Международният олимпийски комитет (МОК) загуби един от ключовите си и най-стари спонсори. Японската компания Panasonic, която си сътрудничи с олимпийското движение от 37 години, обяви, че няма да поднови споразумението си с МОК, което изтича в края на годината.
През 2014 г. тя разшири сътрудничеството си с Параолимпийските игри, но сега трябва да „преразгледа по-нататъшното развитие на спонсорството“ след интензивни дискусии с организацията.
От компанията не обясниха защо точно са решили да се откажат от сътрудничеството. Източници на Асошиейтед Прес обаче говорят за „несъгласие с това как се изразходват средствата на компанията“.
В същото време, малко преди началото на Олимпиадата в Париж през лятото, един от топ мениджърите на Panasonic – Так Косуги, в интервю за официалния уебсайт на МОК увери, че компанията, както и преди, е „ангажирана“ да си сътрудничи с олимпийското движение. Скоро след края на Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж обаче последва съобщение за „развод“.
Международният олимпийски комитет реагира сдържано на решението на Panasonic. В изявление президентът Томас Бах каза, че комисията „разбира и напълно уважава желанието на Panasonic Group да подобри своята стратегия“ и партньорството се стартира „на уважителна и приятелска нотка“.
Сухият тон на изявлението на Томас Бах, от чиито думи може да се заключи, че МОК няма да пострада много от загубата на Panasonic, не бива да подвежда. Напускането на един, макар и стар партньор, само по себе си не е трагедия. В допълнение към японския концерн,
програмата ТОП, която обединява глобалните спонсори на МОК, включва още 14 международни компании.
Panasonic, като част от договора (който му дава правата да използва олимпийски символи в своята реклама), отговаря за осигуряването на аудио и видео оборудване за игрите. В този смисъл замяната на компанията с друга на пръв поглед не е никак трудна. Проблемите на МОК, разкрити от отказа на Panasonic да сътрудничат, обаче са малко по-дълбоки.
Загубата, дори на толкова голям спонсор, нямаше да е критична, ако други топ партньори на структурата не се бяха наредили за излизане. Сред тях са още два японски конгломерата – Toyota и Bridgestone, които обмислят да напуснат ТОП програмата отбелязват от Асошиейтед Прес.
С други думи,
в обозримо бъдеще МОК може да загуби една трета от всички участници в програмата ТОП,
която обединява ключови спонсори на олимпийското движение и му носи повече от 2.3 милиарда долара за четиригодишен цикъл. Това е вторият по значимост източник на приходи за спортната структура-майка след продажбата на права за телевизионни предавания.
Към момента нито една от компаниите не е потвърдила или отрекла оттеглянето си от програмата ТОП. Bridgestone отбеляза, че “не е взето решение”. Toyota припомни, че работи с МОК от 2015 г. и каза, че „няма какво повече да кажат“.
Още през май тази година Sports Bussines Journal (SBJ) съобщи, че и трите споменати японски концерна възнамеряват да прекратят сътрудничеството си с Международния олимпийски комитет. Твърди се, че те са недоволни, че предишните Летни олимпийски игри в Токио бяха отложени поради пандемията от коронавирус от 2020 г. за 2021 г. и че в крайна сметка те се проведоха де факто без зрители, което доведе до намаляване на възвръщаемостта на рекламата.
Трябва да се отбележи, че според Sports Bussines Journal
не само японските корпорации обмислят възможността за скъсване с олимпийското движение.
Френската IT компания Atos и американският гигант за производство на чипове Intel са посочени като вероятни кандидати за излизане от ТОП програмата. Като се вземат предвид трите японски компании, МОК може да загуби пет топ партньори наведнъж. През последното десетилетие МОК е преживял напускането на ключов спонсор само три пъти, включително Dow (бивш Dow Chemical), GE и McDonald’s.
Финансовите параметри на сътрудничество между една или друга компания от ТОП списъка с МОК никога не са били официално обявени. Тя реализира от 1985 г. и в първия цикъл, по оценки на Sports Bussines Journal, донесе на МОК 96 милиона долара. Впоследствие цената за място сред топ спонсорите неизменно расте. В цикъла 1997-2000 г. програмата ТОП вече е донесла повече от 500 милиона долара на МОК, а между 2013-2016 г. – повече от 1 милиард долара. В периода 2017-2021 г., както е известно от собствените отчети на МОК , програмата ТОП вече е генерирала повече от 2.3 милиарда долара.
Все още няма данни за текущия цикъл (2021-2024 г.). Но от междинните доклади на МОК следва, че
през първото полугодие програмата TOP е донесла 1.5 милиарда долара.
Не е трудно да се предположи, че крайната сума ще бъде около 3 милиарда долара, което е повече от 30% от приходите, генерирани за един олимпийски цикъл.
Нека отбележим, че през изминалия олимпийски цикъл приходите на МОК възлизат на около 7.6 милиарда долара, като малко повече от 60% от тях идват от продажбата на права за телевизионно излъчване. На второ място по обем са приходите от програма ТОП.