“Ние смятаме, че ситуацията в Куманово актуализира стойността на българския етнически модел”, обяви председателят на ДПС Лютви Местан. Според него се актуализира “още една много важна теза на ДПС, която беше представена на вниманието на лидерите на либералните партии в цяла Европа под формата на мое писмо до тях и съдържанието е публичен факт още от 27 януари 2015 г.”
„По-късно, под формата на лекция идеята да се преосмисли наложеният от Юнкер петгодишен мораториум за разширяване на ЕС и ние, либералите, да инициираме нова стратегия за ускорена интеграция главно на Западните Балкани като най-надеждна превенция за заспалите в балкансия район конфликти да се събудят и да бъдем изправени пред такива драматични ситуация, каквато днес изживява Република Македония в Куманово”, каза наследникът на Доган.
Местан допълни, че ДПС се разграничава от “едни много странни гласове”, които се чуват относно бъдещето на Македония. “ДПС категорично осъжда дори внушенията за нарушаване на териториалната цялост и границите на Македония”, декларира той. „Ние сме за суверенна Македония, която да се развива като демократична държава, в която ще бъдат спазени правата на всички малцинства. Всякакви внушения и идеи за промяна на териториални граници на Македония са не просто опасни, а биха могли да имат и мракобесен ефект”, посочи той.
Местан обясни, че въпросът за това Западните Балкани да бъдат ускорено интегрирани в ЕС придобива нова сила. „Решенията за налагане или отменяне на мораториуми не трябва да се взимат във връзка с оценката ни за една или друга балканска конюнктура. Интеграцията не е заради министър-председателите, а заради гражданските общества на младите демокрации. Не може да стои в сивата зона между запада и изтока. Западните Балкани трябва да са част от общото интеграционно поле на ЕС”, уточни лидера на ДПС.
Според него събитията в Куманово са актуализирали и стойността на българския етнически модел. „Нашият модел е алтернативата на гражданските конфликт. Днешното изстъпление на лидера на ПФ, защото казаното от него във Велико Търново, трудно може да се вземе под внимание като политическа позиция, на тях явно им се губи базова компетентност за тези отношение. Абсолютно невярно е да се твърди, защото в Македония се е бил провалил българския етнически модел. Вероятно това е тема на друг формат, в който е полезно да се обясни разликата между българския етнически модел и ситуацията в Македония, Косово, Албания, Босна и Херцеговина. Западните Балкани именно защото не успяха да изградят българския етнически модел преминаха през кървави конфликти”, каза още Лютви Местан.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране