comments

„Не виждам причина да подавам оставка – излиза един запис, който никой не знае откъде е, чуват се не много приятни неща в разрез с това, за което аз и ПП се борим. Взимат се веднага мерки да се разделя със заместник-кмета, да назнача проверки в двете общини, затягаме контрол откъм проверка на обществени поръчки и процеси“.

Това заяви кметът на София Васил Терзиев в интервю за БНТ по повод т.нар. корупционен скандал, в който бяха замесени зам.-кметът Никола Барбутов, районни кметове и общински съветници от „Продължаваме промяната“. Коментарът на Терзиев бе по повод фейсбук призивите да напусне доброволно поста, като намекна, че те не идват от случайни хора, а от политически обвързани такива. По-рано, но пред Нова тв, столичният градоначалник бе дал заявка, че ще подаде оставка, ако корупцията стане системен проблем в общината, който той не може да реши.

Според него сегашната ситуация не се различава от това, което се е случвало години наред, единствената разлика са институциите, които „могат да работят много бързо, но избирателно“ – намек за скоростта, с която антикорупционната комисия се залови с този проблем, но я няма по отношение на властимащите. Кметът заяви, че няма как да знае абсолютно всичко, което се е случвало в звената и районните администрации, а има отношение към това как работят системите и постоянно да затяга контрола.

„Знам какво е правил Барбутов от гледна точка на всички проекти, които са се движели по неговото звено – кои са обектите, какво се прави по тях. Гонил съм цялото звено да не се изпускат срокове, но сами разбирате, че моят контрол се свежда до това да има системи, които да не позволяват да се отклонява публичен ресурс“, посочи той

По думите му в момента се проверяват свързани лица и обществени поръчки и на пръв прочит няма нещо нередно. Ако нещо се е отклонявало, институциите трябва да го докажат, заяви кметът. Васил Терзиев коментира и критиките на бившия коалиционен партньор на ПП-ДБ – лидерът на „Спаси София“ Борис Бонев:

„Не мисля, че г-н Бонев може да се похвали с пълно знание за това какво се случва при всеки един негов кмет и общински съветник, за да се изказва толкова смело. Аз работя с цели и система, която постоянно се стремя да надграждам“.

Терзиев каза още, че не може да гарантира дали са отклонявани пари за касата на „Продължаваме промяната“, но може да каже дали обществени поръчки са обявени на по-високи цени от пазарните и дали кандидати са нечестно отстранявани. Проверката за това ще завърши след няколко седмици.

„Всеки един кмет, не само на „Промяната“, би трябвало да бъде проверяван по еднакъв начин. Аз се боря за равнопоставено отношение и работя еднакво с всеки един кмет от всяка политическа партия. Всеки един проблем, който съм видял, съм го адресирал и смятам, че това ти от коя партия си няма никакво значение за това дали институциите работят“, посочи той.

Събирането на оферти за сметопочистващи фирми е удължено с още две седмици и се очаква до края на юли всички да бъдат разгледани. Терзиев заяви, че борбата с незаконните сметища продължава и разкритикува бездействието на държавните институции, по-конкретно, екоминистерството.

„Няма как общината сама да реши някои неща без подкрепа от институциите. Болно ми е, че не само не срещаме подкрепа, а понякога и открит саботаж на нашите опити да свършим нещо полезно“, заяви столичният кмет.

Проверка на Васил Терзиев установи измами за милиони при ГЕРБ в Столична община

Posted on: юли 1st, 2025 by МИГ No Comments

Столичната община е сезирала европейската прокуратура за потенциални нарушения в завода за отпадъците на София при управлението на ГЕРБ. Те засягат и европейското финансиране за изграждането на съоръжението и биха могли да доведат до до връщане на вече усвоени европари. Съоръженията за третиране на отпадъците струваха общо 345 млн. лева, а по-голямата част бяха от еврофондовете.

Съмнението е, че са манипулирани данните за процента на отделена пластмаса. Според заложеното в проекта общината трябвало да постига 9.5% отделяне на рециклируеми отпадъци от общите количества битова смет. Този критерий е проследяван от Европейската комисия и трябвало да се постига в първите 5 години от работата на завода. По принцип, ако критериите за устойчивост не се изпълняват, могат да бъдат наложени санкции и връщане на вече усвоени пари

Подозрението на настоящия кмет Васил Терзиев и екипът му е, че данните за процента на отделени за рециклиране отпадъци е манипулиран с помощта на фирмата, която е имала договор за отделянето на боклуците. На хартия от завода е изнасяна пластмаса, но всъщност в камионите е имало битови отпадъци, които са изсипвани на старото сметище в Долни Богров. Към онзи момент то се „рекултивираше“ със заравяне на боклуци. Предполага се, че по този начин са извозени поне 200 000 тона битови отпадъци.

Случайно с толкова е надвишено количеството боклук, което можеше да се изсипе в Долни Богров за рекултивацията на депото, коментира зам.-кметът по екологията Надежда Бобчева.

Новината за действията на общината беше съобщена една седмица, след като в Столичната община се разрази скандал за манипулиране на обществени поръчки и партиен натиск. Той тръгна от твърдения на кметовете на „Люлин“ и „Младост“ и двама общински съветници от „Продължаваме промяната“ за корупционни практики, в които са замесени представители на партията, но не и кметът Васил Терзиев. Терзиев пък започна проверка на съмнителните търгове и обяви, че пише антикорупционни мерки.

Проверка на договори с европари

„Сезирахме Европейската прокуратура относно потенциални злоупотреби, свързани с управлението на отпадъците в столицата и работата на Столично предприятие за преработка на отпадъци (СПТО) по време на предишното управление на Столична община“, каза във вторник кметът Васил Терзиев.

Той обясни, че сигналът призовава за проверка на договорите, финансирани с европейски средства, и тяхното изпълнение, за анализ на възможни „нарушения на Наказателния кодекс, за присвояване на публични средства, документна измама, измама с европейски средства и престъпление по служба“.

До съмненията се стигнало слред сравняване на данни от работата на завода покрай проверките от институциите от последните месеци. А основната причина била, че в момента трудно се постигали и 4% отделяне на рециклируеми материали при по-добре работещи системи, а преди това процентът бил 9.5-10.

Сигналът е подаден към европейската прокуратура, защото ставало въпрос за проект, финансиран със средства от ЕС. Освен това по почти всички сигнали, подавани от общината към местната прокуратура, включително и свързани с отпадъци, до момента нямало резултат. Последният отговор по подобен случай бил, че има престъпление, но няма виновни, добави Васил Терзиев.

Предполагаемата схема

Настоящото ръководство на Столичната община твърди, че схемата е действала от 2016 до 2021 г. Тя е минавала през фирмата, която в този период, а и след това – до началото на 2024 г., има договори за предварително отделяне на рециклируеми отпадъци от общия боклук, постъпващ в завода за боклука крй село Яна. Името ѝ не беше съобщено пред микрофоните, но след това представителите на местната власт обясниха, че става въпрос за „Екобулсорт“. Проверка в регистъра на обществените поръчки потвърждава, че дружеството има няколко контракта за сепариране на отпадъци с общината.

Проверки на настоящото ръководство на завода и на общината показали, че докато те са действали има случаи, в които формално от завода е излизала пластмаса за рециклиране, купена от същата тази фирма, но всъщност е изнасяна битова смет.

„Един камион на тази фирма, с определен регистрационен номер излиза от завода, натоварен по документи с пластмаса. След 20 минути същият този камион изсипва битов отпадък на старото депо в Долни Богров. Разстоянието между завода и депото с тежка техника се изминава за 18 минути“, разказа зам.-кметът Надежда Бобчева. Според нея са засечени 200 курса, направени по този начин.

Според директора на завода за отпадъци Николай Савов, ако камионите отидат до базата на дружеството, а след това се върнат, за да пренасят отпадъци до сметището в Долни Богров, това би им отнело 4 часа.

По думите му „Екобулсорт“ е получавала по 2.5 млн. лева на година за сепарирането на боклуците, пристигащи в завода за отпадъци, а плащала по 60 000 – 70 000 лева за изкупуването на пластмасата.

Няколко договора

Проверка в регистъра на обществените поръчки показва, че дружеството има няколко договора със Столичната община за отделянето на рециклируеми отпадъци от постъпващите в завода за боклук количества. Първата поръчка за тази дейност е обявена и приключена през 2015 г. По нея договорите са два, приключват през 2016 г. и по тях са платени над 5.2 млн. лева без ДДС.

Втората поръчка е възложена в края на 2017 г., а договорът по нея приключва в началото на 2019 г. По него са платени 2.4 млн. лева без ДДС. Третата поръчка е обявена през 2021 г., договорът по нея е действал от същата година до 2023 г. и са платени 6.2 млн. лева.

Дружеството „Екобулсорт“ е участвало в консорциум в част от търговете. Според справка в търговския регистър то е собственост на организацията за оползотворяване на отпадъци „Екобулпак“. Mediapool очаква коментар от дружеството, което има и договор със Столичната община за система за разделно събиране на отпадъци в част от София.

В последните месеци местната власт е в спор с организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки. Причината е, че те атакуваха в съда завишените изисквания за системите за разделно събиране, които общината иска да наложи с цел по-голяма ефективност.

Фирма на ПП-ДБ с поръчки от Столична община за 41 млн. лв. Записът между Барбутов и Тодоров е направен от КПК

Posted on: юни 26th, 2025 by МИГ No Comments

Една от близките до ПП и ДБ фирми, за които става дума в записа, предизвикал оставката на Кирил Петков, е получила поръчки за над 41 млн. лв., показва проверка. Ето и кои са те:

Записът на разговора между заместник-кмета на София Никола Барбутов и кмета на „Люлин“ Георги Тодоров, станал причина за оставката на съпредседателя на ПП Кирил Петков, е бил направен от Антикорупционната комисия, съобщава БНТ.

Това е станало при разследване за корупция в Столичната община.

В случая службите са успели да „пробият“ мобилните телефони на кметовете на „Продължаваме промяната“. По този начин, без да подозира, Тодоров е бил поставен под контрол.

Очаква се записът да бъде приобщен към материалите по разследването.

Никола Барбутов подаде оставка като зам.-кмет на София, четирима обвинени за подкупи след акцията на КПК
Никола Барбутов подаде оставка като зам.-кмет на София, четирима обвинени за подкупи след акцията на КПК

Терзиев го освободи от длъжност и назначи вътрешен одит, Барбутов и още един обвиняем са в ареста за 72 часа

На въпросния аудиозапис с продължителност около 24 минути се чуват два мъжки гласа, които обсъждат обществена поръчка за район „Люлин“ и определянето на победител за нея – конкретна фирма, която помага на „Продължаваме промяната“.

Единият глас обяснява, че има няколко фирми, които ще помагат на партията ПП и е добре да им се създадат добри условия. Той посочва неколкократно, че няма нищо фиксирано, особено ако фирмата е дала неатрактивна оферта, и допълва, че това не е като модела ГЕРБ.

Вътре се посочват конкретни имена на фирми и политици – Лена Бориславоа, Кирил Петков, Иван Модев.

Тук можете да чуете целия запис.

Мъжът, за когото се твърди, че е отведеният с полиция във вторник зам.-кмет по европейските проекти и туризма Барбутов, обяснява, че е създал екип от експерти, които помагат вече на два района да забързат поръчките си. Това били „Искър“, който доскоро се управляваше от Ясен Русев от „Продължаваме промяната – Демократична България“, и „Младост“ с кмет Ивайло Кукурин.

От разговора се разбира, че въпросният екип помага и за избора на определени фирми, които после помагат на партията.

Човекът, посочен за Барбутов, обяснява, че бил помолен от „Иван Модев“ да помогне с експертите си за поръчките в „Младост“. На въпрос какво иска „Модев“ отговорът е: „Давам ти един пример. Един от изпълнителите, които още не са си взели парите, плати кампанията за Ясен“.

Човекът, посочен за кмета на „Люлин“, пита дали партийното ръководство е замесено. Отговорът е: „Говори с Иван“.

После се обяснява, че „има едни фирми, ако можем да им помогнем, ама не на всяка цена, те ще ни помогнат на нас“.

Гласът, за който се твърди, че е на Барбутов обяснява също, че „нищо не е на всяка цена“. И обяснява, че експертите, които биха помогнали на районната администрация, по-скоро ще преценят дали съответната фирма има някакъв шанс да спечели поръчката.

Това можело да стане и през елиминиране на конкуренцията, но заради пропуски в документацията или по друг обективен критерий. „Няма никой да прави свинщини, да изгърми 5 фирми“, казва гласът, за който се сочи, че е на Барбутов.

„Казваш му кой искаш да спечели (на експерта, който помага за поръчката) и той ти казва дали е реалистично или не е. Ако не е – действай, както е по ред, както е феър“, казва гласът, за който се твърди, че е на Барбутов. Допълва, че ако печели някой друг, „не ходим да говорим с него, никой не изнудваме“. „Не е тоя модел, който, ако искаш да ти станат нещата, даваш…“

Ние им помагаме, те ни помагат

Същият глас посочва и няколко собственици на дружества, на които можело да се помага. Споменават се имена като „Боби Беширов“, за когото се казва, че е бивш председател на общинския съвет в Неделино от ПП, който напуснал, за да си гледа бизнеса, „Жоро Николов“ с фирмата „Заечки“, мъжът на „Султанова“ (жена със същата фамилия – Татяна Султанова беше депутат от ПП), „Калистратов“. Посочва се, че по подобен начин вече се работело по поръчки за училища, детска градина, саниране на сгради в „Искър“ и „Младост“, както и такива, правени от единия участник в разговора, сочен за Никола Барбутов.

След това гласът, за който се твърди, че е на Барбутов, обяснява, че срещу помощта от страна на администрацията, фирмите давали 6% и „не е тип ГЕРБ да вземеш 20% аванс“.

„Като те вече вземат пръчката, се връщат за издръжката на партията половината (от 6-те процента – бел. ред.), а останалото – за твоя екип“. Казва се още, че парите за партията се връщали като дарения през „НПО-то на този, Евгени Ангелов“. На няколко пъти се посочва, че така била платена „кампанията на Ясен“.

Появи се запис как се разпределят поръчки в София: „Казваш му кой искаш да спечели, ако не става – действай феър“

Posted on: юни 25th, 2025 by МИГ No Comments

Запис с непотвърдена автентичност, в който се говори за разпределяне на обществени поръчки срещу финансова помощ за „Продължаваме промяната“ (ПП), беше изпратен до много медии в сряда. На него се чуват гласовете на двама мъже. Подателите твърдят, че това са кметът на софийския район „Люлин“ Георги Тодоров и заместник-кметът на София по европейските проекти и туризма Никола Барбутов, който беше задържан във вторник.

Изпращачът формално е Kiril Kirilov, а в писмото се обяснява, че „ние сме определена група от хора, които отдавна събираме материали, които да покажат какво се случва в София и как корумпираните пипала идва не от друго място, а от парламента“. След това се отправя молба да се пита кметът на „Люлин“ за среща с „арестувания заместник-кмет Никола Барбутов, в която му е предоставена схема за източване на обществени поръчки“. И за да били по-точни въпросите се прилага въпросният запис, както и тайм кодове на интересните места в него.

Към момента все още няма коментар от „Продължаваме промяната“.

Има сигнал, няма сигнал

В понеделник кметът на „Люлин“, колегата му от „Младост“ Ивайло Кукурин и общинските съветници от ПП Димитър Шалъфов и Драгомир Драгомиров обявиха, че напускат партията заради опити да се манипулират обществени поръчки срещу проценти и комисиони за партията. Четиримата казаха, че са сигнализира ръководството на партията за това, но реакция нямало. Схемата, която описаха, отговаря на разговора на анонимния запис.

Иначе във вторник от ПП отрекоха да има сигнали за корупция и проблеми. В сряда кметът на „Люлин“ Георги Тодоров написа във Фейсбук, че е преди окончателното си решение да напусне партията е уведомил двама членове на Изпълнителния съвет на партията, че „висш партиен кадър ми е предложил подкуп“.

Малко след това до медиите беше изпратен и въпросният запис. Той започва с това как мъж ходи по някакви коридори, среща някой по пътя си и пита „Барбутов горе ли е?“. След това влиза някъде и поздравява „г-н Барбутов“. Гласът на поздравяващия прилича на гласа на Георги Тодоров.

Екип от експерти

Следва разговор в който мъжът, за който се твърди, че е отведеният с полиция във вторник зам.-кмет по европейските проекти и туризма, обяснява, че е създал екип от експерти, които помагат вече на два района да забързат поръчките си. Това били „Искър“, който до скоро се управляваше от Ясен Русев от „Продължаваме промяната – Демократична България“, и „Младост“ с кмет Ивайло Кукурин.

Човекът, посочен за Барбутов обяснява, че бил помолен от „Иван Модев“ да помогне с експертите си за поръчките в „Младост“ На въпрос какво иска „Модев“ отговорът е: „Давам ти един пример. Един от изпълнителите, които още не са си взели парите, плати кампанията за Ясен“.

Човекът, посочен за кмета на „Люлин“, пита дали партийното ръководство е замесено. Отговорът е: „Говори с Иван“.

После се обяснява, че „има едни фирми, ако можем да им помогнем, ама не на всяка зена, те ще ни помогнат на нас“. Гласът, за който се твърди, че е на Барбутов обяснява също, че „нищо не е всяка цена“. И обяснява, че експертите, които биха могонали на районната администрация, по-скоро ще преценят дали съответната фирма има някакъв шанс да спечели поръчката.

Това можело да стане и през елиминиране на конкуренцията, но заради пропуски в документацията или по друг обективен критерий. „Няма никой да прави свинщини, да изгърми 5 фирми“, казва гласът, за който се сочи, че е на Барбутов.

„Казваш му кой искаш да спечели (на експерта, който помага за поръчката) и той ти казва дали е реалистично или не е. Ако не е – действай както е по ред, както е феър“, казва гласът, за който се твърди, че е на Барбутов. Допълва, че ако печели някой друг, „не ходим да говорим с него, никой не изнудваме“. „Не е тоя модел, който, ако искаш да ти станат нещата, даваш…“

Ние им помагаме, те ни помагат

Същият глас посочва и няколко собственици на дружества, на които можело да се помага. Споменават се имена като „Боби Беширов“, за когото се казва, че е бивш председател на общинския съвет в Неделино от ПП, който напуснал поста, за да си гледа бизнеса, „Жоро Николов“ с фирмата „Заечки“, мъжът на „Султанова“ (жена със същата фамилия – Татяна Султанова беше депутат от ПП), „Калистратов“. Посочва се, че по подобен начин вече се работело по поръчки за училища, детска градина, саниране на сгради в „Искър“ и „Младост“, както и такива, правени от единия участник в разговора, сочен за Никола Барбутов.

След това гласът, за който се твърди, че е на Барбутов, обяснява, че срещу помощта от страна на администрацията, фирмите давали 6% и „не е тип ГЕРБ да вземеш 20% аванс“.

„Като те вече като вземат пръчката се дърпат за издръжката на партията половината, а останалото – за твоя екип“. Казва се още, че парите за партията се връщали като дарения през „НПО-то на този, Евгени Ангелов“. На няколко пъти се посочва, че така била платена „кампанията на Ясен“.