Posts Tagged ‘странджа’

Съсед на Ивайло Калушев: Който приказва, заминава за по-добрия свят. В тази къща, който е дошъл, хаир не е видял

Posted on: февруари 17th, 2026 by МИГ No Comments

Полицията е иззела нови видеозаписи за дейността на групата от „Петрохан“, научи bTV от свои източници. По непотвърдена информация при претърсването на къщата на Ивайло Калушев в бургаското село Българи са иззети записите от камерите.

А какво разказват местните хора и съседите на имота?

Повечето местни в село Българи се страхуват да говорят. Дамян живее точно срещу къщата на Ивайло Калушев.

„Като гледам по телевизията какво става, как няма да се притеснявам. Един по един изчезват – тоя изчезнал от този свят, другият изчезнал от този свят. Който приказва, заминава за по-добрия свят. В тази къща, който е дошъл, хаир не е видял“, коментира той.

Други местни разказват, че обитателите на къщата на Калушев не създавали проблеми, но никой не знаел с какво се занимават. Отпред спирали високо оборудвани джипове.

„Два автомобила постоянно идваха. Идваха и заминаваха. Само веднъж видях едно дете – може би на 10-12 години, и жена“, коментира Киро Стоянов.

Две седмици след престъплението органите на реда влизат за първи път в имотa. За момента от бургаската полиция не дават информация, но заявяват за bTV: “Търсят се основно документи и видеозаписи. Действията, които сме извършили, са по делегация. И това, което е осъществено в процесуално-следствен план, се докладва в София.”

Имотът на Ивайло Калушев в селото е придобит през 2023 година. По данни на съседите, предишният собственик е бил руснак. Дали са открити доказателства, които да послужат в разследването, все още не е ясно.

Откриха още 2 трупа в Странджа, 17 тела на бежанци стоят в бургаската морга

Posted on: януари 6th, 2025 by МИГ No Comments

Още две тела на мигранти са намерени в Странджа през първите дни на 2025 г. и така труповете на загинали чужденци само за една седмица стават общо пет, каза пред БНТ началникът на отделението по съдебна медицина в УМБАЛ-Бургас д-р Галина Милева.

„Последните двама са починали от измръзване. Намерени са по сигнал до Гранична полиция“, добави тя. Труповете са намерени по сигнал.

„Когато близките им преминат от другата страна и вече са извън България, подават сигнал. Те посочват съответната точка (б.а. GPS координати), където е оставено тялото, ако е починало докато са били с него или ако е останало, дори човекът да е бил живо и не е можел да продължи по-нататък“, обясни д-р Милева.

Един от тримата мигранти, за които съобщиха първоначално от Фондация „Мисия Криле“, е загинал заради белодробна емболия. Другите от измръзване. Това е станало 36 часа, преди да бъдат открити на 29 декември. За насилие не може да се говори, обяви вътрешният министър Атанас Илков.

„Тези мигранти в района на Средец, те са починали от преумора, от измръзване, най-вероятно от многото енергийни напитки, които пият по време на този техен преход, защото знаете, че Странджа планина е с изключително тежки терени. Но категорично заявявам, че насилие спрямо мигрантите няма, Това са спекулации“, изтъкна той.

Илков отхвърли и твърденията, че след първоначално подадените сигнали за загинали бежанци, полицията не е съдействала. След намирането на тела на мигранти обаче, те престояват в бургаската морга, тъй като малко са случаите, в които са потърсени от близки.

„Лятото на 2023 г., когато имахме около 36-40 мигранти, които преминаха през отделението, тогава беше трагедия просто. Нямаше никакви места къде да бъдат прибрани при нас“, каза д-р Галина Милева.

Една част от тях са погребани служебно след приключване на досъдебното производство. Други 17 тела все още са в бургаската морга, едно от тях – вече две години.

Пред бТВ пък ловци от странджаското село Зидарово споделиха, че са се натъкват на група мигранти по време на лов този уикенд.

„Видях едни уплашени очи на измръзнали хора и ме обхвана страх и мен. Те си тръгнаха по техните пътеки, а аз по моите. Бяха към 20 човека“, каза един от ловците.

Следи от нелегално преминаващи има в полуразрушени къщи.

„Хранехме бежанците. Хляб, вафли и безалкохолни напитки им купувахме“, каза пък Тодор Бимбалов от Зидарово.

От фондация „Мисия криле“ продължават да поддържат тезата си, че граничните полицаи бездействат за бедстващите бежанци.

5 мигранти починаха в Странджа за седмица

Posted on: януари 6th, 2025 by МИГ No Comments
Петима мигранти са загубили живота си при землището на селище „Индже войвода“ само за последната седмица, съобщи пред БНТ д-р Галина Милева – началник на отделението по „Съдебна медицина“ в УМБАЛ – Бургас.
Те са били открити по сигнал. Били са на възраст между 17 и 25 години.След намерените загинали мигранти в Странджа отново на дневен ред се появява проблемът какво се случва с телата на нелегално преминалите границата, които често са без документи и трудно могат да бъдат идентифицирани.
Бургаската морга продължава да е препълнена от непотърсени тела, а това сериозно затруднява съдебните медици, отбелязва БНТ.
Преди дни стана ясно, че трима мигранти са открити мъртви след измръзване в Странджа. Преди това организацията за помощ на бежанци „Млади криле“ съобщи, че има данни за загинали хора, като жертвите вероятно са непълнолетни момчета от Египет, на видима възраст 15-17 г.
Роднина на един от загиналите: За последно говорих с него преди три месеца. Не ми каза, че ще пътува по незаконен начин
Пред БНТ говори братовчед на един от тримата нелегални мигранти, открити мъртви в горите на Странджа. Той е разпитан от полицията в Средец, където по снимки на тялото разпознал роднината си и потвърдил, че става дума за 16-годишно дете. Преди дни от Фондация „Мисия Криле“ съобщиха за открити мъртви трима непълнолетни в планината. Най-вероятно през следващата седмица близки на второто дете ще го идентифицират, а за третото се очаква ДНК експертиза да потвърди самоличността му.

16-годишният Ахмад от Египет обичал да играе и спортува. Мечтаел да стигне до Италия, където живее брат му. „Той като всички на неговата възраст обичаше да играе футбол с неговите приятели. Има приятели и в Европа. Затова искаше да замине. Искаше да работи там. Момчетата на неговата възраст много искат да достигнат Европа да работят, да посъберат пари, защото в Египет ситуацията като работа е трудна“, заяви Мохамед Самра, братовчед на загиналото момче.

Момчето не споделило плановете си на по-големия си братовчед, който живее във Франция. Пътувал до Турция с паспорта си. „За последно говорих с него преди три месеца, но той не ми каза, че ще пътува по незаконен начин. Скри плановете си. Искал да ме изненада като пристигне в Европа. Не можем да кажем на 100%, че с трафикант се е свързал. Той е тръгнал от Турция с други, които търсили някакъв начин да стигнат в Европа“, допълни Мохамед Самра.

Братовчедът на Ахмад научил от родителите му, че момчето е тръгнало на път и че са изгубили връзка с него. По-късно разбрал от социалните мрежи за намерените три тела в Странджа. Тръгнал към България. В полицията в Средец видял снимки на телата. „Разпознаваха тялото, че е техен близък. При мен има братовчед му на Ахмад и също вуйчо му. Ситуацията там беше много зле като разпознаваха тялото“, коментира Яхия Хомси, медиатор и преводач във Фондация „Мисия Криле“.

Предстои роднините да направят разпознаване на тялото в моргата в Бургас и после да го откарат в Египет, за да го погребат на родна земя. Подобна ще бъде процедурата и за останалите две мъртви момчета. От МВР отказват коментар по случая заради образуваното досъдебно производство. Въпреки твърденията, че намерените тела са на 30-годишни мъже, от „Мисия Криле“ заявиха:

„Аз имам паспорти за всичките починали – 15-16 години. Не знам защо скриват тези новини от хората“, добави Яхия Хомси. Ахмад е тръгнал по опасния маршрут с още пет момчета. Три от тях се спасили. Едното е негов роднина. То е издирено и се оказало, че е в Турция. „Свързахме се с него и въпросът сега е той как се е върнал в Турция“, каза още Яхия Хомси, медиатор и преводач във Фондация „Мисия Криле“.
Покрай случая от фондацията научили за още много момчета от Египет, които се предполага, че са в неизвестност след като влезли в България.

Измръзналите до смърт бежанци в Странджа са юноши, в групата е имало още деца, които са изчезнали

Posted on: януари 1st, 2025 by МИГ No Comments

Юноши са трите жертви, открити премръзнали да смърт днес в Странджа, каза Диана Димова от НПО „Мисия Криле“.

„На 27-и, малко след полунощ, получихме сигнал за бедстващо момче в Странджа планина. Не знаехме на каква възраст, нито от какъв произход е. Получихме видео, в което детето беше в полусъзнание, стенеше, със затворени очи, беше легнало на земята във ветровита и снежна обстановка. Беше много тежко. Облечено в черно-бяло яке, с черен панталон. Имаме няколко партньорски организации, с които работим, международни. Обсъдихме случая и незабавно бяха подадени сигнали към 112.“

Това разказа Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ – организацията, която първа разгласи случая за намерените на българо-турската граница в района на Средец три трупа, който впоследствие „Гранична полиция“ потвърди. Според информацията на организацията става въпрос за момчета на възраст между 15 и 17 години от Египет, които – подозират оттам – са били водени от каналджии. Групата е включвала още деца, които са изчезнали.

Подадените на 27-и сигнали са не един, а шест. Първият сигнал на 112 на 27 декември, петък, беше подаден в 1:35 ч. Това е първото реализирано обаждане с молба за помощ. (…) Малко по-късно следват още пет обаждания на същия телефон: в 2:15, в 2:17, в 2:21, в 3:35 и в 5:58. На нито един от тези шест сигнала не е реагирано. Дежурният оператор в Бургас е казал, че насочва сигналите към съответните дежурни гранични патрули, но е нямало никаква реакция, разказа Димова в интервю за БНР Бургас.

В същото време, от „Гранична полиция“ твърдят, че имат сигнали само от 28-и и 29-и, два от първия ден и един от втория.

Това, което казват, е така, но визират сигналите, които касаят откритите тела на загиналите момчета, които са подадени от спасителни екипи на място – два са били на 28-и, един – на 29-и – поясни Димова. – Но за тези шест сигнала, които са подадени на 27-и в полунощ, никой не говори нищо, но има записи и ние ще ги изискаме, за да може да се установи къде по някакъв начин се забавя информацията. Дали тя не е била трансферирана, дали някой не е реагирал навреме, но видеата, които получихме за тези момчета, които видимо измръзваха в сериозна зимна обстановка, показваха, че те все още имат признаци на живот. Не можем да кажем дали е било възможно да бъдат спасени, но е задължение на властите да реагират незабавно в такива ситуации.

Разминаване има и по друга линия – от „Мисия Криле“ твърдят, че става въпрос за момчета, а от „Гранична полиция“ – за мъже.

„Аз съм социален работник по трите случая. В момента нашата организация работи по установяване самоличността на тези деца, за да можем да изпратим официално информацията, когато тя бъде потвърдена, на разследващите органи, на посолството. До момента е идентифицирано едно от момчетата и то е родено през 2009 година. Официално потвърдено. Преди малко ми се обади консулът на Египет, който потвърди същата информация, заяви Димова.

При телата не са били намерени документи за самоличност. Предположението за възрастта на децата (15-17 г.) идва от египетските семейства, които са се свързали с фондацията, защото нямат връзка с децата си и се страхуват, че те може да са сред жертвите. Очаква се три от семействата ще пристигнат в България в началото на следващата седмица.

Димова обръща внимание на още нещо – отзовалите се спасителни екипи не само не са получили съдействие, за да стигнат до мястото със загиналите, но им е било попречено. От „Мисия Криле“ питат защо: „Кой как е действал, по каква причина – ние също питаме – спасителните екипи, които са се отправили към локацията по първия случай още, не са били подкрепени, не им е било съдействано, въпреки че са предоставили видеа, цялата информация, напротив – направено е максималното, за да бъдат възпрепятствани да достигнат до въпросните локации. Разбира се, по-късно се оказва, че са били прави, че има не едно, не две, а три загинали момчета в тежки зимни условия“, каза Димова.

На въпрос какво са правили децата в България тя отговаря, че обадилите се над 100 души от Египет, които са загубили близките си, потвърждават една и съща информация – че няколко непридружени деца, около шест, са тръгнали от Турция за България миналата сряда. Оттогава са загубили контакт с тях.

„Вероятно са се придвижвали с каналджии, трафиканти през много опасни маршрути – каза Диана Димова. – Властите трябва да направят всичко възможно, да направят задълбочено, адекватно и навременно разследване, за да заловят онези, които са поставили тези деца в опасна ситуация и са ги изоставили, когато са били в критично състояние в планината. Това е много тежко престъпление. Каналджийството е бизнес за милиарди. Това е една мафия, която прогресира и чийто гръбнак не само че не е пречупен, но не се прави достатъчно, за да може тези хора да бъдат не просто разобличени, но да бъдат заловени и да прекратят опасната си дейност“.

На въпрос свързали ли са се вече българските власти с фондацията и работят ли заедно по случая Димова отвърна: „Не, никой не се е свързал с нас. Предполагаме, че това е заради празничните дни, но по принцип с българо-турска граница нямаме практика, подавайки писма, сигнали, появявайки се на място, някой да е отворен, кооперативен, да се опитва да се свърже с нас, тъй като ние сме източник на доста информация. Семейства се свързват с нас, превеждаме по време на различни процедури, свързани с разследването, организираме репатрация на тела, погребения. Дейността ни е и винаги ще бъде безплатна, за да подкрепим семействата в тази ситуация. Ние работим с хора, търсещи закрила и бежанци от много време.“

3 момчета открити мъртви в Странджа, мистерия обви случилото се

Posted on: декември 30th, 2024 by МИГ No Comments

През последните 48 часа международни спасителни екипи от доброволци, в партньорство с фондация „Мисия Криле“, откриха три безжизнени тела на момчета на видима възраст 15-17 г. в района на българо-турската граница, съобщава Bulgaria ON AIR, позовавайки се на информация от фондацията.

По непотвърдена информация, момчетата са от Египет. Сигналът за първото бедстващо момче е получен на 27.12 в 00:52 ч. от непознат телефонен номер, от който е потърсена спешна помощ. Изпратена е локацията и видео, от което става ясно, че бедстващото момче е все още живо, с признаци на хипотермия, легнал на земята по гръб, в снежна и силно ветровита обстановка.

Облечен е в черно-бяло яке с качулка и черен панталон. Издава стенания, изглежда в полусъзнание, със затворени очи. Бил е изоставен от хората, с които се е придвижвал, без повече връзка с него или някой, който знае повече информация за него.

Вторият сигнал пристига в 4:00 ч. на 27.12 от непознат телефонен номер.

Подадена е локация и видео, на което се вижда момче на видима възраст около 15-16 години, което е легнало по корем на земята, в снежна обстановка. Облечено е в кафяво кожено яке, кафяв панталон и маратонки в бяло и сиво, доколкото се вижда. То все още дава признаци на живот, но изглежда в полусъзнание.

Третият сигнал е подаден в 6:46 ч. на 27.12 отново от непознат телефонен номер. Подадена е локация на местонахождението на момче в безсъзнание. Своевременно е подадена информация на тел. 112. Сезирани са отговорните институции.

От организацията настояват за обективно и задълбочено разследване срещу неизвестния извършител, причинил с действията/бездействията си смъртта на трите момчета.

Ето и пълния текст на съобщението им:

Местонахождението на телата е на три различни локации, дълбоко в гориста местност в природен парк „Странджа“ в околностите на селата Варовник, Вършило, Габър и Раков Дол. От информацията, с която екипите ни разполагат, се предполага, че момчетата са от Египет и по всяка вероятност са били непълнолетни.

Екипът ни получи три отделни сигнала за бедстващи все още живи младежи в нощта на 27-ми срещу 28-ми декември и своевременно сигнализира 112, за да бъдат изпратени спасителни екипи на място. Паралелно с това, международните доброволци, с които работим, започнаха издирвателни мероприятия със знанието на отговорните институции.

Предвид на развоя на събитията, изразяваме сериозните си притеснения, че органите на реда не просто не реагираха адекватно на подадените сигнали, но и забавиха или се опитаха да възпрепятстват спасяването на пострадалите.

Ето защо, излагаме подробно фактологията по трите случая:

Сигналът за първото бедстващо момче е получен на 27.12 в 00:52 ч. от непознат телефонен номер, от който е потърсена спешна помощ. Изпратена е локацията и видео, от което става ясно, че бедстващото момче е все още живо, с признаци на хипотермия, легнал на земята по гръб, в снежна и силно ветровита обстановка. 

Облечен е в черно-бяло яке с качулка и черен панталон. Издава стенания, изглежда в полусъзнание, със затворени очи. Бил е изоставен от хората, с които се е придвижвал, без повече връзка с него или някой, който знае повече информация за него.

Вторият сигнал пристига в 4:00 ч. на 27.12 от непознат телефонен номер.

Подадена е локация и видео, на което се вижда момче на видима възраст около 15-16 години, което е легнало по корем на земята, в снежна обстановка. Облечено е в кафяво кожено яке, кафяв панталон и маратонки в бяло и сиво, доколкото се вижда. То все още дава признаци на живот, но изглежда в полусъзнание.

Третият сигнал е подаден в 6:46 ч. на 27.12 отново от непознат телефонен номер. Подадена е локация на местонахождението на момче в безсъзнание. Своевременно е подадена информация на тел. 112. Сезирани са отговорните институции.

Организацията настоява за:

1. Започване на обективно и задълбочено разследване срещу неизвестния извършител, причинил с действията/бездействията си смъртта на трите момчета, съгласно текстовете на Наказателния кодекс, чл. 281, ал. 3, 4, 5, 6 и други законови текстове.

2. Започване на независима проверка на действията на органите на полицията, работили по случаите, които не реагираха, забавиха или се опитаха да възпрепятстват спасяването на пострадалите.

Настояваме за установяване на предприетите действия от дежурните служители на 27-29.12, отговорни в района на трагичните инциденти с момчетата и констатиране дали има извършени нарушения, за което да им бъде потърсена отговорност.

3. Настояваме за изискване на информацията, подадена на спешен телефон 112, за случаите и извършените действия от дежурните оператори. Един от граничните патрули е казал, че към тях не е подавана информация за бедстващите младежи.

Намираме за абсолютно недопустимо пренебрегването на официални сигнали, подавани към властите за бедстващи хора, мигранти или бежанци от Близкия и Средния изток или Северна Африка. Смятаме забавянето на реакцията по отговор на тези сигнали за крайно неприемлива.

Всяко едно пренебрежение или отлагане на действия по подавана информация може да коства човешки живот.

Напомняме, че човешкият живот няма цена и е основно право на всеки. Без значение на цвета на кожата, религията и произхода на нуждаещия се, той следва да получи адекватна и навременна помощ за неговото спасяване. Екипът ни прави всичко възможно към момента за установяване самоличността на момчетата и връзка със семействата им.

Сезирали сме посолството на Египет. На разположение сме за съдействие.

Окончателно от ВАС: Чумата в Странджа не е доказана!

Posted on: юни 18th, 2020 by МИГ No Comments

Ани Петрова от Болярово, което показа чутовна воля и не допусна стадото й да бъде избито заради чумата, спечели финално съдебната битка. С решение от вчера Върховният административен съд (ВАС) се произнася, че заразата не е доказана.

През есента на 2018 г. областното поделение на Агенцията по безопасност на храните регистрира две положителни проби в животновъдния обект на Ани и разпореди той да бъде заличен. Овцете трябваше да се умъртвят. Жената оспори пробите, не пусна ветеринарите, обикновени хора и опозиционни партия я подкрепиха. Тези вълнения бяха част от големия скандал, свързан с избиването на животни в Странджа заради чумата. През цялото време стопанката твърдеше, че стадото й е здраво, а медийни кадри свидетелстваха за това. Впоследствие битката се пренесе на събедния терен, за да се стигне до дело във ВАС, което завърши в полза на стопанката – заповедта от есента на 2018 г. е отменена.

Най-важната част от решението на ВАС гласи: „Не са изложени обективни факти, установяващи безспорното наличие на болестта по животните и съображенията за вземането на крайните мерки за преодоляването й. (…) В разглеждания казус липсват убедителни доказателства за развитието на болестта ЧДПЖ във времето в конкретния регион и степента на разпространение“. Съдът отчита, че свидетелските показания установяват добро здравословно състояние на стадото в различни етапи от периода юли – септември 2018 г. Пък и… представената справка от БАБХ показала, че 203 овце били живи впоследствие, включително двете с уж установена чума.

Избили животните в Странджа на сляпо!

Posted on: август 23rd, 2018 by migadmino No Comments

Френската лаборатория „Сирад’’ е върнала втората серия проби на България, които трябваше да потвърдят дали има или няма чума по овцете и козите. Те са отрицателни, като обхващат областите, за които имаше съмнения за заразата, потвърдиха от БАБХ за „Труд”.

Припомняме, че при първите партиди през юли, бяха констатирани 22 положителни проби, 10 съмнителни и 142 отрицателни проби от български животни. На сайта на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) през юли бяха качени два документа от френската лаборатория с резултати от 13 кръвни проби и 1 носова натривка от 23 юни и с 466 кръвни проби, от които 174 са изследвани по спешност на 9 юли. От БАБХ коментираха, че част от останалите 281 проби са пристигнали, но не уточниха каква част точно. Не са оповестявали новината, тъй като нямало положителни резултати.

През цялото време, в което очаквахме развитие по темата, много ветеринари се съмняваха има ли чума по дребните преживни животни в районите, където бяха избити хиляди овце и кози, а много стопани останаха без препитание.  „Положителните проби означават зараза, само ако съотвестват на клиничната картина, на инкубационния период или на аутопсията на болните животни. И трите фактора ги няма в случаите на избитите животни, тъй като в инкубационния период, който трае от 3 до 7 дни, трябваше да има бурно цъфтяща клинична картина и над 1000 овце и кози трябваше да са умрели от болестта и хиляди да са с ярки симптоми, видими за всеки”. Това каза за „Труд” ветеринарят Пламен Пасков. А по думите му умрелите животни са само избитите.

Болестта чума по преживните животни преминава чрез липса на апетит, висока температура, поражения и изтичания от очите и носа и кървава диария. А такива ярки симптоми не са забелязани от стопани и фермери в местата, в които имаше масово избиване на стадата. „При първите умрели две животни е имало аутопсия, като тя не е съответствала на характерните признаци на болестта. Тези животни са имали част от признаците на чумата, но само по тях не може да се постави диагноза и да се обяви зараза, защото те съответстват и на симптомите на други болести, в тази част незаразни или предадени чрез паразити”, заяви Пламен Пасков.

„Няма чума по овцете и козите”, категоричен бе той и допълни, че ако наистина имаше зараза, според протокола за действие и пакета от мерки, които прилагат Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), трябваше да бъдат избити само болните животни”, каза той. Но в Страджа се избиваше масово. Припомняме, че бившият министър на земеделието Мирослав Найденов коментира за „Труд”, че според него се работи на сляпо, като животните се избиват без да се знае какъв щамът на болестта.

„Кръвните проби от животните могат да се изследват за няколко часа, а се бавят с дни”, коментира ветеринарят Пламен Пасков.  „Само от Болярово до София са пътували с дни, показват документите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), а в режим на чума, възникват много въпроси – първо дали някой наистина е искал да направи проверки и дали наистина са спазени правилата за взимане, транспортиране и съхранение на пробите. Изпращането им до Франция също трае още няколко дни”, допълни той, а това е предпоставка за по-различно интерпретиране на резултатите. Самата лаборатория пише в свой документ, че дългото и хаотичното пътуване между лабораториите е деградирало едната проба.

– Лабораторията във Франция изследва ли щама на вируса?
– Не изследват щама, а изследват епизацията на вируса, чрез която се уточнява произходът на заболяването. Например, ако в същото време има вирус на друго място, се проследява от там ли е тръгнала заразата.

– Кога ще получите останалите 281 резултата от първите изпратени 455?
Възможно е от тях доста вече да са проверени, но ние ще оповестим, ако имаме положителни проби, засега нямаме и затова не коментираме и не излиза никаква информация. Надзорът не е преустановен. Наложи се да увеличим зоната за взимане на проби от 10-километрова на 20-километрова. В момента имаме последни 8000 проби, заради които пишем писма до ЕС къде могат да бъдат изследвани. И на „Сирад” ще изпратим и те ще минат през същата процедура. По една или друга причина няма да имаме наши възможности за изследване.

– Фермерите, които не разрешаваха на ветеринарите да влязат във фермите им и да вземат проби, все още ли блокират достъпа до стадата си?
– Все още го правят, но според нашите нормативни документи, на Световната здравна организация и регламентите на ЕС вземането на втори проби по никакъв начин не е задължително, даже може да компрометира и да засили разпространяването на болестта, даже взимането на втора проба означава изчакване на резултатите.

От месеци
Фермери със забрана за продажба на месо и мляко
Все още няма информация кога ще падне забраната за продажба на месо и мляко. В началото на месеца недоволни животновъди блокираха пътя Елхово – Шарково с искания тя да бъде отменена. От БАБХ вдигат карантината само в определени ферми, докато останалите стопани остават без информация какво се случва. През цялото време те търпят загуби.

Относно обезщетенията за засегнатите фермери стана ясно, че 75% ще се изплатят от Европа, а останалите 25% ще дойдат от бюджета на държавата.
До момента Държавен фонд „Земеделие” е изплатил по помощта de minimis за общините в Ямболско и Бургаско обезщетения на 364 стопани. Според тях пари ще получат и останалите фермери, които подлежат на възбрана за реализитане на млечни и месни продукти извън ограничената зона.

Според научно становище липсват основни симптоми в някои от избитите стада
Според научното становище на Центъра за оценка на риска по хранителната верига още през месец юни при съмнение в една от фермите за поява на клинични признаци при 10 животни, свързани с болестта, „нито едно от животните не е имало диария, която е характерна за заболяването. Не са наблюдавани болестни симптоми при нито една от козите в стадото.

Смъртността е била 0%. Направена е аутопсия на 1 животно”. Въпреки това на 28 юни около 300 животни в две ферми в село Кости, Бургас, са убити и загробени. Описано е още, че „при направената аутопсия, на ветеринарния лекар му е направило впечатление, че не е имало никакви гастроинтестинални промени. При убиването и загробването също не са установени характерните изменения или кръвоизлизиви в дебелите черва”. Отново в доклада е споменато, че „решение за прилагане на спешна ваксинация може да се вземе уведомяване на ЕК, при условия, че основните интереси на Общността не са засегнати”.

„Избиването има смисъл само тогава, когато е в строго съответствие с пакета от мерки на агенцията и се убиват точно определени животни с клинична картина. Труповете трябва или да се изгорят или да се погребат по точно определен начин, не както в Странджа на 20-30 сантиметра в почвата, които само от гниенето през лятото, щяха да разнесат заразата”, допълни Пасков.

За метода „PCR” за изследване на пробите ветеринарят обясни, че хваща антителата – на заразено, ваксинирано или преболедувало и изградило имунитет животно”, уточни Пасков. Той уточни, че овцете и козите, които са в контактната зона, е възможно да са пасли на места, на които хищници са разнесли части от изхвърлени турски животни. Тъй като Турция не е в ЕС, няма ограничения за ваксинация на животни, което означава, че това е един от възможните начини да се констатират антитела в някои от пробите от овце и кози.
При козите смъртността при заболяване е между 50-70%, тоест първите животни, които трябва да реагират на заразата би трябвало да са точно козите.
Чумя няма

Отмениха карантината в две ферми в Пиринско, чиито стада бяха поставени в изолация, заради съмнения за чума. Животните в село Филипово и Мосомище не са заразени от чума, сочи официално съобщение от БАБХ. Повторните проби от умрели животни в общините Банско и Гоце Делчев са отрицателни.  От БАБХ обявиха, че изследванията са направени в специализирана лаборатория във френския град Монпелие. Симптоматиката на чумата е близка до тази на пневмонията, затова бяха взети проби, които бяха изследвани първо от българската лаборатория и повторени във Франция, което изисква време, уточняват от агенцията.

Животните нямаха право да напускат оборите и да пасат на открито,  а от стопанствата не можеше да се изнася мляко и месо. Стадата бяха под ежедневно наблюдение от ветеринарните лекари.

ДАНС проверява медии заради фалшива новина за евтаназията на животни в Странджа

Posted on: юли 23rd, 2018 by МИГ No Comments

ДАНС проверява кои медии са разпространявали фалшива новина, че евтаназията на животни в Странджа заради установената чума всъщност била, за да се обезлюди районът и да се заселят мигранти.

Решението за проверката е от правителственото заседание в сряда, потвърди днес вицепремиерът Красимир Каракачанов и обвини опозицията в политическа истерия:

„Това беше миналата сряда, днес е първият работен ден. Аз поставих един въпрос, на който предварително знаех отговора. Тази излишна политическа истерия, аз не я разбирам. Да, в опозиция си, искаш да закопаш властта, чудесно. Само че недей да създаваш подобна ситуация, при която нарушаваш държавността. Редно ли е да създаваш измислени проблеми“.

Властта изби всички овце в Странджа

Posted on: юли 22nd, 2018 by МИГ No Comments

„Евтаназията в Шарково вече е приключила. Там останаха три стада и по-голямото на баба Дора, което е около 150 животни, от които само половината регистрирани. Областният оперативен щаб е започнал и доколкото знам вече са завършили. Районите трябва да бъдат обеззаразени и ще пристъпим към цялостно почистване на техните обори. Двама са докторите, които имат право да слагат тези инжекции с евтаназин. Процесът беше възпрепятстван от миналата неделя“. Това съобщи пред „Канал 3“ земеделският министър Румен Порожанов.

До тази развръзка се стигна, след като днес жандармерия изведе всички външни хора от Шарково, където в последните дни се стекоха доброволци да пазят животните. Достъпът до селото беше ограничен, а протестиращите срещу евтаназията бяха изтеглени в съседното село.

Според заповедта на Агенцията по храните в селото не се допускат автомобили и хора, които нямат адресна регистрация в селото. Там могат да влизат единствено ветеринари и работници, свързани с дезинфекцията, полицаи, представители на властите и търговци, които зареждат селото. Ветеринарните лекари, които не успяха да вземат пробите от животните, бяха сменени. Вече е въведена карантинна зона от три километра в района на Ямболско. Стигна се и до инцидент, беше задържана природозащитничката Меглена Дерменджиева.

„Имахме слаба комуникация”, призна Порожанов. „Работата на министъра е тези хора да получат адекватни, разумни и в случая допълнителни обезщетения. Плащаме доста над стойността на животното. В петък бяха изплатени обезщетенията в Болярово, дойдоха хора да ни благодарят. Утре започваме изплащането в Шарково, там те бъдат изплатени парите на собствениците, на които животните бяха избити преди седмица”, обясни той.

МВР е готово да проверява за укриване на животни, ако Агенцията по безопасност на храните поиска това.

ГЕРБ: Какво прави Нинова при заразените животни, ще разнесе чумата в цяла България!

Posted on: юли 19th, 2018 by МИГ No Comments

ГЕРБ атакува лидерката на БСП Корнелия Нинова, че заради пиар акциите й в местата, където има заразени от чума животни, може да разнесе болестта. Миналата седмица, когато започна евтанизирането на животните по странджанските села, Нинова отиде на място и започна да брани стопаните и стадата им.

Това вбеси ГЕРБ, които днес лансират темата, че освен че пречи на работата на държавата, използва случая за личен пиар, но е и опасно, тъй като може да пренесе чумата и в други населени места. Чумата се пренася много лесно и това струпване на хора в заразените огнища е много опасно. И Корнелия Нинова може да разнесе болестта”, каза Тома Биков от ГЕРБ.

Освен това лидерката на БСП категорично заявява, че чумата по животните не е доказана, което влияе допълнително върху мнението на стопаните. На въпрос днес какво прави в Странджа Нинова и не е ли това опасно, тя отговори: „Питайте властите, защо няма контрол, как ни допуснаха”.

Нинова коментира надълго и нашироко темата в парламента днес и дори обяви, че вече се съмнява, че има чума. „Вчера се съгласиха, че продължават мерките, днес ги отлагат – и да сме нямали съмнения за чума, от днес се съмняваме“, каза тя.

Факт е, че епидемията по животните тръгна и властта я подцени, както и че не бяха проведени разговори със стопаните, чиито животни бяха евтанизирани, но допълнителни заблуждения от политици в тази ситуация усложняват допълнително епидемичната обстановка. Заради тези си действия лидерката на БСП вбеси както властта, така и вътрешния министър, който днес я критикува за дейстията й, така и обществото, което на практика допълнително се дезионформира какво се случва с епидемията в страната.

Всички допуснаха грешки в тази ситуация, но допълнително размиване на информацията не е необходимо, а страданията на животновъдите са достатъчни, за да ги яхат партийни лидери за политически и пиар акции.

От утре избиването на животни в Странджа продължава

Posted on: юли 18th, 2018 by МИГ No Comments

Утре ще продължи евтаназията на животните в заразените райони, съобщиха от МВР. В Шарково от сутринта е жандармерия, която проверява всички пристигащи и излизащи от селото коли, пристигнаха и нови екипи за дезинфекция.

След 2 дни прекъсване обеззаразяването в селото започна отново. Екипът, който беше на смяна днес, разказа, че преди дни е бил заплашван от протестиращ. Опитали да повредят техниката им. Нямало полицай, който да им помогне.

Така описват нападателите: „Скъпи коли тука постоянно, мерцедеси, джипове… София, Варна, Пловдив, Търговище, въобще не са местни. Имаше такива с фланелки, които ходят по границите…”.

Блокадата край стадото на Тодорка Сакалиева продължава. Вътрешният министър призова протестиращите повече да не се събират: „Утре започваме да действаме по плана на БАБХ – каквото те кажат. И започваме със стадото на Баба Дора. Тя знае, предупредени са – където се появи нещо, отиваме, унищожаваме, дезинфекцираме, да не се притесняват – компетентни са хората, това правим от утре сутринта…”.

На няколко километра от Шарково, в Болярово, президентът се срещна с животновъди, вече загубили стадата си. От кризисния щаб увериха, че контролът в района ще бъде затегнат в следващите дни.

Директорът на агенцията по храните Дамян Илиев беше категоричен: „Ние ги обичаме и искаме да ги спасим. Но дали санкциите да са в едно село е по-различно от това санкциите да са в страната?” Държавата засилва контрола в районите с чума по животните. Заради заплахата и от африканска чума по свинете ще се построи специална ограда между Силистра и Дуранкулак. Според експертите, само така ще се попречи на дивите прасета да пренесат болестта от Румъния на българска територия.

И Борисов гледал животни, съчувствал на хората от Странджа

Posted on: юли 18th, 2018 by МИГ No Comments

„Проявете необходимото съчувствие, човещина и бързо плащайте. И уверете хората, че тази напаст ще бъде унищожена”. Това обяви премиерът Бойко Борисов в началото на заседанието на Министерски съвет по повод чумата по овцете и козите в Странджанско, заради която бяха умъртвени хиляди животни.

„Аз гледам животни и разбирам какво им е на хората. Това са животинки“, допълни министър-председателят обръщайки се и към земеделския министър Румен Порожанов, който бе лицето, отговарящо за действията, свързани с чумата от присъстващите на заседанието на правителството.

И призова да се вземат всички необходими мерки, за да се спре разрастването на заразата. Помолете хората да не крият животните. Заради няколко да боледуват милиони. Ако това се разпространи е катастрофа. Но информирайте хора. Обяснявайте от сутрин до вечер, защото целият бранш може да спре да функционира за три години. Упрекът ми е за това – веднага подгответе стада, веднага с парите да могат да си вземат животни. Помогнете да се дезинфекцират кошарите им.

Вземете всички мерки за дезинфекция. Аз си спомням времената, когато в тези региони не можеше да влезе кола, без да премине през яма за дезинфекция“, допълни премиерът.

Той обаче си припомни времената до 90-а година, как се е действало тогава, какви мерки са били вземани и доколко обаче хората са имали възможност хората да получат обяснения за действията на властите.

ГЕРБ забрани протестите в Странджа

Posted on: юли 16th, 2018 by МИГ No Comments

Управляващите намериха начин да възпрепятстват протестите в Странджанско. Tова стана ясно след провелото се във вътрешното министерство първо заседание на оперативния щаб, който ще координира ситуацията и ще следи за ограничаването на заболяванията по животните в района. Една от мерките, които ще бъдат взети заради „загриженост към стопаните“, е „ограничаване на големи обществени прояви със струпвания на хора в 10-километровата зона около огнищата на опасните болести“. Това означава, че в района се забраняват протести, блокиране на пътища и възможността на хората да защитят имотите и стадата си.

Освен ограничаването на масови прояви ще има засилен граничен контрол на товарите за пренос на месни храни. Вътрешният министър Валентин Радев заяви, че целта е да не се допусне месо, което е заразено. Има препоръка към МРРБ и към АПИ за ежедневно почистване на 10-километровата зона преди местата за граничен контрол.

Утре ще се проведе среща на кризисния щаб с председателите на парламентарни групи. „Целта е да се изчистят всички съмнения, защото в случая става въпрос за националната сигурност. Искаме всички да осъзнаят каква е опасността и да си поеме отговорността“, обясни Радев. Председателят на парламента Цвета Караянчева свика извънредно заседание на Председателския съвет в 9 ч. Утре.

Левицата иска спиране на евтанизирането заради съмнения в диагнозата „чума“.

В социалните мрежи депутатът от БСП Петър Кънев припомни, че още след масовото избиване на животни в с. Кости организира среща на депутатите от Бургаско и Ямболско, МЗХ и БАБХ. „Не може да няма и други решения. Трябва да ги потърсим. Дали със създаването на карантинни депа, с имунизации на животните, дали с искане за дерогация от ЕК и Световната здравна организация, дали със специален контрол над заплашените стопанства. Специалистите да предложат. А случаят със Странджа е различен. Повтаря се на всеки 4-5 години – дали ще е шап, чума, луда крава, все едно. Животновъдството там с пълни темпове се ликвидира. За мен въпросът вече не е икономически, а е социален и политически и дори геополитически. Обезлюдяваме планина, която е на твърде важна граница“, написа той.

Гръцки фермери: Как така избиват цели стада? България се управлява от примитивни престъпници

Posted on: юли 16th, 2018 by МИГ 1 Comment

Във фейсбук Валентина Василева-Филаделфефс описа как съседите ни в Гърция оценяват скандала с унищожаването на животните в Странджа.

Ето какво написа тя:
„Докато изчаквам да видя документи и снимка на болно животно, направих справка в съседна Гърция. Осъществих контакт с големите млекопроизводители и фермери, две от тях в близост до Турция, както и висш служител.

1. Във фермите и мандрите всичко е спокойно. Наложи ми се да доказвам самоличност, понеже операторите решиха, че се шегувам, разказвайки за мерките, които е предприело нашето правителство.
2. Гърция не изключва наличието на подобно заболяване, но дословният цитат беше – „Това, по този начин в Гърция не може да се случи. Вие се шегувате!“
3. Опасността е известна в Гърция, но:
– убиват се животни, които имат доказано най-малкото повишена температура
– отделят се болните от здравите в различни стада
– Прави се справка дали са предварително ваксинирани. Ако не, то отговорността се носи от държавата
– Недопустима е евтаназия на цели стада по предположение за опасност
– Има ли проби от млечни продукти?

Категоричното е, че България се управлява от примитивни престъпници!“

Вижте как цигани „ветеринари“ избиват животните в Странджа (видео)

Posted on: юли 16th, 2018 by МИГ No Comments
Разпространяван клип в интернет показва брутално отношение на лицата, изпратени да избиват животните в Странджа. На видеото се вижда как циганите псуват и скачат на бой срещу хората от селата.

Ето какво написа Владимир Павлов, автор на клипа:

„А вчера обещах да пусна клип, как въпросните цветнокожи псевдо доктори, докарани да избиват животните на хората скочиха да ме псуват и замерят с камъни..

На клипа се вижда, как трима цигани клякат да вземат камъни, а единя и показва неприлични жестове към нас настървено.

Трима полицаи  едвам ме удържаха, да не стане битка… а вижте колко много пазят тях…

Просто „експертите“ в бели дрехи, изпаднаха в дива ярост, че цял ден не успяха да умъртвят нито едно животно и да приберат заветните и обещани 50 лева надник…“

Заразата е умишлена, търсете престъпника и пощадете животните!

Posted on: юли 15th, 2018 by МИГ No Comments

Снимката на баба Дора с любимата й козичка трогна до сълзи всички българи и заостри вниманието към Странджа и Ямбол. Прегледът на коментарите във Фейсбук и новинарските портали показва, че повечето потребители са гневни от мудните и механични действия на властта, други смятат, че заразата по животните е криминално престъпление. Някои читатели  подозират мероприятие на неоосманисти от Турция, като целта е да провокират населението от региона към протести и евентуално референдум за отцепване от България. Други са на мнение, че става въпрос за криминално престъпление, но от крупни  наши животновъди, които се освобождават от конкуренция и искат да установят монопол в този сектор и регион.

Мутраците със сатанинско удоволствие трепят животните на хората. Контрол няма, лечение -няма. Ще се запомнят тези малоумни некадърници с масовото и поголовно трепане на животни, със суджуците и безбройните скандали. Хората плачат сърцераздирателно, но нямат защита срещу родния башибозук. Насилват хората, не ги пускат да си влязат в домовете си и в стопанствата, пред очите им избиват с жестокост животните. Така е когато криминални мозъци са на власт. Това е поредният скандал, но отникъде помощ не иде. Може би един ден  тази сган ще бъде предадена на съд, но засега мъката на хората е неописуема. Беззаконието е тотално, насилието е гнусно и без контрол. Прокурори няма, на никого не можеш да се оплачеш.

Протестиращите може да са прави. Странна е тази чума по дребните преживни животни, защото от начало се говореше че я има само по прасетата, а изведнъж се оказа, че я има и по овцете и козите. Пострадалите животновъди твърдят, че от 1 месец насам не е имало нови случаи на заболяване, а заболелите животни не са умрели.

А може би все пак „всяко зло за добро“?? Мисълта ми е, че в момента, покрай трагедията с животните в Ямболско, все повече сънародници започват да разбират какво зло и колко точно голяма вреда е за нас членството ни в този евросъюз. Сее се сеитба, която неминуемо ще даде жътва….. Кървава, дори ако трябва.

На премиера, който стана за втори път дядо, искам да кажа: в чест на новия ви внук помилвайте животните, избършете сълзите на хората!

Нещо не е наред. Действат много бързо и радикално, 1500 животни със сигурност ли са болни, тази огромна бройка огнище ли е, или убиват наред, просто ей така?

Я някой журналист да провери кои са най-големите фермери в Елхово и дали случайно не са от ГЕРБ. И дали случайно техните животни няма да бъдат оставени живи. За да скочат хората на протести, значи нещо ги е смутило, нещо не се вписва в „клиничната“ картина.

Тая работа на мен ми мирише на саботаж. Хора, скрийте си животните от хората. Не ги показвайте, защото някой ви мисли злото. Няма как да се появи чума и да се умъртвява всичко в радиус от 30 км. Странджа е чисто място. Ходил съм там. Ако не се пусне от въздуха,  трудно вълк или друго животно ще донесат зараза. Чуете ли за зараза, крийте животните и спасявайте стоката, като си помагате един друг. Крийте се в Родопите и Средна гора.  Сложете момци за нощна охрана и пазете небето. Няма нищо невинно в това, което ви се случва.

Управляващите, само на вас ли не ви минава през акъла, че Заразата може да е умишлена? Защо избивате животните, като по този начин заличавате уликите на едно зловещо престъпление?  Хората се събират за протести, после ще поискат референдум за отцепване от България заради нечовешко отношение към животни и хора. Спите ли?

Ало, депутатите! Вместо да скучаете в парламента, отидете в Странджа  и Ямболско при хората, покажете им, че помните кой ви е командировал в Народното събрание!  Отидете  и покажете, че наистина сте НАРОДНИ представители, че наистина сте с народа си в добро и зло.

Най-вероятно причината е поява на болно животно от Турция или региона.
Но самото умъртвяване на недоказано болни животни е чиста загуба за стопаните им. Защото всеки е вложил стотици левове, за да купува ечемик и пшеница за изхранването им. За да ги отгледа от яре до коза. И сега държавата дава някакви пари на стопаните, които ще стигнат за закупуването на нови кози и овце, но все още малки и недорасли да дават млеконадоя, който е получаван при вече охранените животни. Тези пари от държавата в никакъв случай не покриват дългогодишните разходи, хвърлени по всяко животно. И нещо друго, което повечето хора не знаят – не всяка коза или всяка овца дава еднакво мляко. Някои дават повече, други по-малко; при някои млякото е по-гъсто, при други не е. Затова стопаните ценят именно онези свои кози и овце, които дават по-гъсто мляко и в по-голямо количество. Една такава коза или овца е безценна и нейната стойност никога не може да се покрие с обезщетения.

Но това жълтопаветниците не го разбират и никога няма да го разберат. Именно заради тези изброени от мен причини протестират хората от Ямболско и Бургаско. Бойчо, който като малък всичко си произвеждал, и сирене, и зеленчук от пазар не купувал, да си спомни детството.

Няма никаква чума и нито едно животно не е развило клинични признаци и не е починало. НИТО ЕДНО.  Някой интересувал ли се е дали в Турция, с която Странджа граничи има чума и дали там избиват животни? И еврогейовете търчат и ръководят целия този процес по унищожаване на животновъдството ни. Кой има интерес от това?

Въпреки протестите: Избити са над 3000 животни

Posted on: юли 15th, 2018 by МИГ No Comments

Въпреки протестите на хората, евтаназирането на овце и кози продължава. В района на Ямбол и Бургас, който беше засегнат от чума по дребните преживни животни, вече са евтаназирани повече от 3000 овце и кози, съобщава Нова тв.

Мярката се предприема, за да се спре разпространението на болестта.Стопаните, обаче протестират и не вярват, че това наистина се налага. Властите казват, че това са мерките и те трябва да се спазват, иначе проблемът ще обхване нови, много по-широки територии.

Засега огнищата са две – Елхово и Болярово. Тече разследване, за да се установи откъде чумата е влязла в страната.

„За да стигнеш до такава крайна мярка, трябва да имаш документ и по правен начин да докажеш, че тези животни са болни. Най-малкото този документ се представя пред собственика, както и се легитимираш като отговорно лице, за да извършиш манипулацията. След като това не е направено, това е беззаконие, коментират поддръжници на животновъдите.

По думите им, около 40 полицаи блокират двата изхода към предпоследната кошара, в която не са избити животните. „Нито едно болно животно няма там“, убедени са хората и питат не може ли да има карантинен период. Според тях тази крайна мярка е за да се обезлюди района.

В опит да потуши страстите, земеделският министър Румен Порожанов обяви, че животновъдите ще получат пари за всяко животно. Хората обаче не останаха доволни, убедени, че на цената, която ще им се даде няма да успеят да си закупят добичета.

„Този, който не желае да бъде обезщетен със стойност като оценката на животните, може да посочи, че желае да бъде обезщетен със закупуване на аналогични животни, каквито е имал като стадо“, обясни министърът. Заради огнищата на чума у нас ще дойдат и експерти от Европа, за да преценят дали е нужно да се вземат и допълнителни мерки.

Баба Дора трогна България. Тя ридае безутешно: Не убивайте животните ми, те са мои деца

Posted on: юли 14th, 2018 by МИГ No Comments

Една снимка, побираща цял един живот, труд, мъка, любов. На нея е баба Дора от ямболското село Шарково с едно от децата ѝ, както тя нарича животните си. Възрастната жена от няколко дена плаче, не може да спре, а и няма сили за друго. Защото за секунди ще бъде „евтаназиран“ животът й. Нейните козички ще бъдат умъртвени заради чума.

„Баба Дора…от няколко дена плаче, не може да спре… и утре ще плаче…може би за последно. Живее с 30-те си козички и още толкова ярета, всички си имат имена, Гергана, Тодорка…. това са децата ѝ…не спира да им говори, за тях живее, с тях става и с тях ляга…тази нощ за последно…утре ще бъдат евтаназирани…всичките около 60 нейни ЗДРАВИ деца, с които тя живее и с които се изхранва. От утре баба Дора ще е празна…“, пише авторът на снимката Даниел Стефанов.

Екип на Радио999 се срещна с баба Дора и други възрастни хора, дали живота си за България. Старци, които цял живот са се трудили за тази държава. Вчера те хранеха животните си за последно. При обиколката из селата през изминалите два дни, не бе открито нито едно видимо болно животно, а хората разказват, че дори и тези, посочени като заразени с чума, не са имали необходимите симптоми на болестта.

Повечето стада са създавани дълги години. За някои стопани, те дори са семейство.

Баба Дора от Шарково целуваше козичките си и ги наричаше с имена… И очакваше да дойдат хората с белите „костюми”, за да ги умъртвят. А в този момент ветеринари „обработваха” животни в една от най-големите ферми в селото, която е с около 800 преживни животни.

В три ямболски села трагедията на малкото останали жители е голяма.
Умъртвяването на над 1500 животни в Крайново, Шарково и Странджа се налага заради положителни проби за чума по дребните преживни животни, доказани във френска лаборатория. Стопаните настояваха за втора проба, а в региона това е единственият поминък.

Съдбата на тези хора разплака всички, но не и институциите, които не намират друго решение на проблема със заразените животни, освен да ги убиват.