ТЕЦ “Марица изток 2” да получи помощ от Българския енергиен холдинг за закупуването на парникови газове – това е една от мерките, набелязани от министерството на енергетиката за финансовото стабилизиране на държавната компания. ТЕЦ-ът работи на загуба заради големите разходи за плащане на въглеродни емисии, изчислявани за тази година за над 570 милиона лева. За тази година отрицателният финансов резултат преди данъци на ТЕЦ “Марица изток” се изчислява на 116 милиона лева. За да спасят централата, която е втората по големина в страната след АЕЦ “Козлодуй”, от енергийното министерство създадоха работна група, която набеляза мерки за спасяването й. Една от тях предвижда до края на годината Българският енергиен холдинг да закупува квотите парникови газове на топлоцентралата. Успоредно с това ще се водят разговори с държави членки на Европейския съюз, за да се разгледа възможността за прехвърляне на емисиите. Предлага се и ТЕЦ “Марица изток 2” да поиска от енергийния регулатор да признае разходите за критична инфраструктура. Не е ясно дали е отпаднала идеята за сливане на ТЕЦ-а с АЕЦ “Козлодуй”.
Една от мерките, чието приложение ще е със съмнителен ефект, е енергийният регулатор да позволи на ТЕЦ-а да вкара в цената на тока си разходи за критична инфраструктура. Това обаче трябва да бъде одобрено и от Европейската комисия. Отделно ще доведе до поскъпване на електроенергията, както на регулирания пазар, който от край време е чувствителен, а преди избори както през 2019 г. – още повече, така и на свободния. През 2016 и 2017 г. БЕХ похарчи съответно близо 74 млн. лв. и 203,766 млн. лв. за закупуване на парникови квоти за дъщерното си дружество, което трябва да ги впише в националния регистър за търговия с тези единици и така да се вмести в предоставените права за изхвърляни през съответната година въглеродни емисии. Тези изхарчени от БЕХ пари за СО2 квоти са оформени като вътрешни заеми към въглищната централа.
БЕХ е в челната десетка на 30-те европейски производители на ток от въглища, които причиняват най-големите замърсявания на въздуха. Лидер е германската “ЕРВ”, следвана от чешката ЕРН, заради мощностите й в Германия. Още две немски компании – “Юнипер” и СТЕАГ, са в челната десетка, където е и ЧЕЗ. Това сочи компютърното моделиране от доклада УLast Gasp: The coal companies making Europe sick” на международната коалиция “Европа отвъд въглищата” (Europe Beyond Coal), която обединява правозащитни, екологични, професионални и пациентски организации. Използваните данни са официалните от 2016 г., публикувани от Европейската агенция по околна среда за големите горивни инсталации.
Според данни със своето замърсяване на околната среда произведената от БЕХ електроенергия причинява преждевременната смърт на 310 души и е отговорна за астмата на 7000 деца, за хронични бронхити на 150 възрасти, както и за 80 хил. неизработени дни заради болнични на хората. От българските централи на въглища най-голям дял в замърсяването има държавната ТЕЦ “Марица изток 2”.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране