Posts Tagged ‘танкер’

Цената на дизела гони 2 евро за литър

Posted on: април 13th, 2026 by МИГ No Comments

Цените на петрола на световните борси отново тръгнаха нагоре, а у нас дизеловото гориво се устреми към немислимите доскоро 2 евро за литър. В повечето вериги бензиностанции цената на газьола в понеделник се движи около 1.77 евро, но отделни малки бензиностанции разтварят ножицата от 1.58 до 1.98 евро за литър. Най-високата цена е и абсолютен рекорд за дизеловото гориво в България.

За месец дизелът у нас е поскъпнал средно с 27 евроцента, а само в последната седмица – с 3 евроцента, показват данните на специализирания портал Fuelo.

Бензинът също върви нагоре, но с по-слабо темпо. Средната цена на обикновения А 95 вече няколко дни се удържа на 1.49 евро за литър, а за месец се е качила с 13 евроцента за литър. Но и тук има огромни разлики, като може да заредите и за 1,26 евро, и  1,61 евро.

Експертите прогнозират, че поскъпването на горивата ще продължи, „гонейки“ ръста при петрола.

Междувременно котировките на нефта отново тръгнаха нагоре в понеделник – заради двойната блокада в Ормузкия пролив.  След провала на мирните преговори в Пакистан САЩ обявиха, че няма да пропускат кораби от и към ирански пристанища. Иранската революционна гвардия пък обяви в неделя, че всяко приближаване на военен кораб до Ормузкия проток ще бъде считано за нарушение на двуседмичното прекратяване на огъня от САЩ и ще бъде третирано „сурово и решително“.

Фючърсите на американския суров петрол за доставка през май са се качили с над 8% до 104,8 долара за барел. Международният бенчмарк „Брент“ с доставка през юни се качи до 102,2 долара, съобщи CNBC.

Централното военно командване на САЩ обяви в неделя, че в понеделник в 10:00 ч. източно време ще бъде спрян целият морски трафик от и към иранските пристанища.

„Блокадата ще се прилага безпристрастно срещу кораби на всички държави, които влизат в или напускат ирански пристанища и крайбрежни зони, включително всички ирански пристанища в Арабския и Оманския залив“, се посочва в изявлението. Ще бъдат пропускани само кораби, които не ползват ирански портове.

По-рано Тръмп се съгласи на двуседмично прекратяване на огъня във вторник в замяна на това Техеран да позволи на корабите да преминават през пролива.

„Пазарът сега до голяма степен се върна към условията преди прекратяването на огъня, с изключение на това, че сега САЩ ще блокират и останалите до 2 млн. барела на ден, свързани с Иран потоци през Ормузкия проток“, коментира пред Ройтерс Сол Кавоник, ръководител енергийни изследвания в MST Marquee.

Пазарният анализатор на IG Тони Сикамор смята, че спирането на иранския петрол ще принуди съюзниците и клиентите на Техеран да окажат натиск за повторно отваряне на водния път.

Според публикация в The ​​Wall Street Journal Вашингтон обмисля и ограничени удари срещу Иран, за да прекъсне застоя в мирните преговори.

Някой ще спечели 40 милиона от руския танкер край Ахтопол

Posted on: декември 12th, 2025 by МИГ No Comments

276-метровият руски петролен танкер „Кайрос“, който бедства заседнал край скалите на Ахтопол, най-вероятно ще бъде нарязан за скрап, а някой ще спечели 40 милиона лева от усвояването на 155 000 тона желязо и около 5 тона други ценни метали.

Танкерът бе изоставен в български териториални води от турския влекач “Тимур бей“ миналия петък. Службите за морско наблюдение констатираха, че огромният кораб с поразен от украински дронове двигател и навигационни системи, се носи безконтролно по вълните опасно близо до скалистия бряг на Ахтопол, пише в. Уикенд“.

Бедстващия танкер с 10-членен екипаж и капитан, изчезнал мистериозно, съумя някак си да пусне котва на 200 метра от брега и по волята на Провидението не се разби в скалите при силно вълнение от 5 бала.

Впоследствие се оказа, че от „Гранична полиция“, изпълнителна агенция „Морска администрация“ и Военноморските сили са наблюдавали цяла денонощие как „Тимур бей“ влачи петролния танкер към България и в родни води внезапно прекъква буксировката, изключва AIS системите си и отплава към Инеада.

„Българската морска граница бе обект на умишлена атака от страна на турски влекач, авластите мълчат. Уж привикаха турския посланик, който се подигра на неадекватния външен министър Георг Георгиев и на Гроздан Караджов, обяснявайки им, че Турция не е знаела за акцията на „Тимур бей“ – той бил на частна компания“, цитира вестника неназовани специалисти.

Опасенията са, че е възможно и други петролни танкери да се озоват в български териториални води, прехвърлени от Турция.

„България бе единствената черноморска държава, която не осъди Украйна за унищожените преди седмица три петролни танкера от сенчестия руски флот край Босфора. Вече има съмнения за негласна договора между Турция и Русия всички поразени танкери в южната ни съседка да бъдат докарани на буксир до България“, пише в публикацията, като се цитира източник от Външно министерство.

„Кайрос“, който плава под флага на Гамбия и е в санкционните списъци на САЩ и ЕС, бе поразен на 30 ноември край Босфора от украински морски дронове „Sea Baby“. След това Украйна порази още три петролни танкера от сенчестия руски флот в Черно море в турски териториални води.

Макар и да не пренася петрол на борда си, „Кайрос“ има около 10 тона гориво и 3 тона мазут, а евентуален разлив би причинил непоправими екологични щети.

Наглост! Турция заряза ударен от Украйна руски танкер край Ахтопол

Posted on: декември 6th, 2025 by МИГ No Comments

Лошото време и бурното море все още не позволяват евакуация на екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол, заяви в събота сутрин шефът на „Гранична полиция” главен комисар Антон Златанов. По думите му кораб на „Гранична полиция“ е разположен в базата в Созопол и има готовност да тръгне заедно с инспектор от „Морска администрация“, но се изчаква времето в района да се подобри, за да може да се достигне танкерът.

Капитанът на танкерът KAIROS не е на борда. Това уточни Румен Николов, директор на Главна дирекция „Аварийно спасителна-дейност“ към Морска администрация. Той потвърди, че плавателният съд е бил изоставен от турски влекач.

Около танкера и появата му в български води е пълно с неясноти – как, защо е бил теглен и изоставен от турския влекач, част от руския „сенчест флот“ ли е. Към момента българските власти се ограничават само до информация за моментно състояние на съда и на екипажа, но без друга конкретика.

Според Румен Николов обаче трябва по дипломатически път да бъде установено защо танкерът е докаран до наши териториални води. Отговор на този въпрос би могъл да се получи още днес след контакт с турските власти, смята той.

С хората на борда е осъществена радиовръзка. На кораба са 10 души, от различни националности. Капитанът го няма, както и офицерският състав. Хората на борда са в добро състояние, разполагат с храна и вода за около три дни, допълни Николов. „Информацията, която беше предварително оповестена, че българските власти не са били запознати с ситуацията, е невярна“, допълни експертът.

По думите му танкерът е следен заедно с буксиращия го турски кораб „Тимур бей“. Българските власти са видели и как двата кораба се разделят в наши териториални води. След това турският се е върнал на юг и е застанал в пристанище Инеада. Танкерът, носен от вълните и вятъра, се насочил към българския бряг. По думите на Николов веднага са били предприети необходимите мерки, в операцията са включени „Гранична полиция“, Военноморските сили, ИАМА, информирани са и местните власти. С екипажа на борда на танкера е направена връзка чрез „Варна радио“ и Координационния център във Варна, дадени са му указания и корабът е успял да хвърли котва.

В момента танкерът, който е празен и се намира на около 700-800 метра от брега пред Ахтопол, е с пусната и стабилно задържана дясна котва, потвърди Николов.  Той уточни, че макар времето да е лошо – вятър над 15 метра в секунда и вълна 4-5 бала, корабът се държи стабилно и няма опасност нито за екипажа, нито за околната среда.

Най-вероятно, когато времето се успокои, корабът ще бъде буксиран на безопасно място, допълни Николов. По думите му това би могло да бъде Бургаският залив. За целта обаче е необходимо да се приемат мерки на държавно ниво и с решение на Министерския съвет да бъдат оторизирани институциите, които да извършат провлачването, посочи експертът.

Николов каза още, че в Координационния център се е обадил човек, който се е обозначил като представител на китайска фирма. Корабът е собственост на китайска компания, но към момента не е осъществена връзка със собственика му, допълни експертът. Вчера в някои медии се появиха информации, че танкерът плава под флага на Гана.

Той отказа да коментира информациите, че танкерът е от руския сенчест флот, като подчерта, че корабът е в състояние на бедствие, очевидно е ударен, тъй като целият е опушен, а хора имат нужда от помощ.

В отговор на въпроси Николов посочи, че моряците, които са на борда, не са успели да кажат защо провлачването от турския буксир е било прекъснато. Подобна информация би могъл да има капитанът или някой от офицерския състав, но тях ги няма.„Подробностите тепърва ще се изясняват, след като времето позволи представители на българските власти да се качат на борда“, подчерта Николов.

Неговото мнение е, че не е правилно това, което се е получило с прекъсването на връзката между танкера и турския буксир при навлизането на около 6 мили от нашето териториално море. „За мен това не е нормално, но причините ще бъдат установени по дипломатически път“, смята експертът.

Шефът на „Гранична полиция“: Корабът е стабилен, поддържа се връзка с екипажа

Златанов обясни, че танкерът е навлязъл от южна посока в нашите териториални води, като в последствие е установена комуникация с него. „Екипажът спази разпореждането и пусна котва, а в момента корабът е стабилен на мястото срещу Ахтопол“, допълни той.

„При установяването на контакт на живо ще се направи опит на борда да се качат наши служители заедно с инспектора от „Морска администрация“, каза Златанов.

Според него, ако времето се успокои, това може да стане в светлата част на деня. Златанов отбеляза, че в момента танкерът се наблюдава с радиокомуникационна система, термокамери от брега, радарна система, като се поддържа комуникация с екипажа.

Екипажът е заявил желание да се евакуира, но трябва да се случи по най-безопасния начин.

„Танкерът е стабилизиран и не представлява опасност“, заяви областният управител на Бургас Владимир Крумов. Екипажът на кораба е в безопасност и в момента няма нужда от евакуация, подчерта той.

„Направили сме опити с кораб на „Гранична полиция“ да достигнем до съдa, но бурното време и силният вятър затрудняват операцията“, обясни Крумов. Той добави, че при отслабване на вятъра ще бъде осигурен достъп с летателно средство и хеликоптер за доставка на техника, вода и други необходими продукти.

Американците ни прецакаха с втечнения газ

Posted on: август 18th, 2022 by МИГ 5 коментара

България е получила отказ да се удължи срокът на офертата за танкерите с втечнен газ от САЩ. Това потвърди енергийният министър Росен Христов при инспекцията на газовата връзка с Гърция.

„Получихме отговор от американската компания “Шиниър”. За съжаление получихме отказ и срокът си остава същият – до 19-ти да посочим терминал за доставка на втечнен газ. Разговарях със зам.-министърът на енергетиката на Турция, който пое ангажимент да провери преди изтичането на този срок – дали при тях има свободни терминали”, подчерта той.

ICGB и „Авакакс“ представиха чернова на график за завършване на всички дейности по въвеждане е експлоатация на интерконектора, заяви министърът след срещата си с представители на строителната фирма, изграждаща междусистемната газова връзка с Гърция – „Авакс“ и възложителя на строежа – фирмата ICGB.

По думите му до края на деня всички коментари, разяснения и забележки по графика ще бъдат нанесени коректно и графикът ще бъде внесен официално в МЕ и МРРБ.

„Този график ще служи оттук нататък за отправна точка, по която ежеседмично ще се следи работата по изпълнението. И не само това – наши експерти ще подпомагат с всичко необходимо, за да може този проект да бъде завършен до 1 октомври”, посочи той.

„Най-малкото закъснение и отклонение от този график би довело до това, проектът да бъде забавен след 1 октомври. Това би нанесло големи финансови щети за страната. Но към момента имаме увереност, че проектът ще е готов и газ ще потече на 1 октомври. Дори да сме готови по-рано, няма как синьото гориво да потече по-рано от 1 октомври заради договорености, направени от предишното правителство”, заяви Христов.

Според министъра най-важно е да се довърши така наречената скада – системата за електронно управление на газопровода. „Тя в момента е в тестови режим и е договорено експертна компания да дойде да направи пълен контрол върху системата до 14 септември”.

„Важно е и преглеждането и внасянето на цялата документация за получаването на Акт 15 и 16. Тук сме подпомагани от МРРБ, като министерството се е съгласило негови експерти да преглеждат документацията преди да бъде официално подадена и да връщат коментари и съвети”, подчерта министърът.

И допълни, че се очаква Акт 15 и 16 да бъдат издадени до средата на септември. „Най-малкото закъснение и отклонение от този график би довело до това, проектът да бъде забавен след 1 октомври. Това би нанесло големи финансови щети за страната. Но към момента имаме увереност, че проектът ще е готов и газ ще потече на 1 октомври. Дори да сме готови по-рано, няма как синьото гориво да потече по-рано от 1 октомври заради договорености, направени от предишното правителство”, заяви Христов.

Няма договорени 7 танкера с втечнен газ, има само оферта

Posted on: август 3rd, 2022 by МИГ No Comments

Служебният министър на енергетиката Росен Христов опроверга голямата новина, която пусна кабинетът Петков дни преди да си тръгне – че са договорени 7 американски танкера с втечнен газ, които ще спасят положението с доставките на газ през зимата.

„Няма 7 договорени танкера с втечнен газ, има само оферта и тя е за 3 за тази година плюс още 4 за следващата. Освен това няма и слотове за тяхното разтоварване, което означава, че ще трябва да ги купуваме от други държави, което значително ще увеличи цената“, обясни министър Христов на брифинг в Министерския съвет.

Преди него говори и премиерът Гълъб Донев. Той обяви, че служебният кабинет прави кризисен щаб, който да работи по решаване на проблемите с природния газ.

Щабът трябва да предложи решения за сигурност на доставките и предвидимост на цените на газа, както и механизми за контрол и понижение на цените на горивата и електроенергията. Негов ръководител ще е вицепремиерът по икономическите политики Христо Алексиев, а в неговия състав ще влязат още представители и на други институции.

„Задачата е да бъдат предложени решения за овладяване на хаоса и разрухата в сектора, за сигурност на доставките и предвидимост на цените на газа, както и механизъм за контрол на цените на горивата и цените на електроенергията“, обясни премиерът Донев.

Според енергийния министър Росен Христов първото, което смята да направи държавата, е да обяви търг за доставка на втечнен газ.

„Булгаргаз“ е изпаднал в тежко финансово състояние, не може да разплати дори тези количества, газ които са осигурени, търси се начин за оздравяване на дружеството, обяви още той.

Танкерите с втечнен газ са мираж

Posted on: август 3rd, 2022 by МИГ No Comments

„Ще поискаме да се икономизира политиката, а не да се политизира икономиката и българските интереси да се отстояват навсякъде, където България участва – в ЕС, в НАТО.“  Това заяви в интервю за БНР председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев за претенциите на бизнеса към новата власт на служебното правителство.

„Ще поискаме да си изпълняват клетвата, да спазват клетвата – във всички свои действия да се ръководят от интересите на народа. Да правят това, което е най-добре за България, за българския народ, а не това, което е най-добре за новия голям брат, още по-малко това, което е най-зле за предишния голям брат.“

Велев посочи пет конкретни задачи, които бизнесът ще постави. Сред тях са програмата за компенсации за високите цени на електроенергията за небитовите потребители, чието изпълнение според него не е гарантирано, както и сигурността и цената на доставките на природен газ, защото по думите му осигуреността с газ към момента е 28% от потребностите.

При запазване на подаването на газ, но при високи цени дейността на предприятията ще се ограничи, предупреди Велев. „До съкращения се прибягва в краен случай. Най-напред ще има отпуски, намаляване на възнагражденията. Съкращението е малко преди фалита. Ние не искаме да се стига дотам и има начини това да бъде избегнато.“

Друга задача е Планът за възстановяване и оперативните програми, защото в последните две години имаме срив на инвестициите в страната, отбеляза Васил Велев.

Четвъртата и петата задача касаят най-пострадалите поради недобро управление браншове – инфраструктурното строителство и транспортния бранш, уточни той.

Тези танкери са мираж, потвърди позицията си Васил Велев за анонсираните в последните дни на стария кабинет танкери с втечнен газ.

Протестите не са обичайно занятие за работодателите, рядко стигаме до протести, коментира председателят на АИКБ, но не изключи и такъв вариант. Според Велев със синдикатите са „силно обединени в сектор енергетика“ и нямат различия.

С подготовката на проектобюджета за следващата година би могло да се направят и някои актуализации на текущия бюджет, смята Васил Велев.

След седмица българските граждани могат да избутат тулупа

Posted on: март 28th, 2021 by МИГ No Comments

Евродепутатът Емил Радев искал €4,5 милиона от либийците за освобождаването на танкера БАДР

Posted on: юли 26th, 2019 by МИГ No Comments

В началото на август 2018 г. евродепутатът Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП), заедно с оръжейния бос Николайчо Гигов и Димитър Борисов от сметопочистващата фирма “Титан”, е летял до Триполи с предложение до държавната либийска компания GNMTC – консултантски договор с близка до Радев кантора за 4,5 милиона евро, срещу съдействие за освобождаване на арестувания в България либийски танкер БАДР.

Корабът беше отвлечен в края на миналата година по изключително скандален криминален начин от въоръжени мутри, които действаха като пирати, но със съдействието на органи на съдебната и изпълнителна власт в страната. Биволъ разкри тази безпрецедентна проява на брутално потъпкване на българското и междинародно право, свързано с въоръжен екшън и насилие над законния екипаж и капитана на кораба в акваторията на Бургаския залив. Последващите разкрития и публикации за инцидента, който се превърна в световна новина, благодарение на журналистическата ни реакция, можете да видите на сайта на изданието. По-късно разкрихме и супер скандалния факт, че пиратската атака срещу либийския кораб е била предвождана от действащ спецполицай от София, който е работил за частната компания в качеството си мутра в свободното си време. След разследване на МВР, публикацията в Биволъ бе изцяло потвърдена, а служителят на МВР Александър Василев Лонгочев, действащ като охранител на “Башев Секюрити Тийм” бе уволнен от системата на Вътрешното министерство. Той бе разпознат и от капитана на кораба Абдулла Абдул Джалил като едно от лицата, превзели насилствено танкера на 21 декември миналата година.

Сайтът разполага с визовите апликации на Радев и Гигов, които са изпратили заедно с копия от паспортите си до Министерството на транспорта на Либия, за да получат разрешение за влизане в страната. По достоверна информация, те са летяли до либийската столица от Летище Истанбул. Подробности за тяхното посещение бяха дадени и в телефонен разговор с г-н Мохамед Елахреш, който е официален преговарящ на GNMTC по казуса с танкера.

Да, мога да потвърдя, че той беше в Либия и се срещах с него, между 3 и 6 август 2018 г. – казва Елахреш. “Г-н Радев беше с лица на име г-н Гигов и г-н Борисов и един български гражданин, живеещ в Либия (името му е арабско и не се разбира от записа). Имахме впечатлението, че с нас се свързват за дипломатическа интервенция, защото, очевидно, г-н Радев е персона с дипломатически статут, доколкото разбирам, той е член на Европейския парламент, и ние вярвахме, че това е официална инициатива от българската държава, за да се реши проблема. За съжаление случаят не беше такъв, защото когато се видяхме ние говорихме за нарушенията от българската администрация, които се гледат в съда в България и бяхме учудени, че те говорят за уреждане на въпроса.

Уреждането е трябвало да мине през консултантски договор с кантора, близка до Радев, като сумата за консултациите е впечатляваща – 4.5 милиона евро, от които 1,5 милиона предварително плащане, неподлежащо на връщане, какъвто и да е резултатът от посредничеството.

Те предложиха, през Мая Андреева, консултантско споразумение, според което GNMTC трябва да плати 4,5 милиона евро, за да се освободи кораба. Една част от сумата – 1,5 милиона, щяха да бъдат невъзвръщаеми при всякакви обстоятелства, независимо дали е успешен или е провал, а другата част от плащането се предполагаше да бъдат платени след освобождаването на кораба. Разбира се, такъв консултантски договор за 1,5 милиона е безумен, нереален, и ние отхвърлихме изцяло предложението и веднага уведомихме Мая Андреева с официален имейл. Тя е лицето, което работи тясно с г-н Радев, мисля, че е негов съдружник. Доколкото разбирам тя е тясно свързана и с българското правителство в областта на транспорта.

ООН информира 320 държави и организации за отвличането на либийския танкер в България

Posted on: февруари 9th, 2019 by МИГ No Comments
Международната морска организация, която е специализирана агенция към ООН, е изпратила две циркулярни писма до държави, междуправителствени организации и международни неправителствени организации, с които ги информира за случая с либийския танкер в България, който е определен като „отвличане“.

174 страни-членки на Международната морска организация (IMO), 81 международни неправителствени организации и още 64 междуправителствени организации са информирани за случая с либийския танкер в България.  Това става ясно от две циркулярни писма на Международната морска организация – върховният международен орган, регулиращ морската индустрия в глобален мащаб, специализирана агенция към Организацията на обединените нации (ООН), съобщава специализираният сайт Maritime.bg.

С двете циркулярни писма, изпратени на 30 януари,  IMO дава право на Либийската морска и пристанищна власт да съобщи глобално за случая с танкер BDIN (ex BADR).

В разпространените в световен мащаб от Международната морска организация документи, администрацията на Либия определя случая с танкера като „отвличане“.

Директорът на либийската пристанищна власт подчертава, че циркулярът цели да бъдат информирани всички морски и пристанищни власти в света, за да се пресече евентуален последващ опит за смяна на флага на плавателния съд.

В документа разпространен най-малко до 319 получателя, либийската администрация твърди, че родните власти са по-скоро „загрижени за ищеца, въпреки факта, че има съдебно решение за освобождаването на кораба“.