
Любопитни постановки се откриват в документа „Насоки за развитие на БСП“, предоставен на делегатите на провеждащия се в момента 51-ви конгрес на партията. В проекта, който предстои да бъде обсъден и гласуван от форума, се говори за демократичен социализъм – теза, ползвана от БСП в зората на прехода, когато партията се мъчеше да се трансформира от комунистическа в социалистическа.
„БСП трябва да мобилизира вътрешните си сили, като ясно дефинира посоката към демократичния социализъм на 21-ви век, като препотвърди своите основни принципи, като отстоява лявата политика и дългосрочните си цели за изграждане на солидарно общество в социална, демократична и справедлива държава на свободни граждани“, посочва се в „Насоките“.
В документа се обяснява, че ЕС се разкъсва „между опитите да се запази неолибералното статукво и засилващият се натиск за промени, които да го върнат към изначалния смисъл на неговото създаване като проект на мира, на демокрацията, на икономическия прогрес и благоденствието на гражданите“. Посочва се, че левицата в Европа като цяло е раздвоена между това да „крепи неолибералната си надстройка или да ускори завръщането към корените си на защитник на трудовите хора, на социалната държава, на мирния и справедлив свят – място, което доброволно освободи и то парадоксално беше окупирано от крайнодесни и националистически формации“.
Добавя се, че „премахването на порочните корупционни модели и ревизията на неолибералните постулати са задължителна предпоставка“. А след това се заявява изключително амбициозната цел БСП „да намери пътя към своето възраждане като основна политическа сила в България“.
Задачи
Основната задача на делегатите е да изберат лидер на партията, след като миналата година Корнелия Нинова, която я водеше в продължение на 8 години, беше отстранена и изключена от столетницата.
Основните претенденти са Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов – и двамата членове на настоящото коалиционно правителство. За поста се състезават още бившият председател Сергей Станишев, евродепутатът Кристиан Вигенин, ексшефовете на БСП-София Румен Овчаров и Калоян Паргов и др.
При Нинова беше въведен пряк избор на председателя от всички членове на партията. Всеобщата нагласа обаче е да се върне старият подход, при който лидерът се избира от делегатите на конгреса.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране