29.03.2020 | 20:32
Бюджетът ще се актуализира. Теглим заем от 1 млрд.
Евентуалният нов дълг ще бъде поет, когато "пазарите дадат възможност за това".

През следващата седмица се готви предложение за актуализация на бюджета.  Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов пред Нова тв.

„Ще предложа поемането на дълг – около милиард“, заяви Горанов.

„Как ще се развие кризата с коронавируса зависи от това колко дълга и дълбока ще бъде тя. След като преодолеем последиците от заразата и се погрижим за живота и здравето на българските граждани, неминуeмо заради ограниченията, които налага пандемията, ще стигнем и до стопанска криза“, допълни Горанов.

„Засега предимно са страховете. Всички мерки, които се взеха в останалия свят, с който сме свързани, определено повлияват на бъдещето на всички сектори, които са свързани с експорт. Много малко сектори няма да бъдат директно засегнати“, каза още той.

Горанов обясни, че е в постоянен контакт с работодателите и със синдикатите и се търсят оптимални решения. „Ако си мислим, че от такава криза ще излезем сухи от водата, това няма как да стане. Нашата основна задача е да успеем да поддържаме непрекъсваеми всички функции на държавата“, посочи финансовият министър.

Той коментира и позицията на държавата за мярката „60/40“. „Идеята на подобен тип механизъм не е да запази тези предприятия, които няма да могат да съществуват, и които са толкова ударени от кризата, че няма шанс да оцелеят. Целта на мярката е да подпомогне тези, които искат да запазят своята заетост и виждат перспектива в следващите месеци“, каза Горанов.

По думите му мярката се отнася за бизнеси, които искат да вложат собствен ресурс, да се възползват от подобна помощ и да подпомогнат работниците си. Според него тя не е за тези, които не искат да проявят солидарност, и които не искат да оцелеят. „Мярката е с грижа за работника, а не за бизнеса и бизнесът, които не иска да участва, не е задължен“, смята министърът.

„За сметка на осигурителните вноски служителите трупат права“, обясни Горанов. Според него, ако работодателят смята, че участието в осигурителната система е свръхнатоварване, значи е сбъркал бизнес модела. „Ако очакванията са, че трябва да започнем да плащаме и възнагражденията на реалния бизнес, то малко се обръща моделът наобратно. Държавата преразпределя, тя не създава“, категоричен бе Владислав Горановтой.

1 коментар

  1. Анонимен каза:

    Нищо не им пречи бизнесите да работят с маски и на 2 метра растояние един от друг.Пари правиотелството се даде само на бедните 55% от българското население и то със ваучери с които могат да заплатят само за стоки произведени в България и от местните земеделски производители.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране