Posts Tagged ‘Страсбург’

Българският европрокурор съди държавата в Страсбург

Posted on: май 16th, 2026 by МИГ No Comments

Българската евпропрокурорка Теодора Георгиева, която от повече от година е временно отстранена от поста си, е завела дело срещу държавата в Страсбург, съобщи „Сега“. Тя претендира, че са нарушени правото ѝ на свободно изразяване не мнение, правото на личен и семеен живот, както и правото ѝ на ефективни правни средства за защита.

В жалбата се казва, че тя е жертва на прокурорски произвол, че срещу нея се води „инквизиционно производство“, без да може да се защити, защото формално не е обвиняема, че прокуратурата провежда институционална вендета срещу нея заради разкритията ѝ.

В жалбата, с която „Сега“ се запозна, се разказва как Георгиева е била избрана за европейски прокурор през юли 2020 г., но българският офис на ръководената от Лаура Кьовеши институция започнал да работи година по-късно заради организационни трудности, създадени под ръководството на тогавашния главен прокурор Иван Гешев.

Въпреки институционалната съпротива на българската прокуратура и ВСС, под ръководството на Георгиева, европейската прокуратура започнала няколко мащабни разследвания – за разширяването на газохранилището край с. Чирен и на пристанището на Варна, за злоупотреби в Националната компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) и за измамни схеми с емисии парникови газове от топлоелектрическите централи, твърди още Георгиева пред Страсбург.

В жалбата си, подготвена с адвокатите Михаил Екимджиев и Катина Бончева, Георгиева обвинява колегите си делегирани прокурори в България в страх и нерегламентирани зависимости. Пише, че те неохотно изпълнявали възложените им действия и към разследваните изтичала информация. За да спаси значимите разследвания от провал, Георгиева била принудена сама за разпитва ключови свидетели, което е позволено от регламента за европейската прокуратура, но след одобрение от постоянна камара.

Активността на прокурорката провокирало компроматна война срещу нея.

По делото „Чирен“ разследващи полицаи, ръководени от тогавашния директор на ГДБОП, а сега депутат от ДПС на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски – Калин Стоянов, забавили критично и на практика провалили претърсване и изземване на доказателства от офиси на Булгартрансгаз.

„От разпити на свидетели Георгиева установила, че Д. Пеевски е искал 20 милиона подкуп от подизпълнители на проекта“, пише още в жалбата и се казва, че са събрани и доказателства, уличаващи в престъпление Владимир Малинов – бивш министър на енергетиката, а сега шеф на „Булгартрансгаз“. Георгиева решила, че публичността може да е нейна защита и по време на конференция на 4 февруари 2025 г. разказала за саботаж от МВР. После дава и интервю за „Капитал“.

На 4 март 2025 г. тя изпраща призовка на Малинов за привличане като обвиняем на 24 март 2025 г. Прави го на своя глава, без да има позволението на камарата. „Но това са дребни административни нарушения в сравнение с това, в което Сарафов и неговото обкръжение се опитват да я обвинят“, казва Екимджиев .

Непосредствено след това получила заплашително съобщение чрез посредник, че „ще бъде размазана в медиите, ако не спре“ и че „В. Малинов е много свестен човек, който е бил принуден да подпише и няма вина“.

После е разпространен клипът от „Осемте джуджета“, в който се вижда как тя обсъжда с Петьо Петров – Еврото кандидатурата си за европейската прокуратура. Георгиева твърди, че съдържанието на записа е манипулирано, защото от него е изрязана настоящата градска прокурорка Емилия Русинова, която я е завела при Петьо Петров – Еврото.

На 24 март Малинов не се явява за привличане като обвиняем. 2 дни по-късно от Европейската прокуратурата съобщиха, че Георгиева е обект на административно разследване.

Година по-късно тя сезира служебния правосъден министър Андрей Янкулов, като сигналът ѝ беше насочен срещу Борислав Сарафов, който по това време незаконно заемаше поста и.ф. главен прокурор, и срещу Пеевски. На 10 март прокуратурата публикува „институционална позиция“ срещу Георгиева.

От жалбата става ясно още, че на 30 март Георгиева е получила обаждане от НАП във връзка с ревизия срещу нея, назначена от прокурор Христина Христова от спецотдела на Софийската градска прокуратура за разследване на магистрати. В този отдел се е самоназначила и градската прокурорка Емилия Русинова.

Асистент на евродепутата Никола Минчев е замесен в скандала с подкупите от Huawei

Posted on: март 13th, 2025 by МИГ No Comments

Властите претърсиха повече от 20 адреса и запечатаха два офиса в Европейския парламент в четвъртък като част от голямо разследване за предполагаеми подкупи на китайския технологичен гигант Huawei в институциите на ЕС, предаде „Политико“. Единият от обискираните офиси е на Адам Мухтар, помощник на новоизбрания евродепутат от ПП-ДБ Никола Минчев, който е бивш председател на българското Народно събрание.

Мухтар е съосновател на групата EU40, чиято ръководителка Ева Кайли е ключова фигура в разследването по скандала „Катаргейт“, който избухна през декември 2022 г., когато близкоизточната държава беше обвинена, че се е опитала да въздейства на политиките на ЕП, като е купувала подаръци на евродепутати.

Ето какво коментира Минчев по случая в позиция, раззпространена чрез БТА:

„Днес по обяд, в Страсбург, където се провежда сесията на Европейския парламент, служители на ЕП запечатаха офиса на единия ми асистент – служител в ЕП от почти 20 години. Нямам повече информация за момента, и не разполагам с никакви подробности, нито потвърждение дали е свързано текуща проверка на ЕП. Независимо от това, настоящата ситуация налага да преустановя съвместната ни работа, за което вече съм уведомил и главния секретар на Европейския парламент“.

Мухтар потвърди пред „Политико“, че офисът му е бил запечатан, но отрече да е извършвал каквито и да е престъпления.

Другият запечатан офис е принадлежал на асистенти, работещи за италианските евродепутати от ЕНП Фулвио Мартушиело и Марко Фалконе.

Властите „водят разследване по предварителни обвинения в корупция, фалшифициране на документи, пране на пари в Европейския парламент“, каза говорител на белгийската прокуратура. Предполагаемите неправомерни действия са извършвани „редовно и много дискретно от 2021 г. до днес под прикритието на търговско лобиране“. Разследваните случаи включват „възнаграждения за заемане на политически позиции, подаръци като храна, пътни разходи и редовни покани за футболни мачове… с оглед насърчаване на чисто частни търговски интереси в контекста на политически решения“. Полицията е обискирала 21 адреса в Брюксел, Фландрия, Валония и Португалия и няколко души са арестувани, добавиха от прокуратурата.

Изданията Follow The Money, Le Soir и Knack цитират разследващите органи, които твърдят, че „в радара“ са им около 15 бивши и настоящи евродепутати.

Жертвите на измамницата Ружа Игнатова искат милиарди евро от България

Posted on: февруари 8th, 2025 by МИГ No Comments

Жертвите на криптопирамидата OneCoin търсят начин да изправят България пред Съда на ЕС в Люксембург. Това се разбра от думите на адвоката им Джонатан Леви в интервю за „Дойче веле“.

Той обясни, че България е в пряко нарушение на директивата на ЕС за обезщетението на жертвите на престъпления. Въпросната директива му била посочена от Европейската комисия, Европейския парламент и омбудсмана на ЕС като конкретно средство за защита на жертвите на OneCoin. „Ако България не предприеме действия, ще поискаме да бъде заведено дело за нарушение и други средства за защита от Европейската комисия. Освен това жертвите ще подведат България под отговорност за обезщетения в размер на милиарди евро“, казва той. И допълва, че продължаването на дейността на OneCoin, неотчетената криптовалута и завладяването на правоприлагащите органи от мафиотската държава подкопават цялата финансова структура на ЕС в областта на криптовалутите, ако бъдат оставени без последствия.

Леви допълва, че пострадалите от криптокралицата Ружа Игнатова и пирамидата ѝ са над 1 милион по цял свят. Самият той представлява хора от САЩ, ЕС и Великобритания. „Някои от тях са понесли много големи загуби, някои са разполагали с много голям брой OneCoin, а други са загубили по-малко. Идеята е да окажем натиск на САЩ и България да предоставят обезщетение. Американското министерство на правосъдието, което е конфискувало няколко милиона долара като приходи от пране на пари, се съгласи на теория да предостави обезщетения, но вече няколко години се бави. Сега ще искаме ново разследване на казуса от новата американска администрация и разпределяне на активите между жертвите. България е длъжна спрямо европейската директива, която споменах, да започне процедура за предоставяне на обезщетения или да обясни защо не го прави. От години опитваме, но не получаваме никакъв адекватен отговор от България по въпроса“, казва той.

Според адвоката „многобройни представителите на бивши и настоящи български правителства са замесени в OneCoin и други свързани крипто престъпления“. По думите му дори атентата срещу Иван Гешев, докато още беше главен прокурор през 2023 г., също е свързан с огромната измама.

„Не вярвам, че Игнатова е мъртва, но тази теория съществува и е добър начин да бъде приключено разследването“, коментира още той.

Елена Йончева осъди България в Страсбург

Posted on: януари 7th, 2025 by МИГ No Comments

Евродепутатката Елена Йончева осъди България в Страсбург. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) съобщи, че намира нарушение на презумпцията за невиновност, както и на правото на ефективни правни средства за защита. (Решението на съда е публикувано само на френски и може да бъде прочетено тук.)

На Йончева са присъдени 4700 евро за неимуществени вреди, както и 3000 евро за разноски заради действията на прокуратурата срещу нея по времето, когато тя е ръководена от Сотир Цацаров. Пред Страсбург тя беше защитавана от адвокат Михаил Екимджиев, съобщи изданието „Сега“.

ЕСПЧ разгледа приоритетно делото на Йончева, приемайки, че то разглежда ключови въпроси за практиката му и за страната.

В жалбата на Йончева беше разказано как е била депутат от БСП в периода 2017-2009 г., когато става евродепутат (първо беше в ЕП от БСП, но при последните евроизбори избра да представлява Делян Пеевски). Докато е народен представител, тя прави няколко разкрития предполагаеми корупционни и непотистки практики, свързани с влиятелни членове на управляващата партия ГЕРБ. През 2018 г. представители на ГЕРБ, сред които и засегнатият от разкрития на Йончева Делян Добрев, сезират спецпрокуратурата срещу Йончева. Образувано е разследване. А през ноември 2018 г. главният прокурор Сотир Цацаров иска депутатския имунитет на Йончева. Тя се отказва от него още същия ден. В началото на 2019 г. й е повдигнато обвинение за пране на пари. Прокуратурата публикува напоително прессъобщение. Показателен е и фактът, че в постановлението, с което тя е привлечена като обвиняема и което би следвало да обезпечи процесуално правото й на защита в досъдебното производство, не са посочени много от подробностите от прессъобщението.

Йончева е обвинена, че през юни 2012 г. управляваното от нея дружество „Офроуд“ ООД е получило чрез „Далий трейдинг лимитид“ финансови средства от Корпоративна търговска банка (КТБ), които, според прокуратурата, са били присвоени от собственика на банката Цветан Василев. До началото на юни 2014 г. КТБ е с публична репутация на просперираща банка, със значителен пазарен дял в банковия сектор на България, се напомня в жалбата.

Съобщението на прокуратурата внушава несъмненост и неопровержимост на доказателствата за съпричастност на Йончева към престъпна схема за пране на пари. Явно целенасочено, в него многократно е употребен изразът „установено е“, пише в жалбата.

Заради системни и структурни дефекти на националното право, досъдебното производство в България нерядко е използвано не като процесуален способ за разкриване и наказване на престъпления, а като средство за заплаха, контрол и изнудване. Публично известни са много такива казуси, се казва в жалбата до ЕСПЧ. В нея се напомня, че разследването срещу Йончева може да продължи до изтичане на давността му, която е 22 години и половина. А за 6 месеца от привличането й като обвиняема Йончева не е уведомена за провеждане на други процесуално-следствени действия по делото.

След повдигнатите й обвинения, за обществеността политическите изявления на Елена Йончева вече не са изявления на политик и журналист, а твърдения на обвиняем, упражняващ правото си на защита, аргументира се жалбата. В нея се цитират и изказвания на Цвета Караянчева, Тома Биков, Маноил Манев и Бойко Борисов срещу Йончева.

Тя се оплакваше и че нарушен член 18 от конвенцията за правата на човека, който забранява законни мерки да се използват за парелегални цели. Според жалбата делото за пране на пари срещу нея е използвано от властите за репресия и саморазправа, както и за маргинализиране и дискредитиране на политическата и журналистическата ѝ дейност. Съдът обаче изобщо не се произнася по тези аргументи.

ЕСПЧ почти няма практика по въпросния член 18, обясни преди време адвокат Екимджиев. През годините са отхвърлени жалби на Михаил Ходорковски и Юлия Тимошенко. „Случаят е изключителен заради бруталната саморазправа на българските власти с Елена Йончева, която едновременно е острие на най-голямата тогава опозиционна партия и разследващ журналист. Чрез репресията върху нея не просто се засяга свободата на словото, но се обезценяват и маргинилизират резултатите от нейните журналистически разследвания“, коментира Екимджиев.

И към момента разследването срещу Йончева още не е приключило. То е спряно заради имунитета ѝ на евродепутат, който ЕП веднъж вече отказа да свали.

В жалбата се цитира и записа на Борисов, изтекъл през лятото на 2020 г., в който той казва, че Йончева трябва да изгори. Прокуратурата отказа да образува разследване по случая, без изобщо да провери автентичността му. Но Йончева поръча експертиза на американска фирма, която доказа, че записът е истински.

Ново 20! Гешев съди България в Страсбург заради отстраняването си като главен прокурор

Posted on: ноември 21st, 2024 by МИГ No Comments

Бившият главен прокурор на България Иван Гешев отново привлече вниманието на медиите. Този път бившият главен обвинител обяви в профила си във Фейсбик, че съди България в Страсбург заради отстраняването му от поста. Според информация в медиите Европейският съд по правата на човека (ЕСПЦ) е допуснал жалбата му.

Тя е допусната по същество за разглеждане дали е нарушено правото на справедлив съдебен процес, тъй като решението на Висшия съдебен съвет за уволнението му не е разгледано от съд и не е осигурен достъп до съд за защита срещу това решение.

Жалбата му е допусната и за преценка за нарушение на личния и семейния живот, защото Гешев твърди, че срещу него е имало кампания, уронваща авторитета и доброто му име, и създала пречки за поддържане на нормални лични и професионални отношения. Той се оплаква и от лишаване от полагащи се имуществени права, вероятно неизплатеното му обезщетение за напускане на прокуратурата в размер на 20 заплати, за което той води и дело в България. Процесът е насрочен за 27 ноември.

Гешев твърди пред Страсбург и че е било ограничено правото му на свободно изразяване на мнение. А разследването за взрива, който избухна на 1 май 2023г. край колата му, все още не е приключило и преди дни е било удължено за пореден път. Това се вижда от онлайн регистъра за проверка на прокурорски преписки, пише Сега. Според него се „очакват материали от друг орган за решаване на преписката“, по която работи Националната следствена служба.

А разследването за взрива, който избухна на 1 май м.г. край колата му, все още не е приключило и преди дни е било удължено за пореден път. Това се вижда от онлайн регистъра за проверка на прокурорски преписки. Според него се „очакват материали от друг орган за решаване на преписката“, по която работи Националната следствена служба.

Взривът край колата на Гешев преди година и половина отключи поредица от събития по върховете на държавното обвинение, които в крайна сметка приключиха с освобождаването му от длъжността главен прокурор на 12 юни м.г. Поста временно зае заместникът му и шеф на националното следствие Борислав Сарафов, който в дните покрай отстраняването на Гешев стана един от най-яростните му критици.

Сарафов в момента е единственият кандидат за титуляр на поста, а изборът е насрочен за януари догодина.

Колкото до разследването за взрива, през декември м.г. стана ясно, че е готова експертизата, правена от 6 вещи лица, които са изследвали 23 обекта и са провели и експериментални взривове. Заключението им е, че взривът е бризантно взривно вещество нитропента в самоделно взривно устройство, което се задейства по електрически способ. Вещите лица обаче не са отговорили дали този взрив е бил предназначен да убива. Затова беше назначена и допълнителна експертиза за пораженията, които е можело да нанесе такова устройство. „Работи се по всяка една възможна версия. Не е изключена и версията инсценировка. Другите са опит за убийство и сплашване на Гешев, за да напусне поста си“, посочиха от прокуратурата тогава. Напоследък за това дело не е излизала никаква официална информация.

Бившият главен прокурор настоява лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде разпитан по разследването за взрива, защото смята, че е свързан с него. Гешев не веднъж обяви, че не разчита на българските служби за сигурност и се съмнява, че по делото се работи обективно. „Разчитал само на това, че по делото работят Европол и ФБР. Той допълни, че ще има искания по делото. „Например да разпитат Бойко Борисов, защото имам съмнения, че опитът за убийството ми е свързан с всички събития след това (довели до уволнението му, б.а.)“, посочи Гешев преди време пред „Актуално“. Той е сигурен, че е отстранен от поста си „по молба към другите политически сили от Бойко Борисов, който имал лични мотиви – делата срещу него – Барселонагейт, кюлчетата и пачките и т.н. Бившият главен прокурор сподели, че му били изпратени „пощенски гълъби“ тези дела да бъдат прекратени. Той обаче не коментира защо същите тези дела стояха на трупчета в прокуратурата, когато той беше в добри отношения в Борисов. Гешев смята също, че отстраняването му като главен прокурор е било „условие за сглобката“.

Гешев се оплака още, че не е призован по делото за взрива, но по информация на „Сега“ той е дал показания. Разпитани са и охранителите му от НСО, преминаващи граждани в близост до местопроизшествието, близки и познати на Гешев, както и други свидетели.

След като приключи разследването, материалите трябва да му се предявят и той има право по закон да направи искания, бележки и възражения.

Уволнен от прокуратурата, Гешев опита да се впише като адвокат и се впусна да прави политическа кариера, но след изборите през април, на които участва както за Народното събрание, така и за Европейския парламент, не се яви на тези през октомври. „Вие бихте ли играли в уреден мач? Това не е демокрация, това не са избори, а кой има пари, власт, за да натиснеш местните хора през кмета, през корпоративен вот. Всички партии работят като картел, за да гласуват възможно най-малко хора. Какъв е шансът на някой да успее, освен ако не е част от схемата пари – власт – пари – прим“, казва той в интервю за Крум Савов по 7/8 тв през октомври.

Съдия Цариградска заведе дело срещу България в Страсбург

Posted on: ноември 4th, 2024 by МИГ No Comments

Съдия Владислава Цариградска е завела дело срещу България пред Европейския съд за правата на човека. Това научи „Сега“ от нея. Жалбоподатели са и трите ѝ деца. Пред съда в Страсбург Цариградска твърди, че са нарушени три текста от Конвенцията за правата на човека, гарантиращи правото на живот, правото на зачитане на личния и семейния живот и правото на ефективни правни средства за защита.

Твърденията се основават на оказвания системен психически тормоз и отправяни тежки заплахи срещу Цариградска и децата ѝ, които не са разследвани ефективно и не са взети адекватни превантивни мерки за защитата им. Това е продължаващо нарушение на задълженията на държавата, се казва в жалбата.

Цитира се практика на ЕСПЧ, според която държавата трябва да предприеме подходящи мерки за защита на живота на лицата под нейна юрисдикция като осигури регулаторна рамка и превантивни оперативни мерки.

Заплахите срещу Цариградска под формата на клеветнически публикации започват още в края на 2019 г. и началото на 2020 г., след като тя отказва да се отведе по дело в Районния съд в Луковит, по което страна е Мартин Божанов – Нотариуса. Заплахите се подновяват и влошават след убийството на Божанов, когато тя получава заплахи посредством нейни познати и над 70 закани на електронната поща на Окръжния съд в Плевен, където тя работи. Заканите звучат страшно – „ще ѝ изкормят гениталиите“, ще бъде „нарязана парче по парче“, че „мъжът ѝ и децата ѝ ще са с бетонирани крака на дъното на язовир“, „ще намерят децата на съдия Цариградска в някоя канавка край Славяново обесени на червата им“. Властите твърдят, че тези закани са отправени от мъж с психично заболяване – Илко Захариев Червения пират. Той е арестуван, после пратен от съда за принудително лечение, а от 13 август е в неизвестност.

Цариградска има охрана от Министерството на правосъдието. Но тя е само на работното ѝ място и в работно време, при все, че съдебните палати са сигурни сгради. Полицейската охрана пред дома ѝ обаче е свалена без предупреждение и обяснения. Миналата седмица прокуратурата обясни, че съдията не е получавала повече заплахи откакто Червения пират е бил задържан. Не твърдя, че получавам нови заплахи, а че ако не мълча, ще има реализация на старите, коментира тя.

В жалбата пред ЕСПЧ се изтъква и че нито при снемането на личната охрана през 2020 г., нито на полицейската охрана пред дома ѝ през 2024 г. е направена оценка дали съществува реална заплаха за живота на Цариградска и децата ѝ. А тя не е уведомена за преустановяването на мерките.

Цариградска отдавна твърди, че определени медии участват в натиск върху съдии, че има политическо влияние върху тези медии и върху съдебната власт. Според нея прокуратурата бездейства да разследва тежки криминални заплахи спрямо съдии, магистрати от върховна прокуратура и специализираното правосъдие участват в мрежата за натиск, за който се използват и специални разузнавателни средства.

Пред съда в Страсбург е разказана цялата история на заплахите срещу Цариградска и всички подозрителни съвпадения на събитията. Тя е активен член на Съюза на съдиите в България и свързва началото на тормоза срещу себе си с критики към Сотир Цацаров в края на мандата му на главен прокурор, малко преди постът да бъде зает от заместника му Иван Гешев. След това идва опитът да бъде принудена да се отведе от дело на Нотариуса в РС Луковит. Разказано е как покрай всяко нейно интервю или явяване на изслушване в парламента или пред Висшия съдебен съвет по казуса „Нотариуса“ се подновяват атаките срещу нея в определени сайтове. Разказва как е получила чрез посредник послание от шефа на пресцентъра на прокуратурата, гласящо:

„Кажи на твоята приятелка да се кротне, никои от дирекцията, не се е занимавал с нея“.

Междувременно Съюзът на съдиите настоява за публичност по проверката, която Съдийската колегия на ВСС прави по казуса „Нотариуса“. От доклада за дейността на въпросната комисия се вижда, че тя е изискала данни от върховната прокуратура за разследванията и проверките срещу съдии, а от шефката на Софийския апелативен съд Даниела Дончева – за разрешенията за използване на специални разузнавателни средства (СРС) срещу съдии.

Очакват се отговори на тези въпроси от САС и прокуратурата. Но, изглежда, ВСС е получил отговори. Съдийският съюз настоява тези данни да станат и публични, за да се види дали върху съдии е упражнено неправомерно въздействие.

ССБ настоява и за отговори на какъв етап са разследванията за дейността на групите на Мартин Божанов – Нотариуса и на Петьо Петров – Еврото.

Гилдийната организация предлага и нейни представители, както и магистрати от другите две съдийски сдружения в страната, да бъдат включени в аналитичната дейност на Временната комисия на ВСС за Нотариуса преди изготвянето на окончателен доклад.

„Само по този начин ще убедите редовите съдии, че продължаването на мандата на временната комисия не цели отклоняване на вниманието от събраната изключително чувствителна и притеснителна информация за формите на контрол върху съдиите, поставящи под съмнение гаранциите за техния статут на независимост“, пишат съдиите до ВСС.

След като на 6 юли м.г. бе отстранен главният прокурор Иван Гешев, Висшият съдебен съвет (ВСС) поиска информация от прокуратурата какво е станало с проверките срещу членове на ВСС. И до днес не е известно да има резултат, а това е важно – тези членове на ВСС трябва да гласуват при избора на нов главен прокурор, дали те ще се чувстват свободни да направят избора си. Това каза по Би Ти Ви съдия Владислава Цариградска.

800 предварителни прокурорски проверки има срещу съдии в България. По силата на закона по време на такива проверки може да се събира чувствителна информация включително и със СРС, каза съдия Цариградска.

И припомни случай с варненски съдия, който е бил поставен под тотален контрол в рамките на такава проверка – бил е следен и подслушван в продължение на много време.

„Включително и в кабинета си – мястото, на което се пишат съдебни актове. Прокурорът просто е подал сигнал до ДАНС, че съдията ще вземе подкуп“, разясни Цариградска.

Впоследствие съдията е спечелил делото срещу прокуратурата, което водил, и то на три инстанции.

Унизената Мария Габриел избяга в Страсбург

Posted on: май 7th, 2024 by МИГ No Comments

Депресия след жестокото унижение, на което я подложи Бойко Борисов, е покосила Мария Габриел. Неосъщественият премиер на България била така покрусена, че стегнала набързо куфарите си след злощастния провал на ротацията и избягала в Страсбург при съпруга си Франсоа, разкриха активисти на ГЕРБ.

Готвена за първа дама на евролистата партията, Габриел била на ръба да откаже дори това на лидера Борисов, тъй като му била бясна от предателството, че я направи за смях на цялата политическа клика, хвърляйки я на вълците и проваляйки шанса й да е първата жена редовен министър-председател на България.

Според запознати Габриел мечтаела да е новата Ренета Инджова но с пълен, редовен мандат, а упорството на Борисов да отиде на избори провалило лелеяната кауза. Малко след като Димитър Главчев поел властта, според членове на ГЕРБ Мария Габриел осъзнала, че шансовете й потъват, и стегнала куфарите си почти през сълзи.

Активисти на партията издадоха, че в момента тя е при съпруга си Франсоа и сина си Жан-Едуард, кръстен на покойния й баща Иван Неделчев.

Франсоа Габриел, който обичал безумно съпругата си, пък се стараел да я утеши и да лекува емоционалната травма, признаха още депутати на ГЕРБ пред репортер на „Уикенд“. По думите им самата Габриел признавала още като била на власт, че половинката й щял да е доволен политическата й кариера у нас да се порвали, за да може Габриел да се върне в европейската власт и двойката да е заедно.

ЕНП опитват да предотвратят изслушването на Гешев в Страсбург

Posted on: юни 13th, 2023 by МИГ No Comments

Европейската народна партия, в която членува ГЕРБ, се опитва да отмени изслушването на главния прокурор. Основанието за това, според ЕНП, е фактът, че Висшият съдебен съвет взе вчера решение за освобождаването му. Това съобщава офисът на евродепутата Елена Йончева в София във връзка със заседанието в Страсбург на Мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права на Европейския парламент. На него бе планирано изслушването на главния прокурор Иван Гешев.

Искането на ЕНП ще бъде обсъдено в близките минути, информира още офисът на Йончева.

Конституцията на Република България, чл. 129 ал. 2 казва, че „Председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и главният прокурор се назначават и освобождават от президента на републиката по предложение на пленума на Висшия съдебен съвет за срок от седем години без право на повторно избиране. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение“.

Докато президентът не вземе решение, Иван Гешев е все още главен прокурор на Република България. Заседанието на Мониторинговата група е насрочено за 10 ч. българско време, информират още от офиса на евродепутата Йончева.

Припомняме, че на него се очаква Гешев да представи факти от разследвания срещу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов по случая „Барселонагейт“, както и за пачките и кюлчетата в чекмеджето.

Самият Иван Гешев отказва коментар към момента до изясняване на ситуацията, както се вижда от видеото долу:

Коментар дойде и от български евродепутати от ЕНП (ГЕРБ), които също са в Страсбург. Те в лицето на Емил Радев потвърдиха, че се обсъжда казус дали изслушването на Гешев следва да се проведе.

Съдийка, уволнена заради критики към Борисов и Цветанов, осъди България в Страсбург

Posted on: октомври 19th, 2021 by МИГ No Comments
Европейският съд по правата на човека постанови, че е нарушено правото на съдия Мирослава Тодорова от Софийски градски съд на свободно изразяване на мнение (член 10), като спрямо нея е нарушен и член 18 от Европейската конвенция за правата на човека, който забранява използването на законни процедури за постигането на паралегални цели.

Това се разбира от постановеното на 19 октомври 2021 година решение по жалба на Тодорова срещу България заради дисциплинарните производства през 2011 и 2012 година, довели първо до намаляване на заплатата й, а после и до уволнението й. По това време тя е председател на Съюза на съдиите в България – най-голямата магистратска организация, която остро критикува вътрешния министър Цветан Цветанов и премиера Бойко Борисов, както и самия съдебен съвет.

„Като се има предвид фундаменталното значение на свободата на изразяване по въпроси от обществен интерес като функционирането на съдебната власт и необходимостта от защита на независимостта на съда, съдът счита, че дисциплинарното производство срещу жалбоподателката и наложените й санкции са представлявали намеса в упражняването на правото й на свобода на изразяване, която е не е била „необходима в едно демократично общество“ за постигане на законните цели, посочени в член 10 от Конвенцията“.

Съдът приема, че основната цел на дисциплинарното производство срещу Тодорова и на санкциите, наложени й от Висшия съдебен съвет, не е била да осигури спазването на сроковете за приключване на делата, а да я накаже и сплаши заради критиките й срещу съдебния съвет и изпълнителната власт. Нещо повече – съдът в Страсбург приема, че уволнението на Тодорова е имало „възпиращ ефект върху други съдии“ и ги е обезкуражило да изразяват критични мнения.

Освен това според съда, въпреки че уволнението е след проверка на цялото наказателно отделение в СГС, отбелязва, че дисциплинарните процедури и санкциите, които са наложени на Тодорова, не са без връзка с нейната позиция на председател на съюза на съдиите.

Освобождаването на Тодорова предизвика протести на граждани и магистрати, а впоследствие съдът отмени наказанието й като несъразмерно тежко и върна казуса отново на съдебния съвет, който я понижи в ранг за две години.

Баневи завеждат дела срещу България, Борисов, Цацаров и съдии

Posted on: октомври 16th, 2021 by МИГ No Comments

Нищо oт кaзaнoтo oт главния прокурор Иван Гeшeв и oт нaблюдaвaщия прoкурoр Мария Дoйчeвa нe ce oкaзa вярнo. В рeшeниeтo нa Eвропейския съд по правата на човека (ЕCПЧ), кoeтo излeзe нa 12 октомври, oт тeхнитe мнoгoбрoйни изкaзвaния e зaceгнaтo caмo eднo. Ocтaнaлитe 15 или 16, които ние сме ги свалили на магнитен носител – щe бъдaт прeдмeт нa пocлeдвaщи дeлa. Тъй като там има и на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров, и на министър-председателя Бойко Борисов, и на четирима членове на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това са дела, които предстоят. Решението, което излезе, постави само началото на серия от дела, които ще бъдат заведени от семейство Баневи срещу държавата и нейни представители, защото така трябва.“

Тoвa заяви Eвгeния Бaнeвa в предаването „ЕдроДикоф“ на ТВ „Евроком“, cлeд кaтo тя и съпругът ѝ Николай ocъдиха Бългaрия в cъдa в Cтрacбург заради изказване на Иван Гешев. ЕСПЧ им присъди общо 13 800 евро обезщетение – 7800 евро за Банев и 6000 евро за съпругата му. Държавата трябва да покрие и съдебните им разноски от 6000 евро. Баневи бяха задържани на 26 октомври 2018 г. нa лeтищeтo в Ницa c eврoпeйcкa зaпoвeд зa aрecт и изпратени в България.

„Три години след гръмките изказвания за офшорни сметки, за имоти в чужбина, за прехвърляне на пари в тези сметки… Ами ние нямаме нито една информация от партньорски служби да е дошла да има такива сметки, прокуратурата да ги е намерила, да е установила колко пари има в тях. Аз питам къде е милиардът (на Баневи)? Три години след повдигане на обвиненията, митичният милиард изчезна като дим, няма следа от него, нито се говори за него. Същото, между другото, се отнася и до предприятията, които Гешев изброи. Той продължава да нарушава презумпцията за невиновност с интервюто си отпреди два дни в Стара Загора – той директно се обърна към журналистите да отидат и да видят т.нар неработещи предприятия в Троян и Девня. Съветвам г-н Гешев да отиде да види тези предприятия. Те работят, просто собственици не са Евгения и Николай Баневи“, каза още Банева и намекна, че предприятията са им били отнети в полза на други хора.

Евгения Банева добави, че вече са заведени дела и по Закона за отговорност на държавата за вреди. “Кантората на Екимджиев (б.р. – адвокат Михаил Екимджиев) се занимава поне с още 4 дела – две от тях за продължаващата мярка на Николай вече са заведени, предстоят конкретно за медийните изяви на Гешев, Цацаров, Мария Дойчева, Бойко Борисов и четиримата членове на ВСС и въобще всичко, което може да бъде предмет на дело. Защото ние бяхме публично опозорени, стъпкани и наврени в калта“, каза още Банева.

СРАМ! Сакскобургготски осъди България в Страсбург

Posted on: септември 7th, 2021 by МИГ No Comments

Бившият премиер и наследник на българските царе Симеон Сакскобургготски осъди България в Страсбург заради мораториума от 2009 г., с който бе забранено да се разпорежда с имотите си и да ги експлоатира. Европейският съд по правата на човека обяви решението си днес.

През декември 2009 г. парламентът прие мораториум върху правото на царските наследници да се разпореждат с върнатите им имоти. Мораториумът трябваше да е временен – „до приемането на специален закон“, но действа и досега. Затова бившият премиер заведе дело в Страсбург през 2010 г. По-късно заведе още три дела, с които оспорва решението на българския съд резиденциите „Кричим“, Ситняково“ и „Сарагъол“ да са държавни. За тях регионалното министерство (МРРБ) спечели дела на три инстанции.

През 2017 г. се разбра, че правителството на Бойко Борисов е готово да се споразумее с бившия премиер и царски наследник, като изтъргува делата за имотите му с четирите иска, които той е подал срещу България в съда в Страсбург. Според юристи Сакскобургготски има всички шансове да осъди държавата в Европейския съд по правата на човека и да му бъде присъдено огромно обезщетение. Юристи обясниха, че оттеглянето на иска пред Страсбург обикновено е достатъчно, за да бъде прекратено дадено дело. В изключителни случаи съдът може да прецени, че казусът повдига общ въпрос за защита на права, което налага разглеждането на жалбата.

Въпросът с т.нар. царски имоти е висящ от 1998 г. Тогава с Решение №12 Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционен Закона за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници от 1947 г. Конституционните решения обаче нямат реституционен ефект. Правните последици от обявените за противоконституционни актове трябва да се уредят от органа, който ги е постановил, т.е. от парламента.

Въпреки това, когато Сакскобургготски, сестра му и братовчедите им предявиха претенции за именията „Кричим“, „Царска Бистрица“, „Врана“, „Ситняково“ и „Саръгьол“, гори в Рила и земи край софийското с. Лозен, си ги получиха. Дворците „Царска Бистрица“, „Ситняково“ и „Саръгьол“ им бяха върнати през 2002 г. с решение на правителството на НДСВ, а областният управител Олимпи Кътев, който по-късно стана депутат от НДСВ, ги деактува. Дворецът „Врана“ бе върнат от тогавашния столичен кмет Стефан Софиянски. Имението „Кричим“ им бе отказано, а след това и съдът прие, че собственик е държавата.

На две инстанции МРРБ спечели делото за „Царска Бистрица“. После обаче върховният съд присъди „Царска Бистрица“ на Сакскобургготски. Именно тогава ВКС обърна практиката, след като преди това дъpжaвaтa беше призната за собственик на “Kpичим”, “Ситняково” и “Саръгьол” и нa бившeтo cтoпaнcтвo нa УБO ĸpaй „Bpaнa“. Неотдавна Софийският апелативен съд като втора инстанция призна, че Симеон Сакскобургготски и сестра му са собственици на парка и двореца „Врана“. Според съдебното решение МРРБ дължи на двамата общо 160 хил. лв. за разноски по делото на две инстанции.

Образуваното през 2011 г. дело за 16 500 дка гори в Рила все още виси на първа инстанция в Софийския окръжен съд. Поредното му заседание е насрочено за октомври.

През 2018 г. ЕСПЧ отхвърли претенциите на Сакскобургготски и сестра му срещу действията на държавата по отношение на двореца „Кричим“, но продължи да разглежда делото по отношение на наложения от парламента мораториум.

Източник: Сега

Роднините на убития командос Емил Шарков осъдиха България в Страсбург

Posted on: март 30th, 2021 by МИГ No Comments

Роднините на убития през 2014 г. при специализираната операция в Лясковец командос Емил Шарков осъдиха България в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Осъдителното решение обаче не е за лошо планирана и проведена операция или за вината на държавата за смъртта на командоса, каквито бяха основните им претенции. А е защото властите са засекретили до 2020 г. докладите от вътрешното разследване в рамките на МВР за грешките, допуснати при планирането и провеждането на операцията, съобщи „Капитал“.

В този период при пълна липса на публичност близките не са имали достъп до тези доклади и не са могли да търсят обезщетения срещу държавата за лошо планирана операция. Чак през 2020 г., след изтичане на срока за класифициране на информацията от вътрешните проверки, роднините са получили достъп до докладите, но извън срока да заведат дело през националните съдилища за обезщетение срещу държавата.

Според решението на ЕСПЧ държавата ще трябва да плати по 8000 евро на майката на Шарков Ваня Рибчева, на съпругата му Милена Шаркова и на дъщеря му.

Шарков загина на 14 март 2014 г., смъртоносно прострелян от психично неуравновесения тогава 54-годишен Петко Петков при атака на баретите в дома му. По-късно мъжът бе осъден на доживотен затвор без право на замяна.

В престрелката бяха ранени още петима души. Проверка на МВР установи, че дни преди акцията двама полицаи са отишли да снимат съвсем открито дома на Петков, той ги забелязал и разбрал какво му гласят.

Страсбург осъди България заради антиромски изявления на Волен Сидеров

Posted on: февруари 16th, 2021 by МИГ No Comments

България е осъдена в Европейския съд по правата на човека заради публични изявления на лидера на „Атака“ Волен Сидеров, които не са били приети за дискриминационни от българските съдилища. Става дума за речи на Сидеров отпреди 15-ина години, когато беше избран за депутат.

Поредните осъдителни решения са по две дела – „Бехар и Гутман срещу България“ и „Будинова и Чапразов срещу България“, отнасящи се до системната антисемитска и антиромска реч на Сидеров.

Делата стигат до Европейския съд по правата на човека, след като през август 2012 година  Върховният касационен съд потвърждава отказите на Софийския районен и на Софийския градски съд да осъдят Сидеров за антималцинствени публикации и речи в различни медии, митинги и в парламента. И първата и втората съдебна инстанция приемат, че целта на изявленията на Сидеров не е била да създаде враждебна, обидна или застрашителна среда за малцинствата, както и че той не е бил в състояние да повлияе на аудиторията. Сезиран, ВКС отказа касационно обжалване на решението и така е сложена точка на спора на национално равнище.

Според ЕСПЧ националните съдилища са омаловажили капацитета на изявленията на Сидеров и вместо това са ги определили като легитимен дебат по обществено значими въпроси. Отдадена е била голяма тежест на свободата на изразяване на Сидеров, за сметка на омаловажаване на ефекта от изявленията му върху етническите роми в България.

И по двете дела не се присъждат обезщетения. България е осъдена да плати само разноските по делата, които са близо 5700 евро.

Европейския съд по правата на човека допусна жалбата на Баневи

Posted on: август 10th, 2020 by МИГ No Comments

Делото, заведено от семейство Баневи срещу България за нарушаване на човешките права пред съда в Страсбург е преминало първа фаза т. е. е прието за разглеждане и е даден срок на страните, евентуално, да постигнат споразумение. Това съобщи пред журналисти в Спецсъда адвокат Христо Ботев, който защитава Николай Банев, по делото за данъчни престъпления и пране на пари, по което подсъдими са още неговата съпруга и майка му.

По думите на Ботев споразумение няма да бъде постигнато. В делото са били описани нарушения от страна на прокуратурата и съда, което включва първоначалните арести и изказвания на настоящия главен прокурор, които нарушавали презумпцията за невиновност. Евгения Банева обясни, че делото в Страсбург е започнало на 21 юли 2020 г., като то е с гриф „Приоритетно“, заради много нарушения допуснати от българските съд и прокуратура. Делото се водело от адвокатската кантора на Михаил Екимджиев.

До края на септември българската държава трябва да даде отговор на няколко въпроса по делото, свързани с нарушаване на човешките права, добави още Банева. По думите й една от точките по делото била неразумно дългият срок на задържане на Николай Банев, който към момента е почти две години. Нарушения имало още и при издаването на Европейската заповед за арест.

Евгения Банева заяви още, че е заведен иск в Софийски градски съд на стойност 10 млн. лв. по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, като в момента се чака бъде насрочено заседание.

България е осъдена заради данъчен произвол

Posted on: юни 3rd, 2020 by МИГ No Comments

България е осъдена в Страсбург заради абсурден казус, забъркан от данъчните, видя „Сега“ в решенията на Европейския съд по правата на човека. След години размотаване НАП възстановява неправомерно събрани над 42 хил. лв. данъци, за което плаща и над 40 хил. лв. лихви. Отделно от това данъкоплатците трябва да платят и 3500 евро обезщетение, присъдени от Страсбург.

Йордан Антонов, който е роден през 1940 г., се оплаква, че в продължение на години не са му върнати събрани данъци, за които има окончателни съдебни решения, че дължи.

Сагата започва през 2000 г., когато на Антонов е направена ревизия. По това време той ръководи земеделска кооперация. На 2 март 2001 г. данъчните в Силистра издават ревизионен акт, според който Антонов дължи 55 013 лв. Върховният административен съд (ВАС) отказва да разгледа жалбата му срещу ревизията, тъй като Антонов е изпуснал срока да обжалва.

През 2003 г. той иска от НАП нова ревизия. Данъчните му отказват, но съдът отменя отказа. Магистратите установяват, че ревизията от 2001 г. е направена на Антонов като физическо лице, но в нарушение на закона са му начислени данъци във връзка с дейността на кооперацията.

Така се стига до нова ревизия. През 2004 г. НАП приема, че Антонов дължи 40 729 лв. Той обжалва и две съдебни инстанции отменят това. Срещу Антонов обаче започва изпълнително дело, имуществото му е разпродадено на търг и така между 2003 г. и 2008 г. са му взети 42 386 лв.

През ноември 2007 г. кооператорът прави две искания за възстановяване на данъци, но те са отхвърлени. Според НАП съдилищата са отменили ревизията от 2004 г., но тази от 2001 г. е в сила. Следователно данъците са събрани правилно. Антонов атакува и това в съда. В края на 2008 г. ВАС приема, че начислените през 2001 г. данъци са били неправомерно платени. Съдът отбеляза, че ревизията от 2001 г. е заменена с друга през 2004 г., а тя е била отменена. Казусът е върнат на данъчните с указания от съда на Антонов да бъдат възстановявани данъците, платени, без да ги е дължал.

Върховният съд, в друго дело, отменя и отказа на данъчните да възстановят сумите на Антонов. Съдът обяснява, че освен, че трябва да получи платеното обратно, НАП трябва да плати на Антонов с лихви.

Но НАП използват различни процесуални врътки, за да не изпълнят нареденото от съда. Включително искат възобновяване на данъчното дело, а не плащат съдебните такси за този процес.

Антонов пробва да търси обезщетение от НАП по Закона за отговорността на държавата, но губи в съда. Магистратите приемат, че законът не предвижда компенсиране и възстановяване на недължими данъци.

Между август 2010 г. и май 2012 г. Антонов няколко пъти иска данъчните да му върнат парите. На 30 май 2012 г. най-сетне е издаден акт за възстановяване на 42 286 лв. През юли са му платени и 40 466 лв. лихви за периода между 3 май 2001 г. и 8 юни 2012 г. Междувременно през 2010 г. Антонов е завел дело в Страсбург с помощта на адвокатите Михаил Екимджиев и Гинка Черничерска.

Въпреки че в крайна сметка Антонов е получил парите си обратно, ЕСПЧ приема, че е нарушено правото му да ползва имуществото си. Данъчните упорито са инициирали дела, за които е било ясно, че са неоснователни. Но пък са дали повод молбите на човека за възстановяване на неправомерно взетите му данъци, да бъдат оставени на трупчета между 2008 г. и 2012 г., приема Страсбург. Затова определя на Антонов 3500 евро обезщетение за морални вреди.

Крушарски влетя във френското посолство и вдигна орталъка

Posted on: август 14th, 2019 by Пламен Иванов No Comments

Собственикът на Локомотив (Пловдив) Христо Крушарски се яви на простест пред френското посолство във вторник. Поводът за това бе решението двама футболисти – Парвизджон Умарбаев и Стивън Езе да не получат визи за мача във Франция срещу Страсбург, който е в четвъртък от 21:30 часа (Локо падна с 0:1 в първата среща на „Лаута“). Причината е, че двамата са от рискови страни – Умарбаев е от Таджикистан, а Езе от Нигерия.

Крушарски коментира интересните теми около наказанието на клуба заради расизъм, концесията на “Лаута” и амбициите, които тимът ще преследва в първенството.

„Дано стане, защото знаете, че отборът се е готвил цяла седмица по различен начин. Това може да повлияе. Не знам този българин, който е бил в публиката от страна на УЕФА, явно той е забравил отдавна българския. Думата “ууу” да ви звучи като маймунски звук? Този човек явно е стоял на някакво клонче. Заявихме „Васил Левски“ за следващия кръг, защото на “Лаута” приключихме. Подали сме жалба срещу УЕФА“, каза Крушарски.

„Нас ни обвиняват за расизъм на стадиона, а това не искам да го наричам нищо. Вие сами си преценете какво е отношението към нас, българите. Това са хора, които работят от две години в България, влизат в Европа, а тук има разделение“, продължи босът на „смърфовете“.

„Има Господ и гледа. Мисля, че този път ще получат още един български шамар. Важно е да ги бием, а не толкова да ги отстраним. Мисля, че Страсбург също е намесен в цялото нещо. Това не може да се случи без тяхно участие, защото написаха един куп жалби. От вчера сме сезирали УЕФА, когато получихме информацията за двамата. Сезирали сме УЕФА, ФИФА, Българския футболен съюз, президентството, Министерски съвет и т.н. Всички наши институции се намесиха, за ФИФА и УЕФА не знам, но мисля, че има отговор“, продължи Крушарски.

„Никога не съм се отказвал от концесията. Водил съм достатъчно разговори. Имахме една уговорка с кмета. Има договорки, приказки и предусловия. Казах им, че офертата не ме устройва. Откъде ще спечеля аз 35 милиона за 35 години? Мисля, че трябва да има преразглеждане на офертата на концесията. Ботев се сърдят, но ние тръгнахме заедно. Мисля оттук нататък ние да си вървим солово. Аз съм външен човек и явно в Пловдив е като в Сърбия. В Сърбия никога не приемат чужденец да ти е началник. Чувствам се чужд там. То си личи по посрещане и изпращане. Не съм спрял дотук. Отборът ще върви напред. Набрали сме скорост и оттук нататък ще мачкаме наред. Като гледам май всички ще ни дишат във врата. Гледайте мачовете с отворени очи, а не с черни очила. За мен сега най-основната цел е да треснем тия зад мен“, добави ексцентричният бос на Локомотив (Пловдив).

Десет от Локо се бориха със зъби и нокти с французите от Страсбург

Posted on: август 9th, 2019 by Пламен Иванов No Comments

С човек по-малко почти цял мач Локомотив (Пловдив) загуби у дома от Страсбург минимално с 0:1 в мач от третия квалификационен кръг на турнира Лига Европа. Още в 10-ата минута домакините останаха в намален състав след изгонването на Йосип Томашевич, а при последвалото центриране от прекия свободен удар капитанът Стефан Митрович (11) вкара с глава победния гол за френския тим. В 40-ата минута Мартен игра с ръка в наказателното поле на гостоте, но съдията Пинейро си замълча.

След страхотната атмосфера в първите минути на „Лаута“ настъпи бърз шок. В 10-ата минута Йосип Томашевич фаулира откъсващия се сам срещу вратаря Нуно Да Коща и бе изгонен с директен червен картон. След центрирането от прекия свободен удар минута по-късно капитанът Стефан Митрович бе оставен непокрит на далечната греда и се разписа с глава за 0:1.

„Смърфовете“ не се отказаха да търсят гола, въпреки че бяха в намален състав, а последователно пропуски от добри позиции направиха Анте Аралица и Ален Ожболт, чийто удари бяха отразени от вратаря на гостите Матс Селс. Ибрахима Сисоко и Белгарде пък отправиха неточни удари за френския тим.

В 40-ата минута Жонас Мартен игра с ръка в собственото си поле след центриране от фаул на Умарбаев и „смърфовете“ имаха претенции за дузпа, но португалският съдия Пинейро си замълча. Четири минути след това пък Карагарен пусна страхотен пас за Ожболт, който се протегна максимално и вкара гол, който обаче не бе зачетен заради засада.

След почивката в 47-ата минута Димитър Илиев напредна през центъра, след което реши да отправи удар, но не намери целта. Французите пресираха и „смърфовете“ трябваше да връщат топката дори до вратаря си Луков, който след час игра направи страхотно спасяване след удар на Да Коща.

В 77-ата минута се стигна до опасно центриране в наказателното поле на Страсбург, но Давид Малембана и Стивън Езе не успяха да отиграят с глава. Пет минути преди края на редовните 90 Бирсент Карагарен имаше страхотна възможност да се разпише от непосредствена близост, но след пас на Димитър Илиев шутира над вратата. Две минути след това резервата Ажурек пропусна страхотен шанс за гостите, след като Луков направи чудесно спасяване.

Реваншът във Франция е след седмица на 15 август от 21:30 часа българско време.

Кошмарна нощ за футболистите на Страсбург в Пловдив

Posted on: август 8th, 2019 by Пламен Иванов No Comments

Футболистите на Страсбург са преживели кошмарна нощ в Пловдив преди днешния им двубой срещу Локомотив на стадиона в парк „Лаута“.

Мощна заря пред хотел „Империал“ е прекъснала съня на французите. Гърмежите започнали точно в 4:25 часа и смутили не само отбора на Страсбург, но и живущите в района на хотела.

От хотела са реагирали мигновено и са повикали полиция.
Патрулна кола е пристигнала на мястото 10 минути по-късно. Тогава обаче феновете, които запалили зарята, вече се били разотишли.

Първият двубой между Локомотив Пд и Страсбург от третия квалификационен кръг на Лига Европа е тази вечер от 20:30 часа. Реваншът е следващия четвъртък (15 август) в Страсбург

Страсбург е осъдил България да плати 15.8 млн.лв. обезщетения за 10 г.

Posted on: юни 27th, 2019 by МИГ No Comments

За последните 10 години България е платила почти 15,8 млн. лв обезщетения по дела, заведени в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, съобщи БГНЕС. Най-голяма сума страната ни е платила през 2009 г. – 3 534 000 лв., а най-малка през 2014 г. – 346 566 лв. За миналата година България е изплатила обезщетения за 1 725 200 лв.

Това стана ясно от отговор на финансовия министър Владислав Горанов на въпрос от народен представител.

Присъдите на съда в Страсбург са за нарушения спрямо хората на органи на държавна власт, национален съд или публична администрация.

„Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) е органът, пред който се завеждат делата, а министерството на правосъдието разполага единствено с информация за броя на комуникираните на българското правителство жалби. Този брой не съвпада с общия брой на „заведените дела“, тъй като голям брой от тях са обявени за недопустими или явно необосновани без изобщо да бъдат комуникирани на българската страна за становище. Така комуникираните на българската държава жалби от началото на 2009 г. са 901 броя“, отбелязва финансовият министър.

За периода 2009-2019 г. приключилите с решение на съда в Страсбург съдебни производства, касаещи България, са 751, а висящите – 150. От приключилите 751 дела пред съда в Страсбург, с осъдителен характер са 457.

„Следва да се има предвид, че броят на решенията, по които има изплащане на обезщетение, е по-голям от 457, колкото са осъдителните решения. Това е така, тъй като обезщетенията са изплащат и по одобрени от ЕСПЧ приятелски споразумение и едностранни декларации за признаване на нарушение“, пояснява Владислав Горанов.

Премиерът ще плати ли 55 000 евро за нарушение на Б.Борисов?

Posted on: февруари 7th, 2019 by МИГ No Comments

Близо 800 хил. евро за обезщетения ще плаща България по осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за 2017 г.,отчита годишният доклад на правосъдният министър Цецка Цачева, представен в НС. На обсъждането отсъстваше самата Цачева. Ведомството бе представено от зам.-министър Николай Проданов. Според документа през м.г. са били подадени 623 жалби в съда срещу България, което я нарежда на 15-то място. Преди две години страната ни неизменно бе в първата десетка на същата класация.
Според БСП докладът на министъра на правосъдието не е нито формален акт, нито просто поредният доклад. „Този документ засяга основите на обществените ни отношения и един дълбок проблем на правовата държава“, заяви лидерът на Левицата Корнелия Нинова по време на обсъждането.

Правителството да заведе регресни искове срещу политици, заради които България е осъдена в Страсбург, настоя тя.

„Кога ще има дело Бойко Борисов срещу Бойко Борисов?”, запита тя. Премиерът лично бе упоменат в решение на евросъда за незаконна акция, което е прецедент. „Всички граждани плащаме присъдите от Страсбург, осъдени сме и заради премиера”, подчерта Нинова. Тя цитира български закон, според който този, който е причинил тази вреда умишлено или при груба небрежност, при или по повод изпълнение на служебните си задължения, трябва да носи отговорност, като плати от джоба си. По думите й обаче този закон не се изпълнява.

„Г-н премиер питам ви, кога ще заведете дело срещу Бойко Борисов заради това, че заради него бяхме осъдени по едно дело за 55 хил. евро. Или г-н Борисов, кога ще изпълните закона и кога ще заведете дело срещу Цветан Цветанов за 6 дела, по които сме осъдени за 120 хил. евро”, запита соцлидерката. Тя подчерта, че „отговорността на виновните спрямо държавата за изплатени обезщетения се осъществява в пълен размер“.

По думите на Нинова, когато един политик или държавен служител погази правата на хората, но знае, че трябва да плати от джоба си, ще се замисли дали ще го направи.

Припомняме, че за шумните спецакции от времето, когато шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов оглавяваше МВР-Държавата да плати обезщетения за над 2 млн.лв. според разследване на бТВ. Всички тези глоби се покриват от данъкоплатците. Методите на ведомството обаче не бяха променени въпреки множеството подобни присъди. Така бившата кметица на кв. Младост Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова, вече пуснаха своите жалби до Европейския съд. Те многократно са се позовавали на чл. 5 от Европейската конвенция за правата на човека и на ĸoнĸpeтни дeлa, вĸлючитeлнo cpeщy Бългapия, в ĸoитo пpи cxoднa фaĸтичecĸa oбcтaнoвĸa Страсбург e ycтaнoвил нapyшeния.

Напомняме, че миналата седмица ексминистърът на труда и социалната политика Емилия Масларова стана осмият политик, осъдил България в Страсбург. На 31 декември м.г. пък стана ясно, че и бившият здравен министър в кабинета Борисов-1 Божидар Нанев осъди страната ни за 100 000 лева.

Новият доклад сочи, че от гледна точка на присъдите, България има сериозни проблеми със съдебния контрол при експулсиране на чужденци на основание защита на националната сигурност, полицейското насилие и незаконното използване на специални разузнавателни средства.

По данни на омбудсмана Мая Манолова само за година България е изплатила 799 595 евро обезщетения по осъдителни решения на ЕСПЧ. За сравнение през 2016 г. страната ни е изплатила 969 492 евро обезщетения, а например Германия едва 69 369 евро.