
Още преди да навърши една седмица във властта, новата коалиция бе ударена от първата политическа драма. Пред NOVA депутатът от ДПС на Ахмед Доган Рамадан Аталай намекна, че неговата партия може да участва в управлението със заместник-министри и областни управители. Седмица преди това хората на Coкола категорично отричаха да извиват ръцете на ГЕРБ, БСП и ИТН за такива постове, а после обявиха, че ще подкрепят правителството от принципни съображения.
Очевидно обаче Доган и формацията му искат реално участие във властта. Това е формулирано ден преди телевизионната изява пред всички управляващи партии, научи „Галерия“. Във вторник те проведоха първия Съвет за съвместно управление, където „Демокрация, права и свободи“ – ДПС има двама представители.
Още преди заседанието обаче бе ясно, че нито една от другите партии не е склонна да пусне заместник-министри на Доган. Бойко Борисов отново си придал важности, че няма да остави никой да му извива ръцете. На практика той отдавна няма последната дума, защото е зависим от ДПС-Доган и неговите 19 гласа, без които кабинетът нямаше да мине. В същото време не иска да си разваля отношенията с Делян Пеевски, затова му се налага да лавира.
Затова трите партии били склонни да отстъпят за двама областни управители, но смятали, че с това претенциите на Доган за по-висши постове трябва да cе изчерпят. Управляващите имали готовност да настанят хора на Сокола на по-ниските етажи на властта, за да може парламентарната подкрепа за правителството да остане непоклатима.
Именно назначаването на заместник-министрите ще е един от тестовете за издръжливост на новото управление, смятат запознати с цялата ситуация. Правителството разполага с не повече от месец и половина, за да попълни всички политически назначения и да постигне съгласие по тях.
Още преди официалния разговор за тях обаче управлението бе сполетяно от първа мини криза. Само три дни продължи назначението на Ивайло Иванов като шеф на кабинета на вътрешния министър Даниел Митов .
Именно МВР е едно от министерствата, в които БСП ще иска да има свой заместник-министър. За поста ръководството на партията оглеждало бившия депутат Филип Попов, който в момента е дясна ръка на и.ф. лидер на левицата Атанас Зафиров.
Социалистите обмисляли и да подсилят своя кадър Манол Генов, който е министър на околната среда и водите, с ляв заместник. За поста към момента се спрягат двама бивши депутати – Атанас Костадинов и Любомир Бонев. Бонев бил разглеждан като вариант за заместник в регионалното министерство, където левите също ще искат освен министър да имат и съветник.
ГЕРБ от своя страна смятали да подсилят министъра на образованието Красимир Вълчев с още един свой кадър. Бившия депутат Петър Николов, който не влезе в сегашния парламент, вече загрявал да вземе креслото. Той вече е бил заместник-министър на образованието по време на третото правителство на Борисов. Пред своите единственото, за което е настоявал лидерът на ГЕРБ, е да се търсят кадри и отвън, за да не се оголва много от политическо присъствие
Бонев бил разглеждан като вариант за заместник в регионалното министерство, където левите също ще искат освен министър да имат и съветник. В ИТН както винаги кадровата банка остава неясна. Спряганият за тяхно предложение като зам.-министър на МВнР Димитър Гърдев избра да се закълне като депутат вместо да отиде в министерството. Слави се е заел лично да прегледа всички бивши депутати на партията, за да види кои от тях са останали лоялни, за да ги реализира в управлението.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране