Posts Tagged ‘такси’

Български банки наказват с двойни такси клиентите без дебитни карти

Posted on: февруари 22nd, 2026 by МИГ No Comments

Разплащателната сметка е най-използваният банков продукт. Затова и таксите, които банките събират за предоставянето на тази услуга, засягат в най-голяма степен потребителите, пише СЕГА.

Практиката обаче показва, че в последните години таксите за поддържане на разплащателни сметки са най-често променяните в посока нагоре в тарифите на банките. И тъй като задължително при теглене на кредит обслужването му минава през разплащателна сметка, месечните вноски по погасяване на този кредит може съществено да бъдат натоварени.

Върху цената на операциите с разплащателни сметки важна роля играе това дали те са в комплект с други банкови продукти. От най-голямо значение е дали разплащателната сметка е съпроводена с дебитна карта или не.

Платформата „Моите пари“  публикува актуални данни на цените за поддръжка на разплащателни сметки със и без издадена дебитна карта, което е полезна информация за избор на банка.

По правило при издадена дебитна карта към разплащателната сметка таксите за обслужване по сметка са по-ниски. Само три банки у нас не начисляват такса по сметки, ако те вървят с дебитна карта на съответната банка. При останалите се наблюдава средна такса от 1,40 евро (2,73 лв.) на месец, като най-високата такса е 2,30 евро (4,50 лв.) месечно.

Ако към разплащателната сметка няма дебитна карта обаче, разликата в таксите за поддръжка е значителна, като в някои случаи е почти двойна. Този факт мотивира потребителите да се насочат към разплащателни сметки с издадена дебитна карта. Това ги улеснява също така да теглят с по-ниски такси пари и да извършват други операции на банкомат, както и да правят без такса покупки в търговски обекти от ПОС-терминали.

Анализът на тарифите на банките към момента сочи, че една-единствена банка не изисква такса за поддръжка, дори и към нея да няма дебитна карта. При останалите месечната такса е 2,40-2,50 евро (4,69-4,89 лв.).

Знаете ли, че Бербатов е собственик на тази таксиметрова компания?

Posted on: юни 14th, 2025 by МИГ No Comments

„Надявам се, че след успешната професионална спортна кариера, в предприемаческия си път Димитър Бербатов ще се докосне до добри мениджъри и бизнеси. Вдъхновяващо за бъдещето е хора като него да създават нови модели, които правят нашето общество по-добро.“

Този коментар направи в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria Огнян Попов, основател на „Такси Волт“. Бербатов, един от най-успешните български футболисти, стана инвеститор в компанията за премиум таксиметрови услуги „Такси Волт“ (Volt premium taxi). Попов разкри, че се е свързал с Бербатов, когато е имал планове за развитие на Volt и нов рунд за набиране на капитал. Бившият футболист заяви, че е намерил правилните хора и правилния бизнес, в които да инвестира. Той обясни, че след края на спортната си кариера е имал възможност да се насочи към различни среди и е „силно запленен от предприемаческата екосистема у нас“. Спортистът вижда голям потенциал в идеята зад Volt и се възползва от възможността да се включи в компанията.

За него инвестициите в компании са дългосрочен залог, който може да направи благодарение на спортните си успехи. Попов разказа за раждането на идеята за Volt, което започва преди четири години, когато съоснователят Юлиян Мавродиев се свързва с него, търсейки помощ за финансовия и плановия аспект на бизнеса. Попов вижда огромен потенциал в идеята и вярва, че това може да е компания, която ще дава пример в транспортния сектор. След над две години усилена работа Volt premium taxi стартира успешно през 2024 г. Сега плановете на дружеството са насочени към усъвършенстване на услугата в София, след което тя ще се позиционира и в други градове у нас и Европа.

„Гаранцията за успех, според мен, е човешкият капитал, който ръководи компанията. Аз имах възможност да се срещна с всички акционери, които са успешни предприемачи и инвеститори. Когато усетя, че има хора, които искат да направят нещо хубаво, аз трябва да съм сигурен, че гаранцията за успех е много по-голяма от гаранцията за неуспех“, коментира Бербатов. Огнян Попов обясни, че целта на Volt е да бъде пример за другите участници на пътя, а доброто и коректно шофиране е задължително за премиум услугата.Той добави, че вече се предлага и по-ексклузивна услуга за специални клиенти и допълни, че легендарният италиански вратар Джанлуиджи Буфон е използвал услугите на Volt при посещението си в България. В момента плановете за компанията са развитието ѝ в София, след което погледите ще се насочат към други пазари – както регионални, така и западноевропейски. Огнян Попов обясни, че градовете, които са подходящи за услугата, трябва да са с над 1,5 млн. жители. Той подчерта, че Бербатов може успешно да използва името и контактите си, за да подсигури успех на чужд пазар. „Все още имаме голяма пътека пред нас в София. Имаме много работа тук за това – да обслужим нашите клиенти по начина, по който искаме да го правим. Оттам започват различни посоки – едната е други градове в България – дали чрез органичен растеж или чрез придобивания – или регионално развитие и в другите европейски градове. Това предстои, но първата стъпка е да си свършим добре работата в София“, отбеляза основателят на Volt. Събеседниците разказаха как подбират компаниите, в които инвестират. Попов, който е дългогодишен предприемач, разкри, че за него ключовото е човекът зад идеята и дали му има доверие, като също така винаги се цели в мащабни проекти и в сектори, в които може да допринесе с добавена стойност като инвеститор

. Бербатов от своя страна сподели, че Volt не е първата компания, в която инвестира. Футболистът залага на инвестиционно портфолио, което включва акции, облигации и ETF-и. За него ключовото в една компания е добрата идея зад нея и човешкият капитал, с който тя разполага. Като перфекционист той изисква максимума от компаниите, в които е акционер. Според събеседниците най-добрата инвестиция, която човек може да направи, е в себе си. За Попов вдъхновението идва от българските предприемачи, които придават стойност на екосистемата у нас. Бербатов се възхищава на легендарния инвеститор Уорън Бъфет.

Алчните български банки помпат невиждани печалби на наш гръб

Posted on: май 2nd, 2025 by МИГ 1 Comment

С 12% повече такси и комисиони от своите клиенти са събрали банките през първото тримесечие на тази година в сравнение със същото тримесечие на миналата година. Нетните приходи в банковата система от това перо за периода януари-март са 420 млн. лв., което е с 46 млн. повече от миналата година, показват данните на БНБ.

Този ръст е резултат от вдигането на тарифите на повечето банки в края на 2024 г. и началото на 2025 г. за най-ползваните от потребителите банкови услуги. Това са внасяне и теглене на пари по сметки както в офисите на банките, така и при ползването на банкови карти. Поддържането на разплащателна или спестовна сметка също става все по-скъпа банкова услуга заради увеличението на месечните такси за поддръжка. Таксите и комисионите се очаква да пораснат още повече в хода на годината, тъй като някои от големите банки обявиха по-високи цени на своите услуги от април и май.

В същото време през първото тримесечие се наблюдава слаб ръст на приходите от лихви по отпуснатите кредити – основната дейност на банките. Увеличението на нетния лихвен доход на банковата система на фона на продължаващ силен ръст на кредитирането е само с 1.5% спрямо първото тримесечие на миналата година. В края на март нетният лихвен доход на банковата система е около 1.4 млрд. лв. или с 20 млн. повече.

Тези данни показват, че банките отново са започнали да надуват таксите за своите услуги като компенсация за по-ниските печалби от лихви. Банките продължават да държат рекордно ниски лихвите по ипотечни кредити и не бързат да вдигат лихвите по депозитите – напротив, големите банки все още държат спестяванията на клиентите си в разплащателни сметки, за които не само, че не се начислява лихва, но и се дължат всеки месец такси за поддръжка.

Към 31 март печалбата на банковата система възлиза общо на 889 млн. лв. и е със 72 млн. лв. (8.7%) повече от реализираната за първото тримесечие на 2024 г., съобщи БНБ.

Припомняме, че за цялата 2024 г. банките отчетоха исторически рекордна печалба от общо 3.7 млрд. лв. Сумата е с 8.1% повече в сравнение с предишната година. Преди това две-три години поред банковата система отбелязваше впечатляващи ръстове на печалбата от 60-70%. Тогава нетният доход от лихви растеше с двуцифрено число, докато доходът от такси и комисиони беше по-скромен.

Заделените провизии за евентуални лоши кредити за първото тримесечие на тази година са по-малко от миналогодишните. Те са в размер на 126 млн. лв. или 6.4% по-малко спрямо същия период на 2024 г.

Кредитният портфейл на банковата система за първото тримесечие на годината е нараснал с 3.5 млрд. лв. (3.2%) до 114.1 млрд. лв. Кредитите за домакинства нарастват с 2.1 млрд. лв., от които 1.4 млрд. лв. ипотечни кредити, а увеличението на фирмените заеми е с 1.1 млрд. лв.

Необслужваните заеми в края на март са в размер на 3.8 млрд. лв. и са на нивото от края на 2024 г. От тях необслужваните заеми на домакинствата са в размер на 1.372 млрд. лв., като 725 млн. лв. са с просрочие повече от 180 дни, а 212 млн. са с просрочие между 90 и 180 дни.

Трима пътници в такси загинаха при сблъсък с камион

Posted on: май 1st, 2025 by МИГ No Comments

Движението по международния път Е-79 между Монтана и Враца е затруднено на изхода на Монтана в района “Камгарна”. Причината е тежка катастрофа с трима загинали, съобщи БНТ.

Три са установените към момента жертви на инцидента, възникнал преди по-малко от час. Катастрофата между такси и автомобил, превозващ контейнер за смет, е станала на Т-образно кръстовище към индустриална зона на Монтана.

Екип на „Пътна полиция“ регулира движението в района и поетапно пропуска автомобилите в двете посоки, за да предотврати образуването на дълги колони. На място има екипи на пожарната и на Спешна помощ.

Трима пътници в такси са загинали при катастрофа край Монтана. Сигналът за инцидента е подаден в 12:15 часа, пише БНР.

Шофьорът на таксито е в тежко състояние в болница. Пробата на шофьора на камиона за алкохол и наркотици е отрицателна.

ВМРО към общинските си съветници: Не подкрепяйте увеличението на данъци и такси

Posted on: декември 16th, 2024 by МИГ No Comments

Националният изпълнителен комитет на ВМРО – Българско национално движение взе решение в областните градове общинските съветници от ВМРО да не подкрепят по-високи разходи за чистотата и увеличение на данъци и такса смет.

В последните години държавата изостави общините и ги остави да се справят кой както може. Политическата турбуленция, управленският хаос и институционалното безвремие доведоха общините до липса на достатъчно приходи, за да поддържат базови нужди. В резултат през тази година започнаха масови предложения в различни общини за вдигане на данъци и такси. Така гражданите трябва да платят сметката за лошото управление и безпътицата в държавата. От ВМРО смятаме, че гражданите не бива да плащат сметката за политическите провали на парламентарните партии.

През м. декември следва общинските съвети да приемат план-сметката по чистотата и да определят размера на такса смет за 2025 г. Решенията ще бъдат взети по досегашния ред, тъй като парламентът отложи влизане в сила на поправките в Закона за местните данъци и такси, които въвеждат принципа „замърсителят плаща“. В редица общини се обсъжда увеличаване на разходите за чистота (сметосъбиране, сметоизвозване, депониране и оползотворяване на отпадъци, почистване на публични площи и поддръжка на зелените площи), както и увеличение на такса смет.

Политическата, икономическата и в цялост обществената ситуация е напрегната. Всяко едно решение за увеличение на данъци, такса смет и разходи за чистота води до негативни обществени реакции. Налице е системно намаляване на разполагаемия доход на домакинствата, трайно обезценяване на доходите, намаляване на покупателната способност на населението. Все повече български граждани изпитват трудности да заплащат ежемесечните си разходи. Трудно обяснимо е в тази ситуация решение за увеличаване на данъци и такси. Подкрепата за увеличаване на данъци е абсолютно необяснима с оглед на предстоящия нов модел, който от 2026 г. трябва да се въведе относно такса смет. В контекста на нестабилен парламент и очаквани поредни парламентарни избори през пролетта на 2025 г. НИК на ВМРО-БНД изразява мнение, че общинските съветници от ВМРО – Българско национално движение, независимо дали са членове на ВМРО-БНД или са представители на гражданска квота, не трябва подкрепят план-сметките по чистотата и предложения за увеличаване на данъци и такса смет. Тъй като отчитаме и спецификите, вземаме предвид и недоброто финансово състояние на малките общини, то настоящото решение се отнася до градовете областни центрове, т.е. за общините, където е разположен областният център.

С тези мотиви националното ръководство на ВМРО-БНД взе решение общинските съветници, избрани от листата на ВМРО – Българско национално движение или от квотата на ВМРО – Българско национално движение в общинските съвети на областните градове, да не подкрепят съответните доклади за план-сметка по чистотата, внесени от кмета на общината.

Общинските съветници, избрани от листата на ВМРО – Българско национално движение или от квотата на ВМРО – Българско национално движение в общинските съвети на областните градове, да не подкрепят съответните доклади за изменение и допълнение на наредбата за местни данъци и такси, които предвиждат увеличение на местни данъци и на такса смет.

Киро Петков опита да яхне протеста на таксиметровите шофьори: С вас сме, колеги!

Posted on: ноември 20th, 2024 by МИГ No Comments

Кирил Петков реши да се възползва от протеста на таксиметровите шофьори, които протестират в София и стигнаха до сградата на Народното събрание. С него обаче беше само Асен Василев като нямаше представител на другата част от коалицията – „Демократична България“. Припомняме, че недоволството на таксиметровият бранш е заради значителното поскъпване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.

Петков видя картел и се обърна с „колеги“ към таксиметровите водачи: „Колеги, чуйте ме това е важно. Не е нормално да ви се качва застраховката в един и същи ден от всички застрахователи. Това прилича на картел“, заяви Петков, който хвана микрофона.

„ От кого зависи този картел – от КЗК, а знаете ли кой е шеф на КЗК? Майката на депутат от ГЕРБ. Ние се бориме всеки ден да ги сменим тези регулатори. Ние от ПП ще сезираме КЗК и ще кажем, че заставаме зад таксиметровите шофьори, моментално трябва да се сезират и това вдигане на вашите цени да не се случи. Колеги зад вас сме. Знайте, че не държавата, а КЗК е органът, който трябва да реагира“, заяви Петков като реши отново да оправдае присъствието си на протеста като обвини ГЕРБ, защото по тяхно време е назначен председател на КЗК – регулатор, който от дълго време е трябвало да бъде сменен. Припомняме, че до не отдавна от ПП имаха пълно мнозинство и управляваха в коалиция с БСП и ИТН.

„Обещаваме, че ще ги натиснеме още днес, още днес ще изпратиме писмо към КЗК и ще им кажем, че не е допустимо таксиметровият бранш да бъде атакуван“, даде обещание Петков.

Рекорд: За половин година банките са ни взели 1 млрд. лв. такси

Posted on: август 1st, 2024 by МИГ No Comments

През първата половина на годината, търговските банки са събрали почти един милиард лева от такси и комисионни за предлаганите от тях услуги. Тази сума е безпрецедентно висока. Причината е ясна – финансовите институции актуализират своите тарифи, като увеличават таксите за най-често използваните услуги като парични преводи, депозити, тегления и използване на банкови карти. Освен това, банките стават все по-изобретателни във въвеждането на нови такси.

Според данните на БНБ за банковата система към края на юни общите приходи от такси са в размер на 984 млн. лв. Тъй като те също имат известни разходи по плащане на такси и комисиони, нетният им доход по това перо е 780 млн. лв.

Статистиката на БНБ показва още, че банковата система отчита обща печалба за първото полугодие от 1.8 млрд. лв. Това е със 121 млн. лв. (7.1%) повече от реализираната през първите шест месеца на 2023 г.

Впечатляващите финансови резултати на банките най-вече се дължат на лихвите, които прибират от бурното отпускане на кредити. Чистият доход от лихви е скочил с 20.4% спрямо миналата година и достига 2.7 милиарда лева в края на юни.

През първото полугодие банките са прибрали 3.3 млрд. лв. от лихви по отпуснатите кредити. В същото време разходите им за изплащане на лихви по депозити са едва 580 млн. лв. Големите банки у нас продължават да държат спестяванията на клиентите си без никаква доходност. Нещо повече, депозитните сметки преди две години бяха трансформирани в разплащателни, при което спестените пари всеки месец намаляват заради такси за обслужване.

Само някои от по-малките финансови институции предприеха в последната година леко повишение на доходността на влоговете в опит да привлекат нови клиенти. Лихвите, които те предлагат, са 1 до 2% за едногодишни депозити.

Данните на БНБ показват още, че през второто тримесечие на годината кредитният портфейл на банковата система е нараснал с 4 млрд. лв. и достига до 104.1 млрд. лв. Отпуснатите заеми на домакинствата са се увеличили с 2.3 млрд. лв., а на бизнеса – с 1.4 млрд. лв.

В същото време през второто тримесечие депозитите в банковата система се увеличават с 2.2 млрд. лв. и в края на юни достигат 152.3 млрд. лв. Нарастват депозитите и на домакинства (с 2.2 млрд. лв., 2.6%), и на фирмите (с 1.2 млрд. лв., 2.6%).

Появи се нова банкова такса – „уикенд“

Posted on: април 6th, 2024 by МИГ No Comments

На фона на главоломно растящи печалби банките в България продължават да вдигат таксите. Нещо повече, измислят си и нови поводи да „сурвакат“ клиентите. Сред последните „иновации“ е таксата „уикенд“ на Пощенска банка. Тя ще влезе в сила от 10 май и ще е в размер на 2 лева. Ще засегне всеки, който реши да посети офис на банката в почивен или в празничен ден.

В събота, неделя, празнични и неприсъствени дни двата лева ще се добавят към другите такси за обслужване на гише – при внасяне или теглене на пари, при обмен на валута и т.н.

Освен това Пощенска вдига от 25 на 49 стотинки таксата за плащане на местни данъци и такси през мобилното банкиране.

Централна кооперативна банка също планира промени в тарифата си. От 20 май таксата за внасяне на пари в брой на каса ще е минимум 2,93 лева или 0,3% от сумата, но не повече от 205,36 лева (сега минимумът е 2 лева или 0,2% от сумата, но не повече от 200 лева). Поскъпва и тегленето на пари от банкомат или ПОС терминал. Сега таксата е 0,30 лв. независимо каква сума теглите. След 20 май ЦКБ ще прибира 0.15% от сумата. Ако парите се теглят от банкомат на друга банка, таксата ще 0.2% от сумата, но не по-малко от 1,56 лева. Прехвърлянето на суми от една сметка в друга също поскъпва – от 4.00 на 5,87 лева.

Откриването на платежна сметка за основни операции ще струва  4 лева (2,45 лева сега), а ако по сметката се ползва и дебитна карта, таксата ще е 1,96 лева при 1,50 лева сега. Досега ЦКБ не таксуваше клиенти, които закриват такава сметка, но занапред ще събира по 1.96 лева.

От идния месец банката ще взима по 2,54 лева за поддръжка на разплащателната сметка (вместо 2,50 лева). Закриване или разблокиране на такава сметка ще струва 2.05 лв.

Банка ДСК готви доста промени в тарифата си за банковите карти на физически лица, които ще влязат в сила от 1 юни. Прави впечатление, че корекциите не са големи, но все са нагоре.

И за клиентите на ОББ има новини, които няма да ги зарадват. Например внасянето на пари чрез банкомат на банката беше безплатно, но от 9 април ще струва 0,30 лева.  За SMS известяване таксата ще се вдигне от 60 ст. на 2 лева.

Първа инвестиционна банка въведе от 5 април промени за плащането на сметки за ток, вода и парно чрез услугата „Електронни битови сметки“ на „Ипей“.  За регистрация на тази услуга в офис се дължи такса от 15 лева, а  промяна на регистрацията вече струва 10 лева. Месечната такса за обслужване е 2.50 лв.

В последите седмици имаше доста корекции и при други банки. „Д банк“ например вдигна от 5 на 6 лева тегленето на пари в брой в офис, а без заявка таксата е дори 10 лв. (при 7 лв. преди).

Българо-американска кредитна банка качи в последния ден на февруари таксите за откриване на разплащателна сметка и за месечна поддръжка на  4,50 лева.

Ако искате да избегнете неприятни изненади, преглеждайте периодично сайта на обслужващата ви банка, за да сте в крак с новините. Банките са длъжни за предупреждават за предстоящи промени в тарифите, като публикуват съобщения в страниците си в интернет.

Източник: „Сега“

Фалираха такситата на Трактора

Posted on: декември 17th, 2023 by МИГ No Comments

След нова година столичната таксиметрова компания „Такси-С-Експрес“, по-известна като таксита 9-12-80 на Алексей Петров, който бе застрелян на 16 август т.г., спира да съществува. До момента не е съобщено официално, че първото частно такси дружество в столицата, правоприемник на държавните таксита 12-80, които оперират в София от далечната 1968 г., спира да съществува.

Таксиметрови шофьори от фирмата обаче разказват, че в последните дни на месец ноември са били уведомени от управата на „Такси-С- Експрес“, че след Нова година фирмата се закрива и че таксиджиите, които ползват логото 9-12-80 и плащат по 240 лева месечно на дружеството, са длъжни да свалят лепенките от автомобилите си и да си търсят нов оператор, към когото да продължат да работят. Засега остава неясна съдбата на шофьорите, които изплащат лизингови автомобили, собственост на „Такси-С-Експрес“ и процедурата, по която ще минат, за да прекратят финансовите си отношения с таксиметровата компания.„На 30 ноември ми казаха, че от Нова година фирмата спира да съществува.

Щели да я закриват заради неразбирателство между акционерите. Колеги разправят, че данъчните и общинските власти са погнали 9-12-80, други обясняват, че в бъдеще щяло да се прави нова такси компания, която минавала под шапката на Златко Баретата тъй като в „Такси-С-Експрес“ имали проблеми с техническото обезпечаване и със събирането на таксите и лизинговите вноски от много шофьори“, споделя таксиметров шофьор, брандиран с логото на 9-12-80.

Думите му бяха потвърдени от още няколко негови колеги в неформални разговори. Всички таксиджии твърдят едно и също – от фирмата ги уведомили, че 9-12-80 прекратява съществуването си след Нова година, без да им бъде посочена конкретна причина за закриването на първата таксиметрова компания в София. Към настоящия момент под шапката на „Такси-С-Експрес“ оперират около 700 автомобила в столицата. В гилдията обаче признават, че голяма част от шофьорите работят изцяло в сивата икономика и че през последните години марката 9-12-80 е изгубила безвъзвратно водещата си позиция в таксиметровия бранш. Към днешна дата най-оборотните дружества за таксиметрови услуги в София, действащи и като лизингови фирми, са „Йелоу такси“ (91 719), „ОК Супертранс“ (973-21-21), 9-12-63 и „Такси ми“.

Със стикерите 9-12-80 са означени автомобилите на няколко превозвача, най-големият от които: е „Такси-С-Експрес“, а останалите фирми са на хора, смятани за подставени лица на Алексей Петров с цел източване на дружеството майка и невнасяне на дължимите данъци и такси. „Такси-С-Експрес“ е собственост на дружествата АС БГ и „Балкан кейтъринг“, в които акционери са вдовицата на Трактора – Ива Павлова, застрахователното дружество „Лев Инс“ и израелецът Абрахам бен Нун, който също има дялове в „Лев Инс“.

В София върви усилен слух, че такси компанията умишлено ще бъде закрита и че проблемите в 9-12-80 идват от стартирала война между израелските съдружници на застреляния мафиот и вдовицата Ива Павлова и започнало задкулисно преразпределение на активите му. Макар и отдавна загубила лидерската си позиция в бранша, такси компанията 9-12-80 повече от две десетилетия беше важен стълб в бизнесимперията на бившия съветник в ДАНС и силов застраховател Алексей Петров, който беше ликвидиран през лятото от наемен килър по време на разходка в планината.

Паметливи криминалисти си спомнят, че Трактора слага ръка чрез рекет върху компанията в края на 1999 г. в момент, в който 9-12-80 е монополист в столицата в сферата на таксиметровите услуги. За силовото завземане на таксиметровото дружество от страна на бившата барета Алексей Петров свидетелства в съда през. 2010 г. в рамките на делото за рекет „Октопод“ бизнес дамата Теменужка Кайлитска. Тя разказа как прехвърлила след брутален натиск от Трактора 51% от собствеността си в „Такси-С-Експрес” на Марчело Джотолов.

Според Теменужка всички фирми под шапката на „Такси-С-Експрес” били принудени да се застраховат в „Лев Инс“, дружество с израелски капитали, но пак контролирано лично от Трактора. Други свидетели на прокуратурата със скрита самоличност пък свидетелстваха, че таксиметровите автомобили били използвани за превоз на проститутки, трудещи се в над 50 публични домове в София, за които отговарял Димитър Митров, по-известен като Митко Полицая, отговорник на бизнеса с платената любов в кримиструктурата на Алексей Петров. Над 400 компаньонки в бардаците под контрола на Трактора били принуждавани да използват само такситата 9-12-80, когато отивали на адреси на клиенти, като плащали двойни тарифи за превоза си.

Според изказване на Алексей Петров пред съда през 2010 г. по делото „Октопод“ една от големите му заслуги към държавата в качеството му на агент под прикритие е било участието му в събитията от 16 март 2001 г., когато хиляди таксиджии блокираха Народното събрание, Орлов мост и ключови кръстовища в центъра на София, вбесени от новината за открития в езерото на Южния парк труп на 3-годишния Пепи Терзийски, чийто баща Стоян към този момент е шофьор в 9-12-80.

Дни по-късно стана известно, че детето е било убито от собствената си майка Даниела Терзийска. “Тогава попречих на таксиметровите шофьори да нахлуят в парламента и да свалят правителството на Иван Костов“, обяви Алексей Петров пред магистратите през 2010 г. Коренно различна обаче е версията за ролята на Трактора в драматичните събития от пролетта на 2001 г. на пенсионирани служители на МВР. Според думите им още тогава в службите имало данни, че Алексей Петров стои зад бунта на таксиджиите и темата даже била коментирана на извънредна среща, свикана от Иван Костов и с участието на тогавашния МВР шеф Емануил Йорданов, главния секретар на МВР Славчо Босилков и заместник-министъра на вътрешните работи Здравко Зафиров.

„Имаше съмнения, че Алексей Петров, в съучастие с тогавашния шеф на баретите Филко Славов, е създал проблема на правителството с таксиджиите, пускайки умишлено фалшивия слух в гилдията, че служители на НСО стоят зад убийството на малкия Пепи. В онзи момент Иван Костов вече имаше огромни търкания с главния прокурор Никола Филчев, който беше покровителят на Алексей Петров“, спомня си бивш високопоставен полицай.

Източник: Уикенд

Банките тихомълком отново вдигнаха таксите. БНБ спи

Posted on: декември 16th, 2023 by МИГ No Comments

Коледна изненада ни поднасят банките. Редица такси скочиха преди празниците. Поскъпват както услуги като внасяне е теглене на пари в брой, така и услуги по поддръжка на разплащателните сметки, пише финансовият портал pariteni.bg.

„УниКредит Булбанк“ повишава таксата за внасяне на пари в брой по платежни сметки за основни операции, като банката взима минимум 2,45 лева, а не 0,85 лева както е сега. За теглене на пари каса в банката таксата за сума до 1000 лева става 6,45 лева такса, при 3,50 лева преди това.

Повече взима банката и за теглене на нейни клиенти от банкомат на банката – 0,12% от сумата или минимум 0,28 лева. Сега таксата е само 25 стотинки, независимо от сумата. Ако пък правите това от банкомат на друга банка, таксата става 0,17% от сумата, но не по-малко от 1,35 лева.

За поддръжка на сметката с издадена дебитна карта, клиентите вече ще плащат по 3 лева на месец, ако в нея постъпват регулярно суми, и 5 лева, ако не се ползва често. Сега таксите са съответно 2,55 лева и 3 лева. Двойна става и таксата за блокиране на сметка – 4 лева, а за получаване на адрес на извлечение на хартия ще ни струва 6 лева, при 2 лева в момента.

И „Общинска банка“ е обявила нови такси от средата на този месец, като за внасяне и теглене на пари от своята сметка, ще ви струва 2 лева, ако сумата е до 3000 лева, при 1,50 лева преди това. Увеличава се и комисионата за теглене и внасяне на каса без използване на карта, като над 2000 лева с предварителна заявка тя става 0,60% върху цялата сума, а без заявка – 0,70% върху нея.

Повече взима банката и за услуги с платежни сметки за основни операции. Ако внасяте пари по такава сметка таксата вече ще има такса в размер на 1,10 лв. за суми до 3000 лева и 0,15% от сумата за по-големи преводи. За теглене до 2000 лева таксата става 0,30% върху сумата, но не по-малко от 3 лева, а за по-големи – 0,40% върху сумата. Сега таксата за суми до 2000 лева е 0,09% и минимум 0,90 лв., а за по-големи – 0,30% за частта над 2000 лева, но минимум 6,90 лв. и максимум 290 лева.

Повече пари от тази седмица вече плащат и бизнес клиентите на Централна кооперативна банка. Таксата за преводите през БИСЕРА вече е 7 лева при 6,85 лева пради това, а за преводи през РИНГС, направени в офис на банката, 40 лева при 23 лева. Ако преводът е направен по електронен път, таксата е 12 лева вместо 10 лева.

Поскъпва и обслужването на запорирани сметки, като еднократната такса за обработка на запорно съобщение е 35 лева при 31,29 лева преди, а месечната за поддържане на такава сметка –от 35,20 лева на 36 лева.

Гигантски ръст на наш гръб: Банките спечелиха 3 милиарда за 10 месеца!

Posted on: декември 2nd, 2023 by МИГ No Comments

Към края на октомври печалбата на банковата система стигна рекордните 3 млрд. лв. Ръстът е с внушителните 75% спрямо октомври 2022 г., което също е рекордно нарастване.

От данните на БНБ става видно, че основна заслуга за завидната печалба на банките има силното нарастване на приходите от лихви – за десетте месеца на годината нетният приход от лихви в банковата система е 4 млрд. лв. В сравнение с миналата година сумата е скочила с 1.4 млрд. лв.

Не само кредитният бум обаче е причина за добрия финансов резултат на банковата система. В България търговските банки все още държат на нулеви нива на лихвите по спестяванията на гражданите и фирмите. Това е валидно за четирите най-големи банки в страната и ако статистиката на БНБ все пак отчита леко отлепяне от нулата на средната лихва по депозитите, това се дължи на няколко от малките финансови институции, които по този начин опитват да привлекат нови клиенти.

В същото време растат и приходите от такси и комисиони, които в последните години банките една през друга постоянно повишават. Нетният приход от такси и комисиони за десетте месеца на годината е 1.235 млрд. лв., което е с около 100 млн. повече от миналата година.

Брутните кредити и аванси в края на октомври достигат 108.8 млрд. лв. и на месечна база отбелязват растеж със 752 млн. лв. (0.7%), отчита БНБ. Увеличават се кредитите за домакинства с 525 млн. лв. и на фирмите – с 245 млн. лв.

Общите депозити в банковата система в края на октомври са 140.1 млрд. лв., като през месеца е отчeтен спад в размер на 1.2 млрд. лв. (0.9%) Този спад се дължи на спад на депозитите на кредитни институции, на други финансови предприятия и на държавния сектор. Увеличават се депозитите на домакинства с 571 млн. лв. и на фирмите с 22 млн. лв., 0.05%.

От данните на БНБ е видно, че намаляват разходите за провизиране на евентуални лоши кредити – в края на октомври 2023 г. те възлизат на 302 млн. лв. при 367 млн. лв. в края на октомври 2022 г.

Междувременно Българската народна банка БНБ обяви, че от 1 декември 2023 г., основен лихвен процент (проста годишна лихва) в размер на 3.80 на сто. Това е само с 0.01% повече в сравнение с предния месец.

Участва ли Васил Терзиев като съдружник в таксиметрова компания в София?

Posted on: ноември 29th, 2023 by МИГ No Comments

Как се издават и ще се издават разрешителните за таксиметров превоз в столицата… Темата се оказва повече от интересна, защото новият кмет на София Васил Терзиев има съдружие в таксиметрова компания в София. Има ли конфликт на интереси тогава… Пред ФАКТИ по темата говори Красимир Цветков, председател на Националния синдикат на таксиметровите шофьори.

– Господин Цветков, скоро имате публикация в социалните мрежи – като представител на Националния синдикат на таксиметровите шофьори, в която коментирате какво се случва в таксиметровия бранш, а намесвате и името на новия кмет на София Васил Терзиев. Ще обясните ли повече?
– От доста време синдикатът на таксиметровия бранш се опитва да занимава институциите с проблема. Конкретно става дума за начина, по който се издават общинските разрешения за таксиметров превоз. Това става чрез „кухи фирми“ като данъчно задължени лица. Практически така се ощетява осигурителната система със значителни суми като осигуровки. Говорим за суми от порядъка на 2,7 милиона лева месечно само в София. Сами си представете какъв е мащабът, ако разгънем „схемата“ за територията на България. Важното за нас тук е, че новият кмет на София се оказва част от тази схема и ние виждаме потенциален конфликт на интереси. Въпросът е сегашното ръководство на Столична община дали ще продължи да толерира този сив сектор.

– За какво става въпрос?
– Васил Терзиев, чрез фирмата си „Илевън кепитъл“, е акционер в една от големите таксиметрови компании в столицата. (Компанията е акционер в „Такси Ми“, б.р.)

– От колко години тази компания е на пазара?
– Компанията стартира първоначално като приложение. Говорим за преди около 10 години, а на пазара като физически таксиметров превозвач съществува от 5-6 години. Оказва се, че фирмата на Терзиев участва – според информация в Търговския регистър, с малко над 17% в таксиметровата компания. Това означава ли, че кметът участват с едни 17% в „сивия сектор“. При въпросната фирма се развива схема с регистрация на „кухи фирми“, взимат се разрешения от общината и така се създават условия за укриване на осигуровки.

– Това са тежки обвинения, но можете ли да ги докажете?
– Това са тежки обвиненията, така е. Осигуровката на един таксиметров водач е 244 лв. на месец. В момента във фирмата има около 700 автомобила, а шофьорите са няколко. Това може да се види в регистъра на издадените разрешения за таксиметров превоз в София. За нас е интересно как се издават от общината тези разрешителни? Фирмата подава заявления на база документи, които не отговарят на действителното положение, а чрез това после реализира търговската дейност… Така ли ще работим? Къде е прокуратурата. Защо не са влезли в офисите на фирмата, в общината и защо не са ги тръшнали тези земята. Нали така правят!

– Какви сигнали сте подали?
– Всевъзможни. В общината, в прокуратурата, в Министерството на транспорта, НАП и последно писахме до Министерството на финансите. Въпросът още не е решен, а нещата се прехвърлят от институция на институция. Явно някой има интерес от осигуряване на този данъчен чадър върху „сивия бизнес“. И още нещо да знаят институциите. Този вид дейност покрива скритата безработица в държавата. Компетентните органи да се намесят и да дадат отговори. Занимава ли се тази таксиметрова компания с регистрацията на „кухи фирми“… Дали схемата със скритата безработица не работи по поръчка и когато става въпрос за купуването и продаването на гласове по изборите… Доста странно е защо водещи институции у нас бездействат…

Гавра! Банковите сметки за заплатите без такси се оказаха подигравка

Posted on: август 23rd, 2023 by МИГ 1 Comment

Обещаните банкови сметки, по които да се получават и теглят заплатите без такси, се оказаха подигравка. Банките ще премахнат таксите само по платежната сметка за основни операции – услуга, която почти нито един работещ не ползва.

След 1 септември 2023 г. банките ще предоставят безплатни услуги по платежна сметка за основни операции, съобщиха днес от Министерството на финансите.

Темата е много актуална, след като чрез закона за държавния бюджет за 2023 г. фирмите с над 100 души персонал бяха задължени да изплащат заплатите единствено по банков път. Мярката е с цел изсветляване на доходите от труд, а депутатите и правителството поеха ангажимента да договорят с банките в страната по-ниски такси за обслужване на банковите карти и сметки, по които служителите получават заплатите си. Министърът на финансите Асен Василев дори обясни, че има договореност с Асоциацията на търговските банки да бъдат премахнати таксите за хора с най-ниски доходи, чиито работодатели ще бъдат длъжни да превеждат парите им по банков път.

Оказва се обаче, че това облекчение ще бъде само за т.нар. платежна сметка за основни операции. Такива сметки може да откриват само граждани, които нямат до момента никакви други сметки в банки, т.е. това е единствената банкова услуга, която ползват. Така от безплатни тегления на пари от заплата отпадат и всички, теглили кредити.

„Във връзка с многократни запитвания Министерството на финансите прави следните уточнения, свързани с възможността гражданите да получават своите трудови възнаграждения по т. нар. „платежна сметка за основни операции“, посочиха днес от финансовото министерство. От 1 септември 2023 г. физическите лица ще могат да си откриват платежна сметка за основни операции, като тази сметка ще се обслужва безплатно, когато по нея постъпват и се съхраняват средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения за социално осигуряване и социално подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти, се казва в съобщението.

Проблемът е, че платежната сметка за основни операции е изключително ограничена услуга. От 2017 г. насам евродиректива задължи банките в ЕС да създадат условия гражданите лесно и на поносима цена да може да си откриват сметка, да имат дебитна карта и да правят плащания. Целта е да се помогне на бедни хора, на младежи, студенти, мигранти и пенсионери – които най-често са извън банковата система – да ползват някои от най-популярните финансови услуги. БНБ може да ограничи таксите единствено по тези сметки. За целта всяка година централната банка публикува осреднена тарифа по стандартните разплащателни сметки като таксите по превеждане и теглене на пари, по превод на суми и месечно обслужване на платежната сметка за основни плащания не трябва да надвишават тези по осреднената тарифа.

Практиката показва, че банките не желаят да предлагат такива платежни сметки и не популяризират тяхното съществуване. Често банковите служителите дори не знаят за „евтините“ сметки или подвеждат клиентите, като им обясняват, че те са само за социално слаби, на които да се получават помощи.

„Условие за използването на платежна сметка за основни операции е лицето да няма открита друга платежна сметка в банка, чрез която да може да използва посочените платежни услуги“, предупреждава и Министерство на финансите. Всеки гражданин ще има право само на една платежна сметка за основни операции. Чрез сметката за основни операции могат да се извършват услуги като внасяне на средства по сметката, теглене на пари в брой от гише или банкомат, както и други платежни операции на територията на страната в левове. Гражданите ще могат да теглят посочените средства от сметката за основни операции безплатно само на банкомати на обслужващата банка.

Задължението по банков път да се изплащат възнагражденията по трудов договор не засяга наетите за краткотрайна сезонна селскостопанска работа.

Преди да влезе в сила безплатната платежна сметка за основни операции, трябва да се приемат промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, които в момента са обявени са обществено обсъждане, посочват от финансовото министерство.

Източник: segabg.com

Този таксиметров шофьор върна на клиент забравени 5 000 евро

Posted on: август 3rd, 2023 by МИГ No Comments

Телефони и ключове. Това са забравените вещи, които Иван Настев най-често намира в таксито си. Този следобед обаче при обичайната си смяна се натъква на значителна сума пари от 5 хил. евро на задната седалка.

„Хората бяха английскоговорящи и искаха да ги закарам в центъра. Семейство от типа мама, татко и аз, в случая дъщеря“, казва Иван пред екипа на bTV Бизнес Новините.

Иван оставя клиентите си в центъра и след малко получава обаждане от диспечeр на компанията, който му съобщава, че пътникът е загубил портфейла си и е възможно той да е останал в колата му.

„Спрях, обиколих колата. Портмонето на клиента му е изпаднало между колата и прага. Той не е усетил, тъй като плати с кредитна карта и слизайки даже не се е чуло, не се е усетило.“

От компанията казват на шофьора да се върне в хотела, от който е взел семейството, защото те са там. Там обаче го очаква нова изненада. Момиче, което се представя за дъщеря на собственика на парите.

„Да ми кажеш викам имената на баща си. Викам аз не те познавам, ти може да си всеки. И тя каза първото и сега викам да ми кажеш второто, защото аз и второто искам да знам. Давам ти ги, ето това е за баща ти“, казва таксиметровия щофьор на момичето.

Момичето преброява парите, свързва се с баща си и потвърждава, че сумата е същата. А Иван си тръгва доволен и казва, че не би задържал пари, които не са негови.

„Не мога да кажа, че всички са коректни. Хората са различни, но правилното за мен е това, което направих, дори не се замислих. Какво да се замисляш, това не са твои пари, това не е твоя вещ, ти си имаш работа. Като не ти харесва тая работа ще я смениш, ще се развиваш, ще правиш каквото трябва“, добавя той.

Банките пак въвеждат нови, по-високи такси – ето какво се случва

Posted on: юли 5th, 2023 by МИГ 1 Comment

По-високи такси за работа с пари в брой въвеждат редица банки в страната. Вдигат такси за теглене от банкомати в чужбина, за теглене на пари от офис, както и за обработка на редица документи и издаване на удостоверения. Всичко това става на фона на рекордните печалби, които реализират кредитните институции.

Банка ДСК вдига таксите за теглене на пари от банкомати в страни извън Европейското икономическо пространство (ЕИП), където влизат държавите от ЕС, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Това означава, че по-високи такси ще плащаме при теглене на пари от банкомати в страни като Турция, Сърбия и САЩ. От 10 юли таксата за граждани и фирми за теглене от банкомат в страни извън ЕИП става 5 лв. плюс 1,5% от сумата, като допълнително има и такса за превалутиране в съответната валута. Ако сметката е в евро, таксата става 2,56 евро плюс 1,5% от сумата. Това означава, че за да изтеглите сума, равна на 100 евро, ще трябва да платите такса от малко над 4 евро плюс таксата за превалутиране. В момента таксата за същата услуга е по-малка от 1 евро, тоест увеличението е над четири пъти. Освен това от 28 август Банка ДСК прекратява услугата за теглене на пари в наличност на ПОС в офис на банката с дебитни и кредитни карти на граждани и бизнес клиенти. Остава възможността за теглене на пари в брой от офис, но таксите за тази услуга са по-високи, пише „Труд“.

Пощенска банка и ЦКБ също вдигат редица свои такси. От 28 август Пощенска банка вдига таксите за граждани за теглене на пари в брой от офис от разплащателна или спестовна сметка. В момента таксата за суми до 2000 лв. е 0,60% от сумата, но не по-малко от 6 лв., а ще стане 0,70%, но не по-малко от 7 лв. За по-големи суми таксата за теглене с предварителна заявка нараства от 0,60% на 0,70%, а за теглене без заявка – от 0,70% на 0,80% от цялата сума, като минималният размер остава 15 лв. Вдигат и таксите за теглене на суми от депозит. Ако искате да изтеглите пари не на падежа на депозит и не сте направили предварителна заявка, таксата ще бъде 0,85%, но не по-малко от 16 лв., а със заявка таксата става 0,75%, но не по-малко от 8 лв. В момента таксата за теглене не на падежа без заявка е 0,75%, но не по-малко от 16 лв., а със заявка е 0,65%, но не по-малко от 7 лв.

Пощенска банка вдига таксите и за някои преводи. Например таксата за вътрешнобанкови преводи между сметки на един клиент нараства от 4 лв. на 5 лв., а между сметки на различни клиенти – от 6 лв. на 7 лв. Банката въвежда и нова такса за използване на дебитни карти за онлайн хазарт. Таксата както за залагания, така и за получаване на печалбите по дебитна карта ще бъде 0,1% от сумата, но не по-малко от 20 ст. Таксата за преиздаване на ПИН пък нараства от 3 лв. на 5 лв. Таксите за заявление и за годишно обслужване на кредитни карти Mastercard World нарастват от 80 лв. на 100 лв., а на Mastercard Standard и Visa Classic от 45 лв. на 49 лв. Пощенска банка въвежда и нова такса изготвяне на специфична информация от клиент. За документ на български таксата ще бъде 48,90 лв., а ако е на английски – 97,79 лв.

ЦКБ също вдига таксата за теглене на пари в брой от офис на банката. За суми между 100,1 лв. и 2000 лв. в момента таксата е фиксирана на 4 лв., а от 14 август става 6 лв. Таксата за вътрешнобанкови преводи на граждани нараства от 3,50 лв. на 4 лв. Освен това банката въвежда и комисионна за покупка или продажба на чуждестранна валута в брой. Освен чрез разликата между курсовете „купува” и „продава” от 17 юли банката ще печели и като взима комисионна в размер на 0,1% от сумата.

Печалбата на банките в страната за периода от януари до май е 1,3 млрд. лв., показват данни на БНБ. Това е ръст с 564 млн. лв., или с 73% спрямо същия период на миналата година. Ако печалбата на банките продължава да нараства със същия темп, до края на годината ще надхвърли 3 млрд. лв. Банките имат рекорден ръст на печалбата за втора поредна година. През 2022 г. печалбата им нарасна с 54,6% до 2,1 млрд. лв.

Само за първите три месеца на 2023 г. нетният доход на банките от такси и комисиони се увеличава със 7,1% на годишна база до 355 млн. лв. За тримесечието приходите на банките от такси нарастват с 12% до 448,7 млн. лв. А разходите на банките за такси са 93,4 млн. лв. Нетният доход от такси и комисиони формира 21,4% от нетния общ оперативен доход на банките.

Въпреки нарасналото използване на дебитни и кредитни карти, броят на банкоматите намалява.

Банките закриват банкомати. За последните пет години броят на банкоматите е намалял със 754, показват данни на БНБ. Към края на 2017 г. банкоматите са били 5731 броя, а към края на миналата година намаляват до 4977 броя. Само в рамките на миналата година банкоматите са намалели с 273 броя.

Причините за това са няколко. От една страна през последните години тече процес на сливане на банки. Това води до намаляване на офисите на банките, а съответно и на банкоматите. Ако преди обединението две банки са имали офиси близо един до друг, след сливането единят става излишен. Вероятно част от намалението на банкоматите се дължи и на това, че не са рентабилни. Зареждането на банкомати в малки населени места е скъпо удоволствие.

В същото време българите все повече използват дебитни и кредитни карти. През 2017 г. дебитните карти са били 6,39 млн. броя, а кредитните – 1,148 млн. В края на миналата година дебитните карти са 6,491 млн., а кредитните са 1,327 млн. броя. Все повече магазини имат ПОС устройствата, на които клиентите могат да плащат с карти. ПОС устройствата вече са над 124 хил. ПОС устройството служи за извършване на безналични плащания на стоки и услуги при търговци, както и за получаване на пари в брой, ако устройството е в банка. През миналата година в страната са наредени 325,55 млн. плащания с дебитни карти, за сумата от 20,71 млрд. лв. С кредитни карти са направени близо 50 млн. плащания за 4,1 млрд. лв.

Тегленето на пари от банкомат става още по-скъпо

Posted on: март 5th, 2023 by МИГ No Comments

Банките непрекъснато качват таксите си и тегленето от банкомат е сред често актуализираните услуги. В края на миналата и началото на тази година редица банки направиха поредни корекции в тарифите си, като преобладаваха промени в таксите за поддръжка на сметка, за преводи, за операции на каса и за теглене на кеш от АТМ.

Порталът „Моите пари“ направи своеобразно класиране, за да покаже кои банки таксуват клиентите си най-евтино при използване на банкомат.  Разгледани са двата варианта – когато човек изпозлва дебитна карта и устройство на една и съща банка и когато банкоматът е на друга банка. Във втората опция таксите по правило са по-високи.

Данните са актуални към 28 февруари и се отнасят за стандартни банкови карти за физически лица.

ПозицияБанкаТеглене на суми от
банкомат на банката-издател
1Ти Би АйБез такса за първите 20
трансакции на година. Всяка
следваща се таксува с 0,99 лв.
2Общинска банка0.30 лв.
БАКБ0.30 лв.
ЦКБ0.30 лв.
ОББ0.30 лв.
Инвестбанк0.30 лв.
Търговска банка0.30 лв.
KBC Bank0.30 лв.
3Интернешънъл 0.40 лв.
4Алианц0.1%, мин. 0.30 лв.
ПИБ0.1%, мин. 0.30 лв.
Тексим Банк0.1%, мин. 0.30 лв.
5ДСК0.15%, мин. 0.30 лв.
Пощенска0.15%, мин. 0.30 лв.
6Уникредит0.16%, мин. 0.30 лв.

Както се вижда от таблицата, единствената банка, която все още прилага „нулева ставка“ за теглене от банкомат, е Ти Би Ай. Таксата обаче е нула само за 20 трансакции годишно, а после за всяко следващо теглене удръжката е 99 стотинки.

Над половината банки удържат по 30 стотинки при използване на АТМ  – независимо от сумата.

Но при другите има нововъведения, които на практика оскъпяват услугата. Първо Банка ДСК промени таксата, като се отказа от фиксираната сума и вместо това удържа процент от изтеглените пари, като таксата не може да е по-ниска от 30 стотинки. В  началото на годината Уникредит Булбанк направи същата „реформа“, а след това Пощенска и ПИБ  въведоха процентно таксуване. Дали други банки ще последват тази „мода“, предстои да узнаем, коментират от „Моите пари“.

Таксите за теглене на суми в брой от чужд банкомат са още по-високи. Те започват от 1.20  лв. Само Ти Би Ай не взима такса за 20 трансакции в рамките на годината, а за следващите си удържа по 99 стотинки. Най-скъпо излиза при Уникредит Булбанк, ПИБ и ДСК, които си удържат по 0.20% от изтеглената сума, но не по-малко от 1.50 лева.

ПозицияБанкаТеглене на суми в брой
от чужд банкомат
1Ти Би АйБез такса за първите 20
транзакции на година. Всяка
следваща се таксува с 0,99 лв.
2БАКБ1.20 лв.
3KBC Bank1.30 лв.
ОББ  1.30 лв.
4 Интернешънъл асет 1.40 лв.
5Алианц0.1%, мин. 1.30 лв.
6Пощенска0.2%, мин. 1.40 лв.
7ЦКБ1.50 лв.
Инвестбанк1.50 лв.
 Общинска Банка1.50 лв.
8 Търговска банка0.20%, мин. 1.20 лв.
9Тексим Банк 0.15%, мин. 1.35 лв.
10Уникредит0.20%, мин. 1.50 лв.
ПИБ0.20%, мин. 1.50 лв.
ДСК0.20%, мин. 1.50 лв.

Източник: Сега

Безпрецедентна наглост! Въпреки рекордните печалби банките пак вдигат таксите

Posted on: февруари 14th, 2023 by МИГ 1 Comment

Въпреки рекордната печалба от 2.1 млрд. лв. за изминалата година и активното кредитиране, банковата система у нас продължава да вдига таксите на услугите, които предлага за граждани и фирми.

Нова вълна от корекции в тарифите за физически лица предприемат от февруари, март и април няколко банки в страната, пише сайтът „Сега“.

От 20 февруари Банка ДСК вдига цената на част от най-ползваните от гражданите банкови услуги. Вдига се таксата за откриване на сметка на гише – това вече ще струва 6 лева, а не 4 лв.. Месечната такса за поддържка на сметка с дебитна карта към нея се вдига до 2,74 лева при 2,60 лв. сега, а без дебитна карта услугата поскъпва с 50 ст до 4,89 лева. Обслужването на безсрочен депозит става 3,91 лева на месец от 3,50 лева сега. Вдига се и таксата за поддръжка на студентска карта от 2,60 лв. на 2,74 лева.

Поскъпва още тегленето на пари от каса – банката ще прибира не 0.6% от изтеглената сума, а 0.7%, но не по-малко от 7 лева. Ако сметката е в евро, таксата става 0,8% от теглената сума, но не по-малко от 5 евро.  Повече пари ще ни взимат и за внасяне на пари – сега таксата е 0,2% от сумата, която внасяме в левове, но се вдига на  0,25%. От 0,3% на 0.35% се покачва и таксата за внасяне на суми в евро.

Доскоро безплатни услуги вече ще бъдат таксувани от Банка ДСК – например 10 лева ще струва закриване на разплащателна или спестовна сметка до 6 месеца от датата на откриване.

От 6 март Пощенска банка въвежда такса за внасяне на пари през банкомат. Досега тази услуга беше безплатна, но вече ще се таксува с 0.30 лв, но пак остава доста по-ниска от таксата за внасяне на пари в брой на гише.

Нови такси чакат и клиентите на Централна кооперативна банка от 27 март. Откриването на разплащателна сметка с дебитна карта вече ще струва 5 лева, а не 4 лв. За теглене на пари в брой от разплащателни и спестовни сметки ЦКБ ще прибира 0.6% от суми над 2000 лева, а не 0,5% както сега. Вдига се и таксата за вътрешнобанкови и междубанкови преводи по сметки – от  3 на 3,50 лева.

От април промени ще има и за клиентите на Първа инвестиционна банка. Теглене от пари от банкомат на ПИБ за клиенти на банката вече ще бъде таксувано с 0,15% от сумата, но не по-малко от 30 стотинки. Досега таксата беше 0,1% от сумата. Променя се и таксата за трансакции, свързани със залагания, като става 1,5% от сумата. ПИБ вече ще начислява и такса при внасяне на пари от банкомат – услуга, която в момента е безплатна. От банкомат на ПИБ с дебитна карта на банката таксата вече ще е 30 стотинки. Без такса остава внасянето на пари с кредитна карта.

От началото на февруари и Българо-американска кредитна банка оскъпи някои от своите услуги. Теглене на пари с дебитна карта от банкомат на банката вече струва 30 стотинки, а не 25 ст.. От чужд банкомат таксата вече е 1,20 лв. при 0,99 лв. преди това. Повишена е таксата при теглене на суми в лева или евро от гише.

ОББ обявиха тези дни, че предстои промяна на тарифата за клиентите на КВС Груп  (бивша Райфайзенбанк), във връзка с предстоящото обединение на двете банка. На сайта на ОББ обаче не са публикувани какви точно са промените, а единствено линк към тарифата на ОББ. Вероятно клиентите на КВС Груп изцяло ще преминат към тарифата на ОББ.

Тегленето на пари от банкомат поскъпна 7-8 пъти

Posted on: март 6th, 2022 by МИГ 1 Comment

Ако тегленето на кеш от банкомат на друга банка (не тази, която е издател на картата ви),  доскоро е било на твърдата „цена” от 1.30 лв., то вече ви струва 0.20% от сумата. Това означава, че при теглене на 500 лв. вече ще плащате доста по-различна такса – 10 лева, което е близо 8 пъти по-скъпо, показват сметки на „БАНКЕРЪ”. За нищожни суми, при които новата процентна такса може да се окаже, че е е по-ниска от предишната твърда такса в лева, от банката правят уточнението, че тя не може да падне под 1.30 лева.

Примерът е от промените в таксите, отразени на сайта на Пощенска банка, които са в сила от 9 февруари за картите Maestro и VISA, издадени от кредитната институция, когато се ползва чужд банкомат. Ако искате да спестите някой лев, то трябва да потърсите банкомат на Пощенска, където ще ви излезе малко по-евтино – 0.15 процента от сумата. Преди сте плащали едва 30 стотинки, независимо от изтеглените пари.

От началото на този година още две банки „превъртяха” твърдите си такси в лева, които не зависеха от размера на теглената сума, в процентни такси в пряка връзка със желания от клиента кеш. Това са Fibank и УниКредит Булбанк. Процентът върху теглената сума варира за всяка от банките между 0.1 и 0.16, като минимумът е 0.30 лева.

От 5 януари най-голямата банка у нас – УниКредит Булбанк, повиши голяма част от таксите и комисионите си. Поскъпна и ползването на дебитните карти на банката. Тегленето на пари от банкомат на Уникредит Булбанк стана 0.16% от изтеглената сума, но не по-малко от предишните 0.30 лева. Теглене на пари от банкомат на друга банка стана 0.20%, но не по-малко от 1.50 лева. Увеличи се и месечната цена на пакетите, които включват няколко тегления от банкомат, няколко комунални плащания и SMS-уведомяване. По-скъпо вече е и преиздаването на ПИН за дебитни карти – от 3 на 5 лв., както и трансакции в системите ePay.bg – от 0.20 на 0.50 лева.

Дори справката за наличността по дебитната карта, Уникредит Булбанк таксува по-скъпо – от 0.50 лв. на 1 лев.

От февруари поскъпна ползването на дебитна карта на ПИБ. При всяко теглене на по-големи суми от банкомат на ПИБ вече ще се начисляват 0.1%, но не по-малко от сегашните 0.30 лева. При теглене от АТМ на друга банка таксата ще е 0.2%, но не по-малко от сегашните 1.50  лева. А за справка за наличност по картата се начисляват 0.50 лева.

При Банка ДСК тарифите за теглене са по-високи от миналата година. Сега тя стана новатор в още едно направление.

От 1 януари 2022 г. при внасянето на пари в брой чрез банкомат на Банка ДСК вече се начисляват 0.20 лв. за клиенти физически лица и 0.10% за бизнес клиенти. Повече от година ДСК начислява такса при внасяне на суми в брой на гише по личната картова сметка на клиентите. Затова много клиенти започнаха да използват банкоматите, за да зареждат картите си, тъй като тази услуга беше безплатна. Но от Нова година „грешката“ е поправена.

Появиха се и подозрения за споразумение между големите банки.

Според Десислава Николова от сайта „Моите пари“ няма уговорка между банките да вдигат таксите. „Ако се бяха споразумели, нямаше да има такъв дълъг времеви интервал – от септември до февруари – да въведат такса като процент от теглената сума. Предполагам, че и другите банки ще последват техния пример”, коментира тя.

Изтъркана истина е, че през последните години таксите, които банките събират от клиентите си, се превърнаха във все по-значим приходоизточник за тях на фона на падащите лихви по кредитите. Така въпреки корона кризата, когато много хора и фирми загубиха и губят работата си и бизнеса си, банките бележат впечатляващ ръст на печалбите си. През 2021 г. печалбата на банковата система се е увеличила със 73.81% спрямо предишната, достигайки 1.416 млрд. лева.

Как става това ли?

Ето как, примерът е от сайта на една от големите банки: „Настоящото има характер на предварително уведомление за клиенти физически лица в съответствие с изискванията на чл. 62, ал. 1 от ЗПУПС. В случай, че не приемате извършваните промени, имате право да се откажете писмено от сключения договор преди датата на влизане в сила на промените без да дължите обезщетение или неустойка за това. Банката счита, че клиентът е приел промените, ако не я е уведомил за обратното преди 01.01.2022 г.

Значи, ако имате „близки отношения“ с банка, имайте й доверие, но веднъж седмично проверявайте сайта й за изненади.

Банката няма да ви отправи лично послание. Иначе – при увеличаване на таксите и изразено от вас недоволство, ще излезе, че  вие сте си виновни.

АТМ намаляват заради обезлюдяването

Броят на банкоматите в България намалява. Статистиката на БНБ сочи спад между 1 и 5% всяка година, като в периода 2019 и 2020 г. той е най-голям. Тази тенденция не е нова, общият брой банкомати бавно намалява от пика им през 2016 г., когато у нас има над 5750 такива активни устройства. През последните две години – противно на очакванията, процесът на премахване на банкомати расте. Което е по-необяснимо от свиването на банковите клонове в страната. Така през 2021 г. е регистриран най-ниският брой банкомати на територията на България за последните 10 години.

АТМ устройствата се премахват главно от селища с намаляващо население, изолирани локации и труднодостъпни региони и това затруднява ежедневието и финансовите възможности на много българи, жители и посетители на тези райони. Възрастните хора трудно получават достъп до пенсиите си, трябва да предвиждат допълнителни разходи за транспорт и да отделят специално време, за да ходят до банкомат извън населеното си място. В условията на COVID това сe превърна в доста по-голям проблем.

Само за последната година една от банките с най-много физически клонове в България е намалила броя на локациите си с 21, а банкоматите си съкращава с 40, което в проценти е около 7% спад на банковите клонове и 5% спад в броя на АТМ устройства. Много други водещи банки също следват примера и намаляват своето присъствие на десетки места с подобни проценти. Затова в България, както и на други места по света, има необходимост от независими оператори на банкоматни мрежи, които да инсталират и поддържат АТМ устройства, особено в изолирани и труднодостъпни места, коментират експерти.

„Банкер“

Още 3 банки вземат процент при теглене от собствен банкомат

Posted on: февруари 21st, 2022 by МИГ No Comments

От началото на годината още три големи банки въведоха такса за теглене на пари от собствен банкомат с дебитна карта като процент от сумата. Процентът върху теглената сума варира за всяка от банките между 0.1 и 0.16, като минимумът е 0.30 лв., съобщи БНР.

Първият пример за подобен вид комисионна бе от септември миналата година. Финансовият анализатор Десислава Николова уточни пред Радио Варна, че „в 60-70% от случаите тази такса е 0.30 лв., което означава, че колкото по-голяма сума теглим от банкомат на банка, издала дебитната карта, толкова по-висока сума ще заплатим към нея.”

Според Николова новият вид такса представлява увеличение на таксите. „Има увеличение при операциите, свързани с теглене и внасяне на суми по сметка, увеличение в месечните такси за поддръжка на разплащателна сметка /от около 2.50 вече е 4 лева на месец за физически лица/, има ръст и на таксите, свързани с използване на дебитна карта. Това са най-често променяните банкови такси. Три-четири пъти годишно банките у нас коригират тарифите си.”

Ако картата се ползва за често теглене на ниски суми, ние ще заплащаме минималната такса от 30 стотинки. Все още няма такса, когато се разплащаме с карта в големите търговски обекти.

Десислава Николова не смята, че има уговорка между банките да вдигат таксите. „Ако се бяха споразумели, нямаше да има такъв дълъг времеви интервал – от септември до февруари – да въведат такса като процент от теглената сума. Предполагам, че и другите банки обаче ще последват техния пример.”

Столичните таксита ще возят 36% по-скъпо

Posted on: януари 2nd, 2022 by МИГ No Comments
По-скъпо с 36% ще возят столичните таксита от тази година. Причините за увеличението на тарифите е по-скъпото гориво и оскъпяването на авточастите.

Новите цени са 1,05-1,21 лева минимални тарифи за град София, 1,78-2,19 лева, като тези тарифи не са пипани десет години, така че беше нормално след десет години да има актуализация. Очаква се и отлив на клиенти в първите няколко месеца.

Решението бе взето в края на месец ноември от Столичния общински съвет. Предложението за промяната дойде от общинските съветници Карлос Контрера (ВМРО), Зафир Зарков (ГЕРБ) и Борис Бонев от гражданската инициатива „Спаси София“. То дойде на фона на протести от страна на работещите в бранша, които поискаха увеличение на тарифите.