Управляващите настояват изтребителите, с които България ще модернизира армията си, да бъдат нови. Това стана ясно от вчерашните заявки на премиера Бойко Борисов и военния министър Красимир Каракачанов.
“Държим да бъдат нови, не само да могат да охраняват нашите летци небето ни. Ако стане война, да имаме най-модерните самолети”, каза Борисов. Той заяви, че са поканени летците от Граф Игнатиево, за да се запознаят с предлаганите самолети, защото според него именно те са най-добрите пилоти и ще трябва да летят на машините.
Борисов обяви, че не гледал подадените оферти, бил научил от новините за кандидатите. “Единственото, за което съм дал указания, е да се направи публично, отворено, пред медиите, за да могат хората да знаят за пълната прозрачност на този конкурс, защото това са милиарди. От това, което видях, най-добрите самолети, които поне сме чували ние, са участвали. Ние държим самолетите да бъдат нови, не само да могат да охраняват небето на България, но и в този размирен свят, не дай Боже, ако стане война, да могат да се бият с другите изтребители”, заяви премиерът.
Винаги новото е по-хубаво, но и въпросът опира до пари, коментира в телевизионно интервю Каракачанов. “Моята цел беше да участват повече кандидати за нов тип боен самолет. Получихме оферти за изтребители за Ф-16, Ф-18, “Грипен” и “Юрофайтър”. Само последният е втора употреба, но ние предпочитаме нови изтребители”, продължи с обясненията той.
Работната група за новите изтребители ще работи до 19 октомври. След това ще се създаде нова “политиковоенна” работна група, която да преговаря за цената. Тя е политико-военна, защото в нея ще има експерти от министерството на икономиката например, освен от отбраната, разясни министърът. Макар неофициално да се знае, че фаворит на правителството са американските предложения за Ф-16 и Ф-18, Каракачанов отрече да е имало лобизъм или натиск в полза на един или друг от кандидатите.
“Оттук нататък е важна и поддръжката на новия самолет. Много важно е колко ще струва поддръжката им на година”, заяви министърът. По думите му повече от половината пари, които се харчат за самолети в 30-годишния им живот, е за поддръжка, а не покупка.
“И аз искам да изляза с Наоми Кембъл на вечеря, но не мога да платя сметката”, опита да се пошегува той по повод информациите, че синдикатите искат българската “Авионамс” да ремонтира самолетите СУ-25. Сега ги лицензират, не са извършвали подобни дейности от 2001 г., поряза той идеите българи да се грижат за някои от машините.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране