С помощта на телескопа “Кеплер” американски учени откриха екзопланета, подобна на Земята, която се намира в “обитаемата зона” около звезда като Слънцето. Това бе съобщено на пресконференция на НАСА.
Екзопланетата Kepler 452b е 60 процента по-голяма от Земята и може да се каже, че е нещо като нейна братовчедка. Намира се на около 1400 светлинни години от нас в съзвездието Лебед, заявиха учените на пресконференцията на НАСА. Тя обикаля за около 385 дни около звездата си Kepler 452, която е 4% по-масивна и 10% по-ярка от нашето Слънце. Учените смятат, че новооткритата планета е със скалиста повърхност и на нея може да има активни вулкани.
По новооткритата планета може да се съди каква участ очаква Земята след милиарди години, когато Слънцето ще е по-горещо, твърдят специалисти от института SETI. От института на базата на данните, събрани от телескопа “Кеплер”, са съставили каталог на небесните тела – кандидати за екзопланети.
“На 20-ата годишнина от откриването на първата екзопланета “Кеплер” успя да намери планета и звезда, които най-много се доближават до почти пълните копия на Земята и Слънцето. Тази находка ни позволява да направим поредната крачка към откриването на пълноценни двойници на нашата планета”, заяви Джон Грунсфийлд, заместник-директор на НАСА по научните въпроси.
Благодарение на телескопа “Кеплер”, който от три години и половина наблюдава хиляди звезди на кръстопътя на съзвездията Лебед и Лира, е съставен нов каталог, в който към 4175 вече известни небесни обекта са добавени още над 500. Сред тях са 12 екзопланети, подобни по размери и условия на Земята.
Една от тях – Kepler 452b – може да бъде наречена “по-голямата братовчедка” на нашата планета, заявиха американските учени на пресконференцията на НАСА. Kepler 452b орбитира около звездата си Kepler 452, чиято маса и спектрален клас са идентични на нашето Слънце. Тя се намира на края на “обитаемата зона”, или “зоната на живота” – на такова разстояние от своята звезда, при което на планетата не е нито прекалено горещо, нито прекалено студено и затова може да съществува вода в течно състояние. А това на теория позволява да се говори за евентуално зараждане на живот на повърхността й във вида, в който процъфтява на Земята.
Има обаче и съществени разлики между Земята и Kepler 452b, чийто диаметър е с около 60 процента по-голям от земния. Това кара учените да отнесат екзопланетата към т.нар. суперземи, точните физически свойства и обитаемостта на които засега са поставени под въпрос. Освен това, ако се съди по възрастта на звездата, Кepler 452b е с 1,5 милиарда години по-стара от нейната “по-млада братовчедка” Земята. От една страна, това увеличава шансовете за съществуване на живот на нейната повърхност, а от друга, не дава никакви гаранции за това, подчертава Джон Дженкинс, един от авторите на откритието.
Освен Kepler 452b телескопът “Кеплер” е открил още 12 потенциални “братовчедки” на Земята. Техният диаметър е равен на земния или е по-голям от него не повече от два пъти, при това се намират в рамките на т.нар. “обитаема зона”. Специалистите на НАСА се надяват, че откритието им ще помогне да бъде намерен истински двойник на Земята, с изучаването на който ще се заеме строящият се сега телескоп TESS, наследник на “Кеплер”.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране