Posts Tagged ‘Стоян Тонев’

Почина ген. Стоян Тонев, тялото е открито във вилата му край Велинград

Posted on: май 14th, 2017 by МИГ No Comments

Ген. Стоян Тонев е починал, съобщава Би Ти Ви, като се позовава на свои източници в МВР.

Той е бил намерен безжизнен следобед във вилата си край Велинград. Според информация на полицията става въпрос за естествена смърт. Открит е от градинар, който се е грижил за градината му и поддръжка на помещенията. Мъжът веднага подал сигнал на тел. 112. На място пристигнали линейка и полиция, но лекарите само констатирали смъртта.

Според първоначалния оглед причината за смъртта е естествена. Предполага се, че е издъхнал внезапно от инфаркт или инсулт.  Няма яснота кога е настъпила смъртта, това ще определи аутопсията.

Ген. Тонев беше началник на ВМА в периода 2002 – 2013 г. През 2016 г. беше привлечен като обвиняем за нанесени щети за 16 млн. лева на Военномедицинска академия, докато е бил начело на болницата.

Съдят Стоян Тонев за нанесени щети от 16 млн. лв. на ВМА

Posted on: декември 7th, 2016 by МИГ No Comments

Военно-окръжната прокуратура е привлякла като обвиняем бившия началник на ВМА Стоян Тонев за сключване на неизгодни сделки, с което е ощетил болницата с 16 330 495 лв., съобщиха от пресцентъра на обвинението.

Тонев става обвиняем за това, че в периода 21 януари 2003 г. до 3 декември 2013 г. в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, съзнателно сключил неизгодни сделки и от това произлязла значителна вреда за ВМА. Според прокуратурата случаят е особено тежък и вредата е в особено големи размери.

Според разследващите Тонев е сключил пет договора със Самостоятелна медико-диагностична лаборатория „Астра“ АД, по силата на които на търговското дружество се предоставя да извършва високоспециализирани медико-диагностични изследвания с медицинска апаратура, собственост на ВМА, срещу наемна цена, включваща възнаграждение за ползване и консумативни разноски.

В два от договорите наемната цена е определена като процент от приходите на дружеството, вместо наемът да е определен по пазарни цени. По тези договори е бил определен наем в размер на 37,55 процента от приходите, а по идентичен договор за наем на медицинска апаратура, наемът е бил в размер на 60% от приходите. В три от сключените договори е определена наемна цена, по-ниска от пазарната, посочват от прокуратурата. По силата на тези договори разходите за сервизно обслужване на апаратурата, разходите за консумативи за ползваните медицински апарати и доставката на резервни части били за сметка на ВМА.

Прокуратурата е обвинила и доц. Андрей Иванов от ВМА-София, за престъпление по служба. В качеството си на началник на катедра „Образна диагностика“ и началник на клиника „Компютърна и магнитно-резонансна томография“ към МБАЛ-София към ВМА, Иванов е превишил правата си, като извършил служебни действия, надхвърлящи рамките на предоставените му служебни правомощия, смятат разследващите. Деянието Иванов е извършил с цел да набави за себе си и за другиго – за лаборатория „Астра“ АД, в което е мажоритарен акционер, имотна облага.

За това, че Стоян Тонев съзнателно е допуснал негов подчинен – Андрей Иванов, да извърши престъплението по служба, Тонев е привлечен като обвиняем и за допустителство. На двамата са взети мерки за неотклонение „парична гаранция“ в размер на по 10 000 лв.

Военната прокуратура повдигна обвинения срещу Стоян Тонев

Posted on: март 5th, 2015 by МИГ No Comments

Военно-окръжната прокуратура в София привлече като обвиняем бившия директор на Военномедицинска академия (ВМА) ген. Стоян Тонев, съобщиха от държавното обвинение.

Обвинението е за умишлена безстопанственост и сключване на неизгодни за ВМА договори. Според него от действията на Тонев на болницата са нанесени щети за общо над 600 хиляди лева.

Според прокуратурата в периода от 29 ноември 2004 до 1 декември 2007 г. в качеството си на длъжностно лице той умишлено не е положил грижи за управлението на повереното му имущество. Настъпилите вреди за ВМА са в размер на 96 хил. лв.

По второто обвинение, свързано със скандала с частната фирма в клиниката по дерматология, Тонев е обвинен в съзнателно сключване на два неизгодни договора с частната фирма, по силата на които се предоставя за ползване на търговското дружество апаратура, собственост на ВМА. В обвинителния акт се уточнява, че предоставената медицинска апаратура е лазерни системи за дермална пластика.

„По първия договор (от 3.12.2007 г.) щетите за болничното заведение са в размер на ок. 98 000 лв., а по втория (от 5.10.2009 г.) щетата е в размер на 447 000 лв.“, посочват от прокуратурата.

Максималното наказание, предвидено в закона по тези обвинения, ако обвинителният акт срещу Тонев влезе в съда, е до 10 години лишаване от свобода.

Заради скандала с договорите с частната фирма в клиниката по дерматология на ВМА бившият шеф на болницата Стоян Тонев подаде оставка като депутат и вече е освободен и председател на здравната комисия в Народното събрание.

11 пациенти на Кадурина лекувани за 1,370 млн. лв. с подпис на Тонев

Posted on: февруари 24th, 2015 by МИГ No Comments

БНТ съобщи днес, че за да защити дисертацията си за степен „д-р на науките“ тогавашната доцентка (а днес професор) Мирослава Кадурина – шеф на Клиниката по дерматология във ВМА, приложила лечение с биологични продукти. То се води, че било на 185 пациенти, но само 11 от тях са били контингент на ВМА. За лекарствата за псориазис били похарчени 1 370 613 лв., като такива медикаменти не са били купувани никога повече освен по време на научния й труд. 

Интересно е, че председател на комисията е бил ген. Стоян Тонев, който също е дерматолог. Покупките за проучването също били направени с негови подписи на всеки един документ и без да са обявени обществени поръчки.

Разходите за експерименталното лечение, нужно за дисертацията, са повече от 60 % от всички разходи на клиниката за лекарства, поясни БНТ.

По-рано БТВ излъчи репортаж, че клиниката, оглавявана от проф. Кадурина, на практика е работила за частна фирма, която е имала договор за доболнична помощ и прибирала само печалбата, а разходите са били за сметка на държавата.

Военно-окръжна прокуратура – София е била уведомена от служба „Военна полиция“ за констатирани нарушения при сключване на договори за отдаване под наем на помещения и медицинска апаратура, принадлежащи на ВМА – София, съобщават от държавното обвинение.

С постановление на военен прокурор на дирекция „Вътрешен одит“ при Министерство на отбраната е възложено извършването на извънпланов одит на сключените договори между ВМА, представлявана от началника й ген. м-р Стоян Тонев, и Групова практика за спешна медицинска помощ „Дерма Прим“ МК ООД. Основен предмет на проверка от одиторите на МО са били договор за медицински услуги от 29.11.2004 г., договор за наем на помещение за извънболнична помощ от 24.11.2004 г., както и на всички анекси към тях. В резултат на одита е представен доклад, който обхваща и оценка на влиянието на сключените договори, касаещи помещения и апаратура – държавна собственост, по отношение на отчетените финансови резултати в Клиниката по дерматология, венерология и алергология към ВМА – София, за периода 01.01.2010 – 30.06.2014 г.

„След проверката, описана по-горе, на 21.01.2015 г. във Военно-окръжна прокуратура – София е образувано досъдебно производство, което към този момент се води за престъпление по чл. 219 НК (безстопанственост), извършено от длъжностни лица от ВМА – София. По делото към настоящия момент няма лица, привлечени като обвиняеми. Извършват се разпити на свидетели, като от здравното заведение се изисква относимата към разследването документация.

Изискан е и доклад за извършена от органите на Агенция за държавна финансова инспекция финансова проверка в клиниката.

Борисов изгони Стоян Тонев от парламента!

Posted on: февруари 24th, 2015 by МИГ 2 коментара

Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов току-що е приел оставката на председателя на здравната комисия в Народното събрание и бивш шеф на ВМА ген. Стоян Тонев от всички постове, включително и като депутат.

Макар че по-рано възнамерявал да изчака проверката на органите, той междувременно е бил убеден от доказателства, че има основания да се освободи от депутата на ГЕРБ. Занапред ген. Тонев може да остане като независим народен представител, но надали ще го направи.

Следващият председател на здравната комисия ще е Десислава Атанасова или Даниела Дариткова.

Синът на Стоян Тонев и Мирослава Кадурина с общ имот

Posted on: февруари 24th, 2015 by МИГ 1 Comment

Синът на бившия шеф на ВМА ген. Стоян Тонев – Димитър, има общ имот с шефката на Дерматологията на ВМА проф. Мирослава Кадурина.

Това признава самият генерал на въпрос на bTV дали той или жена му имат общ имот с Кадурина. Тонев посочва, че синът му има такъв имот, но не бил общ, а „две части на една сграда“.

Въпросите около връзките между Тонев и Кадурина изникнаха покрай излязъл на бял свят одит на инспектората на МО, според който частната фирма на професорката-дерматоложка „Дерма Прим“ е действала на територията на ВМА, използвайки ресурса, базата и апаратурата на държавното здравно заведение.

Репортер под прикритие проверява дали и как „Дерма Прим“ действа на територията на ВМА. Около 15 часа следобед пред приемния кабинет са струпани хора, които чакат за преглед при кожен лекар. Там медицинско лице взима такса от 80 лева и издава касов бон, на който пише „Дерма Прим“. След това пациентите се качват за преглед на 12-ия етаж във ВМА, където е кожната клиника.

Борисов иска оставката на Стоян Тонев след скандала с ВМА

Posted on: февруари 23rd, 2015 by МИГ 1 Comment

Тонев е депутат от ГЕРБ. След като дълги години управлява Военномедицинска академия, бе назначен и за зам.-кмет на Столична община по здравеопазването.

Реакцията на Борисов идва след като одит на Министерството на отбраната във ВМА откри, че докато Тонев е оглавявал лечебното заведение, частна фирма е действала на територията на Клиниката по дерматология, генерирайки загуби за 10 млн. лева за сметка на ведомствената болница.

Междувременно от ГЕРБ съобщиха, че изпълнителната комисия на партията е изслушала Тонев по негова молба. Той е информирал членовете на комисията, че е подал заявления до главния прокурор и до председателя на Сметната палата, в които настоява за извършването на пълни проверки.

В писмата си до прокуратурата и Сметната палата Тонев настоява проверките да установят законността на управлението и за начина на сключване на договори на ВМА – София за от периода от 28 август 2012 година до 1 януари 2015 година.

„Смятам, че само по този начин може да бъде запазен авторитета на най-голямото българско здравно заведение с национално значение и с особено значение в случай на война и природни бедствия“, се посочва още в писмото на Тонев до главния прокурор и председателя на Сметната палата.

Депутатът от ГЕРБ Тонев въртял афери за милиони във ВМА

Posted on: февруари 19th, 2015 by МИГ 5 коментара

Приватизация отвътре, прикрит договор за наем и индикатори за измама – това са цитати от проверката на Министерство на отбраната във Военномедицинска академия. И по-специално от заключенията на проверката, засягаща взаимоотношенията между ВМА и една частна фирма, съобщава bTV след свое разследване.

Дружеството „Дерма Прим” работи на територията на Клиниката по дерматология във Военномедицинска академия. Взаимоотношенията между частната фирма и голямата държавна болница открехват завесата към проблема с българското здравеопазване и изпълват с конкретно съдържание клишето за боледуващата система.

Всичко започва през 2004 г., когато ВМА и „Дерма Прим” сключват договор за медицински услуги. Тогава началник на Военномедицинска академия е генерал Стоян Тонев. Дерматолог по специалност. Днес, на върха в българското здравеопазване, председател на ресорната парламентарна комисия, депутат от ГЕРБ.

„Ако няма такива договори с тези фирми, тогава освен загубата на средствата се получава още един момент – лекарите на военна болница отиват да работят извън болницата”, обяснява той и допълва, че основание да подпишете договор с „Дерма Прим” е с цел болницата да не губи средства, които могат да дойдат от извънболничната.

Държавната проверка обаче установява, че приходите на Клиниката по дерматология, между 2007 и 2014 г., са в размер на 2,1 млн. лв. А разходите са за повече от 12 милиона лева. Казано с прости думи – през последните 7 години ВМА е инкасирала загуба за над 10 милиона лева от Клиниката по дерматология.

Одиторите са категорични, че този „резултат се дължи на неразграничимостта между разходите за Клиниката и тези за естетичната дерматология на фирма „Дерма Прим”. Настоящото ръководство на ВМА също потвърждава това обвързване.

Според ген. Николай Петров може да се стигне до заключението, че причината за нерентабилното управление на кожната клиника е свързаността с „Дерма прим”, при която с публични и държавни средства се прави един частен бизнес.

Началник на клиниката по дерматология е професор Мирослава Кадурина. Безспорен специалист в тази област. Специализирала е в Германия, Швейцария, Франция, Съединените щати. Генерален секретар на Европейското дружество по лазерна дерматология.

„Това, което няма да откриете в нейната биография е, че тя притежава 84% от „Дерма прим“ – фирмата, чиито разходи, според министерството на отбраната, са отчетени като разходи на клиниката, която тя ръководи във Военна болница. Тоест, както пише в доклада, разходите на тази фирма се покриват директно от бюджета на ВМА, който пък идва от бюджета на Министерството на отбраната, който пък идва от нашите данъци“, прави изводи bTV.

Професор Кадурина не пожела да застане пред камерата ни. В писмото, което ни изпрати, тя прилага решение на комисията за конфликт на интереси от август 2014.

„Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси е прекратила производството по сигнал против ръководител на Катедра дерматология и венерология към ВМА”, пише тя.