12.12.2022 | 16:45
Семерджиев не помнел нито катастрофата на „Черни връх“, нито как се е прибрал
1,25 млн. лв. поискаха от обвинения за катастрофата на "Черни връх"

Георги Семерджиев не си спомня момента на катастрофата на бул. „Черни връх“, нито как си е тръгнал от мястото на сблъсъка, след като на 5 юли причини тежката катастрофа с две жертви. Спомените му са от момента, в който на следващия ден, полицията е отишла в дома му, за да го арестува. Това е заявил подсъдимият за катастрофата пред адвоката си Мирослав Христов, разказа защитникът пред журналисти минути преди състав на Софийския градски съд да даде официален ход на делото срещу Семерджиев.

Първоначалната версия на шофьора бе, че е бил отвлечен, а днес адвокатът му посочи, че той нямал спомени от сблъсъка, за който е подсъдим. Съдебният състав с председател Стефан Милев отхвърли молбата му делото да бъде прекратено, а обвинителният акт да бъде върнат на прокуратурата заради съществени процесуални нарушения. Съдът отхвърли и друга молба на Семерджиев и отказа да го освободи под домашен арест с електронна гривна.

При катастрофата загинаха две млади жени – Христина Дилева и Хариет Стефанович. Близки и роднини на двете момичета ще бъдат частни обвинители по делото, а роднините на Хариет Стефанович внесоха и граждански искове срещу Семерджиев в общ размер от 1 250 000 лв. Близките на Дилева също могат да внесат граждански искове, но вероятно ще го направят в отделно производство. Пострадалият таксиметров шофьор Иван Овчаров, който бе с лека телесна повреда, след като автомобилът на Семерджиев се удари първо в таксито, отказа да претендира за щети и претърпени вреди.

На Георги Семерджиев са повдигнати общо 5 обвинения – за тежката катастрофа, за смъртта на двете момичета, за шофиране след употреба на наркотици, за използване на фалшива шофьорска книжка и за притежание на наркотици.

По време на разследването беше намерен амфетамин в подлакътника между предните седалки на джипа, с който Семерджиев катастрофира. Според събраните доказателства в момента на катастрофата Семерджиев е управлявал автомобила със 166 км/ч при разрешени в този участък 50 км/ч.

От видеозаписите в района на кръстовището, където стана катастрофата, се доказва, че шофьорът е преминал на червен светофар и е ударил първо таксиметровия автомобил, шофиран от Иван Овчаров, а след това джипът се е разцепил на две и е блъснал двете млади жени на тротоара.

В съдебната зала адвокатът на Семерджиев – Мирослав Христов поиска по-лека мярка за неотклонение, тъй като делото вече е в съдебна фаза и клиентът му няма как да повлияе на разследването или да попречи. Той поиска „домашен арест“, който да се контролира с електронна гривна, но съдебният състав отхвърли искането с мотива, че срокът на ареста не е прекомерен и към момента няма нови доказателства, според които той да е незаконен.

През следващите месеци пред съда предстои да бъдат разпитани 74 свидетели и 24 вещи лица, които са изготвили различни експертизи. Освен тях, близките на загиналите, а и самият Семерджиев могат да поискат да бъдат допуснати и други свидетели и назначени допълнителни експертизи. Сред първите разпитани свидетели ще бъдат бившата полицайка Симона Радева, както и шефът на Военно-окръжната прокуратура в София Адалберт Кръстев, който бе един от първите на мястото на катастрофата.

Случаят доведе до мащабни проверки в МВР, както и до масови рокади в ръководството на полицията заради съмнения в чадър от страна на полицейски служители. В края на октомври служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев обяви рокади в ръководството на 7 от 9 районни управления на МВР в София като посочената причина обаче беше не разпъван чадър над Семерджиев, а недостатъчно ефективна работа и липса на упражнен контрол в този и подобни случаи.

„Цели структури в министерството са създадени, за да служат на други цели, а не за това, за което са назначени“, каза тогава Демерджиев и добави, че „политическото ръководство е залитало често да сменя хора, защото са неудобни на властите“ и така анонсира предстоящите рокади.

На 13 септември Симона Радева беше уволнена от системата на МВР, след като дисциплинарната проверка срещу нея приключи и са установени нарушения. Законът обаче предвижда възможност наказанието да бъде обжалвано. До момента тя е единственият уволнен служител на МВР във връзка с проверката за чадър над шофьора Георги Семерджиев, който причини тежката катастрофа с две жертви на бул. „Черни връх“.

Към момента на Радева не е повдигнато обвинение и е разпитвана само като свидетел по случая. Текат дисциплинарни производства и срещу други служители на МВР, но към момента няма официална информация те да са приключили.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране