15.03.2018 | 0:01
Почина Хокинг – един от гениите на нашето време
Прикованият към инвалидна количка учен първи стигна до Свещения граал на физиците

На 76-годишна възраст почина Стивън Хокинг, един от най-големите умове на нашето време. Той боледуваше от амиотрофична латерална склероза и почти единственото нещо от тялото му, което работеше, бе мозъкът. Заболяването го бе привързало към инвалидна количка над 40 години. Той бе голям учен и необикновен човек, чиито трудове ще живеят още много години“, написаха децата му Лъки, Робърт и Тим в текста, публикуван от медиите.

Прилепен за инвалидния стол и говорещ чрез компютъра, Стивън Хокинг бе посветил живота си, за да разкрие тайните на Вселената. Роден е в Оксфорд на 8 януари 1942 г. Баща му е биолог и иска той да последва стъпките му, като учи медицина в Оксфорд. Но младият Стивън вече е обхванат от страст към математиката. Тази наука не се преподава в престижния университет и той избира физиката. След три години заминава за Кеймбридж, за да се занимава с астрономия. Малко след 21-ия му рожден ден той научава, че страда от паралитично дегенеративно заболяване, амиотрофична латерална склероза (ALS) или болест на Чарко. Лекарите му дават само две години живот.

Дори и без да знае дали може да завърши докторската си дисертация, той изпада в дълбока депресия, от която излиза едва след срещата си със студентката по лингвистика Джейн Уайлд, за която се жени през 1965. Двойката, която се разведе след 30 години брак, има три деца. Стивън Хокинг се жени повторно за Илейн Мейсън, но отново се развежда 11 години по-късно – през 2006 г. Тялото му отстъпва неумолимо. През 1974 г. той вече не е в състояние да се храни или да стане сам от леглото. През 1985 г. той окончателно губи възможността да говори заради трахеотомия след пневмония.

Но умът му е непокътнат. И простата му цел: „Да разберем напълно Вселената, защо е такава и защо съществува“. През 70-те години той разработи идеята, че черните дупки не само поглъщат материя и светлина, преминаващи близо до тях, но и излъчват. Това лъчение се нарича „Лъчението на Хокинг“. Така той първи достига до Свещения граал на физиците и посочва как да се съгласуват две основни теории, които обясняват функционирането на Вселената и са явно несъвместими, а именно общата теория на относителността на Айнщайн за безкрайно голямото и квантова механика за безкрайно малкото.

Докато задълбочава работата си върху произхода на Вселената, теоретикът публикува през 1988 г. „Кратка история на времето“, за да обясни на широката публика великите принципи на космологията, Големия взрив и теорията на струните. Никога до този момент научно-популярна книга не е била толкова успешна. От публикуването й досега са продадени повече от девет милиона копия. Преди година на холограмна конференция в Хонконг той заяви, че отговорите на множество екологични кризи „ще идват от науката и технологиите“.

В същото време Стивън Хокинг предупреждаваше, че бързото развитие на изкуствения интелект може да представлява заплаха за съдбата на човечеството. Според него машините в търсене на ефективност, може да искат да се отърват от хората. Преминахме точката, от която няма връщане. Земята стана твърде малка за нас… и рискуваме да се самоунищожим“, предупреждаваше Хокинг. Той призова човечеството да колонизира други планети.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране