27.09.2024 | 11:54
Армията на Пеевски: кметове, мутри, бизнес кръгове и брокери на цигански гласове
Крилото на Доган залага предимно на авторитети сред турската общност в смесените райони

Единадесет години след като напусна оперативната политика и стана почетен председател на ДПС, Ахмед Доган се върна на политическия терен. Този път не за да дава напътствия и да сочи политически грешки на някой от станалите с неговата благословия лидери на партията, а за да я спасява.

На 27 октомври ДПС ще се яви разцепено на две и залогът и за двете страни изглежда на живот и смърт.

За Доган и за хората около него е много важно да запазят влиянието си върху турския етнос, който години наред осигуряваше на движението балансираща роля в парламента, правеща партията важна за всички управляващи политически сили.

Битката на Делян Пеевски е за личното му оцеляване. Влизането му в парламента ще позволи на санкционирания за корупция от САЩ политик да задържи механизмите си за влияние в различни институции. И той изглежда готов на всичко – да използва репресивните държавни структури и медийни компромати срещу доскорошните си съпартийци до степен, че Доган беше принуден да признае: “Наши хора репресират наши хора.”

Затова се очакваше с голям интерес кои ще са хората в листите на двата лагера на ДПС, на които Доган и Пеевски ще разчитат за надмощие на вота. Накратко, сред кандидатите на крилото около Доган са настоящите депутати, които бяха изключени от парламентарната група от Пеевски или я напуснаха в знак на протест срещу методите му на действие. В листите на ДПС (Доган), което се явява в коалиция с още две партии – Земеделски народен съюз (ЗНС) и СБОР, под името “Алианс за права и свободи”, влизат още авторитети на движението по места и бивши депутати, както и такива, които през годините се дистанцираха от партията, защото по една или друга причина се бяха разочаровали.

Пеевски, който също се явява в коалиция с още две партии под името “Движение за права и свободи – Ново начало”, е заложил на верните си депутати от ДПС. На челните места присъстват и много кметове на ДПС и общински съветници. Очевидно той ще разчита на тях да привличат гласове с характерния за стила му натиск, особено в т.нар. смесени региони, където хората в най-голяма степен са зависими от местната власт. Има и региони, където Пеевски ще разчита предимно на ромския вот, като Монтана, Плевен, Видин и Враца. Както и такива, където основен донор на гласове най-вероятно ще бъде корпоративния вот, като Пловдив например.

Доган срещу кмета в бастиона Кърджали

Най-показателна за използването на хора от местната власт е ситуацията в Кърджали, откъдето винаги знаково са се кандидатирали лидерите на ДПС. На предишния вот там листата се оглавяваше лично от Пеевски като съпредседател и партията успя да спечели всичките пет мандата в този избирателен район. Сега обаче той избра да води листите в Хасково и Благоевград, а е поставил на челните места за региона трима кметове: на Кърджали – Ерол Мюмюн, на Джебел – Неджми Али, и на Черноочене – Айджан Ахмед. Това са и трите общини в областта от общо седем, където Пеевски запазва позициите си, поне що се отнася до факторите в ДПС в местната власт. В останалите четири – Момчилград, Крумовград, Ардино и Кирково, кметовете останаха верни на Доган.

На второ място в Кърджали например крилото на Доган е поставило бившия депутат в няколко парламента и активист на движението от създаването му Ремзи Осман, който е родом от Черноочене и очевидно на него ще се разчита да неутрализира влиянието на кмета на общината.

Иначе е повече от ясно, че тримата кметове начело в листата на Пеевски няма да отидат в парламента, ако бъдат избрани. Неслучайно в листата на следващите места са верните му депутати Байрам Байрам и Елван Гюркаш, а също и Айтен Сабри, секретар на общината в Кърджали.

И още от същата схема

В останалите смесени региони и такива, в които има общини с компактно турско население, Пеевски е приложил същата схема. До голяма степен като изненада може да се определи водаческото място на бившия дългогодишен кмет на Руен Исмаил Осман, който сега е председател от общинския съвет на общината, в която влизат и няколко села. Неофициално от движението казват, че преминаването му в лагера на Пеевски е заради обидата, че не е бил номиниран от ДПС отново за кмет на местните избори миналата година. Вероятно това е причината срещу Осман, за когото от ДПС казват, че е доста уважаван в общината, да се изправи Джевдет Чакъров, който води и листата на алианса в Бургас.

На втората позиция в листата си в морския град Пеевски е поставил бившия вътрешен министър Калин Стоянов, който оглавява и тази в София-област. А трети е депутатът Хюсеин Хафъзов, който е начело и на листата в Сливен. Останалите места в бургаската листа на Пеевски са заети отново с представители на местната власт от региона – зам.-кметове на Руен и Сунгурларе.

Настоящи общински съветници и селски кметове присъстват и в оглавяваната от Пеевски листа в Благоевград. На трето място е кметът на с. Вълкосел, община Сатовча, Меджетил Мименов. Четвърти е общинският съветник от Гърмен Ахмед Ходжов, а шести – колегата му Джемал Робов, който е и член на управителния съвет на футболния клуб в Рибново. В листата са също Айлин Хадживезула, юрисконсулт “Общинска собственост” в община Якоруда, и представителят на партия “Евророма” от Сандански – Андрей Славов.

Най-вероятно причината Пеевски да се кандидатира и от Хасково е в силната подкрепа, която получи от областния лидер на ДПС Мехмед Атаман. С протекциите на Пеевски той беше назначен от служебния кабинет на Главчев за областен управител. В лагера на Доган е кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер, който малко преди регистрацията на листите беше арестуван заедно със сина му по обвинение в участие в организирана престъпна група. Въпреки това Искендер остана в листата на ДПС (Доган), която се води от депутата Мюмюн Мюмюн, а на втора позиция е колегата му Валентин Тончев.

След Пеевски е зам.-кметът на Хасково Танер Емин, а трети е Станислав Анастасов, който на предишните избори беше водач на ДПС в областта.

Отличниците на Пеевски

На последните парламентарни избори тактиката кметове да участват в листите за вота беше успешна за Пеевски и донесе повече гласове в някои региони. В Старозагорския район например трети в листите на ДПС беше кметът на Гълъбово Николай Колев, който е начело на общината от 2007 г., като се е кандидатирал от различни политически сили. Той събра най-голям брой преференции, което чувствително увеличи гласовете за партията от скромните 151 през 2023 на 1302 през юни тази година. Сега Колев е втори в листата на Пеевски след депутата Халил Летифов, който води и листата в Смолян.

Срещу тях лагерът на Доган изправя сегашния депутат от Бургас Севим Али и колегата му Димитър Николов, който влезе в парламента от Ямбол, а иначе е общински лидер на ДПС в Камено. Трети е общинският съветник в Николаево Щилиян Велинов. А на четвъртата позиция е поставен бившият зам.-министър на външните работи от правителството на тройната коалиция Радион Попов.

До голяма степен добрият резултат на ДПС от предходните избори в Кюстендил се приписва на влиянието най-вече в Дупница на водача на листата Николай Златарски. През юни движението увеличи резултата си в Дупница с 1000 гласа спрямо 2023 г. и успя да направи един депутатски мандат от региона, в който няма компактно турско население. Любопитно е, че Златарски, който е бизнесмен и има верига магазини, беше местен лидер на “Има такъв народ”, но след като спечели мандат с преференции през 2021 г. и не влезе в парламента, се оттегли от партията на Слави Трифонов и се преориентира към ДПС.

Втори е общинският съветник от Дупница Георги Рангелов. А третата в листата – Татяна Андонова, е съдружник в дружеството “Винит”, където навремето съсобственик беше застреляният през 2007 г. бивш собственик на футболният клуб “Локомотив Пловдив” Атанас Тасев от Кюстендил.

Връзките с бизнес кръгове в Пловдив

Двама настоящи депутати – Станислав Анастасов и Набие Кабак, са на челните позиции в листата на Пеевски в Пловдив. Кабак, чийто баща е бизнесмен от Сърница, е и втора в Пазарджик, където водач е близката до Пеевски бивша евродепутатка от ДПС Искра Михайлова. Трети е общинският съветник и лидер на ДПС в града Али Байрам, който развива строителен бизнес и притежава дружество за изкупуване на тютюн, регистрирано в Асеновград.

В същата листа е и Гюрсел Алиев, който през 2011 г. си татуира лика на Ахмед Доган на рамото и го сравни с Левски.

Далеч по-любопитни обаче са двама души, които са поставени на по-задни места. Бойко Качулев е бивш изпълнителен директор на цигарената фабрика “Кингс табако” (сега “КТ интернешънъл”), която е свързана с холдинга около “Винпром Пещера” (сега “ВП брандс интернешънъл”). Към днешна дата Качулев се занимава с ресторантьорски и хотелиерски бизнес в Пловдив. От около десетилетие в центъра на града в строения през 80-те години на миналия век универсален магазин “Евмолпия” работи заведението “Торро гранде”. През лятото на 2022 г. в същата сграда отвори врати и петзвездният хотел The Emporium Plovdiv, опериращ под бранда MGallery на френската Accor. И двете са собственост на Качулев.

Другият кандидат-депутат – Любомир Владимиров Петков, е съпруг на вече бившия зам.-кмет по транспорта Савина Петкова, което тя потвърди пред “Капитал. Според Търговския регистър Любомир Петков е едноличен собственик на капитала на дружеството без дейност “Био енерджи 45”. Информацията в профила му във Facebook сочи, че очевидно се познава добре с Георги Гергов, мажоритарен собственик в “Международен панаир Пловдив” и бивш председател на БСП в града.

Докато Петков е сравнително неизвестен, за съпругата му се знае доста повече. На последните местни избори Петкова влезе в местния парламент като водач на листата за общински съветници на сдружението “Браво, Пловдив”. То получи мощно рамо от една от големите икономически групи в Пловдив – “Трафик”, която през различни компании контролира медийния сайт TrafficNews, таксиметровата компания “Зелените”, охранителната “Трафик СОТ”, нощни заведения и редица други дейности. Основни собственици на охранителната компания са бившият служител на МВР Иван Петлешков и баща и син Любомир и Апостол Апостолови.

На страната на Пеевски са и владетелите на ромските гласове във Враца, които неизменно досега осигуряваха депутатски мандат на ДПС от региона

И ромските гласове

Соченият за един от брокерите на ромските гласове в Монтана депутат Димитър Аврамов неизменно водеше листата на ДПС в региона, но сега освен там той е поставен начело и на листата на коалицията на Пеевски в Плевен. Причината най-вероятно е, че депутатът от региона Марио Рангелов е на страната на Доган и ще води листата на алианса в Плевен.

Срещу Аврамов тече повече от 13 години дело за търговия с влияние и подкуп и едва през март тази година той получи едногодишна условна присъда от Софийския градски съд.

Втори в плевенската листа на Пеевски е Васил Петков, чийто баща и бивш общински съветник от ДПС в града – Методи, беше осъден през 2019 г. на 4 години затвор за изнудване и побой. Васил Петков е зам.-председател на Плевенския общински съвет. На третата позиция е поставена Любов Денчева, съпруга на бившия член на управителния съвет на Агенция “Пътна инфраструктура” Ивайло Денчев, който беше назначен на поста по време на служебния кабинет на Стефан Янев през 2021 г. Бил е директор на Областното пътно управление в Плевен и Ловеч. Пети е Сашо Радоловски, който на местните избори беше издигнат за кмет на Плевен от “Консервативна България” и спечели 1.3% на вота.

На страната на Пеевски са и владетелите на ромските гласове във Враца, които неизменно досега осигуряваха депутатски мандат на ДПС от региона. Там листата се оглавява от бившия депутат от СДС и настоящ от движението Иво Цанев. Втора е областната председателка на партията Каролина Кьолер, съпруга на Йордан Тонов (известен като Данчо Пръча), който преди години беше осъден за притежание и разпространение на наркотици и считан за близък до Димитър Желязков-Очите. Кьолер е неизменно в листата на ДПС, като се отказва да стане депутат въпреки внушителния брой преференции, които редовно получава. На последните избори гласовете за нея бяха 821.

На третата позиция е общинският председател на движението в Бяла Слатина Кристиян Касъмов, син на покойния Касъм Касъмов, чиято ромска фамилия е влиятелна в Галиче, а той се считаше за приближен до скандалния кмет на селото Ценко Чоков.

Четвърти във Враца е общинският съветник в града от партия “Български гласъ” Венелин Янков, който има заложна къща. Лидерът на партията и коалиционен партньор на Пеевски Георги Попов е водач в Перник и втори в в 24-ти район в София.

На този своеобразен дрийм тийм на Пеевски във Враца крилото на Доган първоначално противопостави настоящата депутатка Ализан Яхова, която оглави листата. След това обаче тя беше заменена от бившия лидер на “България без цензура и бивш евродепутат Николай Бареков. Откакто започна конфликта между Пеевски и Доган той редовно публикува критични коментари срещу санкционирания по “Магнитски” политик във фейсбук групата “Аз подкрепям Ахмед Доган” и беше сред протестиращите в подкрепа на почетния председател пред т.нар. сарай в Бояна, когато се разбра, че бившият съдружник на Доган вече еднолично притежава резиденцията.

И още един любопитен детайл от листите на Пеевски. На трето място в столичния 23-ти район е Тодор Софрониев, който е бил кандидат за районен кмет от “Възраждане” в район “Витоша”. Софрониев има консултантска фирма за управление на акции, облигации и дружествени дялове.

Велина Господинова, Капитал

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране