22.01.2020 | 12:44
СЕМ не успя да избере шеф на БНР
В такива ситуации медийният закон изисква регулаторът да се събере отново след 1 час и да се проведе ново гласуване

СЕМ не успя да избере директор на БНТ. Причината е, че никой от шестимата кандидати не получи минимумът от 3 гласа. Андон Балтаков получи 2 от Бетина Жотева и Галена Георгиева. Ивелина Димитрова гласува за Митко Димитров, а София Владимирова и Розита Еленова подкрепиха Антон Митов.

В такива ситуации медийният закон изисква регулаторът да се събере отново след 1 час и да се проведе ново гласуване. Ако отново не бъде избран победител, СЕМ има право да гласува и трети път.

При липса на избор, процедурата се прекратява.

Кандидатите за поста са шестима. Жени Гаджалова, Антон Митов, Андон Балтаков, Митко Димитров, Даниела Манолова и Александър Велев бяха изслушани от членовете на съвета в последните два дни.

В концепцията си Даниела Манолова акцентира върху неравномерното развитие на програмите в БНР. Даниела Манолова смята, че субсидията за БНР трябва да бъде процент от брутния вътрешен продукт. Тя предлага учредяване на независим експертен орган, който да оценява предложението на Управителния съвет на радиото за бюджета и неговото разпределение.

Въвеждане на годишна атестация на служителите, от която да зависи увеличението на заплатите на всеки от тях – това е приоритет в кадровата политика за бившия генерален директор на БНР Александър Велев. Икономистът настоява за увеличаване на приходите от реклама, спонсорство и издателска дейност като мярка за справяне с дефицита, реализиране на приходи от реклама в интернет, създаване на нови програми в интернет за привличане на млада аудитория.

Според Жени Гаджалова, бивш главен счетоводител на БНР, адекватното финансиране на обществената медия може да се получи с по-висока субсидия. „Държавната субсидия трябва да гарантира сигурността на БНР. Оставихме радиото 2007 г. с 56 млн. лева държавен бюджет, а от осем години – в момента наблюдавам, че БНР е с бюджет от 42 млн. лева. Не мога да си представя как при положение, че сме оставили 56 млн. лева, през тези 11 години, в които не съм в радиото или не съм била част от този екип, какво е довело до това, че да се стигне до спад на бюджета до такава степен“, каза тя по време на изслушването.

Антон Митов, който е изпълняващ длъжността генерален директор, е на позиция, че най-разумното решение за финансиране на обществените медии е чрез част от брутния вътрешен продукт (БВП). Митов каза още, че е необходима финансова регулация за намаляване на дисбалансите във финансирането на отделните програми на БНР, както и на заплатите на служителите. Той бе категоричен, че трябва да продължат преговорите за увеличение на бюджетната субсидия за общественото радио. „Но вече за 2021 година. Не можем да говорим за 2020-а, тъй като тя е дадена и е това, всичко е решено. Трябва радиото да намери начин в рамките на 2020 година с тези пари как да организира разпределението на парите“, заяви той.

Според Андон Балтаков, звученето на програмите трябва да бъде актуализирано, за да бъде разширена аудиторията. Той смята, че за да не бъде радиото зависимо от политически решения, годишната държавна субсидия трябва да стане процент или от брутния вътрешен продукт (БВП), или от данъчните приходи.

До конкурса за избор на нов генерален директор на общественото радио се стигна, след като СЕМ прекрати предсрочно мандата на Светослав Костов в средата на октомври миналата година и избра за временно изпълняващ длъжността Антон Митов.

Светослав Костов оглави БНР малко повече от 3 месеца преди да се стигне до предсрочното прекратяване на мандата му заради скандала около спирането на ефирното излъчване на програма „Хоризонт“ за близо 5 часа на 13 септември.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране