Бившият вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков разказва как е изпаднал в нелимост пред началника си Бойко Борисов. Книгата на Дянков ще бъде представена официално утре.
Изпадане в немилост
Година 2012 имаше лош завършек за мен. През ноември Цветан Цветанов поиска допълнителни пари за вътрешното министерство. Това беше станало практика. МВР влизаше в преразход и после, в края на годината, се настояваше за допълнителни ресурси. Там заминаваха по над един милиард лева годишно.
И никога не стигаха. Беше в края на годината и по традиция имаше натиск за пари отвсякъде. Бях непреклонен. Нямаше излишни средства за другите, нямаше да има и за МВР.
Ситуацията се усложняваше и от натиска на лобистка група, наречена от медиите „Бентли мафия“. Това бяха едрите собственици в зърнопроизводството. Не беше необичайно да се видят няколко бентлита, паркирани едно до друго пред Министерския съвет, когато идваха за пари. Техните искания бяха безмилостни и се повтаряха всеки път. Късната есен е незаето откъм зърнопроизводство време и дивизиите от комбайни бяха в заплашителна готовност да тръгнат към столицата от няколко посоки.
През октомври 2012 г. „Бентли мафията“ плати на стотици селскостопански работници да обсадят парламента, като всичко това бе всекидневно отразявано в новините. Отново изгориха мое чучело на фона на призиви за оставката ми. За известно време изглеждаше, че този път министър-председателят ще поддаде. И тогава направиха грешка: един ден изгориха и негово чучело. Това преля чашата и Борисов не отстъпи.
Преди Коледа премиерът отново ми даде подкрепата си, но виждах, че това ще ми излезе скъпо. Заминах за празниците. В мое отсъствие двете лобита – на вътрешния и на земеделския министър, щяха да настояват за уволнението ми. Те се ненавиждаха един друг, но намериха обща кауза в моето пропъждане. Съветниците ми предложиха да остана в София. Но вече бях доста уморен от непрестанния натиск и имах нужда да съм другаде.
След Нова година ситуацията не се подобри. През януари 2013 г. хората бяха получили много по-високи сметки за електричество, отколкото в предходните месеци. Известното повишаване на цената на тока, направено по-рано, не даваше обяснение. След седмица избухнаха протести. Те постепенно обхванаха над 30 града в страната. Трите електроразпределителни дружества нямаха отговор.
Каквато и да е била причината, ефектът бе лавинообразен. Напрежението нарасна и към протестиращите бързо се присъединиха лобистки групи. Спонтанните протести се сдобиха с неспонтанна организация. Исканията растяха. Страхът от безредици обикновено прави правителствата склонни на отстъпки. Едрите зърнопроизводители заплашиха, че ще се присъединят към протеста с целия си арсенал от тежки машини, ако не получат 800 милиона лева. Субсидиите за земеделие идваха по европейските програми и трябваше да се изчакат парите от Брюксел, за да не се натоварва националният бюджет. Но тази група не беше от търпеливите.
Заминах за редовната среща на ЕКОФИН на 12 февруари 2013 г., а оттам летях за Вашингтон и Бостън, където имах лекции. Чух се с Бойко Борисов от Брюксел и обсъдихме ситуацията. Когато кацнах в САЩ, разбрах, че премиерът е променил решението си за парите на зърнопроизводителите и е наредил да се изплатят.
Кредитът на доверие изглежда беше изчерпан. Подадох оставка от Вашингтон. Информирах екипа си. Отлетях за София. Заех се да разчиствам бюрото си. Стегнах багажа и оставих бутилка шампанско за моя наследник – министъра по европейските фондове Томислав Дончев.
На следващия ден премиерът Борисов обяви, че цялото правителство подава оставка. Моето оттегляне не беше свалило напрежението и протестите се разрастваха. Предната вечер имаше сблъсъци с полицията на „Орлов мост“ в центъра на столицата. Стана ясно, че ще работим заедно още един месец – докато президентът назначи служебно правителство.
Оставаше малко време, а имаше много за довършване. В последните дни преди разпускането си парламентът анулира закона от 2006 г. за изграждане на нефтопровода Бургас – Александруполис. Този проект беше предизвикал тревоги за околната среда и заплашваше туризма по Южното Черноморие – доходен поминък за местните хора и добро перо за икономиката. Борих се срещу проекта в продължение на три години и в крайна сметка успях.
В повечето случаи оттеглянето на един непопулярен министър дава на правителството малко въздух. През февруари 2013 г. това не проработи в България. Протестите надхвърлиха конкретни искания и се превърнаха в негодувание срещу политическата система и корупцията. Ако премиерът беше предприел сериозен ремонт със смяна на няколко министри, може би правителството щеше да оцелее до редовните избори през юли 2013 г. Но цената щеше да е твърде висока. Борисов се нуждаеше от нов мандат на чисто.
Няколко дни след оставката на кабинета тръгна слух, че съм сред кандидатите за служебен министър-председател. Поддържах добри отношения с президента Росен Плевнелиев. Като министър на регионалното развитие той беше един от реформаторите и работихме добре в екип. Но слухът не беше верен. Нито президентът беше луд, за да предложи непопулярна фигура за премиер в пропито с напрежение време, нито аз имах желание да остана в българската политика.
След забързания график на дни и нощи в работа изведнъж се сблъсках с тишината. Бях свикнал на неимоверно темпо. Отне ми няколко месеца да се завърна към нормалния живот.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Абе едни милиони от ЕВН си ги делнахте с Трайчо, без да се отчетете на шефа. И той ви взе скалповете веднага след като разбра. Гудбай форевър.