Posts Tagged ‘такса смет’

Революция в София: Такса смет ще се плаща на човек

Posted on: юли 10th, 2024 by МИГ 1 Comment

Такса смет в София ще се плаща според броя на живеещите в даден имот. Промяната ще влезе в сила от 2025 г., когато вече ще е задължително таксата за битови отпадъци да се определя на принципа „замърсителят плаща“.

В момента такса смет в София, а и в цялата страна, се определя като промил от данъчната оценка на имотите. Въвеждането на правилото тя да се плаща според количеството отпадъци беше отлагано многократно през годините, но от 2025 г. вече трябва да е факт.

Мотивът да се изчака 2025 г. беше, че тогава вече ще са готови данните от националното преброяване, направено от НСИ, което дава и информация за броя на жителите по общини.

Тъй като в София смятането на таксата според количеството изхвърлени отпадъци е почти невъзможно заради концентрацията на хората в блокове с много апартаменти, вероятно ще бъде избран принципът да се плаща на брой живеещи. В момента се подготвят детайлите около промените, които трябва да бъдат приети с изменение на Наредбата за местните данъци и такси и план-сметката за чистотата за следващата година. По закон измененията трябва да се гласуват до края на годината.

Проектът ще бъдe представен вероятно в началото на септември и преди да бъде приет, трябва да мине обществено обсъждане, обясни пред Mediapool общинският съветник Емилия Ангелова от групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и „Спаси София“.

При използването на този начин на определяне на таксата проблем са актуалните данни за адресната регистрация на живеещите в даден апартамент. Емилия Ангелова обясни, че общината ще се опита да стимулира хората да си направят актуални адресни регистрации. За засичане на данните ще се използват и домовите книги на блоковете, в които се записва броят на живеещите. Възможно е, ако според тази информация в имота живеят повече хора, отколкото са регистрирани по адрес, таксата да се смята на база като за четиричленно семейство дори и живеещите да са по-малко. Така от общината се надяват да накарат хората да се регистрират.

Ще се увеличи ли таксата

Въвеждането на новия начин на изчисляване на такса смет със сигурност ще доведе до промяна в размера ѝ. „За едни ще има поскъпване, за други – намаляване“, коментира преди време кметът на София Васил Терзиев.

Възможно е за самотно живеещи в центъра, например, сумата за такса смет да намалее, тъй като данъчните оценки на тези имоти са високи, а това вдига и плащането за боклук. За семействата по кварталите обаче е възможно да има и поскъпване.

Как се определя

Според националната наредба за определянето на такса смет при смятането ѝ на база хората в имота първо се изчислява какъв е средният разход на общината за услугите по събиране, транспортиране и обработка на отпадъците за всеки “ползвател”. След това се пресмята размерът на такса битови отпадъци за всеки имот в зависимост от това колко души живеят в него.

При определянето на това колко са „ползвателите“ на услугата се взема предвид броят на всички лица, които използват имота. Това може да са собственици, наематели, лица с настоящ адрес в недвижимия имот, обитатели, които не са собственици или наематели, но живеят в имота. В случай, че човек няма настоящ адрес, се взема предвид постоянният.

Ако жилището е необитаемо, няма да се плаща такса.

Данните за хората на даден адрес ще се получават служебно – през данните на общината, през информацията за населението, която обработва „Информационно обслужване“ и т.н. Другият вариант е попълване на декларация в общината.

Промяната при определянето на таксата ще засегне и фирмите, които плащат такса битови отпадъци на база оценката на имотите си. От години обаче в Столична община има вариант задължението да се плаща и на брой заявени съдове, което е по-близо до принципа „замърсителят плаща“.

Новият начин на определянето на такса смет е и сред основните въпроси, разглеждани от Националното сдружение на общините в България. Още преди няколко месеца оттам посочиха, че повечето местни власти избират именно броя на ползвателите за изчисляването на таксата. А това означава, че трябват точни данни за това колко хора реално живеят в даден имот. Припомниха също, че таксата се плаща за смесения отпадък, а не за рециклируемите материали, които се изхвърлят в цветните контейнери. Затова е нужно и развитие на мрежата за разделно събиране.

ЕК може да накаже България заради такса смет

Posted on: май 8th, 2019 by МИГ No Comments

Европейската комисия (ЕК) може да накаже България заради неспазване на принципа „замърсителят плаща“ при определяне на такса смет. Това става ясно от разпространен във вторник отговор на комисията по повод на жалба на Българската стопанска камара (БСК), пише Сега.

Камарата е изпратила жалба до Брюксел заради начина на изчисляване на таксата за бизнес потребителите у нас. На практика фирмите изхвърлят 30% от общия отпадък, но плащат около 70% от разходите за сметосъбирането в общините. В същото време гражданите изхвърлят 70% от сметта, но поемат около 30% от разходите. Общините определят такса смет въз основа на стойността на имота, вместо върху количеството отпадъци.

ЕК е направила проучване за прилагането на принципа „замърсителят плаща“ във всички държави – членки на ЕС, но окончателните резултатите предстои да бъдат оповестени. „Комисията няма да се колебае да предприеме действия срещу държавите членки, в които националното законодателство и/или практика не са в съответствие с принципа „замърсителят плаща“, се казва в писмо от дирекция „Околна среда“ на ЕК до БСК.

В писмото си ЕК информира, че службите на комисията са разгледали жалбата и отбелязват, че българското законодателство предвижда конкретни мерки за прилагане на принципа „замърсителят плаща“ от 2015 г., но националните власти няколко поредни години отлагат влизането в сила на тези мерки. „Според информацията, с която комисията разполага, последните изменения на Закона за местните данъци и такси осигуряват подходяща методология за изчисляване на таксата за битови отпадъци. За съжаление, националните власти решиха още повече да отложат влизането в сила на съответните разпоредби – до 2022 г.“, се уточнява в писмото.

Службите на комисията са взели решение да прекратят разследването по повод жалбата на БСК, тъй като вече е направено европейско проучване на проблема, но предупреждават, че ако е необходимо, ще предприемат действия срещу България по тяхна инициатива.

През 2015 г. принципът „замърсителят плаща“ бе записан в закона, но прилагането му все се отлага. Новата формула трябваше да влезе в сила от 1 януари тази година, но общините поискаха още време. Така в закона бе записано тя да заработи от началото на 2020 г. През есента на 2018 г. обаче, мярката бе отложена отново – този път за началото на 2022 г.