Posts Tagged ‘студена’

Нивото на язозир „Студена“ се вдигна с 14 сантиметра

Posted on: февруари 5th, 2020 by МИГ No Comments

Добри новини за нивото на яз. „Студена“ съобщи кметът на Перник Станислав Владимиров. За последното денонощие нивото на язовира се е покачило с 14 см., а притокът на вода е стигнал 843 литра в секунда. Оттокът е под 300 литра в секунда при действащия режим. От кметството очакват притокът да е по-голям от досега регистрираните количесва и идната седмица, защото на Витоша продължава да вали, а времето е меко и снегът се топи.  „Това ще даде шанс да не се навлиза в мъртвия обем на язовира и да продължи черпенето на вода от водовземната кула“, коментира кметът Владимиров.

Строителството на новия водопровод от Мало Бучино до Перник, който трябва да свърже водопреносните системи на София и Перник, върви по график, изтъкват от кметството. Дори и след пускането му в експлоатация градът ще продължи да бъде на същия режим на водата, който действа в момента, защото количествата, които ще се доставят от София, са до 300 л. в секунда.  В момента се проектирали трасетата на водопровода през града, за да може в рамките на 10 дни да започне работата.

„Ако времето е благоприятно, в края на пролетта ще можем да говорим за промяна на режима към по-лек“, коментира кметът. Започнал е и ремонтът на пречиствателната станция, но той вероятно ще отнеме поне три-четири месеца. Изготвен е алтернативен план за пречистване на водата с утаители при висок приток или евентуално вземане на вода от мъртвия обем.

Фандъкова призна, че язовир „Студена“ е бил източен, за да се ремонтира евтино (видео)

Posted on: януари 28th, 2020 by МИГ 1 Comment

Фандъкова призна, че яз. „Студена“ е бил източен, за да се ремонтира евтино (не за държавата, а за изпълнителя) стената му. Остава Гешев след като импийчне президента да се занимае и с това (освен ако изпълнителят на ремонта не е от „нашите“… опс! той е).

В допълнение кметът на София не спира да обяснява, че наблюдава нивото на водата „в реално време“. Това, приятели е новият блокчейн от изборите в София. Всичко е блокчейн и изкуствен интелект. Звучи секси и вдъхва доверие.

И като казах изкуствен интелект – спешно изследователи от Силициевата долина трябва да изследват Фандъкова и приложат в разработките си за AI поведеченските й рефлекси, 20-те заучени фрази и способността да говори много, без да казва нищо, и без да отговаря на зададените въпроси.

Язовир „Студена“ ще стигне мъртвия обем до 10-15 дни

Posted on: януари 23rd, 2020 by МИГ No Comments

Метър и половина от водното ниво остават до „мъртвия обем“ на язовир „Студена“, при това потребление той ще бъде достигнат до 10-15 дни, заяви новият управител на ВиК-Перник инж. Борислав Иванов пред БНТ. 3,5 млн. кубически метра е обемът на водата в яз. „Студена“ по данни от вчера.

„Хората не трябва да се притесняват, взели сме решение как да може да се пречисти водата, която е от т.нар. „мъртъв обем“. Ремонтът на утаителя, който е в пречиствателната станция, не се случи навреме, затова взехме решение направим своеобразен утаител на самия язовир, като преградим трасето на водата, така че да се получи обем, в който да могат да се утаят частиците, които предизвикват замътяването. Това ще бъде направено в рамките на два дни“, обясни Иванов.

Според него няма законово обоснование, за да бъдат дадени компенсации на хората. Водата от пречиствателната станция била с добри параметри.

Обмисля се вариант да бъда възстановен водопроводът за промишлени нужди от яз. „Темелково“, каза още инж. Борислав Иванов. Все още се правят проучвания, около 300 метра от тръбата ги няма, амортизациите също били големи.

Голяма авария по довеждащия водопровод от пречиствателната станция за питейни води в Перник оставя голяма част от града без никаква вода днес, предаде БНТ. Заради аварията е променен графикът на водния режим в засегнатите райони. Тя е в квартал „Железни заводи“. За по-бързото отстраняване на аварията работят екипи от Перник и София. Аварийните дейности ще нарушат водоподаването на Перник, ЦГЧ, кв. „Твърди ливади“, кв. „Могиличе“, някои части на кв. „Иван Пашов“, кв. „Рудничар“, кв. „Ралица“, кв. „Драгановец“, кв. „Проучване“, кв. „Каменина“, кв. „Клепало“, кв. „Радина чешма“, кв. „Стара чешма“, селата Дивотино, Мещица, Витановци, Богданов дол, Лесковец, Черна гора, Ярджиловци и град Батановци.

„Аварията е доста сериозна, на единия от двата главни водопровода. Засегната е централната градска част и няколко населени места. При постоянното спиране на водата авариите са се увеличили драстично“, каза шефът на ВиК-Перник инж. Борислав Иванов.

Днес проблеми с водоснабдяването ще има и в Асеновград. Заради авариен ремонт на водопровод днес без вода ще бъдат кварталите западно от река Чая, живеещите край автогарата и жп гарата в града, както и тези в района на стадиона, съобщи БНТ. Ремонтът обхваща 70-метров водопровод. Ще бъде подменена старата етернитова тръба и ще се премести съоръжението, което преминава през двора на една от детските градини, която беше наводнена по новогодишните празници заради спукан водопровод.

Министър изръси глупост: Разчитам на природата и вярвам, че тя ще напълни язовир „Студена“

Posted on: януари 20th, 2020 by МИГ 1 Comment

„Разчитам на природата и вярвам, че тя ще напълни язовира“, каза министърът на икономиката Емил Караниколов в понеделник.

От думите му стана ясно, че се прави всички възможно за възстановяването на язовир „Студена“, но основните очаквания за изход от водната криза в крайна сметка са насочени към природата.

„Трябва да направим всичко възможно язовир „Студена“ да си възвърне силите. В момента в язовира има вода за около 33 дни преди да се навлезе в т.нар. мъртва зона.Трябва да се спре ползването на вода от язовира, за да може и да се почисти т.нар. гъба, земната маса на дъното на язовира. Разчитам на природата и вярвам, че тя ще напълни язовира. Проблем ще бъде ако има сериозно застудяване и наличният обем в язовир „Студена“ замръзне. Това, което успяхме да направим с язовир „Студена” е да намалим разходите, които бяха около 8 см на денонощие. Сега са около 5.5 см. Очакваме обаче, че ще има застудяване, което води до това дебитът, който влиза в язовира да е по-малък“, посочи Караниколов пред Нова телевизия.

Как се отклонява водата от язовир „Студена“?

Posted on: януари 16th, 2020 by МИГ No Comments

Атанас Русев и екипът му, които от месеци помагат за увеличаване на дебита към яз. „Студена“, са установили, че незаконното отклонение от Палакарийския канал към с. Ярлово е било пуснато за пореден път, макар че бе запечатано от полицията и прокуратурата преди почти месец.

Това става ясно от пост на Русев във фейсбук. Той разказва, че са установили намалени количества вода по канала, който снабдява и яз. „Студена“. При проверка на място видели, че полицейските лепенки са махнати от шахтите с отклонение към с. Ярлово, а водата е пусната. Малко по-късно на място се появил кметът на селото, който носел отвертка, пише Русев.

Ето и целия му пост:

Преди няколко дни, при огледа на Палакарийския воден канал, установихме че на изхода на канала водата е с много малък дебит въпреки затоплянето на времето и очакваните по-големи количества вода. Незабавно извършихме проверка на мястото, където преди седмици, полицията и прокуратурата бяха затворили и запечатали нераглементираното съоръжение отклоняващо Палакарийския воден канал (част от съоръжението яз. „Студена“) към с. Ярлово.

За наше изумление установихме, че отново водният канал е отклонен към с. Ярлово, полицейските лепенки просто липсваха, а затвореният кран – отворен. Вероятно каналът е бил отклонен около Нова година, точно преди развалянето на времето като извършителите са се надявали най-вероятно, че никой няма да може да достигне до съоръжението при лошите метереологични условия и дълбокия сняг, и така ще си остане цяла зима. Пропуснали са обаче факта, че ние може да ходим и пеша в дълбокия сняг, защото сме планинари и алпинисти повече от 30 години, а най-вече съвестни граждани.

Днес, 14 януари 2020 г., съвместно с ОД на МВР София и ОД на МВР Перник, извършихме ПОВТОРНО установяване, ПОВТОРНО спиране на нерегламентираното отклонение на Палакарийския воден канал към с. Ярлово и ПОВТОРНО запечатване на каптажа от 3 шахти.

Само час след спирането на водата, както точно предсказахме пред полицаите че някой ще дойде, горе високо в планината, отнякъде изникна КМЕТЪТ на с. Ярлово, с отвертка в джоба, който твърдеше че е дошъл пеша да види защо няма вода. Няма да предавам абсурдния разговор, защото това вече е част от следствените действия…

Как се нарича това, когато има обявено бедствено положение и над 100 000 души са на прага да останат без капка вода, някой да отиде, да махне полицейските лепенки и да отклони един от единствените водоизточници на тези хора в беда, за собствените си неясни и очевидно незаконни цели? Мародерство, саботаж, изродщина или какво? Очевидно всичко това е част от кочината и корупцията в която тъне цялата ни държава и което е главната причина за кризата с водата в Перник и тя, вместо да бъде прекъсната, продължава с пълна сила и в условията на бедствие.

Е КАК ЩЕ ИМАТЕ ВОДА, ХОРА ОТ ПЕРНИК? Разбирате ли абсурда, че сме единствената група, която всеки ден, вече повече от месец, сме на терен в източната част на водосборната зона на яз. „Студена“ и извършваме всеки ден по няколко успоредни действия с единствената цел – повече вода към язовир „Студена“. А се сблъскваме ежедневно с подобни невероятни абсурди, показващи единствено, че българинът се е превърнал в долна орка.

„Стомана“ поиска вода от празния язовир „Студена“

Posted on: януари 12th, 2020 by МИГ No Comments

Стомана“, заради чието снабдяване с вода от празния язовир „Студена“ бе задържан министърът в оставка Нено Димов, започна офанзива да й се разреши отново да черпи от оскъдния обем на водоема.
В писмо до премиера Бойко Борисов синдикатите в металургията бият тревога, че „падането на температурите води до замръзване на законно използваните и разрешени алтернативни източници на вода за промишлени нужди. Това е изключително опасно, защото ще доведе до тежки последици върху металургичното оборудване и в крайна сметка до трайно спиране дейността на предприятието, което е единственото стоманодобивно предприятие в България“. Следват уверения, че производството на завода е „типична зелена, кръгова индустрия“, че той дава хляб на 1500 души, също перничани, а производството на стомана е основен европейски приоритет и няма развита държава в света без стоманодобив.

„Стомана индъстри“ иска да ползва 5-6 хиляди кубични метра вода от язовир „Студена“ и то само в случай на замръзване на алтернативните източници“. „Ние разбираме отлично деликатната и сложна ситуация, в която се намират Правителството и общинската управа, но осигуряването на тази възможност за „Стомана индъстри“ няма по никакъв начин да се отрази на водоснабдяването на гр. Перник. Евентуалното спиране обаче на предприятието по тази причина ще нагнети допълнително напрежение и ще усложни и без това сложната обстановка“, изтъкват профсъюзните лидери, подписали писмото – Васил Яначков за федерация „Металици“ на КНСБ и Людмил Павлов от федерация „Металургия“ на „Подкрепа“.

В последните дни и кметът на Перник Станислав Владимиров, и екоминистерството категорично заявиха, че в тази критична ситуация „Стомана“ няма да получи вода от яз. „Студена“. Синдикалното писмо до Борисов е само един елемент от кампанията за включване на предприятието обратно към язовира. В последните дни неговата управа обяснява как има международни поръчки, чиято забава ще го принуди да измести производството си извън България. В репортаж по БНТ пък бе изтъкнато, че „Стомана“ е редовен платец на местното ВиК, което щяло да фалира без нея.

Именно заради това, че е продължил да отпуска вода на тази фирма и на „Топлофикация“-Перник в условията на криза, екоминистърът Нено Димов е с обвинение за умишлена безстопанственост. Язовир „Студена“ не би следвало да се ползва за промишлени нужди от пернишката промишленост. За тази цел предприятията имат водохващания от река Струма, могат да ползват и язовир „Пчелина“. В него към момента има почти 20 млн. куб. м полезен обем, докато в язовир „Студена“ към края на декември имаше едва 1.525 млн. За да се черпи вода от „Пчелина“ обаче трябва да се възстанови помпената станция и да се отпуши бетонен канал – и двете занемарени и разграбени през годините. Същевременно промишлените предприятия ползват много по-евтино водата на Перник от перничани. Колко точно вода плащат и колко ползват – никой не знае. Фирмата заплаши със съд „Софийска вода“ заради единствения известен анализ на водната криза в града, според който излиза, че към промишлената зона на града е изтичала много повече вода от официално признатото. „Стомана“ твърди, че напротив – няколко пъти сама е подавала сигнал, че й се подава ненужно много вода, но никой не е реагирал.

Перничани продължават своите протести заради жестокия воден режим и дори планират да ги пренесат в София. Техните искания са: за трайно решаване на проблема с безводието в града, безвъзмездна държавна помощ за общината, намаляване на сметките им за вода, както и оставки на всички длъжностни лица, отговорни за кризата. Недоволните перничани настояват също така хидроинженери и специалисти възможно по-скоро да изработят авариен план за справяне с бедствието

Междувременно стана ясно, че кадър на младежката организация на ГЕРБ – Борислав Иванов, поема управата на ВиК-Перник.

Нено Димов извади кръстта от „Студена“

Posted on: януари 7th, 2020 by МИГ No Comments

Властта твърди, че не идва „воден апокалипсис“

Posted on: януари 3rd, 2020 by МИГ No Comments

Няма „воден апокалипсис в страната“, режим на водата има основно в села – около Габрово, Ловеч, с вероятност да възникне нужда от ограничаване и в села около София. Предприети са мерки от ВиК, следи се, за да може да се реагира своевременно. Това увери на специален брифинг министърът на регионалното развитие Петя Аврамова в опит да поуспокои общественото напрежение около задълбочаващата се криза с водата в Перник.

„Появилите се спекулации за състоянието на водоизточниците водят до насаждане на страх. Понеже сме в криза, темата се ползва политически и БСП се подгрява за дебатите в парламента“, заяви Аврамова. Според нея, „като крещим и обвиняваме едва ли помагаме в ситуацията в Перник и на другите населени места“.

„Там, където е необходимо ще се реагира веднага. Важно е да се въведе режим, за да се избегне криза. Всички язовири имат намален режим на водата в този период на годината“, каза още тя.

Като тема за конструктивен дебат Аврамова предлага идеята на премиера да се създаде нова структура, в която да влязат всички ВиК дружества и тя да приема като буфер финансирането. Проблем на тези дружества са несъбраните вземания, които възлизат на 80 млн. лв., посочи регионалният министър.

Като добра новина Аврамова посочи, че авариите в Перник са сведени до шест на ден. От началото на водния режим ВиК мрежата в града е преживяла 494 аварии.

Министърът на икономиката Емил Караниколов, който е командирован в Перник, обяви, че се страхува от по-тежка ситуация в града, а не от предсрочни избори.

„Работата ни е да овладеем ситуацията, защото водата, която осигуряваме, изтича, преди да влезе в Перник и по самата инфраструктура в града. Има опасност кризата да се задълбочи, това щеше да стане, ако държавата не беше влязла по ремонтите на ВиК-то… За съжаление нещата в Перник са изпуснати“, заяви пред БНР министърът.

„Трябва да предприемаме действия, включително от днес започваме сондажи по река Струма в случай на по-тежка ситуация да може да осигуряваме вода от реката… Вода ще бъде осигурена, но ако не се вземат спешни мерки за ремонт на ВиК-то и правилното управление на това дружество, нещата ще се задълбочат, дори и сега да решим проблема с водата“, предупреди той.

След около 10 часа ще бъдат готови резултатите от пробите на водосбора от пещерните извори. „Има около 80 литра в секунда, което ще компенсира загубата от 100 литра, които имаме към момента. Имаме още три проекта по извори… Имаме ясна програма – ремонт на клон 2, и в момента се копае за тръбите, имаме ангажимент за пречиствателната станция. Предполагам, че около 20 дни ще са ни необходими“, поясни Караниколов.

Кризата в Перник ще бъде тема на среща между главния прокурор Иван Гешев и лидера на БСП Корнелия Нинова в понеделник, съобщиха от прокуратурата. Срещата е по повод започналите от държавното обвинение разследвания в Перник и публично заявеното намерение на г-жа Нинова да предостави допълнителна информация от значение за предприетите действия от правоприлагащите органи, посочват още от прокуратурата.

Междувременно кметът на Ботевград отново предупреди, че ситуацията с водата в града не е безопасна. По официални данни от „Напоителни системи“, които са държавното търговско дружество, което стопанисва яз. „Бебреш“, има около 1,470 млн. куб. метра вода от полезния обем на язовира, който може да се ползва за питейно-битово водоснабдяване основно на Ботевград и околните села. Това е основният ни източник, коментира той пред БНТ.

Кой открадна водата на Перник?

Posted on: януари 1st, 2020 by МИГ 1 Comment

Автор: Григор Лилов*

На 14 ноември написах следното във връзка с водната криза в Перник:

„На първи поглед частни интереси надали играят в източването на язовира. Да, ама само на първи поглед. Той е собственост на държавата и обслужва 124 000 души в Перник и редица общини.

Въпросът е защо язовирът е източен?

Според редица експерти – заради производството на ток. Според мен това е умишлена дезинформация, за да скрие истината. А в какво е тя? Тя е в рехабилитацията на язовира. Тя започна миналата година и ще трае две години, ремонтните дейности се финансират по „Проект за развитие на общинската инфраструктура“ от Световната банка и държавния бюджет и са на стойност 32 млн.

„Студена“ е първият язовир в страната, където по план ремонтните дейности трябваше да се извършват под водата – 90 на сто от тях, без източване. Това обаче е скъпо упражнение. Далеч по-евтиното е източването и точно това се случи, независимо от онова, което пише в проекта.”

А сега давам нови факти от разследването, което направих.

На една от снимките, които помествам (вж след текста), може да се видят „водолазните дейности” – на сухо са с кранове, с които се полага мембраната, която трябва да намали или да спре пропускането на вода през язовирната стена. Давам и др. такива снимки с „водолазите”.

За да си върже гащите, едно от отговорните министерства за драмата в Перник (общо са три + правителството) отговаря така как са извършвани „водолазните работи” – т.е. как е работено под водата:

Цитат: „В участъците от съоръженията, които към момента на извършване на строителните дейности са били над водното ниво, същите са извършени „на сухо“. Отговорът е на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Разни министри – еднаква безотговорност

Първият ремонт на тази стена беше обявен през 2012 г. със срок на приключване 2014 г. Две години по-късно министър Лиляна Павлова обяви стената за ремонт по най-съвременни технологии и без източване на язовира. Това се случи на 9 ноември 2016: ВИДЕО

Срокът беше от лятото на 2017 до януари тази година, после го удължиха до ноември, а сега е до края на декември (бел.: когато и основите на стената станаха достъпни поради липсата на вода).

Една задължителна бележка – по този проект 4 млн. лева бяха заделени за реконструкция и модернизация на пречиствателната станция. Вчера обаче се разбра, че тази пречиствателна станция отново ще се модернизира и реконструира.

Първо е ремонтирана външната стена на язовира (онази откъм страната на водоизпускането). През това време, както виждате от поредната снимка, която давам, язовирът се източва, за да може да се започнат „водолазните дейности” и от другата страна.

Това източване стартира от лятото на 2018 година – от юни 2018 г. На поредна снимка може да видите как е изглеждал язовирът в средата на май – пълен почти догоре с над 21 млн. кубически метри. В края на май и началото на юни започват дъждове и последното снеготопене от високите части на планините.

Да, ама през юли в язовира вече има само 13 милиона кубически метра! Дори като се отчете със завишение потреблението, се оказва, че над 7 милиона кубометра (7 милиарда литри вода) са се „изпарили” неизвестно къде.

МОСВ е утвърдило приблизително едно и също количество вода, което да се използва за питейно-битово и за промишлено водоснабдяване, когато язовир „Студена“ е бил пълен и когато степента му на запълване е била едва 24,6% през октомври 2019 г.

Такива са документите, подписани от министъра на околната среда и водите Нено Димов. Те са публични, намират се на сайта на ресорното министерство и съдържат информация за управлението на водите. Публични са и графиците за използване на язовирите, отново утвърждавани с подписа на министър Димов. През октомври при наличен обем в началото на месеца 8,43 млн. куб м, от които полезен – 6 млн., отново е разрешено да се използват 2,32 млн. куб. м.

Бел. авт.: След като започнах разследването си, достъпът чрез компютъра ми до сайта на това Министерство, като и Министерството на регионалното развитие и благоустройство беше блокиран. Но достъпът чрез телефоните и другите ми компютри с друг IP от този, за който знаят, не е блокиран. Защо блокираха достъпа? Блокираха го в момента, в който потърсих разрешените от ведомството графици и количества за ползване на водата, както и данни за действията на министър Петя Аврамова във връзка с кризата.

Пиша това не защото успяха (давам таблици за източването). Пиша го, защото актът на министерствата (и на ДПС, което ги управлява зад кулисите) е абсолютно незаконен и 100 на 100% гнусна тоталитарна практика. Това не се случва за първи път и не само с тези министерства (в синхрон с информационни сайтове, които също са ме блокирали) и явно след Нова година ще трябва да информирам за тази дискриминация европейските органи и общественост.

Но министрите са безкрайно нагли хора – толкова нагли, колкото българите са страхливи да си потърсят правата.

Ето я безочливостта на министър Петя Аврамова, която незабавно трябва да бъде прогонена от поста й.

(цитат):
Народно събрание на Република България
Отговор на министъра на регионалното развитие и благоустройство Петя Аврамова
София, петък, 20 септември 2019 г.
„Ниските нива на водата в язовирното езеро не са свързани със строително-монтажните работи по съоръженията, а са в резултат на продължителното засушаване и липсата на валежи на територията на водосборната област през това лято.

В момента котата на водното ниво е 828 метра, при кота преливен ръб 840 метра. Общият обем на язовира е 25 милиона кубически метра, а наличният обем към момента е 10 милиона кубически метра.
Поради продължилата суша и образувалите се сериозни пукнатини в почвата наистина има нарушаване на връзките на водопроводите, увеличаване с над 150 на авариите спрямо предходния период. Технологичното време за отстраняване на повредите и напълване на системата е причина и за зачестилите спирания на водоподаването към някои квартали на населените места.
Водите от комплексните и значими язовири се използват на база утвърден от министъра на околната среда и водите график. В графика за месец септември е отчетено за цялата страна, че наличните завирени обеми в язовирите през месец август са намалели чувствително спрямо предходния месец, но е посочено също така, че всички язовири за питейно-битово водоснабдяване са с обеми, достатъчни да обезпечат нуждите на водоползвателите през месец септември.

Искам да Ви уверя, че проблемът с нивата на язовирите – не само на язовир „Студена“ в Перник, е в почти цяла България и че такъв проблем със зачестили аварии по повод намалени водни количества съществува и на други места.

Всеки инженер – топлотехник или ВиК инженер, може да Ви каже, че при всяка авария, която се е получила по водопровод или топлопровод, тъй като те работят под налягане, всяко пускане и спиране, когато имаме стара и амортизирана мрежа, води до своеобразни хидравлични удари и това увеличава броя на авариите.
Искам да подчертая, че проблемът с намаляване на водните количества наистина е проблем за цяла България поради трайното засушаване.
Ако Вие имате конкретни данни за недобро управление на язовира, с каквито аз не разполагам, моля да ми бъдат предоставени – ще направя проверка по този Ваш сигнал. Към момента причината е трайното засушаване и зачестилите аварии, които са във връзка с това.”
(край на цитата) 

Публикувам таблици, от които може да видите как кореспондират данните с намаляването на обема на водата в язовира от този момент. Сушата не е причина, защото съседните язовии са пълни. И загубите по мрежата не са причина – те не само са такива, но дори и по-високи и през предишните години (давам картинка на част от одобрения от Комисията по енергийно и водно регулиране бизнесплан на „В и К – Перник”, приет на закрито нейно заседание с решение № БП-Ц-13 от 09.08.2017 г. )

И въобще не е вярно, че „В и К” нямало как да измерва разхода на вода за различни потребители. И никакви багери не са били необходими да копат, за да откриват евентуални течове – предприятието си има специализирана апаратура за целта. Но багерите са докарани там, за да ахка и пъшка населението от „грижите“ към него – от една страна, а от друга – да заличат всякакви следи кой и какви количества вода е крал.

А данни има от системата SCADA, която работи в пернишкото „В и К”. Затова е ясно, че няма престъпно нехайство и бездействие, както твърдят премиерът и министрите му, а СЪУЧАСТИЕ (давам картинка от официална информация за системата в ДКЕВР).

Няколко думи и за изпълнителите на този ремонт и тази модернизация – една от причините община Перник да е на сухо.

Авторският надзор е от „Свеко Енергопроект“ АД (много едър играч в тази област), изпълнителят е на първи поглед чуждестранен консорциум „S.C. HIDROCONSTRUCTIA S.A. – HBM Kft – CARPI Association” („Ейч Си Си“ – HCC). Първият партньор в него е румънската компания „Хидроконструкция“. Другите двама участници са италианската „Капри“ и унгарската „Ейч Би Ем“. Строителният надзор и функцията на инженер по ФИДИК поема ДЗЗД „ММЛ-ТК“. Обектът трябва да бъде изпълнен и въведен в експлоатация през януари 2019 г. За управлението му и строителния контрол отговаря ДЗЗД „ММЛ – ТК“ – обединение на британската „Мот Макдоналд“ и българската „Трансконсулт БГ“.

А зад тях на верижката са накачени най-големите олигарси в енергетиката и въобще – например Угърчински, навремето тясно свързан с „Мултигруп” и Доган, политико-бизнес кръга „Велграф” и т.н. Големият реален подизпълнител е фирма „Хелпик” на Володя Лозанов, който е масон и дори е бил Велик майстор на Великата ложа на Старите свободни и приети зидари. Той е и основен фактор в акционерното дружество „Първа частна ловна дружинка” АД.

Споменавам го, понеже в историята накрая ще изплува и един от първите ловци в страната ни – сега е виден политически и държавен фактор зад кулисите, а преди е бил политически и държавен фактор на голямата сцена на България.

Два завода пият на поразия – безплатно

Ревизия установи (давам страница от нея), че по клон 2 от водопроводната мрежа в Перник се губят по 90 литра в секунда питейна вода. „Загубата“ е на територията на металургичния завод „Стомана“ в Перник.

Това количество на секунда прави по 324 кубика на час – т.е. напълнен на малко повече от метър басейн с полуолимпийски размери. За по-малко от два часа „загубата“ е равна на изцяло напълнен такъв басейн с 2-метрова дълбочина.

За едно денонощие се пълнят 13 такива полуолимпийски басейни. За година време вече говорим за близо 2 милиарда 838 милиона и 240 хиляди литра питейна вода. Или ако образно го представим – тези 90 литра в секунда за година са напълнили 4541 полуолимпийски басейни. Или пак образно казано, си представете езеро, дълго почти километър и половина и цял километър широко, в което може да се издави целият Перник, ако не умее да плува.

Напомням, че източването на язовир „Студена“ е стартирало през лятото на миналата година – т.е. изминала е година и половина време. През него „езерото“ е набъбнало до 2 километра и 129 метра дължина и километър ширина.

Обаче и тази сметки са неточни.

Защото „загубата” на вода не е в оповестените официално 90 литра на секунда. Тя е над 1.5 пъти повече – 140 литра в секунда. Тези 140 литра са разликата между поисканите, платените и обявените от металургичната фирма „Стомана индустри” АД количества вода – 150 литра на секунда за работата й, и реално консумираните 290 литра.

От ревизията се вижда какво е ставало с водопроводната мрежа на територията на фирмата и какви неразрешени отклонения от магистралния водопровод е имало. Сега ще се смени цялата тръба, с което всякакви веществени доказателства за престъплението срещу националната сигурност ще бъдат окончателно погребани.

И трасето на новата тръба ще се измести извън територията на комбината. Вече е ясно защо. За такива действие народът ни казва „след дъжд – качулка!”

Ето заради такива „течове” „езерото”, за което говорим, набъбна до 3 километра и 312 метра дължина при ширина 1 километър.

Става дума за „загуби” от близо 7 милиарда литра вода. По действащите цени в Перник това са почти 12 милиона лева (в изчисленията не са включени дължими допълнително такси за водоползването).

Горе-долу толкова печалба, но без да посочва разбивка по източниците й, сочи и финансовият отчет на акционерното дружество „Стомана“ за работата му през миналата година.

Няма как да не отбележа, че в играта е и КЕВР. Най-малкото, защото с новите цени на водата тази за това индустриално предприятие е почти 10.5 пъти по-евтина от онази за гражданите!

Според отчетите, подавани към Министерството на околната среда и водите, за нуждите на гражданите на Перник отиват месечно 1.55 милиона литра вода, като 75% от тях се „губят” по водопроводната мрежа. Т.е. от всеки четири кубика 3 кубика са се изпарявали незнайно как, но както сега се вижда – в частни джобове. Ще отбележа, че само от този водопроводен клон № 2 и ей, на – неизправния му кран, който едва сега забелязали (не се смейте – такова е официалното обяснение) в завод „Стомана” е отклонена и ползвана безплатно вода колкото за нуждите на Перник и цялата му община за цяла година време!

Да се замаже истината

Не може да се твърди, че става въпрос за кражба! Това заяви кметът на Перник Станислав Владимиров пред ТВ камери. Заедно с него беше и областният управител на Перник Емил Костадинов, според чийто думи, проблемът е основно в остарялата водоснабдителна инфраструктура, която не е подменяна от 1954 година.

„Знаеш ли колко градове си завършиха водните проекти? На 60-70 години е тази мрежа“, заяви премиерът. „Само за 15 дни имаше 150 аварии повече“, запознаха премиера от местното ВиК. „На практика правим нова водопроводна система“, коментира Борисов. „Такава безогледна безотговорност, десетилетия наред. Караниколов остава тук, да кажат защо няма измервателни уреди на язовира и какво са взели“, възмути се Бойко Борисов.

Безподобни наглеци! Пак ще повторя – те са толкова нагли, колкото българите са страхливи да си потърсят правата.
Ето защо!
Наглеци са, защото те и самото правителство носят отговорност.
Не само чрез някои министри, а вкупом начело с премиера.

Национална сигурност ли? Национална афера!

Заключителни разпоредби
КЪМ ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 254 ОТ 10 ОКТОМВРИ 2019 Г. ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 181 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2009 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ ОБЕКТИ И ДЕЙНОСТИ, КОИТО СА ОТ ЗНАЧЕНИЕ ЗА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ
III. Сектор „Водни ресурси“
2. Стратегически обекти:
2.1. Язовири с национално значение за питейното водоснабдяване, в т.ч.:
……
в) язовир „Студена“;
…..
(край на цитата от този документ) 

Е, след като язовир „Студена” е част от националната сигурност на държавата, защо не си мръднахте пръста дори тогава, когато в началото на септември бяхте информирани за ситуацията? И защо набързо си измихте ръцете с едни заключителни разпоредби към едно Постановление от октомври т.г., в което включихте и този изпразнен още тогава язовир?!

Металургичното предприятие си има източник на водозахранване, специално изграден за него – язовир „Пчелина”. За разлика от „Студена”, той е пълен догоре. Пълен е, защото „Стомана индустри” не желае да го използва. Като негов основен клиент ще трябва да плаща ползваната вода – да се бърка за милиони, вместо да ги прибира в джоба си.

Е, сега от немай къде ще го ползва, макар че гражданите на пернишката община ще са без вода. Но те са по-маловажни, за да се насочи вода към тях от този язовир, вместо за частните интереси.

Най-сетне се установи, че е подавана вода и към Радомир.

Но се премълчава за кого. Ами за друг завод – заводът за тежко машиностроене. И тази вода не е отчитана като онази за „Стомана”.

А източената вода от язовир „Студена” заради „ремонта и реконструкцията” (повтарям – за 32 млн.) къде отиде?

Ами пак там – в „Стомана”… Тя се изля в приток на Струма и накрая преля в язовир „Лобош”, който е утайник на фирма „Стомана индустри” АД, но си има частен ВЕЦ. И този ВЕЦ почва да бълва киловатчаси като ВЕИ (възобновяем енергиен източник), съответно купувани по свръхвисоките цени за такива източници от НЕК.

Олигарх като лакомият воден змей

И зад двете предприятия – пернишкото и радомирското, и цялата операция за едни пари наднича една много мастита фигура.
На един олигарх. Той владее радомирския „Комбинат за тежко машиностроене” – официално го владее. И се разпорежда с пернишкия комбинат „Стомана индустри” – но неофициално.
А защо пиша „неофициално”? Пиша го, защото навремето, след като го беше закупил, няколко години по-късно го продаде. Затова в новите времена той не се води собственикът на „Стомана индустри” АД, макар че запази дял от 14% в нея.

Като друг основен собственик се води гръцкият (моя бел.: а от няколко години регистриран в Белгия) металургичен холдинг Viomichania Chalkou kai Alouminiou Company, ако се доверите на родната информация. Той е собственост на двама братя – Никос и Евангелос Стасинопулос и борсовата му капитализация до онзи ден се измерваше на 3 милиарда и 605 милиона.

Ако предпочете данните от чужбина, собственикът на лакомия за вода пернишки металургичен змей не е самият холдинг, а негово поделение – белгийското „Сиденор АД”.

Ако вземете моите данни, намирате това:
Беше извършена корпоративната трансформация (сливане), което приключи на 16 ноември 2013 г. с придобиването на Biohalco от белгийската компания Viohalco (която в нашия Търговски регистър е собственикът на пернишкия воден змей) и със съставянето на нотариален акт от 15 ноември 2013 г. от нотариуса в Брюксел Софи Макет.
Според този акт акциите на VIOHALCO SA в SIDENOR, ELVAL, ETEM, HALCOR, Hellenic Cables, SIDMA и Corinth Pipelines бяха отменени след сливането му от VIOHALCO SA / NV. Нотариусът записа, че акционерното участие на VIOHALCO SA, пряко и косвено, в SIDENOR беше нулирано на 74.61% (71.810.557 права на глас), следвайки универсалното му правоприемство от VIOHALCO SA / NV.

Ако проверите и тази информация, ще се окаже, че това белгийско дружество има свое едноименно дъщерно поделение, което вече е фирма с ограничена отговорност. И понеже веригата от компании е дълга и те преминават през различни трансформации, ще завърша с края на връвчицата, върху която е закачена българската индустриална металургична собственост.

Там се кандилка един гръцки „Просал”, който до 2017 е собственост на гръцка компания – чуждестранно юридическо лице, после на гръцката „Сиденор”, която владее „Стомана” и която през 2019 се влива в родната българска компания. Т.е „Стомана” започва да владее формалният си собственик – т.е. самата себе си.

И с тази врътка реално олигархът владее „Стомана”!

Кой е той?

Людмил Стойков!

Да напомня какво съм писал за него в книгите си:

  • завършил ВИФ;
  • бивш неуспешен спортист и успешен барман в „Балкантурист” при социализма;
  • в смутните времена на прехода – човек от мутрите, започнал кариерата си с магазинче за сирене, после с късане на пропуските на камионите със скрап на входа на „Стомана”, по-после – като регионален представител на мутренската охранително-застрахователна (рекетьорска) „ВИС”, както твърдят някои медии;
  • през 2007 г. регистрира модна агенция „Ивет Фешън” и започва да забогатява стремително, като става олигарх;
  • член на ловната дружинка на експрезидента Георги Първанов, негов финансов спонсор в политиката и първи негов приятел.

Как се крадат и перат европейски пари?

Стайков се прочу и чрез европейската програма „Сапард”, която безвъзмездно финансираше България. Прочу се заедно с партньора си Марио Николов, заради операции, с които от нея бяха отклонени много милиони.

„Група за пране на пари от програма САПАРД, създадена от Людмил Стойков и ръководена от Марио Николов, няма!”.
Това е окончателното решение на Върховния касационен съд (ВКС), който в края на 2016 г. сложи точка на десетгодишните напъни на МВР и прокуратурата да доведат до осъдителна присъда многомилионните схеми, чрез които Стойков и Николов са изпирали милиони от еврофондове.

В Германия обаче контрагентите им по тези сделки бяха осъдени, издириха им и им конфискуваха всичко и ги вкараха в затвора със същите обвинения и получени присъди – за кражба на еврофондове и пране на пари. И двама от тях вече си излежаха присъдите и наскоро напуснаха килиите.

Но не винете само родния съд – прокуратурата напълно съзнателно, умишлено и уж „ахмашки” раздели делото на две части. Да обясня популярно – раздели престъплението на две части, късайки логическата връзка между тях и така направи много спорни и недоказуеми обвиненията си.

Името на Стайков наскоро изплува и покрай загиналите двама работници и двама ранени на строежа на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци. Водещ в проекта за 140 млн. (парите са от международен фонд „Козлодуй”) е немската „NUKEM Technologies” (тя всъщност е руска – на „Росатом”, като я закупи неговото поделение „Атомстройекспорт”) и четири български фирми.
Сред тях е „Евробилд” на този, хм, виден роден „бизнесмен”.

Бел.автора: В целия процес се усеща влиянието на Валентин Шайдер, етнически руснак от Латвия, който от 10 години е ръководител на Международния фонд „Козлодуй” и департамент „Ядрена безопасност” на ЕБВР (Европейска банка за възстановяване и развитие). Според експерти в енергетиката, за този период, в който са сключени договори за 380 милиона евро, голямата част от парите са отишли в компании, които поддържат проруски енергийни проекти у нас и които не се церемонят в отклоняването на огромни средства в собствените си джобове.

Е, това е!
Всички си мълчат, в целия огромен скандал нито един път не се мерна името на Людмил Стайков – точно както не се мерна и в други скандали с други пари.
Кабинетът вече го оневини, говорейки за загубите и „безстопанствеността на ръководителите на местното „В и К” (защитено от цял министър, както видяхте по-нагоре в отговора му, както и от премиера чрез неотдавнашните му изявления.).

Бъдете сигурни, че и представеният ни като принципен до самото дъно на душата си нов главен прокурор Гешев няма да потърси отговори за отговорност от олигарха. Бъдете сигурни, че никой няма да спомене, че наред с водата „Стомана индъстри” се уреди и с тока. Тя закупи огромни количества електроенергия от АЕЦ „Козлодуй” – без официален търг и съответно на безумно евтина цена. Тази цена е по-ниска дори и от абсолютния минимум: референтната пазарна цена на КЕВР за периода от 1 юли 2019 до 30 юни 2020 г. – 89 лв./мВтч. Само да напомня – борсовата, реалната цена е над 100 лева. Загубите за атомната ни електроцентрала от сделката се изчисляват на около 54 милиона.

Но бъдете сигурни, всички ще си мълчат! Защото олигархът работи с руснаците. Най-важните! Онези в енергетиката. И в газопровода към Сърбия („Стомана индъстри“ АД е с доставки за него на своя продукция). И затова никой не смее дори да спомене името му, камо ли пък да го пипне с пръст! И затова излиза – винаги и напълно сух от всякакви афери, дори и обилно мокри като цял язовир!

И едни 100 милиона, и един половин милиард 

С цел подобряване на водоснабдителните и канализационни услуги на 28 август 2019 г. „Водоснабдяване и канализация“ – Перник подписа договор за изграждане на ВиК инфраструктура по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020“ на стойност 106 млн. лв. Близо 40 млн. лв. от тези средства са за обекти, с които ще се направи подмяна на водопроводи и като резултат ще се намалят и прекъсванията на водоподаването от зачестилите аварии.

Всяка драма изисква пари. Борисов ги обеща.

Всъщност Европа ни ги даде, както виждате от този Договор. Даде ги далеч преди изпразването на язовира. А сега премиерът си ги писа като своя заслуга. Затова пиша, че властниците са особено нагли! Но освен тези 106 млн., от които поне част ще отидат по предназначението си, става дума и за един половин милиард, които се топят в неизвестността.

Откъс от „Черна книга на правителственото разхищение в България (за 2018 г. на немската фондация „Фридрих Науман)”:

„Една от най-непрозрачните фирми в България се казва Държавна консолидационна компания (ДКК). Тя не обявява търгове по Закона за обществените поръчки. Но за сметка на това правителството й даде едни 500 млн. лв. за… ремонт на язовири. Досегашната липса на прозрачност не дава достатъчно основания на данъкоплатците да бъдат спокойни.

Знаете ли що е то ДКК? Ако попитате Google, е твърде вероятно да не успее да ви отговори убедително, въпреки че абревиатурата съществува от близо десетилетие, а към края на 2018 г. дружеството, което се крие зад нея – „Държавна консолидационна компания“ ЕАД, е с капитал над 888 млн. лв. – приближавайки се по обем до мастодонт като Националната електрическа компания (НЕК).
ДКК притежава десетки държавни фирми и имоти, а от времето на втория кабинет „Борисов“ трупа все повече и повече. Едноличен собственик е Министерството на икономиката, а разпоредител с имуществото – министърът на икономиката.

Въпросната държавна компания няма сайт. Историята не помни някога да е давала публичен отчет, въпреки че в Търговския регистър се намира подобен документ за 2016 и 2017 г. В интернет страницата на собственика пък е истинско предизвикателство да се открие информация за гигантското дружество – каквато и да било. Ако има обявени търгове, то извън самите обявления друга информация липсва. Регистърът на обществените поръчки към едноименната агенция не подозира за съществуването на компанията. Тя просто не е обявявала обществени поръчки досега.

Държавната фирма стана отново актуална през 2018 г., благодарение на Решение No 495 на Министерския съвет от 13 юли. С акта си правителството отпусна половин милиард лева към бюджета на Министерството на икономиката. Уж за язовирите. За сравнение – целият бюджет на министерството за същата година е 80 365 000 лв., т.е. над шест пъти по-малко. Целта на решението на правителството е така да се увеличи капиталът на ДКК.

Първоначално от съобщението на пресслужбата на Министерския съвет нямаше обяснение какво налага трансфера на 500 млн. лв.
Впоследствие бе обяснено, че парите ще са за… ремонт на язовири.
Как ще се избира изпълнител на ремонтите за половин милиард лева? Въпросът е с повишена трудност.

В мотивите към промените на Закона за водите пише:
„Редът и условията за разходването на публичните средства ще бъде подробно регламентиран в актове на Министерския съвет в съответствие на Закона за държавния бюджет. Търговското дружество ще възлага изготвянето и изпълнението на съответните обекти (…) по реда на Закона за обществените поръчки.“
ДКК обаче, която е натоварена с дейността, не само никога не е обявявала поръчки по Закона за обществените поръчки (ЗОП), ами и не е съвсем ясно дали има такова задължение.

Ето какво пише в отговора от АОП по темата:
„Преценката дали конкретно юридическо лице е възложител по чл. 5, ал. 2-4 от ЗОП и отговорността за нея е на самото лице. Съгласно чл. 2 от Правилника за прилагане на ЗОП то трябва да съобрази относими ли са за него изискванията на закона и в седемдневен срок от настъпване на съответното обстоятелство да уведоми АОП за придобиване или изгубване на това качество.“
От публичните документи и информация до момента не е ясно нито за какъв период от време ще се харчи отпуснатият половин милиард лева за ремонт на язовири, нито как. Съвсем отделна подробност е, че в държавата съществуват и други структури, които имат ангажименти към язовирите – като се за започне от „Напоителни системи“ и „Язовири и каскади“ и се стигне до чисто новото Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“, създадено с цел уж да се изчистят неяснотите със собственост и най-вече със задълженията по поддръжката. Половината общини в България вече се отказаха от свои язовири в полза на новото предприятие, защото не могат да ги стопанисват.
Тогава защо точно ДКК ще ремонтира язовири, освен за да се заобиколят правила за прозрачност? Вероятно отговорите ще започнат да идват, когато започнат ремонтите. Неяснотите около решения, свързани с ДКК обаче, съвсем не са изненада и досега.
(край на откъса)

Съдбата на този половин милиард?

Дъщерните дружества на ДКК са 21, от които седем в несъстоятелност или ликвидация.

Най-големият дял от този половин милиард (над една трета) е пренасочен към “Монтажи” ЕАД – дружество, което се занимава с индустриални и енергийни обекти. Ако не сте разбрали – с парите за вашата недостигаща вода се финансира строителството на газопровод за доставките на синьо гориво на „Газпром” за поделението му в Сърбия. Доскоро наричан у нас „Турски” или „Балкански поток” и газов хъб, а след наложените американски санкции – с още по-евфемистичното „разширение на националната ни транзитна газова мрежа”.

Няма да оплаквам перничани, а и жителите на др. градове с водни кризи. Ако бяха граждани, щяха да са на улиците, ако се наложи и месеци наред, докато отговорните държавници си подадат оставките, а отговорните „бизнесмени” бъдат засъдени. И осъдени. А там, където всички са поданици – няма държава! Има само необявени роби на мафията, която ги управлява и граби.

бел.: строителните снимки са „водолазните дейности“. Снимката на пълния язовир е от средата на май.

* източник: фейсбук профила на Григор Лилов, материалът отразява личното мнение на автора

В язовир „Студена“ остана само тиня

Posted on: декември 30th, 2019 by МИГ No Comments

Кризата в Перник се задълбочава, нивото на язовир „Студена“ достигна мъртвия си обем, предаде „БНТ“. В 17 часа в кабинета на министър-председателя Бойко Борисов започна спешно съвещание на всички, които имат отношение към водната криза в миньорския град. В Министерския съвет са финансовият министър Владислав Горанов, икономическият Емил Караниколов, кметът на Перник Станислав Владимиров.

„Надявам се ремонтът да приключи преди да се достигне мъртвия обем“ каза Бойко Борисов по време на изненадващата проверка на ремонтните дейности в Перник и хвърли вината за водната криза върху БСП.

„Кметът днес възлага, държавната фирма „Монтажи“ поема, благодарение на инвеститорите от „Стомана“, че това, което минава през тяхна територия, моментално ще го прехвърлят на Общината, за да си е собственост на Общината, което е трябвало да бъде направено преди 20-30 години може би, не е направено. Искам ТЕЦ-а да го проверите как е приватизиран“, заяви днес Борисов.

Проблемът с водоснабдяването в града изостри политическия тон между управляващи и опозиция. БСП поиска оставката на правителството. Лидерът на опозицията Корнелия Нинова обяви, че БСП ще внесе вот на недоверие към кабинета за провала на политиката по околната среда и водите.

Днес стартира аварийният план за водоснабдяване на Перник, който ще бъде изпълнен на четири етапа. Бойко Борисов провери на място строителните дейности.

Предвижда се да бъде изграден нов магистрален тръбопровод с дължина километър и 200, на стойност 2,2 млн. лв. успоредно на досегашния, през територията на „Стомана Индъстрис“.

Днес започна и модернизация на една от двете пречиствателни станции. Целта е да се повиши техният капацитет, за да може да обработват по-замърсена вода, при по-ниски технологични разходи, ако нивото на язовир „Студена“ падне под мъртвия обем.

Последният етап предвижда подмяна и ремонт на вътрешно-градската ВиК-мрежа. Водната криза в Перник обаче придоби остър политически оттенък и предизвика скандал между управляващи и опозиция. „Ако изключим вчерашното присъствие, всички, които идваме тук, и аз за пръв път си позволявам да кажа и нещо политическо, но бях нападнат, не за друго. Нашият интерес на всички е да решим тази криза по най-добрия начин“, заяви днес премиерът.

РЗИ обяви водата в Перник за напълно чиста

Posted on: декември 29th, 2019 by МИГ No Comments

Няма отклонения в качеството на питейната вода в Перник, обяви регионалната здравна инспекция в града. Към момента са готови резултатите от 13 проби от пунктове за контролен мониторинг, които бяха взети на 26 декември. От публикуваната на сайта на инспекцията справка се вижда, че няма и следа от колиформи, ешерихия коли, ентерококи и Клостридиум перфрингенс.

Вчера са взети още 24 проби, като 6 от тях са по жалби на граждани. Във всички тези проби водата отговаря на изискванията. Наблюденията продължават и днес, като са взети 3 проби по жалби на граждани и две от пунктове за контролен мониторинг  (едната е от детска градина в кв. „Проучване“, където имаше сигнал за проблеми, а другата от кв. „Рудничар“). В следващите дни ще бъдат обявени окончателни резултати от допълнителния разширен анализ на водата.

Перник отново ще протестира срещу бездействието на властите срещу безводието в региона. Утре хората ще излязат на гражданско шествие, организирано от инициативния комитет „Спаси Перник“. В града ще се проведе и молебен за преодоляване на водната криза.

Шествието ще тръгне в 12:30 часа от Съдебната палата, ще мине по улица „Търговска” до площад „Кракра”, където ще бъдат огласени исканията на гражданите. Участниците в шествието ще бъдат облечени с жълти светлоотразителни жилетки по подобие на протестите в Париж.

Вчера бедственото положение в Перник бе удължено с нови 30 дни, като се работи усилено за увеличаване на притока вода в язовир Студена. На извънредно заседание на кабинета пък премиерът Бойко Борисов реши, че проблемите във ВиК сектора ще се решат с обединяване на всички ВиК дружества в едно държавно. Според Борисов секторът е прекалено ключов и трябва да се централизира.

Спелеолози: В Перник ще се похарчат 1.89 млн. лв. безсмислено (видео)

Posted on: декември 22nd, 2019 by МИГ No Comments

Регионалното министерство ще похарчи 1.89 млн. лв. за безсмислена тръба на река Струма в Перник, твърдят спелеолозите, които проучват карстовите води около Перник в опит да намерят алтернативен водоизточник за язовир Студена. Те алармират и че в момента се мери дебитът на реката по допотопен начин, който размътва водата надолу по другите извори. Ето какво разказва екипът на известния природозащитник Атанас Русев:

„Вчера 21.12.2019 г. от стратезите на проекта „ТРЪБАТА“ бяха започнати проучвателни дейности (всъщност тръбите ще са 2, защото явно няма къде да си шитнат тръбите с малък диаметър). Оказа се че всичко това се прави, за да измерят дебита на р. Струма и след това дебита на извора Врелото. Но най-интересната част е първобитният метод, по който някой (вероятно ВИК „специалист“) им е казал да го направят.

Каква е тяхната методология: Заграждат с бент реката, през бента слагат тръба през която минава цялото количество вода и сега най-удивителното. Под тръбата поставят бидон 1000 литра и засичат за колко време водата ще го напълни. … Ах този бидон… За всеки малчуган, дори на място, може да измери скороста на потока в тръбата приблизително, след което да сметне обема на водата в тази тръба и за секунди да получи дебита на водата. Изглежда инженерите, които ще строят безсмисленото и ненужно съоръжение „ТРЪБАТА“ за 1.89 милиона лева (или по-скоро „2-те ТРЪБИ) са пропуснали началното си образование. Друг озадачаващ факт, е че този дебит „мерят“ на място на р. Струма преди тя да е приела притока си от Палакарийския воден канал. Загадка представлява за нас точно каква сметка и какви данни и изводи ще се получат от тези безумни действия. Да започнеш да изграждаш хидро съоръжение с подобни абсолютно некомпетентни предварителни проучвания, за нас говори много“.

15 часа по-късно на извора Врелото спелеолозите установяват, че водата е силно размътена. „Това е пряко доказателство за директната връзка на губилищата с извора Врелото (потвърждавано и при опити с оцветители). Изключително важно наблюдение, защото това означава, че водата се движи с голяма скорост, никъде не се задържа (иначе мътилката ще се утаява на тези места) и като цяло системата има изключителна добра проводимост, без загуби, натрупване под земята и т.н.“, обяснява Атанас Русев под видеото от Врелото в YouTube. Според него „проектът „ТРЪБАТА“ е абсолютно безсмислен и единствено може да навреди върху естествения баланс на карстовите води под земята и да доведе до непредсказуеми и непоправими последствия“.

В началото на тази седмица правителството най-сетне се задейства за водната криза в Перник, след като прокуратурата в града повдигна обвинение за бездействие към министрите на околната среда и на регионалното развитие Нено Димов и Петя Аврамова. Работи се по няколко алтернативни водоизточника, но впечатлението за всеобщо обединение срещу кризата не просъществува дълго.

Проектът, финансиран с 1.89 млн. лв., според съобщението на МРРБ е за изграждане на временно аварийно съоръжение от село Чуйпетлово и село Боснек към яз. „Студена“, с което да се осигури по-голям приток към яз. „Студена“, както и изготвяне на хидрогеоложки доклад за изпълнението на тези дейности.

В рамките на това предложение се предвижда изграждане на бетонен дънен праг за водовземане и разполагане на утаител и уредба за изпускане на задържани дънни наноси. „Чрез преместването, което е съобразено с трасето на пътя Боснек – Чуйпетлово, р. Струма ще се захранва с допълнителни водни количества. С тези средства ще бъдат финансирани доставката на материали и изграждането, проектиране, комплексен доклад за оценка на съответствието на инвестиционните проекти, осъществяване на строителен и авторски надзор“, твърдят от МРРБ.

Съмнения към този проект вчера изказа и природозащитникът Тома Белев. „Днес ще обявят извънредно положение в Перник. Защо чак сега? Защото получиха 2 милиона и трябва бързо да се дадат без процедури на няколко приятелски фирми, които да построят безумния канал, хващащ водите на Струма, пренасящ ги няколко километра и пускащ ги обратно в Струма. Коледа е – строителите са гладни, а от този канал водите в реката нито ще намалеят, нито ще се увеличат“, написа той в профила си във „Фейсбук“.

Планът на Атанас Русев е за черпене на вода от статични водни обеми, образувани в карстови пещери и ще получи 340 000 лв. от бюджета (които в петък все още не бяха отпуснати). „Нашата идея е да обединим всички води във Витоша, които знаем какви са – през последните 2 месеца ние сме направили обходни терени, проверили сме абсолютно всичко и считаме, че по тази линия можем да прекараме между 300 и 700 литра в секунда вода при това маловодие и те да стигнат до язовир „Студена“. Други части от плана ни са заети с други, допълнителни водоизточници, от които може между 100 и 200 литра в секунда да добавим в яз. „Студена“. Тази вода, за която говорим е чиста, питейна, планинска вода“, обясни Русев пред БНР преди няколко дни.

Планът на Русев пък не се одобрява от друг специалист, който също работи по водната криза – проф. Костадин Щерев. Пред БНР Щерев изтъкна, че не вижда вариант да съществуват свободни извори, водата от които да може да бъде събрана във водопроводна мрежа и да бъде докарана до язовир „Студена“. Той предлага със сондажи да бъде извлечена гравитационна вода от карстовия басейн под язовира – план, който също получи подкрепа от МРРБ. Щерев обяснява, че язовир „Студена“ е типичен карстов басейн с дълбоко дъно, който има голям статичен обем и той не се мобилизира, а се използва само водата, която се допълва ежегодно от валежите. Ако се извлече, тази вода е от порядъка на 60-90 куб. м, твърди професорът.

Освен това по предложение на Българската асоциация по подземни води ще бъде поръчано изготвяне на хидрогеоложко проучване на Голобърдовския картов басейн за актуализиране на информацията за количеството и качеството на водоизточниците в басейна, използвани за питейно-битови, промишлени и други цели.

Радомир изпи водата на Перник с благословията на Нено Димов

Posted on: ноември 30th, 2019 by МИГ No Comments

Радомирци са изпили водата на перничани, разкрива разследващият сайт Биволъ.

От публикацията става ясно, че „незаконният бент“ по думите на областния управител Ирена Соколова, от който се отклоняват огромни количества вода от водосбора на язовир Студена, изобщо не е незаконен. Водохващането и помпената станция не са частна инициатива, а се стопанисват от ВИК дружество, което е съсобственост на държавата в лицето на МРРБ и общините на Перник, Радомир и Земен, разкрива Биволъ.

Водохващането край пещера „Врелото“ се използва за резервна връзка за водоснабдяването на Радомир и въпреки кризата в Перник тя е продължила да отдава водата към Радомир, вместо да пълни язовир Студена.

Според графика на МОСВ за водоползването за октомври, ноември и декември, тази аварийна връзка трябва да осигури 250 000 кубически метра вода за Радомир. Това се равнява на целия дебит на “Врелото” при маловодие или около 100 литра в секунда.

Ето и цялото разследване на Биволъ по темата:

Драмата с недостига на вода в Перник продължи с протест за оставката на областния управител Ирена Соколова и нейното разкритие на специална пресконференция, че от важен водоизточник за язовир “Студена” се отклоняват огромни количества вода чрез незаконен бент. Соколова дори се закани да сезира прокуратурата.

От изявленията на институциите не стана ясно кой и как точи водата за Перник, но от публично налични данни Биволъ успя да установи какво точно се е случило през последните месеци и къде е отишла водата. А тя е отишла в Радомир.

“Незаконният бент” е до пещерата “Врелото”, от която излизат част от водите на река Струма. Те потъват няколко километра по-нагоре в карста на южните склонове на Витоша в местността “Джераница” и през система от подземни галерии излизат на “Врелото”.

Дори при силно маловодие дебитът на “Врелото” не спада под 100 литра на секунда. Точно тази скъпоценна вода обаче не пълни постоянно язовир “Студена”, а чрез незаконнопостроен (по думите на Соколова) бент се насочва по тръба към помпена станция “Крапец”, която се намира на пътя за с. Боснек (на водещата снимка).

Водохващането и помпената станция не са частна инициатива, а се стопанисват от ВИК дружество. То е съсобственост на държавата в лицето на МРРБ и общините на Перник, Радомир и Земен. От ПС “Крапец” водата се изтласква по водопровод със стоманени тръби към Радомир.

Алтернативен водопровод

Радомир се захранва с вода основно от водоизточник в близост до с. Стефаново, наречен “Сиреняците”. Но градът има и алтернатива да ползва вода от “Врелото”, гарантирана с разрешително 003594/21.03.2005г. Именно помпената станция “Крапец” е аварийна връзка, която трябва да се задейства само при съществено намаляване на дебита на извор “Сиреняците” за района на гр. Радомир.

Според графика на МОСВ за водоползването за октомври, ноември и декември, тази аварийна връзка трябва да осигури 250 000 кубически метра вода за Радомир. Това се равнява на целия дебит на “Врелото” при маловодие или около 100 литра в секунда.

Разрешените количества не се влияят от очевидно критичната ситуация с язовир “Студена”, в който водата спада застрашително с по 2 милиона кубически метра на месец и с този темп ще пресъхне съвсем в началото на следващата година.

Всичко това не са журналистически интерпретации, а информацията се потвърди и в официално становище на министър Нено Димов, чието министерство разрешава и контролира използването на водни обеми от “Врелото” за Радомир, от “Студена” за Перник и навсякъде из страната.

В същия отговор на депутатски въпрос от септември Нено Димов уверяваше, че до края на 2019 г. “питейно-битовото водоснабдяване от яз. „Студена” ще бъде гарантирано в пълен размер”. Прогнозата му се оказа грешна.

Постоянно авариен режим за Радомир

Изглежда обаче, че аварийната връзка от “Врелото” за Радомир се е задействала мистериозно за постоянно. Това се вижда от данните за дебита на водата, постъпваща в язовир “Студена” през последните два месеца. Притокът през октомври и ноември варира от 30 до 50 литра в секунда, а обемът на язовира намалява застрашително.

Но на 29 ноември ситуацията се променя съществено и дебитът на притока към язовир “Студена” нараства до 400 и повече литра в секунда. Десетократното увеличение не е резултат от магия, а е реакция след проверките, установили незаконния бент на “Врелото”, който насочва цялата вода към ПС “Крапец”.

Единственото логично обяснение на този феномен е, че след установяването на незаконния бент, ПС “Крапец” е спряла да изпомпва водата за Перник към Радомир. Това може да се установи категорично при една проверка, каквато прокуратурата ще трябва да направи по сигнала на областния управител.

Засега няма никакво официално обяснение защо изпомпването на водата към Радомир е продължило толкова дълго в “авариен режим”.

5000 срещу 122 000

От документ на ВИК от 2011 г. се вижда, че “Врелото” би трябвало да гарантира вода за високата зона на Радомир за 5143 човека и 1 028,60 кубика за 24 часа. Това прави дебит от 12 л/с, което е значително по-малко отколкото дебита на извора. Оттогава нуждите на високия Радомир може да са нарастнали, но не толкова съществено.

Същевременно МОСВ позволява на тези 5000 от Радомир да ползват 250 000 кубически метра на месец или близо 100 литра в секунда от язовир “Студена”. За сравнение, целият Благоевград с неговите 183 000 жители ползва в момента 160 литра в секунда заедно със загубите по ВИК-мрежата.

Какво е обяснението? Има конспиративна теория, че Радомир както преди, така и сега се управлява от ГЕРБ, а Перник – от БСП. 120 000 жители на Перник се сдобиха с воден режим доста преди Радомир, където тази битова “радост” предстои.

По-реалистична е обаче хипотезата за некадърен, а най-вероятно и не дотам законен мениджмънт на водите, вследствие на който е станало възможно Струма да се изпомпва към Радомир, вместо да пълни язовир “Студена”. И това изпомпване е било факт буквално до преди няколко дни.

Спирането на аварийната вода за “герберския” Радомир няма да напълни тутакси язовира и да реши проблемите на “червения” Перник. Стои обаче въпросът дали язовир “Студена” щеше да се изпразни така критично, ако в него постъпваха редовно тези 100-200 литра в секунда (минимум) от извор “Врелото”, вместо да заминават по стоманените тръби към Радомир с благословията на Нено.

Нужно е и някакво обяснения за незаконния строеж на бент във вододайната зона, който праща към ПС “Крапец” цялата вода от “Врелото” Това обяснение трябва да бъде дадено от компетентните органи и отново от Нено Димов, който засега остава незасегнат от скандала, а прогнозата му за гарантирано питейно-битово водоснабдяване оттече в канала с последните струйки вода от пернишките душове.