Posts Tagged ‘талибани’

Талибаните с ултиматум: България да накаже виновните за смъртта на мигрантите

Posted on: февруари 19th, 2023 by МИГ No Comments

Министерството на външните работи на талибанското движение, което контролира Афганистан, призова българските власти да накажат виновните за смъртта на мигрантите от Афганистан. „Искаме всички международни организации и особено страната домакин да арестуват и поставят трафикантите в ръцете на закона“, казаха талибаните в изявление, разпространено до афганистанските медии в неделя, цитирано от „Интерфакс“ и РБК.

Телата на 18 нелегални мигранти от Афганистан, починали в резултат на задушаване, бяха открити в изоставен камион край село Локорско , недалеч от Околовръстния път на София. Вътре са били натоварени 52-ма мигранти от Афганистан, които са пътували към Великобритания, Германия и Франция. Те са били натъпкани в укритие, изградено в долната част на превозното средство под товара от дървен материал. Част от укритието не е било добре изолирано и изгорели газове от камиона са влизали в него. 34-имата полузадушени бяха хоспитализирани в различни лечебни заведения в столицата. Задържани бяха 7 човека.

В изявлението си Министерството на талибаните изразява съболезнованията си на семействата на жертвите и призовава хората да не се доверяват на измамници и контрабандисти.

Част от обвиняемите по случая са дали подробна информация за схемата пред разследващите. Това пък стана ясно от думите на Христо Кръстев, зам.-градски прокурор, казани по Нова тв. 

„Вчера бяха разпитани обвиняемите и част от тях дадоха подробни обяснения по повод престъпната схема, организацията, трафика на мигрантите от турската граница през България към Сърбия. Повечето неща ги знаехме и те се подкрепят от другите доказателства”, каза Кръстев. Той не пожела да влезе в детайли заради разследването.

В Бургас обаче днес ще бъде извършен следствен експеримент. По думите на прокурор Кръстев случаят е част от трансгранична престъпна дейност. А ръководителят е имал връзки в Турция и Сърбия. Разпитани са и мигрантите, които са в състояние за това. Те са разпознали част от лицата.

„Тайникът е бил за около 40 човека. Във въпросният ден, най-вероятно от алчност, са качили 52 човека”, каза Кръстев.

Продължава издирването на още един човек, издадена е европейска заповед на арест. Разследващите смятат, че е напуснал страната веднага след като е разбрал какво се е случило.

Трагедията се е случила основно заради алчност и глупост. Това пък каза следователят от Националната следствена служба Мариан Маринов по Би Ти Ви . Той е един от разследващия екип и е разпитвал един от арестуваните. Следователят обясни, че става дума за изпълнители и че организаторите все още не са ясни.

Следователят обясни, че по разказ на единия от заловените, който и е получил най-млаката сума за участието си в превоза, става дума за бригада, която е монтирала тайниците в камиона. Една от причините за смъртта на мгрантите е непрофесионално направената вентилация.

Маринов обясни, че неграмотността при изработката на клетките е довело да гибелта на хората. „Тайниците са направени от много добри материали. Целта е била неутрализиране на термокамерите по границите. Ние сме задържали така наречените “мулета”. Водещата причина е алчността. Другите причини са глупостта и неграмотността. В такава клетка не може да се напъхат 26 души. Тя е много здрава и няма как да я разбият. А са се ритали, за да се опитат да излязат“, каза още Маринов.

Той разказа и че по сега известното, всеки от мигрантите е дал по 7000 евро и то само за прекарването на територията на България.

„Водачите не са знаели, че хората загиват. Тези хора са си броили минутите си. 7 часа са преседели. Това е нечовешко. Трагедията за оцелелите е, че са се прегръщали със своите мъртви другари. Едно от лицата твърди, че е дал 7 хил. евро, за да бъде превозен до Германия.“, заяви Мариан Маринов.

Междувременно стана ясно, че спокойно е преминала нощта за пострадалите мигранти, настанени в УМБАЛСМ “Н. И. Пирогов”. Само един от мъжете продължава да е под интензивно 24-часово наблюдение и лечение. Другият вече е преместен в токсикологията на „Пирогов“, съобщиха от лечебното заведение. Така общо 5 мъже и едно непълнолетно момче са настанени в токсикологията. Дежурният лекар съобщава за подобрение в общото състояние на пациентите. Изключение прави само пациентът в реанимация.

Талибаните: Българи, не се бойте от нас

Posted on: септември 13th, 2021 by МИГ No Comments

Цeлтa нa тaлибaнитe в Aфгaниcтaн e дa извeдaт cтрaнaтa oт кризaтa, кaтo гaрaнтирaт и нa мъжe, и нa жeни възмoжнocт дa ce рaзвивaт cвoбoднo и зa тaзи цeл нoвият рeжим пoдaвa ръкa нa ocтaнaлитe държaви, включитeлнo и CAЩ. Тoвa пocлaниe oтпрaви в интeрвю зa bTV Джaвaд Зaргaр oт нoвocъздaдeнaтa кoмиcия зa връзки c мeдиитe нa иcлямcкoтo движeниe.

Тoй бeшe кaтeгoричeн, чe Aфгaниcтaн щe живee пo прaвилaтa нa Шaриaтa, нo нe и c цeнaтa нa рeпрecии кaтo тeзи прeз 90-тe, кoгaтo oтнoвo бяхa нa влacт: „Шaриaтcки рeжим щe имa, oбaчe минaлитe дeйcтвия и грeшки дoпуcнaти oт нaшитe вoини нямa дa ce пoвтoрят, зaщoтo тoгaвa бяхмe във вoйнa, нo иcтинcки иcлямcки рeжим щe имa“.

Пo думитe му жeнитe ca вaжнa чacт oт oбщecтвoтo и щe им ce cъздaдaт уcлoвия дa прoдължaт дa рaбoтят, включитeлнo в държaвнaтa aдминиcтрaция.

„Рaзликa мeжду руcкaтa, aнглийcкaтa и aмeрикaнcкaтa oкупaция нямa“, кaтeгoричeн e Зaргaр.

В cъщoтo врeмe, тoй пoдчeртaвa, чe тaлибaнитe ca „прocтили“ нa тeзи, кoитo ca имaли вoeннo приcъcтвиe в cтрaнaтa и ceгa ce нaдявa зaeднo c тях дa мoжe дa я възcтaнoвят cлeд дeceтилeтиятa нa кoнфликти.

„Дaжe и c aмeрикaнцитe иcкaмe дa имaмe дoбри oтнoшeния и нaшeтo пocлaниe към тях e и тe дa имaт дoбри oтнoшeния c нac, имaйки прeдвид иcлямcкия Шaриaт и дa нe ce нaмecвaт във нaшитe вътрeшни рaбoти, нaшитe цeннocти и oбщecтвo. Пocлaниeтo ни e към вcички cтрaни дa взeмaт учacтиe в рaзвитиeтo и рeкoнcтрукция нa Aфгaниcтaн, дa нe миcлят нeгaтивнo, a дa миcлят пoлoжитeлнo зa нac“, кaзa Зaргaр.

Тoй oбяcни и чe нa вceки, кoйтo иcкa дa нaпуcнe Aфгaниcтaн, щe му бъдe прeдocтaвeнa тaзи възмoжнocт.

„Ниe нa никoгo нямa дa пoпрeчим дa нaпуcнe Aфгaниcтaн. Тoвa e тяхнo нeoтмeнимo прaвo. Рaзбирa ce, нaшaтa мoлбa към тях e дa ocтaнaт в Aфгaниcтaн и дa рaбoтят и дa взeмaт учacтиe в рaзвитиeтo нa cтрaнaтa ни. Aкo някoи иcкaт дa нaпуcкaт, ниe щe им cъздaдeм уcлoвия, зa дa нaпуcнaт Aфгaниcтaн и дa живeят във вcякa държaвa, къдeтo жeлaят. Нo Aфгaниcтaнцитe, нeзaвиcимo къдe и в кoя държaвa живeят кaтo бeжaнци, нямa дa имaт тoвa увaжeниe и cпoкoйcтвиe кaтo в cвoятa cтрaнa. Ниe знaeм, чe aкo Aфгaниcтaн e икoнoмичecки рaзвит и имa cигурнocт, cънaрoдницитe ни нямaшe дa нaпуcкaт. Aкo някoи иcкaт дa ce върнaт oбрaтнo или бъдaт върнaти, ниe щe им cъздaдeм уcлoвия зa рaбoтa и дoбър живoт. Кaтo прaвитeлcтвo ниe cмe длъжни дa cъздaдeм дoбри уcлoвия зa живoт нa хoрaтa и в тaзи връзкa нямaмe прoтивoрeчия c никoгo“, пocoчи oщe прeдcтaвитeлят нa тaлибaнитe и дoбaвя:

Ниe ce oбръщaмe зa пoмoщ и пoдкрeпa към Eврoпa и ocoбeнo към бългaрcкия нaрoд: и ниe cмe хoрa cъщo кaтo вac, нo нaшaтa cтрaнa e рaзкъcaнa oт вoйнaтa и имaмe мнoгo труднocти. Зaтoвa oтпрaвямe мoлбa зa пoмoщ зa нaшия измъчeн нaрoд. Ниe нe ce нaмecвaмe във вътрeшнитe дeлa, цeннocти и културa. Вcякa cтрaнa имa прaвo дa cъхрaни cвoитe цeннocти, културa и рeлигия тaкa и ниe иcкaмe нaшитe цeннocти дa бъдaт cъхрaнeни. Кoгaтo aмeрикaнцитe нaпуcнaхa cтрaнaтa ни, рaзрушихa кaквoтo имaхмe и ocтaвихa хaoc и бeзрeдици cлeд ceбe cи, зaтoвa имaмe мoлбa към cтрaнитe oт рeгиoнa и cвeтa дa ни пoмoгнaт зa възcтaнoвявaнeтo нa Aфгaниcтaн. Блaгoдaрни cмe нa държaвитe, кoитo ни пoмoгнaхa и пoдaдoхa ръкa зa възcтaнoвявaнe нa нaшaтa cтрaнa, мoлим и други държaви дa учacтвaт зa възcтaнoвявaнeтo и рeкoнcтрукциятa нa Aфгaниcтaн. Нe ce cтрaхувaйтe oт нac, ниe нe cмe зaплaхa зa никoгo!“

Британски спецназ прозорно бяга от бойци в сандали

Posted on: август 29th, 2021 by МИГ No Comments

Британските специални части в Афганистан се сблъскаха с непредвидена ситуация — бяха заобиколени от талибаните. „Дейли Мейл“ разказва как са спасили смелите английски воини, а читателите на изданието активно изразяват мнението си за тази операция.

Ключови моменти

— Около 20 войници от специалната десантна служба бяха обградени от талибаните след падането на Кандахар, но бяха спасени от своите другари

— Група в тази част на Афганистан бие тревога, когато районът е превзет от талибаните

— Командването разработва смел план за спасяване на заклещените войници, за целта е решено самолет да кацне в средата на пустинята

Източници твърдят, че това е била чудесна операция като «по учебник», при която пилотите са използвали импровизирана писта в пълна тъмнина.

Група британски спецназ беше обградена в Кандахар от талибански орди, но беше спасена в драматична операция.

Около 20 спецназовци от тази елитна служба бяха заседнали на стотици километри от силите си в провинция Кандахар, когато тя беше превзета от бойци.

Когато врагът започна да се приближава, те подадоха сигнал SOS, като поискаха от командването на специалните части незабавно да ги евакуират.

Но те не можеха да използват пистата в Кандахар. Това летище, където в разгара на военната кампания бяха разположени 26 000 войници от международната коалиция, вече беше превзето от талибаните. Затова специалните сили си проправили път към тайно място в пустинята, където се скрили от врага. Те предали координатите на мястото чрез комуникации до щаба на специалните сили, използвайки кодирани съобщения.

Командването, което евакуира британците и съмишлениците афганистанци от летището в Кабул, трябваше да намери транспортен самолет, който първо да може да кацне и след това да излети в пустинята.

В сряда вечерта любителите на авиацията забелязаха британски военен транспортен самолет „Херкулес“, летящ над Персийския залив. След това той изключи системата за идентификация «приятел — враг». По този начин летателните радари не можеха да проследят маршрута му до точката в пустинната зона, където командосите намериха подходящо място за кацане.

Самолетът от силите със Специално предназначение към ВВС направи рисковано пустинно кацане посред нощ. За да направят това, пилотите сложиха цифрови очила за нощно виждане.

Един източник разказа:

„Това беше много скрита операция. В петък Кандахар падна, а момчетата бяха там пет дни след това. Врагът побесня и унищожи много от афганистанските специални части, с които британците работеха. Следователно евакуационната операция трябваше да се извърши спешно».

САЩ: Русия въоръжава талибаните в Афганистан

Posted on: август 23rd, 2017 by МИГ No Comments

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън обвини Русия, че доставя оръжия на талибаните в Афганистан. В брифинг за журналисти, чийто видеозапис може да се види на сайта на Държавния департамент, той каза: „Русия наистина доставя оръжия на талибаните и това, разбира се, представлява нарушение на международните норми и нарушение на нормите на Съвета за сигурност на ООН. Разбира се, ние бихме се противопоставили и бихме показали на Русия (че това е неправилно). Ако някой иска да доставя оръжия, трябва да го прави през афганистанското правителство.“

Тилърсън се изказа след като президентът Доналд Тръмп реши да увеличи американското военно присъствие в Афганистан и да промени стратегията на САЩ, като се откаже от срокове за приключване на войната, започнала през 2001 г. „Мисля, че президентът се изказа ясно – заяви Тилърсън, – талибаните няма да победят на бойното поле. Възможно е и ние да не победим, но и вие също няма да победите. Затова в някакъв момент ще ни се наложи да седнем на масата за преговори“.

Талибаните отговориха с решение „за продължаване на джихада“. Техният представител Забиула Муджахид каза: „Вместо да продължават войната, американците би трябвало да помислят за изтегляне на войниците си от Афганистан“.

Руското външно министерство призова на 14 август САЩ да изтеглят войските си от Афганистан. Пред в. „Известия“ директорът на отдела „Азия“ в министерството Замир Кабулов заяви, че американската кампания в Афганистан се е провалила. „Тъй като армията на САЩ не може да направи нищо смислено, по добре е да си ходи от Афганистан“, каза той.
Ден след това изявление, на 15 август, България изпрати в Афганистан своя 34-ти контингент за участие в международната мисия на НАТО „Решителна подкрепа“.

На тържествена церемония в Карлово заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов дадоха напътствия на новия контингент, който е в състав от над 100 военнослужещи, от които 5 жени. Той е под командването на полковник Светослав Халваджиев, който получи на изпроводяк от министерството икона на „Св. Георги Победоносец“.
Според съобщения в медиите САЩ възнамеряват да изпратят допълнително около 4000 войници в Афганистан. В момента там има 13 000 войници на международната коалиция, от които 8400 са американци.