Конфликтът около хазарта у нас не е от вчера. Но досега жертвите (в преносния и, уви, в буквалния смисъл) бяха по правило от втори и по-нисък порядък. Днес обект на атака е най-богатият (или един от най-богатите) бизнесмени в България. Трудно може да се отрече, че започналата акция срещу Васил Божков е движена не от някаква загриженост на институциите за моралното здраве и материалното благополучие на българите, а от силно желание да му се отнеме един свръхдоходен бизнес.
Ако трябва да бъдем прецизни в терминологията, това е държавно организирано рейдърство, а не национализация, независимо, че на пръв поглед печеливш ще бъде държавен стопански субект. У нас използването на държавата като пощенска кутия за лични облаги е достигнало наистина световни висоти, така че не бива да се съмняваме в същинската идея на започналата операция. През последните десет години бяха отнети немалко бизнеси, разликата обаче е в мащаба и подхода.
Ако говорим за величината на засегнатата личност, би могло да се възрази, че в различни периоди от прехода са били брутално елиминирани и други видни строители на съвременната ни капиталистическа родина. Достатъчно е да припомним показните разстрели на Илия Павлов и Емил Кюлев, които имаха не по-слаби икономически и политически позиции и амбиции. Немалко жертви паднаха и при преразпределението (или отбраната) на хазартния пазар. Ако се вгледаме в последните три десетилетия, ще забележим, че периодично се извършва своеобразно подборно „прочистване” на елитите, и то на тази част от тях, която обитава сумрачната територия на срастване на икономиката с политиката. Ако се изразим с популярна, но не съвсем точна фраза – територията на олигархията. Кой, как и защо извършва този подборен „отстрел”, е сложна и опасна тема, обрасла с градски легенди и системна дезинформация. Към нея ще се върнем по-нататък.
Но с мащаба на рейдърската атака новостите не се изчерпват. В ролята на главно оръжие влиза държавата, но не чрез привичните инструменти на репресивните органи, а в лицето на висшата институция на парламентарната република и ключови органи на изпълнителната власт. Именно тук възникват редица неясноти и въпроси.
Преди всичко, същите тези държавни институции и органи – Народното събрание, Министерството на финансите и подчинената му Агенция по хазарта – носят пряка отговорност за проблемите в сектора, вкл. за предполагаемите нарушения, които се вменяват на фирмите на Божков. Трагикомичният хаос продължава и в момента. Следователно, преди да се правят каквито и да било законодателни предложения за изменения в регулациите, е необходима ясна диагноза с посочване на конкретните отговорни длъжностни лица и органи. Едва след като се изясни дали, как, кой и защо е въвел и поддържал една неприемлива за публичния интерес нормативна уредба и управленска практика, е допустимо да се прекрояват законите. Има достатъчно примери за недомислени и откровено лобистки закони и отлично знаем как завършва всичко това.
Второ, самият пропаганден патос на политико-законодателната инициатива е фалшив и лицемерен. В случая въобще не става дума за съществено ограничение на разпространението на хазарта, в частност, на неговата реклама – проблематика, върху която очевидно е необходимо да се мисли и дискутира. Държавно организираният хазарт има същите морални и икономически ефекти върху обществото, както и частният. Приказките, че от това щели да финансират спорта, са за наивници – ако държавата иска да дава пари за спорт и може да го прави на солидна, принципна основа, има много възможности за това. Просто е нужно някакво смокиново листо, за да се прикрие срамният замисъл на замислената операция.
А тази операция е нова и важна фаза в подмолно протичащата подмяна на самата структура на елитите в България. В случая няма да коментирам качеството и резултатите от дейността на нашите „елити” – по въпроса е писано достатъчно, а най-видимите доказателства са около нас и всички ние търпим последиците им. Става дума за друг тип, структурна подмяна, която не носи подобряване, а още по-сериозно влошаване на положението. На практика се осъществява окончателно олигархизиране на българското общество, чрез което цялата власт (политическа, икономическа, репресивна, медийна) се концентрира в много тесен кръг от няколко лица.
Тази промяна (или подмяна) е поредната уникална историческа трансформация, подобно на прехода от социализъм към капитализъм. Проблемът е в това, че през последните 150 години в развития свят тече процес на диференциране и сегментиране на елитите, при което публичната власт се „разпръсква” между множество субекти. Този процес започва с разделянето на политическата от икономическата власт, преминава през отделянето на църквата от държавата, обхваща трансформацията в ролята на военните елити, по-късно води до формиране на нови елити, свързани с модерните информационни и комуникационни технологии. В разглеждания контекст случващото се в България е уникален пример на аномално „обръщане” на потока на историческите тенденции – вместо деконцентрация на властта и взаимен контрол между различни елити бързо протича сливане и монополизиране на всички властови ресурси.
В този смисъл атаката срещу Васил Божков е решаваща, вероятно последна стъпка за елиминиране на традиционния (за много общества) модел, при който едри бизнесмени се опитват да влияят върху законодателството и политиката, за да защитават деловите си интереси. Субект на атаката е „новата олигархия” – кръг, съставен предимно от лица с политически позиции, които обсебват държавата и я използват за налагане на монопол над печеливши бизнеси, без да поемат рискове и да носят лична отговорност. Печалбата се приватизира, отговорността се одържавява. А като капак охраната на цялата конструкция се поема от държавните институции и то на практика безплатно.
Концепцията е брилянтна, но има една съществена уязвимост. Нейното прилагане не дава дори минимален шанс на публичния интерес. Обществото и отделните хора са поставени в положението на давещите се, които трябва да се спасяват сами. Държавата напълно абдикира от основните си функции, тя се изражда, превръщайки публичните блага (жизнена среда, здраве, образование, сигурност) в стоки, достъпни за малцина.
Това е връзката между новата фаза в олигархизирането на обществото и лошото управление, което вече убива в буквалния смисъл на думата. Една власт, която си позволява да прекроява законите и институциите в полза на единици, но е неспособна да осигури нормално съществуване на милиони, е вредна и обречена, независимо от етикетите, които сама си поставя.
Затова днес въпросът въобще не е „за” или „против” Васил Божков, а докога ще търпим тази зловеща пародия на държава, която използват за разчистване на лични сметки. Дълбоко грешат тези политически и публични фактори, които обявяват своеобразен неутралитет с мотива, че не искат да се месят в „битката между олигарси”. Битката е за държавата и за смисъла на властта, която предоставяме на упълномощените да ни управляват, а в тази битка неутралитет няма.
Александър Маринов, „Банкер“
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Закони се приемат само ако минимално е за доброто на 70% от населението. А в България всичко се прави за финансовото облагодетествуване на определена малка група хора. Магистрала Хемус типичен пример за върховна корупция и кражба, цена в долари 1 453 000 000 милярда долара платени до сега за 248 км строеж през селскотопански земи. Съшият строеж със световно качество, и при заплащане на общ работник 34 лв на час струва 606 000 000 милиона долара в САЩ. Българската цена е 2.3 пъти по висока цена от цената в САЩ с ниско качество на изработката. Това значи че 60% от цената се връща към този който е одобрил проекта, и след това вежду 40-70% от остатъчната сума с която може да се напраи магистралата без качеството да падне също се окрадва,а на работниците по магистралата се плащат трохички. Така се купуват 14 ролс ройсина година.Правителството работи за собствените си и на приближени интереси,не за мнозинството от Българския народ. Тотална кражба.