Posts Tagged ‘субсидии’

Джевдет Чакъров брани партийната централа и настоява за субсидия – нямали пари за заплати

Posted on: ноември 17th, 2024 by МИГ No Comments

Нелегитимен е този Централен съвет на ДПС вчера, 16-и ноември, не се смятаме за изключени! Това заяви пред БНР депутатът от Алианса за права и свободи Джевдет Чакъров, съпредседател на ДПС, като обясни:

„Лицата, които проведоха вчерашния Централен съвет, са нелегитимни, изключени от ДПС на Централен съвет, проведен на 23-ти септември. Изключени членове на една политическа сила изключват други, стига се до там, че се изключва и почетният председател Ахмед Доган.  … Съобразно с Устава на ДПС всички решения се вземат от колективните органи по надлежния ред. … Спазили сме разпоредбите на Устава и сме участвали на изборите в коалиция, като основната субектност в тази коалиция АПС е на нашето представителство. Това не е в хипотезата да загърбим нашата политическа сила“.

Чакъров коментира още, че легитимната централа на ДПС е на столичния бул. „Александър Стамболийски“ 45А и няма да позволят „отнемане на партийната собственост“:

„Още в понеделник ще направим искане за отмяна на този незаконен акт, особено без да са конституирани парламентарните групи в 51-вото Народно събрание и без решение на ръководството на ДПС, да се предоставя нова сграда на партията (на улица „Врабча“ 23). Ако наистина по този начин се подхожда към отнемане на централата на ДПС на „Стамболийски“ 45А, няма да го допуснем това. Ние над 30 години сме в тази сграда“.

От няколко месеца не получаваме субсидия, коректното е ДПС да получи субсидията си до 27-и октомври, заяви Джевдет Чакъров:

„Това ще е следващият казус, по който ще се обърнем към министъра на правосъдието. Защо, след като всички изискуеми документи сме представили в Министерството на правосъдието, хората месеци наред в Централата на ДПС не получават заплатите си. Защо това е така? Обръщаме се към министър-председателя и министъра на правосъдието. Ето още една зависимост, която не трябва да бъде по такъв начин. … Обаждали сме се, но не сме получили никакви обяснения. Изискуемата документация е попълнена и е представена. … Партийният печат е в централата на „Стамболийски““.

Чакъров подчерта, че финансовите документи на ДПС са подписвани от него заради санкцията по „Магнитски“ на другия съпредседател Делян Пеевски.

„Няма две ДПС-та, ние не приемаме да бъдем заедно с „Новото начало“. Страната има нужда от редовно правителство и ние не пледираме за участие, а бихме подкрепили едно демократично правителство, без участие на „Новото начало“ в него“, заяви още Джевдет Чакъров.

Зърнар призван да бъде богат с пари от субсидии. От данъкоплатците!

Posted on: февруари 11th, 2024 by МИГ No Comments

Терзиев с 5 пъти повече дарения от Григорова

Posted on: ноември 9th, 2023 by МИГ No Comments

Избраният за кмет на София Васил Терзиев се оказва далеч по-популярен сред дарителите от съперницата му за поста Ваня Григорова. Това се забелязва от данните за направените предизборни дарения в регистъра на Сметната палата.

Местната коалиция ПП-ДБ (Спаси София), която издигна Терзиев, е получила 468 099.45 лв. от дарители. Над една трета – 179 040 лв., идват от едно дарение, направено от бизнесмена Богомил Балкански. Парите са от работна заплата, която Балкански е получил от Sequoia Capital, както посочва самият бизнесмен в декларацията към дарението. Пламен Моновски, също бизнесмен, е предоставил за кампанията на коалицията 64 151.24 лв. – от заплати, бонуси и инвестиции за периода 1996-2015 г., получени от работата му като мениджър в Лондон.

„БСП за България“, която застана зад Григорова, е далеч назад с 92 830 лв., дарени от симпатизанти, тоест, 5 пъти по-малко от ПП-ДБ (Спаси София). Най-голяма като размер е сумата от 2000 лв., която е дал бившият депутат от БСП Георги Кадиев. Лявото обединение е финансирано допълнително и с 70 670 лв., предоставени от кандидати за общински съветници. Тук най-големите единични дарения са по 1000 лв.

По-внушителна и изненадваща е подкрепата за Радостин Василев. Той е бивш депутат от ИТН и ПП-ДБ, като напусна със скандали групите и на двете формации, а в момента е независим парламентарист. На местните избори той беше издигнат като кандидат за столичен кмет от инициативен комитет. Той е получил едно, единствено дарение в размер на 200 000 лв. от Светослав Ставрев. Дарението е от спестявания, както лаконично е посочено в декларацията. Членът на комитета Венцислав Петков е добавил още 50 000 лв. за кампанията, за които е написал, че е получил като дивидент от фирма.

ГЕРБ и „Възраждане“, които също издигнаха кандидат-кметове в столицата – Антон Хекимян и Деян Николов, не отчитат нито стотинка дарения за техните кампании.

На национално ниво

Общо за кампанията са дарени 2 224 149.31 лв., сочи регистърът. Изборните кандидати са добавили още 2 047 862.19 лв. парични дарения и 474 920.22 лв. непарични дарения.

На национално ниво ПП-ДБ е събрала 347 621.79 лв. парични и 12 727.20 лв. непарични дарения. Най-голямото възлиза на 50 000 лв. и е предоставено от Филип Ромбаут – белгийски бизнесмен, който е известен като съсобственик на завода „Агрополихим“. Още близо 300 хиляди е получило дясното обединение от кандидати и членове на инициативни комитети. Тук първи е Филип Спасов с 20 000 лв.

Втора е „Възраждане“ с 52 000 лв. парични дарения и 69 900 лв. от кандидати. Тук най-големи са даренията на кандидатите Емил Димитров и Севдалина Петрова, които са дали по 10 000 лв.

При БСП кандидатите се оказват по-щедри към кампанията от обикновените дарители, които са дали общо към 40 хиляди. Претендентите за изборни постове добавят още около 64 хиляди, като най-голямото дарение е за 3400 лв.

Както винаги, ГЕРБ и ДПС твърдят, че не са получили нищо.

Вижте кой взима най-много агросубсидии

Posted on: август 12th, 2022 by МИГ No Comments

Списъкът на 20-те най-големи частни получатели на директни субсидии в България не се променя от години (виж таблицата). В него има и редица свързани компании, водещи към едни и същи собственици – основно в зърнопроизводството, въпреки че държавата трябва да следи и да предотвратява тази практика. В по-голям мащаб в списъка на получателите на субсидии вероятно има и много повече свързани фирми.

Топ групата от едва 20 дружества е взела общо за миналата година над 60 млн. лв., а дружествата в топ 50 си поделят 100 млн. лв. – почти 8% от общата годишна сума за директно подпомагане (около 1.3 млрд. лв.), като всяка от тези фирми е получила над 1 млн. лв. В същото време тези 50 компании са под 0.1% от всички субсидирани фермери (около 55 хил.), сочат данните, цитирани от „Капитал“.

В малко по-голям мащаб нещата стават още по-изкривени – половината от тази огромна сума отива при само около 1600 дружества според данните на ЕК. Проблемът на прекомерното окрупняване на земеделието вече е хроничен в България и това притеснява Брюксел.

Лидер в класацията в последните три години е зърнопроизводителят от Северозападна България „Златия агро“, еднолична собственост на Кирил Иванов – през 2021 г. той е получил рекордните 8.2 млн. лв. Няма публична информация колко земи обработва, но има сведения за над 100 хил. дка, основната част от тях под аренда и наем. Под контрола на Иванов е и един от големите дистрибутори на препарати за растителна защита – монтанската АСМ.

Кумулативно обаче шампион за поредна година е групата „Октопод холдинг“ на Светлозар Дичевски – собственик на пет компании (някои формално са собственост на съпругата му), класирани от 2-ро до 6-то място по размер на субсидиите. Общо през 2021 г. дружествата ЕТ „Агро – Светлозар Дичевски“, „Сортови семена – Вардим“, ЕТ „Деси – Светла Симеонова“, „Ресен“ и „Троя авто“ са получили над 29 млн. лв. „Октопод холдинг“ през годините обработва между 900 хил. и 1 млн. дка земя – собствена и наета.

При най-големите получатели има и други свързани фирми – например дружествата „Краси“ и „Евроагроимпекс“, които се управляват от децата на най-големия търновски зърнопроизводител Младен Милков, който бе арестуван през 2010 г. заедно със служители на НАП в шумната акция „Недосегаемите“ по подозрение в данъчни измами. През 2021 г. двете дружества са усвоили общо почти 5.5 млн. лв. Фамилията има и мелница, както и други бизнеси – например строителство.

Традиционно в последните години в списъка има и две дружествата, съсобственост на „Рослин Кепитъл Партнърс“ – „Агро Сантия“ и „Агро Сантини“. Групата за дялови инвестиции е учредена през 2002 г. със собственици Иво Евгениев, Спас Шопов, Даниел Александров, Захари Бочев, Любомир Минчев и Борислав Пантев и инвестира в различни отрасли и сектори, вкл. производство, храни, хотелиерство, телекомуникации, ВЕИ и др.

В Топ 20 е и бургаската фирма „Про-Агро“ на бившия общински съветник на Бургас Ангел Ангелов и сина му Васил Ангелов. Компанията обработва десетки хиляди декари земя край Сливен и Карнобат. Освен със зърнопроизводство, дружеството се занимава и с животновъдство.

Агрофактор е позиционирано в Бяла, Русе. Работи в индустрията за смесено отглеждане на маслодайни и зърнени култури. Агро-Бел 2001 е земеделски производител с над 100 хил. декара земя в различни части на страната. Компанията е с дейност си в различни сфери – пшеница, царевица и слънчоглед, производство на фуражи, зеленчуци.

Две от компаниите в топ 20 пък са част от големи публични компании – „Кристера Агро“ е дъщерна на „Агрия груп холдинг“, а „БГ Агро земеделска компания“ е част от групата „БГ Агро“.

В клуба на големите 20 в последните години пробиват и едри животновъди, които притежават и собствена земя или са наели такава – за пасища или производство на фуражи. Сред тях е поставената на 12-то място по размер на субсидиите компания „Елит 95“ от пловдивското село Поповица. Тя е собственост на братята Никола и Янко Ангелови, които притежават най-голямата кравеферма в България с над 5 хил. животни.

През 2021 г. дружеството е получило над 2.3 млн. лв. Друга компания на същите собственици- „Елит Милк“, пък е взела още 1.3 млн. лв. (тя попада в топ 50).

На 13-то място също с 2.3 млн. лв. субсидия е дружеството „Недко Недков – Овчарово“, което оперира в Добричко с голяма кравеферма и производство на млечни продукти.

Трифонов бесен: Много обичам, когато някой ми се отваря на тема “партийни субсидии”

Posted on: август 6th, 2021 by МИГ No Comments

Лидeрът нa „Имa тaкъв нaрoд“ Cлaви Трифoнoв ce рaзгнeви нa хoрaтa, рaзкритикувaли гo кaк хeм дaрявa пaртийнa cубcидия, oпoвecтявaйки гo във Fасеbооk, хeм e хулил Бoйкo Бoриcoв зa cъщoтo прeди някoлкo мeceцa. Трифoнoв ce aргумeнтирa cъc cтaнoвищeтo, чe “Имa тaкъв нaрoд” изпълнявa вoлятa нa cувeрeнa, изрaзeнa нa нaциoнaлeн рeфeрeндум и взимa caмo 1 лeв пaртийнa cубcидия нa глac, дoкaтo прeдceдaтeлят нa ГEРБ дaрявa 150 хиляди лeвa oт пaртийнaтa cи cубcидия и cъщeврeмннo c другaтa ръкa прибирa нa влoг дeceтки милиoни лeвoвe гoдишнo oт cъщaтa пaртийнa cубcидия“. „Имa рaзликa, кoгaтo дaрявaш пaри нa хoрaтa, взeти нacилa oт хoрaтa. Нaли тaкa?“, пoпитa рeтoричнo Трифoнoв.

Eтo и цялoтo му oбръщeниe, публикувaнo, рaзбирa ce, във Fасеbооk:

Мнoгo oбичaм, кoгaтo някoй ми ce oтвaря нa тeмa “пaртийни cубcидии”. Чeтa кoмeнтaри кaк cъм критикувaл Бoйкo Бoриcoв, чe дaрявa пaри oт пaртийнaтa cубcидия нa ГEРБ, a вчeрa aз cъм нaпрaвил cъщoтo – дaрил cъм пaри oт cубcидиятa нa “Имa тaкъв нaрoд”. Caмo дeтo имa eднa oгрoмнa рaзликa.

“Имa тaкъв нaрoд” изпълнявa вoлятa нa cувeрeнa, изрaзeнa нa нaциoнaлeн рeфeрeндум и взимa caмo 1 лeв пaртийнa cубcидия нa глac. Тaкa ниe в прeдния пaрлaмeнт взeхмe 136 хиляди лeвa и върнaхмe в бюджeтa близo 1 милиoн лeвa. A мoжeшe дa ги взeмeм и тия пaри. Зaкoнът ни гo пoзвoлявa, нo нe ни гo пoзвoлявa мoрaлът.

ГEРБ и Бoйкo Бoриcoв oбaчe нямaт прoблeм c мoрaлa и прибрaхa oт учacтиeтo cи в прeдния пaрлaмeнт oщe 1 милиoн и 600 хиляди лeвa cубcидия. Ниe, пaк дa кaжa, взeхмe 136 хиляди.

Дa, критикувaл cъм Бoйкo Бoриcoв, зaщoтo тoй дaрявa 150 хиляди лeвa oт пaртийнaтa cи cубcидия и cъщeврeмннo c другaтa ръкa прибирa нa влoг дeceтки милиoни лeвoвe гoдишнo oт cъщaтa пaртийнa cубcидия. И тo бeз хoрaтa дa иcкaт дa му ги дaвaт тия милиoни.

Имa рaзликa, кoгaтo дaрявaш пaри нa хoрaтa, взeти нacилa oт хoрaтa. Нaли тaкa?

Вcъщнocт, вcички пaртии cи мълчaхa зa угoявaнeтo нa ГEРБ прeз гoдинитe c брутaлнo виcoкaтa пaртийнa cубcидия, зaщoтo и тe пoлучaвaхa oт “мaзнинкaтa”. Пaртиитe cи бяхa зaдругa и ca cи зaдругa пo тaя тeмa дo дeн днeшeн.

Cлeд прoвeждaнeтo нa нaциoнaлния рeфeрeндум и рeзултaтитe oт нeгo, рeaлнo ce извършвa грaбeж нaд бългaрcкитe дaнъкoплaтци oт cтрaнa нa пaртиитe.

“Имa тaкъв нaрoд” нe ocъщecтвявa грaбeж нaд бългaрcкитe грaждaни. Ниe взeхмe, кoлкoтo ни пoзвoлявa cувeрeнът. A вчeрa ce oткaзaхмe и oт цялaтa cубcидия, зaщoтo тaкa e прaвилнo. Зaщoтo тoвa e нaй-дoбрoтo, кoeтo мoжe дa ce нaпрaви c тaзи cумa в тoзи трудeн мoмeнт зa пoжaрникaритe и зa ceмeйcтвaтa нa Aнтoн и Вaлeри.

И пaк дa ce върнa нa пaртиитe. Нимa зaбрaвихмe, чe вcички пaртии cи мълчaхa и cи трaйкaхa, кoгaтo пoлучавaхa пo 13,23 лв. нa глac вмecтo зaкoннитe 11 лeвa нa глac? И cи ги прибирaхa, дoкaтo c мoя eкип нe ги хвaнaхмe, чe крaдaт. Мeжду другoтo, мълчaхa и мeдиитe. И aкo имa рaзcлeдвaщa журнaлиcтикa, тoвa бeшe нeйнa рaбoтa, a нe нa eднo шoу. Нo пък oт другa cтрaнa, рeзултaтът e вaжeн.

A кaкъв бeшe финaнcoвият рeзултaт oт тoвa, чe хвaнaхмe пaртиитe дa крaдaт? Oцвeтeнитe c цвeтoвeтe нa тия пaртии, кoитo ми държaт cмeткa нa мeн зa cубcидиятa, щe кaжaт ли кaквo cлучи cлeд тoвa?

Eдвa ли щe имaт дoблecттa дa кaжaт, чe блaгoдaрeниe нa нaшeтo рaзкритиe пaртиитe бяхa принудeни дa върнaт oбрaтнo в бюджeтa нaд 14 милиoнa лeвa? Нaд 14 милиoнa лeвa.

C oнзи близo 1 милиoн, кoйтo “Имa тaкъв нaрoд” върнa тaзи гoдинa oт cубcидиятa, нaшият принoc към бюджeтa пo тeмaтa “пaртийни cубcидии” e 15 милиoнa лeвa.

Мeдaли нe щeм, мeдaлитe ca зa oлимпийцитe, нo пoнe eднa грaмoтa мoжeхa дa ни дaдaт oт НAП кaтo eдни oт нaй-гoлeмитe дaнъкoплaтци в държaвaтa, върнaли в бюджeтa 15 милиoнa лeвa.

A ceгa, нeкa хeйтът зaпoчнe oтнaчaлo.

Партии прибрали 4,3 млн. лв. субсидия за 3 месеца

Posted on: юли 2nd, 2021 by МИГ No Comments

Общо 4 379 428 лв. субсидия са прибрали партиите и коалициите за 3 месеца – от 4 април до 30 юни 2021 г. Това стана ясно от справка, публикувана на сайта на Министерството на правосъдието.

Преди партийните субсидии се изплащаха от Министерство на финансите, а с едни от последните промени в ИК това вече е задача на правосъдното ведомство. Право на субсидия имат всички партии, които са получили над 1% на последните парламентарни избори, както и всички коалиция миналия 4% бариера.

Най- много е взела коалицията ГЕРБ-СДС- 1 615 742 лв. Това е така, защото те бяха първа политическа сила на 4 април. Съответно ГЕРБ са взели 1 572 656 лв., а СДС- 43 086 лв.

След тях бе „Има такъв народ“ на Слави Трифонов, но те взимат най- малко пари от парламентарно представените групи. От партията на Трифонов още след изборите обявиха, че ще вземат само по 1 лв. на получен глас, вместо по 8 лв., както е по закон. Така ИТН взима едва 136 223 лв.

Коалицията около БСП, която бе и трета политическа сила взима 926 089 лв. Съответно самата соцпартия е получила 894 089 лв., а нейните коалиционни партньори-  Комунистическа партия на България, Нова зора, Екогласност, Политически клуб Тракия по 8 000 лв. всяка.

След тях са ДПС, които са взели 648 656 лв.

Коалиция „Демократична България-Обединение“ пък е прибрала 215 936 лв. за 3 месеца.  В справката са пропуснати „Да, Бълагрия“, „Зелените“, като цялата сума е записана на ДСБ.

Коалиция „Изправи се! Мутри вън!“ на свой ред са получили в сметките си 197 551 лв. Съответно „Движение 21“-  41 590 лв., Движение България на гражданите- 20 795 лв. и Единна народна партия- 135 166 лв.Това е така, защото ИМВ използва съдебната регистрация на въпросните три формации, за да се яви на вота на 4 април, както това ще се случи и за изборите на 11 юли.

По- късно и от „Изправи се. БГ“, на Мая Манолвоа, които са част от коалицията „Изправи се! Мутри вън“, заявиха, че са върнали 100 000 лв. от партийната субсидия, като това е разликата между 8 и 1 лв. на глас. Всъщност „Изправи се. БГ“ на Манолова е получила субсидия по силата на коалиционното споразумение, което има с партиите в ИМВ. Именно затова нейното сдружение не фигурира в справката на правосъдното министерство.

От извън парламентарните партии най- много средства са взели ВМРО- 224 574 лв. Те са следвани от БНО, които прибират 182 297 лв. „Възраждане“ на Костадин Костадинов е получило 151 242 лв., а партията на Цветан Цветанов „Републиканци за България- 81 118 лв.

За периода пък от 1 април до 3 април 2021 г. са разпределени общо 192 053 лв. субсидия. за този период ГЕРБ е получила 75 438 лв.

Коалиция БСП за България е получила общо 62 827 лв. От тази сума БСП е взела 61 227 лв., а останалите 4 партии са си разделили по 400 лв.

Обединени патриоти- НФСБ, АТАКА И ВМРО са получили 20 943 лв. Съответно  НФСБ е прибрало 6 946 лв., също толкова е взело и ВМРО. АТАКА е получила малко повече- 6 981 лв. Другите две партии в обединението- Средна европейска класа и Съюз на патриотичните сили Защита са си разделили едва по 35 лв.

ДПС е взело 20 777 лв., ВОЛЯ на Веселин Марешки е прибрала 9 576 лв. Извънпарламентарно представената партия Възраждане е получила 2 492 лв.

ДСБ, „Атака“ и Татяна Дончева не са върнали надвзетите субсидии

Posted on: февруари 2nd, 2021 by МИГ No Comments

Лидерът на партия „Има такъв народ“ и тв водещ Слави Трифонов разкри кои партии не са върнали надвзетите партийни субсидии. Срокът за връщането на държавните пари изтече на 31 януари.

Ето какво написа политикът шоумен в социалните мрежи:

„На 31 януари изтече удълженият срок, в който партиите трябваше да върнат надвзетите партийни субсидии. Припомням, че през 2019 г. с моя екип разкрихме как години наред партиите са получавали не по 11 лв. на получен глас, както е по закон, а по 13,23 лв. До ден днешен няма повдигнати обвинения, камо ли осъдени за това престъпление. В крайна сметка, от кумова срама Парламентът взе решение партиите да възстановят надвзетите суми и те да отидат обратно в бюджета. Та законовият срок за връщането на парите изтече.

От общо 14 463 706 лв., които трябваше да се възстановят, партиите върнаха 14 251 711 лв. Тези пари можеха да отидат за закупуване на два медицински хеликоптера, ако правителството и Народното събрание изпитваха загриженост за живота на хората. Но това видимо не се случва.
Невъзстановените средства в законовия срок са 211 995 лв. и сега те ще се търсят от НАП.

Ето и кои партии не са възстановили парите, според официалната информация, видна към този момент на страницата на Министерството на финансите:

– ПП „Демократи за силна България“ (ДСБ) с председател ген. Атанас Атанасов. Партията получаваше субсидия като част от Реформаторския блок и не е възстановила 47 078 лв.

– ПП „Движение „България на гражданите“. Партията също получаваше субсидия като част от Реформаторския блок и не е възстановила 38 223 лв.

– Партия „Атака“ на Волен Сидеров не е възстановила 30 859 лв.

– ПП „Земеделски съюз „Александър Стамболийски“. Тя получаваше субсидия като част от „Коалиция за България“ и не е възстановила 22 784 лв. Ироничното е, че председател на тази партия е депутатът Спас Панчев, който наскоро се прочу с опита да пробута поправка в закона, според която неустойката по бърз кредит да достига двойния размер на главницата. Много хитър тоя Панчев – значи, на обикновения човек заемът да му се оскъпява с над 100 процента, а той депутатът въобще да не си връща борчовете.

– ПП „Движение 21“ на Татяна Дончева не е възстановила 16 324 лв.

– ПП „Глас народен“ на Светльо Витков не е възстановила 15 539 лв. Абе, Светльо, нали ми писа писмо, че ще ги върнеш в законовия срок? Ама не си ги върнал.

– ПП „Нова зора“. Тя получаваше субсидия като част от „Коалиция за България“ и не е върнала 11 689 лв.

– ПП „Земеделски народен съюз“. Председател на партията е Румен Йончев, който е бивш коалиционен партньор на Николай Бареков и настоящ на Мая Манолова. Партията му не е възстановила 7 779 лв.

– „Партия Български социалдемократи“ не е върнала 4 544 лв.

– ПП „Български земеделски народен съюз“. Тя получаваше субсидия като част от Реформаторския блок. Абе, тия реформатори, много не обичат да връщат пари. Председател на тая партия е бившият военен министър Николай Ненчев, който тия дни ходи до Танзания да гледа боксов мач на Тервел Пулев. Значи, имаме пари за Танзания, а нямаме да си върнем на данъкоплатците 3 393 лв.?

– ПП „Европейска сигурност и интеграция“ – 3 016 лв.

– ПП „Евророма“ с председател Цветелин Кънчев – 3 016 лв.

– ПП „Съюз на комунистите в България“ – 3 016 лв.

– ПП „Български демократичен съюз Радикали“ – 1 557 лв.

– ПП „Съюз на свободните демократи“, учредена от Стефан Софиянски – 1 557 лв.

– ПП „Средна европейска класа“ – 842 лв.

– Партия на българските жени – 779 лв.

За да искаш доверието на хората, трябва да постъпваш честно. Трябва да си честен по принцип. А на всички тия, които не са върнали парите, днес, на 2 февруари, имам да им кажа едно единствено нещо: Честит празник!

Слави към депутатите: Какви хора сте вие, бе?

Posted on: март 23rd, 2020 by МИГ No Comments
Българските депутати, в тази извънредна ситуация, си гласуваха закон, в който отлагат връщането на незаконно придобитите партийни субсидии. Тоест, тия пари, дето им ги надписа Влади Горанов, ще ги връщат… ама друг път. Само ви припомням, че това са нашите пари, които ние не искаме да им ги даваме, обаче те си ги взимат въпреки това.

Взеха ги в нарушение на закона и дори не искат да ги връщат. Освен това, държат големи суми на влог от партийната субсидия. В тази кризисна ситуация те не могат да ги ползват, защото, логично, нямат партиен живот.

И въпреки това не искат да ги даряват за помощ на болниците, лекарите, медицинските сестри, санитарите и в крайна сметка да правят добро с тези пари.

С нашите пари.

Освен това получават огромни заплати и не желаят да се разделят дори с една малка част от заплатата си, за да подпомогнат хората в тази кризисна ситуация. И да дадат добър пример, защото основната им работа е да представляват българската нация и морала.

И когато става дума за пари, забравят всички пречки помежду си и се обединяват като юмрук. Само за пари.

Какви хора сте вие, бе?
Какво се случва с вас, когато влезете в парламента?
Как си лягате вечер?
Кое ви е по-важно – партиите или страданието на хората?

Какво си мисли един депутат за самия себе си?
Не виждате ли резултата от поведението си?

Не изпитвате ли съчувствие?

Въпроси, въпроси, въпроси…

Отговорите на тези въпроси няма да ви харесат.

Вие не искате да ги чувате.

Искате да чувате само лъжата.

Вярвате в нея, без да мислите и без да се срамувате.

Е, един последен въпрос – колко мислите, че ще продължи това?

Слави Трифонов, Фейсбук

БСП и патриотите искат отпадане на бизнес даренията за партиите

Posted on: декември 14th, 2019 by МИГ No Comments

Темата за финансирането на политическите партии скоро ще бъде отново на дневен ред в парламента. БСП и „Обединени патриоти“ са съгласни, че възможността политическите сили да се финансират чрез дарения от бизнеса трябва да отпадне.

По въпроса за партийните финанси се развихри скандал миналата седмица, след като по време на парламентарния дебат по бюджета за 2020 г. държавната субсидия за партиите изненадващо скочи от 1 на 8 лв. за всеки действителен глас. Това стана по предложение на БСП, подкрепено от патриотите, към което неохотно се присъедини и ГЕРБ, тъй като депутатите на Бойко Борисов се уплашиха, че може да се стигне до бойкот на държавния бюджет. Въпреки че си увеличиха държавните пари, партиите в същото време си запазиха възможността да получават дарения от бизнеса и от неправителствени организации, която получиха през юли т.г. вследствие на договорка между ГЕРБ и ДПС.

Сега „Обединени патриоти” са подготвили нови промени в Закона за политическите партии, засягащи партийното финансиране, съобщава bTV. Младшите партньори в управляващата коалиция предвиждат да отпадне корпоративното спонсорство. За сметка на това искат партиите задължително да бъдат финансирани от държавата. Субсидията от бюджета трябвало да има таван от 5 или 6 милиона.

„Основният проблем са огромните суми, които получават големите партии. Някои от тях правят телевизии, други държат пари на сметки, трети подпомагат църкви и джамии”, коментира Искрен Веселинов от „Обединени патриоти”. Според него политическите сили трябва да разполагат с „конкретни средства, свързани с агитация, заплащане на медийни участия, финансиране на местни структури”.

От БСП също ще искат да отпадне финансирането от фирми. „От една страна, партиите могат да станат заложници на частни интереси, а от друга – могат се изкушат да си искат даренията и да рекетират бизнеса”, коментира Крум Зарков от левицата.

От ДПС смятат, че новият размер на субсидията от 8 лв. устройва големите партии. „Ние сме за публично финансиране. Смятаме, че така партиите имат нормален партиен живот. Да имат средства за кампании, но ако ще е под минимума за малките и средни партии, по-добре да се върви към финансиране без субсидия с дарения от бизнеса”, заяви депутатът от ДПС Хамид Хамид.

При всички случаи дебатът ще се води през следващата година, тъй като предстоящата седмица е последната, в която депутатите ще работят през 2019 г.

Субсидията за партиите става левче!

Posted on: юли 4th, 2019 by МИГ No Comments

Депутатите чуха гласа на народа и решиха – партийната субсидия става левче за действителен глас. Гласуването на второ четене в парламента беше предшествано от горещи дебати.

119 депутати гласуваха „за“, 71 бяха против, а 16 се въздържаха.

15 от депутатите на ДПС гласуваха „за“, „Атака“ на Волен Сидеров заяви, че ще подкрепи ГЕРБ и дадоха 7 гласа „за“, както и „Воля“ на Марешки.

Единствените против бяха депутатите от БСП. А ВМРО и НФСБ гласуваха „въздържали се“, тъй като имаха свои предложения за промените, които подкрепиха преди това, но те не бяха подкрепени от комисията.

БСП извадиха какви ли не доводи, за да запазят държавната пара, но в крайна сметка ликува ГЕРБ. В последния момент, освен „Атака“, управляващите получиха подкрепата и на ДПС, които имаха идея за субсидия от 0 лева, но то не получи широка подкрепа.

Големият въпрос сега е как БСП ще върне надвзетите субсидии.

Пеевски се накара на ГЕРБ за субсидиите и детските градини

Posted on: юни 27th, 2019 by МИГ No Comments

Разговорите с ГЕРБ за партийните субсидии приключиха – ако не си държат на думата за 1 лв., това си е техен проблем. Това каза пред журналисти народният представител от ДПС Делян Пеевски, цитиран от Агенция „Фокус“.

„На второ четене в комисиите промените за партийните субсидии да бъдат 1 лв. бяха приети. Докладът е изготвен, как ще го променят – има ли такава парламентарна техника“, коментира все по-често посещаващият парламента депутат. „Разговорите с управляващата партия приключиха. Ако те не си държат на думата, си е техен проблем. 1 лв. – оставаме да видим какво ще направят те. Ако се извъртят, те да се извъртят, оставаме на 1 лв. ДПС винаги прави, каквото казва – да видим ГЕРБ“, коментира той.

Във връзка с промяна на ДДС ставките, Пеевски посочи, че ДПС са внесли предложението, а сега управляващите трябва да решават. „Щом са попарили българските деца и детските градини, да са живи и здрави“, посочи той.

Фалиралата БСП дължи 4,3 млн. лв. на държавата

Posted on: юни 25th, 2019 by МИГ No Comments

Министерството на финансите публикува на сайта си колко пари от надвзетите субсидии трябва да върне всяка партия. След промяната в закона, субсидията ще се пресмята на действителен глас, а не на базата на общия брой гласували.

Общо 14 463 706 лева е сумата, която трябва да върнат всички партии, според изчисленията на финансовото ведомство. Крайният срок за връщане на парите е 31 декември 2020 г.

ГЕРБ първи върнаха парите още с публикуването на промените в закона. По разпореждане на премиера Бойко Борисов партията тутакси е превела цялата дължима сума по сметката на финансовото министерство.

Сериозни проблеми се очертават пред БСП, тъй като настоящата председателка Корнелия Нинова фалира партията. Според бившия шеф на столичната организация на социалистите Румен Овчаров, червената партия разполагала с едва 400 000 лв. Това означава, че „Позитано“ 20 няма да може да върне надвзетите субсидии.

Ето кой колко дължи: 

ПП „БЪЛГАРСКА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ” 4 299 690,00

ПП „ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ” 1 625 892,00

ПП „ВОЛЯ“ 655 938,00

ПП „НАЦИОНАЛЕН ФРОНТ ЗА СПАСЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ” 542 137,00

ПП „АТАКА“ 539 894,00

ПП „ВМРО – БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО ДВИЖЕНИЕ“ 508 966,00

ПП „ВЪЗРАЖДАНЕ“ 170 681,00

ПП „АБВ (АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРСКО ВЪЗРАЖДАНЕ)“ 56 700,00

ПП „ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯ“ 47 078,00

ПП „КОМУНИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ НА БЪЛГАРИЯ“ 42 189,00

ПП „НОВА ЗОРА“ 42 189,00

ПП “ПОЛИТИЧЕСКИ КЛУБ „ЕКОГЛАСНОСТ“ 42 189,00

ПП “ПОЛИТИЧЕСКИ КЛУБ “ТРАКИЯ“ 39 173,00

ПП „БЪЛГАРИЯ БЕЗ ЦЕНЗУРА“/ ПП “ДВИЖЕНИЕ ПРЕЗАРЕДИ БЪЛГАРИЯ“ 38 904,00

ПП „ДВИЖЕНИЕ БЪЛГАРИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ“ 38 223,00

ПП „ЗЕМЕДЕЛСКИ СЪЮЗ „АЛЕКСАНДЪР СТАМБОЛИЙСКИ” 22 784,00

ПП „СЪЮЗ НА ДЕМОКРАТИЧНИТЕ СИЛИ“ 21 841,00

ПП „ЛИДЕР“/ПП „БЪЛГАРСКИ ДЕМОКРАТИЧЕН ЦЕНТЪР“ /БДЦ/ 19 451,00

ПП „ДВИЖЕНИЕ 21“ 16 324,00

ПП „ГЛАС НАРОДЕН“ 15 539,00

ПП „ЗЕМЕДЕЛСКИ НАРОДЕН СЪЮЗ“ 7 779,00

ПП „ДВИЖЕНИЕ ГЕРГЬОВДЕН“ 7 779,00

ПП „НАРОДНА ПАРТИЯ СВОБОДА И ДОСТОЙНСТВО“ 5 460,00

ПП „БЪЛГАРСКА НОВА ДЕМОКРАЦИЯ“ 5 460,00

ПП „ПАРТИЯ БЪЛГАРСКИ СОЦИАЛДЕМОКРАТИ“ 4 544,00

ПП „БЪЛГАРСКИ ЗЕМЕДЕЛСКИ НАРОДЕН СЪЮЗ“ 3 393,00

ПП „ДВИЖЕНИЕ ЗА СОЦИАЛЕН ХУМАНИЗЪМ“ 3 016,00

ПП „ЕВРОПЕЙСКА СИГУРНОСТ И ИНТЕГРАЦИЯ“ /ЕСИ/ 3 016,00

ПП „ЕВРОРОМА“ 3 016,00

ПП „ПАРТИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ КОМУНИСТИ“ 3 016,00

ПП ПОЛИТИЧЕСКО ДВИЖЕНИЕ „СОЦИАЛДЕМОКРАТИ“ 3 016,00

ПП „СЪЮЗ НА КОМУНИСТИТЕ В БЪЛГАРИЯ“ 3 016,00

ПП „ОБЕДИНЕНА СОЦИАЛДЕМОКРАЦИЯ“ 3 016,00

ПП „СРЕДНА ЕВРОПЕЙСКА КЛАСА“ 2 390,00

ПП „СЪЮЗ НА ПАТРИОТИЧНИТЕ СИЛИ „ЗАЩИТА“ 2 390,00

ПП „БЪЛГАРСКИ ДЕМОКРАТИЧЕН СЪЮЗ „РАДИКАЛИ“ 1 557,00

ПП „СЪЮЗ НА СВОБОДНИТЕ ДЕМОКРАТИ“ 1 557,00

ПП „ПАРТИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЖЕНИ“ 779,00

ОБЩО: 14 463 706,00

В случай, че партия, включително от състава на коалиция, която получава държавна субсидия, не върне доброволно разликата до предоставянето на втората част от субсидията за 2019 г., разликата ще бъде възстановена в бюджета, като на партията ще бъде предоставена седемдесет на сто от сумата, която трябва да ѝ бъде отпусната като втора част на субсидията за 2019 г., съответно петдесет на сто от сумата, която трябва да ѝ бъде предоставена от всяка следваща част на субсидията в рамките до една година от влизането в сила на закона.

Сметката на Министерството на финансите в Българската народна банка, по която следва да се извършва доброволното възстановяване по централния бюджет, е:

IBAN BG68 BNBG 9661 3000 1480 01

BIC код BNBGBGSD

Слави изригна срещу партиите: Оправяйте се като всяко българско семейство – с колкото има!

Posted on: юни 25th, 2019 by МИГ No Comments

Телевизионният водещ Слави Трифонов публикува нов пост в страницата си в социалната мрежа Фейсбук по темата за субсидиите на партиите. Той е категоричен, че 1 лев на глас е твърде малко и ще принуди политическите сили да станат зависими от дарителите си.

„Започва още една седмица, в която говорителите на партиите ще вият на умряло за партийната субсидия от 1 лев. Драгомир Стойнев, Румен Гечев и Крум Зарков от БСП пак ще вият, че 1 лев субсидия е „разстрел на демокрацията“, след който „партиите ще изчезнат“. Ако БСП наистина са толкова загрижени за демокрацията, да бяха участвали в референдума като агитират срещу предложението за 1 лев субсидия. Ама не участваха. Явно са очаквали, че референдумът е нещо, което ще го намажем с ракия и ще мине.

В контекста на днешното виене на умряло е изключително важно да припомним, че нито една от големите партии не се регистрира в ЦИК, за да участва в кампанията за референдума през 2016 г. Нямаше ГЕРБ, нямаше ДПС, нямаше ВМРО, нямаше НФСБ, нямаше АТАКА, нямаше ВОЛЯ, нямаше и БСП. Тогава на БСП не им е пукало, че 1 лев субсидия ще унищожи демокрацията, както твърдят сега. Ами, след като сами доказвате, че не ви пука за демокрацията – изчезнете! Наистина изчезнете! Или пък просто приемете факта – пряката демокрация ще ви отнеме много – цели 12,23 лв. от субсидията.

Йордан Цонев от ДПС пак ще вие най-много, че с 1 лев субсидия партиите ще станат зависими от икономическите субекти. Той даже започна виенето още вчера по БНР. Интересно ми е да попитам – при 13,23 лв. ДПС грам ли не е зависима от икономическия субект, собственик на ТЕЦ-Варна и пристанище „Езерово“? Всъщност, Йордан Цонев нелепо се опитва да заблуди, че огромният проблем с политическата корупция и черните каси на партиите се лекува със субсидия от 13,23 лв. на глас. Нима кражбата на субсидии е спряла другите кражби – от търговия с влияние, от приемане на лобистки закони, от раздаване на обществени поръчки? Отговорът е ясен на всички. Ако няма субсидия от 13,23 лв., ДПС предлага алтернатива на инат – да излекува болестта „Политическа корупция“, като се приеме от всички, че тя вече не е болест за лекуване. И предлага това да стане по „американски модел“, който въобще не е американският. Явно ДПС са открили нова Америка – не тая на Колумб.

Тезата, че с 1 лев субсидия партиите ще станат зависими от бизнесмените отдавна я развива и самият финансов министър Владислав Горанов. И пак ми е интересно да попитам – 13,23 лв. субсидия спасиха ли финансовия министър от това да живее безвъзмездно в тузарски апартамент на бизнесмен? И всъщност – какви зависимости го спасяват да е още министър, въпреки извършеното престъпление по надписването на партийните субсидии?

Тази седмица пак ще вият и от ГЕРБ – как субсидията от 1 лев не е добра идея, но изпълняват волята на народа. Истината е, че на ГЕРБ въобще не им пука за волята на народа. Ако не бяхме осветили надписването на партийните дотации с милиони левове, темата за едното левче субсидия въобще нямаше да е на дневен ред. Но стана – на 942-ия ден от референдума.

