Posts Tagged ‘стоян денчев’

Студентите от УниБИТ се възмутиха от “подигравките“ за паметника на Стоян Денчев

Posted on: септември 20th, 2025 by МИГ No Comments

В събота вечерта на редакционната поща медиите пристигна e-mail от Георги Николов – председател на Студентския съвет на Университета по библиотекознание и информационни технологии.

Писмото на Николов е провокирано от подигравките за паметника на живия проф. „Проф. Стоян Денчев .

Пожелаваме Ви приятно четене:

„ПОЗИЦИЯ
НА СТУДЕНТСКИ СЪВЕТ
И СТУДЕНТСКОТО ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО
НА УНИВЕРСИТЕТА ПО БИБЛИОТЕКОЗНАНИЕ И ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ

Във връзка с публикации в различни медии и социални мрежи, съдържащи неверни и подвеждащи твърдения относно композицията „Професорът“, поставена в двора на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ), ние – Студентски съвет и Студентското представителство на УНИБИТ – изразяваме своята официална позиция.

Със съжаление отбелязваме, че в публичното пространство бяха разпространени внушения, че композицията представлява „паметник“ или „статуя“, посветена на проф. Стоян Денчев, инициирана от самия него. Тези твърдения са напълно неверни и ние категорично го заявяваме на цялата общественост!

Проф. Денчев не е имал участие в идейния замисъл, подготовката, финансирането или реализирането на проекта. Идеята за композицията бе представена и обсъдена в рамките на Студентския съвет, след което получи одобрение и подкрепа от Академичния съвет на университета. Тя изцяло е резултат от наша студентска инициатива и е израз на стремежа ни да оставим траен знак, който символизира знанието, приемствеността и човечността, както и връзката между поколенията студенти и преподаватели.

Недопустимо е усилията и креативността на младите хора да бъдат омаловажавани чрез подигравки и неверни интерпретации. Университетът е средище на свобода на мисълта и творчество, а всяка студентска инициатива следва да бъде оценявана справедливо и с уважение към фактите.

Подчертаваме, че за нас признанието на труда и обществената дейност на личностите, които са допринесли значително за науката, образованието и културата, трябва да бъде отдавано още приживе.

Младите хора вярваме, че е редно видните общественици да усещат подкрепата и благодарността за делата си, докато активно работят и продължават да работят за обществото. Признанието и уважението в настоящето не са акт на личен стремеж за слава, а доказателство за жизнеността на академичната общност и за ценностите, които изповядваме.

Проф. Стоян Денчев е личност с доказан принос в областта на библиотекознанието и информационните технологии, носител на множество национални и международни отличия, уважаван преподавател и общественик. Вместо да бъдат пренебрегвани и обект на нападки, тези заслуги следва да бъдат припознати като пример за бъдещите поколения.

Ние, студентите на УНИБИТ, ще продължим да отстояваме нашето право на творческа изява, както и на правото ни да реализираме инициативи, които са свързани с определени ценности и осигуряват приемственост за университета.

Настояваме публичните интерпретации на такива проекти да бъдат коректни, а уважението към истината и към труда на младите хора – водещ принцип в обществената и медийната среда.

В заключение искаме да подчертаем, че младите хора – студентите и докторантите – не са част от проблема, а са част от решението. Убедени сме, че академичната среда се нуждае от подобни инициативи, както и от конкретни жестове на уважение, за да се поддържа жив духът на знанието, на творчеството и на обществената отговорност.

СТУДЕНТСКИ СЪВЕТ НА УНИБИТ
СТУДЕНТСКОТО ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА УНИБИТ“

Как Стоян Денчев се самонагради с почетния знак “Стефан Стамболов“

Posted on: септември 20th, 2025 by МИГ No Comments

Тази седмица стана известно, че на 16 септември председателят на настоятелството на Университета по библиотекознание и информационни технологии Стоян Денчев е открил паметник в двора на университета, посветен на самия него. 

В книгата си „Стамболов след Стамболов. История, политика и памет (1895 – 2020)“ историкът Стефан Дечев разказва за любопитен случай от 2009 г. Тогава в журито, което определя наградените с почетния знак за лидерство „Стефан Стамболов“, е Стоян Денчев, а сред наградените е и … самият Стоян Денчев.

Публикуваме глава от книгата на Стефан Дечев, в която се разказва за почетния знак „Стамболов“:

Още през 2006 г. от името на Института по теория и практика на лидерството „Стефан Стамболов“ към УниБИТ, Българската академия на науките и Националния военноисторически музей се учредява почетният знак за лидерство „Стефан Стамболов“. Самите награди започват да се раздават през знаковата 2009 г., в която Бойко Борисов и ГЕРБ идват на власт след спечелени избори. Наградата се присъжда в две категории – „За лидерство в държавата“ и „За лидерство в духовността“. През следващите години заради пасване с избраните вносители се добавят и награди за лидерство, свързани с „местното самоуправление“, „материалната сфера и предприемачеството“ и др. За около десетина години предстои почетният знак „Стефан Стамболов“ да отиде у немалко носители, свързани с провъзгласилия се политически и интелектуален елит на Прехода.

През 2009 г. журито, което определя наградените, включва Светлана Шаренкова, председател на форум „България – Русия“, чл.-кор. Атанас Атанасов, историчката Валерия Фол и ректора на тогавашния СВУБИТ Стоян Денчев (някогашен вицепрезидент на „Мултигруп“, главен секретар на Министерския съвет при кабинета Беров, депутат от ДПС). За първи носители на почетния знак са избрани омбудсманът Гиньо Ганев, първият демократично избран президент Желю Желев, акад. Иван Юхновски (председател на БАН през 1996 – 2008 г.) и самият Стоян Денчев. Посмъртно с почетния знак са удостоени Николай Добрев и Александър Фол.[1]

Още през март 2010 г., едва след година премиерство, почетния знак получава и Б. Борисов.[2] През юли същата година не закъсняват да удостоят и президента Георги Първанов.[3] Той изнася специална лекция на тема „Политическото лидерство – уроци от българската история“ по време на научна сесия, състояла се в БАН, на тема „Лидерство и национална сигурност“. Първанов припомня думите на социалдемократа Петър Дертлиев „Да управляваме с ума и таланта на целия народ“. Бившият президент се обявява твърдо за приемственост в политиката и срещу политическите чистки в администрацията. Заедно с това допълва как в продължение на десетилетия се е говорило за „ролята на масите“, а се е подценявало „лидерството“. Възпитаник на Историческия факултет на Софийския университет, Първанов няма как да не се възползва от повод, свързан с миналото и държавник като Стамболов, за да не засегне и „националния интерес“.

През годините цяла кохорта от бивши и настоящи политици, свързани най-вече с установеното статукво, стават носители на почетния знак. На 8 юли 2011 г. Институтът по теория и практика на лидерството „Стефан Стамболов“, Университетът по библиотекознание и информационни технологии и Българската академия на науките организират пета научна сесия по проблеми на лидерството. Тя е на тема „Лидерството пред новите предизвикателства на мултикултурната среда“ и се провежда под патронажа на ген. Ангел Марин в Големия салон на БАН.[4] Както тази, така и всички следващи конференции имат по-скоро ритуален характер и на практика нямат почти никакво отношение към истински академичното изучаване на Стамболов, а по-скоро представляват опити на различни представители на статуквото да си поговорят за Стамболов и да си раздадат награди.

През юли 2012 г. почетният знак за лидерство отива при кмета на София Йорданка Фандъкова (за лидерство в материалната сфера и предприемачеството), генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова и българския патриарх Максим.[5] В началото на юли 2013 г. – в разгара на започналите протести срещу кабинета на Пламен Орешарски – с почетния знак е удостоен веднага и новият патриарх Неофит, както и акад. Петър Кендеров, „за личен лидерски принос през 2013 г.“, съответно за „държавност“ и „духовна дейност“.[6] През 2014 г. – в период, в който все още управлява кабинетът на Орешарски и вървят протести за оставка – наградата „Стефан Стамболов“ получават вицепрезидентката Маргарита Попова, Стефан Воденичаров и Андрей Пантев.[7] В комисията за номинация участват отново Ст. Денчев, Св. Шаренкова, самият Ст. Воденичаров, В. Фол и Димитър Иванов, бивш шеф на Шести отдел на Шесто управление на Държавна сигурност.

Междувременно, през същата 2014 г., Институтът за теория и практика на лидерството се преименува, и то с решение вече на Министерския съвет, в Институт за изследване и развитие на лидерството в информационна среда към УниБИТ. Ръководител му е отново последният началник на Шести отдел към Шесто управление на ДС Д. Иванов. В центъра на целите на института характерните за края на 90-те и началото на новия век поне евроатлантически приоритети започват да отстъпват пред по-голямото ударение и по-честата употреба на един дискурс, свързан с „националното достойнство на българите“, укрепването на държавността, сътрудничеството с Българската православна църква (БПЦ). На 30 януари 2015 г. почетния знак на името на Стамболов получава бившият вицепремиер Ивайло Калфин, министър от АБВ на труда и социалната политика във второто правителство на Б. Борисов.[8] Твърди се, че почетният знак е определен от комисия в състав П. Кендеров, Ан. Пантев и Михаил Неделчев. В словото си награденият Калфин поставя ударение върху единението и националната идентичност.[9]

През 2016 г. наградата е връчена и на Ахмед Доган (около месец след разправата му с Лютви Местан), като до него са художникът Светлин Русев и кметът на Бургас Димитър Николов. Първият получава награда за приноса си към „държавността“, вторият – към „духовността“, а третият – към „местното самоуправление“. Връчването на почетния знак става по време на вече десетата научна сесия по лидерство в Националния военноисторически музей през февруари 2016 г. Тя е на тема „Качества на личността и лидерски практики“. Организирана е отново от Института за изследване и развитие на лидерството в информационна среда към Университета по библиотекознание и информационни технологии, Института за изследване на населението и човека към БАН и Националния военноисторически музей към Министерството на отбраната.[10] Ах. Доган не присъства лично на връчването на наградата, която получава зам.-председателят на Парламентарната група на ДПС Станислав Анастасов.[11] Св. Русев и Д. Николов получават наградите си лично, като имената им са анонсирани от Св. Шаренкова, председател на Асоциация „България – Русия“.[12] После се оказва, че Доган не е получил наградата си присъствено, тъй като е имал забрана от министъра на отбраната Николай Ненчев да влезе на територията на Военноисторическия музей.[13] Всъщност за пръв път като че ли Ах. Доган е сравнен със Стамболов още през 2009 г. от депутата Хасан Хаджихасан, и то във връзка с признанието на лидера на ДПС за „обръчите от фирми“, които има около себе си всяка политическа сила.[14]

На следващата 2017 г. знакът „Стефан Стамболов“ е получен от Красимир Каракачанов, заедно с издателя Иван Гранитски.[15] Наградата получават в Големия салон на БАН, където се провежда поредната, единадесета конференция по лидерство на тема „Лидерството през 21. век – перспективи и тенденции“. Наградата на Каракачанов е връчена от Ст. Денчев и Св. Шаренкова, а на Ив. Гранитски – от акад. Юлиан Ревалски, председател на БАН, и Ст. Денчев, ректор на УниБИТ. На церемонията присъстват още Ст. Воденичаров, Благовест Сендов, Антон Дончев, Сергей Игнатов, Тодор Танев, както и заместник-кметът на София Тодор Чобанов.[16]

През 2018 г. носители на отличието стават пловдивският митрополит Николай и омбудсманът на републиката Мая Манолова.[17] Изданието „Фактор“ обръща внимание на многозначителните думи на владиката при връчването на наградата, особено на финала: „Неговата мъчителна смърт е изкупила голяма част от греховете му. Бог да го прости“. И тук „Фактор“ добавя: „двусмислено обясни владиката, оставяйки съмнението, че именно с противопоставянето на Русия и търсенето на независимост от нея са свързани „греховете“ му“[18].

Раздразнението от раздаването на всички тези награди в хода на годините видимо нараства. По този повод политологът Огнян Минчев пише в профила си във Фейсбук следното: „Ако имахме капчица достойнство, щяхме отдавна да сме учредили една истинска асоциация за съхранение и популяризиране делото на Стефан Стамболов. Ако до 1944 г. съществува независима българска държава, ако българският народ и днес има национално съзнание и свяст – колкото и да са проблемни, причината за това е делото на Стефан Стамболов за еманципиране на България от мъртвата хватка на руската империя. Това дело е подвиг в условията на онази епоха, в която геополитическата игра се води от великите сили, а малките народи са най-често заложници и васали. Стамболов постави България на картата като достойна и независима държава. Е, добре, не ни ли е срам днес Димитър Иванов и Шаренкова да раздават награди на името на Стамболов, а ние да стоим и да гледаме? Това е целенасочено унижение – от Москва с присмех ни казват: „Ние контролираме дори паметта за този, на чийто пример си мислите, че можете да разчитате“. Още по-язвителна е реакцията на скулптура Велислав Минеков: „Шаренкова (рублофил) дава награда на името на Стефан Стамболов (русофоб) в чест на митрополит Николай (рекламно лице на Ролекс, часовници) от името на библиомилиционерски институт за революционна естетика. Мълчанието ни превърна дъното в мармалад“.

В началото на 2019 г. почетният знак на името на Стамболов за 2018 г. отива при главния прокурор Сотир Цацаров и вицепрезидента Илиана Йотова. Огласени са по време на XIII конференция по лидерство, която се провежда в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Поради служебни ангажименти Цацаров не успява да присъства, но малко по-късно приема лично наградата в УниБИТ в присъствието и на студенти. Почетният знак му е връчен от проф. Ирена Петева, ректор на УниБИТ, и от председателя на Общото събрание Стоян Денчев.[19]

Постепенно Институтът по лидерство започва да се самопредставя като създаден още през 1991 г. като институт „Стефан Стамболов“. В биографията му старателно се избягват тесните връзки и преплитането на дейността с корпорацията „Мултигруп“. Пропуска се, че Ст. Денчев и Д. Иванов са били заместник-шефове на групировката. Вече се изтъква, че създатели на института били обикновени представители на „българския финансов и интелектуален капитал“. Изключително показателно понятията „европейско“ и „НАТО“, доскоро преекспонирани, започват да изчезват и към края на второто десетилетие на века се изтъква как институтът работи за „патриотични ценности и идеали“, „икономическо обновление“ и „национална идентичност и силна държавност“.

Не закъсняват и други негативни обществени реакции около раздаването на тези подозрителни за широката публика награди. В тях отлично се предугаждат техният смисъл и значение. Обикновено се обръща внимание на минали постове и „заслуги“, както и на корупционни обвързаности и най-вече на връзките на награждаващите с „Мултигруп“ и ДС, включително агентурното им минало. В социалните мрежи и по разните форуми под раздадените награди обикновено можем да прочетем: „мафията си раздава награди“, „лъжа и измама“, „рубладжийско сборище се гаври с името на Стефан Стамболов“, „ДС награждава“, „петнят името на великия поет, революционер и държавник“, „отврат и смрад“, „върха на цинизма“, „ченгета се награждават помежду си“, „поредната школа на ДС си раздава награди“, „вече не се крият, а дори се гордеят“, „Да се готви Пеевски“, „тъжно, но факт“, „пародия на държава“, „Не са виновни те, а ние нормалните, които ги търпим“, „Стамболов сигурно се е завъртял в гроба“, „Пълзяща комунизация“, „Един руски слуга награждава друг руски слуга“.

При награждаването на Ах. Доган журналистката Любослава Русева публикува въображаемо интервю със Стамболов. Използвайки неслучайно поезията и публицистиката най-вече на ранния Стамболов, тя противопоставя неговите идеали за свобода, права, за свобода на словото (а България по този показател е вече на 111-о място, след като е била на 36-о), за борба срещу апатията на народа, на раздаващите наградата и немалко от получателите ѝ с тяхното безскрупулно трупане на богатства и пари, потискане на свободата на словото, насърчаване именно на апатията сред народа. Заедно с това, напомняйки за твърдото му противопоставяне на Русия след Съединението и по време на кризата, както и на настояването му за самостоятелност на страната, Л. Русева ги противопоставя на кокетирането на днешните раздаващи наградата с Русия. В самия край, позовавайки се на поведението на въображаемата репортерка, разпитваща Стамболов, Русева произнася присъда над цялата медийна империя на Пеевски, с която инициаторите и определящите носителите на наградата са тясно свързани.[20] Ала наред с този текст и цитираните по-горе недоволни коментари в социалните мрежи, извиращи от съвременния контекст и свързани най-вече с разочарованията на „градската десница“, „либералната интелигенция“, дори някои „нови леви“ със западно образование и все по-слабото гражданско общество, налице са и такива, които директно заговарят на един русофобски и отявлено антирусофилски език отпреди 100 и повече години.[21]

Възраженията на обществеността не са голословни. Както става ясно след рухването на КТБ, шефът на института, раздаващ наградите, последният началник на Шести отдел при Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия и бивш вицепрезидент на „Мултигруп“, е едно от физическите лица, които са имали специални преференции за своите депозити в банката преди фалита ѝ.[22] Заедно с това от 2013 г. насам сме свидетели на особеното мнение именно на тези кръгове около събитията в Украйна, анексията на Крим, аферата „Скрипал“ и някои други, които демонстрират определена колебливост във външнополитическата евроатлантическа ориентация на страната. Прави също впечатление, че твърде бързо именно тяхната интерпретация достига до сутрешните блокове на големите телевизии.

Заедно с това споменатите кръгове непрекъснато говорят в публичното пространство за подвизите на „българските секретни служби“ по времето на Тодор Живков и внушават страх в българското общество от настъпващите нови опасности – „терора“, „джихадистите“, „бежанците“.[23] Едновременно критики се отправят дори и срещу политици и държавници като Г. Първанов, Сергей Станишев и Румен Петков за опасното отваряне на архивите на спецслужбите, за действия, насочени срещу „здравината на държавата“, „имунната система на държавата“. Не са пощадени също Брюксел и САЩ, които не искали „самостоятелна и силна държава“; „неолибералите“ и „либералния пазарен модел“ с неговите „крайни егоистични цели“; Сорос и „новите елити с промити мозъци“; „капитала“.[24] Можем определено да кажем, че зад наградите стои кръг, който пази статуквото, една задкулисна власт с определени позиции сред почти всички политически сили. Те се застъпват за декларативен евроатлантизъм и усвояване на европейските фондове, без всичко това да им пречи да приемат соцносталгията, евразийството, антиевропеизма, национализма и патриотарството, Путинова Русия. Никаква изненада не е тяхното изключително враждебно отношение срещу опитите за съдебна реформа, за слагане край на концентрацията на медийна власт в едни ръце, както и срещу всякакви действия, насочени срещу корупцията.

В крайна сметка внушенията на института около раздаването на наградата на името на Стамболов е повече от ясна – корупцията е неизбежен страничен ефект на управлението. И на Стамболов се е наложило да го преглътне и зад разписаните законови правила да измисли едни други, реално действащи. Това правят тези, които награждаваме, това правим и ние. Всъщност някои дела при Стамболов, падането му от власт, както и неговият край показват, че това не е съвсем така.

 

Ученото си е учено: Кой е мислителят от паметника на снимката с томче на Монтен в ръка?

Posted on: септември 20th, 2025 by МИГ No Comments

Уникално! Ректорът на УниБИТ Стоян Денчев откри паметник на… себе си в двора на университета

Posted on: септември 19th, 2025 by МИГ No Comments

Култова новина долетя от университета по библиотекознание и информационни технологии в София. В двора на УниБИТ тържествено бе открит паметник на… ректора на ВУЗ-а проф.Стоян Денчев от самия него.

Ето какво написаха от университета без редакторска намеса:

„Днес, 16 септември 2025 г., в двора на УниБИТ беше тържествено открита академичната скулптурна композиция „Професорът“ – символ на знанието, приемствеността и човечността.

Композицията съчетава пейка и статуя, посветена на проф. Стоян Денчев – дългогодишен преподавател, визионер и общественик, който превърна УниБИТ в университет с европейско лице и международно признание.

Събитието събра преподаватели, студенти, гости и приятели на университета, които изразиха своята признателност към делото и личността на проф. Денчев. Бяха отправени вдъхновяващи думи и символичен подарък – юбилейното фототипно издание на Славейковата Библия, като знак за принос към науката, образованието и културната памет“.

„Безспорно постижение както за българската академична среда, така и за съвременната скулптура. Ура!“, коментира Калин Петров от Нов български университет.

Дори Тодор Живков лично не си откри паметника преживе, коментира потребител под публикацията на УниБИТ във фейсбук.

Вижте пиромана, който запали големия пожар край Велико Търново, търсят го за линч (снимки)

Posted on: юли 28th, 2025 by МИГ No Comments

33-годишният Стоян Евгениев Денчев от дряновското село Керека е лицето, предизвикало умишлено огненото бедствие, което застраши цели квартали в района на Велико Търново, стана ясно днес.

Самоличноста му бе разкрита от жители на Дряново, след като снощи кметът на старата столица Даниел Панов и вътрешният министър Даниел Митов публикуваха видеото, уличаваща Денчев в умишлен палеж.

Бруталният случай придоби национална популярност и е сред най-обсъжданите теми в социалните мрежи.

Кадрите показваха как млад мъж отива и пали гората над града. По данни от местните власти и очевидци, само намесата на пожарникарите и истинското чудо са предотвратили трагедията. Огънят се разпространява в опасна близост до жилищни райони, като е изпепелил десетки декари гора.

Малко след това бяха разпространени снимка и подробности за самоличността на подпалвача. Това е Стоян Денчев, по-известен в местността като „Стуйенчо“, който бил добре познат на правораздавателната система. Имал две осъдителни присъди – за притежание и употреба на наркотици, включително при управление на моторно превозно средство. Доскоро бил в затвора. Имало съмнение, че е замесен и друг пожар – между пожар селата Керека и Пушево, се случи преди около месец. Оказва се, че Денчев е отраснал в село Керека, в близост до бившия интернат „Св. Св. Кирил и Методий“. Бащата на Стоян също е бил със съмнително минало, известен с проявата на жестокост към животните.

Общественият отзвук от последния пожар е огромен. Хиляди българи настояват за спешна промяна в Наказателния кодекс. Един от най-гласовите защитници на идеята е Кристиан Шкварек. Той призова за незабавна законодателна реакция и обяви, че умишленото подпалване на пожари трябва да се третира като форма на тероризъм с доживотна присъда.

„Когато цялата страна гори, умишленото подпалване трябва да се третира като тероризъм. Защото това е тероризмът – срещу природата, хората и националната сигурност“, заявява Шкварек.

Той настоява депутатите да се откажат от летните ваканции и да гласуват промените, които да гарантират най-тежките санкции за подобни престъпления.

Стоян Денчев: Доган живееше като падишах, но вече няма приятели

Posted on: ноември 11th, 2024 by МИГ No Comments

„Доган ми каза, че партията e в ОПАСНОСТ. Пеевски не си е премерил силите“

Posted on: юли 4th, 2024 by МИГ No Comments

Доган вече не раздава порциите

Posted on: юли 18th, 2021 by МИГ No Comments

Нe e възмoжнo дa cтaнe прaвитeлcтвo бeз диaлoгa, кoйтo e oчaквaн oт вcичкo ocтaнaли пoлитичecки cили в пaрлaмeнтa“. Тoвa зaяви прeд БНР прoф. Cтoян Дeнчeв, бивш дeпутaт oт ДПC, бивш пocлaник, рaбoтил e в прaвитeлcтвaтa нa Филип Димитрoв, Димитър Пoпoв и Любeн Бeрoв .Тoй e бивш cлужитeл нa „Мултигруп“ и дългoгoдишeн рeктoр нa Унивeрcитeтa зa библиoтeкoзнaниe и инфoрмaциoнни тeхнoлoгии.

Cпoрeд нeгo нe e кoрeктнo oпрeдeлeниeтo зa „Имa тaкъв нaрoд“ кaтo „пaртия нa прoтecтa“, зaщoтo тe нe ca били тaм. Cпoрeд нeгo би мoглo Cлaви Трифoнoв eлeгaнтнo дa мaхнe тoвa oпрeдeлeниe и дa кaжe, чe ca пaртия нa прoмянaтa.

Cпoрeд Дeнчeв, Cлaви мoжe дa припoзнae пaртии кaтo „Дeмoкрaтичнa Бългaрия“, „Изпрaви ce! Мутри вън!“, a зaщo нe и нa БCП, aкo тe пoжeлaят дa ce приcъeдинят пo oпрeдeлeни пoлитики.

Трифoнoв би мoгъл дa прeдлoжи пoлитичecкa лиcтa нa възмoжнитe дeйcтвия, кoитo eднo нeгoвo прaвитeлcтвo, нaлoжeнo oт нeгo в диaлoг c пoлитичecки фoрмaции, кoитo тoй дa припoзнae кaтo пaртии нa прoмянaтa. Нe дa cглoбявaт кoaлиция нa пoлитичecкa ocнoвa, a дa нaпрaвят cдружeниe зa cъвмecтни дeйcтвия зa пocтигaнe нa кoнкрeтнa цeл, a тя e cъcтaвянe нa прaвитeлcтвo“.

Дeнчeв ce нaдявa дa бъдe cъcтaвeн упрaвлeнcки кaбинeт oт пaртиятa нa Cлaви Трифoнoв „Имa тaкъв нaрoд“.

„Чиcтo aвтeнтичeн aкт e cъздaвaнeтo нa пaртиятa „Имa тaкъв нaрoд“ и нaдaли някoй ѝ e бaбувaл. … Кaтo глeдaм cпиcъкa нa т.нaр. зaдкулиcници, нe виждaм тaкъв чoвeк, кoйтo би мoгъл дa пoвлияe нa Трифoнoв в тaзи пocoкa – дa му чeртae плaнoвe кaк дa cъздaдe тaзи пaртия и пo кaкъв нaчин тя дa oпeрирa в публичнoтo прocтрaнcтвo и в oбщecтвeния живoт нa държaвaтa, тoвa e нeдoпуcтимo зa caмия Cлaви, дoкoлкoтo гo пoзнaвaм. … Чувaл cъм твърдeниятa, чe Дeлян Пeeвcки финaнcирa ИНТ, нo нe cмятaм, чe тoвa e вярнo“, кaзa Дeнчeв.

Oтнocнo хипoтeзaтa, чe c дeйcтвиятa cи Трифoнoв трacирa пътя към прaвитeлcтвo нa „Дeмoкрaтичнa Бългaрия“, тoй изрaзи cъмнeниe.

„Aкo нe уcпeят ИТН и ГEРБ дa cъcтaвят прaвитeлcтвo, eдвa ли прeзидeнтът щe дaдe прoучвaтeлния мaндaт нa ДБ, пo-вeрoятнo e дa гo дaдe нa БCП и кoaлиция“, кaзa Дeнчeв. Пo думитe му „витae във въздухa“ нeдoбрa кooрдинaция мeжду Cлaви Трифoнoв и Румeн Рaдeв.

„Тoвa прoличa в изкaзвaнeтo нa прeмиeрa Cтeфaн Янeв, кoйтo бeз дa нaзoвaвa пaртия, критикувa дeйcтвиятa нa ИТН пo oтнoшeниe нa възмoжнocттa зa cъcтaвянe нa прaвитeлcтвo и нaлaгaнe нa прaвитeлcтвo пo cилoв нaчин“.

Прeзидeнтът имa интeрec oт cъcтaвянe нa дeйcтвaщo прaвитeлcтвo, кoeтo дa зaмeни нaзнaчeния oт нeгo cлужeбeн кaбинeт. Кoнтрaпрoдуктивнo щялo дa e прeзидeнтcкитe избoри дa ca oргaнизирaни oт cлужeбнoтo прaвитeлcтвo.

ДПC би мoглo дa прoмeни cвoeтo пoвeдeниe cпрямo Румeн Рaдeв и дa рeшaт дa гo пoдкрeпят зa втoри мaндaт, дoпуcнa Дeнчeв. Пo думитe му вcичкo e въпрoc нa врeмe. Oтнocнo рeпликaтa нa пoчeтния прeдceдaтeл нa ДПC – Aхмeд Дoгaн, чe тoй рaздaвa пoрциитe, Дeнчeв cмятa, чe вeчe нe e тaкa.