Posts Tagged ‘стомана индъстри’

„Стомана“ поиска вода от празния язовир „Студена“

Posted on: януари 12th, 2020 by МИГ No Comments

Стомана“, заради чието снабдяване с вода от празния язовир „Студена“ бе задържан министърът в оставка Нено Димов, започна офанзива да й се разреши отново да черпи от оскъдния обем на водоема.
В писмо до премиера Бойко Борисов синдикатите в металургията бият тревога, че „падането на температурите води до замръзване на законно използваните и разрешени алтернативни източници на вода за промишлени нужди. Това е изключително опасно, защото ще доведе до тежки последици върху металургичното оборудване и в крайна сметка до трайно спиране дейността на предприятието, което е единственото стоманодобивно предприятие в България“. Следват уверения, че производството на завода е „типична зелена, кръгова индустрия“, че той дава хляб на 1500 души, също перничани, а производството на стомана е основен европейски приоритет и няма развита държава в света без стоманодобив.

„Стомана индъстри“ иска да ползва 5-6 хиляди кубични метра вода от язовир „Студена“ и то само в случай на замръзване на алтернативните източници“. „Ние разбираме отлично деликатната и сложна ситуация, в която се намират Правителството и общинската управа, но осигуряването на тази възможност за „Стомана индъстри“ няма по никакъв начин да се отрази на водоснабдяването на гр. Перник. Евентуалното спиране обаче на предприятието по тази причина ще нагнети допълнително напрежение и ще усложни и без това сложната обстановка“, изтъкват профсъюзните лидери, подписали писмото – Васил Яначков за федерация „Металици“ на КНСБ и Людмил Павлов от федерация „Металургия“ на „Подкрепа“.

В последните дни и кметът на Перник Станислав Владимиров, и екоминистерството категорично заявиха, че в тази критична ситуация „Стомана“ няма да получи вода от яз. „Студена“. Синдикалното писмо до Борисов е само един елемент от кампанията за включване на предприятието обратно към язовира. В последните дни неговата управа обяснява как има международни поръчки, чиято забава ще го принуди да измести производството си извън България. В репортаж по БНТ пък бе изтъкнато, че „Стомана“ е редовен платец на местното ВиК, което щяло да фалира без нея.

Именно заради това, че е продължил да отпуска вода на тази фирма и на „Топлофикация“-Перник в условията на криза, екоминистърът Нено Димов е с обвинение за умишлена безстопанственост. Язовир „Студена“ не би следвало да се ползва за промишлени нужди от пернишката промишленост. За тази цел предприятията имат водохващания от река Струма, могат да ползват и язовир „Пчелина“. В него към момента има почти 20 млн. куб. м полезен обем, докато в язовир „Студена“ към края на декември имаше едва 1.525 млн. За да се черпи вода от „Пчелина“ обаче трябва да се възстанови помпената станция и да се отпуши бетонен канал – и двете занемарени и разграбени през годините. Същевременно промишлените предприятия ползват много по-евтино водата на Перник от перничани. Колко точно вода плащат и колко ползват – никой не знае. Фирмата заплаши със съд „Софийска вода“ заради единствения известен анализ на водната криза в града, според който излиза, че към промишлената зона на града е изтичала много повече вода от официално признатото. „Стомана“ твърди, че напротив – няколко пъти сама е подавала сигнал, че й се подава ненужно много вода, но никой не е реагирал.

Перничани продължават своите протести заради жестокия воден режим и дори планират да ги пренесат в София. Техните искания са: за трайно решаване на проблема с безводието в града, безвъзмездна държавна помощ за общината, намаляване на сметките им за вода, както и оставки на всички длъжностни лица, отговорни за кризата. Недоволните перничани настояват също така хидроинженери и специалисти възможно по-скоро да изработят авариен план за справяне с бедствието

Междувременно стана ясно, че кадър на младежката организация на ГЕРБ – Борислав Иванов, поема управата на ВиК-Перник.

„Стомана – Перник“ съди „Софийска вода“ заради доклада за водата

Posted on: януари 7th, 2020 by МИГ No Comments

„Стомана – Перник“ ще съди „Софийска вода“ „заради неверни данни в доклад, в който се твърди, че в индустриалната зона се изливат 290 л в секунда вода от язовир „Студена“. Това съобщи директорът на „Стомана Индъстри“ Константин Стаменов.

По думите му целият отток на язовира е 350 л в секунда преди режима. „Ако 290 л се изливат в „Стомана“, то вода няма да стига до града. Това излиза от доклада на „Софийска вода“, ние сме ги предупредили, те не реагираха и ще ги съдим“, обясни Стаменов пред БиТиВи.

Той увери, че в началото на ноември предприятието е спряло да ползва вода от язовира и не е имало нерагламентирано отклоняване на води.

„Консумацията на вода на предприятието е намалена преди 15-20 години. Ние инвестирахме 20 милиона във водния цикъл и консумацията на завода падна. Тя в момента е 2% от консумацията на града преди режима“, каза още директорът на „Стомана“.

Той обяви още, че заводът използва вода за промишлени нужди, защото тя не преминава през пречиствателна станция.

„Когато стана ясно, че предстои режим на водата, ние помолихме да бъде намален дебитът към нас. Имахме притеснения още през лятото, че ще се стигне до режим. Не сме подавали сигнал, защото това е отговорност на „ВиК – Перник“. Всеки месец подаваме заявление какви количества ще са нужни за предприятието, като обикновено дебитът е над този, който ни е необходим. Разрешението за това се подписва от министъра на околната среда“, допълни Стаменов.

„Стомана“ обяви, че не краде водата на Перник

Posted on: декември 30th, 2019 by МИГ No Comments

Завод „Стомана“ очаква държавата да обяви, че не се отклонява вода за нуждите на завода, което да е причина за безводието в града. Това се разбра от думите през „Нова тв“ на Константин Стаменов, директор „Стратегическо планиране и инвестиции“ в стоманодобивното предприятие.

Стаменов обяви, че на 13 декември „Софийска вода“ е излязла с доклад, за който „Стомана“ не е бил уведомен и изрази учудване, че информацията е излязла по медиите и се е създало грешно впечатление на гражданите. Стаменов нееднократно изказа възмущението си, че докладът на „Софийска вода“ не е получен от тях по официален път и дори не са ги предупредили, че ще правят такъв. От „Стомана“ смятат дори да стигнат до съда, ако докладът не бъде изтеглен, защото бил писан от хора, които никога не са били на място и съдържа манипулативни внушения.

Според Стаменов, в доклада пише, че 80% от водата отива в „Стомана“, а не в Перник. „Ако се прочете, ще се остане с впечатление, че се отклонява много вода. В него пише, че 290 литра в секунда се подават в индустриалната зона в клон 2, а целият оток е 350 литра в секунда Този доклад е писан от човек, който не е стъпвал в Стомана“, посочи той.

Според него кранът, за който се твърди в доклада, е сменен, а „Стомана“ е на ограничителен режим. „Няма в „Стомана“ вода за производствени нужди, а хората в Перник да са на режим“, категоричен бе Стаменов.

„При 70-годишни тръби къде да отива водата?“, отговори той на въпроса къде, в такъв случай, отива водата на Перник.

Пред bTV пък министърът на икономиката Емил Караниколов обяви, че язовир „Студена“ вече е стигнал до мъртвия си обем.

„Допреди три дни подаваха информация на кмета на община Перник, че водният обем е 4,5 млн. кубика в язовир „Студена“, а реално се оказа, че обемът е 2,6 млн. Това означава, че отиваме към мъртъв обем“, посочи Караниколов и добави, че, за да няма измерване на водните количества на око, държавата е осигурила уреди и датчици, а в следващите дни ще се проведат и акции за засилване на подаваните обеми.

„Единият от вариантите е да се пусне сонда на дълбочина около 35 м, но преди това трябва да се направят изследвания, за да се установи дали сондирането няма да навреди на екосистемата. Междувременно се налага и спешен ремонт на пречиствателната станция, за да се осигури питейна вода и да не се губят количества при процеса на пречистване. Най-тежкият период за жителите на Перник и региона предстои и ще бъде през следващите 20 дни – именно това е периодът, в който има опасност количествата да паднат до мъртъв обем – каза още Караниколов. – Същевременно започват работи и по подмяната на остарялата инфраструктура в района. Около 2,2 млн. лева ще струва изместването на трасето на клон 2 от водопроводната мрежа на Перник. Работим за овладяване на основните проблеми на ВиК“, поясни още министърът.

Още днес започват реалните дейности по изграждане на нов утаител на пречиствателната станция за питейни води на Перник. Целта е това да доведе до по-добро качество на подаваната за населението вода и да гарантира използването на водата и от мъртвия обем на язовир „Студена“.

Също днес се очаква да започне работата и по изместването на трасето на преминаващия през промишлената зона на Перник клон 2 от водопровода, където се губят големи количества вода. Неговото изграждане ще бъде финансирано от държавата с около 2 млн.лв. и ще бъде извадено от проекта за водния цикъл, чиято реализация предстои, за да няма санкции от управляващия орган.

От днес главният инженер на ВиК- Стара Загора ще поеме оперативното ръководство на пернишката водоснабдителна фирма. По думите на зам.-министъра на регионалното развитие Николай Нанков това се налага заради влошеното здравословно състояние на новоназначения прокурист на местното дружество Камен Каменов.

Намерен е механизъм за осигуряването на заемни средства за оперативни разходи на водното дружество в Перник. Парите ще бъдат осигурени чрез заеми от други държавни предприятия с принципал МРРБ. По списък, подаден от ВиК, са осигурени и резервни части.

Перник е на воден режим от 18-ти ноември. Заради драстичното намаляване на водата в язовир „Студена” и доближаването до мъртвия му обем на 21-ви декември в града бе обявено бедствено положение. От 28-ми декември режимът бе удължен с още 30 дни. Прокуратурата започна разследване на длъжностни лица от общинската и областната администрация за това, че в периода 2017 – ноември 2019 г. не са положили достатъчно грижи, съответно за водопреносната и водоснабдителната мрежа в Община Перник, и за стопанисването на водния ресурс в яз. “Студена“. Разследването се води за безстопанственост. Новият главен прокурор Иван Гешев пък взе делото под специален надзор.

„Стомана” Перник откраднала вода за над 100 млн. лв.?

Posted on: декември 18th, 2019 by МИГ No Comments

Пернишкият завод „Стомана“ е ползвал 5 пъти повече вода, отколкото е заявявал и плащал, пресмята в свое разследване сайтът Offnews.bg.

290 литра вода в секунда са отивали към индустриалната зона на Перник, стана ясно от доклад на Софийска вода, оповестен тези дни. Докладът е направен от служители на „Софийска вода“ за периода 25–28 ноември 2019 г. и е изискан от председателя на Общински съвет – Перник Димитър Колев.

Така въпреки заповедта на министъра на екологията Нено Димов от 11 ноември 2019 г. водата за промишлени нужди на завод „Стомана“ да бъде спряна, за завода са отивали по 290 литра вода в секунда. Обяснението е, че кранът към индустриалната зона на Перник е повреден.

Ако приемем, че месецът е 30 дни, 290 литра в секунда означава, че „Стомана“ ползва 751 680 куб. метра вода. Ако месецът е 31 дни, излиза, че количеството е 776 736 куб. метра.

От януари тази година завод „Стомана“ заявява в министерството на екологията, че ползва 150 000 куб. метра вода.

Значи всеки месец „Стомана“ е ползвал 600-626 хиляди кубика вода повече, отколкото е заявявал.

Цената на водата в Перник за битови абонати е 1,369 лева за кубически метър. В сайта на ВиК-Перник няма ясна тарифа колко струва водата за промишлени нужди, но от различните такси би трябвало да се оскъпи с около 50%. Но дори да вземем най-ниската възможна цена, излиза, че всеки месец завод „Стомана“ е плащал между 821 000 лева и 857 000 лева по-малко за водата, която е разходвал.

Ако към това прибавим и таксите, които би трябвало ВиК да начислява за ползването на вода за промишлени нужди, сумата набъбва до 1,2-1,3 милиона лева месечно.

Тази сума обяснява рекордните загуби, които се пишат на битовите абонати в Перник. Според заявките към МОСВ за питейни нужди на Перник месечно отиват 1 550 000 куб. метра, а по водопреносната мрежа се губят рекордните 75%. Това означава, че жителите на Перник и селата наоколо потребяват по-малко от 400 000 куб. метра на месец, а 1 150 000 куб. метра се осчетоводяват като загуби по трасето.

Ако извадим 600 000 литра месечно, които са записани като загуба, за да не ги плати „Стомана“, излиза, че загубите са 550 000 куб. метра, което е под 60% и е сравнимо със загубите в други градове със стара водопреносна мрежа.

Освен това става ясно, че при цялата криза в Перник за промишлени нужди завод „Стомана“ е ползвал 40% от цялата вода за Перник, заедно със загубите и почти два пъти повече вода, отколкото реално ползват перничани за пиене.

Тези сметки обясняват защо години наред „Стомана“ отказва да черпи вода от специално пострения за нея язовир „Пчелина“, въпреки многократните настоявания на „Напоителни системи“. Дори водата от там да е двойно по-евтина, отколкото от „Студена“, количеството е 6 пъти по-голямо. А тъй като „Стомана“ би бил единствения ползвател на вода от яз. „Пчелина“, количеството не може да се скрие като загуби по трасето и да се надпише в сметките на битовите абонати.

Сметките показват и пълното безхаберие на министерството на екологията и лично на министър Нено Димов, който всеки месец подписва план колко вода да се черпи от язовор „Студена“. През миналата година той е разрешавал по 280 000 кубика на метър на „Стомана“. От януари тази година ги е намалил на 150 000 кубика. Заводът не е възроптал, не е намалил производството си. Просто е продължил да ползва 750 000 кубика месечно, но вече е плащал не 280 000, а само 150 000 кубика.

Не се знае откога разваленият кран пропуска по 290 литра в секунда. Възможно е това да е от десетилетия и спестената от „Стомана“ сума за вода да надхвърля 100 милиона лева.

Междувременно, докато чакат държавата все пак да свърши някаква работа, вчера група от около 30-ина човека от близките до Перник села Драгичево, Рударци и Кладница се заеха с почистването на каптажите на Витоша. С помощ на моторни резачки и подръчни материали те проправиха път, за да може да мине багер, който да премести част от морените.

 

„Стомана индъстрис“ само с глоба за огромното замърсяване на Перник!

Posted on: септември 29th, 2019 by МИГ No Comments

Скандалът със замърсяването в Перник се разгаря. След като от ековедомството установиха, че „Стомана Индъстрис“ е големият замърсител в града, стана ясно, че те тормозели жителите освен с опушване на бакелит, и с невероятен шум през нощта. Скандално обаче ще се разминат само с глоба, негодуват перничани.

Независимо, че при извършената незабавна проверка по сигнал на граждани за миризма на бакелит в района на с. Кралев дол и квартал “Църква“, се установени, че замърсяването на въздуха идва точно от „Стомана Перник“, от регионалната инспекция решиха да им се размине тънко – само с глоба и то не с точна сума, а с възможност да варира от 10 000 до 500 000 лв.

„Наглост! Години наред проверки установяват, че „Стомана Перник“ обгазява жителите на града, но никой не предприема действия за нейното затваряне. Това е чист политически чадър, който е разтворен над тях. В задачата се пита кой и защо толкова яростно брани „Стомана Перник“. След толкова констатирани нарушения от една страна за замърсяване на въздуха, от друга за неблагоприятни условия на работа на служителите, включително нарушаване на правата на работниците, „Стомана Перник“ отново минават по тъча.

Отделно от скандалното предприятие се покриха и категорично отказват всякакъв коментар по темата. Кога ние, жителите на града, ще получим отговор от тях. Кога перничани ще разберат какви са тези протекции към „Стомана Перник“. Докога ще се разминава на едни само с глоби, вместо с присъди?“, питат в сигнал до ПИК хора от Перник.