Тази седмица по темата за партийните субсидии пак ще вият на умряло и придворните политолози, социолози, журналисти. Политолозите вече се събраха и пак се подписаха под общо писмо колко е опасна субсидията от 1 лев. Ще рече човек, че са притеснени от думите на Борисов, че при 1 лев субсидия партиите няма да има с какво да плащат на политолозите. Между другото, с изненада установих, че председател на българската секция на организацията „Прозрачност без граници“, подписала се във въпросното писмо, е бившият член на БКП и бившият преподавател по „Научен комунизъм“ – другарят Огнян Минчев. И тая организация тука сме си я направили „по нашенски“ – чиста „българска работа“. А както пише Иван Хаджийски, българската работа – „това е работа необмислена или недомислена, зле започната, без ръководство или нескопосно ръководена…“ Дали и горките български медии не са притеснени от орязването на субсидията, след като стана ясно, че най-голямото перо от нея е отивало по посока медии?

„От цялото това намаляване (на партийната субсидия) най-много ще се засегнат медиите – даже се опасявам да не ви намалят заплатата заради това“. Наглото изказване е от миналата седмица – направи го Хамид Хамид от ДПС пред колегата Антон Хекимян. Разбира се, журналистическата гилдия не намира проблем в тия думи и затова няма никаква позиция. Но пък намира време да ви обясни колко е опасен „популизмът“ на „гологлавия шоумен“ и „гологлавия лешояд“. Всъщност, вече имам ново любимо изказване, направено по мой адрес. В предаване на близката до властта телевизия „Европа“, Георги Коритаров и гостите му са дали оценка колко е прост народът, подкрепил референдума. Според самия Коритаров, на референдума са гласували огромно количество невежи, поддали се на шоупопулизма на един телевизионен аятолах. Телевизионният аятолах съм аз. Не си заслужава да коментирам надълго Коритаров, защото през годините той загуби много по-ценни неща от малката си масичка. И няма как да е другояче – вече не води от „пещерата, която прави свободата“.

Преди около 20 години бившият шеф на СЕМ (тогава НСРТ) Димитър Коруджиев ме нарече „сатана“. Преди 18 години писателят Александър Томов, също бивш шеф на СЕМ, написа памфлет, в който аз бях квалифициран като „варварин“ в ново време. Днес съм повишен в „телевизионен аятолах“.За всичките наведени политолози, социолози и журналисти, проблемът на държавата винаги са „сатаните“, „новите варвари“ и „аятоласите“ – никога не са крадливите политици. Ще ги чуете и тази седмица – от сутрин до вечер ще вият как въпросът за партийните субсидии е твърде сложен, че не трябва да се бърза, че трябват сериозни анализи и изчисления, че трябват дебати. Бла-бла-бла. Помнете ми думата – някой ден така ще говорят и за мажоритарния вот: „Да не бързаме, ще трябва време за задълбочен анализ, пък и районирането трябва да се прави поне 2 години…“

Всъщност, чухте ли наведените политолози, социолози и журналисти да бъдат безкомпромисно критични за дългогодишното престъпно надписване на партийните субсидии с десетки милиони левове? Няма как да ги чуете. Ще ви кажа какво още няма да чуете от тях по темата за партийните субсидии. Те никога няма да кажат, че при 1 лев субсидия партиите ще получат 3 милиона лева. Не, те ви убеждават, че 3 милиона лева от вашите пари всъщност са нула лева. Те никога няма да кажат, че освен тия 3 милиона лева, партиите в Парламента ще продължат да получават и онези 6 милиона лева на година за т.нар. „представителни“ – за съветници, за секретарки, за кафенце. Стават 9 милиона лева. Но 9 милиона лева от вашите пари са нула лева – това ви убеждават. Наведените политолози, социолози и журналисти никога няма да кажат, че партиите в Парламента имат спестени 50 милиона лева! Не, те ще ви кажат, че при 1 лев субсидия партиите ще фалират. Те никога няма да ви кажат, че високият размер на субсидията е изцяло в полза на големите партии и безапелационно убива шансовете на малките. ГЕРБ има спестени 23 милиона лева, а БСП и ДПС са с по 6,5 милиона лева. Да видим малките – „Глас народен“ има 208 000 лева, ДБГ – 144 000 лева, АБВ – 111 000 лева, СДС – 32 000 лева, създадената от Иван Костов ДСБ – 11 000 лева, а „ДА България“ има 769 биткойни. Но наведените всичколози ви казват, че при 1 лев субсидия ще се ударят малките партии. Даже ви го казват в момент, в който стана ясно, че големите партии са лапали пари от гласовете, получени за малките партии. Фамозно.

Наведените никога няма да ви кажат, че дадените наготово милиони от субсидия въобще не насърчават партиите да събират членски внос и дарения от физически лица. Във всяка нормална демократична страна партиите разчитат в огромна степен на съмишленици, които споделят политическите идеи и каузите на съответната партия. И тези съмишленици финансират политическите формации с членски внос и дарения. Този процес е необходимо условие за водене на автентичен политически живот. Оказа се, че у нас единствената партия в Парламента, която е получила дарения от физически лица през 2018 г. е БСП. Другите не са декларирали и един пробит лев дарение.

Подобно е положението и с членския внос. Всичките партии, които получават субсидия, са събрали от членски внос общо 1,7 млн.лв. (като 938 000 лв. от тях ги е събрала БСП). Тази обща сума от 1,7 млн. е с 200 000 лв. по-малко от субсидията само на партия ВОЛЯ. ВОЛЯ, АТАКА и „Възраждане“ не са декларирали нито една стотинка от членски внос. Най-голямата партия ГЕРБ пък е събрала от членски внос едва 161 000 лв. Дори малката извънпарламентарна партия „Движение България на гражданите“ е получила повече от членски внос – 167 000 лв. Нормално – те си нямат милионна субсидия, получена наготово. Ще отбележа, че в Холандия партиите се издържат основно от членски внос, като държавното финансиране, въпреки че е законово уредено, не играе съществена роля. Подобно е положението в Швейцария и Малта. Това наведените няма да ви го кажат.

Наведените няма да ви кажат и че партиите не развиват позволената им от закона издателска дейност. Т.е. партиите нямат никакви авторски права и интелектуална собственост, от които да печелят. На партиите им е по-лесно да платят на наведените и да се рекламират чрез тях. Наведените няма да ви кажат, че партиите, разбира се – големите, имат и имоти, от които могат да печелят. Няма да ви кажат, че множество офиси на основните партии тънат в разруха и са затворени, вместо в тях да се води някакъв партиен живот. Наведените обаче ви казват, че на партиите им трябват големи субсидии, за да водят… партиен живот. Няма обаче да ви кажат, че тоя партиен живот всъщност са семинари в приятни курорти, на които жените си правят селфи за фейсбук с Бойко, а Цецка Цачева пее „Цъфнал ГЕРБ“ и песни на Булат Окуджава.

Наведените няма да ви кажат и как партиите използват парите от държавната субсидия за гнусен политически пи ар – ходят партийните ръководители и даряват печки и хладилници на угнетени и изстрадали българи. А всъщност си купуват фалшиво благородство, защото парите за тези печки и хладилници са дошли от същите тези угнетени и изстрадали българи.

Наведените ще ви кажат, че в това няма нищо лошо – парите се връщат при хората. Но и тук ще ви излъжат. Защото партиите, за да трупат пари на влог, постепенно се отказаха и да правят щедри дарения. Забележете – през 2012 г. ГЕРБ дарява 3,4 млн. лв., а през 2013 г. – 3,1 млн. лв. И изведнъж щедрото сърце на партията става каменно – през 2015 г. ГЕРБ дарява… едва 183 000 лв., през 2016 г. – 106 000 лв., през 2017 г. – 157 000 лв., през 2018 г. – 165 000 лв. Познайте колко е дарила БСП миналата година – 6000 лв. Ех, можеше малко повече да им се откъсне от „червеното сърце“ – поне в годината, в която са получили 2 милиона лева над законно полагаемото. Но най-важното, което наведените няма да ви кажат е, че за крадливи партии и 1 лев е много. Няма да се възмутят и да попитат: „Ало, партиите да не сте семейство, че да държите пари за черни дни, в случай, че някой се разболее? Или сте семейство? Ами, ако сте такова, ще се оправяте като всяко българско семейство – с колкото има. А за вашето семейство има 1 лев.“

Партийните субсидии изненадващо отпаднаха от дневния ред на парламента

Posted on: юни 21st, 2019 by МИГ No Comments

Предвидената като първа точка промяна в Закона за държавния бюджет, с която депутатите трябваше да намалят партийните субсидии от 11 на 1 лев на получен действителен глас, изненадващо отпадна от дневния ред на парламента, предаде Канал 3.

Предложението направи председателстващият заседанието Емил Христов, след като стана ясно, че депутатите не са получили доклада от вчерашното заседание на Комисията по бюджет и финанси, която одобри промените на второ четене.

„За“ предложението му гласуваха 186 народни представиетли, „против“ – 2 и „въздържали се“ – 7, с което то бе прието. Измененията в Закона за държавния бюджет за 2019 г. бяха разгледани от Бюджетна комисия вчера и трябваше да са първа точка в дневния ред на депутатите за днес.

Промените предвиждат партийната субсидия да бъде намалена от 11 лв. на 1 лв. за периода от 1 юли до 31 декември 2019 г. Между двете четения на законопроекта постъпиха редица предложения от парламентарните групи.

На заседанието на ресорната комисия бе прието предложението на управляващите общините и държавата да предоставят безвъзмездно офиси на политическите партии, както и това на ДПС да отпадне ограничението физически и юридически лица да финансират политическите формации. Предложението на ДПС бе заложено в преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2019 г., с които се изменя Законът за политическите партии. В досега действащите разпоредби дейността на политическите партии се финансира от собствени приходи и от държавна субсидия.

Депутатите от Комисията отхвърлиха другото предложение на ДПС за 0 лв. партийна субсидия за действително получен глас. Отхвърлено бе на комисия предложението на БСП партиите да преведат на държавния бюджет неусвоените към 3 юни средства от държавната си субсидия. Не бе прието от ресорната комисия предложението на НФСБ даренията за политически партии за една календарна година да не надвишават 8 млн. лв. Достатъчно гласове не получи и предложението на ВМРО размерът на субсидията за парламентарна група да бъде 1,5 млн. лв, както и партиите, които имат парламентарни групи да получават допълнителни субсидии.

Партиите връщат надвзетите пари от 2016 г. досега

Posted on: юни 14th, 2019 by МИГ No Comments

Парламентът прие окончателни промени в Закона за политическите партии. Измененията бяха внесени от Министерски съвет. До тях се стигна, след като от „Шоуто на Слави” изнесоха информация за надплатени субсидии на общо шест партии през последните три години.

Съгласно текстовете годишната държавна субсидия, отпусната на политическите партии и коалиции за периода от 26 май 2016 г. до влизането в сила на този закон ще се преизчислява.

Разликата между предоставените държавни субсидии за периода от 26 май 2016 г. до  влизането в сила на този закон и преизчисленият размер ще се връща от политическите партии и от партиите от състава на съответните коалиции, които са ги получили. Сумите ще се възстановяват по централния бюджет. Според изчисленията партиите ще трябват да върнат на държавата около 14,5 милиона лева.

След влизане в сила на закона в 7-дневен срок Министерство на финансите ще бъде задължено да публикува информация за средствата, които подлежат на връщане от политическите сили. Законът регламентира случаите, когато надвзетата субсидия не е върната доброволно. На политическа партия, която не е върнала доброволното разликата в субсидията се предоставя субсидия в размер на 70% от сумата, която трябва да й бъде предоставена и 50% от сумата от всяка следваща част на субсидията в рамките на до една година от влизането в сила на този закон.

Законът урежда и случаите, в които партиите нямат достатъчно средства за това. Тогава разликата, която не е върната, може да се върне до 31 декември 2020 г. Партиите, които не получават субсидия, също връщат разликата до 31 декември 2020 г.

Парламентът единодушно реши партиите да връщат надвзетата държавна помощ

Posted on: юни 7th, 2019 by МИГ No Comments

Партиите и коалициите да върнат надвзетите 14.5 милиона от държавните субсидии за последните три години. Тази поправка в Закона за политическите партии бе подкрепена на първо четене единодушно от депутатите в четвъртък. Предложенията бе внесено от Министерския съвет и бе гласувано със 170 гласа „за“.

Надвзетите пари са преведени на партиите с над 1% и коалициите с над 4 % подкрепа на последните парламентарни избори. Въпреки че по-високи субсидии са отпускани на партиите и преди 2016 г., правителството предлага „допълнителните“ суми да се връщат само за последните три години. Обяснението е, че иначе щяло да настане хаос заради давността за връщане на по-старите „наддадени пари“.

Любопитното е, че Народното събрание гласува тези промени в същия ден, в който премиерът Бойко Борисов неочаквано поиска от парламента да намали 11 пъти субсидията за политическите формации – те да взимат не по 11 лева, а по 1 лв за получен глас. Ако и това предложение бъде подкрепено, ще се стигне до интересна ситуацията. От една страна държавата ще поиска от партиите милиони, които са им дадени законно (както твърди Министерството на финансите), а от друга ще им спре парите, с които могат да си върнат дълга.

Само няколко часа след внасянето на законопроекта за 11-кратното намаляване на субсидиите, бюджетната комисия спешно прие намаляването на субсидиите, за да минимизират имиджови щети. Няколко дни след евроизборите „Шоуто на Слави“ изнесе информация, според която партиите са получили по над 13 лева на глас през миналата година, докато законът им отрежда 11 лева.

Прокуратурата обяви надвзетите субсидии за незаконни, но управляващите твърдят, че всичко е наред. Причината за по-високата субсъдия е, че партиите не получавали пари само за гласовете, които са подадени за тях, а си разпределяли пропорционално всички действителни гласове.