
Разочарованието от действащите политически сили продължава да расте, а паралелно с това и готовността на българските избиратели да подкрепят нови партии. Такъв извод може да се направи от национално представително изследване на „Екзакта Рисърч Груп“, проведено в периода 12 – 18 април 2018 г. Желаещите да гласуват за нова партия нарастват с 3% през последната година и вече достигат 33 на сто. Най-многобройни сред тях са хората на възраст между 18 и 40 години, жители на малките градове и на селата.
При евентуални предсрочни избори четирите водещи политически сили – ГЕРБ, БСП, ДПС и „Обединени патриоти“, са единствените сигурни участници в следващия парламент. 24.5% от българите биха гласували за партията на Бойко Борисов, а 20.5% – за социалистите. ДПС би събрало 6.1% от гласовете, патриотите – 5.5%. „Воля“ се срива до 1.1 на сто, което би я лишило от парламентарно представителство.
„Въпросителните вдясно са повече от предлаганите решения. Има две ядра – около Реформаторския блок и около „Демократична България“. Нито едното от тях засега не си гарантира присъствие в следващ парламент“, посочват социолозите. Нова дясна формация са склонни да подкрепят около 5%.
Ако политиците обаче се съобразяват с общественото мнение, изобщо не би се стигнало до предсрочни избори. 56 на сто от българите заявяват, че не желаят да ходят до урните преждевременно. Около 1/4 са на обратното мнение. Сред тях преобладават избирателите на опозиционната БСП.
Подкрепата за членството на страната в ЕС остава традиционно висока – 74%. Едва 16 на сто искат да напуснем съюза, като сред тях очаквано най-много са избирателите на БСП. Същата тенденция се наблюдава и по отношение на НАТО, макар и не толкова ясно изразена. 58% от анкетираните одобряват членството на страната в пакта. На противното мнение са 1/4 от българите.
Оценките за българското председателство на ЕС не са еднозначни. 40 на сто очакват, че страната ще извлече полза от него, докато 34 на сто остават скептични. Първата теза надделява сред поддръжниците на управляващите, а втората – сред симпатизантите на опозицията.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране