19.12.2018 | 19:00
Нощният труд остава 25 стотинки
Власт и бизнес против предложението да стане 0,5% от минималната заплата

КТ „Подкрепа“ напусна заседанието на Тристранния съвет, след като социалният министър Бисер Петков предложи темата да се обсъжда догодина. Социалните партньори не се разбраха как да се плаща нощният труд, който от 11 години струва 25 ст. на час. Бизнесът се противопостави на предложението на КТ „Подкрепа“ нощният труд да стане 0,5% от минималната заплата. Социалният министър Бисер Петков обеща след Нова година работна група от работодатели и синдикати да обсъди и предложи законодателни промени. В бюджета за 2019 г. не били предвидени допълнителни пари за по-скъп нощен труд за служителите на МВР, отбраната и здравеопазването.

Синдикатите са категорични, че нощният труд е вреден за здравето и трябва да бъде ограничен.  

Един час нощен труд да се плаща 2,80 лв., което е 0,5% от минималната заплата. Това предложение на синдикатите обсъдиха социалните партньори на вчерашното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. От 11 години и до момента за час нощен труд се плащат 25 ст.

От БСК се съгласиха с предложението, но Димитър Бранков от организацията изтъкна, че и в момента в енергетиката час нощен труд е 2,80 лв., в строителството – 1,70 лв., в „Софийска вода“ – 30 ст. Българският лекарски съюз също е категоричен, че трябва да се повиши цената на нощния труд и не може той да струва по-малко от билета за градски транспорт.

„Вие раздадохте какво ли не на кого ли не, само не и на хората, които работят!“, разгневи се президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, след като социалният министър Бисер Петков обеща въпросът да продължи да се обсъжда догодина. Това ядоса Манолов и той напусна заседанието.

КНСБ са зад колегите си и предлагат цената на нощния труд да варира от 78 стотинки до 1 лев.

Минималната заплата догодина става 560 лв., обяви министър Петков. Очаквано, работодателските организации се обявиха против с аргумента, че в България тя растяла с най-бързи темпове, а синдикатите защитиха обратната теза – че тя е с най-ниски размери в ЕС. Над 400 млн. ще струва на бизнеса вдигането на минималната заплата на 560 лв. догодина, изчислиха от БТПП. Димитър Манолов изтъкна, че е смешно работодателите да алармират, че ЕК щяла да ни размаха пръст, понеже сме вдигали минималната заплата с 12%. БВП в Румъния е с 29% по-висок от нашия, но с над 50% са по-високи заплатите, като минималната е 446 евро, обясни Любен Томев от КНСБ.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране