
МВР притежава вече архива на издирвания Петьо Петров-Еврото. Това съобщи bird.bg, като се позова на отговор на вътрешния министър Даниел Митов до депутата от ДБ Ивайло Мирчев от 13 февруари. Министър Митов твърди, че в момента се извършва анализ за автентичността на документите от „т.нар. архив“, който е придобит от открити източници в Интернет.
Bird.bg недоумява: „Придобили го, както казват, от явни интернет източници. И го анализират. Не е ясно кои са тези явни източници. Ние сме организирали достъп за журналисти, които имат опит в боравенето с лични данни. Забележително е, че когато от БОЕЦ поискаха да предадат архива на СДВР, получиха отказ.“
Архивът на бившия следовател Петьо Петров – Еврото е от хиляди страници и е пълен със специални разузнавателни средства, справки от ДАНС, МВР, подписани и неподписани прокурорски актове. Това обяви преди 2 седмици лидерът на гражданското сдружение БОЕЦ Георги Георгиев по време на специална пресконференция, дадена съвместно с разследващия сайт bird.bg.
Георгиев е бил човекът, който е получил въпросния архив от лице, което се е наложило да бъде изведено в чужбина, за да се гарантира неговата безопасност. Човекът не е поискал никаква облага за предоставянето на документите и е настоявал единствено те да станат публично достояние. По думите на Георгиев лицето е било някога от кръга на Пепи Еврото, но след това го е напуснал възмутен. „Лично негова работа е какви са му вътрешните мотиви, за нас беше важното да си потвърдим истинността на материалите в архива, което и направихме“, каза лидерът на БОЕЦ. По негово мнение обявеният за издирване бивш следовател и в момента е в България и неговата ситуация е нещо като партизанин, който се крие, но никой не го търси, припомня „Сега„.
Според Георгиев е направен опит да бъде осуетено предаването и получаването на архива, но това все пак е станало. Освен това от източници в ГДБОП той е получил информация, че веднага след получаването на документите, в МВР е пусната разработка срещу него и журналиста от bird.bg Димитър Стоянов и те са поставени под контрол и наблюдение.
Георгиев обяви, че архивът на Пепи Еврото може да се определи в няколко раздела. В единия били документи от прокуратура, подписани и неподписани прокурорски постановления. В друг имало сигнали, подавани до различни институции и до прокуратурата, включително и от „Бърд“, БОЕЦ. В трети раздел можело да се поставят данни от специални разузнавателни средства, които можело да бъдат видени във въпросния архив. СРС-тата били от такива, прилагани включително спрямо политически лидери, висши чиновници. В архива имало и лични документи на бившия следовател – фактури, касови бележи и др. Имало и много документи на ДАНС и на различни служби на МВР.
Архивът преливал и от документи, свързани фалита на КТБ. Имало и сигнал срещу самия Пепи Еврото.
Сред документите имало молби за помощ до Пепи Еврото, включително за финансова помощ, имало и от известни бизнесмени, имало и доноси, за които можело да се предполага, че става дума за разчистване на сметки.
Според Димитър Стоянов от „Бърд“, който е участвал в обработката и потвърждаването на истинността на документите, архивът показвал, че действително Пепи Еврото е бил сив кардинал и сериозен лобист. За неговата роля той даде за пример документ от архива, от който ставало ясно кой чужденец кандидатства за българско гражданство чрез инвестиции, кой е взимал гражданство, на кого е отказвано и на кого е отнемано. Освен това имало и документ от финансовото разузнаване до прокуратурата за опит за изтегляне на 2,2 млн. евро от фирма, което обаче е било спряно.
Пепи Еврото си е жив и здрав и играе още ключова роля в съдебната власт, каза Стоянов.
Миналата седмица по настояване на ПП-ДБ бе изслушан вътрешният министър, за да отговори издирва ли се Петьо Петров-Еврото и какво знае МВР за архива му. И на двата въпроса стана ясно, че МВР нищо не знае. Утре Георги Георгиев от „Боец“ смята да предаде архива на Еврото на специалния ад хок прокурор Даниела Талева.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране