Posts Tagged ‘т-маркет’

КЗК изведнъж откри „тежки нелоялни практики“ в „Кауфланд“ и „Т-Маркет“

Posted on: май 21st, 2026 by МИГ No Comments

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обяви, че е образувала официални производства срещу две от големите вериги супермаркети у нас – „Кауфланд България“ и „Максима България“ („Т-Маркет“).

КЗК се е задействала заради съмнения за тежки нелоялни практики и натиск срещу българските производители и доставчици на храни. Подозренията се основават на приключилия секторен анализ на пазара на основни стоки, Експертите на антимонополния регулатор са изследвали ценовите политики, отстъпките, търговските маржове, договорите с доставчиците.

Подробности не се съобщават, но според комисията – страж на конкуренцията, анализът е показал дълбоки структури изкривявания по веригата от нивата до щанда, ощетяващи и производителите, и потребителите.

Ако производството потвърди съмненията, на компаниите – собственици на двете вериги, ще бъдат наложени глоби. Санкциите се определят като проценти от оборотите за периода на нарушенията.

Ето как T MARKET мами клиентите си

Posted on: май 26th, 2025 by МИГ 1 Comment

Шоуменът и телевизионен водещ Васко Мавриков закри нелоялна практика на търговската верига T MARKET.

Той алармира, че на касата автоматично се начислава такса „торбичка“ без знанието на клиентите.

Ето какво пише Мвриков:

„Внимание!!! Нелоялна търговска практика в T MARKET.

Всеки продукт поставен в малка найлонова торбичка на касата се таксува 6 стотинки. при положение, че няма табела за цената им.

Тоест ако решите да си купите от всеки зеленчук, се предполага, че ще използвате малките им торбички, защото няма как да носите в шепи или в кошницата разпилени плодовете и зеленчуците.

⁉️Интересно ако потребителите решат да не закупят техните малки торбички и на касата изсипят продукти като килограм картофи, домати, банани, портокали и т.н.

Има ли право Т-маркет да ни таксува за малките найлонови торби?

Posted on: юни 23rd, 2024 by МИГ No Comments

Всеки търговец е длъжен предварително да постави на видно място и в непосредствена близост до стоката нейната продажна цена. Това напомнят от платформата „Ние, потребителите“ във връзка с постове на клиенти в социалните мрежи, че тихомълком въведеното от една от веригите за хранителни стоки таксуване с 5 стотинки на малките найлонови торбички.

„Посещение в два от обектите на веригата показа, че табели с информация за таксуването все пак има, но те не са в непосредствена близост до ролките с торбичките, както се посочва в чл. 15 от Закона за защита на потребителите. Затова не е изненадващ ропотът на потребитерите и твърденията им, че разбират за начисляването на по 5 стотинки за всяка торбичка едва, когато си погледнат касовата бележка“, коментира Габриела Руменова от „Ние, потребителите“.

Никой от служителите в магазините не може да обясни по кой нормативен акт е въведена таксата, част от тях препращат да се чете на плаката (където подобно нещо не пише), а други – на сайта.

При преглед на едната интернет страница на веригата (tmarket.bg), включително в рубриката „Актуално“ няма новина на тази тема. На другия сайт на бранда (https://tmarketonline.bg) има информация на заглавната страница и тя гласи: „В продължение на нашите усилия за все по-зелена околна среда се налага да започнем да таксуваме опаковъчните торбички и тарелки с цени от 5 до 30 ст. за брой“. Тук отново не се цитира нито нормативен акт, нито се посочва заради коя конкретно зелена програма на веригата „СЕ НАЛАГА“ таксуването на торбичките. Отделно от това, няма конкретна цена за всеки от видовете артикули, а са посочени в диапазон. Отделен въпрос е, че потребителите не са длъжни да посещават сайтовете на веригата.

Напомняме, че задължителното таксуване на прастмасовите кутийки за храна от витрината е в изпълнение на действаща в България наредба за намаляване употребата на пластмаса. Все още обаче никъде у нас не се дава възможност на клиентите да пазаруват в собствени кутии от вкъщи, за разлика от много държави в Европа и зад Океана.

Съгласно нов европейски регламент, с цел намаляване отпадъците от опаковки, от 2030 г. тези торбички ще бъдат забранени за предлагане. Крайните дистрибутори на напитки и храна за вкъщи ще трябва да предлагат на потребителите възможността да си носят собствен съд. Ще трябва и да положат усилия до 2030 г. да предлагат 10% от продуктите в опаковки за многократна употреба.

За да засекат всеки опит за включване на допълнителен артикул към сметката, както и коректността при отразяването на отстъпките, от „Ние, потребителите“ препоръчват на хората да проследяват на екрана всяко маркиране.

Кошмар за влюбени, яли яйца от Т Маркет

Posted on: март 26th, 2023 by МИГ No Comments

Младо момиче купи яйца късно вечерта от столичен супермаркет, за да приготви вечеря, но посред нощ съжали за стореното, пише Sofia24.bg.

От снимка, публикувана в социалните мрежи, става ясно, че яйцата са в срок на годност, но след като момичето и приятелят й са ги консумирали, са изпитали неразположение.

Сега младата жена е притеснена дали не са се заразили със салмонела.

Публикуваме целия й текст с незначителна редакторска намеса:

„Закупих вчера яйцата от Т Маркет в София, кв. „Гоце Делчев“ (Самият магазин е доста мизерен, случвало ми се е да попадам и на развалени пържоли и кайма). Както се вижда ясно на снимката срок на годност: 16.04.2023 г. След като вечеряхме се събудих в 5:30 сутринта с ужасни коремни болки/спазми, тежест, прилошаване и гадене, лек световъртеж, цялостно неразположение. Приятеля ми се събуди към 8:30 със същите оплаквания. Прочиствах се с активен въглен, но все още не отшумяват тия гадости, мисля, че се сме се натровили жестоко.

Има ли вероятност да слагат стари яйца в тези опаковки под предтекст, че са пресни? Препоръчвам да не ги консумирате. И ако някой има опит нека сподели, тъй като натряването с яйца е наистина много сериозно с предпоставка към салмонела“.

В коментарите девойката допълва: „В конкретната ситуация нямах избор за друг магазин, тъй като в 21:50 нямаше друг работещ наблизо…“.