11.06.2020 | 18:09
Кой се страхува от 5G?
Основателни ли са притесненията, че 5G технологията може да навреди на здравето ни?

Технологиите са навсякъде около нас и с всеки изминал ден ние ставаме все по-зависими от тях. Независимо дали тази тенденция ви харесва или не, това е реалността, в която живеем. Непрекъснато растящата нужда от колкото се може по-бърз трансфер на информация и по-добра връзка с интернет роди 5G – технологията, която през последните месеци се превърна в обект на разпалени дебати. Опасна ли е тя за човешкото здраве?

Глобалната криза, причинена от разпространението на COVID-19, стана повод за появата на редица конспиративни теории. Според една от тях, 5G мрежите са сред основните причини за бързото разпространение на опасната болест. Това твърдение придоби сериозна популярност и дори доведе до подпалването на няколко кули за мобилни комуникации във Великобритания и Холандия. Ироничното в случая е, че на повечето подпалени или повредени по друг начин кули всъщност не е имало оборудване за разпространение на 5G. Безпочвените твърдения, циркулиращи в социалните мрежи, накара Европейската комисия да започне информационна кампания срещу фалшивите новини, пише vesti.bg.

Виновни ли са 5G мрежите за коронавируса

Учените по цял свят са единодушни, че няма никакви данни за съществуването на връзка между новата технология и коронавируса. Въпреки това, някои хора продължават да вярват, че 5G вреди на имунната система и я отслабва. Други пък споделят мнението, че бактериите могат да излъчват радио вълни, а 5G помага на COVID-19 да открива по-лесно своите жертви и да се разпространява по-бързо. Тази екзотична теория, обаче, не дава отговор на един важен въпрос – защо вирусът засегна и страни като Япония и Иран, където все още няма 5G?

Една от другите популярни конспиративни теории гласи, че 5G всъщност се използва от САЩ като оръжие. Ако трябва да бъдем напълно откровени, това твърдение не е абсолютна лъжа. От повече от десетилетие насам американската армия разработва несмъртоносно оръжие, известно като ADS (Active Denial System – Система за активно отхвърляне). През 2010 г. то трябваше да бъде тествано в Афганистан, но това така и не се случи. Въпросното устройство създава електромагнитно излъчване с честота 95 GHz и го насочва с помощта на антена. Оръжието е известно с прякора „топлинен лъч“, тъй като загрява повърхността на кожата и създава болезнено усещане за изгаряне. Според някои експерти, подобни устройства вече се разработват и от Русия и Китай.

Социалните мрежи ще спират конспирациите за 5G мрежите

Означава ли това, че 5G представлява опасност и на практика е скрито оръжие? Не. Макар и да има известни сходства с ADS, 5G е много различна технология – както по отношение на използваните честоти, така и на необходимата енергия за функционирането й. Казано с други думи – 5G хипотетично може да се използва като оръжие, но на практика кулите за мобилни комуникации нямат нито мощността, нито честотите за постигането на тази цел. Не бива да се забравя и още нещо важно – функцията на кулите е да разпръскват сигнал, докато ADS използва фокусирана и насочена енергия.

Радиационни страхове

Въпросът за радиацията от мобилните телефони е тема, по която се спори от дълги години. Вредни ли са те за човешкото здраве? Могат ли да причинят рак? Истината е, че няма категорични данни в подкрепа на тези твърдения. Според Световната здравна организация, радиацията от мобилните телефони е възможна, но не и вероятна причина за появата на рак. През 2011 г. СЗО класифицира радиочестотната радиация като канцероген от категория 2Б. На пръв поглед това може да ви звучи стряскащо, но имайте предвид, че в същата група попадат още кафето и киселите краставички.

Не забравяйте и друга важна подробност – има два вида радиация. Едната е йонизираща и излагането на нейното въздействие може да навреди на нашето ДНК, което пък увеличава опасността от появата на раково заболяване. По тази причина не бива да прекаляваме с правенето на рентгенови снимки. Другият тип радиация е нейонизиращата. Тя няма достатъчно енергия, за да „измъква“ електрони от атоми или молекули и по тази причина не може да навреди на нашата ДНК. Радиацията, излъчвана от мобилните телефони, рутерите и клетъчните кули, е именно такава.

СЗО отбелязва, че през последните три десетилетия са публикувани около 25 000 научни публикации, посветени на нейонизиращата радиация. Ние знаем за нея много повече, отколкото за някои химикали, които използваме в ежедневието си. Затова и повечето експерти са на мнение, че електромагнитните полета, генерирани от мобилните телефони, не представляват непосредствена заплха за човешкото здраве. Въпреки това те призовават да бъдат извършени още изследвания, за да бъдат разсеяни всички притеснения.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране