“Президентът Румен Радев, хипотетично, има право и може да поеме риска да не одобри състава на служебен кабинет, предложен му от избрания за премиер. Но все пак ще положи усилие да има правителство”, коментира специалистът по конституционно право Орлин Колев пред БНР.
След разпада на управляващата “сглобка” основният политически въпрос остава дали предсрочните парламентарни избори ще се преведат едновременно с европейските на 9 юни или ще се насрочат по-късно.
По-рано в сряда ПП-ДБ призова Радев да спести на данъкоплатците 100 милиона лева и да насрочи избори 2 в 1, а президентът им отговори, че е “късно за това”. Държавният глава визира промените в конституцията, които промениха напълно процедурата по назначаване на служебно правителство, за да ограничат неговите правомощия.
Радев може да избира между 10 души на високи позиции в държавния апарат, като седем от тях са свързани с ГЕРБ, един с ДПС, един с ПП-ДБ, а единствената независима фигура – заместник-омбудсманът Елена Чернева – Маркова подаде оставка по лични причини.
“Не бих драматизирал и мисля, че от посочените за служебен премиер ще се намери някой да поеме поста. Но, ако откажат, то настоящото правителство, с Денков, ще продължи да упражнява функциите и правителството в оставка няма да бъде освободено“, каза Колев.
Той обясни, че след връщането и на третия управленски мандат, президентът трябва да избере някой предварително изброените в конституцията кандидати за служебен премиер и да му възложи изготвянето на служебно правителство. Не е ясно дали избраният от Радев за служебен премиер ще приеме. Не е ясно и дали, ако избраният за служебен премиер каже “да”, то след това президентът ще одобри служебното правителство.
„Хипотетично президентът има право да не одобри състава на служебно правителство, но в този случай ще бъде изправен пред хипотезата на нарушаване на Конституцията.
Президентът по свое усмотрение може да поеме този риск, но все пак да се положи усилие за образуване на служебно правителство. А такова може да се постигне между бъдещия премиер и президента, и то да бъде базирано на едно взаимно одобрение от двете страни“, обясни Орлин Колев.