Posts Tagged ‘супа’

Как от казан с общ бъркоч в заведенията ви сервират най-различна супа

Posted on: август 6th, 2025 by МИГ No Comments

Една невинна сервитьорска грешка (не, не бъркам) ме осветли как се готвят супи в някои бургаски заведения и по-специално в едно, но няма да му напиша името, защото лоша реклама няма.

Та, поръчвам си аз рибена чорба от обедното меню. Носят ми чорбица от ситно нарязани картофи и морковчета. Вътре плуват за разкош три дафинови листа. Но риба няма. Ни мустаци от скарида, ни черупка от мида, нищо.

Питам момчето, което обслужва масата ни, сигурен ли е, че това не е зеленчукова супа, например. Щото и на вкус е такава. И за повече достоверност загребвам с лъжица съдържанието пред него.

– Айййй, извинявайте, моя е грешката, сега ще я оправим! – казва смутеният сервитьор и ми грабва чинията.

Оказва се, че „дръпнал“ супата по-рано, каквото и да значи това. Минути по-късно разбирам, какво е имал предвид, когато ми връща чинията – същата, със същото съдържание, включително и трите дафинови листчета, но с бонус – цяла супена лъжица ситно накъсана пъстървова сьомга.

Та значи, драги ми приятели, представете си го – къкри си в кухнята на този ресторант казан с общ бъркоч, който по желание на клиента (и с по 20 г някакъв добавен накълцан материал, сварен отделно) се превръща в кеф ти рибена чорба, кеф ти пилешка супа, зеленчукова супа и т.н, да не изброявам.

Идва време да плащаме. От притеснение момчето пак се е объркало. Добавило е към нашата сметка и нещата, които са поръчвали на съседната маса. 30 минути чакаме да оправи и тази си грешка. Накрая сами си смятаме и оставяме толкова, колкото сме консумирали.

– Всичко е точно, нали? – пита сервитьорчето, но ние, възрастните в компанията, не знаем какво има предвид, затова мълчим, да не станат още грешки.

– Не, не е точно. Тя ви остави един лев и десет стотинки бакшиш! – сочи ме с пръст Павчо (внучето на автора, б.р.). Не се чувствам конфузно от детската изцепка. Нито уточнявам, че просто нямах точни пари.

Сега много, ама много ми се яде рибена чорба. Ама истинска. Сещам се за едно-две места в Бургас, където правят такава, търся си само компания. Обещавам после да не пиша постове.

_

Севдалина Пенева, главен редактор на СКАТ ТВ

Кметът на Банско: Супа за 40 лв. не е скъпа, въпрос на желание е

Posted on: май 5th, 2024 by МИГ No Comments

В Банско има всичко за всички. Ако искате храна на улица, минавате и си взимате. Ако искате традиционна – механите са отворени. Ако искате нещо по-луксозно, запазвате си една седмица по-рано и отивате. Ако след това си показвате касовата бележка – това е странен начин на изява на финансови възможности. Когато качеството е високо, цените не са проблем. В никакъв случай цените не са високи, когато качеството е високо, каза пред бТВ кметът на Банско Стойчо Баненски по повод касови бележки, които клиенти качват в социалните мрежи от кръчмите в града.

„Борецът в Банско се нарича кацач“, обясни още той.

„Имаше зимен сезон, както беше обявен от 15 декември до 15 април, въпреки малкото валежи. Концесионерът успя да заснежи всички писти. Получи се добър зимен сезон с условия за ски на световно ниво“, обясни той.

„Липсата на сняг и температурите са природна даденост. Има съоръжения за сняг. Те работят при определена температура. През декември има няколко дни, които да позволят заснежаването“, добави Баненски.

„От много години този въпрос се задава този въпрос. Аз съм четвъртият кмет на Банско, който отговаря на този въпрос. Въпросът трябва да е към държавните ръководители и държавен приоритет. Когато всяка година се провежда Световна купа, държавата не трябва да стои безучастна. Държавата трябва да прецени дали да развива ски туризма. Не става въпрос за още един лифт, а България да се развие като ски дестинация. Защо Витоша стои така 30 години?“, коментира Баненски.

„Повдигали сме темата, но няма решение. Трябва да има стратегия на държавно ниво, за да стане България ски дестинация. Само в нашата котловина има възможност за няколко курорта. Имаме Добринище, писта „Кулиното“ край Разлог, Семково в Белица, Трещеник до Якоруда“, подчерта кметът на Банско.

Според него не бива Банско да се разширява, а в момента се довършват вече започнати сгради.