
Симеон Сакскобургготски може да стане посланик на България за специални поръчения. Политици от различен цвят, както и анализатори разчетоха именно такъв знак в разпространеното обръщение на над 100 общественици за ролята на царя.
Днес инициаторите начело със Станимир Илчев, Огнян Герджиков и Мехмед Дикме обясниха, че това не е опит за връщане на царя в оперативната политика и отрекоха това да е инициативен комитет за негова президентска кандидатура. Според тях безспорният авторитет и опитът на Симеон трябва да бъдат използвани във външнополитически план. Сакскобургготски се оказа мерцедес, непригоден за калта на българското политическо пространство, обявиха инициаторите. Те уверяват, че нямало да правят политически проект. Държат обаче да се признаят възможностите на царя и да му се даде шанс да ги приложи.
Време е Симеон да бъде защитен публично от грубото посегателство върху частната собственост на неговото семейство, категоричен бе бившият евродепутат Станимир Илчев. Според бившия земеделски министър Мехмед Дикме България бе приета за член на НАТО и ЕС заради Симеон. Остана ни само Шенген и редица правителства оттогава не са успели да ни вкарат там, каза ексминистърът.
„Ретроградни кръгове не простиха на Симеон II, че през периода 2001-2005 година в управлението на страната остана най-малък брой служители и сътрудници на бившата Държавна сигурност, и че България бе приета в Европейския съюз през 2007 година, вместо 5-6 години по-късно“, пишат подписалите обръщението. Според тях през годините на неговия премиерски мандат са изригнали мащабни кампании за дискредитирането на Симеон II.
„Крайно време е медии, политици и общество да дадат своята обективна оценка за ролята му за развитието на България. В България може да станат политици всички, могат да станат бизнесмени всички, но цар е един единствен човек – дали някой го приема си е лично негов проблем. Когато някои го охулват, дали си дават оценка, че Българската православна църква безусловно го приема като институция и винаги той е канен именно в ролята си на цар“, попита бившият земеделски министър Мехмед Дикме. Той коментира, че след 2005 година са сменили редица правителства и политици, но нито едно от тях не е успяло да вкара страната ни в Шенген – единствената задача, която е останала неизпълнена от Симеон II.
Не сме върнали никаква земя, категоричен бе бившият земеделски министър. „Всички тези имоти бяха върнати преди да е дошъл в България и преди да е станал премиер“, настоя той и подчерта, че на преден план се изкарва въпросът с имотите, за да се игнорират неговите успехи за страната.
„Царят няма да става президент. Но ако се кандидатира и хората го изберат – защо да не стане? Но той няма такива намерения“, коментира още Дикме. Станимир Илчев пък обърна внимание на ролята, която би могъл да има Симеон Сакскобургготски в борбата ни за Шенген и попита няма ли да е далеч по-добре, ако към Бойко Борисов, Сергей Станишев и Цецка Цачева се присъедини Симеон Сакскобургготски. „Виждам го в позицията на човек, който се нагърбва, когато правителството и парламентът го потърсят, в рамките на специални мисии“, каза Илчев и коментира, че „има места, където българските министри и програмите на министерствата“ не впечатляват така, както една личност, която чрез неформален разговор може да отвори много повече врати.
Във Врана имаме „Мерцедес“, но той се оказа непригоден за българското политическо безпътие – за него се оказаха пригодни автомобили „Лада“, обясни бившият депутат от НДСВ Минчо Спасов. „Нямаме против ладите, но се нуждаем от представителни коли, с които да спрем на европейския паркинг и да бъдем поне с равен старт с останалите, добави той. Спасов обясни, че предстои дискусия за това как може да бъде впрегнат ресурсът на Симеон II в полза на България. Симеон е запознат с обръщението и инициативата, няма никаква „инспирация“ или очаквания от негова страна, категоричен бе Илчев. Не се подготвя нов политически проект, настоя той, но веднага след това даде пример с войник, който се връща от война – той никога не би искал отново да воюва, но ако утре му се наложи, го прави.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране