Десетки души са били измамени в схема с теглене на кредити срещу обещание за бърза печалба и комисионна, разказва Нова тв. В редакцията й вече са получени 25 такива сигнала за изтеглени кредите за над 3 млн.лв. Повечето от хората застават с лицето си пред камерата и разказват историите си.
В една от тях мъж е станал жертва на измама за стотици хиляди левове. Той твърди, че бил принуждаван да тегли банкови кредити. Оказва се, че потърпевшите от схемата са десетки. А тя е следната: човек бива убеждаван да изтегли кредити от различни банки в рамките на 1-2 дни като физическо лице. След това предава тези пари на хората, които са го убедили, с уговорката, че парите ще му бъдат върнати с комисионна.
„Имам три дечица. Те наследяват от мен един дълг и нищо повече”, казва един от потърпевшите – Владимир. Неговият кошмар са пет цифри – 90 000 лв. Убедили го да изтегли толкова като потребителски кредит. Сега ги връща с лихвите. Той е бивш полицай. Казва, че този път престъпниците са заловили него. Всичко започва с едно обаждане от бивша колежка с молба. „Да изтегля някакъв заем по нейна препоръка, като тя ме е препоръчала в дадени банки и по този начин тя придобива някакъв актив. Фиктивни кредити, които са се закривали още същия ден и не се е изплащало нищо”, разказва Владимир.
„Те ми казаха: „Тегли сега, същия ден това се закрива, не се притеснявай, питай каквото те интересува”. Много любезни бяха. Пълни глупости ми говориха, които в онзи момент аз приех за гола истина – че това е плюс за кредитното ми досие. Казаха, че отдавна работят с моята позната, че е малко особен нейният случай и ако искам да ѝ помогна, трябва да изтегля кредит, който се закрива същия ден. Подходих с някаква доза съмнение, но тя ми каза: „Не, спокойно, познавам ги, всичко е наред.” И аз ѝ се доверих като на близък човек”, казва още Владимир.
По негови думи измамниците казват, че си имат „вратички” и начини. „Те са много добри психолози и артисти. И естествено, молят за дискретност, което също е сигнал, че това не е нещо законно”, добавя Владимир.
Двама мъже ръководят жертвата по телефона. Още на следващата сутрин му организират няколко срещи в различни банки и му уреждат шофьор. Малко преди интервюто с Владимир друг потърпевш изпрати на екипа на NOVA снимка на шофьора, който е возил него от банка до банка.
При Владимир мисията на въпросния водач, представящ се като Павел, е успешна. Бившият полицай влиза в колата с 80 000 лв. И като за финал го карат да се отбие за един бърз кредит в размер на 10 000 лева. Той отказва. Казват му да остави парите в жабката на колата и го свалят в друг офис на банка. Това е моментът, в който шофьорът Павел изчезва. „След малко ми се обади човекът глас и ми каза, че шофьорът си е тръгнал, защото му е излязло нещо спешно”, добавя Владимир.
Поредната история е за 45 000 лев заем, които е взела Емилия Маринова. Вкарва се в тази схема, защото приятелка я моли за уж животоспасяваща услуга. „Каза, че има нужда от помощ, ставаше въпрос за здравен проблем. И тъй като, каза, нещата са по-спешни, имало един начин да ѝ помогна. Само трябвало да изтегля кредити, които въпросните хора ще върнат, а аз дори ще получа комисионна за това”, казва жената.
Без да разбира логиката, но за да помогне спешно на приятелката си, жената вдига телефона на непознат номер и мъжки глас и обяснява как да действа. На следващия ден карат Емилия да изтегли още пари и да вземе телефон на изплащане. Но тя тегли по-малко и не взима телефона. „Втория ден, когато отидох, явно разбрал, че съм изтеглила по-малко пари от очакваното, той ми каза: „Внимавай, моето момиче”. Обърна се и пак потъна”, казва жената. Това са последните следи на нейните пари. Всички замесени изчезват. И нейната „приятелка”, и учтивият Марин.
През това време друга жена била убеждавана от свой колега, че съществува страхотна възможност за бързи пари. Обещават 10% от изтеглената сума. Но тя отказва. В нейната история двама души ръководят случващото се – Александър и Петър. За да я убедят, че схемата наистина работи, първо убеждават неин колега да изтегли кредит, връщат му парите и му дават процент печалба. За така наречената схема научаваме от записан разговор между нея и човека, който я въвлича. Оттам разбираме и колко потърпевши има само в нейния офис. А въпросната жена тегли 224 000 лв кредит. Остава без тях и без какъвто и да е процент печалба. На сметката ѝ се трупат само лихвите.
Така работи системата- Служителите на банките не са длъжни на момента да актуализират кредитното досие на клиента си.
На стола на измамените сяда и следващият потърпевш. Той е „на минус“ със 105 000 лв. Историята отново включва любезна приятелка, която го моли за услуга, и уж фиктивен кредит. При предаването на парите Мартин се сеща да поиска документ. А след като вече е предал парите, комуникацията му с шефа на групата, който този път се представя за Климент, охладнява.
„Винаги има лица, които изпълняват задачи, поставени им от човека, който стои зад цялата схема. Тези лица в повечето случаи не се познават помежду си. Това води до значителни затруднения при идентифициране на „мозъка” на цялата операция”, коментира прокурор Атанас Доцински.
Взаимоотношенията между кредитополучател и кредитор, възникнали в процеса на отпускане на кредита са облигационни и имат силата на закон между страните. Това означава, че съответната финансова институция взема окончателно решение за сключването на договора за кредит, коментират казусите от БНБ в официална позиция до телевизията.
В тази връзка обръщаме внимание, че с цел подпомагане на процеса на вземане на самостоятелни решения от страна на кредитните/финансовите институции, отпускащи кредити, в БНБ е изграден Централен кредитен регистър (ЦКР), посочват още оттам и добавят: „Следва да се има предвид, че информацията в ЦКР за кредитополучателите не отменят ангажимента на кредитните/финансови институции да изискват всякакви релевантни данни за финансовото състояние на кредитополучателя, които да им позволят да вземат обосновано и информирано решение за отпускане на кредит“.
От друга страна, се запазва отговорността на кредитополучателите да изискват от кредитодателя предоставяне на изчерпателна, навременна и достоверна информация за условията по кредита, посочват от БНБ.
„Обръщаме внимание, че извършването на множество проверки за дадено физическо или юридическо лице, предшестващи отпускането на кредит се визуализира чрез справка в информационната система и може да бъде ясна индикация, че лицето кандидатства за кредит пред няколко институции едновременно“, коментират още от Централната банка.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Евролибераската мафия стриже „демократичните“ оФцИ до кожа….